Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ldave


ldave
félisten
LOGOUT blog

Fincsi :) Volt lakótársamnak volt hasonló kenyérsütője, valamelyik német boltláncnál vette hozzá mindig a különféle lisztkeverékeket. Amúgy néha spórolás miatt átettük a végén a megkelesztett tésztát a gázsütőbe és ott fejeztük be.

A Slime draws near! Command?

(#2) marositech


marositech
senior tag

Szerencsed van!
Nekunk is van kenyersutonk, de vagy tul tomor vagy tul rossz lett. :( kb.a 20. probalkozas utan eltettuk...
Ja es aza kiejthetetlen M betus marka volt, mindenfele funkciokkal.

Olyat rádverek...hogy megkulázol! :)

(#3) potyautas


potyautas
csendes tag
LOGOUT blog

Nekünk az udvaron van hagyományos kenyérsütő készülékünk. 5 kenyeres. Soha nem sütöttünk benne kenyeret. Pedig milyen jó volt gyerekkoromban, amikor 3 hétig ettünk egy sütést, A végén már törte a számat, a penészes héját pedig le kellett vágni. Bolti kenyérről álmodtunk. Igazi fehér kenyérről.

(#4) Hieronymus válasza ldave (#1) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nem feltétlenül a spórolás az oka, hogy nem a kenyérsütő végzi el a sütést.
A kenyérsütőgépek nagy baja, hogy nincs hőtartaléka. Lassan fűti fel a tésztát és a végtermék kevéssé hasonlít igazi kenyérre.

Sokkal hatékonyabb a sütés és zamatosabb a végeredmény egy hagyományos sütőben.
Érdemes kicsit kiegészíteni a sütőt. Az aljába mehet samott tégla. A téglákra lávakő vagy pizzakő, amire már közvetlenül mehet a kenyértészta. A sütőt elő kell melegíteni.

Nagyon finom kenyér készíthető így.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#5) TTomax


TTomax
nagyúr

Csak annyi maradt ki,hogy végül is melyik ez a készülék... :D

★★★★★ I got too much soul, rhythm and blues R&B ya see, all that's cool, but hip-hop and rap yeah that's where my heart's at Even back when I used to break on a box ★★★★★ "Chief Rocka"

(#6) petipetya válasza Hieronymus (#4) üzenetére


petipetya
nagyúr

Megerősítem. Időnként készül itthon így kenyér: 1 éjszakát kelesztjük, reggelre nagyon kellemes élesztő illat lengi be a 2x2-es konyhát, és végül a hagyományos gázsütőben válik finom kenyérré.

Azért jómagam inkább a fehér kenyeret részesítem előnyben, jobban mondva kaja kérdése:
- lecsóhoz és paprikás krumplihoz például a ropogós fehér kenyér az igazi
- szalonnához, kolbászhoz szintén a fehér esik jól
- halkrémhez, padlizsánkrémhez, kőrözötthöz jobb a tömör rozskenyér

Persze sosincs itthon mindig mindegyikből, mert csak ránk rohadna. Úgyhogy igyekszem a fehéret venni.

"nincs rá lezsóidő"

(#7) koxx


koxx
MODERÁTOR

Nálunk egy ~30ezres tefal van, de bőven elég a tudása ill a minősége. Eddig nagyjából 30-40 kenyeret sütöttünk vele, ebből 3-4 volt ami nem sikerült jól, de az leginkább a liszt miatt.
A panával csak az a baj, hogy 60 ezer forint, de tényleg ezt tartják a legjobbnak.

Eladó ASUS TUF 4070 Ti OC gaming, doboz, új, gari

(#8) Dr.F.E.R.I.


Dr.F.E.R.I.
addikt

Kis reklám, róla van szó: [link]. Mint írtam, legfőbb előnye az időzíthetőség, így teljesen frissen tudok vinni belőle melóhelyre. A héja is nagyon jól megsül, de persze nem cserepesedik ki, mint a sütőben sült kenyereké (de jó ropogós ettől függetlenül). Sokan tésztakelesztésre használják csak ezeket, majd én is kipróbálok rajta pár receptet. De amire nekem kellett, arra tényleg isteni jó. Talán négy napos volt a legöregebb kenyér, amit megettem, mert hülye fejemmel elfelejtettem időben újat bekészíteni. Még az is ehető volt, de két napnál tovább nálam nemigen tart egy fél kilós vekni, úgyhogy a hetes/kéthetes stb kenyereiről nem tudok nyilatkozni.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#9) ldave válasza Dr.F.E.R.I. (#8) üzenetére


ldave
félisten
LOGOUT blog

Nagyon helyes, hogy japán márkát vettél Akkor a következő Nintendo Meeting-re gondolom már te hozod a frissen sült péksüteményeket :)

A Slime draws near! Command?

(#10) DeFranco


DeFranco
nagyúr

A fórumokról azt szűrtem le, hogy nagyjából egyetlen típus van, amiért pénzt érdemes kiadni, igaz az a legdrágább, amit csak találni a piacon.

Ez sajnos nagyon gyakori jelenség máshol is, és itt a PH! berkein belül is, nagyon sok, és egyre több az olyan szak- vagy hobbitopic ahol valamiféle sznobizmusból, a saját választást legitimáló önigazolásból vagy az egymásra licitálásból az lesz, hogy pár megmondóember konszenzusa alapján csak és kizárólag aranyveretes lézerágyúval lehet verébre lőni, mindegy, hogy mivel jött eredetileg a kérdező és mire van szüksége. Szerintem ez hiba.

denemezalényeghanem

Üdv a táborban. :) Mi is évek óta sütjük a kenyeret, életvitel szinten, boltit csak kivételes esetben veszünk. Annyira nem mélyedtünk el a dologban, mint az igazi hobbisták, akik saját keverékkel, rendes sütőben csinálnak kézműves minőségű kenyereket, "csak" a gépet használjuk, de az eredmény mindig finom és stabil, jó minőség. A lisztekkel adalékokkal (magok, korpák, stb.) folyamatosan kísérletezünk, variálunk.

Mi egy viszonylag alap gépet használunk (Moulinex 1101), több gépet láttam már működés közben, és kóstoltam az eredményét, és azt látom, hogy sokkal inkább a "szoftver" határozza meg, hogy milyen lesz a kenyér, mint a "hardver". Maga a gép általában jól dagaszt, jól keleszt, nagyon el kell rontani a tervezést ahhoz, hogy ne süssön jól, amin csúszni szokott a dolog, az 90%-ban a recept, vagy az elkészítés módja. Ha az arányok, és az alapanyagok rendben vannak, néhány apró dologra oda van figyelve (víz ne legyen se hideg se meleg, az élesztő a cukorral csak az alapanyagok keverésének végén találkozzon lehetőleg, stb.) akkor az eredmény egy ízletes, gusztusos, finom kenyér lesz.

(#11) Dr.F.E.R.I. válasza DeFranco (#10) üzenetére


Dr.F.E.R.I.
addikt

Ebben jó a szoftver is, a keverési technikáján látni, hogy azért próbálkozott a gyártó. Külön adagoló van az élesztőnek, amit akkor szór a tartályba, amikor neki úgy tetszik. Alapjáratban ez csak instant élesztővel megy, de állítólag friss élesztővel is lehet sütni, csak akkor kicsit trükközni kell vele. Ezt viszont idő hiányában nem próbáltam még. Nekem maga a bevonatos üst tetszik a legjobban, szinte zéró tisztítást igényel és mindig simán kicsúszik a kenyér belőle.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#12) DeFranco válasza Dr.F.E.R.I. (#11) üzenetére


DeFranco
nagyúr

a szoftver is jó szinte mindegyikben, nem láttam még olyat, ami rendes recepttel rosszat sütött volna.

a bevonatos üst itt is megvan, ez pár évig tényleg jó, miénk sem igényel tisztítást szinte egyáltalán, de fontos, hogy ne is nagyon vegyszerezd. egy idő után fog tapadni egy kicsit, de nem vészes, jó teflon van ezekben, és itt ugye csak egyféle dologgal érintkezik az edény fala, ezért sem ragad. nagyanyáink sem véletlenül nem csináltak semmit a gyúródeszkán csak tésztát gyúrtak rajta, és nem is mosták, csak söpörték, és nem véletlenül volt külön edény a tejforralásra, amiben semmi mást nem készítettek, hogy ne ragadjon/égjen le a tej benne.

eleinte mi is por élesztőt használtunk, most már frisset veszünk, de gyakorlatilag mindegy, az fontosabb, hogy adott típuson belül melyik márkát veszed, több múlik rajta.

alapvetően a kenyérsütés nem egy atomfizika, ha nem akarsz valami extra hatlyukú ötroppanásos hétzenés kvarcórás csodát varázsolni, ha megismered az anyagok tulajdonságait és viselkedését (mennyi liszt kell, milyen arányban kevered a liszteket, melyik mennyire kel (tehát mennyi a sikértartalma), hogy reagál az élesztő a cukor mennyiségére, a víz hőmérsékletére, stb.), onnantól csuklógyakorlat összetenni.

aztán el lehet kezdeni játszani vele, hogy megcsináltatod a tésztát a géppel, kiveszed és formázol zsemlét, kiflit, bagettet, csak úgy játszásiból, aztán be a sütőbe vele.

aztán betolsz a sütőbe egy közepes darab pár órát fűszeres olajban pácolt karajt, megsütöd rendszeres locsolgatás mellett, összedobsz egy házi majonézt amíg sül (vagy hül), egy jó éles késsel felszeleteled a sült karajt, felvágod a friss ropogós korpás-tökmagos zsemlédet, bele egy salátalevél, pár szelet frissen sült karaj, egy kis házi majonéz a tetejére, és felmutatod, hogy fak da system bicsiz fine dining iz in da house. és a vicc az, hogy olyan sokat nem is kell vele tökölni, mire lemész a sarkiba három vizesért meg húsz deka parizerért, addig ezeket is összedobod, és utána már csak az órát kell nézni. munka/érték arányban messze felette van.

[ Szerkesztve ]

(#13) Cathfaern válasza DeFranco (#12) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Hmm és tudna valaki jó receptet írni kenyérsütő géphez? :) Én annak idején teljesen manuális módszerrel álltam neki, nagyon jó kenyerek is lettek belőle, bele is tanultam amennyire ezt hobbiból lehet. Csak a hagyományos módszernek egy hátulütője van: időigényes. Nem is abban az értelemben, hogy nettó időben sok vele a dolog, hanem abban hogy kb. fél - 1 óránként kell valamit csinálni vele (alapanyag kimérés + dagasztás kb. 20-30 perc, áll egy órát, formázás, áll fél órát, berak sütőbe, sül ~20 percet. Ez nettó időben kb. 25-35 perc, csak nem lehet otthagyni). Lett is beszerezve kenyérsütőgép (ha jól rémlik panasonic, bár nem a lentebb linkelt típus), amihez adtak receptkönyvet is, azt próbálgattuk, finom lett az eredmény, de ég és föld a hagyományos verzióhoz képest. Sokkal tömörebb annál, vastagabb a héja, ráadásul másnap már nem az igazi, harmadnapról ne is beszéljünk (2 főnél, úgy hogy tipikusan csak vacsorára eszünk kenyeret, nem fogy el 2 nap alatt)
Szóval kérhetnék egy bevált receptet? :) Illetve tárolni hogy szoktátok?

(#14) escape


escape
aktív tag

Nekünk is ez a típus van, azonban kb fél év után egyszerűen elkezdett félig megsütött kenyereket, produkálni, pedig semmin nem változtattunk. Szóval 5-10 ilyen után inkább feladtuk. Azóta csak dagasztásra használjuk.

Azért kell sportolnunk, hogy szép, izmos halottak legyünk. - Egyelőre hadjárat...

(#15) DeFranco válasza Cathfaern (#13) üzenetére


DeFranco
nagyúr

azt hiszem ebből 70 dekás kenyér lesz, alaprecept:

450g liszt (bl55-bl80 azt használjuk ami épp van, állagra-küllemre egyforma, ízre van kis különbség, de nem markáns), 270ml víz, 1,25 kismércike só, 2,5 nagymércike cukor, 3 nagymércike olaj, 9g élesztő (friss)

kismércike-nagymércike: ezt a kenyérsütőhöz adják, az angolszász teaspoon-tablespoon űrmértéknek felel meg.

állagra sűrűbb lesz valamivel, mint a bolti vekni, aminek a belseje habszerűen puha, a héja meg viszonylag kemény, értelemszerűen azt egy kenyérsütőben nem lehet utánozni, más a hőmérséklet, más a hőgörbe, más a hőelosztás, de ettől nem rosszabb, csak más.

a belseje ennek is puha, textúrája kellemes, apró buborékos, valami ilyesmi. a héja ehhez hasonló, vékony, de rendes, roppanós sült kenyérhéj, viszont a boltinál jobban harapható és nem szíjasodik.

tárolni lenvászon zsákban tároljuk, 3-4 naposan is jól fogyasztható, ilyenkor persze már szikkad valamennyit, de nem sokat, teljesen jó így is, főleg a vágási felületnél szárad jelentősebben, de megkenve vajjal vagy margarinnal ott sem zavaró, nem szoktam ágállni ellene.

az állaga és a szerkezete ízlés dolga, hogy kinek mennyire jön be, látatlanban nehéz elmondani, a bolti vekni és a szeletelt hasábkenyér között van valahol, benyomásra az utóbbi de jóval finomabb és jobb minőségű annál, keményebb héjjal, jobb tartással. el lehet dönteni, hogy ez megfelel-e valaki ízlésének, mi szívesen fogyasztjuk, előnye, hogy az elkészítése így tényleg a lehető legegyszerűbb. ha valaki ragaszkodik a bolti vekni szerkezetéhez, akkor az is elérhető, szerintem kis utókelesztéssel és sütőben sütéssel simán megoldható a recept mókolása nélkül is, de ha nem, akkor az élesztő-cukor aránnyal vagy szigorúan bl80-as liszttel (más liszt esetében kis sikér hozzáadásával) az is megoldható. ebben az esetben a kenyérsütő gyártja neked készre a tésztát, majd innen a sütőbe átrakva sütöd ki a kenyeret a megfelelő hőmérsékleten.

(#16) Eastman


Eastman
őstag

Szia!

Kolléga itt megfejtette a csínját. Hátha nálad is működik a receptje.

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#17) Cathfaern válasza DeFranco (#15) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Köszi, kipróbáljuk majd és jelentkezem milyen lett :R

(#18) gerii válasza DeFranco (#10) üzenetére


gerii
addikt

Bárhol olvas az ember kenyérsütőkről ezt ajánlják, nekem is ilyen van. A 20k-s sütőkkel sok a probléma, ebből például 2. kicsi rázásra kiesik a kenyér, és a lapát is a helyén marad, halk, stbstb.
Egy dolgot hiányolok belőle, a bagett sütő formát, csak sütött kenyéren élni elég szar dolog.
Ránéztem az árára, jól felment, kb 1 éve még 45-50k között lehetett kapni.

(#19) DeFranco válasza gerii (#18) üzenetére


DeFranco
nagyúr

persze, nagyon sok mindent lehet olvasni nagyon sok mindenről, mindenkinek az a legkényelmesebb, ha azt írják, hogy vedd meg a high-endet 'szjóvan, ahhoz nem kell sok ész, csak egy borotválkozógép. sok hobbista esik ebbe a hibába, hogy nem tud disztingválni, és mindenkire rá akarja sózni az overkill eszközt, itt a ph-n is tobzódik pár ilyen topic, direkt nem írok példákat, mert senkit nem akarok megsérteni. tiszta sor, neki ez a szenvedélye, neki megéri, emellett lehet nem is ismerős a belépő kategóriában, így nem is tud abban tanácsot adni, de ahelyett hogy feltenné a kezét, hogy bocs, ebben a kategóriában nem vagyok büfé (vagy utánaolvasna, mert a kérdezővel ellentétben neki ehhez megvan a kapcsolati- és információs tőkéje ehhez), inkább beállítja a szent grált az egyetlen értelmes megoldásnak, ezzel jó esetben elriasztva a kérdezőt, rosszabb esetben beleforgatva egy felesleges több 10k-s kiadásba.

nem azt mondom, hogy az a gép, ami nektek van, az nem jó, vagy nem lehet olyan igény, amire az és csak az felel meg, nem vitatom, és mindenki úgy süti a kenyerét ahogy akarja, viszont a magánvéleményem és a személyes tapasztalatom az, hogy a mindennapi kenyérsütésre van alternatíva féláron is. szívesen várom azonban az érveket arra, hogy miért ezt kellene választanom a jelenlegi helyett, akár karakteres akár fényképes demonstrációval.

hangsúlyozom a kiemelt mondatrészre tettem megjegyzést általában, nem ismerem a kenyérsütő gépek felső kategóriáját, várom majd hogy miről maradok le ezzel.

[ Szerkesztve ]

(#20) gerii válasza DeFranco (#19) üzenetére


gerii
addikt

Felhasználói véleményekre gondoltam. Volt egy bemutatóterem nevű webshop, illetve klónja, ott volt qrva sok vélemény minden fajta gépről, a Pana mellett egy 40k-s Miele (bagettes :O ) volt amit szerettek. A többivel problémák voltak, nem jól sütött, a jó/rossz sütések aránya magas volt, hang, fogyasztás, kenyérméret, a kenyér minősége, héja, beleragad-e a lapát, meddig bírja a fazék, a motor mikor megy tönkre a melegtől. Ilyesmikben, és a ráadás funkciókban a legjobb a Pana és az említett Miele, a felhasználói tapasztalatok alapján. Olvastam olyan 40k-s gépről ami hangos volt, stbstb. Aki naponta süt, annak durván kijönnek a különbségek, a 20k-s géphez képest sokkal jobb a kenyér állaga, már csak ezért megéri.

Kenyérsütők között amit mondtál, leszarom hozzáállás, tukmálás, csakalegjobb nem igazán releváns, mert itt tényleg egy alapvető élelmiszerről van szó aminek az egyszeri beruházásán nem spórol aki csak ebből él. Qrva drága, de jobb mint kísérletezni. Hobbi célra jó lehet a köztes kategória, de ott úgysem veszik észre ezeket a különbségeket szerintem.

(#21) DeFranco válasza gerii (#20) üzenetére


DeFranco
nagyúr

nem igazán mondtál ezzel semmi konkrétumot azon kívül, hogy internetes emberek mondtak sok dolgot sokmindenről.

Kenyérsütők között amit mondtál, leszarom hozzáállás, tukmálás, csakalegjobb nem igazán releváns, mert itt tényleg egy alapvető élelmiszerről van szó aminek az egyszeri beruházásán nem spórol aki csak ebből él. Qrva drága, de jobb mint kísérletezni. Hobbi célra jó lehet a köztes kategória, de ott úgysem veszik észre ezeket a különbségeket szerintem.

felhasználás módja értsd: 4 éve folyamatosan ezt a kenyeret sütjük/esszük, 2-3 naponta megy a gép, túl vagyunk már több mint 300-400 sütésen biztosan, családban és ismerősi körben van még 5 másik kenyérsütő gép velük folyamatosan egyeztetünk, receptet és tapasztalatot cserélünk.

persze ha ez neked hobbi cél, és arra gondoltál, hogy nem ebből üzemeltetek kézműves látványpékséget, akkor nem szóltam :) mi egyszerűen csak ezt esszük 4 éve naponta kétszer. :)

szerk:

A többivel problémák voltak, nem jól sütött, a jó/rossz sütések aránya magas volt, hang, fogyasztás, kenyérméret, a kenyér minősége, héja, beleragad-e a lapát, meddig bírja a fazék, a motor mikor megy tönkre a melegtől.

nem jól sütött: nem tudom értelmezni. mintaszerű héj és textúra pipa

jó/rossz sütések aránya: mindig jó, szinte ipari mértékben egyforma a minőség ha kétszer-sokszor sütjük ugyanazt. új receptnél meg akármi van, legalább egyet iterálsz, megpróbálod megsaccolni a lentebb kifejtett anyagismeretből, hogy mi a helyes arány, megcsinálod és korrigálsz. ez nem a gép dolga, hanem a tiéd. ugyanazt beledobva ugyanaz jön ki 100%-ban.

hang: igen?

fogyasztás: igen?

kenyérméret: a nagyobb méret az üst űrtartalmával egyezik meg, a kisebbik pedig arányosan kisebb. más kellene legyen?

kenyér minősége: mégpedig?

héja: leírtam.

beleragad-e a lapát: ha letakarítod a tengelyt és a lapátot akkor nem ragad bele az üstbe, ha nem takarítod le, beleragad, ilyenkor 1 percig ázik vízben és lejön magától. tada.wav

meddig bírja a fazék: 4 év és tökéletes. so what?

motor mikor megy tönkre a melegtől: 4 év és tökéletes. so what?

[ Szerkesztve ]

(#22) Cathfaern válasza DeFranco (#21) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Na megkerestem, nekünk nem Panasonic van, hanem Moulinex (OW611831). Fél évig volt kb. használva heti 2-3x miután használaton kívül került (részben az is inkább költözés miatt). Ez annak idején 40ezer Ft volt, de kétlapátos, 1kilós kenyeret is tud sütni, és van hozzá bagettsütő is :) (ami egyébként nagyon macerás, akkor már megsütöm tepsiben ha formázgatni kell a dolgokat).

nem jól süt, illetve jó/rossz sütések aránya: Ilyen gond sose volt, nem volt "rossz" sütés

hang: hát hangosnak mondjuk borzasztóan hangos, amíg dagaszt addig nem nagyon lehet megmaradni vele egy szobában. Másik szobából hallani hogy zúg, de nem zavaró.

fogyasztás: ez passz. Amikor együtt ment a sütővel és a mosógéppel akkor levágta a biztosítékot, de egy ~40 éves panelben ez nem nagy kunszt :D (mondjuk egy sütésre alkalmas eszköznél amúgy sincs nagyon értelme fogyasztásról beszélni. Ha kevesebbet fogyaszt, akkor kevésbé süt. Ha jól akarod hogy süssön, akkor sokat kell fogyasztania. A dagasztási szakasz meg szerint a sütés mellett nem oszt/szoroz fogyasztásban).

kenyér minőség és társaira nem reagálnék, egyrészt a jelek szerint erősen receptfüggő, másrészt mivel az ideális sütős/kemencés minőséget úgyse lehet elérni, ezért szerintem ha már van értékelhető héja, akkor teljesítette ezt a pontot :)

beleragad-e a lapát? Itt arról beszélünk, hogy amikor kiveszem a kenyeret, akkor jön vele a lapát is, és egy kis hozzáadott fémdarabbal egy mozdulattal kiszedhető, vagy arról hogy beleragad és nem lehet kiszedni? Ha utóbbi, akkor olyan sose fordult elő. Ha előbbi, akkor az gyakorlatilag mindig meg volt, de egy mozdulat kiszedni.

a meddig bírjára értelemszerűen nem tudok reagálni :)

(#23) Dr.F.E.R.I. válasza DeFranco (#12) üzenetére


Dr.F.E.R.I.
addikt

Na kipróbáltam friss élesztővel is a sütést és azt kell mondjam, nem bántam meg. Találtam neten egy receptet, lényegében azt kopiztam csak le. A tartályba beletöltöttem 320ml langyos vizet, ebbe belemorzsoltam ~15gr friss élesztőt (budafoki). Adtam hozzá két evőkanál cukrot és egy púpos kanál lisztet. Összekevertem, hagytam kelni a tartályban 15 percig. Közben kevertem lisztet, sajnos a spéci lisztjeim mellett csak finomított BL-55 van, nagyanyám ezzel süt mindent. Ebből és teljes kiörlésű búzalisztből kevertem ki 500 grammot, kábé 70-30 arányban. A felfuttatott élesztőre ráöntögettem, majd adtam hozzá két evőkanál olajat és egy kis kanálnyi sót. Majd sima 1-es programot ráküldtem, ez 4 óra hosszú, a normál kenyerekhez van kitalálva. Kicsit furán van megoldva, legalább is nem nagyon látom az értelmét, hogy a 4 órás program első fázisában hozzá sem nyúl a gép semmihez, csak áll minden az üstben. Most is majd' fél óra volt, mire keverni kezdte a hozzávalókat, féltem hogy az élesztőnek nem tesz jót, ha ennyi ideig állva marad. Legközelebb szerintem azt csinálom, hogy eleve elindítom és csak utána kezdem el a fenti procedúrát, így jó negyed órát meg lehet spórolni. A végeredmény viszont bőven kárpótolt, mert ez lett az eddigi legszebb kenyerem:

Egy hátránya van a friss élesztőnek, hogy nem lehet időzített sütést csinálni vele, arra továbbra is az instant jó csak. Legalább is nem hiszem, hogy az élesztőnek jót tesz, ha felfutás után hosszú órákig nem csinálnak vele semmit. Tudom, hogy csak egy buzi sznob vagyok, mégis egyre jobban szeretem ezt a gépet. :K

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#24) Eastman válasza Dr.F.E.R.I. (#23) üzenetére


Eastman
őstag

„Kicsit furán van megoldva, legalább is nem nagyon látom az értelmét, hogy a 4 órás program első fázisában hozzá sem nyúl a gép semmihez, csak áll minden az üstben. Most is majd' fél óra volt, mire keverni kezdte a hozzávalókat...”

Keleszt? :U

A képek utáni részhez: [link] [link]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#25) Dr.F.E.R.I. válasza Eastman (#24) üzenetére


Dr.F.E.R.I.
addikt

Nem keleszt, hanem nem csinál semmit. Értsd, ahogy beleöntöm a lisztet, vizet, sót, olajat, az úgy is marad jó fél órát. Igaziból instant élesztőhöz tervezték a gépet, az meg ráadásul egy külön kicsi adagolóban van, azt csak a második, keverő fázisnál önti a hozzávalókhoz. Így keleszteni sem tudná a cuccot élesztő nélkül. Szóval nem vágom annyira, mi ez a 'pihentető' fázis.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#26) Eastman válasza Dr.F.E.R.I. (#25) üzenetére


Eastman
őstag

[link]

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#27) DeFranco válasza Dr.F.E.R.I. (#25) üzenetére


DeFranco
nagyúr

ugyanazt csinálja, mint amit te előtte 15 percig, felfuttatja az élesztőt, a kettőből az egyik felesleges. szerintem a manuális felfuttatás.

(#28) Dr.F.E.R.I. válasza DeFranco (#27) üzenetére


Dr.F.E.R.I.
addikt

A 4 órás programból kábé 30 percet vár, ez az első fázis. Ezt mindig megvárja, függetlenül bármitől. A gép gyárilag porélesztővel dolgozik, amit csak a második fázisban önt a keverékhez (addig külön adagolóban van az is). Így nem is tud keleszteni addig semmit, ezért nem értem ezt a 'pihentetést'.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#29) DeFranco válasza Dr.F.E.R.I. (#28) üzenetére


DeFranco
nagyúr

akkor passzolok, nem tudom mi értelme lehet ennek, az enyém egyből kever, dagaszt, majd keleszt.

azt hiszem 3 órás a program 70 dekás kenyér esetén, a 90 dekás kicsivel hosszabb.

(#30) Dr.F.E.R.I. válasza DeFranco (#29) üzenetére


Dr.F.E.R.I.
addikt

Én is ezt látnám logikusabbnak, ezt az első fél órát simán levághatná.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#31) DeFranco


DeFranco
nagyúr

"tartósteszt"

a csütörtök este megsütött kenyerérből fogyasztottunk csütörtök este és péntek reggel, vászonzsákba raktuk, majd ment fel a polcra.

hétfő este került elő (tehát kb. 4 nap állás után). egy vékony fedőszeletet levágva a következő szeletek pirítva még teljesen élvezhetőek voltak, a textúra ujjal nyomkodható puha nem morzsolódós, nem törős, csak a szélén száradt ki jelentősebben egy vékony rétegben. penésznek, egyébnek nyoma sincs. kedd reggel ettem meg a végét jó kedvvel bőséggel, 5 naposan.

[ Szerkesztve ]

(#32) abridabri


abridabri
veterán

Nakunk is van valami Hauser markaju kenyersuto, de parszor hasznaltuk csak az evek soran, vagy 3-4 ora mire elkeszul a cucc ,dragabb is mint a bolti, es cserebe nap vegere mar kokemeny. A mi varosunk eleg jol el van latva peksegekkel ,van vagy 15-20 pekseg ,mindegyik kenyeret probaltuk mar , de a best a Tesco :Y izre is meg 2-3 napig a'llagra is.

(#33) totron válasza Hieronymus (#4) üzenetére


totron
őstag

Nem vagyok biztos benne, hogy a samott kompatibilis az étkezési célú melegített légtérrel. Kibontanád ezt, hogy miért jók ezek a sütőaljba? Odáig tiszta, hogy tartják a hőt, de különben? A hő feláramlását fojtják, lassítják le, ezáltal...?

(#34) DeFranco válasza totron (#33) üzenetére


DeFranco
nagyúr

anyagismeretem nincs, samotthoz tetőcseréphez kevlárhoz nem értek.

azt viszont tudom, hogy miért jók ezek a pufferek a sütő aljába (nálunk a tetőcserép a családilag rendszeresített céleszköz). hagyományos gázsütőnél, ahol nincs légkeverés, meg felső sütés, és hasonló huncutságok, ott egyenletessé teszi az amúgy eléggé egyoldalú hőhatást.

alapból a tészta/hús/stb. nagyon hangsúlyosan alulról kapja a meleget, mire a teteje átsül, megpirul, stb. addigra az alja már szenesre ég, ez komoly probléma még a tapasztaltabb háziasszonyoknak is.

ha alulra beteszel egy jókora puffert, azzal vesztesz valamennyi hőenergiát, de sokkal egyenletesebb hőhatást kapsz a sütőtérben. jobb híján ezért alkalmazzák ezt a megoldást.

brotip: érdemes venni ebayről egy 300 Ft-os sütőhőmérőt egyébként, mert sokszor az a hiba, és azért ég le az étel még mielőtt átsülne, mert bőven magasabb hőfokon sütik, mint tanácsos. egy 3-as 3,5-ös fokozaton van simán 150-200 fok a sütőtér közepén ami jellemzően több mint elég.

(#35) zolee5016


zolee5016
őstag

Hello skacok
Egypár észrevétel.....
Azért nem árt pontosan kimérni a hozzávalókat.......komoly kémia ez a tészta.... ;)
ha tk kenyér a cél,vagy rozs,a cukrot felejtsétek el.Az alapból sem jár a kenyérbe,a tészába pedig olyan hatást kelt ami pont a kenyér számára nem előnyös...A jó kenyér titka a
1. a só (TK,rozskenyereknél 2,2%) Ugye törvényileg most pont ezt csökkentik folyamatosan ezért nem ehetsz régi finom kenyeret
2.érlelése a tésztának,azaz a dagasztás utáni 30-50 perc pihentetés ami echte a savanyúságot is befolyásolja (közvetve az eltarthatóságot )
3. a sütés..nagyon fontos az előmelegítése a sütőnek..fontos szerkezeti,azaz héj és bélzetállag tulajdonságokat ad a kenyérnek a megfelelően meleg sütő.Ajánlatos magasabb betevési(vetési),majd 20-30-fokkal alacsonyabb sütési hőmérséklet majd a végén ismét magasabb finishelés a héjképződés miatt..egy kilós kenyér esetében ez 240-200-240-es folyamat 50 percen belül A nem megfelelő hőjű sütőtől összeeshet ,tömör maradhat a bélzet
4. Rozsnál mehet több só 2,5 % de az egy fontos dolog,hogy kenyérben a só mennyiségének minimum a 75%-ának megfelelő élesztő benne legyen a tésztába,mert a só megfogja (meghosszabítja a kelést-érést) a tésztát .és ha kevés az élesztő le is rohasztja..ezért is eshet össze a kenyér sülés közben ,vagy marad túl tömör
5.Víz nagyon fontos ha esetleg magvas kenyeret,de grahamnál sem árt egy picit a lisztet,magvakat áztatni a többi összetevő (só,élesztő) nélkül ez is befolyásolja a végeredményt

alap kenyérrecept
liszt 100%
víz 60%
só 2%
élesztő 1,5-2 %
erre lehet variációkat alkalmazni,hogy a lisztet mivel keveritek meg,Árpa,maláta rozs,tk,graham stb
jó kisérletezést....

Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

(#36) DeFranco válasza zolee5016 (#35) üzenetére


DeFranco
nagyúr

cukrot a kenyérsütővel készült kenyérhez ír a recept, nem véletlenül, az élesztőt vadítja be, és segíti ezzel elő a tészta kelesztését. írja is az útmutatás, hogy lehetőleg ezek keveredjenek legutoljára, hogy a hatás a lehető legjobb legyen. gondolom nincs ez máshogy a sütőben készült "laikus" kenyérnél sem (feltéve, hogy amatőr háziasszony, és nem profi pék süti)

mivel lehet a cukrot adott esetben kiváltani?

fogadjuk el, hogy a kenyérsütő egy szabályozott, kalibrált, automatizált rendszer, nincs lehetőség tovább keleszteni, melegebbre állítani, csak az összetevőkön tudunk variálni. (csak az egyszerűség kedvéért, mert ha ezt nem tartjuk, hanem elkezdünk kézzel gyúrni, kemencét fűteni, stb. akkor a 100 kazuárpékből 98 ledobja a péklapát, és megveszi inkább a teszkós veknit)

(#37) zolee5016 válasza DeFranco (#36) üzenetére


zolee5016
őstag

az élesztőt vadítja be csak ezt eszi az élesztő és minimális adagolása javallott..amúgy
bontja :gyorsítja a gázok felszabadulását,ezért nem pihentet a gép,illetve a héjképződésben,azaz a száradásban segít,ízhatása 1-3% között elenyésző....
na és a sütőpor ugye utolsó bekezdés és a lényeg...
LINK
tehát nekem vannak fenntartásaim ezekkel az agyonautomatizált gépekkel kapcsolatban,(pontosan a csakezazegészséges)de az olyan gép amivel csak sütni is lehet az csodákra képes minimális gyakorlattal és sok ötlettel....

[ Szerkesztve ]

Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

(#38) DeFranco válasza zolee5016 (#37) üzenetére


DeFranco
nagyúr

nekem nincsenek fenntartásaim ezekkel a gépekkel, még pedig azért, mert sok ember számára ez teszi lehetővé egyáltalán, hogy házi sütésű kenyérben gondolkodjon.

nem fog nekiállni dagasztani, keleszteni, előmelegíteni, kivenni, betenni. én sem állnék neki, fizikailag nem fér bele az időnkbe, ez van (ezért írtam, hogy fogadjuk el ezt peremfeltételnek. elismerem, hogy a tízujjas dagasztás és a szeretet melegével kelesztés jobb eredményt ad, irigylem és tisztelem aki meg tudja csinálni, nekünk nem fér bele. filthy peasant robotizált kenyérrace)

abban szerintem egyet tudunk érteni, hogy a kenyérsütő géppel sütés is jobb, tisztább eredményt ad, mint a lakossági 90 dekás.

tehát így teszem fel a kérdést még egyszer, a cukor helyettesíthető-e valami más, jobb, egészségesebb, kenyérhűbb anyaggal, vagy gépi sütésnél ez a legjobb mi adható?

(#39) zolee5016 válasza DeFranco (#38) üzenetére


zolee5016
őstag

nem helyettesíthető nincs alternatívája, se barna se a glukózszirup nem jobb nem egészségesebb (mint írtam inkább kihagyható)

Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

(#40) Dr.F.E.R.I. válasza zolee5016 (#37) üzenetére


Dr.F.E.R.I.
addikt

Szerencsére nem baj, hogy automatizált, mert legalább így minden kenyere jó lesz (ugyanazon bevált alapanyagokat használva). Cukor nélkül mondjuk nem tudom, mi indítaná be az élesztőt, én mindenesetre megfogadom a mérnökök instrukcióit és teszek bele. Mostanra már megtaláltam mindenből a legjobb hozzávalókat, minden egyes kenyerem nagyon szépre sikerül. A gépnek amúgy van csak sütő opciója is a sok program közt, úgyhogy akár kísérletezni is nekiállhatnék. Csak sajna nem tudok rá túl sok időt kanyarítani.

Két lehetőség közül mindig a harmadikat válaszd

(#41) zolee5016 válasza Dr.F.E.R.I. (#40) üzenetére


zolee5016
őstag

Cukor nélkül mondjuk nem tudom, mi indítaná be az élesztőt
A liszttől....a glutintól a melegtől..........

Ha meghalsz,te nem tudod,hogy halott vagy,csak a környezetedben élők tudják..és nekik nagyon nehéz...namost ez a helyzet akkor is: ha hülye vagy---

(#42) totron válasza DeFranco (#34) üzenetére


totron
őstag

A penészesedéshez-eltarthatósághoz: a páratartalomtól nagyban függ ez a dolog. Ettől függetlenül nyilván a kenyér érdeme is mi meddig hogyan. A kettő együtt adja ki ezt, sokan nem szeretnek rendszerben gondolkodni, így tévesen esküsznek 1-1 receptre vagy csodálkoznak, hogy másnál miért nem vált be. A pizzatésztánál nagyon jelen van, de itt sem mindegy: a víz kémhatása. Lúgos a jobb. Ez érződik egyébként a vizes tésztán igen jól: kellemesen csiszi-csuszi sikamlós, nagyságrendekkel jobban nyújtható, ha kellően lúgos.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.