Hirdetés
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- sziku69: Szólánc.
- Brogyi: CTEK akkumulátor töltő és másolatai
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- GoodSpeed: Segway-Ninebot F3 E elektromos roller.
- Magga: PLEX: multimédia az egész lakásban
- Lenry: Melléképületblog - 4. rész - Kocsibeálló
- Ismerkedés a Zyxel NSA325 v2-vel
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
Új hozzászólás Aktív témák
-
kavalkád
senior tag
válasz
Szalmakutya #46522 üzenetére
> Elsőre meglepett, hogy ennyire kis részt kap az alsó gerenda a kötésből. Azt hiszem, valamit még nem vágok a statikából.
gondolom ez azért van mivel a fellépő erőhatás nem egyenletes az anyag teljes hosszában, az alátámasztásnál a legkisebb, ergó oda nem kell annyi anyag.
itt a képen a szaggatott vonal jelöli hogy oszlik el a terhelés.
-
Szalmakutya
tag
Jól néz ki. Elsőre meglepett, hogy ennyire kis részt kap az alsó gerenda a kötésből. Azt hiszem, valamit még nem vágok a statikából.
Azon gondolkodtam hogy kifejezetten ilyen kötések kivágásához nem lenne e jó célszerszám egy mini láncfűrész, pl egy Bosch EasyCut. Nem használtam ilyet soha, azt se tudom hogy mennyire gagyi, de a Stihl-emen van 25cm-es szobrász lap, és azzal már elég precíziós dolgokat lehet művelni. Pl be lehet dugni a fába merőlegesen és nem rúg vissza. A 25-ös persze a rádiusza miatt túl nagy, de fele akkora már jó lenne.
-
indianjoe23
csendes tag
válasz
Szalmakutya #46518 üzenetére
Folyamatosan tanulom én is, miközben nézem a videókat, amiket Tibi küldött. Tibi is emlitette, hogy Multicat-tel jól lehet előkészíteni, amit akartam is nemrég beszerezni, csak Kavalkád meggyőzött, hogy nincs értelme, nem tudtam érvelni, hogy mi értelmes dologra használnám, de most úgy érzem, erre jó segítség lenne. Én sem akarnék fél napig kapirgálni egy fészken, mert az nem örvendetes. Keresem a fecskemarószárat is, hátha azzal is növelném a termelékenységet.
Elmélkedtem azon is, hogy ötletet meritve Winner csodaklassz galériájából, elég lenne az általa feldolgozott 3 collos lucfenyő is, ha neki elég volt, akkor ez már bevált módszer, és, bár nem néztem utána, de lehet, hogy olcsóbb lenne az alapanyag. -
bim
veterán
válasz
Szalmakutya #46518 üzenetére
Kis körfűrésszel kivágható nagy része. Először megdöntöd és bevágod megfelelő mélységben a függőleges részt majd visszaállítod merőlegesbe és bevágod több helyen vigyázva a vonalra. Hidd el gyorsan ki tudod szedni. Vésővel letisztázod. Minél kisebb az anyag annál nehezebb dolgod van.
-
Szalmakutya
tag
Na, hát tanultam ebből.
A fecskefarok a fotódon nyilván jobb minden szempontból, mint az egyenes átlapolás, csak fogalmam nincs, hogy csinálnám meg én magam, ha kéne, mondjuk a mostani szerszámokkal. Főleg ilyen passzentosra, és nem úgy hogy kötésenként fél nap kaparászás vésővel. A poziítív oldala még menne, a fészek nem.
Majd gyakorlok 5x5ös meg 5x10es-eken, van belőle egy csomó leeső.
-
bim
veterán
válasz
Szalmakutya #46510 üzenetére
Pont a belapolt méreted a teherhordó rész amit ameddig lehet növelned kell. A 10x15 szerintem nagyon is jó ötlet de 7,5-öt hagynék meg. Oszlopnál mi ilyen fecskefarkút használunk ha az összekötő teherhordó is. Ez minden irányban tart és nem futhat el a repedés a farok alatt hosszában. végeredmény
5cm megmaradó részt nem feltétlenül tartanám elégségesnek sem a falra fúrt gerendán sem a közbensőn. Falra fúrtnál jelentősen növekedik a terhelhetősége ha ott van felrögzítve mint ahol Winner is tette.
Lyukacsos téglánál szerintem a vegyi dübel a legjobb persze szitával. Persze van a Hiltinek rá műanyag tiplis megoldása húzós árban ami szintén nagyon jól fog. -
Grizzlu
tag
válasz
Grizzlu #46505 üzenetére
Ugyan-ugyan. Legközelebb rakd be a többi cucc közé a kosárba, észre sem fogod venni. És egyszer csak lesz egy japán húzófűrészed, ilyen könnyen, ilyen egyszerűen. Én az enyém imádom. Szabályosan várom a pillanatokat, mikor kell majd dolgozni vele. Ha nem, lopva rá-ránézegetek.
Lehet, hogy holnap elüt a kamion, Te, famunkás, meg leélnéd az életed egy japán fűrész tulajdonlása nélkül?
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46513 üzenetére
"alsó 10 centis része kissé passzívan tart"
No, én pontosan ezt írtam korábban, csak nem gondoltad át.
Kérdés:
Miért nem elég ide akkor a mellékgerenda helyett egy sima 5 cm vastag palló? Hiszen az alsó 10 cm-t elveszítettük a lapolással.Gondoljd át most úgy, hogy a főgerendából vágsz ki 10 cm mélyen, és csak 5 cm-t hagysz meg. És így erősebb kötést fogsz kapni sokkal, pedig most is csak 5 cm visel terhet. Jöjj rá, miért?
-
Szalmakutya
tag
válasz
thyeby #46512 üzenetére
Szóval van a 10x15 főgerenda, ami magasságában 15-ös. A mellékgerenda dettó.
Lap jointot csinálsz de csak a mellékgerenda felső 5 centijét hagyod meg. Ergo a főgerendából is csak 5 centit vágsz ki.
Mindkét művelet (pozitív és negatív) egyszerű és pontos, bármilyen szerszámmal. Egy jó kezű ember egy kézifűrésszel össze tudja dobni a pozitívat, a negatívat meg körfűrésszel és vésővel.
Ezután kap egy izmos csavart a mellékgerenda a főgerenda felől, kívülről. Vagy akár egy áthidaló vassal alulról kettőt-kettőt a mellék és főgerenda. Mivel ez egyenes vas, házilag le lehet vágni és kifúrni, semmi pénzből.
Így a főgerendán maradt 10 centi tiszta, sima tartás, végig (alul), a mellékgerenda meg egy izmos 5x10-es csapolással ül a főgerendán, amihez odahúzza a csavar.
Ha nem tetszik a csavar, nem kell bele, mehet egy erősebb keményfa tipli is az alsó részre (kívülről fúrod, beletolod hosszan, akár ragasztóval, levágod), vagy 16-os menetszár belehúzva. Az a lényeg, hogy játékba jöjjön a mellékgerenda alsó 10 centis része is, és ne támadjon nyíró erő, ami esetleg kettészakítaná hosszában a mellékgerendát (bár nem tudom, azt hogy tenné).
A gyengéje épp ez ennek, hogy a mellékgerenda alsó 10 centis része kissé passzívan tart. Ha elképzeled hogy egy elefánt ráugrik, akkor törne az 5 centi, és lehasadna az alsó 10.
Na, hát ez lenne az elmélet, de mielőtt belefognék, én megkérdeznék egy ácsot, nehogy a gyakorlat meg emberhalál legyen. Ács urak?
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46510 üzenetére
Nehezen tudlak követni, mert én zsigerből mindig csak úgy vizsgálok egy kötést, hogy nem csavarozok. (Tudva persze, hogy a csavarozás majd jól megerősíti a kötést.) És abban teljesen igazad van, hogy ha jó helyre van egy csavar dugva, az nem engedi a fát olyan könnyen elnyíródni - rögtön megváltozik a leányzó fekvése, hiszen ahogy írod (kicsit pontosítok itt), a fa a csavar húzószilárdságára támaszkodik, a csavar pedig nagyban megnehezíti a fa elnyíródását.
-
Szalmakutya
tag
válasz
thyeby #46509 üzenetére
Nem veszíted el a felét, mert a 15cm-ből csak 5 vagy 6 centit fektetsz bele a lapolásba. Marad neked egy izmos tizes a főgerendán, és egy elég erős stabil fakötés a mellékgerendán, amit odahúz és megerősít alul egy izmosabb csavar (a főgerenda felől becsavarva). A fa nem hagyja hogy a csavar elnyíródjon, a csavar meg nem hagyja hogy a fa megmozduljon. Magyarán, áll mint Katiban a facsavar.
Ennél a fecskekötésed se ad erősebbet, mert az se vastagabb a mellékgerendán.
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46508 üzenetére
Kardinális kérdéskör jelen esetben a vízszintes és a függőleges minél erősebb összecsapolása.
Mint említettem, a lapolással ott elveszítjük az anyagvastagságunk felét. Ergo okosabb csapolás és lapolás nélkül csak simán felültetni, és odacsavarni - és még gerendacsavar se szükséges, elég mezei Reisser (de nem a másolata!). -
Szalmakutya
tag
válasz
thyeby #46503 üzenetére
Persze, így, de fordítva. Azaz 15 cm magas, 10 cm széles. A legfontosabb, azaz lefele ható erőhatásra még mindig erősebb mint a 10x10, csapolva. És simán ki lehet vágni passzentosra, nem kell hozzá maró, vagy japánfűrész (bár persze azzal is ki lehet).
De ez igazából ez kérdés, nem állítás: jó ez így? Vagy van valami a statikában amit nem értek?
-
thyeby
őstag
válasz
Grizzlu #46505 üzenetére
Ó, tudod, mindig van valami előbbrevaló, mint egy japánfűrész. Az nem a munkámhoz kellene, hanem a fétisemhez. Nincs két hete, hogy összekattintgattam egy ilyen Douzuki árának a négyszeresét.
(Fújtatok is az eredményén. Berger digitális subler vissza a szervizbe úgy, hogy egyet nem mértem még vele, négy db Neo asztalos szorítóból egyetlen egy igazán korrekt, egynek szépséghibája van (ugyanannyi pénzért ugye), kettő pedig rendesen csálén áll. Hát jobban jártam volna drágábban a besszivel. Jó hír viszont, hogy Extool prémium oldalvágó olyan precíz bagópénzért, hogy a profikat, mint Beta, megszégyeníti. A seggtörlő papír sarkát csippentettem meg vele - mint ha lézer vágta volna át. És a digit fázisceruzájuk is nagyon bejött valami nyóccáz pénzért.) -
thyeby
őstag
Ezt a gépet én is megnézegettem magamnak, és gyötört a kísértés.
MrThompsoN csapattársunk meg is vette, és arról számolt be, hogy megérte az árát - elégedett vele. A színében van valami barbirózsaszín is löttyintve, egyedül ez vezethet (hamis) bizalomvesztéshez. Egyébként ez mintha egy Einhell klól nenne.
Meg nem bántanám Pacman harcostársunkat vele, de én biztos, hogy ezt az "Aldisat" nem cserélném a csilivili zöld Bosch-ra. (Egyébként úgy érzem, hogy Neki meg a hagyományosból nem volt még a kezei között ebben az árkategóriában oszlopos fúrógép.)Mondjak valamit? Nekem egy nem túl kidolgozott, nagyságrendileg százezer forintos majd kétméteres állványos radiálfóróm van. És az sem töri el az egyes fúrót. Megy tíz éve. Sokat. Eddig két rugót törtem el benne, ezen kívül más bajom nem volt vele.
-
lela
aktív tag
válasz
pacman_123 #46441 üzenetére
Szimpla kérdés volt, nem kritika, némi szkepticizmussal fűszerezve. Ettől még lehet jó, habár van ezek szerint kritika is.
Én is néztem, hogy jó lenne már egy, de én zártszelvényt szögvasat stb is furkálnék vele.
Az Aldiban múltkor volt ez a gép, de nem mertem megvenni, mert azért az is csak fontos, hogy az 1-1.5mm es fúróval is lehessen fúrni, ne kóvályogjon, és amikor picit nyomom, ne hajoljon az oszlop (legyen merev a szerkezet).
Ezen is digitális kijelzés van pl.
Milyen az a walter gép? Nálunk Optima van ami még mindig sehol nincs merevségben a régi masszív oszlopos gépekhez képest, pedig ez is 700+ volt újonnan. Gondoltam már hogy régi használtat kellene néznem...
Ugye elengedhetetlen a masszív öntvény talp és tárgyasztal stb. -
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46502 üzenetére
-
Szalmakutya
tag
válasz
thyeby #46500 üzenetére
Még egy dolog jutott eszembe. Mi van ha 10x15-ösből csinálja helyette, és sima végigmenős lap joint-tal találkoztatja?
Igaz, kicsit drágább az anyag, de azt a joint-ot végtelenül egyszerűbb kivágni, mint ezt a gyönyörűséget, amit szkeccseltél: egy kézi körfűrész meg valami simítás elég hozzá. Ha mondjuk 6cm mély a joint, akkor a gerenda még mindig erősebb mint a 10x10, de a tartása is megvan, és két oldalról kap csavart hogy ott is maradjon.
-
Winner_hun
félisten
válasz
indianjoe23 #46497 üzenetére
3 colos lucfenyő. 120x68
Maróból megvettem a legnagyobb 8-as szárral kapható fecskefarkú Dimar marókést, azzal csináltam. -
thyeby
őstag
válasz
indianjoe23 #46498 üzenetére
No, ezaz, hogy marógéppel én csak részlegesen tudnám kialakítani a csapfészket.
Magyarázat:
Terveid szerint 10 cm x 10 cm-es gerendákra építkeznél. Mint írtam, szerintem a terhelhetőség jelentősen nő, ha a pirossal bekarikázott él méretét nagyobbra tervezzük. Én egészen biztos, hogy 7 cm mélyre vinném le.
Namost! Létezik fecskefarkú marószár, amivel már rögtön szögbe is lehet marni kézből, de felsőmaróhoz én olyanról nem tudok, ami képes 5 cm mélyre lemenni. (ennyi elég is lenne különben) S ha létezne is, hát Neked nem javasolnám, hogy kezdésnek ilyennel dolgozz, mert eléggé otthon kell lenni ilyen mélységű marás több lépcsőben kialakításához.Azt gondolom, hogy maradj a csapfészek kialakításánál a vésőnél. Ha van jobbféle Multicut a birtokodban, azzal nagyolhatod a javát, a végleges méretremeg így is-úgy is kézzel kell, szinte kalapács nélkül jóféle vésővel szinte kifaragni. Inkább végy jóféle vésőt.
A csap kialakítása akkor is egyszerűbb illesztőfűrésszel, ha van géped, gyakorlatod. Mi több, egy jó illesztő japánfűrész (Douzuki, vagy Douzukinoko néven találhatsz rá, ragaszkodj a médin dzsepenhez) is beleférhet a vasak árába bőségesen. Azzal nagyon pontosan, és meglepően gyorsan lehet haladni, és a munka végeztével marad egy olyan fűrészed, amire én tíz éve csak vágyakozok. -
indianjoe23
csendes tag
válasz
Winner_hun #46493 üzenetére
Milyen marószárral lehet ilyet csinálni? Van ilyen hosszú fecskefarok maró?
-
indianjoe23
csendes tag
válasz
Winner_hun #46485 üzenetére
Kezdem sejteni. Milyen fából, gondolok fajtájára és méretére, készültek a gerendák?
-
thyeby
őstag
válasz
Winner_hun #46495 üzenetére
Azt hiszem, igazad van. (Habár ha így nem érti, akkor nem fogja érteni sehogyse.)
Módosítani már nem tudom, mert bezártam a SU-t mentés nélkül, újra szerkeszteni pedig most nagyon nincs kedvem. -
thyeby
őstag
válasz
indianjoe23 #46492 üzenetére
-
Winner_hun
félisten
válasz
indianjoe23 #46492 üzenetére
Én kimartam.
-
indianjoe23
csendes tag
válasz
Szalmakutya #46471 üzenetére
Na, visszatértem. Nem tartozik ide, de pórul jártam, meg volt beszélve, hogy megyek implantátum beültetésre, már ráhangolódtam, beültettek a székbe, amikor a doki kapott egy hívást, valami családi tragédia történt, azonnal el kellett mennie. Még jó, hogy nem kezdett bele. Bocs az offért, csak nem esett jól.
Elgondolkodtatott a meglátásod, mi van, ha keresztbe futnának a belső gerendák, ugyanis akkor lenne terem, helyem a bélcsapos megoldással összeilleszteni őket. Ahogy Tibi is írta, statikailag nincs lényeges különbség, és a rövidebb, ezáltal könnyebb gerendadarabokat emelgetni, mozgatni is könnyebb.
Bár, most ez a fecskefarkos megoldás izgat, csak még nem világos teljesen, csak sejtem, hogy is néz ki valójában. Ez nekem olyannak tűnik, mint a lapolás, csak nem egyenesen van kivágva a rés, hanem olyan "V" szerüen, rézsútosan. Csak még az nem tiszta, hogyan lehet ilyet kivágni, gyorsan, egyszerüen. -
thyeby
őstag
válasz
Winner_hun #46490 üzenetére
Jól kell megválasztani a tiplit. És itt szólok, hogy jártam már így: Négy állványcsavarból három beletört. (nyolcasok voltak talán) De nem ám akkor, amikor húztam meg! Hanem amikor hajtottam befele.
Jó tudni, hogy van sz@rt se érő állványcsavar bőven a magyar piacon. Roppantgazdaságoss. Jó tehát nem a vasbótba szalanni érte, hanem keresni csavarszaküzletet. Megbízhatósat, drágát. -
Winner_hun
félisten
válasz
Szalmakutya #46486 üzenetére
Tipli + állványcsavar + fakötésű alátét
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46486 üzenetére
"Mit tettél a falba a főtartón? (amibe a csavarok mennek)"
Egyszerű, és nagyszerű:
Kifúrod a falat mondjuk 16-os furattal jó mélyen. Tolsz bele tubusos betont, vagy egyéb vegyi rögzítőt, amíg vissza nem folyik (mondjuk, hogy ne járj úgy, hogy B30 as tégla elnyeli, oszt' nincs ott semmise). Beledugod az M16 horg. menetes szárat. Rá a tartógerendát, flex-el méretre vágod, teszel rá nagy ekevas fakötésű M16 alátétet, fájintosat, és lezárod M16 zárt anyákkal faszájul.
Eröss és csilivili. -
kavalkád
senior tag
válasz
thyeby #46482 üzenetére
igazad van, ha vasalatot használ akkor tegyük fel 8-8 csvarral tudja rögzíteni a vasalat 2 felét ami azt jelenti, hogy összesen 16 csavart kellene elnyírni/kiszakítani/megsemmísíteni az elrontáshoz. ha csak csavart használ akkor nem tud egy oldalról ennyi csavart beengedni, aláírom.
és akkor most térjünk vissza a realitás talajára. galériát épít, nem rakétakilövő állványt, tehát nem szükségeltetik ekkora terhelésre tervezni. valamint (hasraütésre mondom az összeget) 30-40%-al megemelné a költségeket és a munkaidőt is, hogy beépítse a vasalatos megoldást. jelen projecthez - szerintem - teljesen felesleges ez a bonyolítás, semmi plusszt nem kap tőle.
én nem használnék ilyen költséges technológiát egy ilyen célhoz, de majd az eredeti kérdező eldönti meg ér-e ennyi extrát neki. -
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46484 üzenetére
Már talán sejtem, hogy mire gondoltál.
Ha statikáról beszélünk, hát bizony releváns is.
De fejben nem tudom megmondani, hogy melyik az erősebb. Sok számítást igényelne, hogy merjek érdemben válaszolni. Így ráérzésből azt gondolom, hogy nem biztos, hogy áll a lábán az elméleted, de az sem biztos, hogy nem áll. A komplett egészet kellene megvizsgálni így is, úgy is, hogy ne járjunk úgy, ahogyan az angol túdósok szoktak járni. -
Szalmakutya
tag
válasz
Winner_hun #46485 üzenetére
Mit tettél a falba a főtartón? (amibe a csavarok mennek)
Nem absztrakt érdeklődésből kérdezgetek itt amúgy, nyáron befigyel nekem is egy galéria építés.
-
Winner_hun
félisten
válasz
indianjoe23 #46464 üzenetére
A keresztgerendák vannak fecskefarokkal rögzítve, a lábba csatlakozó oldalak így lettek megoldva
-
Szalmakutya
tag
válasz
thyeby #46479 üzenetére
Na figyelj, egyszerűen arra gondoltam, hogy ugye vagy a közbülső gerendák keresztbe, pallók hosszába, vagy mindkettő fordítva. Ez világos. Te azt írtad, hogy a hosszába gerenda verzió jobb, mert többet tart. De a palló is tart, főleg ha minden egyes keresztgerendához csavarral rögzíted, akkor nem is kicsit.
Ha jól néztem a rajzot, egy gerendára kb négy palló jut (60 centinként vannak a gerendák). Ezért a két modell esetén kérdés hogy melyik a stabilabb: vagyis mi tart jobban ebben az értelemben, 4 palló vagy 1 gerenda. Ennyi.
Azt írtam még ehhez, hogy ha az az alapfilozófia hogy a váz maga is teljes tartású kell legyen, akkor jobb a hosszanti gerenda. Persze statikailag valószínűleg az a legjobb, ha háromszögben mennek a gerendák belül
de az elég ronda..
-
bim
veterán
-
thyeby
őstag
válasz
kavalkád #46480 üzenetére
Ha abból az aspektusból közelítünk, hogy a csavarok nyíró szilárdságára fókuszálunk, akkor szinte áll a lábán így, ahogyan most írtad.
Messze áll tőlem a kötekedés ezúttal is.
Ha tisztán csavarokkal kötünk, akkor:
1 - Képtelenség annyi csavart beletolni, mint ahány csavarral a vasakat rögzítjük. Magyarul több csavar többet fog. (Ez nyilván a vasalat malmára hajtja a vizet)
2 - A vasak "fecskefarokkal" csúsznak egymásba. Elmozdulás ellen léptékkel stabilabb, mint a csavarokon a menet. Ez is a vasalat malmára hajtja a vizet. (És itt most én a tisztán, csapolás nélküli mezei csavarkötésre céloztam.)
És a vasalat alatt a Bim által linkelt sherpa-t értettem, nem mást.
S ha már itt tartunk, ezzel a vasalattal nem sok időt spórol meg a szaki, mert ezt is be kell süllyeszteni, éspedig pontos sík süllyesztés kell, különben oda a hatalmas fixáló erő. Talán hamarabb kialakítható a hagyományos csapolás, mint a vas korrekt süllyesztése.
A vasalat stabil, fix, erős kötést ad, ráadásul oldhatót, ami mégis nagyon megbízható. Cserébe kurvadrága. Egy magyar asztalos egy pár vas árán dalolva elkészít két kötést is hagyományos csapolással.Összegezve tehát meglátásom szerint ez a vas statikai szempontból nagyon jól ki van találva. Ha megtalálja az ember a megoldást (mondjuk marógép, nem csavarodott, és elég pontos derékszög profilú gerenda (persze pontosan szabva), jóféle csavarok előfúrással), az eredmény lehet sokkal jobb a hagyományos kötésekhez mérten. Tényleg lehet időt spórolva jobbat alkotni vele a hagyományos megoldásoknál. Fontos azonban hozzátennem, hogy megnézném én azt a kezdőt, akinek "csak" egy galéria léptékű alkotását sikerül őrjöngés nélkül összeakasztgatnia, mikor már azt hiszi, hogy kész.
-
bim
veterán
válasz
Szalmakutya #46467 üzenetére
Én mondjuk odarögzíteném a falra a gerendákat kivésett fészkekkel és sajnos egyedileg berajzolt minden gerenda. 1 méteren a 2cm már sok. Szögmásolóval kell rajzolgatni....
Ha nem gond hogy nincs egy szintben a gerendázat simán elfogadott hogy egymás tetején van felülről csavarral lefogatva. Én mondjuk ilyenkor túllógatnám és valami mintát tennék a végére. Ha meg már túllóg akkor mehetne egy kettős rovás hogy azért mégis valami legyen rajta...
Lehet a szakmámból adódó de én valahogy kicsit óckodok a túl steril beltéri teherhordó dolgoktól. Minden túlcsiszolva és egy repedés se lehet sehol. Ha egy galériát készítek akkor az legyen olyan hatású hogy ez bizony a ház tartószerkezetének része nem az ikeában vásárolt 2db emeletes ágy összetolva. Ez nem azt jelenti hogy nincs meggyalulva és kiválogatva a fa. Ebből adódik hogy a keresztmetszetek is nagyobbak. Ha elszabadulnak az indulatok lehessen akár egy normálisat verekedni rajta úgy hogy nem kell félni attól hogy összedől.Biztosan bennem van a hiba...
Nem tudom kinek szánom ezt a részét: A Sherpa vasalat nagy előnye azzal a fos vasalattal szemben hogy esztétikus! A nagy hátránya hogy iszonyat drága. Van az a réteg akinek eladható.
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46477 üzenetére
Ha hosszában fektetem a pallót/padlót, akkor az alátámasztáson fordítani kell, nyilván. De nem jön ki nekem így se, úgy se, hogy négy palló/padlódeszka hol, melyik egy gerendára jut?
Ha keresztbe, ha hosszára tervezem, így is, úgy is sok gerenda jut egy palló/padlódeszka alá, s nem egy. -
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46474 üzenetére
Nem sikerült megértenem ezt az egy gerenda négy palló dolgot. Hol az egy és hol a négy?
Egyébként korábban beszéltük, hogy a pallók helyett simán mehet 20 mm-es hajópadló.
-
Szalmakutya
tag
válasz
thyeby #46473 üzenetére
Értem, a pallók keresztbe mennek. Ha már kekeckedünk: a pallók le vannak csavarozva a gerendába, ugye. Szerinted mi tart többet, egy gerenda vagy négy palló? Matematikailag valószínűleg a négy palló. Ergo annak kéne hosszában mennie. És terasznál majdnem mindig hosszában rakják a pallót, gondolom, épp ezért: ki kell használni a stabilitást, amit a szálirányba ad a fa.
De értem, hogy a logika az, hogy biztos alapszerkezet vagy váz, ami magában is megáll, a palló meg csak a bőre.
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46471 üzenetére
"Vagy rosszul láttam a vázlatot?"
Jaja.
Rosszul láttad, nézd meg újból.
A Te elgondolásoddal az a baj, hogy csak két hosszú hord terhet, a rajzon pedig öt. Továbbá ha mégis rejtett fecskefarokkal készül, úgy az ötből három, azaz kettőn oszlik meg a teher, és az a kettő a sok csaphely okán mégtovább gyengül.
Nagyon frankó az az eredeti elképzelés statikailag. Csak kellene bele csempészni kis esztétikát még. Meg ugye az asztalos becsípődés. De összerakva - akár csak simán lecsavarozva - a látvány mindenképpen bizalomgerjesztő.
-
Szalmakutya
tag
válasz
Winner_hun #46458 üzenetére
Ja: nagyon faszányos a galéria. Találtam benne egy megoldást, amire eddig nem gondoltam.
-
Szalmakutya
tag
Most megnéztem alaposabban Joe vázlatát. Nem értem, miért hosszábban mennek a közbülső gerendák, és nem keresztben (tehát a hosszabb gerendákat összefogva). Mert a végén a tetejére a palló úgyis hosszában megy majd, és az is fogja a szerkezetet, de így eloszlana a terhelés, lenne hossz meg keresztirányú tartás is a rendszerben. Másrészt a hosszú gerenda mindig problematikusabb, mert a saját súlyát is tartania kell. Harmadrészt, a rövidebb gerendákkal kevesebb a baszakodás is, és a párhuzamosság se probléma.
Vagy rosszul láttam a vázlatot?
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46468 üzenetére
No, én nem mertem megnézni az árait - de sejtettem, hogy aki megnézi, nem fogja megállni szó nélkül.
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46467 üzenetére
Azt úgy csináljuk, hogy előbb elkészül a "téglalap", ami trapéz. (Minden téglalap trapéz, de nem minden trapéz téglalap.) Csak a keret. Ezen aztán sorban kimérjük a köztesek hosszát. Jelen esetben az öt darabból nem lesz két egyforma. Rejtett fecskefarokkal becsapoljuk a tartóba, és majd a helyszínen összerakás után kap ragasztót, plusz felülről egy-egy csavart. A csavar szerepe itt inkább az, hogy szorítja a ragasztót.
Amikor kész, leporoljuk a nadrágunkat, és balra elmegyünk szerényen - tudva azt, hogy aki egyszer majd szét akarja szedni netán az alkotásunkat, az sűrűen fog emlegetni minket a felmenőinkkel egyetemben. Remélhetőleg sok időnk lesz felkészülni a csuklásra. -
Szalmakutya
tag
Most megnéztem az árait is, hú. Biztosan megéri az árát amúgy, és óriási előny, hogy utána akárhányszor lebontható a szerkezet, de szerintem egyetértünk, hogy ez Joe galériájához kissé túllő a célon, költségben is. De baromi jó, hogy tudok róla most már, és tudok ebben is gondolkodni. Pl egy kerti faszerkezetben, amit, ha nem kell, visszabontok és berakom a tető alá télre.
-
Szalmakutya
tag
válasz
thyeby #46465 üzenetére
Azért most már áruljátok el, ács-zsenik, mert érdekel, hogy ha faltól falig rak az ember galériát (tehat nem mint a legutóbbi fotón, mert az értem, az kocka, vagyis derékszög), de nem teljesen párhuzamos a két fal (sajnos gyakran nem az), akkor mi a pálya? Milyen illesztés, stb? Tegyük fel hogy nem durva a párhuzamostól való eltérés, méteren mondjuk 2 centi. De ahhoz már sok hogy a negyedik keresztgerenda is pont olyan hosszú legyen mint az első.
Mert ott még csavarral se tudom felfogatni, hátulról, nem férek hozzá a faltól. Előre összerakni se tudom, nincs hely neki.
Szóval ott mi a kötés?
-
thyeby
őstag
válasz
indianjoe23 #46461 üzenetére
Ahhoz nem kell izomzat, hogy menj a helyszínre, és mérj mindent pontosan. Vinklit, függőlegest, centivel minden távolságot lent is, fent is, és jegyezd le, aszerint dolgozz - figyelve, kétszer mérve, kétszer számolva. (Mdk01 így Székesfehérváron készített komplett konyhabútort Szegedre, és sikerült is Neki.)
-
indianjoe23
csendes tag
válasz
Winner_hun #46458 üzenetére
Hú, ez nagyon szép, nem is látom, hogy lett összerakva. Van egy sarok, ahol az oszlophoz fut két oldalról gerenda, na az világos, ott van még fecskefarok is. Ami el van takarva. A keresztgerendák hogyan lettek rögzítve?
-
thyeby
őstag
válasz
indianjoe23 #46460 üzenetére
Ne röstelj semmit! Kérdezz bátran! Nekem kellene részletesebben, szájbarágósabban leírnom. (Már lassan ott vagyok, hogy SU-val kétszer megrajzolom, míg egyszer érthetően leírom, csak Linux alatt vagyok, és lusta vagyok arra, hogy restart a vindózra - mer' ott a SketchUp.)
Winner_hun küldött Neked egy fotót. Épp az van fényképezve, ahova a fecskefarkot tette. Tehát a vízszintes gerendába vájsz fészkeket, és a rákerülő vízszintes gerendavégekbe a "V" alakú (fecskefarkú) csapokat.
Ez egy oldható, és nagyon stabil kötésforma. Csavarozni se kell, nem tud elmozdulni semerre, ha pontosan van megcsinálva. -
indianjoe23
csendes tag
válasz
Szalmakutya #46457 üzenetére
Felmerült bennem ez a gondolat, de attól tartok, hogy nagyon nehéz lesz így összerakva, csak ketten leszünk a vejkóval, és egyikünk sem dijbirkózó tipus.
-
thyeby
őstag
válasz
Szalmakutya #46457 üzenetére
Igen, ez remek észrevétel.
Ritka az a kőműves, aki nem csak hallotta azt a szót, hogy vinkli, meg sík, hanem tudja is, de még alkalmazza is - sör, bor és pálinka nélkül.A másik viszont, hogy most elgondoltam:
Ha bent van nyolc könyökfa, mi a lófasznak róni? Két 160-as csavart beletolni a végeken, az összesen 10 csavar. Mit nem fog meg? Minek még fecskefarkot róni bele? Mert ipszilonok vagyunk, semmi másért. -
Winner_hun
félisten
válasz
indianjoe23 #46455 üzenetére
Fecskefarok szerintem jó. Szintbe és szépen meg lehet vele csinálni.
-
Szalmakutya
tag
válasz
indianjoe23 #46455 üzenetére
Ha jól értem az akadással-elféréssel kapcsolatos problémádat, az tényleg lehet probléma.
A baj az, hogy 290cm lehet hogy nem annyi lesz, hanem 287 vagy 294 a helyszínen, akár gerendánként más, és ha előre megcsinálod a csapolásokat, akkor vagy nem fér be, vagy a hossztartók nem fognak paszent a falra illeszkedni, ami szintén nem jó.
Ha ez nem gond, akkor rakd össze a szerkezetet kicsit beljebb a szobában, ahol van hely, és emeld be valakivel a helyére.
Ha gond, akkor viszont helyben kell vágnod és csapolnod. Az pedig végtelenül egyszerűbb a rovásos csapolással mint a fecskével.
-
thyeby
őstag
válasz
indianjoe23 #46455 üzenetére
Dehogynem!
Magam is gondoltam arra, hogy az eredeti rajzod statikailag sokkal tökéletesebb, minek gyengítsük azt az anyagot - ha már megvan, ugye?
Csak hát vannak ugye az ipszilon kromoszómáink, van az esztétika, meg a fejünk nyolc sarka.Én az alábbi képen látható kötésformára utaltam egyébként - most hirtelen fogazásról találtam jól érthető képet. Ugyanezt kell elképzelned, csak nem fogazol, hanem csak egyet csapolsz. (Fogazás az, amikor fésűszerűen több csapot alakítunk ki egymás mellett sorban. Ácsok ilyet nem használnak, és Te most egy kicsit (vagymeg nagyon) ács leszel. Ha elkészültél, ígérem, ácsmesternek fogod érezni magad - bár valójában még nem leszel az.
)
Neked nem szabad ilyen mélyre bemenned, mert úgy elgyengítetted az egész sort tartó gerendákat alaposan. És nem is kell teljes függőleges mélységéig megvágnod a gerendákat, elég a szűk feléig, harmadáig. Mondom, ez fiókhoz készült rajz. Te nem asztalos leszel, hanem ács.
-
indianjoe23
csendes tag
válasz
thyeby #46454 üzenetére
Volt egy olyan gondolatom, hogy nem muszáj nekem egy szintbe hozni a keresztbe futó gerendákat a fal melletti tartó gerendákkal, és ha rovással csapolom össze őket, akkor elég teherbíró lesz a tákolmány. Csak arra kell figyelnem, hogy a keresztbe futó gerendákkal párhuzamos, a lábakat összekötő gerendák is olyan magasan legyenek beillesztve, mint a keresztgerendák. Így nem jó?
-
thyeby
őstag
válasz
indianjoe23 #46452 üzenetére
Nem, nem rovással, mert akkor nem vagy a két összeillesztett darabbal egy síkban. Rónod csak a kartámaszokat való, a többi legyen csapolás.
(Akkor beszélünk rovásról amikor csak készítünk egy kisebb fészket - esetedben a 10 cm-es gerenda esetén az anyagvastagság harmadán, negyedén, ötödén - tehát 2-3 cm mélyen.)
Ha megvan az, hogy fecskefarok csapolás, akkor most gondold picit tovább: rejtett fecskefarok csapkötés. Na, az lesz jó Neked.
Új hozzászólás Aktív témák
- ÚJ- Lenovo ThinkVision T24i-10 - 24" monitor - Számla, garancia
- AKCIÓ! Gigabyte AORUS 16X (2024) Gamer notebook - i7 14650HX 16GB RAM 1TB SSD RTX 4070 8GBWin11
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T470 - i7-G7 I 16GB I 256SSD I 14" FHD I HDMI I Cam I W11 I Garancia!
- Huawei Nova Y90 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- AKCIÓ! ASROCK H310CM i5 9600K 32GB DDR4 240GB SSD 1TB HDD RX 5700 8GB Rampage SHIVA FSP 600W
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest