Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#5752) Yutani válasza Devid_81 (#5751) üzenetére


Yutani
nagyúr

És 20-25k-t kérnek egy 8350-ért használtan. Hát nooormális? :U :D

#tarcsad

(#5753) carl18 válasza Petykemano (#5740) üzenetére


carl18
addikt

+1"Tehát aki B450-et vett 1600-zal vagy valami zen+-szal, az nagy eséllyel bele tudja tenni az 5600X-et."

Na igen ez pont a én példám B450+Ryzen 5 1600 van jelenleg, és akkár hogy nézzem van a jövőfele több opció is fejleszthetőség szempontjából. Például egy 5600X bele megy a alaplapomba, vagy ha nagyon fejlődni akarok akkor ott lesz a AM5 is, amiből biztos lesz a ram árak miatt DDR4-es verzió.

Mondjuk én is kíváncsi vagyok az AMD_re hogy fog reagálni az új Alder Lake-s Szériára. Az eddigi infok szerint egyszálas teljesítménybe elég szépen oda fognak verni a Zen 3-nak.
És a kérdés hogy a 3D V-Cache gyakorlatban mennyi + teljesítményt hozz, egyenlőre én úgy érzem a Zen 3 biztos hogy olcsóbb lesz, mert jelenleg nincs más opció hogy versenyképes legyen.

A 12600K 6+4 kis maggal erősebb lesz Multi Threadban mint egy 5800X, ami 300 dollár alatt nem kis teljesítmény. :))

Én minden esetre 2022-2023 táján szeretnék processzort cserélni, jövőre meglátjuk ki hozz jobbat. :R

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#5754) HSM válasza carl18 (#5753) üzenetére


HSM
félisten

"A 12600K 6+4 kis maggal erősebb lesz Multi Threadban mint egy 5800X, ami 300 dollár alatt nem kis teljesítmény."
De milyen "teljesítmény"-felvétel mellett konnektor felől? ;] A Zen3 egyik nagy erőssége, hogy igen jó perf/watt mutatójú magokat használ. Kazán üzemmódban pedig eddig is volt konkurens, igaz, valamivel drágábban. 11700K (~400$) és 10900K-ra gondolok főleg.
Ezen kívül az is "probléma" lehet, hogy az 5800X heterogén megoldás, míg az 12600K nagyon nem. Ezeket mind figyelembe érdemes venni majd az árazás mellett. :K

(#5755) S_x96x_S válasza Petykemano (#5750) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> az N2 és V1 IPC növekedése eléggé hívogató volt.
> Abból vajon mikor készül Ampere?

jövőre(2022) várhatóan még mindig N1-es magok lesznek,
de már 128+ és 5nm -en.

"The design relies on the same first generation Arm Neoverse N1 cores, at the same maximum 250W TDP as a drop-in replacement on the same platform, however with an optimised implementation that now allows for up to 128 CPU cores – 60% more cores than the first iteration of Altra we have today, and double the amount of cores of competitor systems from AMD or Amazon’s Graviton2."

via "Ampere Roadmap Update: Switching to In-House CPU Designs, 128+ 5nm Cores in 2022"

viszont az AMD-nek - ARM vonalon a
- a Microsofttal ( Cortex-X1 + AMD mRDNA2 )
- és a Samsung-al is
van egy consumeres projektje.

"szerintem" már dolgoznak a hybrid X86-ARM szerveren is.

Mottó: "A verseny jó!"

(#5756) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

trükkös ez az Intel ..
jönnek a 14 magos mobil procik ...
Az AMD-nek most csak 8 van.

Marketing szempontjából nyerő.

Mottó: "A verseny jó!"

(#5757) HSM válasza S_x96x_S (#5756) üzenetére


HSM
félisten

Volt róla szó, hogy ez lesz a "standard" mobilos lapka (BGA Type3 [link] ). :K
Ami nekem újdonság, hogy ezt már 12W-tól be lehet vetni. :Y

Én amúgy erre a szegmensre vagyok a leginkább kíváncsi, mit tudnak ebből a konstrukcióból kihozni, akkus üzemidő kontra sebesség az ultrahordozható kategóriában (~12-25W). Ebben egyébként az AMD jelenlegi nyolcmagosa erős terhelés mellett igen jó, de folyamatos alacsony terhelésen szvsz nem a leghatékonyabb.

[ Szerkesztve ]

(#5758) S_x96x_S válasza HSM (#5757) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Ebben egyébként az AMD jelenlegi nyolcmagosa
> erős terhelés mellett igen jó,
> de folyamatos alacsony terhelésen szvsz nem a leghatékonyabb.

Az AMD Rembrandt ( 6000U | 6000H )- ot már gyártják..
vagyis a kocka el van vetve ..

Talán egy picivel hatékonyabb lesz mint a mostani
ZEN3+ ; 6nm ; Navi2

De a magszámot nehéz feltupirozni :-)

Az egyszeri laptopvásárló ha laptopot kell venni a gyerkőcnek, akkor bemegy az "áruházba"
és eldönti, hogy 14magos vagy 8magos laptopot vegyen.

a marketinges matek egyszerű: 14 több mint 8.

Mottó: "A verseny jó!"

(#5759) HSM válasza S_x96x_S (#5758) üzenetére


HSM
félisten

Ezt a marketinget már eljátszották a négymagos "Pentium" atomokkal, amiket egy picit drágább nem-atom alapú kétmagos Celeron is körberöhögött. :D Ilyen szempontból a 2 > 4 néha mégis igaz.

De szerintem ilyen árkategóriájú gépet, mint egy ilyen Alder/Zen már többségében nem olyanok vesznek, akik nem néznek utána. Ott pedig igen hamar ki fog derülni, kinek milyen kártyái vannak.

Az energiatakarékossághoz szerintem hozzátehet majd az új GPU, és a modernebb gyártástechnológia is, mégha ez csak egy half-node is. :) No, és persze a pontos konfigurációt, vezérlő szoftvert is lehet mindig kicsit csiszolgatni.

(#5760) S_x96x_S válasza HSM (#5759) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> De szerintem ilyen árkategóriájú gépet, mint egy ilyen Alder/Zen már
> többségében nem olyanok vesznek, akik nem néznek utána.

a világ tele van impulzív-vásárlókkal ... :R
Ha csak 20-40% ;
akkor már megérte az intelnek a trükközést
( lásd "Intel 7" ; "Intel 4" ... )

a verseny jó ... ( persze lehetőleg ne a marketinges rész domináljon)

Mottó: "A verseny jó!"

(#5761) HSM válasza S_x96x_S (#5760) üzenetére


HSM
félisten

Az impulzus vásárlónak szvsz édesmindegy az is, hány magos. Neki megtetszett az a szép zöld pici gép a kirakatban, megveszi, kész. :D

Szvsz nagyobb baj, hogy a technikai hátterűeknek is egyre nehezebb eligazodni, mert egyre kevesebb a pontos, technikai specifikáció. :(

Én pl. elég durván meglepődtem, mikor kiderült, hogy a 4650U-s Renoir CPU-m nem támogatja a CPPC-t és a magonkéti feszültség szabályozást, csak az asztali és "Lucienne" átmatricázott kiadásai. :Y Ettől persze nem lett kevésbé jó CPU, de a felfedezés eléggé váratlanul ért "CPU-érdeklődőként" is.

(#5762) Petykemano válasza HSM (#5759) üzenetére


Petykemano
veterán

A mobil ADL-et szerintem a (standby) üzemidővel fogják eladni.
Én látok arra esélyt, hogy ha mondjuk csak internetezel, fórumozol, facebookozol, stb, akkor a kismagok ezt a fajta terhelést "olcsón" elviszik.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5763) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

- ASRock Rack Lists WRX80D8-2T Motherboard For Ryzen Threadripper Pro

és egy friss A15 -ös review:
https://www.anandtech.com/print/16983/the-apple-a15-soc-performance-review-faster-more-efficient
És elméletileg 1-2 hónapon belül jön az M1X .. -
10 core. ( 8+2 )

Mottó: "A verseny jó!"

(#5764) HSM válasza Petykemano (#5762) üzenetére


HSM
félisten

Mármint, azzal próbálhatják majd eladni, egyetértek. :K Hiszen alapvetően itt lehet óriási előny, hogy kifejezetten energiahatékonyságra optimalizált magok találhatóak a processzorban.

Egyébként a nagy kérdés, szükség van-e ilyesmire, és ezzel kapcsolatban kicsit szkeptikus vagyok. Az i5-8250U-mon, ami egy 2017-es termék, vidáman be tudtam állítani, hogy akkuról max 2,6Ghz, illetve XTU-ból, hogy max 12W fogyasztás és olyan szépen beszabályozta magát a win10 "balanced" sémájával hogy öröm volt nézni. Tehát ha valaki vette a fáradtságot kicsit szoftveresen okosan használni, már azzal is igen sokáig el lehetett lenni egy átlagos 50Wh körüli ultrabook akku kapacitással.
Meg lehet nézni, pl. egy ekkori Thinkpad X1 Carbon még különösebb hozzányúlás nélkül is 1,13KG-ból 10+ órás akku időket tudott hozni netezés és videó nézés közben értelmes fényerőn... [link] :Y

Egyébként az is érdekes kérdés, hogy a modern böngészők sokszálas motorjai mennyire lesznek jóban a pici magokkal. Ugyanis gyors net mellett igencsak érezni a különbséget pár komplexebb weblap betöltési sebességén, milyen CPU ül alatta. Nekem eszembe sem jutna általánosan a gyengébb magokra tenni emiatt a böngészőmet. :N Persze, itt is érdekes kérdés, mennyivel lassabb, és mennyivel takarékosabb, és ez összességében mire lesz elég az amúgy szintén igen erős perf/watt-ú Zen-ek ellen.

(#5765) Z_A_P válasza HSM (#5764) üzenetére


Z_A_P
addikt

Hat en semmilyen user feladatot nem igazan tudok elkepzelni a gyenge magokra, mert mi ertelme lenne valamit lassabban elvegezni?
Azonban annak lehet ertelme, hogy pl a wifi/lan driver, sata, bt, usb, stb cuccok mehetnek a lassabb procin. Viszont ezek mennyi fogyasztanak? 0.1% cpu ido? :F
Ahogy irod, az eszebe ne jusson senki ms/intel/stb cegnek hogy bongeszo/word/stb-t raraknak a gyengebb magra. Ne fejlodjunk mar vissza.

[ Szerkesztve ]

OK

(#5766) HSM válasza Z_A_P (#5765) üzenetére


HSM
félisten

"mert mi ertelme lenne valamit lassabban elvegezni?"
Erre mondjuk azért vannak elképzeléseim, pl. hasznos lehet a háttérben futó pl. weblap fülek kódjait a takarékosabb magokra ütemezni. A felhasználói élmény nem csökken, de a fogyasztás igen. Amivel inkább szkeptikus vagyok, mennyit hoz ez a konyhára a gyakorlatban? Szvsz túlzottan nem sokat. Erre bőven elég, ha ilyenkor az OS nem turbózza ki a világból a CPU-t.

A drivereket én épp nem tenném a takarékos magokra, mivel azok kritikusak lehetnek sok szempontból. :D

(#5767) S_x96x_S válasza Z_A_P (#5765) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> nem igazan tudok elkepzelni a gyenge magokra,

minden ami nem szingli core alkalmazás.
vagyis:
multiprocesszoros alkalmazások; rendering; linux kernel fordítás , stb ..

mivel nem lineárisan skálázódik a teljesítményfelvétel és a kiadott teljesítmény,
megéri több kis magot használni ..
( a hőteremelés kisebb és jobban is eloszlik )

vagyis fizika.

15W-ból kell kihozni a legtöbbet.

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5768) HSM válasza S_x96x_S (#5767) üzenetére


HSM
félisten

Jó öreg Pollack szabály. [link] :)

Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a Zen esetén is észben tartották a hatékonyságot, így igen erős ebből a szempontból is. Lásd pl. [link] , a 4800U/5800U, 15W-os létükre ott vannak a 45W-os konkurens CPU-k között, nem véletlenül.

(#5769) Z_A_P válasza S_x96x_S (#5767) üzenetére


Z_A_P
addikt

minden ami nem szingli core alkalmazás.

Nem sok olyan lehet mar manapsag...

OK

(#5770) Petykemano


Petykemano
veterán

Sajnos Abu is azt az értesülést erősítette meg, hogy gaming tekintetében az ADL nem lesz nagy durranás. [link]

Ha innen nézzük, akkor ez is magyarázhatja, hogy miért nem törte össze magát az AMD - akár a zen4-gyel, akár hogy a zen4 előtt gurítson valami nagyot.

Ha tényleg így lesz, hogy az ADL nem veszi vissza a gaming koronát, akkor hajlok arra, hogy elfogadjam HSM álláspontját arra vonatkozólag, hogy tényleg csak a 12-16 magos Zen3 sku-k kapnak V-cache-t, hiszen akkor az ADL-kel való versenyben egy kicsit hegesztett XT változat is tarthatja a lépést, aki pedig előrelépést (a v-cache által ígért +10-15%-ot) akar, az fizesse meg.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5771) Petykemano


Petykemano
veterán

Vermeer B2 stepping

[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5772) ShiTmano válasza Petykemano (#5771) üzenetére


ShiTmano
aktív tag

[TH] [HL]

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#5773) awexco válasza Petykemano (#5770) üzenetére


awexco
őstag

Nagyon beállt AMD erre a hozzuk csak a kötelezőt … mint amikor Intel tock, tock, tock-olt

Valószínűleg mind 2-en ddr4 korlátokba ütköztek ezért tolja “észnélkül” AMD a cache növelést .

[ Szerkesztve ]

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#5774) hokuszpk válasza awexco (#5773) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

vagy eppen keszulnek a ddr5 nagyobb kesleltetesere, amit egy bazinagy cacheval esetleg lehet ellensulyozni.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5775) awexco válasza hokuszpk (#5774) üzenetére


awexco
őstag

Néha nagyon nem értem az AMD üzletpolitikáját . Nincs elég gyártókapacitás ? Akkor “pazaroljunk el “ szilicium gyártókapacitást L3 cachre …

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#5776) hokuszpk válasza awexco (#5775) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

tippre amikor kezdtek ezt a fejlesztest, meg kanyarban sem volt a kapacitashiany.
most meg mar tul sok melo / penz van benne, hogy eldobjak. Azt is valoszinusitem, hogy a tobbi teljesitmeny / sebessegnovelo fejlesztes is erosen alapoz a nagyobb cachera.
Jon az Alder, a 'korosodo mezei Zen3 nem fogja tudni evekig tartani a frontot.

fentebb a "hozzuk a kotelezot" megallapitasoddal is vitatkoznek, eddig amikor a Zennel generaciot leptek , akkor azert leglabb az Inteltol evekig megszokott 4-5% duplajat sikerult hozni.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5777) HSM válasza awexco (#5775) üzenetére


HSM
félisten

Ha hozni kell egy +20%-ot, hogy az övék maradjon a leggyorsabb pl. gamert CPU cím, az bőven megér némi szilíciumot. :K

Főleg, hogy okosan csinálták, mivel ugyanabból a chipből lehet simát és tripla L3-as verziót is csinálni igény szerint.

(#5778) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

érdekes mozgások vannak ..
- Az AMD leigazolt egy Intel Datacenter vezetőt a Cloud EPYC nyomuláshoz.
- Az Intel leigazolt egy AMD-s top GPU architectet - vice presidentnek
( Xe - legfőbb ellenfele az nVidia ; főleg ha az ARM procikat is nyomja)

Mottó: "A verseny jó!"

(#5779) S_x96x_S válasza awexco (#5775) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nincs elég gyártókapacitás ?
> Akkor “pazaroljunk el “ szilicium gyártókapacitást L3 cachre …

nem darabszámra optimalizálnak,
hanem profitra.

vagyis a mostani prémiumos termékek
árszínvonalát ( ~ versenyképességét ) próbálják megtartani.

a matek (durván) úgy nézhet ki:
eggyel kevesebb AMD Ryzen 5 5600X kerül a piacra, ( -120eFt )
de ebből (talán) kijön egy 32 magos EPYC/Threadripper 3D-Cache
és akkor azt +20%-al is el lehet adni ..
( vagyis 1Millás árnál +200eFt)

persze ez egy túlzó leegyszerűsítés ..
de eddig is valami hasonló stratégia volt ..
( vagyis az "olcsó" DIY piac elhanyagolása a zsíros Cloud/szerver piac igényeinek kielégítése miatt )

Emiatt nincs még Ryzen 3 5000 -se.

Mottó: "A verseny jó!"

(#5780) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD confirms 3D V-Cache Zen3 CPUs are coming early next year, Zen4 later in 2022
https://videocardz.com/newz/amd-confirms-3d-v-cache-zen3-cpus-are-coming-early-next-year-zen4-later-in-2022
- "AM5 platform will indeed support PCIe Gen5"
- " in early 2022 AMD will also introduce new notebook series featuring better power efficiency"
- "In 2022 AMD will be launching its 3D V-Cache Ryzen CPUs."
------------

A Gen5 jó hír .. mert ezen az agusztusi ábrán még nem szerepelt a Gen5
--------------

persze kérdés, hogy azt a 3-4 hónapot hogy éli túl az AMD ..
pl
Intel Core i5-12400, a true budget king?
elég erős hatást kelthet a piacon.
Az i5-12400 ( 6C+0/12T ) - kb 10% -al jobb mint az 5600X.l

ízgi lesz ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#5781) Petykemano válasza S_x96x_S (#5778) üzenetére


Petykemano
veterán

Xe - legfőbb ellenfele az nVidia
Csak nem AdoredTV epizódot néztél? :D

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5782) Petykemano válasza S_x96x_S (#5780) üzenetére


Petykemano
veterán

> A Gen5 jó hír

Ne vedd tutira. Az első gondolatom nekem is az volt és a VCZ is ezzel a kétkedéssel folytatta, hogy RH nem mondta, hogy a Raphael rendelkezni fog PCIe5 támogatással, csak azt, hogy az AM5. Olyat meg már láttunk, hogy az AM4 rendelkezik PCIe4 támogatással, se ez nem kötelezi PCIe4 támogatásra sem az összes ezzel a foglalattal kompatibilis processzort, de még azonos generációhoz tartozó chipsetet se.

> elég erős hatást kelthet a piacon.

Ez erősen ár függvénye. Ha $200-ért ledobják, akkor az tényleg elég jó. $250-ért már picit meh - Az én standardjaimmal mérve: mivelhogy úgy csak 5%-kal jobb, mint az 5600X, aminek eleve $250-nak kellett volna lennie és tulajdonképpen már most is $250-ért megy.

Nekem egyébként a RH interjú egy picit ilyen neszesemmifogdmegjól érzetet keltő volt. Megerősítették, amit eddig is tudtunk - tőlük. Hiszen eredetileg is úgy volt, hogy idén év végén kerül tömeggyártásba a V-cache és sejthető volt, hogy abból jövő év elején lesz termék. Azt is tudtuk, hogy Rembrandt jön. De persze lehet, hogy az ilyen hivatalos beszélgetések visszhangja messzebbre elér azoknál, mint akik kifejezetten hegyezik a fülüket.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5783) S_x96x_S válasza Petykemano (#5781) üzenetére


S_x96x_S
őstag

(piac,versenytárs)

> Xe - legfőbb ellenfele az nVidia
> Csak nem AdoredTV epizódot néztél? :D

leszoktam a videóról .. főleg az AderedTV-ről ..

az új Inteles vezér ( Pat Gelsinger ) célkeresztje [2] az nVidia ...
( + CUDA)
( mert ha nem, akkor CUDA(r)-abb idők jönnek az Intelre ... )

Az AMD-t meg elméletben utolérték - leelőzték .. [1] és új ellenfél kell :-)

--------
[1]
PatG:"So this period of time when people could say, “Hey, [AMD] is leading,” that’s over. We are back with a very defined view of what it requires to be leadership in every dimension: leadership product, leadership [chip] packaging, leadership process, leadership software, unquestioned leadership on critical new workloads like AI, graphics, media, power-performance, enabling again the ecosystem. This is what we will be doing with aggressive actions and programs over the next couple of years."

-----------
[2]
Pat Gelsinger: Intel Will Be ‘More Ecosystem-Friendly’ Than Nvidia
But Gelsinger said creating a new, viable alternative to Nvidia is an important mission to him. In fact, he sees Nvidia’s dominance in AI as a bigger threat than the one posed by British chip designer Arm and the new wave of server CPUs it’s enabling.

“The architectural disruption that I‘m more concerned about in the data center is the AI one, not the Arm one, and in that sense, hey, [Intel’s] products are starting to come forward to put pressure on, I’ll say, an uncontested Nvidia,” he said. “Well, they’re going to get contested going forward, because we’re bringing leadership products into that segment.”

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#5784) Petykemano válasza S_x96x_S (#5783) üzenetére


Petykemano
veterán

Hát ez egy ilyen kétoldalú valami - Pat Gelsinger interjúja.
Ha egyik oldalról nézem, akkor "a kutya ugat, karaván halad". Technikai szemmel nézve egyelőre nem látszik az intel visszatérése. Szerintem
Ha a másik oldalról nézzük, akkor meg szintén a "kutya ugat, a karaván halad", csak épp a kutya itt az AMD és úgy kell érteni, hogy valójában az Intel sosem veszítette el az elsőséget. Ami volumen meg cégkapcsolatok tekintetében nagyon is igaz, tehát ha lerak valamit, ami csak annyira jó, hogy már befogott orral el lehet fogadni, mert a korábbiakhoz képest előrelépés, már az záruló ajtókat jelenthet az AMD-nek és nyíló pénztárcákat az Intelnek.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5785) awexco válasza S_x96x_S (#5779) üzenetére


awexco
őstag

Kérdés laptop fronton jön-e top gamer v-cache proc .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#5786) Petykemano válasza Petykemano (#5782) üzenetére


Petykemano
veterán

"Neszesemmifogdmegjól"

MLID szerint az új infók:
- az AMD is fog dedikált gyorsítókat fog alkalmazni. Ez nyilván azt jelenti, hogy a zen4 első megjelenése ilyen lesz, hanem mondjuk a következő 5 év roadmapjében egyre több dedikált gyorsítóval találkozhatunk - csak úgy mint az Apple vagy az Intel esetében.
Feltehetőleg ennek első lépcsője persze a már ismert roadmapeken a "CVML" címke, valamint az első zen4-es termékbe bekerülő RDNA2.
Azt gondolnám, hogy a Xilinx-szel való házasságnak is ez kéne, hogy leginkább az értelme legyen.
- Az energiahatékonyság növelésének részletei. Helyzetfüggő energiamenedzsment algoritmus a firmware-ben, több P-state, stb.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5787) Petykemano


Petykemano
veterán

RDNA 2:
TSMC N7: Navi2X, XSX20, XSS20, PS5, Van Gogh
TSMC N6: Navi2XR, Rembrandt, Mendocino, Raphael, XSS22
TSMC N5: Phoenix
Samsung 5LPP: Exynos 1xxx
Samsung 4LPE: Exynos 2xxx
GloFo 12LP+: Monet
[link]

Nem tudom, mennyire hiteles.
Mindenesetre ha az, akkor a Raphael esetén az IGP a N6-on készülő IOD-ban lesz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5788) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

ouch ...
nem hittem volna, hogy ezt még tovább is lehet rontani.
Octóber 19 -án talán minden visszaáll :K ...

" In our own testing, a Ryzen 7 2700X "Pinnacle Ridge" processor, which typically posts an L3 cache latency of 10 ns, was tested to show a latency of 17 ns. This was made much worse with the October 12 "patch Tuesday" update, driving up the latency to 31.9 ns."

"The L3 cache latency bug will be fixed through the Windows Update channel, its release is scheduled for October 19."

First Windows 11 Patch Tuesday Makes Ryzen L3 Cache Latency Worse, AMD Puts Out Fix Dates

Mottó: "A verseny jó!"

(#5789) Devid_81 válasza S_x96x_S (#5788) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ms mottoja:
Minel tobb, annal jobb!

Csak az a baj, hogy ez a latencynel nem mindig van igy... :DDD

...

(#5790) HSM válasza S_x96x_S (#5788) üzenetére


HSM
félisten

A legérdekesebb: "If rumors surrounding the late-October/early-November launch dates of 12th Gen Intel Core "Alder Lake" processors are true, then the situation with these patches will have a direct impact on AMD. Processor reviewers will be compelled to use Windows 11 for their Core "Alder Lake" testing, as the new operating system supposedly has greater awareness of the heterogeneous core design."
Majd lehet nézni a review-ok kisbetűs részeit, fenn voltak-e AMD-n a megfelelő patchek (ha addig valóban a helyükre kerülnek egyáltalán a dolgok).... :W

(#5791) hokuszpk válasza S_x96x_S (#5788) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

nemlehetne, hogy az egyszeruseg kedveert az AMD procikra kiadnak egy valtozatlan W10 -et W11 alneven ?
asszem sok ősz hajszál nem fejlődne ki.

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5792) regener válasza hokuszpk (#5791) üzenetére


regener
veterán

Nem kötelező frissíteni 11-re.

Viszont ha már van rá javítás akkor valószinűleg megszűnik a 11 hátránya.

(#5793) Busterftw válasza regener (#5792) üzenetére


Busterftw
veterán

Szerintem ha ez meg akkor problema lesz, a normalis tesztelok megcsinaljak Windows 10 es 11-el.

(#5794) hokuszpk válasza regener (#5792) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

juteszembe, arra is kivancsi lennek, tett-e az Intel ajanlatot az Aida fejlesztoknek, hogy ugyan ne merje mar ki a szoftver kovetkezo verzioja azt az "aprosagot" ? Cserebe ratehetik a w11 kompatibilis plecsnit ingyen vagy ilyesmi.
Remelem majd jon Fiery es jol helyretesz :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#5795) sutyerák007 válasza hokuszpk (#5794) üzenetére


sutyerák007
senior tag

rég nem láttam jó lenne egy komment tőle :K

(#5796) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

a legutolsó AMD-s sérülékenység javítása ( KPTI )
- Az Intel is hasonlóan sérülékeny a KPTI miatt.
- az AMD nem javasolja a fixet.. ( de a paranoidok használni fogják )
- ha valaki bekapcsolja .. akkor lesz teljesítményvesztés ..
- Játékokban minimális hatása van az FPS-re.

-------------

"The "What If" Performance Cost To Kernel Page Table Isolation On AMD CPUs"
https://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=if-amd-kpti&num=1

It's also worth mentioning that besides AMD not recommending any mitigation changes at this time, external Linux kernel developers so far have not proposed any kernel patches changing any page table isolation behavior or the defaults. So for now just take these results for hypothetical scenario if KPTI needs to be flipped on for AMD CPUs or are very paranoid about security and side with the researchers about the need to enable it. It's also possible that should improved page table isolation become necessary, AMD or other parties may suggest enhancements or alternatives to the existing KPTI code.
...
Gaming and other graphical workloads showed little difference in the resulting FPS performance, similar to KPTI on Intel.
...
...

"That is the very quick overview of the Linux kernel's current Kernel Page Table Isolation (KPTI) performance on an AMD Ryzen 9 5900X desktop for reference purposes. But to reiterate, while the TU Graz security researchers have suggested otherwise, AMD's official security bulletin says no further mitigations are required at this time. Hopefully it stays that way and the Linux kernel PTI implementation proves unnecessary for AMD CPUs. If things change there is also the possibility of some enhanced or alternative approach that could alter the impact, so for now we'll just sum it up as the Ryzen 9 5900X performance overhead of "pti=on" for Linux 5.15."

Mottó: "A verseny jó!"

(#5797) Fiery válasza hokuszpk (#5794) üzenetére


Fiery
veterán

Az AIDA64 régebbi verziói is ki tudják mérni ezt a problémát. És nem, nem tett senki, semmilyen ajánlatot nekünk. De ami még ennél is szomorúbb, hogy az AMD sem keresett meg minket ez ügyben. Szomorú, hogy a hónapok óta az AMD kezei között forgó Windows 11 alatt senki se mérte le a gyorsítótárak sebességét egy megfelelő szoftverrel...

(#5798) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

Ez nem rossz .. de azért már várom az 5xxxx -res szériát is.

Minisforum launches Elitemini HM90 MiniPC with Ryzen 9 4900H APU
https://videocardz.com/press-release/minisforum-launches-elitemini-hm90-minipc-with-ryzen-9-4900h-apu


Mottó: "A verseny jó!"

(#5799) Petykemano válasza S_x96x_S (#5206) üzenetére


Petykemano
veterán

Zen3d, v-cache
Azon gondolkodom, hogy Vajon lehetett-e csalafintaság abban, hogy 4GHz-es modellt teszteltek.
- vajon ez egy underpromise-overdeliver szituáció lesz, mert a frekvenciát is növelik majd?
- vagy épp ellenkezőleg, a v-cache fogyasztása és egyéb időzítési okokból az elérhető frekvencia romlik majd?
- csupán arról van szó, hogy az ES-t szokásos módon egy alacsonyabb frekvencián tesztelték és kész.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#5800) S_x96x_S válasza Petykemano (#5799) üzenetére


S_x96x_S
őstag

- szerintem csak a közös fix tesztelési alap miatt;
hogy könnyebb legyen kimérni a különbséget.

- szerintem lehetséges más pozitív meglepetés is. pl. az I/O die tunningolása ...

kérdés, hogy
- ez mire lesz elég ? ( az ALD-ellen )
- mekkora teljesítmény növekedést ad ?
- mikor jön ki ? ( a 3 hónapos hátrány alapból meglesz az ALD-hez képest ; és az év végére igérték, de csúszás lesz ... )
- és milyen árazással ?

Jövőre az Intelnek mobil fronton P, U,H) - lesz 6C+8A+96EU-s konfigja is
És erre az AMD nem sok mindent tud válaszolni ; persze ez csak egy piac a sok közül.

Amúgy rövid távú trendből ne jósoljunk,
mert stratégiai döntés is lehet mögötte
( pl. ZEN3D újratervezés ; és ZEN4-re fókuszálás )
meglátjuk mi "sül" ki belőle ...

Mert Az Intel is vertnek tünt ..kihagyott 1-2 termékszériát
de a háttérben közben szinte minden erőforrást betoltak az ALD-re -
és ez mintha egy picit meglepte volna az AMD-t is.
(persze a covid-ellátási lánc zavar is bekavart)

Mottó: "A verseny jó!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.