Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6301) Teasüti válasza BlackPriest (#6299) üzenetére


Teasüti
nagyúr

ha a bootloader hibás, attól még a feltöltött programnak mennie kell?
De nem ám! :N
Ha az elakad, akkor a program sem indul.

(#6302) BlackPriest válasza razorbenke92 (#6300) üzenetére


BlackPriest
őstag

pedig az elsőre feltöltött program hibátlanul fut :U
az első boardot még a korábbi programverzióval tettem fel, ott más volt a board választék, de a megfelelőt választottam, a másik boardot az 1.8.3-assal, ott kiválasztottam a processzor típust is.

ahogy guglizgattam, kieg infó, ami biztos fontos. az én usb átalakítóm 4 pines, nincs dtr pin. tecső videót találtam, miszerint a reset gombot a feltöltés megkezdéséig(?) nyomva kell tartani, lehet, hogy csak én akarom rosszul tölteni a programot?

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#6303) Aryes válasza tibi-d (#6287) üzenetére


Aryes
nagyúr

Bocs az offért meg a láma kérdésért, de segítsetek már, ha a hajam kihullik, se értem, hogy a fogyasztó pozitív ágát miért nem lehet N csatornás fet-tel vezérelni, miért csak a negatívat lehet, vagyis miért kell P-fet a pozitív ágra? Az áram iránya ugyanaz. Pár hónapja már egyszer téma volt, de akkor sem értettem. :DDD

(#6304) Janos250 válasza Aryes (#6303) üzenetére


Janos250
őstag

Mert az N FET-nél az S a negtív póluson van, P FET-nél meg a pozítívon. Folyamatosan, fixen. A G-nek az S-hez képest kell feszültséget adni.
Ha az S állandó potenciálon van, akkor ez könnyen megoldható.
Ha az N FET-et a pozitív pólus és a lámpa közé teszed, akkor az S hol a negatív pólus potenciálján lesz ( kikapcs, FET nem vezet, lámpa viszont igen),
hol a pozítívén (bekapcs, FET vezet, ellenállása sokkal kisebb, mint a lámpáé).
Na ehhez a hol itt, hol ott S-hez képest kellene a G feszültségét szabályozni, amihez minimum rádiós kapcsolat kellene, de ott is lennének problémák,
pl. a panel tápellátása galvanikus csatolás NÉLKÜL.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6305) Janos250 válasza BlackPriest (#6302) üzenetére


Janos250
őstag

Tavaly innen a fórumról wmati küzdött ezekkel. Próbál őt kérdezni!
Egyébként én is hozzád hasonlóan jártam. Először felment, és nagy mellényel azt mondtam, hogy könnyen megy ez. Aztán szívtam velük. (Ezekből van 5-6 féle). Csábított a 350 Ft körüli ár. Mert ennyi postával együtt, csak a magyar nepper árulja több mint dupláján, + posta, pedig ő is 350-ért veszi.
http://www.ebay.com/itm/Pro-Mini-atmega168-3-3V-8M-Arduino-Compatible-Nano-replace-Atmega328-/141772546768?epid=1088819475&hash=item21024d62d0:g:5EUAAOSwHjNV8-GN
Meguntam a macerát, megállapítottam, hogy ez a panel csak mazochistáknak való, és elajándékoztam őket valakinek, aki azt mondta, neki kellenek.
Aztán később egy maradékot újra megpróbáltam, és akkor valahogy rájöttem a nyitjára, de már nem emlékszem mi volt, úgy rémlik, valami a reset nyomásával volt kapcsolatos.
Állítólag, ha a DTR is be van kötve, akkor megy.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6306) Janos250


Janos250
őstag

Még egy kis adalék a magyar árusokhoz, hogy mennyire értenek hozzá. "Arduino Pro Mini Atmega328 5V 16M mudul mikroszámítógép ESP8266".
Szegény tapasztalatlan vásárló jól ráfázik, ha ESP8266-ot akar venni!
Arduino Pro Mini Atmega328 5V 16M mudul mikroszámítógép ESP8266

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6307) BlackPriest válasza Janos250 (#6305) üzenetére


BlackPriest
őstag

köszi, megpróbálok írni neki! láttam, hogy kintről van fele áron, de gondoltam ennyit most nem várok. :)

ami leírást találtam:

I have just received two identical or similar boards. You sure can use them to program an Arduino Pro. Connect it as usually:
Arduino / Converter
GND <-> GND
RX <-> RX
TX <-> TX
VCC <-> 5V or 3.3V depending on your Arduino Pro Version (or don't connect if you have separate power for your circuit)

When programming from Arduino IDE, press and hold the Reset button during compilation and release it after information about sketch size appears and state changes to "Uploading". Uploading should begin and succeed.

In case of problems - connect RX to TX and TX to RX (this is the usual pin labelling scheme with other converters).

Nekem nem vált be, én is az elajándékozás felé hajlok lassan :D

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#6308) Janos250 válasza BlackPriest (#6307) üzenetére


Janos250
őstag

Próbáld az USB - soros (Úristen, sorost írtam, ezért az ország kétharmada megkövez :D ) konverter DTR portját a panel DTR (vagy ha az nincs, akkor reset) lábával összekötni!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6309) tibi-d válasza Aryes (#6303) üzenetére


tibi-d
tag

Janos250 pontosan leírta az okokat. A feteket is úgy kell elképzelni mint a PNP és NPN tranzisztorokat, csak az emitternek megfelel a source, a bázisnak a gate, a kollektornak a drain. A vezérlőfeszültségek is hasonlóak (nem értékre, csak jellegre)

(#6310) Aryes válasza tibi-d (#6309) üzenetére


Aryes
nagyúr

Zárójelben megjegyezném, hogy a tranzisztorokat pontosan annyira nem értem, mint a feteket. :DDD

(#6311) BlackPriest válasza Janos250 (#6308) üzenetére


BlackPriest
őstag

próbálnám, de az én átalakítómon nincs dtr pin :W (viszont úton van :) )

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#6312) Gergosz2 válasza BlackPriest (#6311) üzenetére


Gergosz2
veterán

milyened van most?

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#6313) BlackPriest válasza Gergosz2 (#6312) üzenetére


BlackPriest
őstag

usb to ttl yp-01

Bogár nélkül lehet élni, de minek?!_______________________________________________ Elnézést, hogy nem illik bele a véleményem a világképedbe.

(#6314) tvamos válasza Janos250 (#6304) üzenetére


tvamos
nagyúr

amihez minimum rádiós kapcsolat kellene
Boost konverter kell. Nem rocket science. Pláne, ha mondjuk pwm-mel hajtasz egy hídkapcsolást. (Benne van a gate meghajtókban.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6315) Janos250 válasza tvamos (#6314) üzenetére


Janos250
őstag

Na, én ehhez nem értek. Ha értesz hozzá, légyszíves írj pár mondatot arról, milyen konverterekkel valósítható meg a galvanikus csatolás mentes táp, mert az néha jó lenne egészen más esetekben is.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6316) Gergosz2 válasza Janos250 (#6315) üzenetére


Gergosz2
veterán

mobiltelefon töltő kb. mindegyike flyback.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#6317) tvamos válasza Janos250 (#6315) üzenetére


tvamos
nagyúr

Én nem tudok jól magyarázni, de itt szépen leírják: Bootstrap Circuit
Annyi a lényeg, hogy van ott egy charge pump. Amikor a MOSFET ki van kapcsolva, fel kell tölteni egy kondit tápra, amikor bekapcsol a MOSFET, akkor a kondi megemeli a gate driver tápfeszültségét. (Nem tudom, így érthető-e.)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6318) gyapo11


gyapo11
őstag

A fetes féklámpa projecthez. Ha megoldott a bekapcsoláskori fet-zárás, vagyis hogy a féklámpa működjön a boot alatt is, mi van akkor, ha közben az arduino megfekszik, és nyitott állapotban hagyja a fetet? Vagyis ha az arduino bele tud szólni a féklámpa működésébe, márpedig itt erről van szó, akkor biztosítani kell a féklámpa működését akkor is, ha az arduinoval bármi történik, nem csak a boot néhány másodperce a lényeg. Pl. az egyik lábon folyamatosan kell küldeni impulzusokat, ami indítgat egy újraindítható monostabil multivibrátort, és ha ez az impulzussorozat megszakad, akkor onnantól nem veszi figyelembe az arduino felől érkező vezérlőjelet, hanem zárja a fetet.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#6319) gyapo11 válasza tvamos (#6317) üzenetére


gyapo11
őstag

Ez a kondis szerintem könnyen érthető. Képzeljük el, hogy egy pnp tranyó húzza fel a gate-et tápra. Ettől a fet zár, csak most jön a probléma, hogy fölrántja a source-át, ettől megszűnik a source-gate feszültség, ettől kinyit, leesik a source-a, goto eleje.
Namost ha a tranyó nem közvetlenül a gate-et húzza föl, hanem egy tápra töltött kondi alsó lábát, akkor a kondi fölső lába kb. kétszeres tápra ugrik föl, és ezt kötjük a gate-re. A source ekkor is fölugrik tápra, de marad a source-gate között egy tápnyi fesz, ami zárva tartja a fetet, vagyis az áram továbbra is tud folyni a fogyasztón keresztül.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#6320) tibi-d válasza gyapo11 (#6318) üzenetére


tibi-d
tag

A cél, hogy a fet nyitva maradjon bármi hiba adódik. Ha az N-csatornás fet a testet kapcsolja, akkor a gate-re kötött felhúzó ellenállás nyitja a fetet. A gate és a föld közé iktatott NPN tranyó pedig zárja a fetet. Az NPN tranyó bázisa és a föld közé beiktatott ellenállás vezérlés nélkül zárva tartja a tranyót. Az arduino kimenete és a tranyó közé kell a kondi (ha erre gondoltál, ez adja a monostabil multivibrátort) a védelmi alkatrészekkel ellátva. Ha az arduino bármilyen okból nem működik, és a kimenete stabilan valamelyik szinten ragad, a kondi vagy kisül, vagy feltöltődik, de az NPN tranyó egy pillanatnyi késéssel lezár, a fet kinyit. A kondit úgy kell megválasztani, hogy a PWM frekin közel rövidzárként viselkedjen. Ha a pozitív ágat vezérelné a fet, kéne még egy PNP tranyó szintillesztés céljából.

[ Szerkesztve ]

(#6321) gyapo11 válasza tibi-d (#6320) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, ez működik. Annyit érdemes megjegyezni, hogy a nyitott és zárt állapotot érdemes definiálni. Ha egy áramkörben valami nyitott, akkor ott áram nem folyik, pl. egy kapcsoló lehet nyitott vagy zárt, és akkor folyik áram, ha zárt. Ugyanígy egy tranyó vagy fet is lehet nyitott vagy zárt, és ugyanúgy viselkedik mint egy kapcsoló. Ha zárt, akkor folyhat az áram, ha nyitott, akkor nem. Sok helyen pont fordítva használják.
Másrészt a pwm frekvenciára kell méretezni a kondenzátort, hogy a bázisáramot annyi ideig ne negedje a kapcsolási szint alá süllyedni, ameddig a leghosszabb periódusidő tart. Ha nagyon kicsire szabjuk meg a kapacitív ellenállást, akkor túl nagy lesz a kondi, és egy lefagyáskor esetleg túl hosszú időre fog kialudni a féklámpa.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#6322) tvamos válasza gyapo11 (#6319) üzenetére


tvamos
nagyúr

No, így még én nem értem. :( De ez nem is baj. :))

(#6321) gyapo11 válasza tibi-d (#6320) üzenetére
Én még csak úgy láttam leírva félvezetőkre, hogy ha nyitva van, or vezet, zárva meg nem vezet.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6323) mrhitoshi


mrhitoshi
veterán

Üdv!
Tud valaki valamit, hogy a málnaPC nevű helyen kívül itthon, hol lehetne beszerezni egy Adafruit SPH0645 Mems I2S mikrofont ? Ez lenne az [link]

PS4

(#6324) Teasüti válasza gyapo11 (#6318) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Erre nem lenne egyszerűbb egy watchdog megszakítás? Ha pár másodpercre elmegy a vezérlés, az szerintem még nem halálos. Vagy történhet olyan hardverhiba, hogy nyitva hagyja a fetet de közben tönkremegy a logika?
Mert az eredeti áramkört (féklámpakapcsoló + helyzetjelző) relével ki is akarom iktatni, vagy átirányítani egy-egy portra bemenetként, hogy ezeknek a jelzésére működjön tovább tisztán PWM módban. Aztán ha a logika ki van kapcsolva, akkor a hagyományos gyári áramkörök veszik át a szerepet (és a helyzetjelzőn lesz a fet, ami pwm vezérelt - ugyanaz a led kapja mindkét ágat). A reléket (vagy extra feteket, mindegy) viszont ugyanúgy biztosítani kell gondolom, hogy ne maradjon behúzva, ha gebasz van.

Közben utána olvasok ennek a monostabil multivibrátornak, mert kínai. :R

[ Szerkesztve ]

(#6325) Teasüti válasza tvamos (#6322) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Gondolom arról lehet szó, hogy adott gate feszültségen adott áram folyik keresztül.

Tényleg, ezzel nem lehet áramkorlátozni a ledeket? Mármint led driver használata helyett.

(#6326) PHM válasza Teasüti (#6325) üzenetére


PHM
addikt

"Tényleg, ezzel nem lehet áramkorlátozni a ledeket? Mármint led driver használata helyett."
De, csak így meg fog sülni a tranzisztor.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6327) Teasüti válasza PHM (#6326) üzenetére


Teasüti
nagyúr

??

(#6328) PHM válasza Teasüti (#6327) üzenetére


PHM
addikt

Upsz, elsiklottam a "ledeket" szó felett.
Korábban féklámpákról volt szó.
Ezzel együtt a disszipatív áramkorlátozás nem túl praktikus.
Mindenképp kell hozzá némi feszültségtartalék, amit aztán elfűtesz a feten.
Ez viszonylag nagy tápfeszültségnél és sok sorba kötött lednél éri csak meg.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6329) Teasüti válasza PHM (#6328) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Ledes panelt tervezek építeni, ami kicsit okosabban fog működni, mint egyszerű kapcsolt lámpa. Power ledeket szeretnék PWM vezérelni többféle üzemmódban.
Nem izzókat akarok pwm-el buzerálni. :D
Azt hittem ez egyértelmű. :))
Féklámpa manapság már amúgy inkább ledes szokott lenni.

[ Szerkesztve ]

(#6330) tvamos válasza Teasüti (#6325) üzenetére


tvamos
nagyúr

Persze, lehet.

Inkabb valami ilyesmi kene neked: [link]!
Csak elegansabb, mint amit te akarnal heftelgetni.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6331) tibi-d válasza gyapo11 (#6321) üzenetére


tibi-d
tag

A zárt-nyitott definíció félvezető esetén a nyitott jelenti ha folyik áram, a lezárt amikor nem, pont úgy mint a vízcsap esetén. Az ellenkező metódus a kontaktusokra vonatkozik.

(#6332) jksx válasza tvamos (#6330) üzenetére


jksx
senior tag

Szerintem a féklámpát semmilyen szinten nem kellene heftelgetni, átalakítani a gyáritól eltérőre.

(#6333) tvamos válasza jksx (#6332) üzenetére


tvamos
nagyúr

Alapjában igazad van, én is így gondolom, de ha ô kéri a bajt magának...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6334) Teasüti válasza jksx (#6332) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nem lesz átalakítva, le lesz cserélve az egész panel egy saját tervezésűre onnantól, hogy jön a 12V és a GND. Ez egy motoros projekt btw. Egyelőre még csak a koncepción dolgozom, hogy egyáltalán mit szeretnék beültetni a panelre, h hol legyen a határ a féklámpa és a "fedélzeti számítógép" (Arduino, mi más) között. Lehet kap a féklámpa is egy dedikált Atmel 328p chip-et és lesz egy adatbusz a központi kontrollerhez.

Szeretnék villogtatni lassítás kezdetekor, meg érzékelni a motorféket (van erre több megoldás is, pl a GearBrake modulja - van egy ilyenem de gagyi, sokkal jobbat és programozhatót akarok). Power ledek több fokozatú fényerő beállítással ("ultra magas" fényerő a rossz látási viszonyokra), esetleg automata nappali/éjjeli móddal.

Tvamos:
Igen vmi CC DC-DC boost-buck konverter lesz, csak nem 3W-os, hanem vmi 50W körüli kéne.

[ Szerkesztve ]

(#6335) Teasüti válasza Teasüti (#6334) üzenetére


Teasüti
nagyúr

De persze mindezt úgy, hogy akkor is üzemeljen hagyományos féklámpaként, ha nem üzemel a logika.
(Meg hát műszakin nem engedik át, ha bármit csinál a megszokottakon kívül).

[ Szerkesztve ]

(#6336) Teasüti válasza tibi-d (#6320) üzenetére


Teasüti
nagyúr

És mi a helyzet a 0% és 100% pwm értékekkel? Ez esetben tévesen úgy értelmezhető a jel, hogy az "beragadt". Bár az 1% és a 99% szerintem lényegében ugyanazt az eredményt adja a gyakorlatban.

(#6337) Aryes válasza Teasüti (#6334) üzenetére


Aryes
nagyúr

És ez az egész mire lesz jó, azon kívül, hogy durván összezavarod a mögötted jövő autóst? Engem vezetés közben már az is idegesít, ha az előttem haladó modernebb(?) autók ledes helyzetjelzője láthatóan vibrál, főleg, ha nem közvetlenül nézek bele, hanem a perifériámon van (ahol a mozgást jobban érzékeli az ember).
(Miért nem lehet olyan pwm frekvencián dimmelni ezeket, ami már túl van az érzékelési határon?)
A túl lassan villogó biciklilámpákról nem is beszélve, némelyik olyan lassúra van állítva, hogy két villanás közt simán bekúszik az út széléről a sáv közepére úgy, hogy észre sem lehet venni.

[ Szerkesztve ]

(#6338) gyapo11 válasza Teasüti (#6324) üzenetére


gyapo11
őstag

Jó a watchdog, de néha az sem rántja ki a processzort a fagyásból. Persze minden biztosítás egy kompromisszum a valószínűség és a költség között. Mert a monostabil is megállhat, a monostabil megállását figyelő watchdog is megállhat stb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#6339) tvamos válasza Teasüti (#6335) üzenetére


tvamos
nagyúr

Muszakin semmi fele keppen nem fog atmenni. Talan a potfeklampa lehet modositott, de a beepitett feklampa nem. Csak az eredeti E kodosat hasznalhatod. Bar... Magyaroszagon barmi atmehet, de akkor meg mindegy is.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6340) Teasüti válasza Aryes (#6337) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Autósként esetleg arra, hogy téged zavarjon és így odafigyelj. :P
A bicikli lámpák se véletlenül villognak, a legjobb figyelemfelkeltő módszer a villogó fény a látómezőben. A szem a mozgásra érzékeny, vagy a hirtelen fényváltozásokra ha tetszik.
Biciklisként 1W-os villogót használtam, országúton este mindenki átment a másik sávba, senki se ment el mellettem 20 centire. ;)
Motoron meg hasonlóan fontos a figyelemfelkeltés (de a modernebb autók is villogtatják a féklámpáikat pl. vészfékezéskor), én mikor a GearBrake-el mentem (fékre 3 másodpercig villogtat 3 hz-en) megfigyelhető volt, hogy a mögöttem jövők kicsit lemaradtak, talán zavarodottságukban (a szar accelero szenzor úthibákon is aktivált) de akkor is pozitív jelenség. Meg itt a motorfék jóval erősebb, mint autón én pl féket nem is nagyon használok forgalomban (ráfutásos balesetek többsége e miatt történik). A párszori villogtatás meg felébreszti a mögöttem jövőt a bambulásból.
Ezek az érvek mellette, létező megoldásokról beszélünk így az elv adott (csak a múlt századi közlekedési szokások és szabályok nem rendelkeznek a használatukról). Kérdésedre megpróbáltam kielégítő választ adni, viszont nem szándékozok erről vitát nyitni így kímélj meg az erre vonatkozó véleményedtől kérlek (és a topik témája se megfelelő hozzá)! :R

gyapo11
Nézem ezt a monostabil multivibrátor dolgot és egy jó szájbarágós leírást se találok hozzá még angolul se, ahol úgy tárgyalnák, hogy egy gyerek is megértse.
Viszont nekem az jön le, hogy ez csak egy RC időzítő.
[link]
Nem tér ki arra, mi van akkor ha nem csak egy impulzust kap, hanem bekapcsolva hagyják a bemenetet.
Az elején az RC időzítőnél írja, hogy ott meg ha rövidre zárjuk a kondit, ami a földre van kötve, akkor az addig úgy marad, amíg nem változik a kapcsoló állása. Monostabilnál akkor is alapállapotba kerül a rendszer, ha a bemenet zárva marad (folyik az áram)?

(#6339) tvamos
Műszakin nem szedik szét. Annyit néznek, hogy működik-e. Logika nélkül meg pont úgy fog működni, ahogy az várható.

[ Szerkesztve ]

(#6341) PHM válasza Teasüti (#6340) üzenetére


PHM
addikt

Monostabil alapkapcsolás Ne 555-tel.
Ezt úgy tudod lefutó élvezéreltté tenni, hogy a bemenettel sorba kötsz egy
100 nFos kerámia kondenzátort, s azzal párhuzamosan egy 100 Kohmos ellenállást.
Így mindig lefut a késleltetés, akkor is, ha a bemenet testen marad.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#6342) tibi-d válasza Teasüti (#6336) üzenetére


tibi-d
tag

A beragadás alatt azt értem, hogy hardveresen meghibásodik, és hiába vezérelné a szoftver, a kimenet mégsem változik.

(#6343) Aryes válasza Teasüti (#6340) üzenetére


Aryes
nagyúr

Azért mégis válaszolok: :)
A 3Hz az jó. Én arra gondoltam, amikor kb. 1Hz-el villog a bicikli,
és két villanás közt megtesz kb. 15m-t, rossz látási viszonyok közt ez pont arra jó, hogy a mozgását egyáltalán nem lehet megjósolni, ha csak a lámpát látom.
A pwm vibrálása gyors mozgás (pl előzés) közben nagyon zavaró, ugyanis a lámpa, és emiatt az autó duplán látszik.

On: a féklámpa bekapcsolását nem lehet kétkörösre megcsinálni? Mert eddig csak olyan megoldást olvastam, amiben a vezérlő fet nyitva van ilyen-olyan módon, ha az arduino máshogy nem rendelkezik, és azon keresztül tudja kapcsolni a gyári vezérlés is a lámpát. És ha egymástól függetlenül, akár egyszerre is kapcsolhatna az arduino és a gyári vezérlés?

(#6344) Janos250


Janos250
őstag

Azon gondolkodom, én is csinálok valami arduinos szerkezetet a kocsimra, hogy mindenki mást zavarjon, mert akkor jobban odafigyelnek. Villogó hátsó lámpa jó lenne, de az elsőt is villogóra csinálnám, arduinoval N FETtel azt is meg tudom oldani. Azt még nem tudom, hogy arduinoval hogyan tudnám a hangtompítót kiiktatni, de talán egy elektromos szelep a katalizátor mögé megoldható. Vizsgán kikapcs, máskor bekapcs. És ami a legjobb: arduinos átalakító a lambda szonda mellé, hogy ne azt az értéket adja tovább, amit a szonda mér. Ezt egyébként ötvenezerért árulják. Rettentően füstöl tőle az autó, így felhívja a figyelmet, hogy ÉN jövök. Arduinoval 1-2 ezerből kijön. (egyébként is most kell csinálnom egy kísérleti generátorra ilyet, mert másként az automatika nem engedi a lambdát változtatni kísérleti céllal se). Valami jó erős arduinos duda kellene, amit nyomkodhatok, hogy felfigyeljenek rám. Szerintem ez is megoldható: arduino fgv generátorként + erősítő. Még egy jó magas légterelő is kellene, hogy még jobban észrevegyék, hogy ÉN jövök, de azt nem tudom, hogy lehetne arduinoval megcsinálni. És persze nem nyitok vitát ezekről. Csak nehogy mindenki ezt akarja csinálni, mert akkor ez India lesz.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6345) tibi-d


tibi-d
tag

Úgy látom legegyszerűbben úgy juthatunk dűlőre, ha mellékelem a kapcsolást amiről a diskurzus folyik. Ezt lehet kiegészíteni "cicomázni", de ennél egyszerűbb megoldást nem tudok. Ha van, én is tanulok belőle.[kép]

(#6346) Aryes válasza tibi-d (#6320) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ennél nem lenne egyszerűbb és üzembiztosabb, ha az arduino csak megszakítani tudná a lámpa áramkörét, de csak egy időzítővel előre meghatározott ideig? Pl. 0,3mp után az időzítő az arduino vezérlés állapotától függetlenül mindenképp visszazárná az áramkört (vagy nyitná a fetet, már én is elvesztettem a fonalat :DDD) Ez villogtatáshoz és pwm dimmeléshez is elég lenne. Az arduino elromlása esetén pedig a legrosszabb, ami történhet, hogy egyet villan a féklámpa fékezéskor.

(#6345) tibi-d: ennek az a hátránya, ha jól értelmezem a rajzot, hogy nem lehet dimmelni a pwm jellel, csak egy (bocs, ha hülyeséget írok) ampitúdó-modulált ki-be kapcsoló jelet tudsz vele küldeni.

[ Szerkesztve ]

(#6347) tibi-d


tibi-d
tag

Én jelenleg egy autóriasztó projekten dolgozok, ami SMS-ben is értesít az eseményről. Tudja mindazt amit a "nagyok" kiegészítve egy-két "csapdával", ami egyedivé teszi, és így nem tudják hatástalanítani. Egy nano lesz beépítve, GSM modullal. Lehet, hogy beleprogramozom azt a funkciót, hogy sötétben kanyarodákor felkapcsolja a megfelelő ködlámpát a kanyarodás idejére.

(#6348) razorbenke92 válasza Teasüti (#6340) üzenetére

Ha már heftelsz, (oké tudom, nem autóba lesz a végleges), akkor csináld inkább azt, amit mostanában az autógyártók is beletesznek az autókba gyárilag: Intenzív fékezésnél bekapcsol a vészvillogó.
Kevésbé zavarod vele össze a mögötted jövőt, mert ez a villogó féklámpával ellentétben egy bevett szokás. Villogni ugyanúgy villog, szóval az észrevehetőségre se lehet panasz.

Nem mellesleg egy megjegyzés, amit egyáltalán nem rosszból mondok, de gondold át:

Ha esetleg mégis belédfutnak, majd a vétkes arra fogja, hogy azért ment beléd, mert a féklámpád össze vissza discozott, és esetleg megtalálják a heftet az összetört kocsi hátuljában, akkor ne csodálkozz, ha a végén még meg is büntetnek.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#6349) tibi-d válasza Aryes (#6346) üzenetére


tibi-d
tag

A PWM frekvencia 490-980Hz. Ez a freki a kondin rövidzárként adja tovább az arduino jelét, így a fet a PWM jelnek megfelelően dimmeli a ledeket. Ha a program szerint az arduino kimenete stabilan LOW, vagy HIGH állapotban van, akkor a kondi szakadásként viselkedik, igy a tranyó lezár, a fet kinyit, így a ledek teljes fénnyel világítanak. Az elképzelésed rajzold le, hogy lássuk.

(#6350) Aryes válasza tibi-d (#6349) üzenetére


Aryes
nagyúr

Bocs, de nem tudom lerajzolni, megtervezni sem tudnám egyedül, nem értek az analóg áramkörökhöz. :)
Az arduino kimeneten megjelenő felfutó él elindít egy időzítőt, az időzítő induláskor megszakítja a féklámpa áramkörét, mikor lejár, pedig visszazárja, az arduino kimenet állapotától függetlenül. A lefutó él pedig nullázná az időzítőt, így azonnal záródna az áramkör.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.