Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#201) Szél válasza klepto (#199) üzenetére


Szél
tag

Azt a mindenit!!! Hát ez megérte. Gratula! :C

(#202) dark bit válasza Donki Hóte (#200) üzenetére


dark bit
tag

Milyen hangszórókat ajánlassz Donki Hóte?

d[-_-]b Cool Walley

(#203) emvy


emvy
nagyúr

Pl. a basszreflex tervezés képletei kicsit változtak.

Az ohmos összegzés nem mindig stimmel, mert itt komplex impedanciákról van szó.

while (!sleep) sheep++;

(#204) klepto válasza Jancsi (#197) üzenetére


klepto
addikt

Mail ment, és elküldtem még a DTF12 frekimenetét is. Érdemes összehasonlítani a Vidi, és a Sal frekimenetét...

[Szerkesztve]

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#205) dark bit válasza emvy (#203) üzenetére


dark bit
tag

És melyik könyv a te favoritod, Emvy?

d[-_-]b Cool Walley

(#206) klepto válasza Szél (#201) üzenetére


klepto
addikt

Ha egyszer Dunaújvárosban jársz, szólj előtte, és lehetőséget adok egy meghallgatásra ;)
Ez az ajánlat mindenkinek szól, aki kíváncsi rá, vagy hangfal építés előtt áll ;)

[Szerkesztve]

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#207) Szél válasza dark bit (#198) üzenetére


Szél
tag

Az alapelv nem változott, de a módszer azért fejlődött! Feltalálták már az elektrostatikus hangfalakat, lásd Martin-Logan, és a tölcséreket is pl: Avangarde Aqustic, de ezek meg nem építed az is fix. Különbenis jó még a normál membrán!

(#208) Szél válasza klepto (#206) üzenetére


Szél
tag

Köszi szépen! Bp élek, de majd egyszer szavadon foglak! :D

(#209) Szél válasza emvy (#203) üzenetére


Szél
tag

Egyet értek, ezért kell gyári kit-et venni.

(#210) Donki Hóte válasza dark bit (#202) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Milyen hangszórót ajánlok :F

Első kérdés: mire kell a hangdoboz? Ha tuc-tuc, akkor lehet M.N.C; ha valami házimizó lesz a dologból, akkor Westra, vagy Magnat; ha HiFi, akkor biza minimum kell valami olcsóbb Focal.

Második kérdés: mennyi pénzed van? Ha sok, akkor Scan-Speak, Vifa, Visaton. Ha kevés, akkor Monacor, esetleg Magnat.

[Szerkesztve]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#211) klepto válasza Donki Hóte (#210) üzenetére


klepto
addikt

És a Videoton miért hagyod ki a sorból ?
Azért, mert az csak egy *** Magyar termék :F
Mennyivel jobb a Kínai (MNC), mint a Magyar ?
Ha olcsó, és jó, akkor Vidi. Ha sok pénz, akkor igen, lehet feljebb tornázni, csak az a ciki, amikor egy 20-30k-s Vifa nem szól jobban, mint a Vidi ;]
Egyébként a Westra(ex.NDK-s), TVM(ex. Csheszlovák), Videoton(még létező magyar állam) nagyjából egy minőségi kategória, csak a vidi a legolcsóbb ezekközül.

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#212) Szél válasza Donki Hóte (#210) üzenetére


Szél
tag

Scan-speak-ből és Vifa-ból hangfalat barkácsol szerintem bűn. Aki 50-100 ezret kiad hangszórónként, az inkább vegye meg a gyáriakat, mégha abban a kategóriában tetemes pénzt kell fizetned a névért is.

(#213) Donki Hóte válasza klepto (#211) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nem ismerem a Vidi mostani hangszóróit :(

Régebben tudtam, hogy a közepes-alacsony árért a közepesnél jobb hangminőséget adtak.

Viszont mind a Westra, mind a TVM nagy neveknek szállít hangszórókat (biza a Tannoy kisebb dobozaihoz a hangszórókat a TVM gyártotta, persze szigorúan a Tannoy specifikációi szerint).

Az M.N.C is szállít hangszórókat másnak, pl. egyes műanyag kosaras autóhangszóróik elég nagy nevek alatt kerülnek forgalomba (pl. Kenwood). Ez persze smmit se jelent, mert a műa. kosaras hangszóró az olyan mint a műanyag dobozos hangdoboz :)

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#214) klepto válasza Donki Hóte (#213) üzenetére


klepto
addikt

Én sem hittem, hogy jók, de kellemesen csalódtam bennük ;] Több mint lenyűgöző a hangjuk az árukhoz képest ;] Pl. az otthoni Jamo hangfalamat kenterbe verte, pedig árban talán azzal konkurálhatna, de jobb annál...

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#215) Donki Hóte válasza Szél (#212) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nem bűn !!!

Sokan a saját munkájukkal készített dobozt többre becsülik, mint a drága bolti dobozokat. Aki igényes, az jó alapanyagokat használ, mert a jó hangzáshoz biza kell a jó hangszóró (és persze az igényes keresztváltó és egyebek is !!!).

Ha meghallja valaki, hogy a hangfal home-made, akkor már menekül is, mert a nagy többség a legolcsóbb hangszórókat használja, amiből túl jó eredmény nem jön ki. Ahhoz, hogy a fáradságos munkád eredménye megfelelő legyen, kell a jó alapanyag.

Ha házat építesz, akkor bontott téglából csinálod, vagy korszerű anyagból?

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#216) emvy válasza Szél (#207) üzenetére


emvy
nagyúr

A sztatikus hangfalak már a klinger könyben is benne vannak, ha jól emlékszem...

while (!sleep) sheep++;

(#217) emvy


emvy
nagyúr

Én a TVM-eket ajánlom.
Mármint az olcsóbbak közül.

Drágábbakból pl. Focal. Ahhoz viszont tudni kell dobozt is tervezni (legeccerűbb JMLab formában megvenni :D )

while (!sleep) sheep++;

(#218) klepto válasza emvy (#217) üzenetére


klepto
addikt

Én meg a Vidiket :P
Miért, mert Magyar, és ha különleges kérésed van, teljesítik. Egyébként a TVM sem rossz ;)

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#219) Donki Hóte válasza emvy (#217) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Focal van csak hangszóró és van van teljes kit (tervrajz, keresztváltó, csati, kábel, csillapítóanyag).

Ha a teljes kit-et megveszed és van egy közepesnél jobb asztalosod, akkor pontosan egy JmLab hangsugárzóhoz jutottál hozzá, csak sokkal olcsóbban :D

[Szerkesztve]

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#220) emvy válasza Donki Hóte (#219) üzenetére


emvy
nagyúr

Nem, nem egészen, ha jól tudom, nem adják ki pontosan a hangdobozaik új változatát kitben.

while (!sleep) sheep++;

(#221) Szél válasza Donki Hóte (#215) üzenetére


Szél
tag

Jó, nem bűn az erős volt, igazad van, nem akartam senki megbántani!

Nem tudom mennyire vagy otthon a témában, de az igényesebb gyártók termékei mögött rengeteg kutatómunka áll. A high-end gyárak nem véletlenül őrzik műkincsként a lehallgatószobájukat. Tehát a know-how, a mögötte lévő tudás a lényeg. A jó alapanyag is természetesen fontos.

Aki meg szeret barkácsolni, az tényleg otthon is megtudja csinál a doboz és ha elégedett a hanggal akkor OK.

Egyébként a porothermre szavazok :).

(#222) Szél válasza Donki Hóte (#219) üzenetére


Szél
tag

Na erről van szó!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :C

(#223) Szél válasza emvy (#220) üzenetére


Szél
tag

Akkor ott a Triagle. Franciaország harmadik legnagyobb gyártója (Első a JMLab). Ugyanúgy saját maguk készítik a hangszórókat.

(#224) dark bit válasza Szél (#207) üzenetére


dark bit
tag

Szél, már korábban is akartam szólni, ne szakérts hülyeségeket...
Jó hangváltó 200e Ftért és társai... Ha nemértessz hozzá inkább figyelj oda másokra. ElektroSZtatikus hangszórók, vagyis kondenzátorhangszórók Klinger könyv 81. oldalától kezdődnek.
(illik azért tisztában lenni egy könyv tartalmáról mielőtt kijelentessz róla egyet s mást)

d[-_-]b Cool Walley

(#225) dark bit válasza Donki Hóte (#210) üzenetére


dark bit
tag

Hifire szavazok, nekem hanghűség a domináns komponens.

Köszönöm szépen a kifejtős választ!

d[-_-]b Cool Walley

(#226) Jancsi válasza klepto (#191) üzenetére


Jancsi
aktív tag

Nekem nem tul sok mindent mondenak ezek az adatok :O
Azt sem nagyon tuom hol lehetne ezeket beszetedni Debrecenben vagy annak környékén. Most hogy kiderült végkép rosszak az eddigi terveim megint a nullárol indulok :DDD

(#227) Szél válasza dark bit (#224) üzenetére


Szél
tag

Aha, akkor magamra vettem a 185-ös hozzászólást (is) :D
Kb 10 éve foglalkozom a témával és jó néhány high-end kiállítást megjártam már. Egy csöppet azért érthethetek hozzá, ezért próbáltam meg segíteni. Én így érzem.

1. (#177) Lényege - szerintem - csak valószínűleg nem érthetően fogalmaztam meg, hogy a normál gyári hangfalak esetén az igényesebb háromutas hangváltók használata a 200-300ezer forintos kategóriában kezdődik. Nem csak én állítom, hanem az egész Hifi Piac szerkesztősége (ami egy korrekt szaklap). Ők aztán teszteltek mindenféle fenevadat a Könczöl audió, Öcsi hangfalától egészen a B&W Nautilus sorozatáig. Így rendben van szerintem!

2. A Klinger könyvet valóban nem ismerem, de szerintem nem is mondtam róla véleményt, mert az ökörség lett volna. Az elektrosztatikus hangfalakat csak azért említettem meg, mert nem fejezted be a mondatod és gondoltam megemlítek még néhány hangfaltípust, amik a hangszórók utódai is lehetnek. A hangsugárzás alapelve tényleg nem változott.

Asszem így teljes. ;)

(#228) emvy válasza Szél (#227) üzenetére


emvy
nagyúr

Én is olvastam a Hifi Piacot, de 6-7 szám után kinőttem :U. A baj az, hogy kicsit kevesebbet értenek hozzá műszakilag, mint kellene; ennek ellenére nem rossz lap. Háromutas sugárzónál - szerintem - nem a hangváltó az elsődleges gond, hanem egész egyszerűen a hangszórók. Meg ugye a doboztervezés - otthoni hangsugárzónál az a fő gond, h ha nem sikerül elsőre, akkor drága újat csinálni.. de pl. transmission line doboznál _annyira_ nem lehet mellélőni. Keressétek meg DDL kollegát, ő ebben a szaki.

while (!sleep) sheep++;

(#229) Szél válasza emvy (#228) üzenetére


Szél
tag

Én csak miután meglett a rendszerem utána mellőztem. Magyarországon szerintem az egyik legjobb lap. Értem, amit írsz és egyet is értek, csak az előző hozzászólásomban dark bitnek válaszoltam.
Ja ezért nehéz, mert ha elszúrod az oldallapot könnyen megduplázodnak a költségeid.
Korább írtam már, hogy a doboztervezés nem egyszerű, csak attól függ mennyire szeretnél jó dobozt, mennyire vagy maximalista, vagy egyszerűen mennyit szeretnél rá költeni. Mindegyik dobozfajtának szerintem megvan az előnye és a hátránya is.

[Szerkesztve]

(#230) emvy válasza Szél (#229) üzenetére


emvy
nagyúr

A Sztereónál mindenesetre jobb, gyakorlatilag nincs PR cikk benne, stb. Szóval nem rossz.

while (!sleep) sheep++;

(#231) Szél válasza emvy (#230) üzenetére


Szél
tag

Igen, a Sztereoban az a high-end exluzív rovat végülis jó volt, de csak bemutatásra. Ott azonban tesztek is megjelentek...

Volt egy jó kezdeményezés viszont a ''barkács'' hifilapra (nem jut eszembe a neve) csak tönkre mentek.

(#232) dark bit válasza Szél (#227) üzenetére


dark bit
tag

Nos, akkor vesézzük ki ezt a hangváltót. :)
Egy hangváltó akkor csúcsminőségű ha:
- minél meredekebb a levágás, ezt 24dB/oktávig csinálják mert onnantól nincs értelme.
- minél kevesebbet torzít
Aláírom, hogy háj end sókra mész, de ettől még nem nőttél a szememben, mert egy ilyen hangváltót csinálni házilag sem bonyolult (24dB-set már kicsit nagyonbb kihívás). DE az igazán high end cuccok (Studió hangszórók... szvsz ennél precízebbek nincsenek) mind Aktív hangváltósok, mert így nem megy át nagy teljesítmény a hangváltón és kevésbé torzít, gondolom ezt is vágod, de ezek már 80e Ft-tól is elérhetőek (a hangfalak párban)

Szerintem se mondtál véleményt a Klinger könyvről, csak a tartalmát részletezted... mindegy, beégtél ezzel és ezt már kár szépíteni. :DDD

Nincs harag, hejj!

[Szerkesztve]

d[-_-]b Cool Walley

(#233) Szél válasza dark bit (#232) üzenetére


Szél
tag

Jól van nézzük!
Hangváltó csúcsminőségű ha:
- speciális, magas minőségű tekercseket és nyáklemezt stb. alkalmaznak. A nagyok is össze-vissza csinálnak 6-24db-es meredekségig.
A többi szerintem OK.

A show-t csak azért írtam, mert hallottam már egyet-mást. Nem csak elmélet, gyakorlat sem árt! Az aktív hangváltó jó dolog, csak ne dobná meg annyival a költségvetést (3 utasnál 3 végfok/csatorna). Az aktív hangváltónak viszont azaz értelme, hogy már az erősítés előtt szét van bontva frekvenciatartomány és nem a hangfalnak kell ''szerencsétlenkednie'' vele (nagyon nagyon röviden).
Elhiszem, hogy lehet 80e Ft-tól aktív hangfalat kapni, de lehet 1000-ért számítógépes hangfalat is venni és hogy szól... (sz*rul).

A Klinger könyvet NEM ismerem, így a tartalmát sem tudtam, max ráhibáztam valamire, amit Te nem poénosan fogtál föl.

Harag nincs (nekem nem is volt). Megbeszéljük, ha van valamilyen próbléma.

(#234) DDL válasza emvy (#228) üzenetére


DDL
őstag

Ha már meg lettem említve... :D :Y

A HIFI-Piac 1 fokkal jobb (talán) a Sztereónál. Az a kisebbik baj, hogy nem igazán vannak toppon műszakilag. A nagyobb az, hogy a tesztek érdemi információt nem tartalmaznak. :O

Utak száma a hangdobozban. Minél több annál nehezebb a váltót megcsinálni. A dobozról nem is beszélve. Interferenciák, futásidők, rezonanciák stb stb. Minél több az út hatványozottan jelentkeznek ezek a problémák.

Ha megvan a hangszóró és ismert a paramétere akkor a dobozt nem lehet elszúrni, ha figyelembe veszünk egy-két dolgot. De ezzel legfeljebb 100Hz-ig oldottuk meg a dolgokat. E felett semmit, sőt!

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#235) DDL válasza Szél (#231) üzenetére


DDL
őstag

A Hang és Technika volt a címe. Az első két szám volt jó. Utána gyakorlatilag 00 :(

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#236) DDL válasza dark bit (#232) üzenetére


DDL
őstag

Egy hangváltó is kompromisszum. Az elmélet ugye azt mondja, hogy minél határozottab legyen az elválasztás. Igen ám, de ezek a fránya váltók sajna nem csak a frekit módosítják, hanem a fázisát, és a futásideját is a jelnek. Az energia mérlegről nem is szólva. Egy 6dB/oktávos passzív váltót még csak-csak lehet futásídőre korrigálni, de akkor a fázisa megy el, vagy az energia mérlege, vagy mind a kettő. Ha esetleg mégis siekrül akkor jön a hangszóró amit rákötnek. Felborul a bili azonnal. Ugyanis az a fránya hangszóró változtatja a paramétereit a frekvencia és a ráadott elektromos jel függvényében. És akkor még be síncs építve a dobozba. Mert, ha ezek ellenére mégis sikerül vmi jót alkotni akkor tuti, hogy szétmegy mihelyst betesszük a hangszórót a dobozba. Na és ezek után mindezt 3 (vagy több) hangszóróval optimálisra összehozni... Amikor egy váltóban nem csak a frekit kell módosítani, hanem a hangszórók érzékenysége közötti különbséget is?!

Ja és a váltóban lévő alkarészek is érzékenyen változtatják a paramétereiket a rezgésekre....

Sőt...

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#237) Szél válasza DDL (#235) üzenetére


Szél
tag

Köszi szépen, tényleg!
A Hifi Piac szerintem azért jó, mert bizonyos esetekben az egyes márkákra jellemző hangzásvilág után könnyebb lehet döntenünk az egyes márkák között.
A hátránya pedig, hogy általában high-endet tesztelnek, ami az átlag embernek elérhetetlen. A technikával valóban nem foglalkoznak eleget. :(

(#238) DDL válasza Szél (#233) üzenetére


DDL
őstag

Aktív váltó... Nem csodaszer. Alapvető feltétele egy jó aktív rendszernek a doboz felöl egy jó többutas rendszer. Az elektronika felöl pedig 3 jó végerősítő. Ezután jön az aktív váltó. Ami egy picit könnyebb dolog mint a passzív. De itt a felhasznált alkatrészek minősége jobban meghallatszik, mint a passzívban (persze feltételezzük, hogy a passzívban nem 0.1mm huzalból készültek a tekercsek, és nem elkót használunk)


Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#239) Szél válasza DDL (#238) üzenetére


Szél
tag

Persze, hogy nem csodaszer. Az aktívnak ugyanúgy vannak hátrányai (egy párat említettél) + zavarérzékenység, plusz kábelek. Szerintem mindkettőből lehet jót csinálni és vackot is. Az aktívot inkább autóhifiben használják.

(#240) DDL válasza Szél (#239) üzenetére


DDL
őstag

A külső zavarokra a passzív váltó ugyanúgy érzékeny. Ebből a szempontból mindegy, hogy aktív vagy passzív. De a külső zavarok egyik-másikával szemben a passzív sokkal (nagyságrendekkel) védtelenebb mint az aktív (rezgések).

És igazad van, hogy mind a kettőt meg lehet ígyis-úgyis csinálni. De legfőképpen rendszert kell építeni. És ez esetleg lehet vegyes is.

Üdv: DDL

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#241) Szél válasza DDL (#240) üzenetére


Szél
tag

Na ebben megint mélységesen egyetértek. Soha nem hallod egy hangfal vagy erősítő hangját, hanem egybe a rendszert hallod. Mindegyik komponens hatással van a végző megszólalásra.

Én maradok a passzívnál, mert olcsóbb (viszonylag).

(#242) DDL válasza Szél (#241) üzenetére


DDL
őstag

Én meg maradok a váltó nélkülinél! :DD ;]

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#243) Donki Hóte


Donki Hóte
veterán

Menjetek má' az aktív váltóval, meg a 3 db. végerősítővel :DD

Itt a legöbb embernek 1 jó végerősítőre se fussa, nemhogy háromra :(

Jó, talán kicsit meredek, hogy M.N.C hangszóróval csinálunk dobozokat itt, de azért a ló túloldalára se tessék átesni ;)

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#244) klepto válasza DDL (#242) üzenetére


klepto
addikt

ÉS azt, hogy oldod meg? A Foster szélessávú hangszórói 60k körül mozognak, sé ahoz egy speciális tölcséres doboz is legalább ennyi ;]

Ha magányosnak érzed magad, indíts el egy horror filmet és kapcsold le a villanyt. Egyből nem érzed majd magad egyedül ;)

(#245) Szél válasza DDL (#242) üzenetére


Szél
tag

Azt meg, hogy? Csak nem szélessávú hangszóróval, Visaton B200 esetleg?

(#246) Szél válasza klepto (#244) üzenetére


Szél
tag

A tölcsérrel két gond van: nagyon-nagy hely kell neki. Mondjuk mint egy fridzsider. A másik gond az, hogy a mélyhangok legalja és dinamikája hiányozni fog.

(#247) DDL válasza Donki Hóte (#243) üzenetére


DDL
őstag

Már pedig IC-ből lehet 30W-os rendszert építeni viszonylag olcsón. Igaz nem egy dumdum-zene rajongó, de az akusztikus, hangszeres zenével elég jól elboldogul...

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#248) Donki Hóte válasza DDL (#247) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Ja, bocs :D

Azt hittem, hogy az aktív hangváltó csak csövi erősítőkkel áll szóba :DDD

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#249) DDL válasza klepto (#244) üzenetére


DDL
őstag

A FOSTEX FE206E 34e/db ebből meg egy tölcsérből (bár egész jó TL-ben is) olyan dobozt dobsz össze, hogy a mai 500-600e,-Ft árú doboz tulajok összecsinálják magukat...

Én a tölcsérek anyagáért 20e,-Ft-ot fizettem lapszabászatban és én raktam össze. Igaz még nincs burkolva, csak a nyers MDF.

De nem muszály megvenni ezt, az FE130E is jó kompromisszum

Üdv: DDL

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

(#250) DDL válasza Szél (#245) üzenetére


DDL
őstag

Telitalálat! :))

Ha már Visaton és olcsó akkor FRS8. De ez sem rockra való.

Üdv: DDL

[Szerkesztve]

Messziről jött ember azt mond amit akar. http://logout.hu/blog/ddl/index.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.