Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:37:15

LOGOUT.hu

Sörtípusok erjesztési eljárás alapján:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25001) thesound válasza olloczky (#24997) üzenetére


thesound
őstag

Amúgy pontosan így lett, mert a dupla (Only Memories) és tripla IPA-juk (Big Lies) az zseniális szerintem. A sima IPA az csak jó, az oatmeal stoutjuk is "csak" jó. Még kettő APA van amit nem kóstoltam meg.

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#25002) olloczky válasza thesound (#25001) üzenetére


olloczky
senior tag

Nem tudom melyek vannak nálad, de az apajukbol a better before is zsenialis szerintem.

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#25003) thesound válasza olloczky (#25002) üzenetére


thesound
őstag

Az egyik az, a másik a Clean Hands.

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#25004) looser


looser
addikt

Rendeltem szülinapomra pár tételt; úgy 10 éve, amikor indult itthon a 'sörforradalom' (ehh, de rég írtam már le :-) akkor még a De Molen elég jónak számított, vettük párszor felezve, harmadolva. Szóval az árazás (alig drágult) és a nosztalgiafaktor együtt vett rá, hogy ezeket rendeljem. Ami miatt megosztom, az a szállítólevél tetején lévő megjegyzés, elvigyorodtam, amikor megláttam :-))

szerk.: Drink Station rendelés.

[ Szerkesztve ]

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25005) Grave_444


Grave_444
nagyúr

Aki már főzött otthon sört, azokhoz szólna elsősorban a kérdésem. :)
Az erjedés 7. napján ha megmérem a sűrűséget, majd másnap is és változatlan az érték mehet a hidegkomlózás? Úgy tudom 2 napig szobahőmérsékleten, majd 2 napig hűtőben ajánlott. Ezután ismét szükséges a 2 mérés és lehet palackozni?

Nem egyértelmű jelenleg a lépések közti eltelt idő. Ha nem hidegkomlóznám az első dupla mérés után már lehetne is palackozni. Az nyilván megint egy pár napos folyamat.

(#25006) looser válasza Grave_444 (#25005) üzenetére


looser
addikt

Íródott nemrég egy ilyen cikk itt a péhán: Hogyan főzzünk sört panelben?
Szerintem bátran kérdezz rá, de a legjobb ebben a témában ez a két facebook csoport:
SÖRFŐZÉS OTTHON
Első Magyar Házisörfőző Egyesület

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25007) Grave_444 válasza looser (#25006) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Megpróbálom a topikot. :)
Brewbox kit, kaptam leírást, de elég érthetetlen és google fordítós egy két helyen.. :U

(#25008) L4D1K válasza Grave_444 (#25005) üzenetére


L4D1K
őstag

Én harmadik és hetedik napon adtam hozzá :)

# ANTAL Tuning #

(#25009) Grave_444 válasza L4D1K (#25008) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Ez alapján leerjedés után "kell" hidegkomlózni. Előtte sűrűség ellenőrzés aztán 2 nap szobahőmérséklet, 2 nap hűtő, végül palackozás.

[ Szerkesztve ]

(#25010) Zsolt_16 válasza Grave_444 (#25009) üzenetére


Zsolt_16
tag

Azt azért tegyük hozzá hogy ezek a napok igen túlzóak szándékosan ha a készítő valamit elront akkor is sör legyen belőle amúgy ilyen 3-4 nap alatt leerjedik ha minden oké. Amennyiben az FG értéked kb eléri az előírtat és két egymást követő napon sem változik én mennék a következő folyamatra.

(#25011) Grave_444 válasza Zsolt_16 (#25010) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Egyértelmű, nekem is ez az első.
Tehát ahogy írtam, úgy jó lehet a folyamat?
6-7. napon mérek, hidegkomló, 2 nap szoba, 2 nap hűtő, megint 2 nap mérek és palack?
Így 13-14 nap összesen, valóban soknak tűnik, de csak a leírást tudom követni.

[ Szerkesztve ]

(#25012) Zsolt_16 válasza Grave_444 (#25011) üzenetére


Zsolt_16
tag

Szerintem rendben lesz sör lesz az fix :D
Aztán ha meg folytatod ezt a hobbit úgy is már érezni fogod h mennyire kell tartani ezeket a napokat recept alapján :R

(#25013) Grave_444 válasza Zsolt_16 (#25012) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Az biztos már a felét másképp csinálnám, majd leírom magamnak hogyan kell. :)
Köszönöm a segítséget! :R

(#25014) nonsen5e


nonsen5e
addikt

Bad Seed Brewing - Good Morning, Vietnam
Nagyon keserű, nagyon kávés, a pörkölt kakaóbab érdekes, kicsit füstös íze van tőle a sörnek, de épp annyira, hogy kellemetlen még ne legyen, mint múltkor a Sap Haus. Illatban kicsit még rozskenyérre is emlékeztet. Egy minimális édesség hiányzik belőle nekem viszont.

3 Sons Brewing Co. - Stiff Peaks
A leírása fogott meg első körben, hogy graham keksz, citrom és vanília pastry sour. Érdekes módon illatra 101%-ban almáspite, nagyon kicsi citrommal. Ízre először 1-2 másodperc erejéig szintén előjön a sütemény, de utána savanyú mard a korty nagyobbik fele.

Basement Brown
Tejes kávés, karamellás, főzőtejszin is eszembe jutott róla. Kávé nagyon dominál, de mellette a nyers pörkölt kakaóbab is előjön, ízre nagyon minimálisan édes csak.

Seven Islands Brewery - Thanatos
Pörkölt karamellás törökmogyoró. Illatra és ízre is. Folyékony nutella, vagy akár a nugát réteg a Mozart golyóból. Eléggé édes, de még nem zavaróan. Az ereje és elég szépen el van fedve, abszolút nem érződik a 10.3% alkohol. Papíron van benne brazil kávébab, ugyanakkor abből én semmit nem éreztem. Ebből a körből messze a kedvencem, iszonyatosan finom, kellemes - de megkockáztatom, hogy dobogós all-time kedvencek között is.

[ Szerkesztve ]

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#25015) thesound


thesound
őstag

BYM milyen gyakran frissíti a rendelhető tételeit? Vágynék egy Big Lies-ra és kóstolnám tovább a többit. :B

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#25016) L4D1K válasza thesound (#25015) üzenetére


L4D1K
őstag

Sztem ahogy eppen kesz a kiszereles - es van idejuk feltolteni :))

Ha pesti vagy - Gravity brewing-ban van most csapon

# ANTAL Tuning #

(#25017) olloczky válasza thesound (#25015) üzenetére


olloczky
senior tag

Instán elég aktívak, ha fent vagy ott, kérdezz rá esetleg.

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#25018) nonsen5e válasza L4D1K (#25016) üzenetére


nonsen5e
addikt

Óó, erről a helyről nem is hallottam még, de a csaplista alapján tetszik. Jövő héten épp leszek az országban, tuti elmegyek oda! :R

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#25019) L4D1K válasza nonsen5e (#25018) üzenetére


L4D1K
őstag

Nagyon korrekt kis hely es eleg valtozatos sorok vannak fent mindig. :R

# ANTAL Tuning #

(#25020) thesound


thesound
őstag

olloczky: Találtam is egy post-ot, hogy őszre várható. :(

L4D1K: köszi a tippet

[ Szerkesztve ]

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#25021) Jhonny06 válasza thesound (#25020) üzenetére


Jhonny06
veterán

Igen, a Big Lies-ból most volt egy nagyobb adag és írták is, hogy nem lesz egy darabig. Vettem párat, de nekem is hiányozni fog. Főleg ezt vettem a Human Experimenteken kívül, azokat tudom ajánlani helyette.

(#25022) Jhonny06 válasza L4D1K (#25019) üzenetére


Jhonny06
veterán

Kár, hogy nincs teraszuk, az a pince helység nyáron elég lehangoló.

(#25023) looser


looser
addikt

Pénteken voltam exkollégákkal a Mixátban (ex-Darshan +/- 1-2 helyiség). 32-es csaplista, olcsótól a drágábbig. Érdemes erre is ránézni :-)

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25024) L4D1K válasza Jhonny06 (#25022) üzenetére


L4D1K
őstag

Jaja, de ez ugye inkább a egy taproom mint bár.

Nekem tetszik a relative kevés látogató és a légkondi ebben a hőhullámban.

[ Szerkesztve ]

# ANTAL Tuning #

(#25025) trouble válasza looser (#25023) üzenetére


trouble
senior tag

Az a KEG (picit talán egyszerűbb kínálattal) a belvárosban.

(#25026) atthany


atthany
aktív tag

Karlskrone búza (belga) holnaptól 229 pengő, mennyire ajánlott?

(#25027) looser válasza atthany (#25026) üzenetére


looser
addikt

Szerintem finom szűretlen búza, nincs párja ebben az árkategóriában.

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25028) iatti válasza looser (#25027) üzenetére


iatti
aktív tag

ma átugrottam párkányba. nem volt komolyabb 12-es sör akcióban, maradt az alap 12-es steiger 55centért/220ft?/ hoztam még egy láda krusót. hazafelé beugrottam a magyar lidlbe. ennek dobozos változata valami 440ft körül volt kirakva. pofátlan kaszálás megy itt. persze a bolt tömve néppel, nincs itt gond :DD

[ Szerkesztve ]

(#25029) iatti válasza iatti (#25028) üzenetére


iatti
aktív tag

KRUŠOVICE Královská 10 0,5l sklo /3,8%ez 44cent volt. kb 180ft

[ Szerkesztve ]

(#25030) looser válasza iatti (#25028) üzenetére


looser
addikt

Ebben sajnos teljesen igazad van. Tele vannak a boltok, nincs itt gond. Mégis folyamatosan csökken a boltok forgalma. Ki érti ezt?... (szarkasztikus kérdés). De a 229-es szűretlen búza szerintem jó vétel.

(#25029) iatti: ez is igen jó ár!

[ Szerkesztve ]

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25031) thesound


thesound
őstag

Tegnap párom benézett a hűtőbe és meglátta a Bright Liest. Egyből mondta, hogy ez nagyon finom volt a múltkor, kér most is. Még a végén rájár a készletemre. :DDD

Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be. - Kodály Zoltán

(#25032) olloczky


olloczky
senior tag

Gyó a munch-on is lehet már akciós sört venni. A westendben van vmi italbolt es ok rakjak ossze a bennragadt tételekbol a csomagot. Most pl 3500ért van 6 db sor. [link] nekem sajnos nagyon kiesik a nyugati kornyeke, de szerintem ez bitang jo akcio

Úgy még sosem volt, hogy valahogy ne lett volna!

(#25033) trouble válasza thesound (#25031) üzenetére


trouble
senior tag

Sokat sztároltátok ránéztem a KEG-ben!
Részben értem, tele van ízzel, lágy, de vastag, de pont itt jönnek a gondok (nekem), savanyú, alkoholos (nagyon) a vége, legkevésbé sem egyensúlyos.
Ja és max egy pohár, nem kívánsz többet! Méretel nyűgöz, nincs elegancia.

(#25034) barizo


barizo
tag

Sziasztok
Ebben a topicban is megkérdezem, hátha …
Nem futott bele mostanában valaki bestbuy otthoni sörcsapoló berendezésben?
Ami nem csak a Heineken fele party hordokkal kompatibilis…
Továbbá, otthonra 5l-es hordókhoz melyik csapolót javasolja tok mint megbízható, megfelelő ár-értek arányuk készülék?
Köszönöm

(#25035) Grave_444 válasza Zsolt_16 (#25012) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Jelentem elkészült a sör. :B
Sajnos a rossz recept miatt (komlót csak dobd bele stb, nincs komlózózsák) a végén harisnyán tudtam átszűrni, ennyi jött ki, ez nem került a palackokba. Ettől függetlenül nyilván sajnos folyt beléjük, szóval az alját nem ajánlott kitölteni.

Egyelőre csak egy fél palackot kóstoltam meg, ez lett az utolsó üveg, szóval ez a legzavarosabb.

Azt kell hogy mondjam egész iható. Kesernyésebb egy átlag ipánál, de ugyanúgy citrusos. Nagyot szisszent kibontásnál, szénsavval nincs gond. Kitöltve szép sötét, mint mondjuk egy Soproni IPA. A többit hagyom még egy hétig hűtőben és remélhetőleg egy teli üveg ízletesebb lesz, amibe kevés maradék zacc került.
2kg viking malátába tettem 5+45g Citra komlót + 15g Amarillo, majd hidegkomlózásnál 50g Citra és még 15g Amarillo. Szerintem túltoltam, a recept is csak Citrát ír. ;]

(#25036) looser válasza Grave_444 (#25035) üzenetére


looser
addikt

A hidegkomlót sokak szerint nem lehet túltolni :D

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25037) Grave_444 válasza looser (#25036) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Jó, de azt is csak szórjam bele és jólvanazúgy? :F Kétlem.

(#25038) looser válasza Grave_444 (#25037) üzenetére


looser
addikt

Isten ments, nem akarlak semmire sem rábeszélni, ez csak amolyan szóbeszéd, igazából egy bizonyos szinte felett - tudomásom szerint - nincs értelme. Sem a sokféle komló keverésének. Egy klasszik (meg nem mondom melyik BJCP kategória a sok közül) IPA-nál jellemzően a 10g/L elegendő egy 40-60 közötti IBU-val, tehát ha 20L leerjedt söröd van, akkor abba mehet 200g aromakomló, de szerintem kevesebbel is jól mutat. Az ipák frissen jók, a hidegkomlózásból származó aromák az idő múltával csendesednek, nem lesz annyira intenzív, de a keserűség marad.
Szerintem biztosan jó lesz a söröd, főképp, hogy így figyelsz rá (mennyiségek, idők, hűtés stb.), én a hasraütés nevű tudományos módszerrel főztem mindig; kb. megvolt fejben, hogy mit szeretnék, a pihenőidőkből a cukrosítás (60-75 fok) arányával (1 óra kettéosztva) variáltam csak.

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25039) nonsen5e válasza L4D1K (#25019) üzenetére


nonsen5e
addikt

Tegnap voltunk ott, főzdelátogatással együtt, valóban nagyon jó hely volt. :R

D4 klán: HunPH - invért privát rám

(#25040) flash-


flash-
veterán

azt tudom hogy minden pilseni lager de nem mindem lager pilseni,
de mégis ,ha veszek egy "klasszikus " pilseni sört az ugye keserűbb mint egy olyan amire csak Lager vam irva?(pl Balatonszentgyörgyi fater)

milyen fokok vannak a lageren belül kb példakkal tudná valaki leirni?
pl a legenyhébb a bajor? stb.. ?

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#25041) Dorian válasza flash- (#25040) üzenetére


Dorian
félisten

Nem. Van a lager és van a pils típusú sör.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#25042) Dilikutya válasza Dorian (#25041) üzenetére


Dilikutya
félisten

Igazából van a laher, ami az alsó erjesztésű sör, meg van az ale, ami felsőerjesztésű. A pils az a komlósabb, Plzen-hez kötődő sörtípus. Mint Münchennek a helles és a märzen, csak a pilseni mint típusnév ismertebb, meg felénk helles-t nem is igazán főznek, csak a kraftok néha. Mondjuk pilsenit se sokan.
De amúgy a legtöbb nagyüzemi sörünk nincs is így kategorizálva, világos sör és kész.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#25043) NoLF válasza Dorian (#25041) üzenetére


NoLF
addikt

a pils az lager.

The Institute of Unfinished Research has concluded that 6 out of 10 people

(#25044) trouble válasza NoLF (#25043) üzenetére


trouble
senior tag

Igen, alsó v. felső erjesztés, itt van a komoly szétválás!

(#25045) Grave_444 válasza looser (#25038) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Ilyen lett. Az alja nagyon durván komlós maradt vagy az élesztő miatt van, nem tudom.
Ha azt nem töltöm ki is kicsit túl keserű és kevésbé citrusos, de ízlik.
Alkoholszázalékot nem tudok, de elég testes, gondolom erős.

[ Szerkesztve ]

(#25046) looser válasza Grave_444 (#25045) üzenetére


looser
addikt

Nagyon szép színe van, gratulálok! A sajátod mindig jobban fog ízleni, mint a legtöbb bolti, szóval hajrá :R

Mindent tudok a rákászszakmáról...

(#25047) Grave_444 válasza looser (#25046) üzenetére


Grave_444
nagyúr

Köszi, sajnos túl keserű, nem szívesen adok belőle másnak. :B

(#25048) Zsolt_16 válasza Grave_444 (#25045) üzenetére


Zsolt_16
tag

Szép sör lett gratula hozzá :R
Ipa óta kb 15L sört itattam a lefolyoval mert túl sóztam :U
Most a 2. ettapos bajor buza már izre nagyon pöpec csak közbe rájöttem h ezt a sört nem is szeretem :(
Gose szintén sós ott még a lélek nem vitt a újra főzésre majd jövőhéten szabin :D

(#25049) flash- válasza Dorian (#25041) üzenetére


flash-
veterán

hát amit olvastam szakmai oldalakon ott mind azt irják hogy a pilzeni is a lagerek közé tartozik mégis ha iszok a klasszik lagert azokon érzek valami erős sürü(élesztős?) ízt, nem tudom megfogalmazni mi az, mig ha egy plizenit ha keserübb is picit, nem érzem azt a tömény valamit (mint ami anno régen az alap magyar sörökön volt érezhető

[ Szerkesztve ]

"Embrace our fellow man, no longer vilified"

(#25050) proci985 válasza flash- (#25049) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog (1)

az eltero elesztot erezheted. plusz az alkohol miatt testesebbnek es karcosabbnak is erzodhet.

pilzeni gyakorlatilag a lager egy altipusa. gyakorlatilag annyi tortent, hogy a csehek importaltak maguknak egy nemet fozomestert, aki Plzenben fogta a helyi alapanyagokat es lefozte a nemet pale lagert, amit a vilag Pilsner Urquell neven ismert meg.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.