Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1801) halagabor válasza SyMbioTe (#1800) üzenetére


halagabor
tag

Elvileg igen, de nem ismerem részletesen az eszközt. Rövid utánajárás alapján azt mondom, hogy az 550 be tudja fogadni a nagyobb méretű középformátumú negatívjaidat is. És ennél olcsóbb megoldás erre nincs, ha saját szkennert akarsz. Érdemes előbb használtan keresgélni amúgy, ha nem sürgős.

Illetve canon canoscan 9000F vagy 9000f mark II jöhet még szóba, de epson jobb, úgy tudom.

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1802) rednifegnar válasza halagabor (#1801) üzenetére


rednifegnar
senior tag

canonok felejtosek, akkor inkabb az epson.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1803) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Belevágok én is az analóg fotózásba. Digitalizálásra mennyire alkalmas a makrózás FF géppel 1:1(vagy kisebb) leképzési aránnyal? Van itt valaki aki hasonló módon digitalizál? Érdekelnének a tapasztalatok, tanácsok.

(#1804) halagabor válasza DrojDtroll (#1803) üzenetére


halagabor
tag

Úgy érted, hogy digitális fullframe gép alaklmas-e szkennelésre? Teljes mértékben, persze a "technológia" nem mindegy :D

Egyszer egy laborban elmagyarázták, hogy a szkennelés nagyjából egy fényforrás egy jófajta lencse és a kettő között a film. Kb. ezt próbáltam meg megcsinálni. A fényforrás egy sima led panel, Praktikerben vettem kb. 7000Ft-ért, nem a meleg fényű, hanem a hidegebb, fehérebb fényű. Azt egy asztalra helyezem, arra jön egy üveglap, arra a filmcsík és a szkennelni kívánt kocka két oldalára egy-egy kisebb üveglap, hogy leszorítsa síkba. Ha a kocka a csík valamelyik végén van, akkor nyilván csak az egyik oldalára jön leszorítóüveg (illetve mostanában egy-egy kisebb a két tetejére). Most már az üvegeket is leszorítom mini súlyokkal. Mindezek fölé egy DSLR valami jobbféle makró obival, állványon (ha nincs dedikált makró, akkor a fordítógyűrűs megoldást szokták javasolni azt hiszem). Én nikon D610-et használok egy micro-nikkor 105mm f/2.8 ai-val és ehhez még kell egy pn-11 52,5mm-es közgyűrű is. Szenzort és filmcsík síkját megpróbálom nagyjából összemérni vízszintezővel (azért ez nyilván nem a legpontosabb módszer). Aztán lámpa fel, élesség beállít és mehet a tethering PC-re :) Pepecselős, de elég jó eredményt ad olcsón, ha épp nincs 150k-d egy jófajta szkennerre. Ez nyilván akkor érvényes, ha a techinkai eszközök már amúgy is megvannak (DSLR, obi, stb.) Ezen a linken találsz werkfotókat és teljes méretű mintaképeket:
DIY scan

kb. 20-22 tekercset szkenneltem be így, de már úton van a dedikált szkenner. Meguntam a pepecselést. Ettől függetlenül remekül működik a módszer. KIVÉVE színes negákkal :D :D :D

Még egy kis olvasnivaló: :D :D
Eddig egy tekercset próbáltam meg beszkennelni ugyanezzel a módszerrel és nagyon pepecselős meló, sokkal macerásabb mint a fekete-fehér, ráadásul a végeredmény is kérdéses :) Úgy tapasztaltam, hogy már az sem mindegy, hogy milyen záridővel fényképezem be, külön kell babrálni a színcsatornákkal a tone curve-nél minden képnél, színhőmérséklet beállítása is macerás, mindenképpen összeszed a szenzor a környezetből is valami plusz színezetet (általában sárgásat), stb. Szóval nekem nagyon nehéz a színessel. De azért van akinek megy, neten legalább is találni olyan beszámolókat, hogy színessel is szép eredményeket érnek el. Nekem eddig nem ment, ami azért nem gond, mert amúgy főleg fekete-fehérre fényképezek.

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1805) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Makro stackhez van egy fa keretem, amin egy orsón tudom mozgatni a gépet. Ennek az aljába el tudom ezt én is készíteni.

A7-el próbálkoznak, az obi meg kérdéses.

Ha a környezeti fényt kizarom akkor is gaz lehet a színes negakkal?

(#1806) halagabor válasza DrojDtroll (#1805) üzenetére


halagabor
tag

Nem tudom. Nincs igazán tapasztalatom színesekkel. De youtube-on vannak videók erről.

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1807) rednifegnar válasza halagabor (#1804) üzenetére


rednifegnar
senior tag

a szinek dedikalt szkennerrel is gondot okoznak, ott is baromi sok idot el lehet szorakozni vele, akar kepenkent. ami egy jobb filmszkennerben jo hogyvan hw szoszmentesites, hasznalhato keptarto, es hasonlo dolgok. vegeredmenyben az is egy digit fenykepezo csak ugye vonal ccd van benne. jobb esetben nem rgb de sok tipusban meg mindig az van. letezett olyan szkenner ahol lehetett diffuz megvilagitast is valasztani (m5400) ami valojaban egy kis pauszpapirszeruseg amit a feny utjaba tol.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1808) halagabor válasza rednifegnar (#1807) üzenetére


halagabor
tag

Az oké, csak nem mindegy, hogy egy dedikált szkenner szoftverrel babrál az ember vagy nem. Mert az ilyen DIY szkenneléseknél például lightroomban kell szórakozni vele ami nagy macera már színesnél. Fekete-fehérnél még kényelmes azért, jó eredmény is hoz. Csinálsz rá egy presetet és aztán már csak finomhangolni kell. Na színesnél ez nem megy :D Ott nem lesz jó a preset már a következő képre se :D

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1809) Imilenni


Imilenni
addikt

Sziasztok!
Ahogy láttam eléggé negatív véleménnyel vagytok a Polaroid 600-asról pl.
Láttam azt is hogy kemény 50k huf körül megy a régi gép ára, és kb 1.000Ft/kép..
Az újabb kiadású gépekkel mi a helyzet? Ezek is ilyen drágán fotóznak?

Press "F" to pay respects.

(#1810) Rapid136 válasza Imilenni (#1809) üzenetére


Rapid136
őstag

A Polaroid ujraindította a gyártást, egy lelkes csapat korábban először a filmgyártást vette meg, később a márkanevet a gépgyártáshoz. Tavaly indultak a Polaroid One-val. A régi sima műanyag kockákat párezer Ft-ért meg lehet kapni, van néhány komolyabb gép, ami 20+ ezer Ft.
A probléma az hogy közben a Fuji Instax évek óta látványosan tarol a piacon a kétféle méretben, mini és a wide.
De mindennek fent van az ára a neten... :)

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#1811) Imilenni válasza Rapid136 (#1810) üzenetére


Imilenni
addikt

Találtam egy Sun600as Polaroidot, 7k-ért, igazából max kipróbálásra érdekel, aztán majd meglátjuk.

Press "F" to pay respects.

(#1812) rednifegnar válasza Rapid136 (#1810) üzenetére


rednifegnar
senior tag

+square ;)

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1813) Muerte68 válasza Imilenni (#1811) üzenetére


Muerte68
addikt

én is most vettem egy 600-ast gyári dobozban 5000-ért működik rendesen de a kazetta elég drága hozzá.
Bohóckodni poénnak jó de drága mulatság :)
Kicsit olcsóbb mint az instax meg nagyobb a kép .

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#1814) Rapid136 válasza Muerte68 (#1813) üzenetére


Rapid136
őstag

A 600-as film? 6000 Ft alatt nincs az árgépen és csak 8 kép...
Az Instax Wide viszont nagyobb nála és az is csak 5400Ft, ja és a 2x10 duplacsomag :)
Másodpercek alatt behozza a gép árát a különbség.

[ Szerkesztve ]

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#1815) Muerte68 válasza Rapid136 (#1814) üzenetére


Muerte68
addikt

a gépre gondoltam,hogy olcsóbb-bár használtan lehet jó áron kifogni instaxot is:)
A kazetta drágább főleg a régebbi képekhez mert abban van az elem is.
Van feelingje de drága játék-néha bulikba jó poén vagy emlékképet csinálni de elég drága egy fotó :)

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#1816) Rapid136 válasza Muerte68 (#1815) üzenetére


Rapid136
őstag

Talán 6000-ért vettem az utolsó Wide gépemet és egy esküvőről megmaradt vagy 5-6 duplacsomagot 20000-ért :) oké, figyelni kell hozzá a hirdetési oldalakat :)

Amúgy meg mind a Mini, mind a Wide verzióhoz van fekete-fehér kép is, a Minihez meg jópofa szines keretesek is. A lányom nagyon élvezi és megtanul az ember nem összevissza kattintgatni. És ez legalább megnézhető pl. a falra kirakva, nem a memóriakártyán csücsül amig tönkre nem megy.
Vagy épp odaadni a nagyinak Szabolcsban a látogatáskor. Szóval vannak előnyei.

[ Szerkesztve ]

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#1817) Muerte68 válasza Rapid136 (#1816) üzenetére


Muerte68
addikt

Mi is azért vettük, jó kirakni a képeket vagy rögtön odaadni a bulin koncerten vagy ugye lagzin mostanában.
Ebből is van fekete fehér meg több féle keret is de én is fogok szerintem egy instaxot vadászni mert azért ezek a régi gépek kicsit ormótlanok:)

Láttam egy fickót a kávézóban. Se mobil, se laptop. Csak ült ott és itta a kávéját. Mint egy pszichopata.... https://www.flickr.com/photos/128638150@N03/

(#1818) Rapid136 válasza Muerte68 (#1817) üzenetére


Rapid136
őstag

Igen, én is meglepődtem de más a technológia.
A Polaroidnál rátükrözi a képet a papirra, azért piramis alakú a ház. A Fuji viszont trükközik, ők a papir hátoldalára vetitik a képet ezért tud lapos lenni az Instax háza. Ami vastagsága van az javarészt a filmtartó tokból és az objektivből adódik.

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#1819) Imilenni


Imilenni
addikt

Hú, adja ez a Polaroid gép :DD
Viszont piszok drága a papírja.
Átnéztem a Fujira, háát az instax 90 megfogott.
De használtan is annyiért megy mint az új.. :(((

Press "F" to pay respects.

(#1820) B4rta


B4rta
csendes újonc

Sziasztok, új vagyok itt. De szereztem egy gépet és van vele egy kis problémám.
Ez egy ZORKI-1-es, tippem szerint PM1040-es.
Nos a problémám hogy ha rárakom a hátlapját nem forgatja a filmet (ha nem rakom rá akkor se mindig). Csak felgyűri, és ezen kívül mindig megvágja egy bizonyos helyen, ha sokszor megpróbálok fotózni szinte kettévágja.
A válaszokat előre is köszönöm.

Üdv, Márk

(#1821) rednifegnar válasza B4rta (#1820) üzenetére


rednifegnar
senior tag

hat így látatlanban barmi lehet, ott kezdődik, hogy ennek nincs is hátlapja hanem csak alsó lapja. de bármi lehet, szét kell bontani és meg kell nézni, lehet nem forog a filmtovábbító kereke. rengeteg kép meg videó van a szétbontásáról.
http://rick_oleson.tripod.com/index-101.html

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1822) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Ki miből tanult otthon hívni?

(#1823) halagabor válasza DrojDtroll (#1822) üzenetére


halagabor
tag

filmet vagy papírt? :) Lab4art workshopokat ajánlom.

Meg ezt a videót esetleg
Ilford film developing

[ Szerkesztve ]

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1824) DrojDtroll válasza halagabor (#1823) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Idővel is is, először filmet.

Köszönöm szépen :)

(#1825) halagabor válasza DrojDtroll (#1824) üzenetére


halagabor
tag

Nincs mit! :)
Lab4art-ban egyébként filmhívós workshopot is tartanak, de a papíros a sűrűbb.

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1826) rednifegnar válasza DrojDtroll (#1824) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nem mondom azt hogy felesleges egy ilyen tanfolyas, de en nem hiszem hogy mindenkit egybol ilyenekre kell kuldeni meg a legegyszerubb temaban is. ez most nagy divat lett, pedig ez annyira egyszeru dolog, hogy batran ki kell probalni otthon. nem is kell hozza semmi extra: tank, hivo, fixir. ha ennyi megvan akkor mar el lehet kezdeni.
persze a szerkot lehet boviteni a vegtelensegig, de ha a 3 alapdolog megvan akkor neki is kezdhetsz.
tankbol a legegyszerubb ap v kaisert venni. ha hasznalt akkor krokus, paterson stb. keruld a corex szalagosokat es a fem spiralost.
hivobol a legegyszerubb a rodinal (ami igazabol mar nem nagyon van ilyen neven mert markanev, de pl R09 fomabol az ugyanaz).
fixirbol barmilyen jo.
erdemes par yt vidit megnezni, van sok, de biztos van leiras is, tan meg magyarul.
minden filmhez megtalalod az adott hivohoz a higitast es idot. de nem kell sokat cicizni, nyomni kell, a feketefeher filmhivast nem lehet elrontani. finomitani persze lehet idovel, a kidolgozast is meg a felvetelt. de elsore csinald neverteken, ahogy a gyartok megadjak (minden info fent van az adatlapokon).
ha valami nem tiszta kerdezzel, akar itt is.

[ Szerkesztve ]

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1827) B4rta válasza rednifegnar (#1821) üzenetére


B4rta
csendes újonc

Tudod elég régen tettem már fel a kérdésem, de szétszedtem azóta és forog a tekercs egészen addig amíg a film bele nem kerül, utána mint ha beakadna a film és nem engedi a tekercset.

Üdv, Márk

(#1828) DrojDtroll válasza rednifegnar (#1826) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Beszerzési forrása mi legyen ezeknek?

(#1829) rednifegnar válasza DrojDtroll (#1828) üzenetére


rednifegnar
senior tag

film, fokuszfoto, syrex.
tank ap/kaiser ujonan, syrex, soos. hasznaltan a szokasos; vatera, jofogas, fb, v borzen esetleg ismeos (vagy fater/nagyfater sufniban levo szerkoja).
hivo + fixir; syrex,fokuszfoto.

ujonan az ap tank draga (persze mihez kepest, 6-7e), cserebe jol hasznalhato es sokaig ki fog szolgalni. amit erdemes figyelembe venni, hogy egy jo tank az nagyon megkonnyiti az eletet. ellenben pl egy femoroso hamar elveszi az ember kedvit.
amiket meg erdemes lehet beszerezni, pl egy vizallo homerot, nyilvan minel pontosabb annal jobb, de akar egy akvarium homero is jo, vagy ha van otthon elektronikus aminek az erzekeloje vizbe meritheto.
vegyszer mereshez, muanyag fecskendo (gyogyszertarban 10ft-os nagysagrend, erdemes tobb fele meretet venni). ha kenyelmesebben akarod akkor vegyel merohengert, pl fel lityist, muanyagbol ez se nagy tetel.

hivofolyadekbol elontoset erdemes venni (pl az r09,xtol,stb), ez azt jelenti hogy bekeversz annyit amennyi a film hivasahoz kell es utan kiontod a lefolyoba.
a fixir az tobbszor felhasznalhato, eleg egyszeruen lehet ellenorizni mennyi ideig jo.

higitas elsore bonyinak tunik de nem az. altalaban azt szoktak leirni hogy milyen aranyban kell vizzel higitani.
pl ha r09-et 1:40-re, akkor ez azt jelenti hogy 1 resz hivo es 39 resz viz. mivel a rodinal folyadek ezert ezt merlegen is ki lehet merni, de fecskendovel is konnyu.
megnezed mi van a tankra irva, hany ccm kell egy tekercs kisfilm (135-os) hivasahoz. ezt elosztod 40-el es meg is kapod mennyi folyadek kell. ha nincs rairva akkor beteszel egy orsot ontesz ra annyi vizet amennyi boven ellepi, azt atontod merohengerbe, vagy merlegen lemered.

vannak por alaku hivok (pl xtol). ezekre pontosan ra van irva, hogy kell bekeverni. ebbol lesz a stock, amit eltarthatsz hosszabb ideig, majd hivas elott kiveszel belole es fehigitod.
altalaban 2 reszbol allnak, egyiket feloldod a viz feleben, aztan hozzaontod a masikat majd (ez fontos) kiegeszited vizzel az eloirt mennyisegre. azaz ha pl 4L hivokoncentratumot keszitesz akkor 2L-ben feloldod a porokat egymas utan, majd ha feloldodott akkor kiegeszited 4L-re. ezt azert kell igy csinalni mert ha 4L+porokat kavarnad akkor a vegso terfogat joval tobb lesz mint 4L. (fixirt is igy kell feloldani)

minden hivot lehet tobb fele higitasban hasznalni, de erdemes az eloirast kovetni, pl r09-nel altalaban 1:25-tol 1:40-ig adjak meg. xtolnal stock-tol - 1:4 ig (stock = tomeny higitatlan).

hivas folyamata, lavorba vizet engedsz, beallitod 20 fokra. ha ez megvan, akkor beleallitod a hivofolyadekod (pl pet palackban bekeverve es kimerve a kivan mennyiseget). ha nagyjabol atvette a homersekletet, akkor beontod a tankba, jol felrazod fejreforditgatva kb 5-10mp-ig. majd beallitod a lavorba es varsz. 30mp-enkent kiveszed, fejreallitod ketszer haromszor es visszateszed. az eloirt ido letelte utan (ami kb 7-8-9 perc) kiontod, majd ontesz bele hideg csapvizet, felforditod parszor, kiontod, majd ontod bele a fixirt. ez is kb 20 fokos legyen. 5 perc utan fixirt visszaontod az uvegjebe. ezutan mar leveheted a tank fedelet, es 10 percig hagyod, hogy hideg viz csurogjon ra a csapbol. azaz kimosod a vegyszermaradvanyokat. az viz hideg legyen.
ha kesz kiszeded a tankbol, ovatosan, nehogy seruljon az emulzio. az ap tank spiralja szetnyithato.
a filmet iratcsipeszekkel a ket vegen fellogatod, valami pormentes helyre (pl furdoszoba, zuhanyfulke). varsz min. fel napot teljes szaradasig es hogy a zselatin kikemenyedjen.

amit lehet ezen az egyszeru eljarason tupirozni:
veszel ioncserelt vizet benzinkuton, 4-5L par szaz ft. ebbol csinalod a hivot.
aztan hivas vegen mikor fellogatod pl zuhanytalca/kad folott akkor egy pohar ioncserelt vizet raontesz ugy hogy a film mindket oldalan csurogjon. igy nem lesz vizfoltos.
erdemes venni cseptelenito folyadekot, ebbol par cseppet beleteszel a legutolso mosovizbe, igy szepen lefut a filmrol a viz (cseptelenito nem olcso de nagyon sokaig eleg).
lehet hasznalni a hivas es fixalas kozott stop furdot. ez leallitja a hivo mukodeset es kimeli a fixirt.

ha nincs valamihez hivasidod/higitasod akkor itt megnezheted:
https://digitaltruth.com/devchart.php

elso korben ne akarj pusholni, meg keresztbe hivni, meg standhivast meg hasonlo izeket. hasznald a gyartoi elorasokat, nevleges iso-n fotozz, eloirt higitasokkal es idokkel hivj. ha lehet haziszereket ne hasznalj (tudom nagy divat sampon, ecet meg kavezacc, fillerbaxas a kobon), maradj inkabb az eloirtaknal, trukkozni raersz kesobb.

amugy ha meglesz a lehivott nega akkor mi lesz utana?

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1830) rednifegnar válasza B4rta (#1827) üzenetére


rednifegnar
senior tag

hat ezt igy latatlanba nem tudom megmondani mi a hiba. de ez egy annyira olcso es gyakori gep, hogy ha nem sikerul hazilag kis raforditassal megjavitani akkor nem erdemes szerelohoz vinni (mert a bevizsgalas tobbe fog kerulni mint egy masikat venni). de ha megis sikerul megjavitani, majd jon az hogy pontatlan a zar, nem ott van a fokusz ahol kene, stb. ezert sztem vagy vegyel masikat, vagy mas tipust.

nem tom mik a perferenciak de egy alap minolta slr mindent tud es egy univerzummal odebb van minden szempontbol. pl minolta x300/x300s, nagyon gyakori nagyon jol hasznalhato, de van egy csomo mas x-es gepuk (xg,xga,xgm,stb).
pentax is nagyon jo, pl p30-as es variansai, vagy k-s, me-s tipusok.
ha meg tobb funkciot szeretnel, akkor pl ott a canon eos szeria, 3000-300-as szeria mindent tud, fillerekert van a vaz (olcsobb mint a zorikj), egy 50 f1.8 mk2 szinten nagyon olcso, van gyors af, pontos fenymeres, meg szuksegre vaku is (vagy ott a 28-90 af, jo obi, konnyu olcso).
de sztem van hasonlo af kategoria nikonban, yashicaban es pentaxban is. ezeket ma mar nagyon olcson meg lehet venni. igazabol az erteket az obik kepviselik meg soxor a szukseges elem az ami draga (pl cr2, 2cr5, 123), viszont nagyon sokaig eltartanak evekig jok.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1831) DrojDtroll válasza rednifegnar (#1829) üzenetére


DrojDtroll
addikt

amugy ha meglesz a lehivott nega akkor mi lesz utana?

vásárolni akarok szkennnert(1-2 hónapon belül)

(#1832) rednifegnar válasza DrojDtroll (#1831) üzenetére


rednifegnar
senior tag

azon lehet még jol elcsuszni ;)

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1833) DrojDtroll válasza rednifegnar (#1832) üzenetére


DrojDtroll
addikt

az első pár tekercs szerintem a makrós megoldással egy sony a7-tel lesz digitalizálva.

(#1834) MrChris válasza DrojDtroll (#1833) üzenetére


MrChris
nagyúr

Lehet úgy is, csak a fg. szenzorának nagyon más a denzitása, amit semmilyen trükkel nem tudsz megkerülni. Majd kipróbálod, nézhető kép azért lesz rajta.

(#1835) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Úgy néz ki minden megvan:)

Sikerült el is lőni az első tekercs FF filmet. Próbálom szépen végiggondolni a folyamatot, hogy ne a hívás közben jusson eszembe, hogy elfelejtettem valamit.

Kikerestem, hogy milyen hígítási aránnyal és idővel kellene hívni, de 3 opciót is találtam. Melyiket érdemes választani?

(#1836) #56474624


#56474624
törölt tag

Helló!

Létezik még olyan hely Bp.-en, ahol negatív filmből készítenek kontakt másolatot?

(#1837) rednifegnar válasza #56474624 (#1836) üzenetére


rednifegnar
senior tag

szines v ff?
nem bp-i de surun jar bp-en, szilas szilard, keresd a fb-on. valoszinuleg masutt is van, de tobb ceg is vele dolgoztatja ki. amugy o sok fele egzotikus eljarasu filmet is ki tud dolgozni (pl ecn mozifilmek).
ff-rol hazilag se nehez kontaktot csinalni, eleg hozza egy uveglap meg valam idozitheto fenyforras (esetleg vaku) meg nemi papirhivo.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1838) rednifegnar válasza DrojDtroll (#1835) üzenetére


rednifegnar
senior tag

en 1+40-ben hivok, de ezek kozul az 1+25-ot erdemes elsore kiprobalni.

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1839) halagabor válasza #56474624 (#1836) üzenetére


halagabor
tag

lab4art-ban csinálnak ilyet

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1840) #56474624 válasza halagabor (#1839) üzenetére


#56474624
törölt tag

Köszi. A célom igazából az lenne, hogy hagyományos diavetítővel tudjam nézni (nem vagyok már biztos benne, hogy erre a kontakt másolat ad megoldást)), akkor legalább látnék belőle valamit. :)

(#1841) halagabor válasza #56474624 (#1840) üzenetére


halagabor
tag

Ahhoz szerintem alapból diára kell fotózni. A kontakt igazából csak az összes kocka kicsiben előhívva egyszerre egy nagyobb fotópapírra.

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1842) rednifegnar válasza #56474624 (#1840) üzenetére


rednifegnar
senior tag

ha vetiteni akarod (van vetitod?) akkor ahhoz dia filmet kell venni (e6-os kidolgozasu szines filmek), pl kodak e100, fuji velvia, stb.

van meg egy opcio a fekete-feher forditos filmek, pl a fomapan r, de sok normal film is fordithato dianak, ezt viszont csak egy-ket helyen tudjak elohivni vagy hazilag kell megoldani.

(a kontakt az egy teljesen mas dolog, azt ugy keszitik hogy fotopapirra rafektetik a negat, atvilagitjak es elohivjak a papirt. egyszeru gyors modszer a kepek gyors megitelesere)

[ Szerkesztve ]

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1843) #56474624 válasza rednifegnar (#1842) üzenetére


#56474624
törölt tag

Akkor a kontakt tulajdonképpen ugyanaz, mint az index kép, amit sok helyen külön díj nélkül (de mindenképpen olcsóbban az 1100 ft-ba kerülő kontakt másolatnál) adnak a negatívhoz? Vagy a technika más a kettő mögött?

[ Szerkesztve ]

(#1844) rednifegnar válasza #56474624 (#1843) üzenetére


rednifegnar
senior tag

nagyjabol igen, de az index az beszkennelt kepekbol keszul (eleg rossz minosegben), mig a valodi kontakt az optikai uton, es altalaban A4-es meret koruli (hisz 1-1 meretben vannak rajta a kepek, a negativ van raszoritva a papirra azaz erintkezesben, kontaktban van a papirral).

lehet kapni kontakt masolo keretet, igy nez ki:

de siman ra is lehet tenni a negakat a papirra es leszoritani egy uveglappal:

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1845) #56474624 válasza rednifegnar (#1844) üzenetére


#56474624
törölt tag

Értem. Ahol csinálnak rendes kontakt másolatot, ott esélyes az is, hogy a kinyomtatott képeket is hagyományos úton, jó minőségben (optikai úton) készítik el?

Egyébként színesről van szó, ezt még nem írtam. :)

[ Szerkesztve ]

(#1846) halagabor válasza #56474624 (#1845) üzenetére


halagabor
tag

Két út van.

Szkennelnek és aztán a digitális fájlokból nyomtatnak, ezt kb bárki meg tudja csinálni aki hív, vagy akár te is ha van szkennered és nyomtatód.

Másik a kézi nagyítás sötétszobában, ez a hagyományos módszer, jobb, de jóval drágább is és komolyabb laborkörülmények kellenek hozzá, úgyhogy kevesebben csinálják.

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1847) rednifegnar válasza #56474624 (#1845) üzenetére


rednifegnar
senior tag

a szines optikai uton az necces, utana kell kerdezni a cegeknel. mas kerdes, hogy milyen
lesz az eredmeny, ma mar erre nem nagyon van felkeszulve senki. embert, folyamatos
friss vegyszert, papirt, stb, igenyel. nincs ma mar fizetokepes piaca. raadasul a jo szken
es lezeres levilagitas/pigmentes nyomtatas siman ad olyan minoseget mint az optikai,
a szinek es egyebek beaallitasarol ne is szoljunk ami szamitogepen joval egyszerubb
es olcsobb mint szurokkel es probacsikokkal kinlodni.

ha ma valaki filmezni akar akkor annak ket ertelmes (es gazdasagos modja) van, a
ff filmet maga hivja, esetleg nagyitja. a szinest hivatja (rendes helyen), es hazilag szkennelli +
nyomtatja (esetleg levilagitattja de akkor jonnek a szinprofil gondok plusz nem olcso).
a berszken szinten macera es jo draga. az csak fantazia, hogy majd csak a jobbakat fogja
beszkenneltetni. mert a masodik kor utan elmegy a kedve tole.

meg mondhtanam a diazast is, de arany aron mennek a dia filmek is (arrol nem is szolva
hogy ezek mar messze nem olyan minoseguek mint regebben, a legtobb dia gyartasat
leallitottak evekkel ezelott) kozben jott a retro meg nosztalgia vonat igy ujra inditottak,
egyszerusitett technologiaval olcsitott vegyszerekkel. a fuji fel evente jelenti be az ujabb es
ujabb diak leallitasat.
ehhez jon az e6 hivas hanyatlasa, alig van hely ahol csinaljak, nincsenek preciz es pontos
gepek mint regebben, mar nincs ra tomegigeny. ezert egyszerubb levetett gepek, vegletekig
kihasznalt vegyszerekkel uzemelnek. es persze ezt is nagyon dragan. utana johet megint csak
a szkenneles, vagy a vetites. ha minoseget akarunk es a mesefilmvetitonel komolyabb
szintet akkor ahhoz kell egy jo vetito (hasznaltan van sok) meg jo vaszon. erdemes
utana nezni mennyi egy minosegi rendes vaszon, baromi draga. persze lehet falra meg
a nagyi lepedojere vetiteni hisz gyerekkorunkban is ez volt, de ezzel az erovel lcd projektorral
is lehet, talan meg jobb is. persze tudom a filing..

a filmezes nem a szegeny emberek sportja, foleg ha minoseget akar valaki es tul szeretne
lepni a 200ft-os 10 eve lejart c200 + minilabor szken + instagram filter szinvonalon.
gepvasarlos tanacskent szoktam mondani, hogy nem a kamera a draga. vedd meg a
legdragabb, legszimpatikusabb fenykepezot, legyen az leica, hasselblad, contax, stb. nem ez
lesz a draga. hanem a tobbi, igaz elsore nem latszik, de pl egy jo szkenner, nyomtato, kalibralt ips
monitor es utana a folyamatos koltsegek: jo fele es friss(!) film, hivas, vegyszerek, nyomtato,
tinta, papir, stb, mennyi? es legfokepp az ido. na az az ami draga. ezen koltsegek legtobbje
folymatosan jelentkezik, allando kiadas.
sokan elmennek addig, hogy vesznek egy szep contaxot trendi distagonnal, leicat valami summiizevel,
vagy nikont fm2-t nikkorokkal, stb, aztan 3 tekercs utan rajon hogy ez macera, sokba
kerul amugy se ert hozza. nem jol mer fenyt nem jol szurozik, nem tud szkennelni bonyi
a szoft, nincs kalibralva, a minilabor szkennel meg az okostelo is jobb, stb-stb.
raadasul a koltseg minden tekercs utan jelentkezik, es inkabb novekszik mint csokken.
igy elillan a rozsaszin kod, meg az instagrammos szep fako szinekre fotosoppolt kepek
mamora es marad a sok macera. ;] :))

A camera does not make art, the artist makes art.

(#1848) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

SIKERÜLT :)))

Túl sokat paráztam rajta, de összejött :)

Köszönöm a segítséget :)

(#1849) halagabor válasza DrojDtroll (#1848) üzenetére


halagabor
tag

gratula :)
meg is mutathatod akár ;) :D

https://www.flickr.com/photos/halagabor/ https://www.instagram.com/halagabor/

(#1850) DrojDtroll válasza halagabor (#1849) üzenetére


DrojDtroll
addikt
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.