Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:18:45

LOGOUT.hu

Kérdés előtt olvasd el az alábbi téma összefoglalót!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#632) _Wasp_ válasza jim bcs (#598) üzenetére


_Wasp_
csendes tag

"A jó léghűtés pont hogy nem nehéz mert 1 tornyos nem 2, így ez az állításod megbukott."

Nem teljesen értem, mitől lenne jobb az egy tornyos mint a 2 vagy 6 tornyos léghűtés (gondolom itt a hőcsövek ágaira gondolsz), és még kevésbé értem, hogy ennek mi köze lehet a hűtőradiátor tömegéhez, továbbá, hogy szerinted miért "bukott meg az állításom".

A jó léghűtés (tehát aminek kicsi a hőellenállása) az szükségképpen vagy nagy hőleadó felülettel rendelkezik (értsd: nehéz) vagy nagy sebességgel áramoltatod át rajta a hűtőközeget (a levegőt) tehát hangos. E két paraméter között tudsz balanszálni, persze lehet a radiátor kiképzésével, és a ventillátorokkal variálni, de csodát tenni nem lehet, a nagyobb légszállítás általában zajosabb, a nagyobb hűtőfelület általában nehezebb és több helyet foglaló lesz. (azért írom, hogy általában, mert természetesen elképzelhető nagyon sűrűn lamellázott hűtő, és hatalmas és csendes ventillátor, de a gyakorlatban ez se nem jellemző, se meg nem valósítható)

Ezek a problémák persze a vízhűtésre is igazak, csak annyi itt a könnyebbség, hogy a meleg vizet könnyebb odébbvezetni egy tetszőleges helyre, ezért függetlenné lehet tenni a hőleadó radiátort a processzor helyétől, lehet nehezebb, lehet rá több, lassúbb ventillátort szerelni, továbbá kicsit az is számít, hogy a víznek nagyobb a hőtehetetlensége (ennek csak rövid időtávon van jelentősége).

Mindenesetre a vízhűtésnél is a hőátadás végső soron a levegő felé történik, tehát ugyanakkora hűtőfelülettel hasonlóan lesz hatékony, mint a léghűtés, feltéve ha a hőcsöveknek hasonló a hőellenállása mint az áramló víznek (aminek a hőellenállása viszont nagyban függ az áramlás volumenétől és mennyiségétől, tehát a pumpa teljesítményétől, ami gyakran arányos a zajszintjével.

Alaplap eltörése: attól még, hogy fektetve szállítod a számítógépedet, hatnak rá oldalirányú erők is. Nem mondom, hogy mindig el fog törni az alaplapod ha felülsz a trolira, de többen panaszkodtak, hogy velük megtörtént.

"bármilyen olcsó gyári hűtés megteszi"
"Ja, max. 1-1.5 évig utána kuka."
A helyzet az, hogy például az intel processzorokhoz adott hűtőre is három év gari jár, valószínűleg nem egy évre van tervezve. Továbbá 7/24 menő gépekben gyakran láttam sima léghűtést, semmivel nem rosszabb mint bármi más, kivéve, hogy gyakran kisebb a hűtőfelülete, tehát gyorsabban pörög (az egyébként is olcsóbb) ventillátora, de ettől még nem használhatatlan.

Nekem sem gyári hűtés van a gépemben, ha visszaolvasol, leírtam, miért cseréltem enermax kompaktra, mindazonáltal a gyári hűtés is tökéletesen megfelelt volna, ha nem lettek volna speciális igényeim, pedig ha megfognád a gyári hűtést, kacagnál, mert vagy 20 deka ventillátor nélkül, három csupasz hőcső, meg 10-15 gagyi vékony egyenes lamella volt. (Shuttle I.C.E. 2 gyári hűtés)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.