Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#20901) laspring válasza bringasisti (#20899) üzenetére


laspring
tag

Értem én hogy teljes parazita írtás, de azt hogyan kell? Nincs tapasztalatom ilyemsiben.
Kell vmi szer amit belocsolok a vízbe, vagy külön kell vegyem a beteg halat (na az szép mutatvány lenne)?

(#20902) flegga92


flegga92
senior tag

Ez ránézésre milyen szivacs lehet?
Ilyet Szeretnék csinálni lehetőleg minél olcsóbban (~13 liter férne el az pedig más anyagból elég húzós lenne). Emellett menne egy Tetra ex700 as és inkább azt tölteném fel szűrőanyagokkal és a szivacsokat kidobnám belőle.
Az alacsony költségvetés miatt egy Resun SP-800 (2100 Ft) as szivattyút néztem ki ez kb teljesítményben hasonló mint a cikkben említett Eheim (6000 Ft). Nyilván nem fog annyit menni, de ha a gari után megadja magát inkább venni fogok egy márkásabbat.
Cikkben is említve van, hogy a gyári tető belső csöve sajnos erre a részre világít, nálam is ez a helyzet áll fent. Tervbe van véve normálisabb világítás de egyenlőre valami vényvisszaverős megoldáson gondolkozom, hogy mégse menjen kárba az a kevés fény.

(#20903) Daywalker válasza flegga92 (#20902) üzenetére


Daywalker
addikt

Ugyanezt akarom megcsinalni:) de en egy 500 l/h-s szivattyut tervezek, mellette 2224 eheim megy majd.

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#20904) AndrewTdi


AndrewTdi
addikt

Sziasztok!

Van egy kb 10cm-s egészséges Stendhalom. Ingyen is megválnék tőle. Érdekelhet valakit? Gödöllő.
(nem postázom) :)

(#20905) flegga92 válasza Daywalker (#20903) üzenetére


flegga92
senior tag

A cikk írója is írja, hogy levette minimumra a szivattyú teljesítményét így én úgy érzem elég lesz. Emelési magassága 10 centivel alacsonyabb mint a gyári érték. Nekem most kéne megcsinálni mert a halállomány eléggé megfogyatkozott... (szerintem köze van annak, hogy a környéken megy az ivóvízhálózat korszerűsítése és minden ütemnél benne vagyunk a mosatásban. Hetente -1 hal, jellemzően vízcsere után. Hiába megy a cserevízbe 2-3x több aquatan úgy látszik nem segít)
Most egy rákos akvárium van tervbe véve.

(#20906) Daywalker válasza flegga92 (#20905) üzenetére


Daywalker
addikt

Én múltkor egy 250 l/h-s szivattyút tettem be csak kíváncsiságból a háttér mögé a 120 literesbe, és jobb lett, de még mindig nem kapott fel mindent (ez 60 magas akvárium, másképp alakul picit az áramlás), szóval én egy 500-600 liter/h-val tervezek, és majd azt fojtom vissza ameddig kell. De én szerintem maradok az Eheimnél, azzal még sosem volt gondom (kopp-kopp).

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#20907) Skillet


Skillet
addikt

sziasztok

ez lenne az akváriumunk. 100x30-as. 40cm magas. 120L. (Juwel rekord 120)
van egy 1200L/órás, atman külső szűrő és egy 500L/órás gyári juwel belső szűrő.
a belső most új. egy évig biztosan nem volt, mert meghalt.
világítás régebben 2x39w t5 6500k volt. most csak az egyik cső van bekötve.
tápozás megy makro/mikro.
a nagy gond az, hogy sok az ecset és fonál alga. háttéren, növényen, vasfán. vettünk anno 2db valamilyen algázó halat, de szerintem megette őket az alga, mert sacc 1 héttel később már nem találkoztunk velük többé :)
vegyszert nem locsolnánk be... egyelőre. ki kellene találni, mitől tetszik nekik itt nálunk.
sajnos a növényeket is beszövik, megfojtják.
a csapat amúgy, kb:
2 anci, 4 corydoras, 1 kuhlikuhli, többi túlnyomóan lazacféle. serpa, perui császár, neon... de vannak ékfoltos razbórák és dániók is.
srácok, tippek kellenének, hogy merre induljunk el algagyilkolás tekintetében :)
köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#20908) Daywalker válasza Skillet (#20907) üzenetére


Daywalker
addikt

Mindenképp a kiváltó okot kéne megszüntetni, az pedig a vízminőség terén keresendő. Vízcsere milyen gyakori? Kéne vízminőség teszt is, abból talán kiderülne mi nem működik. Egyesek szerint a túl nagy áramlást is szereti az ecset.

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#20909) krisztyann válasza Skillet (#20907) üzenetére


krisztyann
tag

Az áramlást úgy kéne beállítani, hogy az aljzatot ne kavarja fel. Én úgy tudom az ecset attól szokott kialakulni. Táp mennyi megy? Az ecsetet lehet Carbo-val fecskendezni, azt nem szereti. A sziámi algázó elvileg megeszi.

(#20910) Silentfrog


Silentfrog
Topikgazda

Az ecset alga egy mocsok dög, nálam jellemzően ott alakult ki ahol erős volt az áramlás. Mostanában ritkában szedem szét a szűrőt, és kisebb a vízmozgás. Mostanában egyre kevesebbet etetek száraz eleséggel, többnyire fagyasztottat kapnak.

Egy két hónapja nagyon visszaszorult az ecsetalga.

(#20911) havri1 válasza Silentfrog (#20910) üzenetére


havri1
félisten

Mostanában..? Milyen időközönként szeded szét a szűrőt? Minek?

havri

(#20912) Silentfrog válasza havri1 (#20911) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Régebben több hal volt és sok fa. A fáról mindig jöttek le darabok kezdetbe , és az eltömte a szűrőt. Volt, hogy havonta szét kellett szedni a Tetratec 1200-at mert alig nyomott vizet. Most csak egy két fa darab van az akváriumba az anciknak, hogy tudjanak mit csócsálni. Most kb 2 hónapja volt szétszedve,és még nagyon jól nyomja a vizet.

(#20913) HTCX715


HTCX715
tag

Sziasztok!(rég jártam erre...)
Sajnos költözés miatt fel kellett számolnom az egyik akváriumomat. Így feleslegessé vált egy csomag növénytáp.
http://www.greenaqua.hu/hu/green-aqua-noveny-wellness-csomag-kedvezmennyel.html
Ez lenne az. Teljesen új, bontatlan üvegek, valahol a blokk is megvan megvannak. Ha valakit érdekel bolti ár alatt odaadom. Privátban lehet érdeklődni.
A cuccli most Karcagon van, de Kecskeméten és esetleg a köztük található útszakaszon is személyesen átvehető.

(#20914) C_hris válasza Skillet (#20907) üzenetére


C_hris
tag

Lehet hogy az esőztetőt érdemes lenne lecserélni lily pipe-ra vagy másra, ami nem kavarja fel nagyon a piszkot.

[ Szerkesztve ]

(#20915) flegga92


flegga92
senior tag

Az aquatan kiszedi a vízből a hipót? Engedtem cserevizet de eszméletnem hipó szaga van... Most már biztos vagyok hogy ettől pusztult el a halak nagy része...

(#20916) Daywalker válasza flegga92 (#20915) üzenetére


Daywalker
addikt

Hipo? Nem klor?

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#20917) flegga92 válasza Daywalker (#20916) üzenetére


flegga92
senior tag

Nem a szokásos klór szaga van hanem inkább a hipóhoz hasonlít. Szomszéd tömbben lakik a kollégám neki is kipusztult a halállománya, illetve a hüllői is elég szarul néznek ki. Melóhelyen ahol saját kút van, ott sem a hüllőkkel sem a halakkal nincs semmi gond. Környéken cserélik az ivóvízhálózatot. Eddig mosatás után 2-3 nappal cseréltem csak a vizet, jobban nem tudom kitolni, mert hetente mosatnak... Békéscsabáról van szó, hátha valaki van innen a fórumon.

(#20918) Daywalker válasza flegga92 (#20917) üzenetére


Daywalker
addikt

Az problema. Esetleg a vizelokesziton felul lehetne forralni es utana allni hagyni egy hetet, majd ugy beonteni, hatha segit. Vagy venni par hordot es azzal hordani mashonnan (melohelyrol pl) a vizet amig megoldodik.

[ Szerkesztve ]

"A szabályok csak irányelvek azoknak, akiknek végképp nincs szabad akaratuk."

(#20919) flegga92 válasza Daywalker (#20918) üzenetére


flegga92
senior tag

Köszönöm! Úgyis át lesznek telepítve ideiglenesen egy kissebb akváriumba míg a mostani kész nem lesz. Remélem nem lesz gond hogy más víz lesz. Emberi fogyasztásra alkalmatlan a melóhelyen lévő víz. (nincs elég vízfogyasztás és sokáig áll a víztoronyban, bár ez a halaknak csak jó)

(#20920) havri1 válasza Daywalker (#20916) üzenetére


havri1
félisten

A hypo (hipó) is (részben) aktív klór.
Sajnos van, amikor annyira szar az ivóvíz, hogy hypo is megy bele... Központilag!

Aszkorbinsav is megköti a klórt, ha az van otthon.

[ Szerkesztve ]

havri

(#20921) farkas26 válasza Skillet (#20907) üzenetére


farkas26
tag

Készülj fel rá,hogy kemény és hosszú harc lesz az ecsetalga ellen.
Keresni kell az okát,de ha változtatsz valamin mindig csak egyszerre csak egy dolgon és várj.
Ez egy türelem harc lesz.
A növényekről a legtöbb algás részt vágd le.

Itt bőveben ecsetelik a problémát:[link]

"A jövő sem a régi"

(#20922) Skillet


Skillet
addikt

Köszönöm mindenkinek.
Azt tudom, hogy nem lesz egyszerű menet. Legszívesebben vagy belelocsolnék valamit, amitől kinyúvad az alga, vagy restart. De mindkettő bajos. Előbbi azért, mert halak is vannak. Ha csak növények lennének, megoldás lehetne... talán.
Utóbbi is megoldás, de csak ideiglenesen. Újra elő fog jönni az alga.
Szóval ki kellene irtani, de ügyesen, vegyszerek nélkül. Nehéz ügy. Ahogy írtátok is, hiába változtatok valamin, hosszú hetek, vagy hónapok is eltelhetnek, mire látok valamit... vagy nem (még akkor sem).
A linkelt fórumot olvastam korábban is, de most is átfutottam.
"Megfelelően beállított CO2-vel nem nagy ellenfél az alga." No. Hát én nem tervezek nagynyomású rendszert összehozni, de semmilyen más formában sem kívánok szenet juttatni a növényeknek.
Így ez kilőve.
Amit imádok. Unokaöcsémhez került sok évvel ezelőtt a régi, 60 literes akim. Egy apró belső szűrő van benne, valami sárgás fingnyi világítás meg egy fűtőszál. Kb havonta ha kipucolják azt a csöpp szűrőt és friss vizet is akkor kap az aki. Tápozás semmi. Ennek ellenére sincs nála alga :) semmilyen. Növény nem sok fajta van, de ami van, az jól elvan. Én meg azon kell agyaljak 1700L/ó szűrés mellett, hogy pakoljak-e egy valag siporax-ot a külső szűrőbe. :)
Pár apróság. A 40watt (6500k) t5-öt hagyom. Nem változtatok rajta, hacsak nem kimondottan ajánlotok valami más fénycsövet.
A külső szűrőben alulról felfelé: nagy szivacs + lávakő. Második szinten csak lávakő, harmadik szinten valami siporax szerű izé, de nem az, +perlon. Vegyek siporax-ot a lávakő helyett?
Az esőztető picit a felszín irányába van állítva. Állítsam még feljebb? Vagy rakjak be helyette lily pipe-ot? Adtak anno a külső szűrőhöz azt is. Itt porosodik, még nem használtam.
Hetente van 50% vízcsere. Csináljam heti 2x?
Tápozás nem sok. Vízcserénél szoktam. Változtassak?
Mivel úgy rémlik, hogy a belső szűrő halála előtt valamivel kevesebb volt az alga, ezért vettünk bele újra motort. És talán ezért gondolom azt, hogy a szűrésen kellene változtatni. Van némi fonal alga is a rengeteg ecset mellett. A kettő együttes megléte nem szűkíti le picit a teendők listáját?
Viz: nem sokat tudok a budafoki vízről. Kemény.
Az akvárium vizét soha nem mértem semmivel, max hőmérővel :)
Bemérjek rajta pár dolgot? Ha igen, miket? Mi miatt lehet ennyi ecset és fonal?

Szóval :) összegezve... azt hiszem nem indítom újra az akit, egyelőre. De ami algát csak látok, azt megpróbálom levakarni. Ezen felül? Mi legyen a következő lépés?
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget!
Nem tudtam, hogy van itt akis fórum, igyekszem köztetek maradni :)

[ Szerkesztve ]

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#20923) samu2062 válasza samu2062 (#20875) üzenetére


samu2062
aktív tag

Tudnátok ebben segíteni?Kicsit amatőr vagyok. :)

(#20924) turbulencia8 válasza Skillet (#20922) üzenetére


turbulencia8
őstag

Ha építesz néhány ezer forintból akvapóniát, elfelejtheted a vízcserét, siporaxot és az algásodást is. Nekem másfél éve hibátlanul működik a rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#20925) jegenye77 válasza Skillet (#20922) üzenetére


jegenye77
addikt

Áramlását nézd meg ne legyen túl nagy.
Külső mellett a belső szűrőt én nem értem minek.?
Carbo - t nem adagolsz?
Világításban miért csak egy cső megy?

Sok ember azt hiszi, hogy az anyukája méhéből csúszott ki, mint valami szépséges medúza, de a bajnokok tudják, hogy az apjuk t?kéből jöttek!

(#20926) turbulencia8 válasza jegenye77 (#20925) üzenetére


turbulencia8
őstag

Az eros aramlas nem mervado szerintem. Amikor megepitettem az akvaponiat (elotte sem csereltem vizet legalabb 4 evig), nekem is viszonylag sok ecsetalgam volt. Kb. 3 honap alatt beindult a szobai futoka, es az ecsetalga nagy darabokban fokozatosan levalt az anubias levelekrol, es 5 honap alatt teljesen kipusztult. Egy darabig meg volt az uvegen nemi pontalga, mar az sincs. Masfel-ket havonta mutragyazok komposzt-oldattal, mert szinte nulla a nitratszintem, pedig a iden meg a kulso szuromet sem takaritottam.

(#20927) krisztyann válasza Skillet (#20922) üzenetére


krisztyann
tag

Én se értem minek a belső szűrő. Én először azt kapcsolnám ki, vagy legalább az áramlást úgy irányítanám hogy a talajt ne tudja kavarni. Ezután manuálisan leszednék minden ecsetet. Carbot miért nem akarsz adagolni? Közvetlenül az ecsetre fecskendezve igen hatásos. Az esőztetővel szembeni oldalon mennyire mozognak a növények? Ha nagyon, lehet azon is folytani kéne kicsit.

(#20928) jegenye77 válasza turbulencia8 (#20926) üzenetére


jegenye77
addikt

Sajnos nem ismerem ezt a technológiát.
Hallottam már valamit róla de nem értek hozzá.
Azt hiszem itt az ideje, hogy áttanulmányozzam a dolgot :)

Sok ember azt hiszi, hogy az anyukája méhéből csúszott ki, mint valami szépséges medúza, de a bajnokok tudják, hogy az apjuk t?kéből jöttek!

(#20929) Osynho


Osynho
addikt

Hello!

Lenne pár kérdésem:
Összeragasztottam pár bazalt lapot fbs-sel, miután megkötött mennyit kell áztatni, mielőtt visszamenne a helyére? Vagy nem is kell külön áztatni?

Profitot és liqui carbot adagolok naponta. Egy fél literes üvegben szoktam összekeverni őket. A kérdés, hogy ha elutazok, összekeverhetem-e előre a kettőt, hogy a család egy tagja csak beleöntse a távollétemben?

112L-be milyen halat érdemes még tennem, ha jelenleg van 4 páncélos harcsa, 4 szifó és 8 szumi? Vagy elég ennyi? Sziámi algaevőt vennék, de egyelőre nem kapni errefelé, illetve serpalazacra gondoltam, azok szimpik. :D

(#20930) q1w21 válasza samu2062 (#20923) üzenetére


q1w21
csendes tag

Ha elég nagy lenne az akvárium és sok növény lenne benne ahol eltudnának egymás elől bujkálni, nem piszkálnák egymást. Sajnos kicsit kicsi a 45 literes akváriumod. Ha hím bettát veszel és ösztönösen elkezd habfészket építeni valamelyik sarokban, azt a területet védeni fogja és elkergeti onnan a guppikat. Ha a guppiknak nagy uszonyaik vannak, a betta lehet, hogy az ellenséget látja majd bennük. A betta nagyon szép és érdekes hal, hajlékony, bebújik minden kis lyukba ha vadászik és hátrafelé is tud úszni. Ha veszel egyet, lehet jobb lenne egy nőstényt venni, azok is szépek, bár hallottam olyat, hogy a nőstények is lehetnek agresszívek. Ha ragaszkodsz a bettához, akkor az állatkereskedésben olyat válassz ami társas akváriumba van téve, így tudod hogy nem agresszív. Szoktatva van másfajta halakhoz. Sok helyen nem csak külön kis aksiba teszik, hanem neon vagy más halak mellé is beraknak egyet-egyet. A neonok és más gyors halak könnyen eltudnak menekülni ha a betta odacsíp, de a nagy uszonyú guppik nem biztos, hogy tudnak gyorsan menekülni.

(#20931) q1w21 válasza samu2062 (#20923) üzenetére


q1w21
csendes tag

Mielőtt megvennéd a bettát nézd meg ezt a videót. Kicsi akvárium és szinte semmi búvóhely.

(#20932) krisztyann válasza Osynho (#20929) üzenetére


krisztyann
tag

Én azt olvastam egy másik fórumon, hogy nem jó előre összekeverni a kettőt. :(

(#20933) Skillet válasza jegenye77 (#20925) üzenetére


Skillet
addikt

akvapóniáról most hallok először. elolvasom majd a cikket, meg amit lehet a témáról.

amikor még csak a belső szűrő volt, egyértelmű volt, hogy ment. amikor jött a külső, nekem egyértelműnek tűnt, hogy attól még mehet az is tovább. és ahogy írtam is, mi úgy láttuk, hogy amikor a belső szűrő motorja meghalt, utána erősödött fel az algagond. gond volt addig is... de szerintünk rátett egy lapáttal.
a másik meg, hogy csak úgy, funkció nélkül ne álljon ott a sarokban a szűrőház. kivenni meg nem lehet, be van ragasztva. ja, és a fűtőszál is a házban van. max önmagát melegítené, ha nincs bent szivattyú.
mindegy is. jól elvan az ott. majd ha egyszer építek egy akit, abban nem lesz.
világítás: 2 cső volt. aztán az algák miatt lett kiszedve az egyik, sacc egy éve, hátha visszaszorulnak. nem tették. ugyanolyan.

carbo-t régebben vettem, használtam... nem voltam elájulva tőle. megjegyzem, akkor is volt bajom az algával. igazából, szerintem algin regular mellett is volt gond :)
meg úgy hiszem, enélkül is meg lehet oldani ezt a dolgot. más sem adagol carbo-t, még sincs algája.
a növényeim meg egész kellemesen éreznék magukat, ha nem lenne alga. szóval... :)
ha meg csak azért venném, hogy az algára locsoljam... nem kell. leszedem az algákat manuálisan.
az lenne a lényeg, hogy utána vissza ne jöjjenek.
de ha azt mondjátok, hogy toljam... akkor veszek egy flakonnal, és hajrá. melyik márkát érdemes? anno az easy life easy carbo-t vettem. most 1 liter 5e ft. hátha lesz most vasárnap terraplázán is.
fonal és ecsetalgára is ugyanaz jellemző? egyszerre jelennek meg?
azt elfelejtettem, hogy fátyolosodással is volt gondom, de egy felszínleszívó megoldotta.
gondoltam megemlítem, hátha ennek is van jelentősége.
algák eltávolítása, vízteszt, lily pipe? no meg carbo:) ezeket érdemes első körben?
ha igen, milyen teszteket kell venni? még sosem vettem ilyesmit.

[ Szerkesztve ]

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#20934) turbulencia8 válasza Skillet (#20933) üzenetére


turbulencia8
őstag

Az akvaponiat kizarolag szobai futokaval javaslom, az total igenytelen noveny, eleg neki egy 13 wattos fenycso is.

(#20935) Silentfrog válasza Skillet (#20922) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Azt leírnád, hogy mekkora az akvárium és a külső szűrő típusát is?
Esetleg lenne egy képed az akváriumról?

A szűrőben lévő szűrőanyag sorrendje sem szerencsés.

a fonál és az ecsetalga nálam is egyszerre volt jelen,de már csak nagyon kevés van./ Kopp-kopp :) /

(#20936) Skillet válasza Silentfrog (#20935) üzenetére


Skillet
addikt

#20907. hsz-em. képpel és infókkal nyitottam. :)

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#20937) Osynho válasza krisztyann (#20932) üzenetére


Osynho
addikt

Köszi, akkor külön üvegben lesznek.

FBS száradásra valami ötlet? Összeraknám a berendezést, ha rábólintotok. :B

(#20938) Silentfrog válasza Skillet (#20936) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Hopssz nem láttam! :B

Tehát egy 120 literes medencére baromi felesleges az Atman 1200 mellé még egy belső szűrőt is tartanod.
850 litert vizet forgat valósan tiszta állapotba és belefér vagy 10-12 liter szűrőanyag.
Tehát a belsőt vedd ki, fölösleges.
Ha jól látom esőztetővel használod a külsőt, ez így tökéletes.
Ha a szűrőt szétszeded és kimosod akvárium vízzel akkor a a szűrőanyagok sorrendje úgy legyen, alólról felfele , hogy kerámiagyűrű, durva szivacs , finom szivacs lávakő és mivel erős a szűrő így legfelülre rakhatsz perlont is.
Ha kész akkor csak akkor szedd szét legközelebb ha már alig nyomja a vizet az esőztető. Ez nálad az akvárium méretét és a halak számát nézve lehet, hogy csak 3-6 hónap múlva lesz.
Vízcsere heti 30% nem kell több.
Carbo mehet bele de az ecset algát nem fogja megszüntetni, max visszaszorítja. Ne adagold túl és akkor nyomd a vízbe , ha már megy a világítás. Érdemes felszívni egy fecskendőbe és felesbe akvárium vízzel közvetlenül az ecset algára nyomni. Ilyenkor kapcsold ki a szűrőt!!!
3-4 perc múlva kapcsold vissza.

Az etetés az nagyon fontos!
Ne adj nekik többet mint amit egyből meg tudnak enni, inkább reggel este keveset mint egyszerre sokat. Tehát ne kerüljön az aljzatra,és ne legyen az , hogy 5 percig csak nézik, hogy hogy tudnák felfalni. :)

Esetleg amit jó lenne venned, ha nincs tele a külső szűrőd szűrőanyaggal az pedig a biológiai szűrőanyag!
Ha nem akarsz sokat költeni akkor jó a lávakő is de két liter Filtergranulat vagy matrix trop esetleg sera siporax nem olyan drága.

A kivehető tereptárgyakról úgy tudod azonnal eltávolítani az ecsetalgát, hogy beteszed a fűrdőkádba öntesz rá 20%-os ecetet, majd gáztűzhelyen forralt forró/ !!! / vízzel leöntöd. Pár perc múlva leöblíted csapvízzel és mehet vissza az akváriumba. Nem kell sikálni. az alga szinte egyből kifehéredik, 2 nap alatt az ancik megeszik! /vagy eltűnik magától nyomtalanul. Ezt nem sikerült kilesnem :) /

[ Szerkesztve ]

(#20939) Silentfrog válasza Skillet (#20936) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Az Crossocheilus siamensis / Sziámi algaevő - Sziámi ormányos márna/ megeszi ezeket az algákat.
Nem drága de vigyázz rá, mert van tök ugyanilyen kinézetű hal!
A fekete csíkot kell nézni az oldalán ami a farokúszója végéig tart.
Tehát van csík a farokúszójában. aminek nincs az nem eszik algát és harcias is.
Ő kell neked. 120 literre 3 darab max, mert nagyra nő!

Ő a hamis sziámi, ő nem eszik algát

[ Szerkesztve ]

(#20940) Skillet válasza Silentfrog (#20938) üzenetére


Skillet
addikt

elég a külső is? értem. de anno mindenki azt mondta, hogy nincs olyan, hogy túlszűrt víz. nyugodtan hagyjam bent a belsőt is :) ráadásul 3 napja vettem bele motort. adjam el? :D
marad :)

a külső szűrő pucolását kb 6 havonta szoktuk megejteni.
a belsőt gyakrabban. talán havonta. már nem emlékszem. vissza kell még állni rá.
esőztető van a külsőn, ja, de épp azt beszéltük a többiekkel, hogy talán ki kellene próbálni a lily pipe-ot. :)
gyárilag az elrendezés úgy van a szűrés irányának megfelelően, hogy az alsóban van szivacs és lávakő. a másodikban csak lávakő és a felsőben pedig csak kerámiagyűrű (talán vmi hobby absorbex) és annak a tetején pedig egy vékony perlon. eddig mindenhol ezt a felállást olvastam, hallottam. először szivacs (itt fennakad, aminek kell), aztán jön a többi.
amúgy dugig van anyaggal a szűrő. az egyedüli gondolatom az volt, hogy a középsőben a lávakövet lecserélem siporaxra, vagy ilyesmire. a hasznos szűrőtérfogat elvileg 7,5 liter. biztosan. még sosem mértem. akkor kellene a középső tálcába vagy 2 liter siporax.

kaját nem kapnak sokat. szerintem. nincsen kajamaradék az akiban. amúgy az kb jó, ha heti egy napot (nálunk a vasárnap) koplalnak a halak?

tápozás még a kérdés. napi vagy heti rendszerességgel menjen. most hetente szoktam tápozni, vízcsere után.
a kipucoválást megejtem, aztán jöhet bármi más. a talajt átforgassam kicsit porszívóval?

Mess With The Best! Die Like The Rest! 8G GALANT VR4^ever

(#20941) havri1 válasza Skillet (#20940) üzenetére


havri1
félisten

A kerámiagyűrű szivacs alá mehet nyugodtan. Szivacs felett semmit se ér. Biológiai szűrésnek harmat, inkább mechanikai szűrőanyagnak felel meg. ( megkockáztatom, hogy pár darab siporax nagyobb biológiai felülettel rendelkezik, mint 1 l kerámiagyűrű)
Tehát a felső kosárban a perlon alatt mintha nem is lenne benne.

Belső szűrő, ha havonta mossátok, szintén csak mechanikai szűrést lát el, ill a vízmozgást segíti elő.
Kérdés, kell e, szükség van e rá?

Tudom, sokan köpködnek az UV-re, de amióta nálam rendszeresen üzemel (éjjel 3 órát), semmi, azaz semmi algám nincs.
A pontalga is megszűnt, és az induló egészséges zöld algám a köveken is visszahúzódott.
Gyakorlatilag a spórákat szétlövi a vízben, nem tud kialakulni.

[ Szerkesztve ]

havri

(#20942) bringasisti válasza Osynho (#20937) üzenetére


bringasisti
őstag

Térhálosodik, tehát ha kemény élelmiszer minőség pacsmag nélkül

BENEFON DELTA--------N8

(#20943) flegga92 válasza Silentfrog (#20939) üzenetére


flegga92
senior tag

Ajánlom én is ezt a halat. Nekem rókamárna néven adták (bár ha jól látom ugyan az). Az akvárium indítás után az egész háttér ecsetalga lett, vettem ilyen halat és 1-1,5 hét alatt megették az egészet, azután nem jött többet vissza. Sajnos nekem jutott mindkét fajta, pedig a mondta is a néni, hogy sok helyen összekeverik őket. Hát neki is sikerült.

(#20944) samu2062 válasza q1w21 (#20930) üzenetére


samu2062
aktív tag

Köszönöm szépen a kielégítő választ.Így maradok akkor csak a guppiknál.
Megnéztem a videót is,elég elrettentő. 😊

[ Szerkesztve ]

(#20945) turbulencia8 válasza Skillet (#20940) üzenetére


turbulencia8
őstag

Valoban nincs tulszurt viz, mert a hagyomanyos szuro a biologiai toltet ellenere a nitratot nem tudja eltavolitani. Erre valo a vizcsere (vagy az akvaponia). Nalam kulon sport, hogy vizcsere nelkul uzemeltetem az akvariumot. :)

(#20946) Assimilator válasza Silentfrog (#20939) üzenetére


Assimilator
őstag

Ez amolyan Anci-alternativa?
Mert kinezetre ez nekem sokkal jobban tetszik. :)

(#20947) Silentfrog válasza Skillet (#20940) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Lemegyek hídba ha van bármi mulmod ilyen szűrés mellett az aljzatba, de pórszívozhatod, ha jól esik.

Igen túlszűrt akvárium nincs,mondják az okosok. Viszont ezt nem a vízforgatásra értik, hanem arra, hogy akármennyi szűrőanyagot rakhatsz egy szűrőbe az sosem sok, a vízforgatás egyedüli célja, hogy a kosz /mulm/ bekerüljön a szűrőbe és ott letudjon bomlani.
Ha beraksz egy motorcsónak motort egy akváriumba akkor úgy forognak a halak mint a turmixba , de mégsem lesz tiszta a vized. :)

A külső szűrőben gyárilag is úgy van , hogy alól van a " síma "kerámiagyűrű ami leegyszerűsítve egy hengeres kavics aminek lyuk van a közepén, majd szivacsok és végül a biológiai szűrőanyag, ami lehet siporax is ami pont úgy néz ki alakra mint a kerámiagyűrű. Viszont semmi másban ne hasonlít hozzá.
Lávakövet egy szűrőhöz sem adnak.

Az a baj, hogy sokan nincsenek tisztában a fogalmakkal, és hülyeségeket írnak, vagy csak fél igazságot.

Tehát a sorrend részletesen.

Alól:: Kerámiagyűrű. Olcsó, porcelán, kerámia vagy ilyesmi anyagú gyűrű formájú. Célja a vízáram eloszlatása,a nagyobb kosz darabok felfogása. Biológiai szűrést csekély mértékben végez.
Egyel feljebb szivacsot rakunk ami megfogja a kisebb kosz, növény, xar darabokat, ez már végez biológiai szűrést is.
Ez fölé raknak olyan anyagot amiben nagyobb számban tud elszaporodni a nitrifikáló baktérium. Ezek kőzet vagy szinterezett üveg alapú anyagok.
Ezek az anyagok végzik a biológiai szűrést ebből a több sem sok.

/időközbe látom ment válasz mástól is, elkezdtem ,de nem nem jutottam a végére ennek. :)

[ Szerkesztve ]

(#20948) Silentfrog válasza Assimilator (#20946) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Igen , olyasmi, bár az anci lényegében nem végez algátlanítást, ha talál mást az akváriumba. És a többi halat ha eteted bizony találni fog. :DDD

Szerintem még a moszatevő márna a legjobb algaevő hal, a barna algát nagyon szereti. Csak sajnos kötekedős hal.

(#20949) Assimilator válasza Silentfrog (#20948) üzenetére


Assimilator
őstag

Sugeres akvariumban lattam ancit 3-at es ok bizony ettek az algat becsulettel.
Pedig a sugerek igen jol voltak etetve.
Csak nekem az ancik nem tetszenek. Olyan nyugtalanitoak. :D

Neztem ezt a moszatevot. Max. hossz 20 cm. Az egy kicsit nagy. :)

(#20950) Silentfrog válasza Assimilator (#20949) üzenetére


Silentfrog
Topikgazda

Nálam a márna 3-4 éves lehet de 12 centinél nem hosszabb, egy évesen is ekkora volt. Egyedül van, szeret kötekedni a sügérekkel,de leápolják és egy két hétig lenyugszik.
Egész nap alga és moszat biofilm réteg után kutat,Az ancik egész nap csak pihennek.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.