Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5401) Petykemano válasza S_x96x_S (#5400) üzenetére


Petykemano
veterán

Elég valószínűtlennek tartom azt, hogy a zen4-es Raphael után 1 évvel (15hónap) zen5 következzen ráadásul az épp bevezetett 5nm helyett szintén rögtön 3nm-en.
(Feltéve persze, hogy a 3nm nem úgy jön össze, hogy az nem TSMC, hanem Samsung 3nm)

És bár a Vega sokáig kitartott, valahogy azt se hiszem, hogy az RDNA2-t is olyan sokáig hurcolnák magukkal. Tehát szerintem úgy lenne pontos, hogy
- a granite ridge nem 2023, hanem legjobb esetben is 2024 (A Raphael és a granite ridge között persze lehet valami "filler", valami "-X" vagy "+")
- A strix point is csúszik 2025-re és 2024-ben valami zen4 + RDNA3 apu érkezik 5nm-en (esetleg 4nm-en)

Hogy ez mennyire versenyképes az egy másik kérdés.
De szerintem az az érvelés, hogy erős a konkurencia és az eddigi 18-24 hónapos nagyobb fejlesztési ciklusokat (tehát ami nem "+") fel kell pörgetni és muszáj új maggal, meg új gyártástechnológiával előállni 15 havonta, az úgymond wishful thinking.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5402) Petykemano


Petykemano
veterán

ARM or x86? ISA Doesn’t Matter

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5403) S_x96x_S válasza Petykemano (#5402) üzenetére


S_x96x_S
őstag

gonosz ;] módon - meg se említi a cikk az Apple M1-et ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#5404) HSM válasza S_x96x_S (#5397) üzenetére


HSM
félisten

Mit mondhatnék erre... Annyira csendben zajlik, hogy cirka 10 év leforgása alatt is csak néhány szoftver használja. :DDD
Ami eszembe jut, azok az RT gyorsított render szoftverek és talán egy tömörítő van/volt, ami OpenCL támogatott.

Egyébként az egyértelmű, hogy hasznos lehetőségek rejlenek ebben a modellben, de úgy tűnik a PC eddig túl ingatag/fragmentált terep volt (nem volt pl. minden CPU mellett IGP) ahhoz, hogy ott is elterjedjen, mint pl. a konzoloknál, inkább megoldották amit kellett erőből a CPU-n.

#5399 Petykemano : A DDR5 és az új AM5 IOD kérdés, mennyit javít a memória alrendszer tempóján, ha sokat, akkor az óriás L3 jelentősége azért jelentősen csökkenhet, mivel a maximális magszámot (16) nem tervezik emelni és a jelenlegi alap 8mag/32MB sem éppen kevés.

#5402 Petykemano : Érdekes írás, köszi! :R

(#5405) Petykemano válasza S_x96x_S (#5403) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen, én is ezt a kérdést pedzegettem magamban.
Az eddigi magyarázatok szerint a változó hosszúságú utasítások nagy fejtörést okoznak. Az agenda szerint ennek enyhítésére vezették be az opcache-t, ami viszont sok energiát használ és ezért se olyan széles nem lehet az x86, se olyan energiahatékony, mint az Arm.
Ehhez képest Az A77-ben szintén megjelenik az opcache. És a cikk - valamint Jim Keller - szerint a változó hosszúságú utasítás sem probléma.

De akkor miért nem rukkolt elő már korábban az AMD vagy az intel egy az M1-hez hasonlóan széles architektúrával, ami ugyan csak 3-4Ghz-en ketyeg, de úgy is hozza az 5+Ghz-es konkurencia teljesítményét és persze egy 3-4Ghz-es proci fogyasztását.

Széles design nyilván több tranzisztort igényel. De Abu elmondása szerint a magas frekvencia sincs ingyen. Nem csak áramot használ, hanem tranzisztort is. Nem emlékszem, hogy a kifejezetten "speed demon" bulldozer esetén előny lett volna, hogy alacsony a tranzisztorigénye. (nagyjából ugyanannyi tranzisztorból állt a bulldozer, mint a 4 magos sandy)

Szerintem az M1-gyel való összevetést nem magyarázza az, hogy az X86 designok HPC piacra készülnek, míg az Arm-osak mobil piacra. Hiszen épp ez az, hogy az M1 hozza azt a teljesítményt. Tehát az, hogy egy "másfajta design választás", aminek "máshol vannak az optimumai" nem elég erős magyarázat.

Az M1 típusú design tervezőasztalon és szimulációkban már régóta álom, de a csak TSMC 5nm-es gyártástechnológiája tette fizikailag megvalósíthatóvá?
Az M1 egy valódi innováció lenne? Amire még senki se gondolt?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5406) Petykemano


Petykemano
veterán

Elég durva, hogy a TSMC bevételének 20%-át az 5nm adja, miközben arra elvileg még csak egy tényleges megrendelő van (Apple)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5407) Petykemano


Petykemano
veterán

SteAMDeck
Van Gogh

CPU: Zen 2 4c/8t, 2.4-3.5GHz (up to 448 GFlops FP32)
GPU: 8 RDNA 2 CUs, 1.0-1.6GHz (up to 1.6 TFlops FP32)
APU power: 4-15W
[link]

Videokardz

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5408) awexco válasza Petykemano (#5407) üzenetére


awexco
őstag

Ezek jó értéknek számítanak ?

További kérdés ?

[link]

Ennyire sikerült megnövelni a rendeléseit tsmc felé ?

Tényleg nem értem amit most csinál az amd . Elvileg szűkösek a kapacitások . De minden erejükkel azon vannak , hogy minél nagyobb magokat vagy több magot gyártsanak ( L3+ ) (Minden cpu igp vel )
Bár utóbbinak van értelme mert sokan inkább megveszik az igp-s intel cpu-t - mert méregdrágák a dgpu-k . Maga a gyártás nem drága elvileg hanem az előkészületek .

Ill miért kellhet a tdp növelése ??? AVX- 512 ?

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#5409) Petykemano válasza awexco (#5408) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát nem tudom, tudni kéne, hogy mire vonatkozik a 15W és mire a 4W.

Ami a TSMC megrendeléseket illeti...
MLiD utolsó híradásaiban azt állította, nem annyira a wafer v megmunkálás kapacitás hiánycikk, mint a szubstrát. Ha ez igaz, akkor elvileg lehet szolídan növelni a lapkák méretét.

És hát az is igaz, hogy nem nagyon van más módja a teljesítmény növelésének, mint a több tranzisztor.

TDP növelés szerintem:
- ez azért jelentős MT perf növekedést jelenthet a 16, de akár a 12 magos verzióknak. Mondjuk 10-15% is lehet akár, amennyivel magasabb frekvencián ketyeghet.
Ezzel nyilván reagálni is akartak a intel elszállt fogyasztási értékeire.
- valószínűleg egy új alaplap tier is
- remélem, hogy valami csinos méretű 170W-os apu is belefér.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5410) S_x96x_S válasza awexco (#5408) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Tényleg nem értem amit most csinál az amd .
> Elvileg szűkösek a kapacitások . De minden erejükkel azon vannak ,
> hogy minél nagyobb magokat vagy több magot gyártsanak

én nem látok benne problémát.

- versenyképesnek kell lennie az Intellel szemben
mert a magas (Apple) M1 egyszálú teljesítmény miatt, az Intelnek "becsületbeli" ügye az, hogy megmutassa az Apple-nek, a világnak és a befektetőinek, hogy tudnak jó CPU-t csinálni... vagyis egy "single core"" verseny várható - amit az AMD-nek is figyelembe kell venni.

- mivel az AMD-nek szűkösek a kapacitásai, emiatt egyrészt arra optimalizál, hogy 1 TSMC wafferből - a lehető legtöbb profitot ( USD ) hozza létre, amit a kutatás&fejlesztésre és a mérnökök megtartására tud fordítani. És csak a teljesítményileg a TOP termékekért lehet prémiumos árat elkérni a piacon. ( a ZEN3 pl. drága az Intelhez képest is, de a piac megfizeti a felárat , mert annyira jónak tartja az ár/teljesítményt. ) Az hogy az AMD a Cloud és a Szervernek ( Epyc) adta a legnagyobb prioritást ( == maximális zsíros profit 1 CCX-ből )
- azon az áron is, hogy rövid távon nem voltak kaphatóak a Consumer piacon AMD procik - mutatja az AMD eltökéltségét.

- Jelenleg az Iparági kapacitások negyedévről - negyedévre javulnak ..,
de ennek ellenére a jövő évben is lesz még probléma.
2023-ban talán már helyreáll a gyártókapacitás ( a TSMC is dolgozik rajta ) .. és 2023 már a ZEN4-es életciklus közepe - vége ..

vagyis az AMD-nek egy olyan stratégiát kell választani, amivel egyszerrre:
- válaszol az INTEL visszavágásra .. és a piac teljesítmény igényeire
- maximalizálja profit szempontból a meglévő és folyamatosan változó gyártókapacitást.
- felkészül a gyártókapacitás és a piac gyors változásaira. ( ~ rugalmasság )

Persze ez azzal jár, hogy az "olcsó" (kis profitot tartalmazó) nép-proci
fókusza a háttérbe kerül ..

Persze az AMD próbál optimalizálni ..
- GF -ra visszaportolja az újabb APU-kat
- és nagyban kooperál a Samsung-al is .. Én szerintem a jövőben akár az "olcsó gpu" gyártás egy részét a Samsung-hoz is át tudja vinni ..
"A fruit of Samsung and AMD collaboration is to debut early next year. It is rumored to feature ARM Cortex X2 core architecture, following the path of Exynos 2100 which ditched custom cores for ARM design." [link]

> Ill miért kellhet a tdp növelése ???

mert ez az új "normális"
az Intel Alder-Lake-S akár 150W-os TDP-vel nyomulhat ..
de az is lehet, hogy ez csak az átlag - mert:
Intel: "TDP values are maintained at 125W (PL1) and 228W (PL2)."

> AVX- 512 ?

A Szever és a High-end piacon egyre fontosabb.
egyre több (szoftver/program) támogatja,
sok esetben tisztán kimérhető teljesítménytöbbletet lehet vele elérni.

Nem az a kérdés, hogy kell-e AVX-512 , hanem az, hogy Mikor ..
Sokak szerint lehetett volna hamarébb is.

:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#5411) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

várhatóan egyre jobb (Q3)
a mobil Ryzen-es procik ellátása .. az XMG már-már kezd optimista lenni.

XMG News: Better availability of laptops with Ryzen 5000 processors, component shortage as price driver

"Leipzig, Germany July 15th 2021 – The availability of AMD’s current mobile processors from the Ryzen 5000 series has improved significantly over the past few weeks. The coming months continue to promise a reliable CPU supply. Consequently, XMG is not only able to finally offer the AMD-based models of the CORE and NEO laptops in significantly higher quantities, but also plans to introduce additional series with Ryzen processors, which recently had to be postponed several times due to limited CPU supply. After the global chip shortage recently caused laptop prices to rise during the second quarter in the wake of increasing purchase prices for electrical components and ICs, XMG expresses cautious optimism for the third quarter. The company expects purchase prices to stabilize at the current level."
https://videocardz.com/press-release/schenker-xmg-expects-much-better-availbility-of-amd-ryzen-4000h-5000h-processors-this-quarter

Mottó: "A verseny jó!"

(#5412) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Jajj

..

Lehet, hogy a jövőben az AMD az Intelnél fog gyártatni ??? :N ;] :Y

mert megveszi az Intel a GloFo-t - is ?
"July 15 (Reuters) - Intel Corp (INTC.O) is in talks to buy semiconductor manufacturer GlobalFoundries Inc for about $30 billion, the Wall Street Journal reported on Thursday, citing people familiar with the matter."

még belegondolni is bizarrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

Lehet, hogy startégiailag sokkal több értelme is lesz a Samsung+AMD barátkozásának?
( pl. akár a GloFO-s gyártást teljesen átvinni a Samsunghoz )

Ez a Intel eléggé kezd átmenni agresszivbe ...

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5413) S_x96x_S válasza S_x96x_S (#5412) üzenetére


S_x96x_S
őstag

kapcsolódó Hacker News kommentek ...
https://news.ycombinator.com/item?id=27851314
"Perhaps a very smart move from Gelsinger, time will tell,
in the meantime I'll have a laugh at Intel buying AMD's old fabs :)"

A háttérben a "patent" portfolió és az IBM mint ügyfél megszerzése lehet ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#5414) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Phoronix - Core i7 1185G7 - teszt.

Ha többszállat ki tud használni a program , akkor az AMD nyerő ..
de más esetben elég erős a 11gen


vagyis kellenek majd az erős magok az AMD oldalról is .. :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#5415) hokuszpk válasza S_x96x_S (#5412) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

lehet a Glofo kozelebb jart a 7nm befejezesehez, mint az Intel most, es igy olcsobb :D ;]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5416) kleinguru válasza S_x96x_S (#5414) üzenetére


kleinguru
addikt

Kellenek igen. Átfutottam a tesztet, de nem derült ki, hogy milyen fogyasztási limitek közé voltak a cpu-k szorítva. Továbbá érdekelne az is, hogy a tesztelt alkalmazásokat mennyien használják, mert a gimpen kívül még a többiről nem hallottam (tudom az én szegénységi bizonyítványom).

Az is megeshet, hogy felületes voltam a cikk olvasásakor :(

A kicsire nem adunk... a nagyot meg leszarjuk!

(#5417) Petykemano válasza hokuszpk (#5415) üzenetére


Petykemano
veterán

Az lehet, de a GF 7nm közelebb állt az Intel 10nm-éhez.

Az elkövetkező években biztosan nagy szükség lesz kapacitásra. Az évi 20%-os teljesítménynövekedés biztos növeli a keresletet mindenféle CPU iránt.
Ugyanakkor nehéz elképzelnem, hogy a GF kapacitás miatt kellhetne az intelnek. Hiszen nem igazán rendelkezik különösebben modern gyártástechnológiával.

Ami a GF-nél számíthat az talán az, hogy van amerikai és európai gyártelepe. Ez fontossá válhat a jövőben a kínával éleződő helyzetben. Kína annektálhatja Taiwant, később délkoreát is befolyása alá vonhatja.
Az intelnek fel kell készülnie a kínai térségen kívüli világ ellátására. A GF gyártelepeit talán meg lehet tölteni intel gyártósorokkal talán könnyebben és gyorsabban,.mint újakat felhúzni. És persze van hozzáértő szakállomány is.
Meg ami még van és az IDF2-höz.fontos lehet: szakértelem.third party megrendelők kiszolgálására.

A másik ami még érdekes lehet a chiplet/tile.érában
Az az FDSOI. Ami lényegében egyszerűbb tervezést tesz lehetővé alacsony fogyasztás mellett, némileg drágább gyártási folyamat árán. De ezt se feltétlenül gondolnám, hogy az Intel saját magának szeretné behúzni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5418) hokuszpk válasza Petykemano (#5417) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Az lehet, de a GF 7nm közelebb állt az Intel 10nm-éhez."

akkor maskepp fogalmazom.
lehet, hogy ha osszekombinaljuk a befejezetlen Glofo 7 (=10) meg az "ennyi ido elteltevel vegre termel 10" tekknologiat, akkor lehet jobb lesz a produktum ;]

** kemenyballal keltem ma na.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5419) Petykemano válasza hokuszpk (#5418) üzenetére


Petykemano
veterán

Értem. Hát... lehet. Nem pontosan tudom, hogy az intel hol csúszott el a saját 10nm-es fejlesztésével. Kósza pletykák nevezték meg a túl ambíciózus csíkszélességcsökkentést. (ami ugye ilyen 1.8x többtranzisztort jelentett volna generációnként szemben a TSMC által alkalmazott 1.4x-es szorzóval, amit még félgenerációk is megszakítanak.) Meg hát a kobalt is felmerült.
Nem tudom, hogy ezek közül a GF tudott-e valamit megoldani. az IBM-től elvileg egy fullos csomagot kaptak 7nm-re. Nem kizárt, hogy lehetett közte olyan info, ami hasznos a továbbiakban.

Többen megint azt mondogatják, hogy valójában nem az intel veszi meg a GF-et, hanem az intel ilyen többlépcsős módon választja le magáról a saját gyárait.
Ugye ennek akkor lenne értelme az Intel részéről, ha üzletileg jobb eredményeket tudna kimutatni gyárak nélkül.
De ha a gyárak valójában veszteségesek, akkor szerintem bukta lesz. Pont úgy, ahogy az AMD-nek sem jött be az, hogy a saját leválasztott gyáraiban gyártat - a GF kénytelen volt egész más irányt venni.
Ha viszont nyereséges tud lenni a gyárbirodalom (lásd GF), akkor miért kéne leválasztani?

Szerintem be kell látni, hogy ha az intel abból a megfontolásból választja le a saját gyárait, hogy magasabb marzsot mutathasson ki és ezzel csökken a drága cutting edge gyártósorok fejlesztésének finanszírozása (Vagyis a design nem finanszírozza a foundry-t), akkor a gyártósorok le fognak maradni a versenyben és az Intel is kénytelen lesz minden releváns üzleti tevékenységét a TSMC-nél gyártatni és ezzel kiszolgáltatni magát.

Az csupán a véletlen műve, hogy a TSMC esetében az Apple pont bármit kifizet azért, hogy a legújabb node-ot kétévente két évre kizárólagosan használhassa. VAlójában ez a finanszírozás. És azt mondom, hogy az csupán "véletlen", hogy ezt az Apple pont megengedheti magának és még így is brutálisan nyereséges.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5420) Busterftw válasza S_x96x_S (#5412) üzenetére


Busterftw
veterán

"Ez a Intel eléggé kezd átmenni agresszivbe ..."

Nem ezt akartuk sok evig, hogy ne csak uljenek a milliokon es a 4 magon? :)

(#5421) HSM válasza S_x96x_S (#5410) üzenetére


HSM
félisten

"mert ez az új "normális"
az Intel Alder-Lake-S akár 150W-os TDP-vel nyomulhat ..
de az is lehet, hogy ez csak az átlag - mert:
Intel: "TDP values are maintained at 125W (PL1) and 228W (PL2).""

Intelnél máshogy van definiálva a TDP, mint AMD-nél, ezt itt nagyon fontos lenne figyelembe venni. Az Intel féle 125W PL1 és 228W PL2 a gyakorlatban azt jelenti, hogy a beállított időablakban (8-60 másodperc között modellfüggően) átlagosan nem mehet a PL1 azaz 125W fölé, és sehogyse mehet a PL2, azaz 228W fölé. Illetve ami fontos, itt a TDP = fogyasztás. Persze, imádják a lapgyártók a saját szájízük szerint megemelni a PL1, PL2-t, de ez egy egész más történet.

AMD-nél a TDP valami számolás eredménye, ők valahogyan a hűtő felől nézik, ott a 105W-os TDP-vel ellátot processzor vidáman fogyaszthat átlagosan 140W-ot hosszú távon is. Tehát, ha úgy tetszik, épp az AMD lépett kicsit feljebb az AM4-el a korábban szokásos max 65/95W fogyasztási keretből.
A lapgyártók persze itt is igyekeznek a konkurencia fölé kerülni, de mivel itt a gyári limiteket nem módosíthatják, így a processzor telemetriáját próbálják félrevezetni, tehát még szvsz rosszabb a helyzet, mint a konkurens processzorokon, ahol legalább két beállítás után visszakaphatod bármilyen alaplapon a gyárilag specifikált működést.

#5419 Petykemano : "És azt mondom, hogy az csupán "véletlen", hogy ezt az Apple pont megengedheti magának és még így is brutálisan nyereséges."
Szerintem a véletlennek ehhez semmi köze. Azt gondolom, óriásit kaszálnak azzal, hogy a saját chipjükre zárták be a rendszerüket, és nem kell másoknak fizetniük a CPU-ért.
Így ebben a piaci helyzetben nem csoda, hogy minden pénzt megér nekik, hogy egy ideig előnyben legyen gyártástechnológiailag is, ezzel is erősítve a képet, hogy megéri váltani az új rendszerre a régiekről.

[ Szerkesztve ]

(#5422) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Mintha az AMD - a TR-eket késleltetve adná ki az EPYC-hez képest ..

AMD Ryzen Threadripper 5990X with 64 cores now rumored to launch in November
https://videocardz.com/newz/amd-ryzen-threadripper-5990x-with-64-cores-now-rumored-to-launch-in-november
- Threadripper 5000 PRO : 2022 Január
- AMD Chagall X3D : 2022H2
- ZEN4 Threadripper - 2023 ( 96 mag )

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5423) Petykemano válasza HSM (#5421) üzenetére


Petykemano
veterán

"Szerintem a véletlennek ehhez semmi köze. Azt gondolom, óriásit kaszálnak azzal, hogy a saját chipjükre zárták be a rendszerüket, és nem kell másoknak fizetniük a CPU-ért.
Így ebben a piaci helyzetben nem csoda, hogy minden pénzt megér nekik, hogy egy ideig előnyben legyen gyártástechnológiailag is, ezzel is erősítve a képet, hogy megéri váltani az új rendszerre a régiekről."

Talán nem volt szerencsés szóválasztás a "véletlen"
Átfogalmazom.
Az csupán egyedi felállás (kemény munkát követő "rámosolygó szerencse"), hogy az Apple finanszírozza a TSMC új gyártástechnológiát és még így is nyereséges.
Ezzel azt akartam mondani, hogy ha a Intel nem tolja bele hasonlóképp ugyanazt az összeget a fejlesztésbe, akkor le fog maradni. Ha nem tudja, az persze érthető, de ha csupán azért nem teszi meg, hogy a saját számai - ideig-óráig - fényesebbnek tűnjenek, akkor az hosszútávon káros lehet saját magára nézve.
Szóval a lényeg ez: az Apple helyzete egyedi, nem biztos, hogy az Intel is megengedheti magának azt, hogy behúzza a nagy profitokat, miközben elengedi a gyárai kezét, hogy majd oldja meg az új fejlesztések finanszírozását ahogy tudja, de ne az én profitomból.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5424) HSM válasza Petykemano (#5423) üzenetére


HSM
félisten

Igen, az Intel biztosan nem engedheti meg magának a hasonló mértékű finanszírozást, hiszen az esetleges veszteséget a CPU-n nem fogja tudni máshol visszahozni, mint az Apple. Ott ugye nem tudsz csak CPU-t venni, hanem egyben veszed az OS-el és mindennel együtt. És nyilván mivel azt az OS-t kell használnod rajta, mivel jelenleg nem nagyon van alternatíva, így vélhetőleg az alkalmazásboltból is utána még csorog a bevétel.... Az Apple-nek ez is az üzlet része, nekik jobb, ha nem az általános x86 a rendszer alapja, amire bármikor rádobhattál kétféle más OS-t is. A saját CPU-val viszont bármikor bezárhatják az ajtókat, ha akarják.

[ Szerkesztve ]

(#5425) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

lehet, hogy ezek már a GloFO-ra backportált procik (12nm) ???
de az is lehet, hogy nem ..
Mindenesetre olcsó CPU/APU-ból hiány van. :K

AMD May Be Preparing New Zen 2 CPUs. But Why?
"The submission mentions the Athlon Gold 4100GE, Ryzen 5 4500 and Ryzen 3 4100 processors with the A1 revision. We don't know for certain if the trio of AMD chips are wielding Zen 2 cores. Since AMD's utilizing the Ryzen 5000 branding for Zen 3 products, it's unrealistic to think that the chipmaker would use Zen 3 outside of the moniker."

Mottó: "A verseny jó!"

(#5426) Petykemano válasza S_x96x_S (#5425) üzenetére


Petykemano
veterán

Az új 12nm-es cucc elvileg zen3 lesz.

Zen2-ből más apu nem készült, csak a Renoir.

Ami lehet még, az az, hogy Picasso az új 12nm-es gyártástechnológián.

De a 4700S után nem lepne meg, ha ezek újrahasznosított van Gogh lapkák lennének (steamdeck)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5428) Petykemano válasza S_x96x_S (#5427) üzenetére


Petykemano
veterán

Biztos, hogy az asztalon van.
De azért sok a kérdőjel.
Mit nyerhetnek vele, amit chipletenként 64+X MB v-cache nem biztosít?
A HBM lényege az volna, hogy nagy sávszélességet biztosít. Viszont hová csatlakozatod? Ha az IO-hoz, akkor az IO-CCD közötti kapcsolat sávszélességét is meg kell növelni. Ha pedig az egyes CCD-khez, akkor abba kell HBM vezérlő.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5429) S_x96x_S válasza Petykemano (#5428) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Mit nyerhetnek vele,
> amit chipletenként 64+X MB v-cache nem biztosít?

Azért a jövőben 192GB HBM2 - több Terrabyte/s sebességgel
gyorsítótárként se rossz ..
Ha csak 96GB HBM2 vagy a felét teszik rá .. még az se rossz ..

A heterogén ( ~ közös) HBM2 memóriát
a GPU és a CPU is tudná irni ..
plusz a (Xilinx-es) FPGA -nak is kell egy kis sávszél.

Valamint az "Infinity Architecture" - jó teljesítményéhez is kell.
Eddig a "Unified Memory" -memória alatt
még csak a GPU memóriát értettük,
de mi van ha össze lesz tokozva az Epyc a Radeonnal ?
és kvázi közös memóriájuk lesz az I/O die-on ?

A ZEN4-es Desktop Ryzen -ekben is lesz valami GPU szerűség ..
és később egy PS5 tipusú processzort is kiadhatnak
( nem DDR6-al hanem HBM -el)

Szerver/Cloud + CXL esetén - ha memoria pool lesz rákapcsolva a procira ( CXL -en keresztül ) ,
akkor szintén nem árt egy 32GB-os HBM-es gyorsító ..

vagyis

Mivel Raja Koduri átment az Intelhez ..
ott is elég keményen nyomja a GPU-s APU vonalat.
és tervezik már a csodafegyvert
... az Intel-es "Mega APU" -t :
56-core Sapphire Rapids Xeon "Mega" APU with Xe graphics and HBM2E support ;]

> Viszont hová csatlakozatod?

ez már appróság
.. majd a mérnökök kitalálják .. :K

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5430) Petykemano


Petykemano
veterán

IOD

Vajon az AMD ezúttal is külön IO lapkát készít 2-4-8 memóriavezérlőkre?
Vagy egységes 6nm IO lapkát készít, ami 2 csatornás, és benne van egy IGP is? (Raphael)
Majd ezeket szükség szerint kapcsolja össze LSI-vel csempeszerűen?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5431) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(X86|Arm) gaming trends ..

Az nVidia+ARM gaming demót - elég furcsán interpretálja az ExtremeTech

"The message here is unmistakable,
if low-key: Neither x86 nor Windows are intrinsically required
for high-performance gaming."

amúgy az Nvidia RTX 3060 mellett
egy "egyszerű" MediaTek MT8195 - CPU volt
( TSMC 6nm-en gyártva: 4xA78+4xA55 )
És Arch Linux -on futott a demó.

ExtremeTech:Nvidia’s ARM-Powered Linux RTX Demo Is a Warning Shot to x86, Microsoft

Mottó: "A verseny jó!"

(#5432) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Egy Ryzen 5700G teszt:
https://www.techspot.com/review/2293-amd-ryzen-5700g/

a cikk túlárazottnak tartja ...

A következő generációs prémium APU-kba - szerintem már HBMe -t is lehet rakni "gyárilag" - és akkor már elég jó lenne a teljesítménye.

--------------------------------

A németeknél ( OEM-ben ) már kapható ilyen konfig
Lenovo Legion T5 26AMR5, Ryzen 7 5700G, 16GB RAM, 512GB SSD, GeForce RTX 3060 (90RC00E5GE)

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5433) Petykemano válasza S_x96x_S (#5432) üzenetére


Petykemano
veterán

Szerintem a HBM-nél egyszerűbb és olcsóbb megoldás, ha tesznek az IGP elé 32MB infinity Cache-t.
De a következő lépés még mindig csak a sima DDR5 lesz.

A roadmapen a desktop vonalon a nagyon minimál, apu vonalon pedig ez a 8-12CU-s irány jelenik meg - ami mindenféle extra nélkül szériamegoldásokkal kiszolgálható. Annak ellenére, hogy évek óta mondják, hogy az apuk fel fogják falni a low-end gpukat, valamiért ez a big apu vonal mindig semi-custom maradt.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5434) S_x96x_S válasza Petykemano (#5433) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Szerintem a HBM-nél egyszerűbb és olcsóbb megoldás,
> ha tesznek az IGP elé 32MB infinity Cache-t.

olcsó megoldás ..
de azért teljesítményre az nem sokat dob ..
(a PS5-nél se ezt választották .. hanem betoltak alá egy GDDR6-ot
~ 448.0 Gb/s memória sebességgel.
Persze a DDR5 akár már ~ 76,8 GB/s sebességet is tud nyújtani,
ami ~ +50% a DDR4 -hez képest ..

de szerintem - egy 4GB HBM2e cache ( 512 GB/s -el )
már jobban hangzana :-)
lásd a lenti régebbi terveket - Intel CPU + Radeon + 4GB HBM.
És az Intel - most már az AMD nélkül is meg tudja ezt lépni.
De az AMD is megépítheti.

Szerintem a TSMC már egyre felkészültebb a HBM tokozása kapcsán.
https://3dfabric.tsmc.com/english/dedicatedFoundry/technology/cowos.htm

És már TSMC 7nm + Rambus HBM2e integrációra is van példa.

A HBM3 akár már ~ 665Gb/s

De azért a CDNA-s APU-nál szerintem hamarabb várható HBM!
( Threadripper + CDNA + HBM ?? )

És egy régi terv:

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5435) Petykemano válasza S_x96x_S (#5434) üzenetére


Petykemano
veterán

> de azért teljesítményre az nem sokat dob ..

Ezt nem teljesen értem.
Az AMD amikor bemutatta az infinity Cache, akkor egy olyan slide-ot mutogatott, hogy a 256b GDDR6-höz képest több mint 3x, a 384b GDDR6-höz képest pedig 2.17x nagyobb sávszélességet tudnak elérni a 384b GDDR6-nál kevesebb energiahasználat mellett 128MB oo$ segítségével.

256b GDDR6 kb 500GB/s, tehát 128MB oo$-sel együtt a sávszélesség 1.6TB/s lehet
Ha azt feltételezzük, hogy negyedennyi cache csak negyedennyi sávszélességetjelent és a biztonság kedvéért előtte kivonjuk belőle a GDDR6 sávszélességét, akkor is legalább 250-300GB/s-mál járhatunk.

[link]

Ha azt gondoljuk, hogy 32MB oo$ ki szolgálni 32 CU-t 128bit GDDR6-tal (~250GB/s) 1080p-re, akkor én azért azt gondolnám, hogy ugyanúgy 32MB-nak elegendőnek kellene lennie 16-24CU kiszolgálására 2 csatornás DDR5 (~80GB/s) mellett.

Ez egy érdekes twitter thread a témában:
[link]
Effektív BW számítás:
[link]

Ezért mondom én a 32MB-ot. 32MB-tal biztosan megvan a 300-500GB/s gyakorlatilag bármilyen memóriarendszer mellett ( [link] )
Bár a navi 24-re történetesen 16MB-ot mondanak/jósolnak. Szerintem az azért kevés.

És hát 32MB oo$ mérete kb 23mm2, ami nem kibírhatatlan méret
[link]
cserébe semmilyen más költség nincs. Se packaging (LSI/interposer), se memória (HBM)

Ez nagyjából ugyanaz a vita, amit a zen4 + HBM kapcsán lefolytattunk. :)
Azt természetesen nem zárnám ki, hogy bizonyos termékekben lehet létjogosultsága. Akár úgy is, hogy egy viszonylag pici cache nem ér semmit (lásd bányászat), akár abból a szempontból is, hogy belefér a költségbe.

De ha csak a low-end grafikát nézzük, akkor költséghatékonyabb és kielégítő megoldásnak gondolnám, a oo$-t a HBM-nél.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5436) Petykemano


Petykemano
veterán

Az mindenVS-ben már megjelent:

Alderlake:
ST: >810
MT: >11600
[link]

Ami 26% és 11% Az 5950X-re

Most már csak abban kell reménykednünk, hogy
- ez nem egy kirakat / golden sample termék lesz, amit egyébként nem lehet majd kapni.
- az intel nem fogja úgy gondolni, hogy hát ez így akkor megér $700-800-t

Ha a jövőben mindenki úgy fogja gondolni, hogy a jobb termékemmel nemhogy alá kéne vágnom a konkurenciának, hanem épphogy inkább többet is elkérhetek érte, akkor nekünk végünk.

Mindenesetre az a 26% elég komoly. Igaz persze, hogy a 11900K által a 10900K-hoz képest papíron hozott növekményt sem tudta például a játékokban egyértelműen realizálni. Tehát lehet, hogy ez a 26% a gyakorlatban nem annyi. Mindenesetre csak a v-cache nem biztos, hogy elegendő lesz megkérdőjelezhetetlenül megtartani a koronát.

Az a gyanúm, hogy talán az AMD-t kissé váratlanul (bár nem feltétlenül felkészületlenül) érte az, hogy az Alder lake hirtelen ilyen jó frekvenciákat ért el. Mármint hogy talán az Alder lake - előlegezzük meg - jó szereplése okozhatta az AMD-nél azt a kavarodást a kiszivárgó információk terén, hogy most zen3+ vagy nem zen3+, Warhol vagy nem Warhol.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5437) HSM válasza Petykemano (#5436) üzenetére


HSM
félisten

Itt a fogyasztás lesz szvsz nagyon érdekes. Az a single pontszám nagyon-nagyon erős, de kérdés, hány terhelt mag mellett tudja ezt a tempót tartani és milyen fogyasztás mellett. Illetve arról a 11600 pontról is jó lenne tudni, hogy készült, mert a 140W limit feloldása után, beállítva az 5850X 12 000 felett is hoz.

V-cache-el és picit emelt órajelekkel azért bőven versenyképesek maradhatnak ezzel már a mostani Zen3-al is. Főleg, ha esetleg hoznak mellé egy továbbfejlesztett IOD-t is.

(#5438) S_x96x_S válasza Petykemano (#5435) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ha csak a low-end grafikát nézzük, akkor költséghatékonyabb és
> kielégítő megoldásnak gondolnám, a oo$-t a HBM-nél.

én már nem csak a low-end, hanem az "középkategória" meghódítását
is beleértettem. ( vagy legalábbis szeretném )
És ehhez már több kell mint egy extra xxMB-os cache.

de majd meglátjuk. :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#5439) S_x96x_S válasza Petykemano (#5436) üzenetére


S_x96x_S
őstag

a verseny jó.
és remélhetőleg az AMD-ből is a legjobbakat hozza ki.

Vagy legalábbis lesz egy kis árverseny is ..

> papíron hozott növekményt sem tudta például
> a játékokban egyértelműen realizálni.

azt majd a Gen5-ös HBM-es grafikus kártyák adják hozzá - az alacsony latency-s protokollal. ( valószínüleg Raja rá van állítva erre )
A 8 extra erős mag - viszont nem rossz hardver alap
de a Windows ütemezőt is hozzá kell még optimalizálni.

Az biztos, hogy az AMD oldaláról csak a V-Cache nem lesz elég.
Főleg hogy az Intel CPU - 24 szálon teljesít ( 8 gyengusz maggal !)
az AMD 32 szálas egyformán erős konfigjával szemben.

De az összehasonlításba a DDR5/AVX512/... megléte/hiánya is bekavar

> Az a gyanúm, hogy talán az AMD-t kissé váratlanul

A jó menedzsment és csapat tesztje,
hogy extrém nyomás alatt mennyire teljesít.
Meglátjuk - a 2022-es CES -en ( vagy korábban),
hogy az AMD válasza mi lesz erre.

Egy biztos,
az AMD-nak lehet még pár dolog tartalékban a V-cache mellett ..

A nagy kérdés, hogy mennyire erős választ próbáljon
beletolni a ZEN3+ -ba ; vagy inkább a ZEN4 -re fókuszáljon.

Az Intel például stratégiailag beáldozott egy generációt, hogy az AlderLake -re és a Gen5/DDR5/CXL -re fókuszáljon.

Szerintem - az Intel marketinges fókusza a Gen5/DDR5/CXL előnyeinek kidomborítása lesz .. mert erre nem lesz válasza az AMD-nek,
ez a mostani szivárogtatás - csak egy csali .. csak egy figyelemelterelés,
a "gyomros" a Gen5/CXL irányából jön majd ..
:R

Mottó: "A verseny jó!"

(#5440) Petykemano válasza S_x96x_S (#5438) üzenetére


Petykemano
veterán

Mi számít manapság ""középkategóriának"?

Kezd olyan lenni a kérdés, mint Magyarországon (és nyilván más kelet-európai országban is ) a középosztály kérdése.
- van egyszer egy képünk arról, hogy hogy él, mit csinál, hogy gondolkodik egy középosztálybeli
- és van az, hogy statisztikai számítás alapján ki tartozik a középső tizedekbe.
És hát a probléma az, hogy a statisztika alapján vett középosztály itt valójában nem engedheti meg magának a ideálkép szerinti középosztálybeli létformát, életvitelt, gondolkodást.

Tehát mondjuk az $500-os 6700XT a középkategória teteje és a remélhetőleg $300-os 6600 az alja?
Az a $300-os kártya, amire a kolléga a másik topikban azt mondta, hogy így néz ki a $100-150-os rx 460-a.

Na de mindegy.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5441) S_x96x_S válasza Petykemano (#5440) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Mi számít manapság ""középkategóriának"?

jó kérdés .. talán egy picivel a GTX 1060 körül-felett ..
persze ebben is van ~ 4 GB GDDR5 ami megdobja a teljesítményt.

A kategóriát - a gyártó(nVidia) nézőpontjából nézem.
Persze a Német és az Afrikai piac - nem egyforma vásárlóerő szempontjából.

Mottó: "A verseny jó!"

(#5442) Yutani válasza S_x96x_S (#5441) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ha megnézek egy TPU tesztet, ahol a 3090 a csúcs, akkor a középkategória az 5700XT / RTX 3060. Mert ezek fele olyan gyorsak (4k), mint a 3090. Ez a középkategória közepe szerintem. Azon lehet lamentálni, hogy hol kezdődik a kategória (2060/5600XT?), és hol van vége (6700XT/3060Ti?).

Ha így, akkor a felső kategória az ősi 2080Ti-vel kezdődik, az also kategória az 1660 Ti-től lefelé az 5500XT/1650S-ig tart, ami alatt a belépő szint van a még kapható 4-5-6 éves matuzsálemekkel (GT 1030, RX 560). A Polaris 20/30-at (RX 570/580/590) hova soroljuk? Én az alsó kategória aljára tenném, ezek még mindig nem belépőszintú kártyák. Szerintem.

#tarcsad

(#5443) Petykemano válasza S_x96x_S (#5441) üzenetére


Petykemano
veterán

Tehát azt mondod, hogy egy 1060 vagy AMD oldalról egy RX 470-580 középkategóriának számít. (Nem kérdőjelezem meg)

Az AMD tavaly(előtt) hozta a navi 14-gyel, ami 22CU, az RX 580 szintjét. Ez volt 1800Mhz körül.
Az RDNA2-ra épülő és 2500Mhz körül járó 6700XT ennek 232%-át tudja.
Vagyis RDNA2 alapon, ami 2500Mhz körül ketyeg, erre a teljesítményre már akár 16-18CU is képes lehet.
A 32CU-s Navi23 (RX 6600/XT) 32MB oo$-sel rendelkezik és 128bit G6-tal (~250GB/s)

Ezt most csak azért mondom, mert hogy amikor azt mondom, hogy szerintem a DDR4/5 lassúságát (a 128bit G6-hoz képest) feleannyi (16-20) CU-hoz szerintem elfedheti ugyanaz a 32MB oo$.

(A Rembrandt, ami elvileg oo$ nélkül jön DDR5-re elvileg 12CU-val fog rendelkezni.)

Sajnos az árak alapján egy ilyen kártya (én kb ide várom a Navi24-et) nem vált belépőszintű, tehát ilyen $100-120 környékivé, legalábbis az utóbbi időben. De amúgy én ezt a szintet ma már inkább belépőszintnek tekintetném, nem középkategóriának.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5444) tlac


tlac
nagyúr

várható még idén új ryzen asztali mainstream proci?
ha igen, micsodák?

(#5445) Petykemano válasza tlac (#5444) üzenetére


Petykemano
veterán

Engem kellemesen meglepne.

Az AMD az utolsó előadáson azt mondta, hogy a v-cache-sel szerelt processzorok (abban most már nem is vagyok biztos, hogy megnevezték, hogy egészen pontosan milyen típus, csak a bemutatott zen3-as kísérleti darab miatt gondoljuk, hogy zen3-ra épül) idén év végén kerülnek gyártásra. Abból idén új termék feltehetőleg nem lesz.

Amire szerintem lehet számítani az az, hogy a Van Gogh (SteamDeck) selejtjét is kiárulja úgy mint a PS5 selejtet.
Valamint ha megjelenik az Alder Lake és az AMD wafer ellátottsága megengedi, akkor esetleg megjelenhet egy 5600-as sku.

Máskülönben az év hátralevő részében az AMD az olcsóbb jellegű RDNA2-kel lesz elvileg elfoglalva.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5446) tlac válasza Petykemano (#5445) üzenetére


tlac
nagyúr

köszi
lassan gépet kellene frissíteni és akkor lehet kivárnék vele valami újabb szériát, de így akkor nem biztos

(#5447) Petykemano válasza tlac (#5446) üzenetére


Petykemano
veterán

Azért a biztonság kedvéért hallgass meg más véleményeket is 😉

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5448) S_x96x_S válasza tlac (#5444) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> várható még idén új ryzen asztali mainstream proci?

nagyrészt egyetértve Petykamano-val

az én fejemben:

- AM4: Augusztus - APU-k / "G" procik; pl. 5700G és X570S lapok
és NUC-ok.

- TRX40: ZEN3-as Threadripper, idén november? ; elvileg lesz 16 magos is, ami az 5950X alternatívája lehet; főleg akkor ha sok PCIe és memória kell

- a ZEN3-as V-cache -es új procikról nem sok hir van ... talán legkorábban december körül, de inkább január az AlderLake-el ..

Elég erős verseny lesz jövőre .. és mind az AMD - mind az Intel oldaláról nagyon nagy ugrás lesz technológiában és teljesítményben.
( Gen5/DDR5/CXL )
Persze azt nem lehet tudni, hogy mi az optimális pont - a platformváltásra ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#5449) Petykemano válasza S_x96x_S (#5448) üzenetére


Petykemano
veterán

> inkább január az AlderLake-el

Szerinted az Alder Lake csak akkor fog megjelenni?
Nyár közepe van. A mostani AL hírek alapján (Qualicifation Sample), meg hogy kínában már lehet venni a mintákat feketepiacon, azt gondolnám, hogy ez ősszel - legalábbis papír formában - elrajtol.
Az várakozásom/elképzelésem ez és hogy erre az AMD némi árcsökkentéssel, vagy XT verziók kiadásával (és árcsökkentéssel) válaszol még a 5k sorozatban. Amire majd finnyázunk, hogy hát ez kevés, de legalább jó áron van. A v-cache verziót 6k szériának mondják.

(Persze én is csak találgatok)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5450) tlac válasza S_x96x_S (#5448) üzenetére


tlac
nagyúr

és X570S lapok

nekem amúgy ez fura lenne ha ezt csak úgy kiadják mindenféle "új" proci nélkül
persze tudom, a chip sem új

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.