Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6051) Aryes válasza lappy (#6047) üzenetére


Aryes
nagyúr

Konkrétan EZ van nekem.

tvamos: köszi, igy már értem. Nos, ez a szervó nem gyors egyáltalán. Hogy mennyire tartós azt nem tudom, de ha nem 100%-on hajtottam, csak 65%-on, akkor nem melegedett egyáltalán. Még azt nem tudom, hogy ha nem 5V-ról hajtom, csak 3,5-4V-ról, akkor működik-e egyáltalán. Lehet 3 AA akksiról fogom hajdani az egészet, plusz boost converter. Vagy 4-ről, de még nem tudtam meg, hogy mit szól 5,5-6V-hoz a boost converter. Asszem kell boost-buck convertert szereznem. :)

[ Szerkesztve ]

(#6052) Rolly válasza ngabor2 (#6038) üzenetére


Rolly
veterán

huh most kedvet kaptam florárium készítéséhez. Hol lehet ennek alaposan utána olvasni? neten google-lel találtam már több cikket is de alaposan átrágó oldalt még nem.

(#6053) tvamos válasza Aryes (#6051) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem tudom, hogy a tiéd miért lassú, az enyém azonnal eléri a maximum fordulatot, és ugyan ilyen gyorsan meg is áll, vagy irányt vált.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6054) Janos250 válasza Rolly (#6052) üzenetére


Janos250
őstag

Valamikor tavaly augusztus vége felé, szeptember elején Daszkalosz19 csinált itt a fórumon egyet, de ő azóta eltűnt.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6055) ngabor2 válasza Rolly (#6052) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Most kezdtem neki tapasztalat alapján egy összefoglaló, 2 részes cikket írni az orchideatársaság lapjába, ha kész lesz, átküldhetem :) Vagy valamilyen úton megbeszélhetjük. Ha Debrecen környéki vagy, akkor akár személyesen is.

(#6056) Aryes válasza tvamos (#6053) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ja, te így értetted, hogy gyors, így az enyém is. Azt hittem a végsebességéről beszélsz, mert úgy nem túl gyors. :)

(#6057) Aryes válasza ngabor2 (#6055) üzenetére


Aryes
nagyúr

Orchidea, persze. ;]

(#6058) Rolly válasza ngabor2 (#6055) üzenetére


Rolly
veterán

szívesen olvasom majd a tapasztalataidat :) Sajnos Debrecentől messze vagyok de kíváncsian várom, hogy mit sikerült összeraknod.

Most néztem képeket és nagyon megtetszett ez a megoldás (főleg, hogy van két cicánk akik nem igazán tűrik meg a növényeket :) )

(#6059) A214


A214
aktív tag

Sziasztok !

Egy kis segítséget kérnék.
ESP8266 Internet Clock [link]
Működik az órakijelzés csak 6 órát késik.
Belenézne valaki ,hogy hol lehet ezt átállítani.

(#6060) Gergosz2 válasza A214 (#6059) üzenetére


Gergosz2
veterán

google.com helyett a google.hu-nak küldj get parancsot. Bár ez is GMT dob.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#6061) A214 válasza Gergosz2 (#6060) üzenetére


A214
aktív tag

átírtam itt igy, de sajnos ugyanaz
void getTime()
{
WiFiClient client;
if (!client.connect("www.google.hu", 80)) {
Serial.println("connection to google failed");
return;
}

client.print(String("GET / HTTP/1.1\r\n") +
String("Host: www.google.hu\r\n") +

(#6062) Tankblock válasza A214 (#6061) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello Ezt cseréld ki
float utcOffset = -4;

+1 re.

És voala....

Magyarázat, a következő függvényben alkalmaz eltolást az időzóna függvényében.

void updateTime()
{
long curEpoch = localEpoc + ((millis() - localMillisAtUpdate) / 1000);
long epoch = round(curEpoch + 3600 * (utcOffset+summerTime) + 86400L) % 86400L;
h = ((epoch % 86400L) / 3600) % 24;
m = (epoch % 3600) / 60;
s = epoch % 60;
}

[ Szerkesztve ]

Release the Beast....

(#6063) A214 válasza Tankblock (#6062) üzenetére


A214
aktív tag

Köszönöm! :R
Voala.... müködik. :C

(#6064) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Van egy ilyen ESP8266 ESP-07 soros wifi kütyü és egy Arduino nano és egy DS1307 RTC modul. A cél jelenleg csak az idő szinkronizálása lenne ezen keresztül.

Kerestem a neten, de lehet, hogy rosszul (vagy túl késő éjszaka), mert a találatok fele a 8 pines ESP-01-re jött, de igazából a használatát ott se írják le. Korábban találtam egy példaprogit épp erre a feladatra, de most az is elbújt. Libraryként kerestem, de mindenhol teljes környezetet akar letölteni ezzel szerelt komplett boardokhoz.

Annyit már sikerült kiszűrni a leírásból, hogy kell neki 2 digitális I/O, van, ahol a 0 és 1-et, van, ahol teljesen mást javasolnak. Valahol egyszerű leírást találok erről?

(#6065) Aryes válasza ngabor2 (#6064) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ha jól értem a nano-t fogod programozni, az esp-t soros porton keresztül akarod elérni, ahhoz tényleg két vezeték kell, rx/tx, így mindegy hány lábas esp modult használsz! De ne a nano 0/1 lábát használd a későbbi problémák elkerülése érdekében (mindig szét kell szedni, ha újra akarod a nano-t programozni), inkább softwareserial-t és két tetszőleges (alkalmas) lábat. Az esp-t serialon keresztül AT parancsokkal fogod tudni használni.

[ Szerkesztve ]

(#6066) ngabor2 válasza Aryes (#6065) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Köszi. Akkor keresek valahol hátul 2 üres lábat (8-9 körül), aztán utánajárok az AT parancsoknak. Ilyet talán 1x csináltam, még betárcsázós modemnél, azt is csak kényszerből.

(#6067) vargalex válasza ngabor2 (#6066) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Mire fogod használni a nano-t? Kellenek a plusz GPIO-k? Ha nem, akkor egyszerűbb lenne közvetlenül az ESP-t programozni...

Alex

(#6068) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Hátha tudtok segíteni.

[link]

(#6069) DrojDtroll válasza DrojDtroll (#6068) üzenetére


DrojDtroll
addikt

már kaptam választ

(#6070) Janos250 válasza ngabor2 (#6066) üzenetére


Janos250
őstag

Minek az AT-vel nyűglődni, amikor ezt az ESP önmagában prímán, egyszerűen elvégzi, ha őt programozod!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6071) Aryes válasza Janos250 (#6070) üzenetére


Aryes
nagyúr

De amit linkelt esp, azon csak az rx/tx láb van kivezetve. Így mókolás nélkül semmit nem tud rákötni. :)

(#6072) dew28


dew28
aktív tag

Sziasztok, egy kicsit elakadtam (ugy kb 2 oraja nem jovok ra mivan), esetleg valaki aki jartasabb a temaban tud segiteni?

websocket szerver,
if (payload[0] == '#') {
uint32_t rgb = (uint32_t) strtol((const char *) &payload[1], NULL, 16);

a kodreszlet elott payload:
#16749424
utana ez lesz belole. de nem artana ha a ketto megegyezne..
376738852

[ Szerkesztve ]

(#6073) ngabor2 válasza vargalex (#6067) üzenetére


ngabor2
nagyúr

A nano 6 GPIO lába van használatban, viszont olyan ESP-07 kütyüm van, amin már csak 4 láb jön ki: +5V (vagyis Vcc), GND, RxT TxD. Mivel egyelőre a feladat mindössze az óra szinkronizálása, ezért nem akarok nagyon mélyen az ESP lelki világába belemenni.

Mivel a wifi router is szinkronizálja a saját óráját, arra gondoltam, hogy nem kisebb meló-e csak onnan lekérni az időt. Még erős keresgélésben és utánaolvasásban vagyok, de ha szerintetek nem nyerek vele semmit, akkor szóljatok.

(#6074) quint válasza ngabor2 (#6073) üzenetére


quint
aktív tag

A cikkben egy komplett megoldást találsz: az ESP csak az időt szedi le, soros vonalon adja át az UNO-nak...

DE lényegesen egyszerűsödik az egész, ha egy 1000 Ft-os Wemos D1-et vagy NodeMCU-t használsz, vagy ha nem elég az IO portok száma, akkor 2 ezerért ESP32 fejlesztőt vásárolsz. D1-hez és NodeMCU-hoz fullos az arduino támogatás, az ESP32-hez pedig egész szép tempóban csinálják. Főleg a user interface terén lesznek brutálisan más lehetőségeid az alap arduino áramkörökhöz képest.

[ Szerkesztve ]

(#6075) vargalex válasza quint (#6074) üzenetére


vargalex
félisten

Tegyük hozzá, hogy az alap ESP8266 board-okhoz (ESP-01..ESP-12) is fullos az arduino támogatás, csak kicsit problémásabb a kód feltöltése, tápellátás, mint a Wemos d1 mini esetén.
Én is azért javasoltam az ESP programozását, mert nem figyeltem, hogy a kolléga ESP-07 serial wifi module-t használ, azt gondoltam, normál ESP-07-et. Azon lenne sok dologra elég GPIO láb.

Alex

(#6076) quint válasza vargalex (#6075) üzenetére


quint
aktív tag

Teljesen igaz, bocs' a pontatlan ill. félreérthető fogalmazásért.
Akkor még egy apróságot hozzáteszek: ha valaki elemes vagy akkus táplálásban gondolkodik, akkor viszont a meztelen modult praktikus előnyben részesíteni, mert a D1-en vagy a NodeMCU-n lévő USB illesztő és a stabilizátor rengeteget fogyaszt (deep sleepben is elmegy 20-30 mA, a modul magában pedig csak néhányszor tíz µA-t fogyaszt tentikézés közben).

(#6077) Janos250 válasza ngabor2 (#6073) üzenetére


Janos250
őstag

Mivel a fórumtársak már olyan javaslatokat adtak, amivel én is tökéletesen egyetértek, ezért csak egy megjegyzést fűznék hozzá.
"nem akarok nagyon mélyen az ESP lelki világába belemenni."
Az ESP lelkivilága gyakorlatilag ugyanaz, mint a nanoé, vagy bármelyik más lapé! Az Arduino egy szabályrendszer, hogy a rendszerbe illesztett lapokhoz milyen nevű, funkciójú C++ classokat kell írni, milyen tagfüggvényekkel. Ugyanúgy a megfelelő GCC fordítja a programot minden laphoz.
Ezért ugyanolyan névvel és funkcióval működnek az ESP esetén is, mint másnál. Pl. a WiFi is ugyanúgy működik, mint a "hagyományos" WiFi shieldnél. Vannak persze plusz funkciók, de ha nem akarod, akkor azokat nem használod.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6078) Janos250


Janos250
őstag

Azoknak, akik az UNO kiosztást kedvelik, de ESP32-re vágynak.
Hamarosan elérhető lesz:
https://www.banggood.com/WeMos-TTgo-ESP32-WiFi-Bluetooth-Board-4MB-Flash-UNO-D1-R32-p-1163967.html?rmmds=search

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6079) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Köszi mindenkinek a javaslatokat, asszem elleszek egy darabig az olvasgatással :)

Egyre körvonalazódik, hogy előbb-utóbb NodeMCU lesz a dologból... bár most még a Nano elég.

A műszerdoboz méretek miatt az apróbb dolgokat preferálom, ezért nem a normál Arduinot vettem, hanem a Nanot.

[ Szerkesztve ]

(#6080) nyogo83


nyogo83
senior tag

Sziasztok!

Egy par otletre,tippre lenne szuksegem eeprom irassal kapcsolatban.
Egy trip computer feleseget csinalok, ahol szukseg lenne a megtett osszes kilometer valamint nullazhato "trip" szamlalo ertekeinek tarolasa. Tapfesz megszunesekor(gyujtas levetele) nem kellene hogy adatot veszitsen.

Kulso eepromban gondlokodom (valoszinu valamelyik rtc modulra epitett at24c32-es eeprom) viszont jelenleg nincs semmi jo otletem az adatok biztonsagos es egyszeru mentesere. Ertem ez alatt, hogy viszonylag egyszeru modon, mindig biztosan lementesre keruljenek az adatok es ne hasznalodjon el hamar az eeprom.

1. 100 meterenkent lementem az aktualis ertekeket, viszonylag sok irasi tevekenyseg, saccra kevesebb mint 100 000km alatt eri el az eletciklusa korlatait az eeprom. Ez nagyjabol eleg is lenne. A kerdes, mennyire lenne behatassal a program futasara ez a suru iras, mert kijelzon meg jopar adatot real-time 2-3 megszakitason keresztul kezelve kellene frissitenie.

2. mivel 12V-tapfeszrol fog mukodni,kozvetlenul 12V-rol egy feszultseg oszton keresztul figyelem a tapfeszultseg esest, es ha eler egy szintet, akkor kiirja a tartalmat eepromba. Az arduino 5V-os tapjat meg megtamogatom egy kelloen nagy (1000-4700uF) kondival, aminek elegendonek kell lenni, hogy 3-5ms alatt mentsen.

Az elso esetben ha barmi tortenik a tapfesszel, vagy barmivel, akkor minimalis az adatvesztes. Viszont a kerdes, hogy mennyit fog csalni 1-2 het honap alatt a feleslegesen "eldobott" 100m alatti ertekekkel, amik megallaskor nem kerulnek mentesre.
A masodik esetben kicsit necces, hogy sikerul-e kiirni vagy nem. Illetve kulon problema (vagy megoldando feladat), hogy mi tortenik, ha hirtelen leveszem/raadaom a gyujtast.

Szivesen meghallgatnek par otletet, hogyan lenne celszeru ezt megcsinalni. :R

[ Szerkesztve ]

(#6081) Aryes válasza nyogo83 (#6080) üzenetére


Aryes
nagyúr

Szerintem a legkézenfekvőbb lehetőséget kihagytad: kösd rá direktben az akksira, ne a gyújtáskapcsolóra. :)

(#6082) gyapo11 válasza nyogo83 (#6080) üzenetére


gyapo11
őstag

Ha ramba írod az adatokat, amit egy 2032 táplál, akkor bármilyen sűrűn írhatod, esetleg néha átteszed eepromba vagy flashbe.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#6083) nyogo83 válasza Aryes (#6081) üzenetére


nyogo83
senior tag

Az szinten nem a legjarhatobb ut, mert gyujtas levetelre ki kell kapcsolnia. Eredeti kabelozast nem szivesen modositanam.

Talalatam egy erdekes modszert, a ring bufferes/O-bufferes EEPROM kezelest.
Hivatalos Atmel doksi : [link]
Par otlet, hogyan lehet csokkenteni az eeprom elhasznalodast: [link]
Egy jonak tuno ring buffer arduino implementacio : [link]

Ezzel talan kevesbe paras az allando mentes es elmeletileg a gyari auto/motor muszerfalaknal is ilyen elven oldjak meg a km tarolast eepromba.

(#6084) BTminishop


BTminishop
aktív tag

sziasztok!

CNC shield az elveszi az összes pin-jét az UNOnak? Tehát gondolok itt arra, hogy van egy cnc shieldem, akkor már mást nem tudok kötni rá ?! Szeretnék a cnc géphez ledeket és piezot csatlakoztatni. (mégnincs meg a shield szóval csak fejben játszom le :D)

(#6085) lappy válasza BTminishop (#6084) üzenetére


lappy
őstag

nincs neki szabad portja ezekre, itt meg tudod nézni
link

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#6086) DrojDtroll válasza BTminishop (#6084) üzenetére


DrojDtroll
addikt

ramps-ban nem gondolkodtál?

(#6087) Janos250 válasza DrojDtroll (#6086) üzenetére


Janos250
őstag

Az mi?
A Wikipedia valami hagymaféleséget adott rá :)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6088) BTminishop válasza Janos250 (#6087) üzenetére


BTminishop
aktív tag

EZ ?!

Akkor mik az ajánlatok? Egyszerű a képlet van két léptető motorom (x,y) meg egy szervóm (z).
GRBL-es csodaságot eresztjük majd rá faterral ő vágja a G kódokat de viszont én szeretnék érzékelőket rakni a kisgépre meg egyéb dolgokat. :F

(#6089) DrojDtroll válasza BTminishop (#6088) üzenetére


DrojDtroll
addikt

pontosan ez

itt van üres port bőven

(#6090) Janos250 válasza BTminishop (#6088) üzenetére


Janos250
őstag

Ajánlatnak nem ajánlat, csak hogy én - valószínűleg - hogyan csinálnám:
Én szeretem az STM32-s arduino lapokat, így valószínűleg azzal csinálnám. (Gyors, sok láb, sok memória, olcsó, és ugyanaz az arduino program (is) fut rajtuk)
Külön motorvezérlőket használnék shield helyett, és maradna elegendő láb/memória/idő az egyéb szenzorok használatára.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#6091) Aryes válasza BTminishop (#6084) üzenetére


Aryes
nagyúr

Vegyél Megát, ugyanaz a shield jó lesz hozzá, és lesz vagy 20 szabad lábad. :)

(#6092) BTminishop válasza Aryes (#6091) üzenetére


BTminishop
aktív tag

a cnc shield az csak uno-ra passzol, de szerintem veszek még két motor vezérlő shieldet meg úgyis van egy L293D IC m a szervóra.

(#6093) Aryes válasza BTminishop (#6092) üzenetére


Aryes
nagyúr

Miért passzolna csak uno-ra? Direkt egyforma a lábkiosztása, kivéve az IIC lábakat, de szerintem a cnc shield azokat nem használja.

[ Szerkesztve ]

(#6094) tvamos válasza BTminishop (#6092) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nezd, nekem nem csak uno-ra ment ra:

Maradt egy rakat szabad lab is.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6095) Aryes válasza tvamos (#6094) üzenetére


Aryes
nagyúr

Ez mi? :)

[ Szerkesztve ]

(#6096) Gergosz2 válasza Aryes (#6095) üzenetére


Gergosz2
veterán

ST Nucleo

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#6097) tvamos válasza Aryes (#6095) üzenetére


tvamos
nagyúr

STM32L053R8 NUCLEO MB1136 C-02
En nem hasznalom hozza az arduino frameworkot, ezert is teszem OT-ba. Lehet, hogy menne azzal is, de a framework nelkul tutira megy.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#6098) jksx


jksx
senior tag

Sziasztok!

Egy UNO panel A0 analóg bemenetére kötve mérném a hálózati feszültséget és az eredményt a soros monitoron jelenítem meg. Az a gondom, hogy az egész lefagy teljesen. pl. ha a jó kis kínai pákát ki/be kapcsolom, vagy akár a mérőkör tápellátását szüntetem meg (szimulált áramszünet).
Az UNO az USB porton keresztül kap tápot.
Tapasztaltatok már ilyen jelenséget?

(#6099) Gergosz2 válasza jksx (#6098) üzenetére


Gergosz2
veterán

hogyan mérnéd? Egy kapcsolási rajzot légy szíves ossz meg velünk.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#6100) Pubszon


Pubszon
veterán

Ugrókódos távirányítót használ valaki arduinohoz?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.