Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#49851) Jorus válasza zzola (#49850) üzenetére


Jorus
nagyúr

Mindegy, nem baj, ha nem érted.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#49852) anarchic válasza >Deego.. (#49833) üzenetére


anarchic
tag

Jelenleg én egy G4400-assal, Asrock z170 ITX/ac ben hajtok G.Skill Tirdent Z(3400) ramokat.

Alapjáraton 2133-as a profilja a memóriáknak.

[Memoria]
[CPU+RAM+OC]

A procit húztam(BLCK), és utána állítottam a memórián a gyári 3400 felé.
Ha a proci húzás után nem szabályoztam volna le a ramot akkor 4000+ felett lenne annaka húzása.
Alapjáraton húzás nélkül a G4400 (3333) on tudja üzemelni a memóriát.

[ Szerkesztve ]

etc..

(#49853) Joshi


Joshi
titán

Üdv mindenkinek. Az adataimnál lévő konfigba beraktam egy G.Skill DDR3 2400-as memókat (2x8GB). A tesztprogi a MemTest86 7.1 Free volt és a 3. körben dobott egy hibát. Ez mennyire rossz? A budös életbe mégegyszer nem futtatom le, de azért érdekelnének a vélemények. Válaszokat előre is köszi. :R

(#49854) Dany007


Dany007
veterán

Üdv!

Kéne egy kis segítség, hogy a következő helyzetben mit néztem be, vagy mit nem vettem figyelembe.

Meglévő 2x4GB DDR3-hoz vettem 2x8GB DDR3-at. Mindegyik Corsair 1866-os. Beraktam szépen a foglalataikba A1-A2 ; B1-B2 (így vannak párosítva az alaplapi manualban).
A gond, hogy a windows a 24GB ram helyett, mindössze 20-at ismer fel. Vagyis, igazából 20GB-ot használ. Mert azt írja ki, hogy 24GB RAM (20GB használható).
AIDA 64 mindegyik ramot foglalatonként felismeri, dualban futnak is.

Mi lehet az oka, hogy ezek alapján mégis csak 20GB használható a 24-ből ha elvileg a Win is látja mind a 24-et és az Aida is.

Windows 7 Ultimate 64bit.
A10-5800K proci
Asus F2A85M alaplap.

Olyat olvastam a témában, hogy a proci meg a szorzók (bocs, már kijöttem a gyakorlatból), korlátozhatják a memória méretét. Azonban itt arról volt szó, hogy ilyen esetben kompletten nem "látja" a ram egy részét a rendszer, illetve az adott rampárt. Nálam viszont nem ez a helyzet...

Előre is köszönöm a segítséget.

(#49855) Stylerr


Stylerr
addikt

Sziasztok! Már írtam az alaplapos topicba is ezzel a problémával.
A számítógépem alkatrészei az adatlapomon megtalálható.
Olyan problémám van, hogy augusztusban elromlott a RAM-om, folyton megállt a kép és a hang, csak a reset segített, óránként előjött ez a probléma, 2 éves volt a RAM. Kicserélték garanciában a RAM-om, hibátlanul működött is a gép, egészen a mai napig. Ma ismét ugyanezt a hibát dobta. Lehetséges, hogy az új RAM is ugyanúgy elromlott mint az előző? Én arra tippelek, hogy talán az alaplap nyírja ki őket, ez lehetséges?!

(#49856) kicsipapucs válasza Stylerr (#49855) üzenetére


kicsipapucs
őstag

Ellenőrizd az alaplap értékeit. Memória vezérlő feszültsége, ram fesz. Auton sokszor túl/néha alul tud feszelni a lap keményen. Ez a tippem első körben. Ha nem megy, akkor nyomhatsz egy teljes bios resetet és elölről belőheted kézzel újra, hátha csak behülyült a bios. :)

Nyugodj békében, drága Maffia cicám. :(

(#49857) user26


user26
aktív tag

Sziasztok!
2 napja jött meg az új gépem. Összeszerelés után, Windows 10 telepítés folyamatában kék hibakép jelenik meg. Próbáltam több verziót, próbáltam win 8.1, próbáltam win7 verziót.
Összeszedtem pár hibakódot:

bad pool header
memory magament
system_service_exeption
system_thread_exeption_not_handler(ACIP.sys)
attempted write to readonly memory

Windows memória diagnosztikát futtatam, Ő szerinte nincs gond.
Memtest86 szerint kép: [link]

Config:
Asrock b150m pro4s
i5-6400
rx 480 4gb ddr5
Ram: 1darab, Curcial 8Gb DD4 2133 UDIMM 1,2V CL15 ct8g4dfdd8213
táp:fsp hexa+ 400W

Videokártyát kivettem, az alaplapra integráltal is ezt csinálja, így gondolom nem a VGA a rossz.

Mit csináljak, próbáljak ki ?

Xiaomi fan I 12T Pro I

(#49858) Joshi válasza user26 (#49857) üzenetére


Joshi
titán

Jobb lenne ha két memória modult vettél volna, de elvileg Single chanelben is működnie kéne. Az alaplap biosában nézz szét hogy mit lehet állítani, ha a memóriának van XMP profilja akkor töltsd be azt esetleg próbálj meg alacsonyabb órajelet.

(#49859) user26


user26
aktív tag

Egyébként mi a különbség ez:
CRUCIAL 8GB DDR4 2133MHz CL15 CT8G4DFD8213
és ez:
CRUCIAL 8GB DDR4 2133MHz CL15 CT8G4DFS8213

között.
Az "S" -s nem is fog működni ?

Xiaomi fan I 12T Pro I

(#49860) catoka


catoka
csendes tag

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy szerintetek ebbe az alaplapba [link] milyen memóriát lenne érdemes tenni? Ilyen proci menne bele. [link]

Corsair memóriát szeretnék mindenképp és van itt egy lista a supportált memóriákról. [link]

A kérdésem az lenne, hogy hány MHz-es memóriát érdemes beletenni?
(Azt tudom, hogy a CL jelzésnél a kisebb a gyorsabb)
Az SS/DS jelzések mit jelentenek?
4 slotos az alaplap. Melyik a jobb, ha 2 memória megy bele vagy 4?

Előre is köszönöm a válaszokat!

(#49861) zzola válasza user26 (#49859) üzenetére


zzola
félisten

Egy oldalas (SS), két oldalas (DS) modul .

[ Szerkesztve ]

(#49862) user26 válasza zzola (#49861) üzenetére


user26
aktív tag

Pontosítsd kérlek, nem értem.
Az "S"-s nem lenne jó ? (Nem működne a gép vele)

[ Szerkesztve ]

Xiaomi fan I 12T Pro I

(#49863) zzola válasza user26 (#49862) üzenetére


zzola
félisten

SS (single side) a modulon a chipek csak egyik oldalon vannak.
DS (double side) a modul mindkét oldalán vannak chipek.

Hogy jó-e a lapodba, fogalmam sincsen!

A lap gyártója szerint a CT8G4DFD8213 jó csak bele. Persze ez nem zárja ki, hogy a másik ne lenne jó. Minden modult ők sem próbálnak ki. Lehet a Crucial-ból csak a DS-t eszi meg a lap.

[ Szerkesztve ]

(#49864) user26 válasza zzola (#49863) üzenetére


user26
aktív tag

Köszönöm a választ.

Xiaomi fan I 12T Pro I

(#49865) Jonhy62 válasza lauimi (#49817) üzenetére


Jonhy62
csendes tag

nálam ugyan ez van A1 b1 be kéne menni dualba . igy single ahogy a képen látom .nálam ha a b1 be rakom még be se tölt feketeség. ha megoldodik a probid irjál hogy mit csináltál . ja nálam még nem megy a pendrive. nálad?

(#49866) Szomby


Szomby
csendes tag

Sziasztok, bocsi ha rossz helyen kérdezek, de nem tudom hol lenne hely a kérdésemnek. Van egy Asus P5P43Td-tipusú alaplap, vettem egy 8-gb-os Kingston Hyperx Savage 1600-mhzes Cl9-es ramot. Ha berakom egyedül, vagy egy másik rammal se kép se hang. Próbáltam már majdnem minden beállítást, legfrisebb BIOS van fönn, de meg se nyekken. Ezután vettem egy 4-Gbos Kingston Hyperx Fury típusú 1600-mhzes Cl10-es memóriát, ezzel sem mozdul meg... Elméletileg mennie kéne legalább a 4-Gbossal. Jelenleg egy 6-éves Kingmax 1600-mhzes 1-gbos szelet van benne, mi lehet a gond? , a proci egy Core 2Quad Q8300-as. Segítségeteket előre köszön!

Most írom.....

(#49867) kicsipapucs válasza Szomby (#49866) üzenetére


kicsipapucs
őstag

Szia!

A lap csak olyan 4GB-os modulokat támogat, amelyeknél 1 modulon 16db memóriachip van, tehát 4GB/16(ennyi darab chip fér egy normál ramra, oldalanként 8)=256MB egy chip mérete.
Mb (megabit)-ben szokták megadni, 1B (bájt)=8 bit, tehát 256MB=2048Mbit=2Gbit egy chip mérete/"sűrűsége". Lényeg a lényeg, hogy olyan 4GB-os ramo(ka)t keress (8GB-os stickek felejtősek), ami 2Gbit-es chipekkel szerelt, 4GB mérethez mindkét fele a nyáknak bír 8-8 darab chippel. Azok menni fognak.
A mostani 4GB-os és a 8GB-os modulod is 4Gbit-es IC-s lesz, mert a 8GB az tuti mindkét oldalán tele van chipekkel (ddr3-ból az volt a csúcs), a 4GB pedig csak az egyik felén lesz IC-zett, ergo a 4GB-osod igazából csak egy fél 8GB-os.
Mennyire érthető?

Nyugodj békében, drága Maffia cicám. :(

(#49868) catoka


catoka
csendes tag

Sziasztok!

Érdeklődni szeretnék, hogy szerintetek ebbe az alaplapba [link] milyen memóriát lenne érdemes tenni? Ilyen proci menne bele. [link]

Corsair memóriát szeretnék mindenképp és van itt egy lista a supportált memóriákról. [link]
A kérdésem az lenne, hogy hány MHz-es memóriát érdemes beletenni?
(Azt tudom, hogy a CL jelzésnél a kisebb a gyorsabb)
4 slotos az alaplap. Melyik a jobb, ha 2 memória megy bele vagy 4?

(#49869) Szomby válasza kicsipapucs (#49867) üzenetére


Szomby
csendes tag

Köszi! Kb. Értem, de még fel dolgozom a dolgokat. De azt hiszem így már tiszta. Köszi!

Most írom.....

(#49870) Joshi válasza Szomby (#49866) üzenetére


Joshi
titán

De miért nem olyan memóriát veszel a lapodhoz ami szerepel a memória support listában? :F

(#49871) --Disztroj--


--Disztroj--
senior tag

Sziasztok!

számít manapság a memória fürgeségét tekintve, hogy milyen kitben működik a gépben?

Arra gondolok, hogy anno volt olyan mondás (ha jól tévedek), hogy érdemesebb 4 ramból megtölteni minden csatornát, mint két modulból (amik nagyobbak), mert így több csatornán pöröghet a data

tehát a kérdés summázva; pl érdemesebb 32 gigát kihozni 4 modulból, vagy teljesen jó a 2x16Gb?

A jó bor is megárt, ha sok! Hallgasd meg Sono Matto Bozo

(#49872) Bib válasza --Disztroj-- (#49871) üzenetére


Bib
őstag

Szia!
Állítólag a 2 db modul kevésbé terheli a memória vezérlőt. Sebességben nincs számottevő különbség. Szerintem alapvetően mindegy melyik módszer.

(#49873) --Disztroj-- válasza Bib (#49872) üzenetére


--Disztroj--
senior tag

Akkor lényegében még jobb is a két modul! (: nice
Köszi a választ ;)

A jó bor is megárt, ha sok! Hallgasd meg Sono Matto Bozo

(#49874) Jonhy62 válasza DIMITRIUS (#49804) üzenetére


Jonhy62
csendes tag

nálam ugyan ez a probléma ál fent . egyenlőre nem haladok vele.Már minden fajta variáciot probáltunk A 3.2 bios frisittve lett 3.4 re. ha A1- b1 vagy A2-b2 re van téve a biosig se jut el. singlében ismeri de vissza áll a 3000 ről 2133 ra. Segithetne valaki mi van ilyenkor

(#49875) Szomby válasza Joshi (#49870) üzenetére


Szomby
csendes tag

Hali, az általam talált "Support lista" (amit a gyártó oldaláról töltöttem le PDF-ben) szerintem egy 2009-es lista, és nem vagyok benne biztos, hogyha becsattogok egy boltba a listámmal akkor tudnak bármit is kezdeni velem. (Külföld) :/

Most írom.....

(#49876) anarchic válasza --Disztroj-- (#49873) üzenetére


anarchic
tag

DDR4 nel nem mind1, hogy quad Channel vagy dual Channel.

etc..

(#49877) Bib válasza Jonhy62 (#49874) üzenetére


Bib
őstag

Dimitrius kollégának XMP profilban a ramjai 2133Mhz-et megy a leírás szerint, bár pontos típusszám nem derült ki. A 3200Mhz a tesztelt overclockolható órajel.
Memory Size
16GB Kit (2 x 8GB)
SPD Latency 15-15-15-36
SPD Speed 2133MHz
SPD Voltage 1.2V

Speed Rating
PC4-25600 (3200MHz)
Tested Latency 16-18-18-36
Tested Speed 3200MHz
Tested Voltage 1.35V
Manuálisan kell beállítani a fenti értékekre úgy mennie kell ha a lap is úgy akarja.

(#49878) Joshi válasza Szomby (#49875) üzenetére


Joshi
titán

Ne csodálkozz hogy 2009-es a lista mivel a lapod is régi. Ahogy nézem a listát max 2GB-os modulok vannak benne, ebből nekem az jön le hogy ennél nagyobbat nem kezel. Ez be is igazolódott amikor próbáltál nagyobb memóriákat. A lista szerint a legnagyobb méretet a 3x2GB-al tudnád elérni.

(#49879) Szomby válasza Joshi (#49878) üzenetére


Szomby
csendes tag

Csodálkozni nem csodálkozom, tisztában vagyok vele, hogy mikori a lap mert akkor vettem. 4-slot van rajat, 4x2Gb az 8, ugyebár. Viszont az oldalon, a leírásban és minden rendben hol 16-Gbig "kezeli, támogatja" a memóriát, ezért futottam neki a 4-Gbossal.

Most írom.....

(#49880) Joshi válasza Szomby (#49879) üzenetére


Joshi
titán

Igen, a manualban max 4GB-os modult ír. Sok szerencsét. :R

(#49881) Szomby válasza Szomby (#49879) üzenetére


Szomby
csendes tag

Bocsi, a 16-gbot valahol máshol benéztem. Köszi a segítséget, de asszem inkább le kell cserélnem. :/

Most írom.....

(#49882) Joshi válasza Szomby (#49881) üzenetére


Joshi
titán

"Köszi a segítséget, de asszem inkább le kell cserélnem."
Jó döntés, nem akartam mondani mert nem ismerem az anyagi helyzetedet ill. a felhasználói szokásodat. :B

(#49883) --Disztroj-- válasza anarchic (#49876) üzenetére


--Disztroj--
senior tag

Miért?

A jó bor is megárt, ha sok! Hallgasd meg Sono Matto Bozo

(#49884) edda80


edda80
tag

Nekem az alaplapomon(MSI b150m Bazooka) 4RAM fér el és Dual Channeles, most van benne egy 2x4GB ram KIT, ha e mellé veszek 2x8GB RAM-os KIT-et az gond lenne a meglévő mellé? Vagy mindenképpen meg kell szabadulnom a meglévő 2x4-estől?

(#49885) kicsipapucs válasza edda80 (#49884) üzenetére


kicsipapucs
őstag

Előfordulhat összeférhetetlenség, ha a két különféle ram kit nem szereti egymást. De ha ez nem áll fenn, simán nyomhatod őket vegyesvágottban.

Nyugodj békében, drága Maffia cicám. :(

(#49886) kupecke


kupecke
csendes tag

Sziasztok?
Ha egy 4 éves (MSI MS-7641), RAM-ot 1333 MHz-ig kezelő alaplapban szerencsésen elindul egy 2400 MHz-es CL11-es RAM, akkor várhatóan bődületesen jó késleltetéssel fog működni, mondjuk CL7 köröl?

(#49887) edda80 válasza kicsipapucs (#49885) üzenetére


edda80
tag

Értem, köszi, akkor megéri beruházni rá. :D

(#49888) Sokimm


Sokimm
senior tag

Sziasztok!

Érdeklődnék, hogy hátha itt kapok segítséget, a ramjaim beállításával kapcsolatban.
A teljes hsz itt látható: [link]

A kérdésem zanzásítva:
Mit jelent az, hogy
1, EIST (Enhanced Intel SpeedStep Technology)
2, Legacy Tweaking (enabled / disabled)
3, DRAM Reference Clock (auto / 200Mhz / 266Mhz)
4, Extreme Memory Profile X.M.P (enabled / disabled)
5, DRAM Timing Mode (auto / link / unlink)

Köszönöm a helpet előre is! :R

(#49889) DBZFOREVER


DBZFOREVER
csendes tag

Sziasztok.
Jelenleg van 8 GB HyperX 1866 os dual channeles ramom, szeretnék 16 ra lépni.
A kérdés az lenne hogy :
Érdemes belefeccölnöm egy G.SKILL 16GB (2x8GB) DDR3 2400MHz ( http://www.arukereso.hu/memoria-modul-c3577/g-skill/16gb-2x8gb-ddr3-2400mhz-f3-2400c11d-16gsr-p223927058/ ) Ram-ba vagy inkább vegyek még egy 8GB os párost a HyperX-böl? Vagy esetleg a HyperX böl egy 16 GB 2133 MHZ páros lenne a jó?
Válaszokat elöre is köszönöm. :))

[ Szerkesztve ]

(#49890) Stylerr


Stylerr
addikt

Sziasztok! Flash játék alatt folyton beáll a kép, és a hang, ez ugye RAM hiba. Én az időzítésre gyanakszom, viszont nem tudom, hogy hova kell beírni a JEDEC által megadott helyes értékeket. Ezért kérlek segítsetek.
Íme a JEDEC által megadott helyes érték.

Jelenleg ezeken az értékeken fut a RAM-om, kérdésem pedig az, hogy mely értékeket kell, hogy módosítsam?


Command Ratenál próbáltam már az 1T-t is, ugyanúgy fagyott.

[ Szerkesztve ]

(#49891) zaja8


zaja8
aktív tag

Sziasztok!
Memóriát mivel tudom tesztelni, hogy stabilak a beállítások vagy sem?

Köszönöm!

(#49892) Viperator válasza zaja8 (#49891) üzenetére


Viperator
őstag

Prime95, IBT, ...

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#49893) zaja8 válasza Viperator (#49892) üzenetére


zaja8
aktív tag

Erre gondoltam én is, de ha elhasal a prime, honnan tudom hogy nem a proci miatt hasalt el?

(#49894) Jorus válasza zaja8 (#49893) üzenetére


Jorus
nagyúr

Small FFT-vel kiteszteled a CPU-beállítást, aztán Custom-nál megadod a tesztelni kívánt RAM mennyiségét.

''És nagy kópék vagyunk. Igyunk barátaim, yo-hoo!'' - Jack Sparrow

(#49895) blu79


blu79
addikt

Sziasztok, berakom ide is , hátha valakit érdekel : [link]

[ Szerkesztve ]

¯\_(ツ)_/¯ = G-sync 165Hz ips 1440p « Ahogy a programozók készítik programjaikat, az első jöttment harkály lerombolhatná az egész emberi civilizációt »

(#49896) sturmsoldat


sturmsoldat
újonc

Üdv!

Adott 2*8 giga "Kingston hyperx fury blue hx318c10fk2/16" DDR3-1866mhz-es ram.
Valamiért azonban csak 1066mhz-en indul el velük a gép.
Az alaplap egy "Asus M5A97 R2.0" és ha vissza állítom az eredeti órajelére vagyis 1866mhz-re akkor az újraindulás után csak csipog és fekete a képernyő.

Köszönök előre is minden segítséget!

(#49897) Alpi. válasza sturmsoldat (#49896) üzenetére


Alpi.
addikt

Milyen proci ? 1333 / 1600 -on mit csinal ? 1866-on xmp profillal probalod ?

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#49898) sturmsoldat


sturmsoldat
újonc

AMD Fx 8350-es a processzor(ezt elfelejtettem leírni). Xmp profil pedig csak Intel-el van igaz?
Csak 1066-on hajlandó menni. 1333-on és 1600-on is csipogás és fekete képernyő van.....

[ Szerkesztve ]

(#49899) Alpi. válasza sturmsoldat (#49898) üzenetére


Alpi.
addikt

Valamelyik idozites nem tetszik neki. Frekin kivul minden auton van ?

https://www.youtube.com/channel/UCbJjHfBdTsUw3UJAFr-5Gsg

(#49900) sturmsoldat


sturmsoldat
újonc

Igen, frekin kívül minden automatán van. Az időzítésre én is gondoltam, csak eddig nem mertem hozzányúlni, mert nem találtam semmit infót rá, hogy mennyire kéne állítani.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.