Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4251) föccer


föccer
nagyúr

Segítségeteket szereném kérni.

Hibaterjedést kellene nekem számítani, de már nagyon rég volt matekóra és nem bírok egy nyomorult parciálus deriválást sem megcsinálni. Meg úgy am-blokk az egészhez kuka vagyok. :(

Ha valaki tudna segíteni, azt hálásan megköszönném.

A feladat, adtokkal:

Amit tudunk:

"A" mérőeszköz, mérleg mérési bizonytalansága: 0,22 gramm
"B" mérőeszköz, tolómérő mérési bizonytalansága: 0,02 mm

6 db próbatesten, egymástól függetlenül végeztem méréseket. A próbatestek henger alakú próbatestek.

"M1" mérés henger átmérője, ("B" mérőeszközzel)
"M2" mérés, henger magassága, ("B" mérőeszközzel)
"M3" mérés, hengerből kivágott anyag tömege ("A" mérőeszközzel)

A mért adatokból, számítással meghatározom a henger térfogatát, majd a kivágott anyag tömegével egy egységnyi térfogtra vetített sűrűséget számítok. a mért adatok az alábbiak szerint alakultak:

próbatest jele próbatest térfogata, mm3 mért acélszál mennyisége, g (m) acélszál tartalom, kg/m3
átmérő(d) magasság(h)
HB 1 94,4 98,3 687998 8,1 11,8
HB 2 94,4 99,5 696397 16,2 23,3
HB 3 94,4 98,7 690798 12,1 17,5
HB 4 94,4 97,8 684499 12,3 18,0
HB 5 94,4 96,8 677500 14,1 20,8
HB 6 94,4 98,5 689398 14,4 20,9

átlag 18,70
szórás 4,00

A térfogatot V(d;h)=d*d*3,14/4*h képlettel számolom
az acél szál tartalmat a K(V;m)=(m/1000)/(V/1000000) képlettel számítom (konstansok a dimenző átváltása miatt kellenek, így kg/m3 lesz a mértékegysége, amire nekem szüksgéem van.

Ha valaki tud segíteni, azt nagyon megköszönöm. :R

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#4252) föccer válasza föccer (#4251) üzenetére


föccer
nagyúr

K=(4*m)/(d*d*3,14*h)

A K érték mérési bizonytalansága kellene nekem, ha az m 0,22 gramm mérési bizonytalansággal, a d és h 0,02 mm mérési bizonytalansággal tudom megmérni.

Ehhez jön, még hogy 4, egymástól független mérési eredmény ál rendelkezésre, amiből átlagot számolnék.

üdv, föccer

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#4253) #36268800


#36268800
törölt tag

Sziasztok!

Szükségem lenne egy kis segítségre a számrendszerek kapcsán!

Van egy 6 biten ábrázolt, kettes komplemensként megadott bináris számom: 111110
A kérdés az, hogy mi a decimális megfelelője?

Én úgy csináltam, hogy ennek vettem a negáltját és hozzáadtam egyet, ergo vettem a kettes komplemensét, így arra jutottam, hogy ez a -2 lesz. Viszont erős a gyanúm, hogy nem jól csináltam valamit... Valaki leírná nekem, hogyan kell ezt csinálni?

Előre is köszönöm!

(#4254) axioma válasza #36268800 (#4253) üzenetére


axioma
Topikgazda

Gondolkozz forditva, amugy jo a -2.
Ha a 0-bol elveszel egyet, akkor az a -1 lesz, ezt azert szokas tudni hogy minden hasonlo abrazolasban a csupa 1-es. Na ez meg pont 1-gyel kisebb.
Vagy gondold ugy, hogy szet van vagva 6 bitnel a +31-nel a szamegyenes, es az annal nagyobb "szakasz" ala van rakva 0-tol, tehat a legnagyobb pozitiv az a 011111, a rakovetkezo 100000 pedig a legkisebb negativ, a -32. Ennel pedig 30-cal tobb az 111110.

(#4255) #36268800 válasza axioma (#4254) üzenetére


#36268800
törölt tag

Volt szó valami rákövetkezési függvényről, de azt úgy magyarázták, hogy
-50 + 100 = 50;
-49 + 100 = 51;
stb.

csak sajnos nem nagyon tudom kisilabizálni, hogy ez bináris formában mit is jelentene. Hiába írtam le a füzetembe, feltételezhetően többet kellett volna jegyzetelnem, vagy nem tudom.

(#4256) axioma válasza #36268800 (#4255) üzenetére


axioma
Topikgazda

A rakovetkezes fuggvenyt szerintem a 0-nal mondjak, hogy azert logikus hogy a -1 a csupa 1-es, mert ahhoz 1-et adva (a tulcsordulo bitet elvesztve) 0-t kapsz. Es termeszetesen az is fontos, hogy ebben a tartomanyban az osszeadas az osszeadas marad (ertsd: megegyezik az abrazolasi moddal "konvertalt" szamokkal osszeadas azzal, mint amit a tenyleges, hatterben levo binaris szammal csinalsz, persze a kicsordulo 1-estol eltekintve).
De hogy pontosan mit adtak elo nektek, azt persze nem tudhatom.

(#4257) #36268800


#36268800
törölt tag

Hogyan tagadnád ezt a mondatot?

Kizárt, hogy se matekból, se fizikából ne menjek át elsőre!

Logikai függvényekkel kellene felírnom. Ebben a mondatban mik a logikai állítások?

Szerintem: kizárt; se matek ÉS se fizika; ne menjek át elsőre

Hogyan lehetne ezt tagadni?
Biztos, hogy matekból és fizikából átmegyek elsőre! <= ?

Hogyan érdemes az ilyen mondatokba belefogni? Szerintem nekem csak a "kezdő lökésre" lenne szükségem ezzel kapcsolatban.

[ Szerkesztve ]

(#4258) INTELligent válasza #36268800 (#4257) üzenetére


INTELligent
senior tag

Szia!

Nem teljesen biztos, de szerintem itt a logikai értékű állítás a se fizikából, se matekból ne..., vagyis lényegében két állítást tagadsz, majd veszed a metszetüket, tehát amid van az A komplementer ^ B komplementer, amit a d'Morgan azonosságok segítségével átírhatsz és azt könnyű tagadni.

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4259) axioma válasza #36268800 (#4257) üzenetére


axioma
Topikgazda

Elore szolok, hogy nem neked cimezve, de AAARGH.
Ez szovegertes, amit a mai magyar oktatas nem tud megoldani.
Eloszor tedd felre a logikat, atirast, mindent. Felirok par kombinaciot, es mondd meg, hogy azok kozul melyik az a szituacio, ahol a kifejezesedrol meg lehet mondani az igazsagtartalmat, es persze mar akkor azt is, hogy igaz vagy hamis! Ha ez megvan, utana johet az iteletkalkulus...

I. Matekbol me'g nem vizsgaztam, fizikabol elsore meghuztak.
II. Matekbol atmentem elsore, fizikabol csak masodikra.
III. Matekbol elsore atengedtek, fizikabol nem voltam me'g vizsgazni
IV. Matekbol masodjara, fizikabol harmadjara sikerult a vizsga.
V. Matekbol csak egyszer voltam es kirugtak, fizikabol ketszer voltam es masodjara atmentem.
VI. Matekbol nem voltam, fizikabol masodjara atmentem.
VII. Matekbol elsore sikerult, es fizikabol is.
VIII. Matekbol es fizikabol is rugtak mar ki.

Most igy hirtelen, nem biztos hogy minden kombinaciot felirtam.
Tenyleg felredobva mindent, csak a magyar mondatokat es a beszelo szandekat nezve hogyan ertekelned ki oket?

(#4260) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Ha adott egy vektor kezdőpontjának koordinátái és végpontjának koordinátái, és mondjuk 45°-al szeretném elforgatni akkor azt, hogy tudom kiszámolni, ha a kezdőpontból szeretném elforgatni?

[ Szerkesztve ]

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4261) axioma válasza PumpkinSeed (#4260) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hat az iranyvektort eloallitod, vagy ami tok ugyanaz, eltolod az origoba, es abban az alakban forgatod (hossz, szog kiszamit, 45 fok hozzaad, vissza koord.-kra), es persze ha a masik vegpont kell akkor ujra hozzaadni a kiindulasihoz.

(#4262) PumpkinSeed válasza axioma (#4261) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Ezt az algoritmust csináltam meg én is, csak azt hittem van valami képlet rá ami könnyebben alkalmazható mint ez a mátrixos valami.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4263) axioma válasza PumpkinSeed (#4262) üzenetére


axioma
Topikgazda

Az a baj, hogy egy ilyen topikban egy par soros hsz-bol sose derul ki, hoyg aki kerdez, az milyen szinten van, pedig a neki szukseges valasz sokszor fugg ettol.
Igen, lehet a transzformaciomatrixokkal is kavarni, de ennek akkor van ertelme, ha ezt geppel es sokszor egymas utan kell megcsinalnod, hogy gyakorlatilag osszevonod a lepeseket es a konstansokat egyszer elore kiszamolod (papiron is megtehetned a 4 koordinatara felirva valtozokkal, hohgy melyik lepesben mi tortenik veluk - nyilvan a vege ugyanaz, mint a matrixnal, az utobbi csak egy sztenderdizalt leirasa a linearis kombinacioknak amire itt szukseg van).
Viszont ha egy matek hazirol van szo, ahol epp a vektormuveletek megertese a feladat, akkor meg muveleti sorrendes leiras kell. (Es persze lehet otletelgetni, hogy mi van ha elobb forgatsz origobol de nem mint vektor hanem a kezdo- es vegpontokat, majd utana eltolsz annyit, hogy a kezdopont visszakeruljon, ami persze ha kibontod megint pont ugyanazt adja, csak egy masik szemlelet.)

(#4264) PumpkinSeed válasza axioma (#4263) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Programozás házira kellett egy vektor eltolás és vektor elforgatás metódust írni. De már kész, köszönöm a segítséget. :)

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4265) Vampire Bat


Vampire Bat
aktív tag

Sziasztok!
Ezt a példát kellene kidolgoznom holnapra.(olimpia,tehát ki kell dolgoznom 7.-es szinten)

A 7.A osztályosok bizonyítványában a matematikajegyek átlaga pontosan 2,45.Ha Misi és Lenke testvérpár egyes és hármas osztályzatait nem számítanánk be,mivel csak 1 hónapja csatlakoztak az osztályhoz,akkor az átlag pontosan 2,5 lenne.Hány diák jár a 7.A osztályba?

A válaszokat előre is köszönöm.7.-es szinten kellene kiszámítani magyarázattal együtt.

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4266) Jester01 válasza Vampire Bat (#4265) üzenetére


Jester01
veterán

Melyik rész okoz problémát? Simán felírod az átlag definíciója szerint, két egyenlet két ismeretlen.

Jester

(#4267) Vampire Bat válasza Jester01 (#4266) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Mindegyik :((

Légyszi megcsinálnád nekem? Kidolgozva magyarázattal,hogy mit miért úgy csináltál? Nagyon hálás lennék. :R :R

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4268) Jester01 válasza Vampire Bat (#4267) üzenetére


Jester01
veterán

Az átlag definíciója ugyebár összeg / elemszám. Legyen a jegyek összege j az elemszám n. Akkor tudjuk, hogy:

j / n = 2,45

Továbbá a két gyerkőc nélkül nyilván:

(j - 1 - 3) / (n - 2) = 2,5

Az elsőt átrendezve j = 2,45n ezt a másodikba helyettesítve n már simán adódik.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#4269) axioma válasza Vampire Bat (#4265) üzenetére


axioma
Topikgazda

OFF Elarulnad, mit jelent az itt hogy olimpia, es te ebben milyen szereplokent veszel reszt? Netto kivancsisag.

(#4270) Vampire Bat válasza axioma (#4269) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Ez ilyen hazai forduló,csak ki kell dolgoznunk,de úgy is mindenki megy versenyre.A többi már megvan,csak ez nincs.
De még mindig nem tudom,és 2 ismeretlenes egyenletet még nem tanultunk.

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4271) Jester01 válasza Vampire Bat (#4270) üzenetére


Jester01
veterán

A #4268-ban van még valami amit nem értesz? :F

Jester

(#4272) Vampire Bat válasza Jester01 (#4271) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Mi az az elemszám?

Hogyan lehetne kidolgozni mondjuk? Így?

Egyenlet segítségével oldottam meg a példát:

x.2,45(ez a 2 gyerekkel együtt)=x. 2,5 + 2 (2 gyerek nélkül) - egyáltalán így kell kiszámítani?

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4273) Jester01 válasza Vampire Bat (#4272) üzenetére


Jester01
veterán

Az átlag definíciója szerinted hogy van? A jegyek összegét kell elosztani a gyerekek számával.
A feladat szerint az átlag 2,45 tehát j/n = 2,45 ahonnan n-el felszorozva j = 2,45n. Ha kivesszük a két gyereket, akkor a jegyek összege 4-el csökken, a gyerekek száma pedig 2-vel, tehát (j - 4) / (n - 2) = 2,4. Mivel az előbb már megtudtuk, hogy j = 2,45n ezért ezt szépen behelyettesítjük: (2,45n - 4) / (n - 2) = 2,4. Innen már csak fel kell szorozni (n - 2)-vel és átrendezni n-re.

Jester

(#4274) Vampire Bat válasza Jester01 (#4273) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Wow ez sem érthetőbb. De még majd átrágom többször.

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4275) Jester01 válasza Vampire Bat (#4274) üzenetére


Jester01
veterán

Oké akkor biztos bennem van a hiba, hátha más majd ügyesebben írja. axioma? :F

Jester

(#4276) Vampire Bat válasza Jester01 (#4275) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Nem benned van a hiba,csak szerintem nekem gyenge a felfogásom,bár kétlem,mert csak 2 4-esem van,az is biosz meg kémia.Mármint a kiskönyvben. :C :R

[ Szerkesztve ]

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4277) Vampire Bat válasza Jester01 (#4275) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Már rájöttem mi az az elemszám.Én hülye :B

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4278) axioma válasza Jester01 (#4275) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ah, en nem vagyok tanarnak kikepezve, gozom sincs hogy mit jelent egy 7. osztalyos szint. A lanyaimat se ertettem amikor a 8 oszt. gimibe felvetelire keszultek, hogy nem tudjak mi az hogy egyenletkent felirni es megoldani a szoveges feladatot, pedig mennyivel egyszerubb es tisztabb mint kovetkeztetesekkel szovegben leirni a megodlas - de csak most tanulja a nagyobbik (6.)

Egyebkent ha ez egy onalloan megoldando feladat, es a guglin megtalalhato segitseg az atlagrol nem eleg, haaat... en nem szivesen segitek mert ezzel mas, valoban onalloan feladatmegoldo gyerek kerul hatranyba. Iranymutatas belefer, de az meg itt is megvolt, ennel tobbet a sajatjaimnak se segitek.

(#4279) Vampire Bat válasza axioma (#4278) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Miért kerülne más hátrányba,ez hazai forduló,akár a tanár is kidolgozhatná,azt sem tudnák meg.

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4280) axioma válasza Vampire Bat (#4279) üzenetére


axioma
Topikgazda

Mert az elso X darab tanulo tud tovabbjutni, veges a kapacitas. Tok mind1, milyen verseny.
Ha a tanar is kidolgozhatna', akkor tole kerjed, ha megteszi, csokoltatom. En nem fogok senkinek kesz megoldast adni, mert teljesen kontraproduktiv. Raadasul az idom veges, megtehetem hogy csak az altalam hasznosnak tartott esetben valaszolok.

(#4281) Vampire Bat válasza axioma (#4280) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

Nem x darab tanuló jut tovább,hanem akinek beküldnek 4 kidolgozott példát az megy versenyre,ennyi.

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4282) axioma válasza Vampire Bat (#4281) üzenetére


axioma
Topikgazda

Sikerult a leglenyegtelenebb dolgot kiemelned... vedd ugy, hoyg ahelyett azt irtam, hogy tobbe kerul a szervezoknek. Tok mindegy, a lenyeg az, hogy azert van az elovalogatas, hogy elovalogasson. Sajat erdemek szerint. De erre neked mar a szohasznalatod is megmutatja, hogy sz*rsz ra, sot feltetelezed hogy mindenki csal, "akinek bekuldenek" es nem "aki bekuld" volt a szohasznalat.
En befejeztem, es tovabbra se oldok meg feladatot keszre senki helyett. Szorgalmist, versenyest, hatarido elott me'g otletadas szintjen se igazan.

(#4283) Vampire Bat


Vampire Bat
aktív tag

Jester01köszönöm szépen a válaszod,sikerült kidolgoznom a példát. így néz ki:

Ezt a feladatot egyenlet segítségével oldottam meg.Az átlag definíciója összeg / elemszám.A jegyek összegének x-et,az elemek számának y-t választottam. Azt tudjuk,hogy x/y=2,45. A két gyerek nélkül:
(x - 1 - 3) / (y - 2)
Az elsőt felszoroztam y-nal,tehát x=2,45 y
Ha kivesszük a 2 gyereket,akkor a jegyek száma 4-el csökken,a gyerekeké pedig 2-vel,tehát:
(x - 4) / (y - 2)= 2,5
Mivel az előbb már megtudtuk,hogy x= 2,45 n ,ezért ezt behelyettesítettem:
(2,45 n - 4) / (n - 2) = 2,5
Ezt felszoroztam az (n - 2)-vel: (2,45 n - 4) = 2,5 . (n - 2)
2,45 n - 4 = 2,5 n -1 / +4
2,45 n = 2,5 n - 1 / - 2,5
-0,05 n = - 1 / : (-0,05)
n = 20

Ez 20-ra jött ki,tehát 20 gyerek jár az osztályba. :C :C :C

Ez így jól van szerintetek kidolgozva?

(B)Axioma:(/B)Bocs,ha bunkó voltam

[ Szerkesztve ]

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4284) TDX válasza Vampire Bat (#4283) üzenetére


TDX
tag

És nemmellesleg n=y (nem definiáltad n-t, hasznos az y-t y-ként írni, nem n-ként. :) )

[ Szerkesztve ]

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4285) Phvhun


Phvhun
őstag

Ha pl van 3 dominóm, aminek a 2 oldala így néz ki:

A-B
C-D
E-F

És ki akarom hozni belőle az összes kombinációt amit 2-2 dominó összerakásával érek el, ismétlés nélkül, akkor az jön ki hogy:

(A sorrend és nem számít, és AB ugyanaz az eset, mint a BA)

CA
CB
DA
DB
EA
EB
EC
ED
FA
FB
FC
FD

Hogyan tudom kiszámolni hogy hány ilyen konbináció van N darab dominónál?

(#4286) Vampire Bat válasza TDX (#4284) üzenetére


Vampire Bat
aktív tag

A példában úgy van :DD csak ide írtam véletlenül így.

[ Szerkesztve ]

"Amikor megszülettél te sírtál és mindenki más körülötted nevetett,élj úgy,hogy amikor meghalsz te nevess és mindenki más körülötted sírjon!"

(#4287) axioma válasza Phvhun (#4285) üzenetére


axioma
Topikgazda

1. Ez mit jelent nalad: "_és_ AB ugyanaz az eset, mint a BA"? Ezek egy dominon vannak...
2. ki kell valasztani kettot, ezt felteszem tudod (ismetles nelkuli kombinacio, n alatt a k), es azon belul az oldalak mindkettonel barmelyik, ha ugy nezed hogy "elso" vagy "masodik" oldala lesz az adott dominonak akkor az ismetlessel kivalasztas (variacio), azaz paronkent 4 eset.

Esetleg amire gondolni tudok, hogy a dominok nem fekszenek az asztalon, hanem mondjuk oldaluknal fogva osszeragasztasra kerulnek, tehat az AB es CD dominok eseten az AC+BD parositas szamit egynek, az AD+BC egy masiknak, nem pedig kulon az AC, BD stb. "feluletek", de akkor ez valahogy igy kene leirni (es ertelemszeruen a paronkenti esetek szama akkor csak 2).

(#4288) Phvhun válasza axioma (#4287) üzenetére


Phvhun
őstag

Elirtam az AB BA, mert azok valóban egy dominón vannak, azt akartam irni hogy mondjuk a AC és CA ugyanaz, szóval így nem számít a sorrend.

(#4289) Pubszon


Pubszon
veterán

Sziasztok.
Elektromos kapu építése alatt állok, de a mértani részéhez kellene segítség (egy program ajánlás is jó lenne).
A lényeg ugye az, hogy a kapu 95 fokot nyílik, az aktuátor (tolómotor) két végpontján mért hossza 635mm és 925mm. Tehát nyitott állapotban 635, zárt állapotban pedig 925mm.
A kettőnek van egy metszéspontja ami nekem kellene, de nem tudom hogyan számoljam ki. Van erre egyszerű megoldás? Ha valami nem érthető, akor jobban elmagyarázom. :B

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#4290) Jester01 válasza Pubszon (#4289) üzenetére


Jester01
veterán

Rajzold le a két végállást és jelöld be, hogy melyik paramétert lehet változtatni, mert nekem legalábbis nem tiszta.

Jester

(#4291) axioma válasza Pubszon (#4289) üzenetére


axioma
Topikgazda

Egy adat hianyzik a dologbol: mennyire szabott a fix oldali felfogatas helye? Vagy milyen korlatok kozott valtoztathato?
Gondolom van egy kapu forgaspont a kapu sikjaban, es a felfogatas a kapusikra meroleges, a forgasponttol valamely tavolsagra futo szakaszon mozoghat. A forgas es a meroleges tavolsaga minimalisan szukseges info ahhoz, hogy szamolva ki lehessen hozni.
A gyakorlatban meg ugyis probalgatas lesz... ilyen pontossagu mereteknel egy alatet megvaltoztathatja a felfogatas miatt a szoget -- mas kerdes, hogy a nyitas 95 fokjaval se lonek gondolom nyulat...

(#4292) Pubszon


Pubszon
veterán

Köszi a gyors választ, itt van ét illusztráció, hogy érthetőbb legyen.
A képen a motor felfogatási pontja a gyári adat szerint van, miszerint 105 fokig tudja nyitni, ami igaz is.

Jelmagyarázat:
Sárga: A tolómotor rögzítési pontja a fix helyre.
Zöld: A tolómotor rögzítési pontja a kapuszárnyhoz.
Piros: A kapuszárny fogáspontja.
(A nyitva képet tükrözni ellett volna, csak a szövegek miatt nem tettem :B )
És mint látható, a piros szög 125-ről 20-ra változik, tehát a nyitás mértéke 105 fok.
De mivel a kapum 95 fokának is lehet 2-3 fok tévedése, emiatt lehet így marad.
A kérdés csak az, hogy ha maximalizálni akarnám 100 fokba, akkor a tolómotor rögzítési pontját mely irányba toljam el?

Nyitva

Zárva
:R

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#4293) axioma válasza Pubszon (#4292) üzenetére


axioma
Topikgazda

Ugyan az az info megint hianyzik, hogy melyik vonal menten tudod egyaltalan eltolni, de nyilvan ugy kell, hogy laposabb legyen a haromszog. Ezzel meg az a baj, hogy a kapun maga'n kisebb lesz a mozgatoero forgatasra (erintore) vetitett osszetevoje, tehat lehet hogy a kaput az adott behuzas vagy kitolas matematikailag oda tudna' forgatni, a gyakorlatban viszont ez a pici valtozas mar lehetetlenne teszi az ugyanolyan erovel - a kapunyito motorja adott - mozgatast (ha nem most, 1-2-x ev mulva, faradas stb. miatt). Szerintem ne bolygasd, vagy ne varialj, hacsak nem nagyon fontos centiket nyernel vele.... de ha csak jo moka hogy esszel kijatszod a speckot, akkor hagyd.
Ettol fuggetlenul persze ki lehet szamolni: adott a leendo ket haromszognek 2-2 oldala, egy harmadik (forgaspont-fix rogzito) meg kozos harmadik, a szinusz-tetellel a kozbezart szoget felirhatod, a szinusz addicios tetelevel meg a kulonbseget (=nyitas). En nem allnek neki matematikailag felirni, vagy keresnek egy online vagy letoltheto programbol egyenletrendszer-megoldot, vagy egyszeruen irnek egy kozelito algoritmust (vagy ha ugy jobban tetszik, a hianyzo forgaspont-fix rogzito tavolsag fuggvenyeben abrazolnam a nyitasi szoget, a 100 fok eltalalasahoz csak az szamit, hogy eleg finom felbontasban abrazold az x-hez kepest -- ez mernoki megoldasnak boven jo, hiszen centivel fursz lyukat, de szerintem jelen esetben szerintem maga a gorbe is hasznos infot szolgaltatna arrol, hogy mi a kihozhato maximum es mennyire torz).
A valosagban meg ha nagyon muszaj, akkor jatszani kene a kapun levo felfogatas helyevel is. Na meg mint fent emlitettem, a kapunyito motorjanak erejevel... ott is tudsz szamolni meroleges osszetevot. En tovabbra is azt tippelem, hogy hacsak nem vagy fel nagysagrenddel a kapu teherbirasan belul (mozgatasi ero, valamint ne felejtsd el hogy kezzel nyitas elleni ellentartasi ero is kene!), akkor nincs ertelme kiserletezni.

(#4294) artiny


artiny
őstag

helo

350l -be mennyi darab Samsung A5 skatulya fér be?

A kerdes hogy egy Jeep Renegade csomagtartojaba mennyi darab Samsung A5 fér be,ugy hogy a leheto legtobb ferjen el es a skatulyak ne rongalodjanak meg.
Amit talaltam infort a csomagterrol az 350l
A skatulya pedig

147.5 x 77.5 x 59.5 mm
http://www.vyhraj-jeep.sk/img/video_sk.mp4

(#4295) Apollo17hu válasza artiny (#4294) üzenetére


Apollo17hu
őstag

Felsőfokú műszaki képzésre jársz, és kifog rajtad egy általános iskolás matekfeladat?

(#4296) Jester01 válasza artiny (#4294) üzenetére


Jester01
veterán

A térfogatok hányadosából egy felső korlátot lehet kapni, de a pontos számot csak a csomagtartó pontos alakjának ismeretében lehetne...

Jester

(#4297) b4sxe


b4sxe
aktív tag

Sziasztok! 2012-13-14 OKTOBERI matek erettsegit megoldva tudnatok Nekem linkelni? Csak a majusiakat talaltam meg :(

Elesni nem szégyen, de a földön maradni gyalázat!

(#4298) TDX válasza b4sxe (#4297) üzenetére


TDX
tag

[link] kiválasztod az adott év okt-novemberét, ott megkeresed mely napon volt a matematika, s az adott kategória javítási-értékelési útmutatója.

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4299) b4sxe válasza TDX (#4298) üzenetére


b4sxe
aktív tag

Köszi, ezeket néztem már, nekem nem a javító kulcsra van szükségem, hanem arra, hogy konkrétan meg legyen oldva, legyen ott minden számítás, mert az összes májusit megtaláltam úgy. :F :U

Elesni nem szégyen, de a földön maradni gyalázat!

(#4300) total90


total90
veterán

Hi,

nem jutok egyrol a kettore. Adott egy forma, aminek a hossza erdekelne (kepen sargval jelolve). Pirossal ott a magassag es a szelesseg.
Mikent tudnam a sargaval kijelolt resz hosszusagat kiszamolni.
Az anyag vastagsaga jelen esetben 1 mm. Mi van akkor ha nekem 0,8 mm-es anyagom van... szoval valami keplet kellene, valakinek otlet?

A kep: [link]

Ha nincs jó, ló a szamár is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.