Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:42:15

LOGOUT.hu

WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#34801) Gubek-Einste válasza g.killer (#34793) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Neked is egy fekete D-Link 360R T1E vagy 321B típus kellene, egyből mehet is rá dchard firmware, ardverApró-n olcsón is megkaphatod.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34802) Gubek-Einste válasza gumimaci1235 (#34798) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

A repeater esetén a másodlagos eszköz felkapcsolódik az elsődleges eszközre majd megismétli az eredeti hálózatot, az elsődleges eszközön nem kell semmit sem állítani (ha nincsen valamilyen csatlakozást korlátozó beállítás).
A WDS értelmezése firmware/gyártó függő, alapvető eltérések vannak az értelmezésben.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34803) Gubek-Einste válasza zolka95 (#34799) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Nem számít mennyire van magasan az eszköz, ami fontos, hogy ne árnyékolja más berendezési tárgy.
Repeater-nek normál külső antennás eszköz ajánlott, a legoptimálisabb megoldás egy normál wifi router custom firmware-rel.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34804) g.killer válasza Gubek-Einste (#34801) üzenetére


g.killer
aktív tag

Szia! Én nem találtam Hardver aprón egyet sem! te tudsz linkelni?

"A legjobb megoldás az, ha az ember talál egy számára elviselhető állást, amiből meg tud élni, és a maradék idejét és energiáját a fotográfiának szenteli. " (André Kertész)

(#34805) Danny_L.hu


Danny_L.hu
tag

Sziasztok!

Kaptam egy missönt, hogy kezdjek vele valamit. Feladat a következő:

Van egy kemping, 110m x 150m alapterületű. Egyik végében van egy söröző, rettenet vastag fallal (régen lovarda volt). A söröző medence közeli részében van egy WR1043ND router. Ennek a wifi jelét kéne szétszórni a kempingben, lehetőleg minél nagyobb lefedettséggel. Jelen verzióban a router jelét a VI/5 sátorhelyen már hektikusan lehet venni (helyszínrajz lentebb). Két verziót gondoltam én:

1. A WR1043ND-t a söröző porta felöli falára belülre felcsavarozni, minél közelebb legyen a "tűzhöz". Nagyjából a kemping közepén egy zárható dobozva beletenni egy pl. 841ND-t, majd ez bekerül a 230V-os vízhatlan szekrénybe. A router két antennáját nagyobb teljesítményűekre cserélve felszerelni a doboz mellett található közvilágítás póznájára egy-egy konzollal és beszórni vele a tájat. A WR1043ND és a 841ND WDS-ben lenne összefogva.

2. A WR1043ND három antennája helyére nagyobb teljesítményű antennákat szerelni és kültéren, vagy a sörözőn belül a cserepek mögé szerelve a fa tartógerendákra beállítani őket, hogy lefedjenek 180°-230°szögben.

Feltételek:
- A porta is fogja legalább kielégítő minőségben a jelet.
- Költséghatékonyság mindenek felett.

Helyszínrajz: [link]

Kérdésem, hogy melyik két verzió közül a járhatóbb út, melyiket javasoljátok? Ha van esetleg eszköz javaslatotok is, szívesen veszem :) . Vagy esetleg ha valakinek van jobb ötlete, akkor annak is örülök.

[ Szerkesztve ]

(#34806) Gubek-Einste válasza Danny_L.hu (#34805) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Az első a jobb megoldás de komolyabb kiépítésbe kellene megvalósítani.
A másodlagos eszközköz kültéri AP-kal kellene megvalósítani a kapcsolatot.
A lecserélt antennák legyenek kültéri botantennák (kb 1,5 méteresek).
Ha mostani helyről lehet venni a portán a jelet akkor maradhat ott ahol van.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34807) And válasza Danny_L.hu (#34805) üzenetére


And
veterán

Néhány megjegyzés: a több antenna kültérre vitele feleslegesnek tűnik. A MIMO gondolom a kliensoldalon egyáltalán nem létszükséglet, az antenna diversity pedig kültéren nem igazán játszik, mivel nyílt térben nincsenek számottevő visszaverődések. Azaz egy is elegendő.
Bár a rajzon nincsenek méretarányok, arra azért következtetni lehet, hogy ekkora területet nem feltétlenül tudsz lefedni egyetlen eszközzel. A repeater-es elgondolás már valamivel jobb. de ne felejtsd el, hogy a kliens eszközök gyenge beépített antennával rendelkező készülékek (főképp okostelefonok, tabletek) lesznek, azok meg nem a hatótávolságukról híresek.
"[..] vagy a sörözőn belül a cserepek mögé szerelve a fa tartógerendákra beállítani őket, hogy lefedjenek 180°-230°szögben."
Ezt nem teljesen értem, hogyan gondoltad, hacsak nem szektorsugárzóval. Az is lehet, hogy a sarkokban elhelyezett szektorantennákkal jobb eredmény lenne elérhető. Azt sem szabad elfelejteni, hogy egy soho-kategóriájú routert egy bizonyos szám (10..20 ?) feletti kliens egyidejű feljelentkezése már simán meg tud fektetni, a sávszélesség sokfelé osztódásáról nem is beszélve. Szóval egyértelműen a több AP-t kellene szorgalmazni, hogy használható legyen a hálózat. Még az is szóba jöhet, hogy az egymástól távoli AP-k ne repeater-ek legyenek, hanem legyen köztük dedikált rádiós link (esetleg kábelezés, ha megoldható). Ez így persze sok minden lesz, de költséghatékony nem feltétlenül, viszont lehet, hogy az olcsó megoldás meg nem igazán teremt használható lefedettséget és nem lesz képes kezelni annyi klienst (tényleg, mennyire is lehet számítani?) egyszerre.

(#34808) gumimaci1235 válasza Gubek-Einste (#34802) üzenetére


gumimaci1235
tag

a repeater beállítására valamilyen step by step megoldást tudnátok ajánlani, ahol jól, érthetően le van ez írva?

(#34809) Gubek-Einste válasza gumimaci1235 (#34808) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Keres rá a hálózatos témákban, többször le lett már írva.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34810) Danny_L.hu válasza And (#34807) üzenetére


Danny_L.hu
tag

Igen, szektor sugárzóra gondoltam a tetős megoldásnál. Külföldi nyugdíjasok a fő vendégkör, hétvégenként magyar kis családok is szoktak sátrazni, lakókocsizni. Legrosszabb esetben (csúcs időszak, rossz idő esetén) a maximális kliensek száma 20 körülre tehető. Én is azon gondolkodtam, hogy ha tényleg minőségi szolgáltatást szeretnének, minimum két AP szükséges. Kábelezés csak a legszükségesebb esetben építhető ki (csákányozás, cső, villámvédelem, miegymás). A terep relatíve sík, és csak a telek szélein vannak házak. Viszont lombos fákból sincs hiány. Szerencsére a lakókocsis helyek és az üdülőházak jól behatárolható helyen vannak, viszont távolság is van köztük. Ezeknél a vendégeknél a legjellemzőbb a wifi használat. Eddig a recepción (Duna felől) lévő közösségi helyen és a sörözőben volt lehetőség fix wifi elérésre, ez nem éppen kényelmes. A sörözőben lévő wifi-t szeretném tovább vinni, mert a recepción lévő netet nem igazán adnám oda az ügyfeleknek (bankkártya terminál, recepción dolgozóknak net).

(#34811) Danny_L.hu válasza Gubek-Einste (#34806) üzenetére


Danny_L.hu
tag

Kültéri AP-kal egyelőre gondolatban játszottam el, az áruk picit eltántorított.

(#34812) mezis válasza gumimaci1235 (#34798) üzenetére


mezis
nagyúr

Pl. a repeater működik WPA2 titkosítással is. Neked talán elég is lesz ennyi.... ;]

mezis

(#34813) mezis válasza gumimaci1235 (#34808) üzenetére


mezis
nagyúr

(#34814) D.Orion


D.Orion
veterán

Tiszteletem!

Alapesetben pofon egyszerűen meg lehet osztani wifi-s router-en a netet egy mobiltelefon számára.

Na most az a kérdés, hogy ezt visszafele hogyan lehet megcsinálni? :F
Érdekelne mindez azért, mert költözés miatt nem lesz egy darabig net elérésem a pc-n. Azonban a mobilon van külön net.

Hogyan lehet a mobiltelefonon úgy netet megosztani, hogy azt a router wifi-je fogja és képes legyen azt használni?

Vagy ezt csak úgy lehet elérni, hogy csatlakoztatom a pc-t és a mobilt egymáshoz majd USB megosztom a netet?
Egyébként a router-en is van USB, bár az nem erre van kitalálva elvileg. :U
A router egy TP-Link WR1043ND.

(#34815) woodworm válasza D.Orion (#34814) üzenetére


woodworm
veterán

Gyári fw esélytelen, openwrt-n szerintem mindkét megoldás működik.

(#34816) aizen92


aizen92
addikt

Sziasztok! segítségeteke kérném! Elakadtam!!! :F

dlink router - GORTn150 a típus,
Digi startnet analóg netcsomag.

Nem tudjuk a wifit belőni haver albérletében.
A digi ügyfélszolgálat képtelen segíteni,"mi nem foglalkozunk ilyenekkel" mondták ezt neki, így megkért,hogy segítsek. Elakadtam.

Nos. amit próbáltam. DynamicIP-vel nem megy.
PPPoE-nél van valami felhasználónév és jelszó szerűség, de nem megy vele ( nincs hozzá pl emailcím rendelve mint a telekomosnál, egyáltalán szükséges a PPPoE felhasználónévnél a végére emailcím? ha igen akkor mi a digi emailcíme? )

Anno a digisek egy laptopra megcsinálták a netet szóval lankábelen keresztül lehet netezni
Ez a kábel menne a Wifi routerbe és megy a gépbe bele most. hátha segít ez a megoldásban.

Azt hiszem mindent leírtam

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world."

(#34817) D.Orion válasza woodworm (#34815) üzenetére


D.Orion
veterán

Akkor biza marad a pc-s usb megosztás, arra az egy hétre. Öcsém meg majd a saját telefonjáról elintézi ezt az ő pc-jével.
Köszönöm a gyors választ.

(#34818) KisTücsök


KisTücsök
addikt

Sziasztok!

Van egy TP-Link WN350GD típusú wifi-s adapterem. Az oprendszer win 8.1, és az a baj, hogy nem ismeri fel automatikusan. Szedtem le drivert a hivatalos oldalról, de win8-as nincs, és máshol sem találtam, a win7-vista-xp-s meg nem működik. Lehet ezzel kezdeni valamit? Vagy nem fogom tudni használni ezen az oprendszeren?

Köszi!

(#34819) kali válasza KisTücsök (#34818) üzenetére


kali
legenda

szia,

a gyártói kiírás alapján kellene, hogy működjön; link
próbáld meg így; link
amennyiben a fenti módon nem okés, úgy azonos módon, de a gyártói honlapról letöltött és kicsomagolt win 7 illesztési mappára rámutatva.
végszükség esetén engedd, hogy a windows update megoldja, hátha...

(#34820) KisTücsök válasza kali (#34819) üzenetére


KisTücsök
addikt

Sajna egyik sem segített. No nem baj, dobok fel egy win7-et.

Azért köszi!

(#34821) Gubek-Einste válasza aizen92 (#34816) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Digi-s nethez PPPoE kell, user/pass megadása után elvileg mennie kellene.
Az a user név amit megadnak, nem kell feltétlenül e-mail címnek is lennie.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34822) Gubek-Einste válasza KisTücsök (#34818) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Mivel ez egy régi G-s adapter így ne is várjál Win8/8.1 támogatás hozzá.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34823) aizen92 válasza Gubek-Einste (#34821) üzenetére


aizen92
addikt

köszönöm a segítséget! ma megpróbálom akkor! :R

"The right man in the wrong place can make all the difference in the world."

(#34824) reggy


reggy
tag

Hello,

Adott 2 alhálózat, egy amit a TV használ (10.x.x.x) a másik amit az internet (192.x.x.x)
Ezeket akarom valahogy "összekötni".

Sajnos a TV környékén csak 1 db hálózati csatolóm van, így kellett egy switch, hogy több eszközt tudjak rákötni és ne kelljen állandóan a hálózati kábelt átdugdosni abba,amit használni akarok.
Ez sajnos nem oldotta meg teljesen a problémát, mivel a routernél még mindig át kell dugnom a kábelt attól függően hogy tv-t akarok elérni egy hálózatot....

Van olyan megoldás amivel ezt a 2 hálózatot "közösíteni" tudom, úgy, hogy tudjam egyszerre használni mindkettőt? Azaz a box az a tv-s hálózatot a többi cucc meg a normált "magától" kiválasztaná?

Remélem érthető mit szeretnék, és előre köszi a megoldási javaslatokat! :)

(#34825) Gubek-Einste válasza reggy (#34824) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Milyen szolgáltató és milyen eszköz van üzemben?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34826) reggy válasza Gubek-Einste (#34825) üzenetére


reggy
tag

Invitel, ZXHN H168N, de az egy másik szobában van, onnan van áthúzva a kábel a falba, de még1 kábelt nem tudok átvinni... így egy kábelen kellene megoldani mind2 fajta netet... :(
Van régről Linksys WRT54GL-em (több is) meg D-Link switchek. Ha lehet ezekkel oldanám meg, hogy újabb beruházást ne kelljen eszközölnöm! :)

(#34827) tjb007


tjb007
nagyúr

Három versenyző maradt, a TP-LINK TL-WR710N, a TP-LINK TL-WA750RE, és a TP-LINK TL-WR702N.
Ezek közül melyiket érdemesebb választani ?

(#34828) dezs520


dezs520
senior tag

Sziasztok,kis segítséget szeretnék kérni...
Kikényszerültem jönni dolgozni Bécsbe,most egyenlőre panzió jellegű szálláson vagyok.
A net wifi röl jön,már ha jön,mert itt a stabil gyors internet eléggé ritkának számít...
Tehát a kérdésem az lenne,hogy a laptopom jelét mivel tudnám felerősíteni.
Mivel a routerhez nincs hozzáférésem,így valami erősebb usb-s antennán gondolkoztam,valami "netvadász" szerű dolog beválhat nálam is?vagy ez esetben teljesen tévúton járok?

(#34829) maxima


maxima
tag

Sziasztok!

Szeretném megkérdezni a WIFI Gurukat, hogy működhet-e
a következő hálózati elrendezés:

Adott egy wifi router aminek a jelét egy kültéri AP venné
(pl TL-WA721N) ami ethernet porton utp-vel össze lenne
kötve egy beltéri AP-vel. Ez utóbbinak kellene kiszolgálni
wifi-n a klienseket (max 4).
Kérdés továbbá, hogy ha működik, az egyes eszközöket
milyen üzemmódban, milyen címtartományokba kéne
belőni.
A router most a 192.168.0.x tartományt osztja DHCP-vel,
illeve lehet fix belső IP is.

Köszi.

(#34830) Gubek-Einste válasza reggy (#34826) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha jól tudom Invitel-nél dedikált port van az IPTV-nek és a net-nek így csak az egyik mehet az adott portról. Sajnos marad az árdugdosás vagy behúzol másik kábelt.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34831) Gubek-Einste válasza tjb007 (#34827) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Miért nem veszel egy normál méretű eszközt külső antennákkal?

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34832) Gubek-Einste válasza dezs520 (#34828) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Mutass egy inSSIDer képet a jelenlegi helyzetről.
Egy külső antennás adapterrel érdemes lenne próbálkozni.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34833) Gubek-Einste válasza maxima (#34829) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Ha meg van a megfelelő rálátás és stabil a kapcsolat akkor működhet a dolog.
A kültéri AP kliens módba kell tenni, IP-je legyen az elsődleges eszközé +1. A beltéri elérés biztosító eszköz AP módba kell tenni, IP-je az elsődleges eszközé +2. Természetesen mind a két IP címnek kívül kell esnie a DHCP-n osztottaktól.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34834) reggy válasza Gubek-Einste (#34830) üzenetére


reggy
tag

Jól tudod... de nem lehetne ezt a 2 portot valahogy "egyesíteni" egy eszközzel? :)

(#34835) dezs520 válasza Gubek-Einste (#34832) üzenetére


dezs520
senior tag

Szia,erre gondoltál? :B

Most a 3webcube-t használom...

Egy ilyenre gondolsz?

[ Szerkesztve ]

(#34836) KisTücsök


KisTücsök
addikt

Hát Win7-tel is csak annyira kerültem közelebb, hogy felismeri a telepítőjét. Fel is rakom a drivert, de semmi. Az eszközkezelőben továbbra sincs jó helyen. Lehet ez a wifi ment tönkre...

(#34837) maxima válasza Gubek-Einste (#34833) üzenetére


maxima
tag

Szia!

Köszi szépen, nagyjából én is így képzeltem, de nagyon
nem voltam biztos benne, hogy jó az elképzelés.
Még egy kérdés ami kettő: elméletileg mekkora lehet az elérhető
max sebesség ha az elsődleges eszköz 300 Mb/s sebességre
képes?
Jól gondolom, hogy a klienseknek az IP címet az elsődleges
eszköz fogja osztani, a másik kettőben a DHCP szervert ki kell
kapcsolni?

Üdv.

[ Szerkesztve ]

(#34839) mezis válasza vbbb (#34838) üzenetére


mezis
nagyúr

Gyártó és típusmegjelölés nélkül lutri. Azonkívül megtudtál valamit a sugárzási karakterisztikájáról ? :F
Valószínűleg gagyi, fele sem igaz a nyereségének.

mezis

(#34840) Gubek-Einste válasza dezs520 (#34835) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Igen, jobb lett volna a grafikus ábrázolás de ez is megfelelő.
Nem, ez egy kültéri AP, ami neked jó lenne az egy külső antennás adapter, pl. TP-Link 722N.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34841) mezis válasza maxima (#34837) üzenetére


mezis
nagyúr

DHCP: Igen, egyszerűbb az életed, ha egy csárda, egy dudás !

mezis

(#34842) Gubek-Einste válasza maxima (#34837) üzenetére


Gubek-Einste
Topikgazda

Mivel a kinézett AP (TP-Link TL-WA7210N) N150-es eszköz így gyakorlatban kb 40-50 Mbps ami valósan átmehet megfelelő körülmények között.
Ha nem szeretnél külön alhálózatot a másodlagos helyszínen akkor ki kell kapcsolni a többi eszközön a DHCP-t.

Egy dolog állandó: a változás - Internet powered by Vodafone Internet 150 with CBN CH7465VF & Asus RT-AC65P

(#34843) fecus


fecus
őstag

Tiszteletem!

Egy kis tanácsra lenne szükségem.
Van egy TP-LINK TL-WR842ND V2 routerem openwrt-vel az 1. emeleten.
Van egy ASUS routerből készült netrádió a garázsban a fsz-en. Ez a router beépített wifi-jét használja az eredeti antennával.
Van egy szerver a garázsban 7/24-ben ami az egyetlen LAN kábelen lóg ami lemegy.
A garázsba raktam egy PC-t abba egy USB wifi-t egy USB hosszabbítón keresztül feltettem majdnem a plafon alá. A gép az asztal alatt van.

A rádió megy rendben a PC szakadozik. Meg kell oldanom a PC wifi elérését.

Miként lehetne a legolcsóbban megoldani:
a, vegyek olyan usb-s wifi-t amin van antenna és az erősebb lesz,
vagy
b, tegyek PCI kártyát aminek levehető az antennája és csináljak hozzá toldót és az antennát tegyem fel magasra,
vagy
c, tegyek egy usb-s wifi-t a szerverbe és csináljak belőle ismétlőt?

Zavarhatja egymást a rádió és a PC wifi antennája?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#34844) vbbb válasza mezis (#34839) üzenetére


vbbb
őstag

Valószínűleg igazad lehet. Erről mi a véleményed?

(#34845) tjb007 válasza Gubek-Einste (#34831) üzenetére


tjb007
nagyúr

Pont a méretük miatt nem néztem azokat, de majd ránézek azokra is, ha nem lesz más lehetőség.
Azok közül amúgy melyik ajánlott ? 10e forintnál többet semmiképp sem szeretnék rá költeni (de igazából még annyit sem).

(#34846) And válasza vbbb (#34844) üzenetére


And
veterán

Egy ilyen yagi nyeresége teljesen hihető. Yagi-nál a kamuzás 18..19 dBi-nél kezdődik, beltéri körsugárzónál lényegében 10 dBi-nél (mivel mindegyik nyúlfarknyi méretű ahhoz, hogy akkora legyen a valós nyeresége). Mellesleg 14 dBi-t a panelantennák is tudnak: [link].

(#34847) maxima válasza Gubek-Einste (#34842) üzenetére


maxima
tag

Hali!

Köszi szépen Neked is és mezisnek is.

Üdv

[ Szerkesztve ]

(#34848) vbbb válasza And (#34846) üzenetére


vbbb
őstag

Mondasz valamit, megnézelődöm akkor a panel antennák terén is. köszi

(#34849) dezs520 válasza Gubek-Einste (#34840) üzenetére


dezs520
senior tag

Szóval azt mondod,hogy ez a kis pincúr valami erősebb mint ami a laptopomban van?
Elhiszem én neked csak meglepődtem,azt hittem linkelsz valami 40 cm-es ionágyú kinézetű valamit.. :)

(#34850) mezis válasza dezs520 (#34849) üzenetére


mezis
nagyúr

A laposodnál nem biztos, hogy nagyobb a nyeresége, de egy USB hosszabbítóval sokkal könnyebben találhatsz kedvező helyzetet az antennájának. (Csak könnyebb ezt az ablakpárkány fölött tartani 23,2 cm-re mint a laposodat !) Aztán ha mégis kevés lenne, lecsavarod az antennáját és jöhet az ionágyú ! ;]

mezis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.