Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:41:15

LOGOUT.hu

A Sony 2010. május 11-én bejelentette a MILC (tükörnélküli cserélhető lencsés) fényképezőgépcsaládjának első két tagját, a NEX-3, és NEX-5 gépeket, APS-C méretű szenzorral. A piaci várakozásnak megfelelően az APS-C vázak rövid, de gyors evolúciója után 2013.október 13-án megjelent az első full frame méretű érzékelővel szerelt Sony MILC ILCE-A7 néven. Az összefoglaló a rendszert átlátni próbál segítséget nyújtani.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#33001) Sordoran válasza lugosi (#32999) üzenetére


Sordoran
addikt

A6400 + Sony 70-350mm, elvileg mindkettő időjárás álló, ilyenkor nem kéne bejutnia víznek én gondolkodásom szerint. Mindenesetre akkor megtörlöm majd óvatosan.

kovsol: Nem volt táskában, udvarra mentem ki állvánnyal, majd miután bejöttem leraktam ágyra száradni. :)

[ Szerkesztve ]

Double rainbow... what does it mean? Well, a double rainbow is a phenomenon of optics that displays a spectrum of light due to the sun shining on droplets of moisture in the atmosphere. Does that explain?

(#33002) konyi79 válasza Sordoran (#32998) üzenetére


konyi79
addikt

Aki jót akar magának, meg a motyónak az ilyen hidegben még kint kiveszi a memóriakártyát, akkut és úgy viszi a fűtött lakásba a táskát bezárva. Legalább egy fél napot elő sem illik venni.
A csatlakozók még nem is, azok -legalábbis mai eszközöknél már- nem hajlamosak korrózióra, de a végletekig integrált áramköröknél már egész kis páralecsapódás okozhat nemkívánatos szivárgó áramokat. Az objektív meg objektív, ott mi sem változott a 100 év alatt: ahol sok a pára, előbb-utóbb gomba is felüti a fejét, meg a lecsapódó párába beletapadnak a lebegő kolloidok, ami szép lassan gyűlik és nyírja a kontrasztot.

#33001 Akkor vigyél ki táskát, és rakd bele. Az időjárásállóság egy dolog, itt a levegő páratartalma jelenti a problémát. Ami mindenképp bemegy, ismeri a fizikát.

[ Szerkesztve ]

(#33003) kacsento1 válasza kovsol (#33000) üzenetére


kacsento1
senior tag

Tök jó, hogy ezt írtad. Ezek szerint a memóriakártyának nem gond az azonnali használat? Pl. ha kint kiszedem ahogy írtad is, és bedugom egy kártya olvasóval a pc-be, akkor gond nélkül tudok másolni? Azaz se a kártyának, se a kártyaolvasónak nem lesz baja?

(#33004) konyi79 válasza kacsento1 (#33003) üzenetére


konyi79
addikt

Memóriakártya kicsi, jellemzően a chip műanyagba öntve. A kis vékony műanyag hamar felveszi a környezeti hőmérsékletet, így mire a géphez odaérsz vele és letörlöd a rácsapódó párát már nem fog gondot okozni.

(#33005) Sordoran válasza konyi79 (#33002) üzenetére


Sordoran
addikt

Köszönöm, akkor így járok el legközelebb. Ez volt első alkalom, szóval nem nagyon volt ezzel kapcsolatban tapasztalatom. Sajnos amúgy nagyon párás a levegő lakásban, utóbbi napokban már 75-80% is volt. Páramentesítő reggeltől estig megy, és kivesz simán 12-13 litert is levegőből. Jelenleg táskában vannak a fotós eszközök, de gondolkodtam is rajta, hogy az obiknak, kamerának egy kis légmentes vitrin kellene. Erre van esetleg valami ajánlott?

Double rainbow... what does it mean? Well, a double rainbow is a phenomenon of optics that displays a spectrum of light due to the sun shining on droplets of moisture in the atmosphere. Does that explain?

(#33006) Rapid136 válasza konyi79 (#33002) üzenetére


Rapid136
őstag

"Az objektív meg objektív, ott mi sem változott a 100 év alatt: ahol sok a pára, előbb-utóbb gomba is felüti a fejét, meg a lecsapódó párába beletapadnak a lebegő kolloidok, ami szép lassan gyűlik és nyírja a kontrasztot."

na ezért van tele az ebay és más hirdetési oldalak az elmúlt 20 év használhatatlan, gombás objektivjeivel... :))
azért sokat változott a lencsékhez használt ragasztó anyaga, a védőrétegeké is, nem megy az annyira könnyen
a gomba nem magától keletkezik, kell hozzá hogy olyan legyen a környezet
egy 20-30 éve tokjában, dohos helységben tárolt objektivnek nincs sok esélye, de egy modern szett nem fog tönkremenni egy normálisan fűtött, penészmentes lakásban hidegből behozva

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#33007) konyi79 válasza Sordoran (#33005) üzenetére


konyi79
addikt

Önmagában a párás levegő nem okoz gondot, ha az eszközeid hőmérséklete nincs harmatpont alatt.
A vitrinben is ugyanolyan lesz a levegő páratartalma, hacsak nem teszel ellene külön valamit. Ha itthon élsz, Magyarország éghajlatán erre nincs igazából szükség, a hőmérséklet váltásoknál érdemes kicsit odafigyelni.

Régebben volt még szokás, napoztatták az eszközöket. Az UV sugárzást nem szeretik a gombák, meg az álmoskönyv szerint a napfény jól szárít.

(#33008) konyi79 válasza Rapid136 (#33006) üzenetére


konyi79
addikt

Nyilván szélsőségek régen és ma is voltak. Kellő odafigyeléssel régen és ma is el lehet ugyanazt az állapotot érni. A legnagyobb változás talán az életkörülményeink, aminek javulása az eszközeink tárolására is kihatnak. Na meg a Zenitet se egy Gitzo Adventury védte a párától, míg begyújtott nagyapám a kandallóban.

(#33009) Sordoran válasza konyi79 (#33007) üzenetére


Sordoran
addikt

Olyan vitrinre gondoltam amibe megadható mekkora páratartalom legyen. Korábban láttam ilyet, bár fogalmam sincs milyen árral rendelkeznek. Na meg, hogy mennyire hasznosak. :U

Double rainbow... what does it mean? Well, a double rainbow is a phenomenon of optics that displays a spectrum of light due to the sun shining on droplets of moisture in the atmosphere. Does that explain?

(#33010) Ed Parker válasza konyi79 (#33008) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Ez a fungus dolog nem csak a régi, nem szigetelt obikra volt veszélyes?
Mai obiknál, 10évnél fiatalabb, ami szigetelt nem nagyon jellemző.
a Zenit ha jól emlékszem nem volt szigetelt :D
gitzo ide vagy oda :)

(#33011) deny330 válasza konyi79 (#33002) üzenetére


deny330
aktív tag

Köszi, ez hasznos volt nekem is! :R

(#33012) kacsento1 válasza konyi79 (#33004) üzenetére


kacsento1
senior tag

Köszönöm, ez hasznos infó volt!

(#33013) kovsol válasza Ed Parker (#33010) üzenetére


kovsol
titán

Egy szigetelt obiba is bejut idővel porszem. Ahova meg egy porszem be tud jutni oda egy gomba spóra is.
Múltkoriban láttam valahol valakinek egy 24-105G volt tiszta gomba egy külföldi FB csoportban.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#33014) Ed Parker válasza kovsol (#33013) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Neked lett már poros szigetelt obid?

(#33015) kovsol válasza Ed Parker (#33014) üzenetére


kovsol
titán

Zoom obi ami nem internal zoom az ki be szívja a levegőt ott simán megeshet.
Sigma 24-70 f2.8 esetében nagyon sokan panaszkodtak a porra.

May the Force be with you!

(#33016) Ed Parker válasza kovsol (#33015) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Hát, biztosan így van.
Volt egy 200-500/5.6-os obim, az nem keveset “tágult” előre mikor 200-ról 500-ra kitoltam, 3 évig használtam, nem igazán volt poros és az az üveg nem full szigetelt.
a Canon 100-400 a mk1 az igazi porpumpa volt, de azóta nem nagyon láttam ilyet vagy ehhez hasonlót.
24-70/2.8 NIKKOR, szintén 4 évig megvolt, használtan vettem és por mentes volt.
persze nyilván ha somogybabodon fotóznék off-road rendezvényeket állandóan biztosan más lenne a helyzet.
Ettől független lehet hogy a sigma porosodik, én a saját tapasztalatomat írtam le.

(#33017) konyi79 válasza Ed Parker (#33010) üzenetére


konyi79
addikt

Nem vagyok biztos benne, az elválasztott terek páratartalmának kiegyenlítődési folyamatát a topikban kell boncolgassuk.
Persze meredek állítás volt részemről azt mondani, az obik 100 éve mit sem változtak, minél kevésbé általánosítunk annál inkább nem így van.
Sokkal nagyobb szerepet kaptak a kompozitok, amelyek részben sokkal könnyebbek, így fajlagosan kevesebb hőt vesznek fel/adnak le, és kevésbé is vezetik azt, azaz okoznak tartóan harmatpont alatti felületeket az objektív belsejében. És emellett igen, lényegesen jobb a helyzet egy időjárásálló objektívvel (már ha nem zoom, vagy legalább internal zoom), de az sem a páranyomásnak áll ellen. Szóval ha akar, bejut az oda. Talán időben nyerünk itt csak, ha mostohán tartjuk eszközeinket mikor bosszulja meg magát.
Szerintem maradjunk abban, ezeknél az eszközöknél tényleg kisebb a probléma, kevésbé hajlamos a jelenségre de nem kizárható, sőt!! Szóval némi odafigyelés ma sem árt.

(#33018) B1T3 válasza kovsol (#33015) üzenetére


B1T3
addikt

A Sigma 24-70-ese valóban hajlamos a porosodásra, de ez nem a zoomobjektíveket minősíti, hanem ennek a Sigmának a szigetelése sikerült az átlagnál gyengébbre.

A gombásodásnak valóban nem a gyengébb szigetelés az elsődleges oka, hanem a gomba szaporodásához ideális körülmények tartós fennállása, ezért a tárolásra érdemes odafigyelni.

(#33019) Ed Parker válasza konyi79 (#33017) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Odafigyelés az sosem árt, de a dolgok túlparázása is felesleges.
normál használat mellett, ha nem Dubai-ban fotózol vagy nem esőben, akkor sztem nem kell tartani ezektől.
elég jól szigetelt cuccok, mondjuk az ellen nem véd ha eldőlsz ;]

(#33020) vihartigris


vihartigris
őstag

Vásárolhatnékom támadt, beszéljetek le vagy rá :DDD
A 24-105 alá kell valami jóképű obi.
Anno a Canon APS-C vázon a 10-18-as obit aránylag sokat használtam, kezd hiányozni a szélesebb üveg.
Nagyjából 3-500e Ft-ot rászánnék a lelkem simogatására :D
Ha Nikon gépem lenne megvenném a 14-30-as obit, de nekünk nincs ilyenünk.

bármi reciproka a semmi

(#33021) kovsol válasza vihartigris (#33020) üzenetére


kovsol
titán

Sigma 14-24 f2.8 :D

May the Force be with you!

(#33022) vihartigris válasza kovsol (#33021) üzenetére


vihartigris
őstag

Nézegettem, kicsit méretes, de lehet hogy csak szokni kellene :D

bármi reciproka a semmi

(#33023) jmakk válasza vihartigris (#33022) üzenetére


jmakk
őstag

Nagy választék nincsen. Van még a Sony 12-24/4, Tamron 17-28/2.8 vagy a Sony 16-35/4.

[ Szerkesztve ]

(#33024) konyi79 válasza vihartigris (#33020) üzenetére


konyi79
addikt

Kell a zoom?
Batis 18?
Már csak kicsit had legyek önigazoló, de én imádom. Nekem is volt 1018 (SEL) és szerettem, noha legtöbbet 18mm-en használtam. Nem nagyon hiányzik a Batis mellett a szélesebb vége.
Ha meg már zoom, akkor a 16-35 felé mozdulnék. Mert az egy tök jó átfogás, ami ha kell, nem feltétlen UWA.

(#33025) vihartigris válasza jmakk (#33023) üzenetére


vihartigris
őstag

Zoomból nincs nagy választék.
Tamron 17-28 2,8
Sigma 14-24 2,8
Sony 12-24 2,8
Sony 12-24 4
Sony 16-35 2,8
Sony 16-35 4
*Laowa 10-18

bármi reciproka a semmi

(#33026) p_adam válasza vihartigris (#33020) üzenetére


p_adam
addikt

20 1.8 G az egyik legjobb Sony üveg optikailag és használhatóság, ár, stb. terén is.
[link] [link]
Ha Sony gépem lenne, akkor valószínű lenne egy ilyenem (persze valószínű, hogy nem a 24-105 lenne hozzá társítva)

(#33027) vihartigris válasza konyi79 (#33024) üzenetére


vihartigris
őstag

Inkább zoomban gondolkodom, de van egy-két csábító fix is. Pl az általad említett 18 mmes Batis vagy a p_adam által említett 20 mmes Sony is.

bármi reciproka a semmi

(#33028) Neck válasza vihartigris (#33020) üzenetére


Neck
veterán

Én a Tamron 17-28-at venném. Optikailag kiváló, zoom is, nem is túl sok az a hiányzó 1mm a széles részén (a Canon APSC ekv. 16-29 volt) nem hiszem, hogy hiányozna. Cserébe ott az efkettőnyóc. Pénzed is marad.

[ Szerkesztve ]

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#33029) vihartigris válasza Neck (#33028) üzenetére


vihartigris
őstag

Árban, méretben az egyik legcsábítóbb obi.
Elsők között ez jutott eszembe, ha nem lenne elég széles a 17 mm még egy olcsóbb fix obival ki lehetne egészíteni.

Amiket hátrébb soroltam méret, súly, akármi miatt:
Sigma 14-24 2,8
Batis 18 2,8
[camera size]

bármi reciproka a semmi

(#33030) kovsol válasza vihartigris (#33029) üzenetére


kovsol
titán

A Batis 18mm egyébként a napellenző miatt akkora ott a képen. Súlyra az a legkönnyebb.
Mikor előszőr feltekertem a gépre teljesen meglepett, hogy milyen könnyű, és menyire jól harmonizál az A7III méretével.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#33031) jmakk válasza vihartigris (#33025) üzenetére


jmakk
őstag

Nem te magad írtad, hogy 3-500k a keret?
Abba a 12-24/2.8 és 16-35/2.8 aligha fog beleférni. :U

[ Szerkesztve ]

(#33032) jmakk válasza vihartigris (#33029) üzenetére


jmakk
őstag

Elég széles az a 17mm...szerintem. Nekem van Tami 17-28, nagyon hasznos.

(#33033) vihartigris válasza jmakk (#33031) üzenetére


vihartigris
őstag

Valóban azt a két obit kár volt oda írni.

bármi reciproka a semmi

(#33034) Bogyó bá' válasza kovsol (#33030) üzenetére


Bogyó bá'
nagyúr

Ráadásul a kép alapján messze az néz ki a legjobban.... :))

Galilei halott! Már Einstein sem él! ...és én is nagyon szarul érzem magam...

(#33035) Neck válasza jmakk (#33031) üzenetére


Neck
veterán

Drága az az M bötű :K (GM)
Még szerencse, hogy a TaMron erre nem jött rá :DDD

[ Szerkesztve ]

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

(#33036) Rapid136 válasza vihartigris (#33020) üzenetére


Rapid136
őstag

Manuális Voigtlanderek?
Nekem egy 4,5/15 van, nem túl fényerős, de cserébe kompakt és emiatt a mélységélesség is nagy, nem számit hogy manuális. És már kezdő rekeszen is éles.
Elektronikus a bajonett, élességállításra belenagyit a képbe.

Sony A7 + A7III + Rokkor sor (16mm-200mm) + Adaptall sor + Altixtól Exaktáig sokminden és ez a mondat mindent visz: "Nincs olyan APS-C gép a piacon amivel szép fotót készítesz ISO 6400-on."

(#33037) konyi79 válasza kovsol (#33030) üzenetére


konyi79
addikt

Egyébként igen, az egész Batis sorozat megdöbbentően könnyű, még a 135 is.

(#33038) Ijk válasza Rapid136 (#33036) üzenetére


Ijk
nagyúr

Én mondjuk a 21 f3.5 skopart néztem ki majd egyszer a 40 1.2 mellé, kicsi és szépen rajzol. Tele végen megtoldom majd egy 85 1.4 DG DN-el hogy legyen valami AF-es is A7III-re telén és meg is van a fix sorom. :)

/人◕ ‿‿ ◕人\

(#33039) kovsol válasza jmakk (#33032) üzenetére


kovsol
titán

24mm alatti objektívem sose volt, és akartam valamit anno így lett egy Tamron 17-35 f2.8-4 obim MC11-el. Nem bántam meg, mert 140e Ft volt akkor mikor megvettem, és egy príma obi szerintem ennyi pénzért meg főleg.
Viszont én már nem egyszer jártam úgy, hogy a 17mm nem volt elég széles. Ilyenkor az iPhone 13mm széleslátójával meg szoktam nézni abba hogy férne bele. Az a következtetésem, hogy azért néha jól jön a 14-15mm is, de ez a ritkább eset.
A Tamron 15-30 f2.8 G2 objektív az nagyon tetszene nekem átfogásban. Kár, hogy az nem jött ki Sony E -re.

May the Force be with you!

(#33040) Immy


Immy
őstag

Sziasztok,
Sony A6100-at használok nagy megelégedéssel.
Futott már bele valaki olyanba, hogy próbálta a wifi ki-be kapcsolást (vagy a repülő üzemmód ki-be kapcsolását :) ) gyors gombra tenni?
Feleslegesen nem akarom hogy pluszba fogyassza az akkumulátort :))

Apró: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/immy/index.html

(#33041) kovsol válasza Immy (#33040) üzenetére


kovsol
titán

Szia,
se az FN menübe, se gyorsgombra nem rakható A6100-ban ez a funkció.
Viszont a "My menu" alatt hozzá tudod adni, és akkor pillanatok alatt megtalálod.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#33042) Immy válasza kovsol (#33041) üzenetére


Immy
őstag

:R
Most már csak azt kellene kiderítenem, hogy mindenképp szükséges feltelepítenem a PlayMemories alkalmazást ha wifi-n keresztül akarom elérni a képeket?
Első körben az Imaging Edge Desktop klienst telepítettem fel, de ez nem látja a wifin csatlakoztatott fényképezőt...

Naívan arra gondoltam, hogy simán elérem SMB sharen...

Apró: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/immy/index.html

(#33043) Ed Parker válasza konyi79 (#33037) üzenetére


Ed Parker
nagyúr

Pláne ha előtte fogtál egy sigma art obit :D

(#33044) jmakk válasza kovsol (#33039) üzenetére


jmakk
őstag

Hidd el ha lenne 14-15mm-ed akkor meg az lenne néha szük. Ördögi kör ez, de valahol meg kell húzni a határt. :)

(#33045) kovsol válasza jmakk (#33044) üzenetére


kovsol
titán

Van benne igazság. :D

May the Force be with you!

(#33046) B1T3 válasza jmakk (#33044) üzenetére


B1T3
addikt

Szerintem az a határ éppen a 14mm. :D Ennél a gyújtótávolságnál még földhözragadt áron akad felhozatal, amelyből válogatni lehet.

(#33047) kovsol válasza B1T3 (#33046) üzenetére


kovsol
titán

Ha nem kell AF akkor azért a Laowanak van választák emberi áron is.

May the Force be with you!

(#33048) B1T3 válasza kovsol (#33047) üzenetére


B1T3
addikt

Tudom, de az már kapásból egy érezhető kompromisszum.

Egyébként én is szimpatizálok a Zero-D üvegeikkel, viszont most ott tartok, hogy a következő beruházás egy Sigma 14-24mm f/2.8 lesz a kiegyensúlyozott teljesítménye miatt: a 14mm már tényleg elég tágas, a mindennapokra is jó az átfogása, teljesen tág rekeszen is tökéletes a rajzolata széltől szélig, vállalható autofókusz-teljesítmény.
Még a Sigma 14mm f/1.8-on szoktam fantáziálni a fényereje miatt, főleg, hogy A7R III-ra menne, így a zoom hiányát valamelyest tudnám kompenzálni croppal is, de valószínűleg megállapodom a tényleg már Sonyra tervezett 14-24-nél. :)

[ Szerkesztve ]

(#33049) vihartigris válasza Rapid136 (#33036) üzenetére


vihartigris
őstag

[Phillip igen jókat ír róla]

bármi reciproka a semmi

(#33050) Neck válasza vihartigris (#33049) üzenetére


Neck
veterán

Nem is tudtam, hogy stuttgarti (vagy járt itt). A kastélyról készült fotót rögtön felismertem - az a Schloss Solitude :) Jártam itt, de nem tudom, fényes nappal hogyan csinált olyan fotót, amin nincs senki (vagy lePhotoshop-olta?), mivel mindig tele van sétáló emberekkel...

[ Szerkesztve ]

An α beta user... "A pokol szerintem egy végtelen IKEA áruház, az örökkévalóságig bolyonganak a kárhozott lelkek a Boysenbar alátétek és az Almaröd tükrök közt"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.