Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6451) tvamos válasza Teasüti (#6449) üzenetére


tvamos
nagyúr

A kabel az, amibenntobb vezetek megy, fuggetlen attol, hogy arnyekolt, vagy nem.
Pl. MT kabel: [link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6452) tvamos válasza Teasüti (#6444) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az ESD miatt jo, ha van ott egy soros ellenallas, de a zavarok szempontjabol meg rossz, mert rontja a jel-zaj viszonyt,,tehat jolmkell megvalasztani.
A zajokmmiatt kell a kondi.
Az ESD miatt meg ESD vedelem, mondjuk diodaval, supressor-ral, transillel, varistorral, akarmivel.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6453) csiszarn


csiszarn
újonc

Sziasztok!

Az ARDUINO UNO eszközt szeretem volna összekötni a számító géppel, de nem működik. Amikor rákötöm az USB-re nem ismeri fel az eszközt. Próbáltam a frissíteni, de a windows-t nem csinálja meg a driver frissítést. A serial usb2.0- át keres. Az operációs rendszer WIN 7. Kipróbáltam régebbi (1.06) és új Arduino (1.8) szoftware-rel.Próbáltam az Arduino program lévő driverek is telepíteni, de semmi. Érdekes mert az eszközt a program látja, de a kapcsolat az gép és az eszköz között nincs meg...

Mi lehet a hiba? Mit csináltam rosszul?

N

(#6454) Vladi válasza csiszarn (#6453) üzenetére


Vladi
nagyúr

A ide felületen kiválasztod a géped pontos típusát?
Ha áramot kap, akkor led világít?
Pontosan milyen gép?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6455) csiszarn válasza Vladi (#6454) üzenetére


csiszarn
újonc

A ide felületen kiválasztod a géped pontos típusát? IGEN
Ha áramot kap, akkor led világít? IGEN
Pontosan milyen gép? HÁT EZT MEGNÉZEM FEJBŐL NEM TUDOM

N

(#6456) Vladi válasza csiszarn (#6455) üzenetére


Vladi
nagyúr

Fotózd le a gépest, mert lehet nem pont olyan, amit az idében kijelölsz.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6457) Teasüti válasza tvamos (#6452) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Köszi a pontosítást, így korrekt. :R

[ Szerkesztve ]

(#6458) csiszarn válasza Vladi (#6456) üzenetére


csiszarn
újonc

Találtam egy drivert hozzá (CH340) és azt telepítettem. Működik. Felismeri a gép az eszközt és futattam minta programot és az is működik...

N

(#6459) VMatteo


VMatteo
őstag

Sziasztok!
Tök kezdőként, érdemes ezt a készletet megvenni?
[link]

Tisztelet a Gépésznek!

(#6460) Janos250 válasza VMatteo (#6459) üzenetére


Janos250
őstag

Talán.
Nem egy nagy összeg, nem lehet nagy pénzkidobás.
Ami nekem nem tetszik, az battery box, amibe ceruzaelemeket kell tenni.
Szerintem: inkább egy tápegység. Ha mégis elemről akarod hajtani, akkor inkább pl. 18650.
Darabonként is össze lehet válogatni, akkor igényed szerint szeded össze, de így van egy készlet.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6461) Aryes válasza VMatteo (#6459) üzenetére


Aryes
nagyúr

Kezdőként sok apróság fog hiányozni, mikor hozzá kezdesz építeni valamit, pl. bosszantó, ha egy 5Ft-os ellenállásért kell elugrani a boltba :), vagy nincs jumper kábel. Ezért jó ez a készlet. Meg rögtön ötletet is tudsz belőle meríteni, ha éppen nem tudod, mit kezdj az arduinoval. :)

(#6462) BTminishop


BTminishop
aktív tag

Srácok nincs valakinek hétvégére vagy eladó NRF24L1 modulja nagyon sos és Budapesten sehol sem találtam. :((

(#6463) gilfoyle válasza VMatteo (#6459) üzenetére


gilfoyle
őstag

Szerintem igen. Kezdőként el lehet vele játszani, az alapokat megtanulni.
Nekem is hasonló van és lehet vele jókat alkotni.

(#6464) BlackPriest válasza BlackPriest (#6439) üzenetére


BlackPriest
őstag

kipróbáltam úgy, hogy a tüskesorra közvetlen rá van forrasztva a kapcsolók nyákja. az ellenőrző ledet is közvetlen a tüskékhez érintem, de a jelenség ugyanaz. a végén lemegyek egy pincébe és ott is letesztelem

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#6465) Aryes válasza BlackPriest (#6464) üzenetére


Aryes
nagyúr

Most komolyan, tettél rá felhúzó ellenállást, vagy legalább bekapcsoltad a beépített ellenállást? A nyomógombok pergésmentesítve vannak?

(#6466) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Lego okosításhoz keresek arduinót. Nem használtam még sose. Láttam itt a logouton pár cikket róla, tetszik. Egy ilyen készletet néztem ki alin, ez elég lehet ahhoz, hogy egy nagyobb lego járművet mozgasson? Konkrétan a lego utánzatomhoz kéne, azt nem sajnálom akkor se, ha esetleg furni/ragasztani is kell a motorokhoz. Telefonnal szeretném majd irányítani, wifin/bluetoothon a későbbiekben, kezdetnek jó lesz az a mellékelt infra távirányító is.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#6467) BlackPriest válasza Aryes (#6465) üzenetére


BlackPriest
őstag

a beépítettel működik, ezen elsiklottam :R

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#6468) Aryes válasza Victoryus (#6466) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha tényleg lego-hoz kell, akkor ebben egy csomó felesleges cucc van. Viszont nincs benne motor shield, bluetooth (ha jól láttam), szóval nem vagy előrébb. Én a másik végéről fognék hozzá: lego motorokat vennék, meg egy i2c motor shieldet. Akárhányszor próbáltam lego-t motorizálni diy motorokkal, mindig az összeköttetéssel volt baj, én legalábbis nem tudtam más motort rendesen beépíteni.
Milyen lego utánzatod van?

[ Szerkesztve ]

(#6469) Victoryus válasza Aryes (#6468) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Lepin, ami a blogomban van. Szóval jobban járok ha egyenként összeszedem a kiegészítőket? Milyen motorokat nézzek? Nem akarok lego motort venni, jó valami olcsóbb is. Mi az ami mindenképp szükséges?
Arduino uno, motorvezérlő, wifi vagy bluetooth modul, valami aksi? Egy 9 voltos elemmel meddig működik a kütyü? Illetve a motorokat mi táplálja, a 9voltos elem amiről az arduino is megy, vagy azoknak külön táp kell?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#6470) Aryes válasza Victoryus (#6469) üzenetére


Aryes
nagyúr

9 voltos elemről? Az arduino napokig. A motorok kb. 5 percig. :DDD
Sokat agyaltam én is a tápellátáson, és a legjobban a 18650 li-ion cellák jöttek be, volt pár rossz (hibás elektronikájú) laptop akksim, abból szedtem ki őket, csak töltő kellett hozzá. Két ilyen cella 7,4V névleges feszültségen ellátja a lapot is, és a motor drivernek is elég.
Ilyen shieldet vettem, 4 motorhoz elég, nagyon szuper. Előtte ilyen h-bridge-eket használtam, de nem igazán jött be, 7 volt környéki tápfeszültségnél nagyon tud melegedni.

[ Szerkesztve ]

(#6471) Janos250 válasza BTminishop (#6462) üzenetére


Janos250
őstag

Törölve, mert nem az.

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6472) BTminishop válasza Janos250 (#6471) üzenetére


BTminishop
aktív tag

Milyened van?

(#6473) Vladi válasza Aryes (#6465) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na most én is utánaolvastam a pergésmentesítésnek.
Én a projektemben használok kapcsolót, viszont opto izolátor boardon keresztül. Akkor nekem ezzel nem kell foglalkozni?
Vagy akkor is kell?

Van erre valami jó kis hardveres kész csavarozható, íbéjezhető megoldás? pl: link?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6474) Teasüti válasza Vladi (#6473) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Mármint a pergésmentesítésre? Felejtsd el, manapság már inkább szoftveresen oldják meg - hisz pofon egyszerű. Esetleg egy kisebb kondit ha beraksz a gomb után, az segíthet.
Keress rá a topikban a "prell" szóra, látni fogsz egy rakás megoldást és csomó szájbarágós magyarázatot a tagoktól!

(#6475) Vladi válasza Teasüti (#6474) üzenetére


Vladi
nagyúr

Igen, közben megnéztem, hogy a button libek némelyike tud debounce-ot. Amit én használtam azis.
Viszont kis ügyesek ezek a fejlesztők. Igen. Eddig 3 különböző libet találtam button.h néven. Nem kéne ezeket máshogy nevezni? :O

Egyébként mennyi időt érdemes megadni? 20-50 ms?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6476) Teasüti válasza Vladi (#6475) üzenetére


Teasüti
nagyúr

30 ms általában elég.

(#6477) Vladi válasza Teasüti (#6476) üzenetére


Vladi
nagyúr

oxigén. :R

Hónap nézhetem át újra a kódot. :O

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6478) Teasüti válasza Vladi (#6477) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Button lib? Eszembe se jutott eddig ilyesmi. :D

(#6479) Teasüti válasza Vladi (#6477) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ezért jó, ha magad írod és nem 16 különböző library-ből ollózol össze ilyen egyszerű dolgokat.

(#6480) Victoryus válasza Aryes (#6470) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog (1)

Koszi! Azt nem tudom, hogy hova férne be maga az arduino+a wifi+motorvezérlő. Ezek így nagyobbak, mint a lego infra adó-vevő. Egyelőre nem is tudom elképzelni hogy néz ez ki, mennyi a hely igény.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#6481) Vladi válasza Teasüti (#6478) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ha megnézed a kódomat, még relé libet is használok.

(#6479) Teasüti:

Persze, mert te is úgy vagy vele, hogy "nem értesz a programozáshoz." :Y
Ha saját magam írnám, 8-10x annyi idő lenne. Így meg:
- viszonylag hamar megírom, tehát 3 sor/óra tempóval
- Képes vagyok magam megírni. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6482) tvamos válasza Vladi (#6475) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha vegallasokat is hasznalsz, es azt akarod, hogy ne csak uj koraban mukodjon jol, akkor allitsd be inkabb olyan 100ms-ra. (Lattam szkopon gombot prellezni 70ms-ig is.)

(#6481) Vladi válasza Teasüti (#6478) üzenetére
Ha megnezegeted ezeket a lib-ket, mi van bennuk, es megerted, hogy mukodik, (ha tokeletesen mukodo progit akarsz a vegen, ez ugyis elengedhetetlen,) mar te magad jobbat tudsz majd irni.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6483) Aryes válasza Victoryus (#6480) üzenetére


Aryes
nagyúr

Akkor át kéne gondolni, hogy (ha már úgyis nulláról indulsz) ne uno-t, hanem kisebb méretű lapot használj (pl arduino pro micro) vagy rögtön alkalmasabb platformot, mondjuk esp alapú wemos d1 mini, amiben eleve van wifi, kisebb méretű, csak másfajta shield-ek kellenek hozzá. Én az utóbbit választanám.

[ Szerkesztve ]

(#6484) Aryes válasza Aryes (#6483) üzenetére


Aryes
nagyúr

Áramellátásnak pedig esetleg a drónokhoz való 3,7V Li-po akksiból 2db-ot (illetve nekem van pár 7,4V-os (két cellás), RF helikopterhez való Li-po akksim, azt használtam korábban, sokkal kisebb helyigényű, méretben jól passzol pl a wemos d1 mini mellé, és súlyra is könnyebb, persze a kapacitása is kevesebb.

(#6485) amex02


amex02
csendes újonc

Sziasztok,
Segitseget szeretnek kerni Arduino mega 2560 v3 board+ cnc stepper motor shield felelsztesehez es mukodtetesehez.

Az Arduino szamomra teljesen ismeretlen terulet, viszont nagyon erdekel
En kinabol rendeltem, es a szamitogep nem ismeri fel. 
Kerlek benneteket segitsetek, milyen szoftver illetve driverek kellenek ahhoz, hogy kepes legyen vezerelni jelenleg 2 db stepper motort, kesobb pedig 5 db-ot.

A ket jelenlegi motor pc dvd rom bol szarmazik.
Az alaplap, a motorshield a stepper driverek es az end/stop kapcsolokon kivul kell meg valamilyen kiegeszito?
Milyen op rendszer kell hozza? USB-n keresztul mukodik, vagy kell venni valami kiegeszitot parhuzamos portal?

Koszonom mindenkinek elore is.

(#6486) Janos250 válasza BTminishop (#6472) üzenetére


Janos250
őstag

Nem tudom fejből a típusát, de ránézésre nem olyanra emlékszem, mint amit az ebay jelenleg mutatott az általad írt kódra. Mivel nem is használtam, nem igazán tudom. Arra emlékszem, hogy valami csavarrugó szerű antenna is volt a panelhoz. Ha aktuális még, hétfőn megnézem.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6487) Vladi válasza amex02 (#6485) üzenetére


Vladi
nagyúr

Hűha... :D

Én is dolgozom hasonló projekten, nem egyszerű történet. :U
Mi épül és hol tartasz?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6488) Vladi válasza tvamos (#6482) üzenetére


Vladi
nagyúr

100 mili nem sok? :Y

Áh egyelőre libezek, nincs többre kapacitásom. De végén még forraszthatok is... :O

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6489) Teasüti válasza Vladi (#6488) üzenetére


Teasüti
nagyúr

dupla

[ Szerkesztve ]

(#6490) Teasüti válasza Vladi (#6488) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Régebben egyik kolléga írta volt, hogy a leggyorsabb próbálkozása a mikrokapcsolón is vmi 130 ms ideig tartott a lenyomástól a felengedésig.

Te neked ez nem egy hobbi? Általában élvezni szokás a hobbidnak szentelt időt. :))

Amúgy én is úgy kezdtem, h megvettem a Starter Kit-et és felcsaptam a könyvet az első oldalon. Én is a Hello World példákon nevelkedtem. :)
Én előtte programozni csak Pascal-t tanultam, szóval mondhatjuk, hogy nem tudok. :D

(#6491) Vladi válasza Teasüti (#6490) üzenetére


Vladi
nagyúr

"Te neked ez nem egy hobbi? Általában élvezni szokás a hobbidnak szentelt időt."
:N Nekem pro felhasználásra menne a gép. Ha már az első modellt látnám működni, akkor megnyugodnék, megkönnyebbülnék, hogy van értelme, meg össze tudok hozni ezt-azt.

Egyébként pont ezért bírok falnak menni, mikor megy az erőlködés, hogy vettem egy arduinot, meg rpi-t mit építsek belőle? :W Jó hát tanulás, meg hobbi oké... de ha ennyire nem bír mit kezdeni az erejével, adok én neki munkát segáz. :))

"Én előtte programozni csak Pascal-t tanultam,"
S én tudod mit? 25 éve c64-en béziket. :Y azóta is rögzült a goto 10 gondolkodás, nehezen értettem meg a loopolást. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6492) tvamos válasza Vladi (#6488) üzenetére


tvamos
nagyúr

De, rohadt sok. En sem gondoltam, mielott el nem kezdtem szkoppal meregetni mindenfele gombokat, kapcsolokat, meg ilyeneket. A legdurvabb dolgok egyike, amikor az olcso kinai tactile gombot felengeded.
De a leges-leggazosabb az, amikor bedugnak valamit a konnektorba... Na, ott van minden, es sokaig is tart.

Ha már az első modellt látnám működni, akkor megnyugodnék, megkönnyebbülnék, hogy van értelme, meg össze tudok hozni ezt-azt.
Kozelebb vagybhozza, mint ahogy most gondolod! Nem kell ezt a prellmentesitest sem annyira tulgondolni. Eloszor menjen az nelkul, utana meg majd hozzateszed. Ne vessz el a reszletekben!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6493) Vladi válasza tvamos (#6492) üzenetére


Vladi
nagyúr

ase egészséges, hogy bvedugom a laptop töltőt a konnektorba és villog, mint egy led. :Y

mod:
Az a baj, hogy a opto boardot meg akarom várni kínából, ami még 1-2 hét. Addig van idő agyalni. :D

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#6494) BTminishop válasza Janos250 (#6486) üzenetére


BTminishop
aktív tag

HC12 es lesz az szerintem, az is megfelel.

(#6495) gyapo11 válasza Teasüti (#6479) üzenetére


gyapo11
őstag

A pergésmentesítési idő ne legyen 50 ms-nál hosszabb, mert egy mikrokapcsolóval egy pöccintés kb. ez az időtartomány, vagyis lehet, hogy a pergésmentesítés elnyeli a valódi gombnyomást.

Ez a library vagy saját kód örök téma. A library (mások kódja) jó, ha egyből működik, elfér és elég gyors. Ha babrálni kell vele, akkor már könnyen hosszabb időt elvihet, mint a saját kód. Ha tudni kell a futási idejét, akkor már bele kell mászni a forrásba, megint elég sok idő. Hogy mivel fog még ütközni és mikor, az megint egy jó kérdés, hosszas teszteléssel talán kiszűrhető vagy a forrás alapos elemzésével.
Ráadásul a saját kód írása mindennél jobban elősegíti a rendszer ismeretét, beleértve a hardware-t, a programnyelvet.
Olyan ez mint a szinusz tétel. Ha nem ismered, akkor nem is fogod tudni használni feladatok megoldásánál. Nem tudod beírni a google-ba, mert nem tudod, hogy létezik. Amiről nem tudsz, arra nem tudsz libraryt keresni se. Kell egy alap tudás, és ezt legjobban a programozással lehet megszerezni, nem libraryk összerakásával és variálgatásával.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#6496) BTminishop


BTminishop
aktív tag

sziasztok,

Milyen megoldas van arra,hogy egy gombot a loopban megnyomok es a LED bekapcsol pl. es HIGHon marad. Tehat nem kell tartva nyomni a gombot hanem felvesz egy allapotot es a kovetkezo gombnyomasig ugy marad?

Bocsi az ekezetekert.

(#6497) tvamos válasza gyapo11 (#6495) üzenetére


tvamos
nagyúr

Aki 100ms-nál rövidebb időre nyomta meg a gombot, az nem is akarta nyomni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6498) weiss válasza BTminishop (#6496) üzenetére


weiss
addikt

Ráállítasz egy megszakítást a pinre, és a megszakító rutinban kapcsolgatsz egy változót. A loopban meg változó függvényében kapcsolgatod a ledet.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#6499) Aryes válasza weiss (#6498) üzenetére


Aryes
nagyúr

A megszakítás szerintem felesleges, elég a változó.

(#6500) gyapo11 válasza tvamos (#6497) üzenetére


gyapo11
őstag

Kétségtelen, hogy nem egy kényelmes gombnyomás, de direkt lemértem millissel és egy könnyen járó mikrokapcsolóval. A 30 ms biztonsággal eltüntette a prellt (nem tudom mennyi volt, nem néztem szkóppal), és 50 körül volt a legrövidebb gombnyomás ideje. El tudom képzelni, hogy gyakorlott kézzel pl. valami kódszámot beütve simán becsúszik némelyik szám 100 ms alá, és akkor bambán nézés van, hogy mi a túróért csipog, hogy rossz a kód. Azt meg utálom, ha nekem kell alkalmazkodni, és úgy nyomogatni, hogy elfogadja. Ha hosszabb a prell 50 ms-nál, és nem akar valaki hw prellmentesítést, akkor lehet hogy hosszabb várakozást kell beiktatni. Bár akkor már inkább két nand kapu és váltóérintkezős nyomógomb, atombiztos prellmentes 0 várakozással.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.