Hirdetés

Ki nyer ma? Játék és 8. generációs processzorok öt percben

Az egész úgy kezdődött, hogy hozzájutottam egy turbó nélküli i7 8700-hoz, úgyhogy gondoltam, hogy csinálok egy rövid tesztet.

Hirdetés

Melynek másik alanya egy i5 8500T. A biztonság kedvéért a két processzort két külön gépben teszteltem, mivel a jó fordított foglalatokban elég könnyű eltökíteni a tűket, illetve érdekelt is, hogy hogyan muzsikál a 65 wattos i7 egy minipécében.

Nevezett minigép egyébként egy HP Elidedesk 800 mini gen4, aminek érdekessége, hogy ez az erősebb és erősen ritka verzió, mely képes teljesértékű asztali processzorokat is fogadni, ennek okán hűtése teljesen réz, illetve tápja kilencven wattos. Itt kíváncsi voltam, hogy lesz -e thermal throttling, ami ugyan elmaradt, de a tízperces Cinebench r23 tesztek során 89-90 fokos hőmérséklet volt jellemző, úgyhogy nem vagyok benne feltétlen biztos, hogy célszerű lenne benne 8700-at járatni bekapcsolt turbóval. Tesztek alatt a CPU fogyasztása 50 watt környékén volt Hwinfo-val mérve, úgyhogy lehet látni, hogy nem feltétlen futja ki magát a 3,2 GHZ-es alapórajelen.

A 8500T alatt szintén egy HP márkájú eszköz volt, csak éppen egy Prodesk 600 g4 SFF, úgyhogy itt a hőmérséklettel nem nagyon lehetett baj, tekintve, hogy hagyományos, 65 wattos processzorok fogadására van fölkészítve a hűtés. Baj nem is volt, a processzor a kezdeti, 3,2GHZ all core turbó utáni 2,9 GHZ-et folyamatosan tartotta.

Az eredmények olyan jó Cinebench-esen kábé plusz-mínusz tíz százalékos körbe estek, úgyhogy itt maximum átlagokat lehet megadni, ez a 8500T esetében tíz perces stressz tesztnél 4200 pont környéke volt, sima, egyszeri futásnál pedig 4400 pont környéke, míg a 8700 esetében először 5800 pont körüli értékeket generált a stressz teszt, majd pedig megtáltosodott és kétszer is 6300 fölötti pont lett, ami megegyezik az egyszeri futással. Egyébként hasonlót pontmennyiséget kapott az i7 7700k is, ami elég jól mutatja, hogy a két generáció között mekkora különbség van.

Mivel órajelben kicsit több, mint tíz százalék különbség volt csak, ezért az elért eredményekből lehet látni, hogy nagyjából mennyit ér a Hypertheading (8th gen i5=6c6t, i7=6c12t), illetve ugyanitt meg nagyon elegem lett abból, hogy a CPU gyártók nem az alapbeállításokkal X ideig elérhető all-core turbót adják meg, hanem a maximum single-core turbót (ugyanitt még érdekes lett volna single-threaded tesztet is csinálni, de ahhoz lusta vagyok, viszont ott lehet az i5 győz). Tisztességes úgy lenne, ha legalább a TDP értékbe beférő all-core turbo is bekerülne a standard listákba, mivel mostanság kezdenek kikopni azon alkalmazások, melyek kizárólag egy szálat képesek használni.

Nagyjából ennyi volt a történet, amit elsődlegesen annak lehet köszönni, hogy lusta voltam elmenni edzeni, illetve már megint tele vagyok mindenféle fölösleges gépekkel. Összességében véve a nyolcadik generációban még mindig van bőven kraft, illetve jelenleg ár-érték arányban a legjobb generáció, ha az ember nem akar játszani és jók neki a használt, brand gépek. Ha játszani szeretne és épített használtgépre vágyik, akkor továbbra is a 12. generáció a sweet spot Intel oldalról, AMD oldalról meg jó kérdés (mármint ha nem végtelen a büdzsé)

Légy az első hozzászóló!

Még nem szólt hozzá senki sem.

Hozzászólok