Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5701) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(linux)

1.)
AMD Branch Sampling Support Being Worked On For Linux
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-BRS-Branch-Sampling
2.)
AMD Posts New "AMD-PSTATE" CPUFreq Driver Leveraging CPPC For Better Perf-Per-Watt
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=AMD-PSTATE-2021

Mottó: "A verseny jó!"

(#5702) Petykemano válasza S_x96x_S (#5697) üzenetére


Petykemano
veterán

Ugyanez audio-vizuális formában

Talán én nem olvastam elég figyelmesen az AT cikk végét, ezért engem most meglepetésként ért, hogy nagyjából ugyanazt mondta az interposeres megoldásra, mint amit én.
Hogy van egy interposer, azon rajta van 3 CCD. Az így kialakított szigeteket nem 1-1-1, hanem 3 IF link köti össze az IOD-dal és az interposeren keresztül nem csak az azonos lapkához tartozó magok, hanem a CCD-k közötti kommunikáció is természetesen gyors.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5704) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

visszaestek az APU-k a (mindfactory?) a múlt heti eladási listán
CPU Retail Sales Week 36
AMD: 3700 units sold, 83.71%, ASP: 299.03 (Euro)
Intel: 720, 16.29%, ASP: 241.38
https://twitter.com/TechEpiphany/status/1437009249520046083
1. R5 5600X
2. R5 3600
3. R7 5800X
4. R9 5900X
5. R7 3700X
6. R5 5600G <-----
7. R5 1600
8 i7 11700K
9 i5 11600K
10 R7 3800X

Az Intelesek meg várnak az AlderLake-re

És akkor minden AMD-s nem APU-hoz kell még egy GPU is.
Valószínüleg a vásárlások egy érezhető része csak upgrade.

Mottó: "A verseny jó!"

(#5705) S_x96x_S válasza Petykemano (#5702) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Talán én nem olvastam elég figyelmesen az AT cikk végét,
> ezért engem most meglepetésként ért,

nálam gyakori, hogyha egy (mélyebb) cikket újra olvasok,
akkor sok új részletet veszek észre ..
valószínüleg kell egy kis idő a le-ülepedésre.

Szerintem az AMD párhuzamosan több architektúrával kisérletezhet,
és amikor eljön a határidő a döntéshez, akkor a legjobbat választják
( a készletből ).

Az mindenesetre jó, hogy a szakma inspirálódik egymás ötleteiből.
A többiek kezdik másolni az AMD chiplet-es architektúráját
és az AMD re is hatnak mások ötletei.

https://semiengineering.com/new-approaches-for-processor-architectures/

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5706) Petykemano válasza S_x96x_S (#5704) üzenetére


Petykemano
veterán

a 35., 34., 33. heti eladásokban sem szerepelt az 5600G jobban a 6. helynél.
Ami egyfelől lehetne meglepő, hiszen elvileg a alacsonyabb az msrp-je, mint az 5600X-nek. Viszont valójában az 5600X ára is lecsökkent kb oda, ahol az 5600G van.

Feltehetőleg olyanok vásárolják az 5600X-et, akiknek már van GPU-ja és ezért nem szükségszerű a GPU vásárlása is, és ennek megfelelően IGP-re se feltétlenül van szükségük.
upgrade, ahogy mondod.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5707) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Az Intel egyre jobban felveszi a kesztyüt.
----------------
Intel Is Reducing Server Chip Pricing in Attempt to Stem the AMD Tide
Intel's leveraging its verticality to put price pressure on the server market.

"According to DigiTimes, Intel has pivoted on its server strategy, in order to fight a supply-constrained AMD. It's reportedly flooding the market with chips at discount pricing, rather than sticking to MSRP. "

https://www.tomshardware.com/news/intel-reduces-server-pricing-to-fight-amd

Mottó: "A verseny jó!"

(#5708) Petykemano


Petykemano
veterán

AMD 100-1000000466


[link]

Ezmiez?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5709) Petykemano


Petykemano
veterán

/Konkurencia/

Az Apple bejelentte az A15-öt. [link]
Kreatív marketing: 50%-kal gyorsabb cpu (mint a konkurencia)
Ez mekkora előrelépést jelent az A14-hez képest?

Némely megszólalók szavaiból én csalódottságot (kárörömöt?) vélek felfedezni. Egyesek szerint az arm IPC növekedés tekintetében falnak ütközött.

Ha falnak nyilván nem is ütközött, de ez is 5nm és valószínű, hogy azért nem olyan könnyű azonos gyártástechnológián nagyon magas IPC növekedést elérni - de legalábbis lényegesen könnyebb egy kisebb gyártástechnológián komolyabb előrelépést elérni. Persze az sincs, ingyen, azon is dolgozni kell. Elrontani mindent a legkönnyebb.

Tulajdonképpen mennyi generációs előrelépést hozott?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5710) awexco válasza Petykemano (#5708) üzenetére


awexco
őstag

Valami beágyazott cucc .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#5711) TRitON válasza Petykemano (#5708) üzenetére


TRitON
aktív tag

PS5?

Mi az? 3 lába van mégsem tranzisztor? - ??? - Traffipax...

(#5712) Petykemano válasza Petykemano (#5708) üzenetére


Petykemano
veterán

AMD 100-1000000466:
Valószínűleg 4700S

Nemtom, ez is olyan régóta készülődik már, aztán még se híre, se hamva.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5713) S_x96x_S válasza Petykemano (#5709) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Egyesek szerint az arm IPC növekedés tekintetében falnak ütközött.

maximum az Apple.
a Nuvia(ARM) magok akár jobbak is lehetnek a jövőben az Apple magoknál.

Apple CPU Gains Grind To A Halt And The Future Looks Dim As The Impact From The CPU Engineer Exodus To Nuvia And Rivos Starts To Bleed In

"Regardless of the paltry CPU gains and potential core architecture delays, Apple is still the leader in performance per watt. With Intel design teams starting to get back on track, AMD executing almost flawlessly, and Qualcomm coming in soon like a hammer with Nuvia cores, we aren’t sure if this lead will be sustained. The A11 to A12 generation was seen as Apple starting to asymptote out on gains with only a 15% gain, and the A13 to A14 looked even more weak with 8.3% gains, but now with no CPU gains, let’s cross our fingers and hope the A16 brings a large architectural change."

Mottó: "A verseny jó!"

(#5714) Petykemano


Petykemano
veterán

AM5 és SP5 hűtők
[link]

Gigabyte leak-ből.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5715) Yutani válasza Petykemano (#5714) üzenetére


Yutani
nagyúr

240W milyen fordulatszámon lesz meg neki a 9 cm-es ventilátorral? Bár ahova ez készült, ott nem szempont a zajkibocsátás.

#tarcsad

(#5716) Devid_81


Devid_81
nagyúr

AMD EPYC “Milan-X” specifications leak out, up to 64 cores, 280W TDP and 768MB L3 cache

Elnezest, ha volt mar :R
Lassan 1GB l3 cacherol beszelunk... :Y :D

...

(#5717) Petykemano


Petykemano
veterán

There's a server socket called "SH5" that features CPU with CPUID 0xA80F00... called "MI300"
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5718) S_x96x_S válasza Petykemano (#5709) üzenetére


S_x96x_S
őstag

AMD & ARM
>Egyesek szerint az arm IPC növekedés tekintetében falnak ütközött.

nem friss hír, és mindig másképp tálalják ..
főleg a semi-custom üzletágat érintheti
Ha az ügyfél ragaszkodik az ARM magokhoz, akkor az AMD-től is megkaphatja.

AMD: We Stand Ready to Make Arm Chips
https://www.tomshardware.com/news/amd-we-stand-ready-to-make-arm-chips

"AMD's CFO Devinder Kumar recently commented that AMD stands ready to manufacture Arm chips if needed, noting that the company's customers want to work with AMD on Arm-based solutions. Kumar's remarks came during last week's Deutsche Bank Technology Conference, building on comments from AMD CEO Lisa Su earlier in the year that underscored the company's willingness to create custom silicon solutions for its customers, be they based on x86 or Arm architectures. Intel also intends to produce Arm and RISC-V chips, too, meaning that the rise of non-x86 architectures will be partially fueled by the stewards of the dominant x86 ecosystem.
..."

Mottó: "A verseny jó!"

(#5719) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"WILL AMD GET BACK INTO ARM SERVER CHIPS?"
https://www.nextplatform.com/2021/09/17/will-amd-get-back-into-arm-server-chips/

Mottó: "A verseny jó!"

(#5720) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

(versenytárs/ ISA ) 128bites proci :-)

Mig az X86-64 - jól megvan a 64biten.
A RISC-V -en már a 128-bites szoftvereket (~szoftvertámogatást)
bütykölik.
https://github.com/fwsGonzo/bigassm

persze ez csak nekem újdonság
2016: 128 bit addressing in RISC V and security Steve Wallach, Micron
https://www.youtube.com/watch?v=gewran1lcPA

wiki:
1.)
"The RISC-V ISA specification from 2016 includes a reservation for a 128-bit version of the architecture, but the details remain undefined intentionally, because there is yet so little practical experience with such large memory systems"
2.)

"Graphics processing unit (GPU) chips commonly move data across a 128-bit bus"
3.)
"The free software used to implement RISC-V architecture is defined for 32, 64 and 128 bits of integer data width."

https://en.wikipedia.org/wiki/128-bit_computing

Gumicsont kérdés:

Vajon lesz-e X86-128?

Ha a CPU és a GPU teljesen összeolvad,
akkor szerintem akár valami esély lehet rá -> lásd fenti 2.) pont

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5721) hokuszpk válasza S_x96x_S (#5720) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"Mig az X86-64 - jól megvan a 64biten."

azert az a neve, ha 128 bites lenne, akkor betippelnem, hogy x86-128 -nak neveztek volna el :D
azert perpill aztmondanam egyelore tenyleg semmi szukseg a 128 bitre, pl. a 64 bites cimterbol is csak 40-48 bitet hasznalnak, utobbi valami szereny 256Tib memoria cimzesere alkalmas, annyi memoria talan még in-memory adatbazisokhoz is megfelel.

** nemreg egy projektben kertem 3x20TB diszkteruletet, mert az adatgyujtokbol jovo cucc feldolgozasa utan 1-2 even belul kb. akkorara fog noni az adatbazis, azt is lealkudtak 3x15TB -re, pedig elegge nagy es jolmeno cegnel tortent.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5722) Petykemano


Petykemano
veterán

Már egy párszor láttam: Abunak új követője van!

(A figyelemfelhívásom indítattása az, hogy talán ez egy kínálkozó lehetőség, hogy nagyobb nemzetközi hírnevet kapjon a lap és persze a kelet-európai piac. )

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5723) Yutani válasza Petykemano (#5722) üzenetére


Yutani
nagyúr

Jó, de itt kérem AMD bias van, ezzel nem megy sokra a nemzetközi porondon!

#tarcsad

(#5724) Petykemano


Petykemano
veterán

/konkurencia/

Zhaoxin elemzés a Chips&Cheese-en

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5725) Petykemano válasza S_x96x_S (#5690) üzenetére


Petykemano
veterán

Gen5


[link]

Ez persze még mindig NAND SSD.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5726) S_x96x_S válasza Petykemano (#5725) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Gen5

izgulok :-)

> Ez persze még mindig NAND SSD.

Szerencsére lesz több verzió...
a Gen5 -még prototype ;
de ez már hamarosan piacra kerülehet:
1 hetes hír:
Kioxia FL6 SSD with 60 DWPD XL-FLASH Brings the SLC
(September 16, 2021)
https://www.servethehome.com/kioxia-fl6-ssd-with-60-dwpd-xl-flash-brings-the-slc/
itt vegyesen használják a memóriákat - amolyan takarékosság miatt ..
( az XL-FLASH -t csak a gyorsításra .. )

"The Kioxia FL6 is the company’s answer to Samsung Z-NAND and in some ways also Intel Optane SSDs. Unlike SCM that goes into memory channels, it can offer higher capacities albeit at the expense of going over PCIe. Of course, this is the 2021 technology. When we look to CXL 2.0 and beyond when we will see more use of CXL memory, a device like this will become even more desirable with the ability to share it over a CXL fabric. Still, it is great to see another entry in the high-performance SSD space especially as trade-offs continue to be made at the other end of the spectrum seeking maximum capacity per dollar."

Mottó: "A verseny jó!"

(#5727) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD: 16% szerveres piaci részesedés
- egy külső elemző (Omdia) szerint.
https://www.businesswire.com/news/home/20210922005913/en/
https://www.tomshardware.com/news/amd-scores-its-highest-server-cpu-market-share-in-years-report

Mottó: "A verseny jó!"

(#5728) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

versenytárs vs. ZEN3
VideoCardz: Intel Core i9-12900K allegedly scores 27% higher than Ryzen 9 5950X in CPU-Z single-thread benchmark

Az Alder-Lake-S -ben le van tiltva az AVX-512
de a feldolgozóegységek - AVX2-ben még tudnak hatékonyan müködni.
A +27% CPU-Z a ZEN3-ashoz képest
- valószínüleg a hatékonyabb AVX2-nek is köszönhető.

AlderLake: "For AVX512-enabled implementations of the µarch, it’s able to load up to 1Kb/cycle from the L1, while consumer cores still see a 50% improvement for AVX2 256-bit loads with 3 per cycle." ( Anandtech )

Mottó: "A verseny jó!"

(#5729) Petykemano


Petykemano
veterán

Zen4 has already landed in Taiwan in Q1.🤫
[link]

AMD Zen 4 tape-out already done in Q1 of 2021?
New CPU designs usually need 4-6 quarters from tape-out to market. But this looks very early. If true, Zen 4 should be ready to market in mid-2022.
[link]

Zen 4 earlier than most expected. But it wont be for Ryzen.
[link]

---
Valószínűnek hangzik abból a szempontból, hogy a legnagyobb igény biztos a szerverpiacról érkezik. Azért a most már 16%-ot meghaladó részesedés biztos nem kis volumen. És biztosan drágább a gyártása is N5-ön, mint N7/N6-on, ami Elsőre lehet, hogy nehezen megfizethetővé tenné ryzenek formában

Ugyanakkor mindig ott van, hogy a szerverpiaci termékként való validáció tovább tart.

Illetve ott a másik kérdés is: a zen3d után piacra lehet-e dobni a zen4-et vcache nélkül?

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5730) Petykemano


Petykemano
veterán

AMD 2022 products:
ZEN3D
ZEN3XT
ZEN3+(Rembrandt)
Laptop RDNA2 refresh
ZEN4
RDNA3
[link]

The price may be quite different, after all, ZEN3D is only high-end at the beginning.

-----

Ezek szerint úgy tűnik, az idén már nincs több puskapor. Talán egy kis zárcsökkentés.
Valahol érthető, az ADL vonalból is csak a drágább K jelzés indul idén. Talán csak paper launch lesz.

Feltehetnénk a kérdést, hogy miért indít az AMD kétféle termékre egy évben? De ez szerintem jelen körülmények között indokolt lehet: kapacitás

Az N5 biztosan drágább is és biztosan limitáltabb is. Az erre épülő termékek biztosan drágábbak lesznek. Nem azért, mert annyival.jobb, hanem csak mert el kell helyezni a termékskálán. Tehát simán lehet, hogy párhuzamosan lesznek kaphatók zen3 és zen4 termékek. Mármint úgy, hogy a zen3 nem kifutó előző generációs termék.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5731) S_x96x_S válasza Petykemano (#5730) üzenetére


S_x96x_S
őstag

köszi, érdekes ..
és legalább 2 "zen3" refresh is lesz:
- ZEN3D
- ZEN3XT

olvasgatva a commenteket - ez az ami engem érdekelt:

"zen3D is now likely to go into mass production in November, with some high-end models expected to be available in December."
https://twitter.com/greymon55/status/1442707439069974528

> miért indít az AMD kétféle termékre egy évben?
> ... kapacitás

a gyártókapacitással való sakkozás tényleg nem lesz könyű ..
de ott van még a fapados szerver/consumer szegmens is
ahol az Intel elég erős versenytársat indit.
és ez teljesen (~tudatosan) el lett hagyagolva.
ide - se az N5, se a ZEN3D nem ideális.

Vagyis remélem újra lesznek olcsó R3 , Athlon procik.
és a "AMD Ryzen™ Embedded R1000" -re is ráférne egy kis frissités.

De minnél több lehetőséget hagy nyitva az AMD - annál jobban tud reagálni az Intelre. ( ~ üzleti agilitás )

A korai ZEN4-nek örülök ..
Ki vagyok éhezve a Gen5 és az AVX-512 -re.
> Illetve ott a másik kérdés is: a zen3d után piacra lehet-e dobni
> a zen4-et vcache nélkül?

ha alapból jó az ár - teljesítmény mutató -- akkor igen.
és a Gen5 ; AVX-512 sok mindent ellensúlyoz;
de majd meglátjuk.

vagyis ha a ZEN4 alapból pariban lesz a ZEN3D -el;
akkor szerintem nem lesz gond.

Kérdés, hogy N5-re a TSMC megoldotta -e a hatékony V-cache-t.
ha ott nem tökéletes, akkor kényszerhelyzet ..


[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5732) Devid_81 válasza Petykemano (#5730) üzenetére


Devid_81
nagyúr

What? :Y
Lesz Zen3D meg XT is? :Y
Naivan azt gondoltam az XT nevre hallgat majd a 3D cache verzios Zen3 :K

...

(#5733) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

az AMD tényleg rá-fókuszált a cloud-ra ..
és ráadásul az Inteltől szerzett új vezetőt.

AMD Hires Intel Data Center Vet To Grow EPYC’s Cloud Business
The chipmaker confirms to CRN that it has hired Lynn Comp, a 22-year Intel veteran, as corporate vice president of AMD’s Cloud Business Group. She will lead all go-to-market activities for cloud and ‘mega data
center’ customers of the chipmaker’s EPYC CPUs, which are expected to power more than 400 cloud instances by the end of the year.
https://www.crn.com/news/components-peripherals/amd-hires-intel-data-center-vet-to-grow-epyc-s-cloud-business

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5734) Petykemano válasza S_x96x_S (#5731) üzenetére


Petykemano
veterán

> de ott van még a fapados szerver/consumer szegmens is
> ahol az Intel elég erős versenytársat indit.
> és ez teljesen (~tudatosan) el lett hagyagolva.

Egész pontosan mikre gondolsz itt, mint fapados szerver/consumer szegmens?
A Ryzenre, vagy a TR-re? vagy az embeddedre?

Megelőlegzem, hogy a Ryzenre gondoltál, mint consumer szegmens.
Viszont én továbbra is azt gondolom, hogy a Ryzen vonalon meg fog jelenni a V-cache.
Az ADL elég jónak tűnik és bár a L3$ méretkülönbség miatt jelentékeny lesz a különbség az 12900K és az 12600K között, azért az eddig ismert előzetes számok alapján arra lehet számítani, hogy újra kedvelt versenyző lesz az intel a konzumer piacon.
Az AMD pedig a V-cache-t először gaming témakörben demózta.

> vagyis ha a ZEN4 alapból pariban lesz a ZEN3D -el;
Én arra számítok, hogy a Zen3D / MilanX olyan területekre megy majd, ahol van haszna a megnövekedett L3$ méretnek. Az AMD bemutatója alapján a gamingben van haszna. És azt gondolnám, hogy más memóriaintenzív alkalmazások esetén is, mint pl adatbázisok. (Ha nincs szerencsénk, akkor még az is lehet, hogy valami coint remekül fog bányászni)

A Zen4 IPC-ben szerintem meg fogja előzni a zen3D-t:
"Zen 3+ looks to be a small IPC gain on base Zen 3, having been told “It’s more than Zen+ was [over Zen 1] but not much” which I interpret to mean around a 4 to 7% IPC gain along with customary clock gains moving to the smaller N6 node from TSMC. N6 is a variant of N7 using 5 layers of EUV and is not a true “new node”, more of a refinement. However, the most interesting thing to me is that Zen 3+ on desktop may be the first AM5 CPU. I was told that the IO die for Zen 3+ desktop is using “Not quite [the same] IOD as Zen 4 but uses Zen 4 IP” which I take to mean that it will be using DDR5 and it will be on the same node as Zen 4’s IOD. That’s all I have on Zen 3+, so now on to Zen 4.

Zen 4 is what a lot of people are waiting for, and, if the info I have is accurate, that wait will prove to be even more worth it. It is important to note that the one common thread in all Zen 4 chatter I have heard is resounding positivity. From IPC gains over 25%, a total performance gain of 40%, and even possibly (finally) 5GHz all-core thanks to the new (full node) N5 fabrication at TSMC! Now, I can’t say what is true and what is an over-exaggeration, however I was told from a trusted source that a Genoa engineering sample (Zen 4 server chip) was 29% faster than a Milan (Zen 3) chip with the same core config at the same clocks. Factor this in with what I have heard about the possible clock gains that N5 will enable over N7 and Zen 4 sounds like it is going to be a monster of a CPU."
[link]

Tehát a két termék simán elfér egymás mellett/alatt/fölött úgy, hogy zen4 általános felhasználásban fog nagyobb mértékű előrelépést jelenteni.

Azt beszélik, hogy "N5 on N5" 3d stacking eljárás 2022Q4-ben lesz kész. Tehát gondolom 2023 elején várható majda Zen4.

#5732 Devid_81
> Lesz Zen3D meg XT is?

Én se tudtam.
Azt csiripelik, hogy már a Zen2 esetén megjelenő XT-t is V-cache-sel tervezték eredetileg, de az nem készült el vagy nem lett jó, vagy tudja a pék, ezért csak minimális frekvencia emelés lett belőle.
Némileg persze ellentmond ennek, ha most meg külön számoljuk a Zen3D-t és az XT-t. De még az is lehet, hogy ugyanaz. Vagy az is lehet, hogy mégiscsak lesz zen3+/Warhol.
Könnyen lehet, hogy nincs igazam, ebben nem vagyok eltökélt, semmi bizonyíték nincs rá, de azért nem engedem el, mert kapacitás okokból érdeke az AMD-nek kisajtolni a maximumot a N7/N6 gyártósorokból. Tehát ha a sima, olcsón gyártható zen3-at (értsd: v-cache nélkülit) át tudja tenni N6-ra és kicsit megpiszkálva zen3+ magokkal az előbb említett 3-7% IPC növekedést és hasonló mértékű frekvencia emelkedést el tud érni, akkor az lehet, hogy még épp versenyképes az ADL-kel és még további két évig árulható budget optionként.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5735) Petykemano válasza Devid_81 (#5732) üzenetére


Petykemano
veterán

Váó.
Itt egy cseh cikk június 10-ről:
"AMD is preparing Zen 3 "XT", but it will not be released until Q1 2022. Ryzen with 3D V-Cache will be a separate thing"
[link]
Fordítás

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5736) S_x96x_S válasza Petykemano (#5734) üzenetére


S_x96x_S
őstag

nagyjából egyetértek .. :R
> Egész pontosan mikre gondolsz itt, mint fapados szerver/consumer
> szegmens?

pl. Ryzen 3 ( 4 magos consumer CPU-k )

pl. nincs még
- Ryzen3 5100 ..
- Ryzen3 5300 ..

Közben az AlderLakeS -nél teljes letámadás jön.
még a 35W-os "T"-seknél is lesz 4 (erős) magos ami 2022 elején jön
- és ez alapból leveri a mostani ZEN3-at.
i3-12300T 4 (4+0) 8T 12MB L3 up to 4.2GHz UHD Graphics 730
i3-12100T 4 (4+0) 8T 12MB L3 up to 4.1GHz UHD Graphics 730
https://videocardz.com/newz/specifications-of-intel-12th-gen-core-t-series-alder-lake-s-processors-have-been-leaked
de az is lehet, hogy az i3-12100T -nek valószínüleg a 35W-os APUk (GE) lesznek a versenytársai..

persze az ALD-S alapból melegszik ..
de a 35W-os visszafogott verziója tarolhat a NUC-ok között.

de már az idei "Intel Core i5-12600K(F)" ( 6P + 4E = 16T)
is erős lesz -
tovább inflálta a magszámot ..
és az (i5) - ös szintre lehozta a 16T-et; ami az AMD-nél csak a R7-ben van meg. ( az AMD Ryzen R5 - még csak 6c -> 12T )

Mottó: "A verseny jó!"

(#5737) hokuszpk válasza Devid_81 (#5732) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

en is kb. ezt tippeltem, de ezekszerint lesz XT mint a 3xxx -nel picit nagyobb orajelekkel, picit jobban kitartja a turbot, ilyesmi.
a 3D caches verzio meg azoknak, akiknek a jatekteljesitmeny az elsodleges :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5738) HSM válasza Petykemano (#5735) üzenetére


HSM
félisten

Nem lennék meglepődve, ha érkezne Zen3-ból egy olcsóbban gyártható 6nm verzió a 3D-s mellé. Elvileg azt magyarázták, hogy relatív olcsó 6nm-re áttérni, jó hozzá a 7nm gyártósor és így több csip férhet el ugyanakkora waferre, tehát ~azonos költséggel több termék lenne gyártható, ami nem kis fegyvertény ilyen hiány mellett.
Itt a buktató a 6nm és a V-cache összeférhetősége lehet, erről nem olvastam eddig semmit.

A Zen4 / 5nm nem csodálkoznék, ha csak a legdrágább termékekre mennének kezdetben, igazából a Zen3-ból is alig volt készlet fél évig, pedig abból alapból ("asztali szegmens" szemmel nézve) csak prémium opciók jöttek.

[ Szerkesztve ]

(#5739) Devid_81 válasza Petykemano (#5735) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Huhh akkor az AM4 meg boven nem halott :Y
Egy olyan 3D akarmire lehet benevezek majd, ha epp ugy adja, arra vagyok a legjobban kivancsi.

Orajel emeles az XT-nel nagyon nem vonzo, mert a Zen3 eleve magasabbra boostol mint kellene neki :)
Plusz adhato neki meg biosbol is max 200MHz, mar amelyik tudja persze, de nah.
Inkabb az lenne a jo ha vegre az allcore turbo/OC picit megindulna, de ugy latom kell az N5 hozza :K

[ Szerkesztve ]

...

(#5740) Petykemano válasza Devid_81 (#5739) üzenetére


Petykemano
veterán

Az AM4 mint fogalom nem halott. De azért az interkompatibilitás 3 generációra korlátozott.
Fejleszthetőség szempontjából az jár jól, aki egy kurrens alaplapot vesz prev-gen CPU-val és abba bele tudja tenni a next-gen CPU-t is.

Tehát aki B450-et vett 1600-zal vagy valami zen+-szal, az nagy eséllyel bele tudja tenni az 5600X-et.
Aki B550-et vesz/vett mondjuk 3600-zal, az talán bele tudja majd rakni a most érkező XT/3D verziókat is.

Az én B350-em szempontjából az AM4 eléggé dead-end.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5741) paprobert


paprobert
senior tag

9 év AMD fejlődés
(youtube)

Kár hogy Vishera, és nem Bulldozer. :)

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#5742) Petykemano


Petykemano
veterán


Elég jónak tűnik az ALD L1 és L2 cache.
az L1 is jobb és az L2 vonala is elég szépen a Zen3 alatt van. különösen 1-2MB táján látszik meg. (Nyilván ez azért van, mert a zen3 csak 512Kb L2$-sel rendelkezik)

Egyedül a 16MB-nál romlik a zen3 alá.
Érdekes, hogy a zen3 esetén már a 32MB is elkezd felmenni. Pedig egy CCX-en 32MB van.

A várakozásom:
A zen3D V-cache szerintem a 16MB feletti részt fogja simítani majd.
A zen4 pedig remélhetőleg az egész vonalat csúsztatja lejjebb, de legalábbis az 512KB és 1MB között.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5743) Petykemano válasza Petykemano (#5742) üzenetére


Petykemano
veterán

Az előző összehasonlításban az 5950X valószínűleg nem zen3, hanem 3950X zen2
https://www.userbenchmark.com/UserRun/46648530

A legtöbb 5950X inkább így néz ki:
https://www.userbenchmark.com/UserRun/46560119

(32MB-nál 25ns)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5744) Petykemano


Petykemano
veterán

"AMD Announces Ambitious Goal to Increase Energy Efficiency of Processors Running AI Training and High Performance Computing Applications 30x by 2025"

Részletek:
https://news.mynavi.jp/article/20210929-1985760/

Nem tudom.
Most vagy úriember biztosra nem fogad, vagy megint egy érdekes új számolási módszernek leszünk majd szemtanúi.

A következő 4 évben nagy eséllyel 2 node-ot fognak ugrani.
A következő 4 évben megérkezik a chiplet design a GPU-k/gyorsítók területére
A következő 4 évben elterjed a 3D stacking, ami az új dimenzióban bűvülni képes cache-ek miatt a feldolgozóegységek számában és etetésében is áttörést hozhat.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5745) S_x96x_S válasza Petykemano (#5744) üzenetére


S_x96x_S
őstag

:-)
semmi se véletlen ..
Desktop szinten az Apple (M)Szilikon jelzi az irányt - és az Intel is kénytelen belepakolni AI gyorsítókat a CPU-ba. [1] :-)

És az AMD-nél is látszik az irány:
- várhatóan minden proci kap integrált GPU szerűséget a jövőben
- sőt akár - NAVI + ‘CVML’=? ‘Computer Vision and Machine Learning’.
- CPU utasítás szinten (zen4/5/6) : AVX512; DL-Boost ; AMX
- és ott van még a Xilinx-FPGA integráció lehetősége is.
----------
[1] 09/28/2021
Leak suggests Intel could launch desktop and laptop CPUs with on-die AI accelerators by 2023
https://www.notebookcheck.net/Leak-suggests-Intel-could-launch-desktop-and-laptop-CPUs-with-on-die-AI-accelerators-by-2023.566792.0.html
Intel plans to completely overhaul its consumer CPU architecture by 2024 in order to provide a competitive alternative for Apple's M processors. However, certain elements that will play a big role in this overhaul such as AI accelerators and VPUs are rumored to be integrated on desktop and laptop CPUs as soon as 2023.

> Most vagy úriember biztosra nem fogad,

Ezek még csak jól alátámasztott ( óvatos) tervek - igéretek.
de a tömeges gyártás és az ügyfeleknek történő leszállítás sokszor nem könnyű.

Amúgy érdekes az ábra ..
Én az "MI" kártyákat -
alaból NAVI + XILINX(FPGA) integrált gyorsítókártyának tippelném.
:R
https://www.xilinx.com/products/technology/ai-engine.html

persze az AMD-Xilinx egyesülés még nem 100%.
AMD-Xilinx deal draws requests for remedies in China - report

Korrekció:
- közben megláttam, hogy az "MI" kártya felé CPU+GPU van írva.
vagyis ebben az igéretben valószínüleg még nincs FPGA-.

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5746) Petykemano válasza S_x96x_S (#5745) üzenetére


Petykemano
veterán

Az ábrán szerintem a Frontiert láthatjuk. Aztán abból valami majd biztos leszivárog a Genoa-ba.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5747) Petykemano


Petykemano
veterán

Do IBM’s Giant L3 and V-Cache Represent the Future?

Nekem meggyőződésem, hogy a 3D stacking megoldás tényleg nem ad hozzá jelentős késleltetést. (Különben aligha csinálnák.)
Sőt, felvetődik a kérdés, vajon nem járnának-e jobban, ha visszacsökkentenék az embedded L3$ méretét 16MB-ra - ezzel nyerve 6-7c késleltetést - és inkább 3D irányba növelnék a kiterjedést.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5748) Petykemano


Petykemano
veterán

US Closes in on Exascale: Frontier Installation Is Underway

Táblázat [link] (Hát ez továbbra sem néz ki valami jól az intel számára. )

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5749) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

nyomul az Altera .. meglátjuk ...

"Ampere Altra Max 128-Core CPU Is Priced Lower Than Flagship Xeon, EPYC CPUs"
https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Ampere-Altra-Max-Pricing

"The Ampere Altra Max M128-30 with 128 physical (N1) cores was offering great performance against Intel Xeon "Ice Lake" and AMD EPYC "Milan" in workloads that can efficiently scale out to 128 or 256 threads (in 2P configuration) and are well optimized for AArch64. More tests are on the way while now having the current price list in hand as of today and rather surprised how competitive it is on that front."

"The Ampere Altra Max M128-30 is listed for $5,800 USD. That flagship Ampere processor is listed well below the current top-end Intel and AMD CPUs. The M128-30 was easily competing with the Intel Xeon Platinum 8380 which carries a customer recommended price of $8099.00. Meanwhile the current AMD EPYC 7763 pricing is up around $8,600 USD, which was in competitive dance with the M128-30 in being a 64c/128t design."

Mottó: "A verseny jó!"

(#5750) Petykemano válasza S_x96x_S (#5749) üzenetére


Petykemano
veterán

Amikor ilyen "dinnye" jellegű dolgokkal jött az AMD, akkor lesajnálást kapott, meg persze a fogadtatás is az volt, hogy már semmire sem socketenként, hanem magonként, esetleg 32 magonként kell licence-t fizetni - és hogy ehhez képest a CPU ára nem olyan sokat nyom a latba.

Jól értem egyébként a benchmarkot, hogy 2P konfigurációban a 2x128 magos Ampere Altra max hozta a 2 x 64C/128T Milan-t?

az N2 és V1 IPC növekedése eléggé hívogató volt. Abból vajon mikor készül Ampere?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.