Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4151) Jester01 válasza nagybá (#4149) üzenetére


Jester01
veterán

z=a-2i, nem az abszolút érték. Az abszolút érték az, amit írtál, de az tisztán valós szám lesz. Mivel a jobb oldalon viszont van -2i képzetes rész, ezért a bal oldalon is kell legyen, ami csak a -z-ből jöhet.

Jester

(#4152) axioma válasza nagybá (#4149) üzenetére


axioma
Topikgazda

Nem abbol lett! Hanem abbol, hogy a |z|-1=z+2i atrendezes utan a bal oldal tiszta valos, tehat a jobb oldal is tiszta valos, tehat a z-ben a kepzetes resz -2i. Persze par atrendezessel kesobb kell, hogy az a-2i alaku z-nek az absz.erteke gyok(a^2+4).

na tessek, azt hittem nem vagy itt addig leirom, hat nem megeloztel kozben? mind1 persze

[ Szerkesztve ]

(#4153) nagybá válasza peter9228 (#4150) üzenetére


nagybá
senior tag

De :D

Többieknek: köszi szépen! :)

[ Szerkesztve ]

(#4154) peter9228


peter9228
aktív tag

Ha nem gond, mostanában fogok párat kérdezni, mert nemsokára ZH :)

Jól gondolom, hogy nem létezik ilyen n? Levezetve n=((11pi)/6)/k jön ki, ami ugye sose lesz egész szám, mert pi irracionális, és k is egész.

nagybá
Villany vagy info?

[ Szerkesztve ]

(#4155) nagybá válasza peter9228 (#4154) üzenetére


nagybá
senior tag

Villany és remélem te is várod a 16-át :C
Amúgy a kérdésedre a tökéletes választ nem tudom, majd itt az okosok megmondják, de tippre azzal lehet kapcsolatban, hogy az i^2 az -1, tehát mikor az i-t elhagyhatjuk, akkor lesz valós szám.

(#4156) Jester01 válasza peter9228 (#4154) üzenetére


Jester01
veterán

Egyes, leülhet. Ugye azt mindenki kapásból tudja, hogy x^0=1, ami valós. Tehát n=0 mindenképp megoldás.

Ezen felül még végtelen sok megoldás van :C
Poláris alakba célszerű átírni, akkor látszik, hogy r=2 és fi=-pi/6. Hatványozni ugyebár úgy kell, hogy a magnitúdót hatványozzuk, a szöget pedig szorozzuk. Valós számok esetén fi=k*pi, vagyis -pi/6*n=k*pi. Egyszerűsítve, n=6k, ahol k tetszőleges egész szám.

Például n=6 esetén az eredmény -64, n=12 esetén pedig 4096.

Jester

(#4157) peter9228 válasza Jester01 (#4156) üzenetére


peter9228
aktív tag

Igen, az n=0-t azért nem vettem figyelembe, mert a 0-t nem mindenki tekinti természetes számnak.

A többi megoldás meg azért nem jött ki, mert az egyenlet jobb oldaláról lehagytam egy pi-t, és így 11pi/6*n=k lett :)

(#4158) peter9228


peter9228
aktív tag

Szerk.: Bocsi, csak egy elírás miatt nem jött ki valami, de már megvan :))

[ Szerkesztve ]

(#4159) artiny


artiny
őstag

axioma: :K köszi

Numerikus metódusok hol lehet megtanulni érthetően a netrol, könyvből, weboldalról - valaki ajánlana valamit ami neki sokat segített?
Numerikus metódusok bár lehet hogy az analízis is bele tartozik vagy ez egy es ugyan az. Nalunk metodusnak hivjak es Matlabbal van egybe kotve

(#4160) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló!!

Lenne egy olyan kérdésem, hogy mi a matematika azon ágának a neve ami azt tudja meghatározni hogy:
Van pl egy függvényem de csak az alakja pl az x^2 de ismétlem csak az alakja !!

Van olyan eljárás, hogyha én megmondom hogy pl x=2-nél 4-et vesz fel meg x=-2-nél is 4-et vesz fel akkor végtelen sok ilyen pont meghatározásánál meghatározom a függvény alakját ?
Vagyis elég csak n+1 pont (ugye 2 pont meghatároz egy elsőfokú egyenletet, három pont egy másodfokút, stb....)

Mi a neve ennek amire gondoltam ? :DDD

(#4161) horvathd válasza asuspc96 (#4160) üzenetére


horvathd
aktív tag

függvényillesztés?

"The Kid just rages for a while."

(#4162) asuspc96 válasza horvathd (#4161) üzenetére


asuspc96
senior tag

az se rossz :DDD

(#4163) peter9228


peter9228
aktív tag

Egy feladat megoldókulcsában találtam: "Az y tengely, mint egyenes egyenletrendszere x=0, y=0"
Nem x=0, z=0? (R^3 van a feladatban)

(#4164) Jester01 válasza peter9228 (#4163) üzenetére


Jester01
veterán

De. :K

Jester

(#4165) #56474624 válasza asuspc96 (#4160) üzenetére


#56474624
törölt tag

interpoláció

(#4166) peter9228 válasza Jester01 (#4164) üzenetére


peter9228
aktív tag

Köszi! :R

Lenne még egy kérdésem:

Adjuk meg a p és q paraméterek értékét úgy, hogy a 2x+3y-z=6, a x-3y+2z=5 és a 4x-3y+pz=q egyenletű síkok egy egyenesre illeszkedjenek!

Ezt hogyan lehet megmondani? Mit jelent az, hogy egy egyenesre illeszkednek? Jól értelmezem, hogy egy egyenes mentén metszik egymást, tehát meg kell oldani a 3 egyenlet egyenletrendszerét? Mondjuk akkor Gauss-eliminálva elég ronda eredmény jön ki...

[ Szerkesztve ]

(#4167) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Kérhetnék egy kis segítséget, nem értem a következő definíciót:

Az f: A->B létesítsen az A és B elemei között kölcsönösen egyértelmű hozzárendelést. Ekkor B minden eleme egyetlen A-beli elemnek a képe, azaz minden y€B-hez tartozik egyetlen x€A úgy, hogy y=f(x).

(Eddig még rendben van és értem, de ezután nem!)

Így a B-n értelmezett g függvényt kaptunk: g: B->A. Ha y€B, akkor a g(y) az az egyértelműen meghatározott x€A, amelyre f(x)=y. Ezt a függvényt az f függvény inverz függvényének nevezzük.

Tudom, hogy az inverz ellentétet jelent, de nem értem mi van ide írva. Valaki tudna egy rövid magyarázatot adni kicsit emberibb nyelven, előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4168) Jester01 válasza PumpkinSeed (#4167) üzenetére


Jester01
veterán

Megfordított leképezés. Ha az A halmaz az autók, a B halmaz pedig a rendszámok, akkor f(x) az a "autó rendszáma" függvény. Minden autóhoz pontosan egy rendszám tartozik. g(y) a fordított (inverz) leképezés, rendszám alapján mondja meg az autót. Azt az autót aminek a rendszáma éppen a keresett érték. Vagyis olyan x autót ad y rendszámhoz, amire f(x)=y.

Jester

(#4169) Jester01 válasza peter9228 (#4166) üzenetére


Jester01
veterán

Mivel az első két sík nem esik egybe, ezért már ők meghatároznak egy egyenest (már ha nem párhuzamosak). Kiszámolva már csak azt kell megnézni, hogy mely p,q értékekre esik a harmadik síkba is.

Jester

(#4170) asuspc96 válasza #56474624 (#4165) üzenetére


asuspc96
senior tag

szerintem ez lesz az :D

Illetve tudom hogy nem ide tartozik, de ezekkel elakadtam:

[link]

ameddig én eljutottam:
822)
itt ugye a két nyomás tart egymással egyensúlyt, azaz a P(Hg)+P(csőben lévő levegő)=P(kinti)
ebből a csőben lévőt nem tudtam megadni, én itt arra gondoltam hogy ugye az eredetei oszlop az 76cm tehát a bennmaradt levegőnek azt a nyomást kellene produkálnia mint a maradék 36cm higany...(ami amúgy szerintem baromság :DDD )

823/825)
ötletem sincs

(#4171) Jester01 válasza asuspc96 (#4170) üzenetére


Jester01
veterán

(#4172) bmakszim


bmakszim
senior tag

Tudtok olyan programot ajánlani, amivel Descartes-féle koordináta-rendszerben tudok rajzolgatni? Semmi extra, egy téglatestet és pár vektort szeretnék ábrázolni a beadandómhoz.

(#4173) INTELligent válasza bmakszim (#4172) üzenetére


INTELligent
senior tag

Mintha a Geogebra tudna ilyesmit...

Flickr: https://bit.ly/2wtfNl5 || https://500px.com/photofan96 || Strava: https://bit.ly/2QzLnok

(#4174) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Lenne egy feladat amire nem találom a választ:

Tegyük fel, hogy az f : A->B függvény nem injektív. Hogyan tehető azzá a hozzárendelési szabály megváltoztatása nélkül?

Előre is megköszönném a segítséget.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#4175) Jester01 válasza PumpkinSeed (#4174) üzenetére


Jester01
veterán

Az értelmezési tartományt kell megfelelően leszűkíteni. Például az y=x² függvény a valós számokon nem injektív, de ha leszűkítjük a nem-negatív számokra akkor már az lesz.

Jester

(#4176) artiny


artiny
őstag

Nem-lineáris regresszió legkisebb négyzetek módszernél, hogyan kell linearis funkcióra átírni a nem lineáris funkciót?
valaki tudna példákbat irni rá.........vagy valmi modszert mutatni rá ,hogy kell ezt?

(#4177) artiny válasza artiny (#4176) üzenetére


artiny
őstag

konyvunkben ez az egy pelda volt rá:
http://i.imgur.com/E6lj22q.png

(#4178) nagybá


nagybá
senior tag

Helló mindenkinek!

Van egy jelölés ami nem tudom, hogy mit jelent. A következő feladatban találtam:

Bizonyítsuk be, hogy tetszőleges véges egyszerű G gráfra fennáll, hogy kromatikus szám< vagy = élek száma(osztva)alfa(G)

Na itt az alfa(G) mit jelent?

Előre is köszi! :)

(#4179) Jester01 válasza nagybá (#4178) üzenetére


Jester01
veterán

A független csúcsok maximális száma (más néven függetlenségi szám; jelölése α(G)) a G gráf legnagyobb független halmazának elemszáma. [link]

Jester

(#4180) nagybá válasza Jester01 (#4179) üzenetére


nagybá
senior tag

Köszönöm a gyors választ! :)

(#4181) thiclyoon


thiclyoon
aktív tag

adott 3 pont a koordináta-rendszerben (tehát tudjuk a koordinátájukat)
a három pont meghatároz egy háromszöget, mekkorák a háromszög szögei? :F
vektorokkal kéne valahogy kiszámolni :W
nem kell a megoldást leírni (ezért se írom le a koordinátákat, csak hogy mit kéne használni, stb.)
köszi!

szerk.:
lenne még egy
adott "a" vektor, , valamint b vektor hossza, és a*b
"a" hosszát ki tudtam számolni, cos gammát is, és gammát is, de b vektort egyszerűen nem, nem jön ki sehogyan se (ez is ugyanaz a témakör, mint az előző; vektorok szorzása)

[ Szerkesztve ]

(#4182) Jester01 válasza thiclyoon (#4181) üzenetére


Jester01
veterán

Skaláris szorzatot lehet használni, definíció szerint.

Jester

(#4183) thiclyoon


thiclyoon
aktív tag

igen, azt használtam, viszont az egyik feladat, a másikban pedig az egyik része (b) nem jön ki, ha esetleg egy kicsit részletesebben le tudnád írni, azt megköszönném :B :)

(#4184) zuzu000 válasza thiclyoon (#4183) üzenetére


zuzu000
őstag

Mennyi jött ki az általuk bezárt szögre?

(#4185) thiclyoon


thiclyoon
aktív tag

81.86, 130.60, és 147.52

(#4186) zuzu000 válasza thiclyoon (#4185) üzenetére


zuzu000
őstag

Szerintem valamilyen adat hiányzik. Ugye megvan a b hossza és az a-val bezárt szöge. Ennyit tudunk b-ről. Ez a vektor végtelen sok helyen elhelyezkedhet a koordináta-rendszerben..

A háromszögesre meg: írd fel az oldalvektorokat a pontokból, számold ki a hosszukat, és ugyanígy skaláris szorzattal számold ki a szögeket. Csak arra ügyelj, hogy a megfelelő szöget kapd, vagy a rossz szögből számold ki az igazit.

[ Szerkesztve ]

(#4187) thiclyoon válasza zuzu000 (#4186) üzenetére


thiclyoon
aktív tag

ja hogy azt a feladatot kérdezed, aminek egy része kijött, csak b vektor nem... :B
ott a szög 85.75°, a fenti három szög az a másik feladat

tudjuk a vektort, és tudjuk a bezárt szöget-> b csak 2 vektor lehet (mert origóból indulnak ki, mivel helyvektorok)
gondolom a szorzat pedig pontosítja ezt, bár lehet teljesen máshogy kéne megoldani :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4188) zuzu000 válasza thiclyoon (#4187) üzenetére


zuzu000
őstag

Akkor azokat a szögeket, amik kijöttek, vonogasd ki 180-ból, és azok lesznek a háromszög szögei :)

jaa, hogy origóból indulnak ki. ezt nem mondtad :D
akkor ugye megvan 1 pontja, a 0;0.
a végpontja legyen x, y
ugye a hossza megvan. két pontból ki tudod számolni, és mivel az egy ismert szám, lesz egy kétismeretlenes egyenleted. a második egyenlete az egyenletrendszernek az a*b = a1*x + a2*y

(#4189) thiclyoon válasza zuzu000 (#4188) üzenetére


thiclyoon
aktív tag

a*b = a1*x + a2*y, igen, ezt én is felírtam
lehet fáradt vagyok, de mi lenne az első egyenlet? :D
mert ez visszahelyettesítettem, és kijött hogy a*b=a*b :O

[ Szerkesztve ]

(#4190) zuzu000 válasza thiclyoon (#4189) üzenetére


zuzu000
őstag

vektor hossza két pontból. vagy két pont közötti távolság
távolság = négyzetgyök((x-0)^2 + (y-0)^2)
rémlik?:D
a 0;0 a második pont koordinátái, ebben az esetben 0 ugye.

[ Szerkesztve ]

(#4191) thiclyoon válasza zuzu000 (#4190) üzenetére


thiclyoon
aktív tag

persze hogy rémlik :D
kijött minkét feladat, köszönöm a segítséget! :)

(#4192) kemkriszt98


kemkriszt98
aktív tag

Sziasztok, matek hf-ben tudnátok egy kicsit segíteni? Nem kell teljesen megoldani helyettem csak némi útbaigazítás kellene.

a=b
c=d
A "Kincs" a [K1K2] felezőpontja
Az alfa és beta szögek 90 ill. 270 fokosat.
Tudom, hogy a képen nem azt írja de nézzétek el nekem, most először használtam GeoGebrát :DD

A feladathoz jár egy kis keretstory is:
Valami kalózok elindultak az A pontból (egy Akasztófa), az F (egy Forrás) pontnál jobbra fordulnak és a fenti ábra szerint kijelölik a K1 pontot. Ezután az A pontból elindulnak a B (barlang) ponthoz, ott balra fordulnak és az ábra szerint kijelölik a K2 pontot. A kincset pedig elássák a K1K2 szakasz felezőpontján.
20 év múlva visszamegy a kapitány a kincsért de nincs meg az akasztófa ( a barlang meg a forrás ott van).
A kérdés az, hogy megtalálhatja e a kapitány a kincset. (Feltételezzük, hogy a kapitány jó matematikus és nem pedig azzal próbálkozik, hogy felássa az egész szigetet) (Indoklás is kell)

Még egy dolog, legutóbb a komplex számok trigo alakját és az ezek közti műveletek geometrikus jelentését vettük szóval (gondolom) ezek segítségével kell levezetni.

"Tigris, tigris, csóvafény éjszakáknak erdején, mily kéz adta teneked szörnyü és szép termeted?" -William Blake-

(#4193) Jester01 válasza kemkriszt98 (#4192) üzenetére


Jester01
veterán

Ez jópofa feladat :C
A válasz természetesen igen.
Az A pontból kiindulva szépen fel kell írni a vektorok alapján az útvonalat K1-be és K2-be. Annyit kell tudni, hogy a 90 fokos elforgatás az i-vel szorzás, illetve a szakaszfelező pedig átlagolás. Az irányokra figyelni. A kapott egyenletből az A kiesik, csak F és B marad.

Jester

(#4194) kemkriszt98 válasza Jester01 (#4193) üzenetére


kemkriszt98
aktív tag

Köszönöm :)
Azt hiszem értem, ha esetleg nem jön össze majd még visszanézek holnap :DD

"Tigris, tigris, csóvafény éjszakáknak erdején, mily kéz adta teneked szörnyü és szép termeted?" -William Blake-

(#4195) kemkriszt98


kemkriszt98
aktív tag

Sziasztok, van még egy feladatom.

Ez az a feladat amit állítólag Napóleon is megoldott, miszerint ha ABC tetszőleges 3szög és MBA, NBC ill. APC egyenlő oldalú 3szögek akkor G1G2G3 (ahol a G-k súlypontok) egyenlő oldalú.

Volt egy ötletem de nem jött ki :)
Felírtam ZM- et úgy mint (ZB - ZA)*E + ZA . Ahol E=1/2 + gyök(3)/2*i
Ezután felírtam az N és P pontok affixumát is hasonlóan. Majd felírtam a G1, G2, G3 pontok affixumait úgy, hogy (a megfelelő háromszögben) a csúcsok affixumainak összege per 3.
Végül megnéztem, hogy G1-et a G2 körül 60fokkal elforgatva G3-at kapom e (mert akkor egyenlő oldalú).
Felírtam az egyenletet és alakítgattam, alakítgattam de nem akart kijönni.

"Tigris, tigris, csóvafény éjszakáknak erdején, mily kéz adta teneked szörnyü és szép termeted?" -William Blake-

(#4196) Jester01 válasza kemkriszt98 (#4195) üzenetére


Jester01
veterán

A módszer jó, ha nem akar kijönni akkor elszámoltad.

Jester

(#4197) axioma válasza kemkriszt98 (#4195) üzenetére


axioma
Topikgazda

Hat pedig az elv az jo, valamit elirhattal. Sorrendet nem csereltel veletlenul, vagy elojelet a felirasoknal? (azonos koruljarassal kell a kivonast csinalni, mert egyebkent az egyik haromszoget befele allitod)
Megjegyzes: tekintve hogy szab. haromszogben eleg egyszeru a sulypont, en eleve ugy szamolnam a Gi-t, hogy az E szorzo masodik tagjaban csak a kifejezes 1/3-at veszem, felesleges a ZM es utana az atlag, ki kene jonni a ZGi-knek igy kevesebb lepesbol.

(#4198) kemkriszt98


kemkriszt98
aktív tag

Féltem, hogy ezt mondjátok :D
Na akkor kezdem elölről...

"Tigris, tigris, csóvafény éjszakáknak erdején, mily kéz adta teneked szörnyü és szép termeted?" -William Blake-

(#4199) kemkriszt98


kemkriszt98
aktív tag

Azt a mindenit :D Már mindenhol csak Z-ket látok, de kijött :C :DD
Az volt a baj, hogy mindent egybe írtam fel és a nagy zavarban elnéztem pár dolgot (pl. előjeleket), de 3 jára felírva kijött...

"Tigris, tigris, csóvafény éjszakáknak erdején, mily kéz adta teneked szörnyü és szép termeted?" -William Blake-

(#4200) taky023


taky023
tag

Sziasztok!

Korreláció-számítás! Nem tudom, ki az, aki otthonosan mozog a témában, de ez alapján a 7x4-es mátrix alapján kellene korrelációt számolnunk. Sajnos elég ködös a téma, így igencsak hálás(ak) lennénk, ha valaki levezetéssel együtt hozzá tudna minket segíteni a megoldáshoz!

Köszönjük szépen! (Én és a csoportunk. :) ) :R

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.