Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#42851) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok ezt a hiba üzenetett kapom: ACPI PCC probe failed
utána kiírja hogy Kubuntu 14.04, eltűnik, se kép se hang utána.

BY ooszi

(#42852) Lacpac válasza N0zer0 (#42836) üzenetére


Lacpac
őstag

Köszi, ezt telepítettem én is.
A wine tippet meg köszi. Ha szükségem lesz akkor kipróbálom.

(#42853) lev258 válasza ooszi (#42851) üzenetére


lev258
veterán

Próbáld a 14.04.2-vel. Valószínűleg kernel bug a 14.04.3-asban (3.19-es kernel).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#42854) ooszi válasza lev258 (#42853) üzenetére


ooszi
senior tag

oké csak honnan tudom letölteni a kubuntu 14.04.2?

BY ooszi

(#42855) lev258 válasza ooszi (#42854) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#42856) ooszi válasza lev258 (#42855) üzenetére


ooszi
senior tag

köszike töltöm remélem jó lesz

BY ooszi

(#42857) ToMmY_hun


ToMmY_hun
senior tag

Valakinek van ötlete arra, hogy Linux Mint 17.2 alatt mi a fenéért csúszik szét egy film/videó képe, ha kiküldöm HDMI-n keresztül TV-re? Olyan, mintha v-sync probléma lenne. (Nvidia VGA-m van, de az integrált Intel-t használom.

C programmers never die, they are just cast into void.

(#42858) growler válasza ToMmY_hun (#42857) üzenetére


growler
őstag

Lehet, hogy a TV nem kapja el a szinkront...ha kihúzod - bedugod a HDMI kábelt, nem segít ?
Nálam is van néha ilyen, igaz csak bootolás közben.

(#42859) ToMmY_hun válasza growler (#42858) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

Az a gond, hogy nem folyamatosan csinálja, hanem 3-4 másodpercenként. :(

C programmers never die, they are just cast into void.

(#42860) lev258 válasza ToMmY_hun (#42857) üzenetére


lev258
veterán

Egy Live-val nézd meg; Mint 17.3-mal, vagy még jobb, ha 15.10-es Ubuntuval.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#42861) Sub-ZeRo válasza #22907392 (#42804) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Zorin OS = Windows 7

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#42862) Lathronos válasza Sub-ZeRo (#42861) üzenetére


Lathronos
őstag

Békés, szeretetben és örömben gazdag Karácsonyt kívánok mindenkinek! :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#42863) IstvánLászló válasza Lathronos (#42862) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Békés, boldog karácsonyi ünnepeket kívánok neked és mindenkinek! :)

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#42864) King Unique válasza Sub-ZeRo (#42861) üzenetére


King Unique
titán

Azért nem egészen... Zorin OS —► ~ Win7 ;]
Amúgy nekem rövidebb használat után nem lett a kedvencem. Ha már Windows pótló kell, akkor egyértelműen a Mint Cinnamon a nyerő (nálam).

[ Szerkesztve ]

(#42865) Sub-ZeRo válasza Lathronos (#42862) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Köszönöm, viszont kívánok mindenkinek békés boldog karácsonyt! :)

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#42866) King Unique


King Unique
titán

Békés, boldog karácsonyt mindenkinek!

(#42867) ToMmY_hun válasza lev258 (#42860) üzenetére


ToMmY_hun
senior tag

Kapott egy frissebb, 4.3-as kernelt és ezzel megoldódott csomó probléma.

C programmers never die, they are just cast into void.

(#42868) ooszi válasza lev258 (#42855) üzenetére


ooszi
senior tag

Boldog karácsonyi ünnepeket, mindenkinek.

Szia 14.04.02 LTS fel ment a gépemre, mindenhol kiválasztottam a magyar felíratott de mégis angol nyelvű lett a Kubuntu.
Intel hd 510 grafikus procim van, kijelző nagyon gáz, driver nincs.

BY ooszi

(#42869) lev258 válasza ooszi (#42868) üzenetére


lev258
veterán

Úgy látom, az Skylake. Könnyen lehet, hogy abban még nincs rendes támogatása. Nézd meg egy Ubuntu 15.10 Live-val. Ha telepítésnél magyar nyelvet is választasz, ez általában csak félmagyar rendszert eredményez, mert nem minden nyelvi csomag kerül fel (nincs mind a telepítőn). A telepített rendszeren a Nyelvi beállításoknál lehet ezt "befejezni", netkapcsolat mellett.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#42870) ooszi válasza lev258 (#42869) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia tegnap meg untam a 4 órás szop......-t, ezért marad a win7, szerinted fellehetett telepíteni, hát nem, mindenféle driverek, illesztőprogramokat kért, tehát no install win7, a win 8.1-t az simán megeszi, kell nekem új gép, hát tessék itt van.
Most egyenlőre szüneteltettem, majd januárba kezdődik előröl.

BY ooszi

(#42871) ooszi


ooszi
senior tag

Hamarosan kapok egy nas gépet, amire szívem szerint egy ubuntu server-t raknék, de kizárt hogy be tudnám üzemelni.

Itt a prohin olvastam egy cikket, a házilag készített router-ról szolt, és említette az író, hogy ubuntu serveren is megoldható a router működése, vagyis nas+router, ez igaz?
Hamarosan cserélnem kell az öt éves routeremet.

BY ooszi

(#42872) lev258 válasza ooszi (#42870) üzenetére


lev258
veterán

Ha ismét ráadod a fejed, az első az legyen, hogy kipróbálod Live módban.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#42873) ooszi válasza lev258 (#42872) üzenetére


ooszi
senior tag

Most virtualbox-on nyomom.

BY ooszi

(#42874) zserrbo


zserrbo
aktív tag

Boldog karácsonyt!

Felraktam virtualboxba az Ubuntu server 15.10-et végül, hogy ott próbálgassam. Hogyan kell úgy installálni a Tomcat (7 vagy inkább a 8at), hogy ne a / partíció alá menjen. alatt legyen a webapps könyvtár, ahová alapból megy. Ha újraraknám a linuxot vagy egyáltalán miért arról a partícióról használja a tárhelyet. Mi a bevett szokás?
Láttam valami export parancsot a környezeti változókra, lehet azzal kellene? Egy hasznos linknek is örülnék.

[ Szerkesztve ]

(#42875) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Boldog Karácsonyt!

Vettem egy új vinyót adatnak. Milyen fájlrendszert tudtok ajánlani hozzá? Nagyjából annyi az igényem, hogy tudjon meghajtó titkosítást, és lássa a Linux. Jó lenne, ha látná a Windows 7,8 is, de ez nem kötelező.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#42876) King Unique válasza inf3rno (#42875) üzenetére


King Unique
titán

Hát, ha Linux topikban kérded, akkor adja magát pl. az Ext4. Vannak külső driverek, amikkel a Windows is tudja kezeli az ExtFs-t. Viszont a beépített LUKS meghajtótitkosítással már nem nem birkóznak meg. Hasonlóan a Windows gyári Bitlocker titkosítása sem igazán férhető hozzá Linux alatt. Én próbáltam többször is, vannak a neten leírások, de sehogy nem akart működni egyik sem... Ha titkosított partícióhoz akarsz mind2 rendszeren hozzáférni, akkor —► NTFS | Ext4 + VeraCrypt.
A Veracrypt Linuxra történő telepítéséhez van leírás a neten, legegyszerűbb terminálból: [link].

[ Szerkesztve ]

(#42877) zserrbo válasza zserrbo (#42874) üzenetére


zserrbo
aktív tag

Az előző kérdésemet kiegészíteném. Azt hiszem kezdem érteni a struktúrát. Az alábbi struktúrát szeretném linuxra (2TB-os hdd-nél), tippelek méretet is hozzá:
rendszer (20GB) - /-re mountolva
swap (4GB) - van hely, igaz 4gb ram lesz benne
home (kb 40GB) /home -
külön a filmek, telepítők, ( a maradék 1 vagy 2 partícióra osztva) - ha nincs jobb /mnt/movies

Tomcat - a weblapok ne a root partíción legyenek
Ha jól néztem a var-on belülre kerülnek a weboldalak.
/var/lib/tomcat7/webapps/ROOT/
Talán csináljak egy partíciót, amit /var-ra mountolok? Jól gondolom, hogy ilyenkor a fájlkezelőből eltűnik ez a partíció, mert a root partíció/var-ból érem el?

backup a winyó végén (200GB) - gondolom itt tök mind1 lehet akár /mnt/backup is

Windowsos világból jövök, nekem totál szokatlan még, hogy nem betűkkel elnevezett meghajtók vannak. Mit gondoltok praktikus ez így?

---
Másik kérdés, az OwnCloud olyan mint a samba megosztás?

(#42878) #21078528 válasza zserrbo (#42877) üzenetére


#21078528
törölt tag

/var-t szerintem minden esetben érdemes kivenni a gyökérfájlrendszer alól és külön partícióra tenni.
Miért tűnne el a fájlkezelőből?

Ha ez az egy HDD van a gépben, akkor mi értelme a külön backup partíciónak?

A csatolási pontokat ott hozod létre, ahol kedved tartja, nem kötelező az /mnt alatt.

(#42879) zserrbo válasza #21078528 (#42878) üzenetére


zserrbo
aktív tag

Aha, akkor lesz külön var. Tudom van valami LVM a partíciókezelésre, de anélkül később simán módosíthatom a méreteiket? Windows alatt egy partícionáló programmal tettem ezt, de gondolom ha mást nem, valami live cd-vel linuyon kívül is megoldható.
Ez nem a fő gépem lenne, gondoltam külön kiszervezem egy partícióba a backupot, de nem olyan sarkalatos pont most ez :)

Mást van értelme külön partícióra rakni a /var-on kívül?

[ Szerkesztve ]

(#42880) #21078528 válasza zserrbo (#42879) üzenetére


#21078528
törölt tag

Hát ha simán nem is, de nem megoldhatatlan...
Ha LVM-et akarsz, akkor újra kell gondolnod az egészet, de ebben majd segít valaki más, nem foglalkoztam vele...
Ha előre tudom, hogy benne van a dologban a méret változás, akkor Btrfs-t rakok, ott több módszer is van ennek a megoldására, élen az alkötetek létrehozásának a lehetőségével.
Hogy mit raksz külön partícióra, az erősen felhasználói szokások kérdése, én csak a /var-t szoktam...

(#42881) zserrbo válasza #21078528 (#42880) üzenetére


zserrbo
aktív tag

NTFS partíciókat már sokszor méreteztem át különféleképp. Ment Windows alól és OS-en kívülről is. Ha hasonlóképp megy egy külső programmal vagy akár win alól, akkor jó.
Annyi az egész, hogy kezdő linuxosként még nem tudom belőni tökéletesen az igényeimhez a méreteket és lehet átméretezném egyszer később. Az LVM-ről és a Btrfs-ről csak keveset tudok, ezért nem próbálkoztam vele.
GPT partíciós tábla van, mivel UEFI-s a bios.

(#42882) gabikiraly2


gabikiraly2
aktív tag

Sziasztok.
Teljesen új vagyok a témában. Még soha nem volt dolgom Linux-os géppel. De szeretnék a jövőben két gépre is telepíteni. Elegem van a Windows szarságaiból. Mindkét gép viszonylag modern, min 4Gb ram, ssd stb. Amire használva vannak a gépek : zene, film, office, Facebook képnézegetés, skype. De a sok verzió között nemigazán ismerem ki magam. Nem tudom mennyire vannak driverek, webcamhoz, apuhoz, stb. Ebben kérném a segítségeteket.
Előre is köszönöm.
Boldog karácsonyt.

Csend a lelke mindennek!

(#42883) jimmy399 válasza gabikiraly2 (#42882) üzenetére


jimmy399
senior tag

Helló!

Sokak szerint a Windows-ból áttérést megkönnyíti a Linux Mint 17.3. Szerintem próbáld ki. Office-t felejtsd el, max ha régi verziót használsz, kb 2003-ig lehet használni linuxon. Skype-t még nem használtam sokat linux alatt videóhívásra se hanghívásra, de eléggé le van maradva a windowsos verzióhoz képest.

Ha elterjedt a webkamerád simán beépítve hozza a drivert hozzá, APU-hoz is.

--- N/A ---

(#42884) gabikiraly2 válasza jimmy399 (#42883) üzenetére


gabikiraly2
aktív tag

Szia,
Az office, nem gond ha van rá alternatíva. A Skype kinézete, szolgáltatásai csak annyiban érdekelnek, hogy lehessen videótelefonálni. Meg legyen flash támogatás a böngészőben, mert kellenek a fészes játékok (ősöknek).

Csend a lelke mindennek!

(#42885) Lathronos válasza jimmy399 (#42883) üzenetére


Lathronos
őstag

Én az MS Office 2016-ot is simán feltelepítettem PlayOnLinux-szal. Persze ehhez a winbind csomagot is telepíteni kell, különben már a telepítő sem indul el.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#42886) N0zer0 válasza gabikiraly2 (#42884) üzenetére


N0zer0
senior tag

Ahogy írták, fel lehet tenni az MS Office-t Wine-ra Linuxon. Van alternatíva is rá, gondolom ősöknek lehet elég lesz a LibreOffice is, ahogy sokunknak. A Flash megy minden böngésző alatt, a Chrome böngésző pedig eleve a saját Pepperflashével jön. Ha csak az ősök nem hardcore gamerek, vagy CAD-eznek, vagy Adobe szoftverekkel kiadványszerkesztenek, vagy nem akarnak legfrissebb Photoshopot, akkor nem kell tartani a Windows után a Linuxtól.

Én is a Linux Mint legújabb verzióját ajánlom, abból is a KDE-set, de meg lehet próbálni a Cinnamonosat is, attól is függ, hogy mennyire erős a gép. Esetleg mehet fel Ubuntu is, abból csak a simát nem ajánlom a Unity ablakkezelő miatt, ha a szülők Windowshoz vannak szokva, akkor a Unitytől a világból ki fognak szaladni, de a többi Ubuntu az jó, Kubuntu, Cubuntu, vagy amelyik szimpatikus.

(#42887) jimmy399 válasza Lathronos (#42885) üzenetére


jimmy399
senior tag

Ezt nem tudtam, akkor ok :)

--- N/A ---

(#42888) King Unique válasza Lathronos (#42885) üzenetére


King Unique
titán

Gondolom a normál telepítő volt, nem a 365? Van erről vmi jó leírás?
Én azt olvastam, hogy fel lehet rakni régebbi verziókat, de bizonyos dolgok nem működnek rendesen, mint pl. az Excel makrók stb.

(#42889) #33253120


#33253120
törölt tag

Debian alá milyen extra kell, hogy egy asus laptop touchpad smart gesture funkciója beinduljon?

[ Szerkesztve ]

(#42890) Sonja válasza #33253120 (#42889) üzenetére


Sonja
veterán

Milyen touchpad van benne? Ha Focaltech, akkor csak a 4.0-s kerneltől van támogatva.

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#42891) #33253120 válasza Sonja (#42890) üzenetére


#33253120
törölt tag

Szerintem Synapitcs. Win10 alatt ELAN-al lehet hajtani....
De érdekes, mert egérként viszi a nyilat, de koppintással nem kattint, csak ha nyomod a fizikai gombot, viszont a kétujjas görgetés hibátlan,(egérgörgő) viszont a kétujjas koppintás (jobb klikk) meg nem megy. :)

(#42892) Sonja válasza #33253120 (#42891) üzenetére


Sonja
veterán

Esetleg ez nem segít megoldani?! :B

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#42893) Lathronos válasza King Unique (#42888) üzenetére


Lathronos
őstag

Rosszul emlékeztem, a 2013 van meg neki, elnézést. :B Unokanővéremnek kellett a munkája miatt (tanár). Leírás? Jogtiszta, eredeti DVD-ről lett telepítve, PlayOnLinuxon keresztül. Az ISO-s megoldást nem ismerem, sokaknak pedig gondolom ez kéne. Működését tekintve nem tudok nyilatkozni, mert nem értek az Office használatához. Még arra sem emlékszem amit 20 éve középiskolában tanultam az Office-ról informatika órákon. :Y De a visszajelzések szerint működik, unokanővérem visszajelzései alapján. Leginkább tananyagokhoz prezentációkat(Power Point) és dolgozatokat(Word) készít vele. Így a makrókról és egyéb speciális dolgokról nem igazán tudok nyilatkozni.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#42894) #33253120 válasza Sonja (#42892) üzenetére


#33253120
törölt tag

Elraktam. Így estére eléggé khm... karácsonyi, átszellemült hangulatba kerültem, de remélem reggelre nem felejtem el. :R

(#42895) King Unique válasza Lathronos (#42893) üzenetére


King Unique
titán

OK, köszönöm. :R
Azt hallottam, hogy a PlayOnLinux néha jobb, mint a sima Wine és ezek szerint MSO is felhegeszthető, ha muszáj.

(#42896) lev258 válasza King Unique (#42895) üzenetére


lev258
veterán

Nem jobb, csak olyannak, akinek semmi ismeretsége nincs a Wine-nal, annak talán könnyebb.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#42897) inf3rno válasza King Unique (#42876) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ez egyre izgalmasabb. Már felraktam egy Fedorat luks-al ext4-re, most arról írok. Agyaltam egy picit a témán, és azt szeretném, hogy egyetlen jelszó legyen az összes HDD-hez, és csak egyszer kelljen beírni. Ez megoldható? Nekem jó ez a luks rendszernek, viszont tetszene, ha az adat patíciót meg ezzel a veracrypttel le tudnám kódolni. Csak hogy bonyolítsak a dolgon. :D Ha ez így nem lehetséges, akkor marad a luks az adatra is. Hosszú távon úgyis megy a windows erről a gépről, később meg a gépek közötti kommunikációra fellövök egy itthoni szervert, ha megjön az odroid xu4-em.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#42898) King Unique válasza inf3rno (#42897) üzenetére


King Unique
titán

Ehhez csak annyit tudok hozzáfűzni, amit fentebb. A LUKS által titkosított partíciót a Windows ExtFS driverek nem kezelik és a VeraCrypt sem kompatibilis vele. A VeraCrypt önmagában, mint többplatformos program viszont használható mindkét rendszeren.

[ Szerkesztve ]

(#42899) Vladi válasza ooszi (#42871) üzenetére


Vladi
nagyúr

Miért kizárt, hogy meg tudnád oldani? :F Hidd el, hogy könnyebb, mint gondolod. Ha összeszeded, max ilyen 5-6 dolgot kell beállítani. Terminálban.

Most azokat kigyűjtöd, meg elolvasod hogy kell, ha elakadsz, akkor segítünk. Most az ubuntu lts szerver is vagy 5 évig támogatott. Tehát egyszer izzadsz vele 2 hetet, utána 5 évig semennyit. :DD

Anno én is fostam, hogy hogy fogom a házi szerverem beállítani. gui nélkül. Összeszedtem, hogy akkor kell rá fstab szerkesztés, pár tűzfal szabály, egy fájlmegosztás, nfs-el meg torrent. 1 óra alatt csináltam. :Y

5 éves routert minek cserélsz? Elromlott? :F 5 évesen még desktopot se cserélnék, nemhogy routert. :C

(#42875) inf3rno:

ext4. win nem látja majd, max a total commander valami pluginnel.

(#42882) gabikiraly2:

Ezek alap dolgok, mind menni fog, driver lesz hozzájuk. Még valami akartam... mit is? :F Jah igen, friss fedorát telepíts. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#42900) N0zer0 válasza King Unique (#42898) üzenetére


N0zer0
senior tag

Windowson a LUKS-ot kezeli a FreeOTFE, a LUKS csak BSD, Solaris alatt nem támogatott, de még az is lehet, hogy kitrükközhető azokon is. Ennek ellenére kicsit lassú a FreeOTFE, lehet emiatt a VeraCrypt jobb választás, egyforma sebességgel használható mindenhol.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.