Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4751) Cucuska2 válasza tboy93 (#4750) üzenetére


Cucuska2
őstag

Te az x^2-et akarod deriválgatni, mert eltűnik kétszeres parciális integrálás után, az (x+2)^(1/2)-t pedig integrálni akarod.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#4752) tboy93 válasza Cucuska2 (#4751) üzenetére


tboy93
nagyúr

Tehat valahogy igy?

(#4753) Cucuska2 válasza tboy93 (#4752) üzenetére


Cucuska2
őstag

Úgy, csak a negyedik sorban az integráljel előtti mínusz előjelet elfelejtetted az utána lévő sorban, amikor meghámoztad a zárojelet. 142/105-nek kell kijönnie.

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#4754) tboy93 válasza Cucuska2 (#4753) üzenetére


tboy93
nagyúr

Hupsz :D

(#4755) cocka válasza Cucuska2 (#4753) üzenetére


cocka
veterán

Milyen vastag héja lehet annak a zárójelnek. :C

(#4756) tomrRRR


tomrRRR
senior tag

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni az alábbi feladatokban?
MATEK Valszegszám. eloszlás

Várható értéke 1400, szórás 400.

P(ξ<900)=? Fi((900-1400/400)= Fi(-1.25)=FI(1.25)= 0.8944 ? (az a kérdés hogy ha negatív a Fi akkor nem kell kivonni 1et belőle ?

P(1000<ξ<1500)=? Fi(1500-1400/400) - Fi(1000-1400/400) = Fi(0.25) - Fi(-1) ???
P(ξ>800)=? Ezt nem tudom hogyan kell.

[ Szerkesztve ]

The easy day was yesterday!

(#4757) Doky586


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sziasztok! Nekem is egy érdekes elvi kérdésem van.
Ha nincs kihangsúlyozva hogy egy képlet milyen eredményét keressük akkor a principal (=fő) megoldást keressük vagy a valós számok halmazán értelmezett megoldást..?

Példa: (-32)^(3/5) képletnek a megoldása nem esik a valós számok halmazába, de van egy megoldása a valós számok halmazán is, de azt kis átrendezés után lehet csak kiszámolni zsebszámológéppel. (A fő megoldást offline csak XP-vel kaptam meg)

Ennél csak az 'jobb' ha olyan képletnek kell a végeredménye aminek nincs a valós számok körében megoldása, mint pl: (-6)^(0.7) [link]

(#4758) ben11 válasza Doky586 (#4757) üzenetére


ben11
őstag

A megoldást amit én kapok a -8. A másik hogy jön egyáltalán ki?
Ja, komplex megoldás, értem.

A kérdésedre sajnos nem tudom a választ.

[ Szerkesztve ]

(#4759) Doky586 válasza ben11 (#4758) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Mivel kapod?

(#4760) axioma válasza Doky586 (#4757) üzenetére


axioma
Topikgazda

Komplex szamok eseten gyokvonasnal a vegeredmeny a teljes halmaz, ami teljesiti: altalaban trigonometrikus alakban, azon belul is parameteresen irva a szoget: alfa+k*2*Pi/7 (k=0,1,..,6)

Gondolj arra, hogy hogyan adod meg egy sin alfa = 0.5 alaku egyenlet eredmenyet! Ott is lesz benne, csak ott tetszoleges k egeszre, egy k*2*Pi resz.

[ Szerkesztve ]

(#4761) Doky586 válasza axioma (#4760) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az világos hogy több megoldás van, de melyik a Fő (principal?) megoldás, vagy van a principal/fő szónak jelentése a matematikában?

Gondolom a 'principal' megoldás a következőnél az x=30, de ugyanúgy megoldás a x=2190 is..
(deg): sin(x)=1/2

De az előző (-32)^(3/5) példánál mi/melyik a 'principal' ? (nem számszerűen)

Vagy a sin(x)=1/2 példánál:
Tanárnő: -Pistike, mennyi az x?
Pistike: - az kérem szépen 2190
Tanárnő: -Tökéletes! kiváló a válasz, zseni vagy Pistike! :)

[ Szerkesztve ]

(#4762) axioma válasza Doky586 (#4761) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hol merul fel a "principal"-sag? Attol fugg.
Nyilvan arcsin eseten az elso periodusba [0,2*Pi) eso megoldasokat szoktak megjeleniteni, de pl. tangensnel a -Pi/2, Pi/2 koze eso ertek a logikusabbnak tuno (ert.tart. nem folytonos plusz itt kihasznalhato a monotonsag meg lehet me'g peldakat adni).
A konkret esetben ahol negativ valos szambol vonsz paratlan gyokot, es csak egy valos gyok van de a feladat definiative komplex, en ugyanugy a legkisebb nemnegativ szogelfordulasu gyokot adnam meg. De ez csak ugymond sajat szeperzek, sokkal fontosabb a dontesnel az, hogy mire hasznalod.

(#4763) Doky586 válasza axioma (#4762) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor elnézést kérek..
Eszerint csak a WolframAlpha működik hibásan és kitünteti figyelmével az egyik komplex megoldást a sok közül..
és a Google is.

[ Szerkesztve ]

(#4764) Cucuska2 válasza Doky586 (#4763) üzenetére


Cucuska2
őstag

De most ez miért olyan fontos, mit akarsz kiszámolni, miért?

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#4765) Doky586 válasza Cucuska2 (#4764) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Elvi kérdés volt mint írtam...

De az XP, Google, WolframAlpha FŐ megoldása miért nem ez...:

Valami olyan szabály miatt van előrébb a komplex megoldás a valós számú (-8) előtt amit nem ismerek.

Sőt bizonyos számológépek a (-32)^(3/5) beírásakor hibáznak a műveleti sorrendel és ennek az eredményét mutatják: -(32^(3/5)), ami hibás, de véletlenül ugyanazt az eredményt adja...

[ Szerkesztve ]

(#4766) axioma válasza Doky586 (#4763) üzenetére


axioma
Topikgazda

1. nem ertem az elnezeskerest, nem tortent semmi
2. Sejtem, mi lehet a problemad: mivel negativ valos szamok eseten az altalanos gyokvonas kivezet a valos szamkorbol, ezert egyszerubb az egeszet komplex feladatnak kezelni, legalabbis ugy tunik, az altalad emlitett programok igy tesznek... De ez csak annak kerdese, hogy mit feltetelezunk egy negativ szam gyokvonasakor. Lehet, hogy bizonyos esetekben valos parameternel azt varnank, hogy van-e valos gyok, es abban az esetben azt megkapni, de ez nem a matematika oldalan kerdes (ott a gyokvonas vagy valos vagy komplex gyokvonas, es ez a feladatnal mindig egyertelmu), hanem tulajdonkeppen az adott programok probalnak intuitive segiteni a kezelonek, hogy ha mar nem adta meg hogy milyen eredmenyt var, akkor kitalaljak, hogy hogyan ertelmezzek.
Nyilvan ha azt irtad volna, hogy (-32+0*i)^(3/5), akkor nem lepodsz meg, hogy komplex eredmenyt kapsz, mert az egy jelzetten komplex szam. A negativ valos hatareset, hogy most valos akart direkte lenni. Egy szot a program iroinak vedelmeben: mivel a valos szamkoron beluli paratlan kitevos gyokvonasnal az elojel nem valtozik, szerintem nem nagy hiba feltetelezni, hogy aki a valos gyokot akarja az a minuszt kiemeli es a maradek gyoket keri el. Persze ha a -32 mar egy keplet eredmenye, akkor ezert a kiemelesert mar kuzdeni kell... de megoldhato.
A szamologep meg ugy muxik ahogy te varod, mert (a tobbseguk) nem szamol komplex szamokkal, csak a valos terben keres megoldast. Sztem a szamologep a (-32)^(1/4)-re nem fogja azt mondani, hogy -(32^(1/4)), hanem hibat (nullaval osztast). Bar szamologepnel ugye logaritmuson keresztul mukodik (nem vizsgalja, hogy racionalis-e a kitevo, nyilvan 2. es 5. gyokot se keplettel vagy kozelitessel von).

[ Szerkesztve ]

(#4767) Doky586 válasza axioma (#4766) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Az előző képen mindkettő formulában negatív szám gyökvonása szerepel(?), mégis (vizsgán használható) zsebszámológépeken tesztelve az eredeti formában szinte kivétel nélkül megoldhatatlannak tartják és error-t adnak, amíg a másik formába átalakítva kivétel nélkül megadják a helyes választ... (a valós számok halmazán)

Gyökvonás: ahogy látszik ha van gyökvonás a formulában akkor helyesen számolnak, akkor van hiba amikor nincs gyökvonás jel, csak tört számmal való hatványozás (ami -elvileg- ugyanaz lenne.. :)

[ Szerkesztve ]

(#4768) axioma válasza Doky586 (#4767) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hat en mar nem vagyok iskolakompatibilis korban, hogy finoman mondjam:), szoval fizikai szamologepem nincs, de a mobilomban a RealCalc szepen kiadja akkor is a -8-at, ha ugy irom hogy -32 (x^y) (3/5).
Neked viszont akkor marad a fejben kiszamithatora alakitas.

(#4769) Doky586 válasza axioma (#4768) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

így ahogy most írtad le teljesen mást jelent!

ekkor a műveleti sorrend miatt a hatványozás megelőzi a kivonás műveletet.. ezért kellett a -32 t zárójelbe tenni. (ebben is nagy különbséget látok: a matematikusok teljesen másképp értelmezik ezt mint az informatikusok/számítástechnikusok: mennyi a -3^2 ? a matematikus szerint -9 az informatikus szerint 9 ... )

Ezért inkább használjunk több zárójelet, még ha felesleges is..

(#4770) Doky586 válasza Doky586 (#4769) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A mostani zsebszámológépek jól számolnak, de van régebbi 1soros számológépem ami nem -9 et hanem hibásan 9 et ad eredményül. ugyanilyen eltérések vannak PC és Android számológépek közt is, Az egyik 9 et ad rá eredményül míg a másik -9 et... [link] [link]

[ Szerkesztve ]

(#4771) axioma válasza Doky586 (#4769) üzenetére


axioma
Topikgazda

En amit leirtam az ahogy beirtam a szamologepbe... csak lusta voltam kepet csinalni, feltoltogetni. Azaz 32 [+- gomb] [x^y gomb] (3/5) [itt megjelenik, hogy 0.6] es = jel. Az -8.
Az informatikus nem tudom miert ne ugyanezt gondolna a -3^2-rol jo, csak magamrol nyilatkozok, de a precedenciat csak kene tudni es annak megfeleloen kodolni (=leirni).
Ha arrol van szo, hogy hatvanharom osztva harom szor he't, akkor is helyzetfuggoen irsz 63/3*7 vagy 63/(3*7)-t.
A zarojelekkel teljesen egyetertek (kulonos tekintettel azon kreten nyelvekre, ahol a << es >> shiftelo utasitasok a legalacsonyabb precedenciaval futnak, pedig valahol a szorzas es a hatvanyozas kozotti az "erzesre" besorolasuk - na ezzel spec. szivtam mar parszor...)
A legutolso linked eleg durva, de en ezt olyasmi hibanak erzem, mint amit te fentebb gondoltal rolam hogy elrontottam (a kepletleiras nem tukrozi, hogy milyen aktualis ertekre milyen muveleti gombot nyomtunk).
Ha azt irom, hogy 3 [+- gomb] [negyzetre emeles], akkor (-3) van a kijelzon amikor emelem negyzetre, es 9 lesz az eredmeny. Ha azt irom (a kitorolt tartalomra), hogy - 3 [negyzetre emeles] [egyenlo], akkor a kijelzon a - (pontosabban 0-) nem jelenik meg, csak az, hogy 3 es elvegzodik a negyzetre emeles (kiirva: 9), majd az =-re kiertekelodik az eleje, lesz -9. [Termeszetesen ha ugy allitjuk elo a -3-at, hogy - 3 [egyenlo], es utana jon a negyzetre emeles, akkor az megint rendesen 9 lesz.

[ Szerkesztve ]

(#4772) Doky586 válasza axioma (#4771) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sajnos ez egy speciális eset hogy a (-32)^(3/5) = -(32^(3/5)) el, azaz nem tudni a végeredményből hogy a számolóprogram szoftvere valójában helyesen számolt-e. Egy jobb formulát kéne kitalálni és tesztelni azt a RealCalc programot. Nekem az a tippem hogy a zárójel bezárásakor kiszámolja az értéket, behelyettesíti és elfelejti hogy ott zárójel volt.

A kétség onnan ered hogy a -3^2 értékre 9 et ad hibásan, akkor is ha a 3 és ± gombot használom és akkor is ha úgy írom be hogy 5-8= majd négyzetre emelés. Mindkétszer hibásan pozitív 9 az eredmény. De a matematikusival ellentétben ez a informatikusi mentalitás szerint a helyes eredmény.

"hatvanharom osztva harom szor he't"
Nyilván a műveleti sorrend balról jobbra halad azonos preferenciájú műveletek közt. De a szorzás osztás megelőzi az összeadás kivonást stb.

És itt a különbség hogy az informatikus a negatív jelet a szám részeként értelmezi nem mint műveleti jelet; a matematikus pedig műveleti jelnek tekinti amit csak a hatványozás szorzás osztás után kell elvégezni..

(#4773) tomrRRR


tomrRRR
senior tag

Sziasztok!

Valaki megtudná oldani ezt a feladatot, fizetnék is érte ha úgy van, nagyon fontos lenne hétfőn vizsgázok. (Matek tanáromnak nem volt ideje megmutatni.)

kep a feladatrol

[ Szerkesztve ]

The easy day was yesterday!

(#4774) horvathd válasza tomrRRR (#4773) üzenetére


horvathd
aktív tag

Az a) részhez elég ismerni a sűrűségfüggvény azon tulajdonságát, hogy:

[ Szerkesztve ]

"The Kid just rages for a while."

(#4775) nagybá válasza tomrRRR (#4773) üzenetére


nagybá
senior tag

B-t úgy kellene, hogy a kérdéses tartományon integrálod a sűrűségfüggvényed ( ami jelen esetben két integrál összeadásából adódik), majd leosztod az egész tartományon vett integrállal. (végeredmény értéke 7/8-ad lesz)
Várható érték: Melyik az az érték amitől jobbra és balra 1/2-ed a függvény alatti terület értéke és ott milyen értéket vesz fel -> 1

szerk.: De amúgy rajzold le ilyenkor a függvényed és sokkal átláthatóbb lesz a dolog.

[ Szerkesztve ]

(#4776) tomrRRR válasza nagybá (#4775) üzenetére


tomrRRR
senior tag

Köszönöm szépen segítséged, már segítettek nekem, nagyon hálás vagyok nektek. Köszönök mindent.

[ Szerkesztve ]

The easy day was yesterday!

(#4777) ben11 válasza Doky586 (#4770) üzenetére


ben11
őstag

A számológép jól csinálta. Te ugyanis nem -3at hatványoztál, hanem 3at.
A többsoro gépekbe úgy szokás bevinni a műveletsort, ahogy azt te a lapra is írnád.

(#4778) Doky586 válasza ben11 (#4777) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Tudom hogy jól csinálta, ezért mutattam hogy az androidos RealCalc ugyanerre hibásan számol (vagy legalábbis más logika szerint), akárcsak a Win7 és szinte mindegyik Android és PCs progi, pl excel)

De a másik egyenletet viszont valóban jól számolta a RealCalk.
Leírok két egyenletet amit átrendezés és kiegészítés nélkül egyetlen számológép sem képes mindkettőt helyesen megoldani(!):

a.: (-32)^(2/5) = 4
b.: -32^(2/5) = -4

Egyik esetben vagy error-al elszáll vagy át kell alakítani ezen formára az egyenletet.
Másik esetben muszáj elétenni egy 0 -t hogy helyesen oldja meg.
Ezen kétfajta számológép-típus létezik.

[ Szerkesztve ]

(#4779) TDX válasza Doky586 (#4778) üzenetére


TDX
tag

Nekem helyes eredményt ír ki mind a kettőre a gépem. (Casio fx-570ES PLUS)

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4780) Doky586 válasza TDX (#4779) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

mutasd...

(#4781) Doky586 válasza Doky586 (#4778) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A két egyenlet nálam: [a-egyenlet] [b-egyenlet] [alternatíva]

Win7 esetén: [a-egyenlet] [b-egyenlet] [alternatíva]

Helyes eredmények: [kép] [kép]

[ Szerkesztve ]

(#4782) TDX válasza Doky586 (#4780) üzenetére


TDX
tag

[a-megoldása]
[b-megoldása]

Már vége az Én hozzászólásomnak? Mi lesz ez után velünk?!?!

(#4783) Doky586 válasza TDX (#4782) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor a PLUS ba már belefejlesztették, mert a sima még hibás eredményt adott.. [link] -kösz a képet- :R

[ Szerkesztve ]

(#4784) tboy93


tboy93
nagyúr

Koszi meg egyszer az itteni segitseget, anal3 pipa, johet az anal4 :C

(#4785) Cucuska2 válasza tboy93 (#4784) üzenetére


Cucuska2
őstag

Ez volt anal3?! :Y

Rock and stone, to the bone! Leave no dwarf behind!

(#4786) tboy93 válasza Cucuska2 (#4785) üzenetére


tboy93
nagyúr

Anal3 elso resze integralas volt, masodik resze tobbvaltozos analizis.

Anal2 asszem derivalas def alapjan, derivalas minden mas modon stb. Anal1 meg hatarertek, konvergencia, ilyesmi. Elotte matalap, ott ilyen becslesekkel, polinomos dolgokkal, meg egyebekkel foglalkoztunk.

Szobeli vizsga hal istennek csak anal1-2-bol volt, az eleg fos volt. Bizonyitasokat magyarazgatni, baahh de utaltam :W

Anal4-ben fogalmam sincs mi lesz, de ezen a vonalon az az utso targy :D

[ Szerkesztve ]

(#4787) Doky586 válasza tboy93 (#4786) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Rákerestem hogy mi az az anal..
Manapság ebből még vizsgázni is kell..? :Y

(#4788) tboy93 válasza Doky586 (#4787) üzenetére


tboy93
nagyúr

;]

(#4789) Gyb001


Gyb001
senior tag

Én is szeretném megköszönni mindenkinek a segítségét. :R :R
Hozzásegítettetek 30 Kredithez (Anal 1,2 Dimat 1,2 Valszám, Numerikus anal és egy ráadás négyes matek szigorlat)
Ugyan nem sok hsz-t írtam, de rengeteget olvastam ezt a fórumot. És így az utolsó matekos tárgyam vizsgája után egész megszerettem a matekot.

Még egyszer köszönöm.

(Nem bme-s vagyok, de csak itt találtam jó képeket.)

[ Szerkesztve ]

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#4790) tboy93 válasza Gyb001 (#4789) üzenetére


tboy93
nagyúr

Elte? :D

(#4791) Gyb001 válasza tboy93 (#4790) üzenetére


Gyb001
senior tag

Miskolc GÉIK mérnökinfó.

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#4792) tboy93 válasza Gyb001 (#4791) üzenetére


tboy93
nagyúr

Csak azert mert nalunk proginfon is ilyen targyak vannak. Plusz linearis algebra, logika stb.

[ Szerkesztve ]

(#4793) Gyb001 válasza tboy93 (#4792) üzenetére


Gyb001
senior tag

A programtervezőknek nálunk is van még linearis algebra. Nekem a Dimat 1-ben volt pár óra linalg. Nem vittük túlzásba szerencsére :)

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#4794) tboy93 válasza Gyb001 (#4793) üzenetére


tboy93
nagyúr

Én nagyon sokat szívtam a linalg vizsgával :( Szóbeli, kapsz két tételt, kimondod, bebizonyítod mindkettőt az a kettes. 52db A4-es oldal a tananyag, de ömlesztett formában, kb. olvashatatlan, másból nem lehet tanulni, tragikus :((( Régebben 2 félévnyi anyag volt, de amikor bejött a Bsc-Msc rendszer akkor összepréselték egybe a tárgyat.

(#4795) pityaa23


pityaa23
senior tag

szerk: megoldódott a probléma.

[ Szerkesztve ]

(#4796) peter9228 válasza pityaa23 (#4795) üzenetére


peter9228
aktív tag

X -> Y: X meghatározza Y-t. Gondolom funkcionális függőségekről van szó. (adatb? :) )

[ Szerkesztve ]

(#4797) pityaa23 válasza peter9228 (#4796) üzenetére


pityaa23
senior tag

Igen, közben megtaláltam, de köszi. Az, államvizsga. :D

(#4798) Gyb001


Gyb001
senior tag

Én sem tudtam hogy kell kiolvasni. Szóbelin leírtam papírra. Majd azt mondtam hogy ez a tranzitivitás, szimetria, antiszimetria...

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#4799) Jester01 válasza pityaa23 (#4795) üzenetére


Jester01
veterán

"következik"?

Jester

(#4800) pomorski válasza emvy (#4046) üzenetére


pomorski
őstag

Csak kíváncsiságból kérdem: Ez kriptográfia kapcsán merült fel?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.