Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:00:17

LOGOUT.hu

A RAM (az angol Random Access Memory rövidítéseként), magyarul közvetlen hozzáférésű memória. Egy közvetlen elérésű írható/olvasható adattároló eszköz. A RAM tárolja a CPU által végrehajtandó programokat és a feldolgozásra váró adatok nagy részét. Az adatok csak addig maradnak meg benne, amíg a számítógép feszültség alatt van, kikapcsoláskor a benne tárolt adatok elvesznek.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#44501) Comic válasza Qru (#44500) üzenetére


Comic
aktív tag

CPU-z így látja.:

(#44502) Qru válasza Comic (#44501) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Érdekesd a 2-es slotban lévőre nem írja, hogy 4GB-os modul lenne... Nem tudja kiolvasni belőle. :(

#nincsbennetarcsi

(#44503) Comic válasza Qru (#44502) üzenetére


Comic
aktív tag

Ezen csodálkozom magam is. Memtest végigfut, minden benchmark-ot végig tud vinni. A BIOS látja is DIMM2-ben a 4Gb-os modult rendesen... :F

(#44504) Qru válasza Comic (#44503) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Akkor elivleg nincs baj. Vmi miatt nem tudja kiolvasni a 2-es slotban lévő ram méretét. Alényeg, hogy a bios látja.

#nincsbennetarcsi

(#44505) Comic válasza Qru (#44504) üzenetére


Comic
aktív tag

Magát a ram modult nem tudja olvasni, de a rendszer és amint látod minden program látja egyben a 8Gb-ot.
Megpróbáltam cserélni a helyüket, innen tudni, hogy maga a modul nem definiálható, mert mindegy hová teszem, konkrétan azt a modult nem látja...

(#44506) Tonchi26


Tonchi26
csendes tag

Korábbi kérdésemmel kapcsolatban esetleg tud valaki segíteni?[link]

(#44507) Qru válasza Tonchi26 (#44506) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Próbáld meg egy bios reset után, hátha megeszi. Ha van újabb bios akkor azt is frissítheted, szokták javítani a ram kezelést is bennük.

Ha nem akkor cseréltesd ki a ramot. Ritkán de van olyan, hogy egy-egy lap nem indul egy adott rammal.

#nincsbennetarcsi

(#44508) Tonchi26 válasza Qru (#44507) üzenetére


Tonchi26
csendes tag

Köszönöm szépen, ha otthon leszek megpróbálom.

(#44509) JeRIChO.#


JeRIChO.#
csendes tag

Sziasztok!

Bővíteni szeretném a számítógép memóriáját csak nem tudom eldönteni hogy 1×8 gb-s vagy 2×4 gb-s kites kiszerelés a jobb.

Most a gépbe egy GEIL 4GB Value PLUS 1333MHz CL9 GVP34GB1333C9SC dolgozik és ez mellé szeretnék ugyan ilyen márkájú memóriát az az GEIL-t 1×8gb-sat vagy 2×4gb-s kit kiszerelést.

GEIL 8GB Value Plus DDR3 1333MHz CL9 GVP38G33C9SC ez az 1×8 gb-s kiszerelés vagy a kites kiszerelés lenne számomra a jobb amely pedig ez: GEIL 8GB Value Plus DDR3 1333MHz CL9 GVP38G33C9DC

Szerintetek mind1 melyiket veszem vagy van valami hátul ütője az egésznek hogy nem működne jól együtt egy 4 gb-s és egy 8 gb-s vagy egy 4gb-s és egy 2×4-es kites kiszerelésű memória?

Válaszokat előre köszönöm! :R :R :R

(#44510) Qru válasza JeRIChO.# (#44509) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

8Gb ram bőeven elég, vegyél egy 2X4-es kit-et a meglévőt meg add el. KIT azért jobb mert akkor kétcsatornás módban tud futni a ram ami adott esetben sokat tud gyorsítani a gépen.

#nincsbennetarcsi

(#44511) Tonchi26 válasza Qru (#44507) üzenetére


Tonchi26
csendes tag

Köszönöm a remek tippet, kipróbáltam a BIOS frissítés bejött. Részben büszke vagyok magamra, mert én is a frissítésen gondolkodtam csak kellett a megerősítés :) Innen csókoltatom az MSI munkatársait a remek Live Update programjuk miatt. Kicsit tartottam a BIOS piszkálásától, de kb. 5 perc alatt elintézett mindent helyettem :)

(#44512) Qru válasza Tonchi26 (#44511) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

:C

#nincsbennetarcsi

(#44513) JeRIChO.# válasza Qru (#44510) üzenetére


JeRIChO.#
csendes tag

Köszönöm biztos hogy kitet veszek :N

Valamint még 1 kérdés lenne ami rendkívül aggaszt. Olvastam egy oldalon hogy a dual channelhez, a kithez olyan alaplap kell ami támogatja ezt és tud rendesen működni. Ez igaz? Ha nem akkor azt jelenti hogy bármilyen alaplapom is van nyugodtan vehetek kitet, ha pedig igaz akkor honnan tudom hogy támogatja? Csak mert az alaplapos dobozon nem olvasok semmilyen ilyesmi támogatást se interneten de lehet nem találtam megfelelő oldalt hátha tudsz/tudtok segíteni :N

Alaplapom: ASUS M5A78L LE AM3+

Ja és még 1 dolog ami eszembe jutott! 4 gb ramom van ugye most a gépembe és láttam már gépigényen hogy egy adott játéknak 4 gb az ajánlott memória követelménye és ez nálam laggolt, akadt. Ez mitől lehet? Rendszert kéne frissíteni? vagy éppen a ram mennyisége a kevés? ezért is akartam 12gb-t mert az tuti h elég és simán futni fog a 8gb-s ram követelésű játékok laggmentesen. :N

Köszönöm előre a választ! :R :N :R :N :R

[ Szerkesztve ]

(#44514) Qru válasza JeRIChO.# (#44513) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Játékhoz kell akkor nem érvágás ha bukod a DC-t, az inkább csak tömörítésnél gyorsít meg szintetikus mérési tesztekben.

A prociban van a memvezérlőd az AM3 pedig támogatja a DC-t. Tehát ha megfelelő ramot veszel akkor lesz DC.

Sok mindentől lehet de ha 4GB ram a minimum akkor elvilg kéne futni gond nélk 4GB rammal is, persze nem full részleteséggel...

#nincsbennetarcsi

(#44515) JeRIChO.# válasza Qru (#44514) üzenetére


JeRIChO.#
csendes tag

Köszönöm a szakértő választ, sokat segítettél! :K

Olyan tanácsot adtál még hogy vegyek egy kitet a meglévőt meg adjam el. Ha ezt csinálom milyen memóriát ajánlsz? Érték/ár mércéből a legjobbat. és nem drágább mint 23000 ft. valamint még az adott márkán belül milyen tipust? pld: geil evo vagy geil value.

Köszönöm a választ és bocs a sok kérdésért csak a legjobbat akarom kihozni a gépből! :R

(#44516) Qru válasza JeRIChO.# (#44515) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

AMD nem érzékeny a magasabb ramfeszre szóval kb bármit vehetsz mellé.

Ami nagyon jó és most jó áron is van:

Crucial Ballistix Sport 1600 CL9

De nézhetsz Kingston HyperX 1600 CL9-et vagy Corsair Vengeance 1600 CL9-et is.

Borda magasságra figyelj, ha nagy méretű a cpu hűtőd lehet csak alacsony bordás fér be alá.

Geil: Value, Evo sem tud többet csak drágább. Ha meg tuning a cél akkor sajnos mélyebben a zsebedbe kell nyúlnod...

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#44517) acidflux


acidflux
csendes tag

Üdv Mindenkinek.

Segítséget szeretnék kérni memória ügyben. Van 2db 2GB -os Kingmax Nano memóriám. Ezek 1600MHz -en mennek CL9 -es időzítéssel. Vettem még 2db -ot ebből a típusból, de azzal vagy kékhalálozik vagy már betöltés közben újra indul a gép. Akár együtt a 4db vagy csak önmagában az újabb. Ezek egy ASUS P5P43TD Pro lapban vannak (legfrissebb, nem beta BIOS -szal) és egy Intel E8400 -as proci kíséretében. Nézegettem a BIOS -t de semmi olyat nem találtam ami egyértelműen megoldaná a gondomat. Mi lehet a gond és miként tudnám ezt megoldani? Köszönöm előre is a segítő választ/válaszokat! :)

[ Szerkesztve ]

(#44518) Qru válasza acidflux (#44517) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Modul megkapja a kellő (gyártó által előírt) feszültséget? Ha igen és az időzítés is rendben van akkor próbáld meg a memvezérlő fezsültségét emelni. 4 modul már nagyon nagy terhet ró rájuk. Ezért is szoktuk inkább azt javasolni, hogy ilyen esetben addja el az ember a meglévő kitet és vegyen egyben egy nagyobbat.

mod:

Memvezérlőnek +0,1 vagy +0,2V-ot adj max.

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#44519) acidflux válasza Qru (#44518) üzenetére


acidflux
csendes tag

A gyártó azt írja, hogy 1,5-1,8V -ig kaphatnak feszültséget. AIDA azt írja, hogy jelenleg 1,5V -on mennek. Körbenézek a BIOS -ban, próbálgatok pár lépcsőt, mert emlékeim szerint 0,05V -os lépcsők vannak. Köszönöm addig is! :)

(#44520) acidflux válasza acidflux (#44519) üzenetére


acidflux
csendes tag

Annyiban tévedtem,h a lépcsők nem 0,05V -onként mennek, hanem 0,015V -onként. Az első próbálkozásom 1,605V -on volt, majd feljebb vittem 1,710V -ra de még a win logo sem jelent meg és újraindult. Viszont találtam még olyat,h:
DRAM Static Read Control
DRAM Dynamic Write Control
DRAM Read Training
DRAM Write Training
MEM OC Charger
Ai Clock Twister
Ai Transaction Booster

Ezek pontosan mik? Nem szeretek olyat állítani amit nem tudom,h mi is az és mit csinál. Érdemes kipróbálni a memória vezérlőt 1,65V -on? Azért kérdezem mert sok helyen az 1,65V -ot írják hivatalos feszültségnek.

(#44521) Qru válasza acidflux (#44520) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Más feszültsége van a memóriamodulnak és a vezérlőnek. A kettő nem ugyanaz.

Modul feszültségben 1,8V fölé ne menj. Vezérlő feszültségben meg 2,2V a max amíg elmehetsz.

Ezek csak tuninighoz kellenek csak, legyenek kikapcsolva. Egyelőre a gyári órajelen se megy nem hogy tuningról legyen szó...

#nincsbennetarcsi

(#44522) acidflux válasza Qru (#44521) üzenetére


acidflux
csendes tag

Ha jól értem akkor az északi híd feszültségét kéne emeljem? Azzal régebben próbálkoztam már (1,1-1,25V -ig, mert ez a tartomány áll rendelkezésre), de sajnos ugyan az az eredmény fogadott. :(

(#44523) Falcon C.


Falcon C.
aktív tag

Erről mi a véleményetek? Egy 2×4GB-os kit, 10 hónapja vettem, 60 hónap garanciával. Csere?

[ Szerkesztve ]

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#44524) pepejoe


pepejoe
tag

Sziasztok!

Van egy OCZ (OCZ3G1333LV4GK, 2 GB DDR3, 1333 MHz, CL9, 1.65 V) memória modulom amit ma 11.5 órán keresztül teszteltem és 14x lett pass-os memtest86+ ban.

Ezután van értelme tesztelni a Win7 beépített memóriatesztelőjével vagy csak elfecsérelt idő lenne?

Az alaplapot elfelejtettem átállítani, így csak az auto 1.5V-on lett tesztelve. De mivel a modul gyárilag 1.65V-os ezért hozhat más eredményt ha a megemelt feszültséggel tesztelem?

Válaszaitokat, segítséget előre is köszönöm!

(#44525) Comic


Comic
aktív tag

Előre elnézést kérek az értetlenségemért, de segítséget kérnék, akár privátban is, ha itt nagyon szájba rágós lenne!

Valaki magyarázza már el, hogy ez az XMP mi a jó fity-fene!
Igen, annyit tudok, hogy intel frekvencia támogatás és evvel magasabb frekin mennek a ramok, mint a gyári max-a. De ez hogy megy? Vagy mitől? Vagy minek? (Azon kívül, hogy OC ram megy mint a barom...)

(#44526) Qru válasza acidflux (#44522) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Igen, azt. Ha nem segít akkor modult feszt tudod emelni ha az sem segit akkor semmi. :( Talán frissebb bios ha van...

mod:

Falcon C.: Igen, küldd vissza gariba.

pepejoe: Felesleges a memtest jobb/szigorúbb mint a win beépített ellenörző progija. Feszültség nem befolyásolja, ha stabil 1,5V-on is akkor ne is adj 1,65V-ot, mert csak feleslegesen rövidíted az élettartamát a ramnak.

Comic: Ezt olvasd el: [link]

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

(#44527) Falcon C. válasza Qru (#44526) üzenetére


Falcon C.
aktív tag

:R

Boltból azt írták (elküldtem nekik is a képet), hogy mivel AMD a processzorom, ez lehet vezérlőhiba is. Nem értek a Memtest pici lelkéhez, most futtattam először. :B

[ Szerkesztve ]

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#44528) Comic válasza Qru (#44526) üzenetére


Comic
aktív tag

Ezt már megtaláltam magam is. Amivel nem jutok dűlőre, hogy akkor az XMP most túlhajtás, avagy sem.
Mert ugye egy támogatott funkcióról/szolgáltatásról beszélünk.
Ellenben a túlhajtás - legalábbis az én értelmezésemben - annyit tesz, hogy a támogatott funkciók/szolgáltatások feletti potenciát használjuk ki.
Következtetés, hogy ebben az esetben még mindig mehetnénk fentebb, mivel egy olyan dolog az XMP, ami a kellően felszerelt eszközök lehetőségeinek fényében egy alapból támogatott megoldást használunk...

(#44529) Qru válasza Comic (#44528) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Több szempontból nézhetjük. Nézhetjük az JEDEC specifikációk szemszögéből, a vezérlő szemszögéből és a (ram)gyártói szemszögből is. Melyikre vagy kíváncsi?

Falcon C.: Nagyon ritka a vezérlő hiba, ha tudod teszteld másik gépben is ha nem akkor küldd vissza a ramot.

#nincsbennetarcsi

(#44530) zeahangya


zeahangya
csendes tag

Sziasztok!

Ezzel a memóriával szemezek, de úgy látom, hogy nálunk nem kapható? Vagy csak én nem találtam meg a szokásos helyeken.

[link]

(#44531) Qru válasza zeahangya (#44530) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Platinumból nem nagyon van itthon C7-es, nincs rá kereslet igazából.

Vengeance 1600 C7: [link]

#nincsbennetarcsi

(#44532) zeahangya válasza Qru (#44531) üzenetére


zeahangya
csendes tag

Köszönöm. Igazából nem is értem, miért. Attól még lehetne rendelésre hozatni, nem kell raktáron tartani. Más alkatrésszel is jártam már így.

(#44533) Qru válasza zeahangya (#44532) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Esetleg Meriln-t vagy az Oázisban kérdezd meg. Ők szoktak hozni rendelésre is extrább cuccokat.

#nincsbennetarcsi

(#44534) gorje


gorje
senior tag

Sziasztok!

Újraindul a gépem, gondolom ill biztos hogy ram.. 3 modul van. Memtest-el látható hogy melyik modul a bibis? Vagy ki kell "csengetni" egyenként? Érdekelne a véleményetek: Hogyan? Melyik memtestel? Milyen módon? Mit javasoltok?
Köszi

(#44535) Qru válasza gorje (#44534) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Egyenként teszteld őket.

Memtest jó, vagy használhatod a win beépített memteszterét is. :K

#nincsbennetarcsi

(#44536) gorje válasza Qru (#44535) üzenetére


gorje
senior tag

Koszi a valaszt. Barterba kapott regi gep. Xpbe gondolom nincs ilyen.? Memtest86 al is jo?

(#44537) Qru válasza gorje (#44536) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Igen, az is jó. :K

#nincsbennetarcsi

(#44538) gorje válasza Qru (#44537) üzenetére


gorje
senior tag

Köszi!

(#44539) peete88


peete88
tag

Sziasztok!

Kis szakmai segítséget szeretnék kérni.
Adott egy ilyen memória
Kingston 12GB 1600MHz DDR3 HyperX (KHX1600C9D3K3/12GX) memória melyet szeretnék venni.
A konfig amibe bele szeretném tenni:

Alaplap:
GIGABYTE GA-X58A-UD3R rev 2.0

CPU:
INTEL Core i7-950 3.06Ghz 1366

RAM:
KINGSTON HyperX 6144Mb DDR3 1600Mhz CL9 XMP HS TRIKIT KHX1600C9D3T1K3/6GX

Kérdésem az lenne h ha az új ramokat bele pakolom a meglévők mellé akkor mire számíthatok?
mennie kellene simán vagy van valami ami esetleg nem megy?

Köszönöm előre is

(#44540) Falcon C. válasza Qru (#44529) üzenetére


Falcon C.
aktív tag

:R

Ha nem látnám, nem hinném el. Mondom sorjában:
1.) kivettem a 2×4GB-ot
2.) beraktam 2×2GB-ot (elfelejtettem eladni :B )
3.) Memtest ugyanott hibát jelzett :F
4.) kezdtem megbékélni a gondolattal, hogy akkor mégsem RAM hiba, hanem vezérlő
5.) ha már kiszedtem a RAM-okat, szétkapok mindent, 4 hónapja nem volt portalanítva
6.) sűrített levegő, kis ecset munkában
7.) gép összerak, indít, Memtest bootol (bent maradt) - oly' mindegy, fusson
8.) :Y :) :D :DD

(Lepróbáltam mindkét kittel.)

[ Szerkesztve ]

[Redmi Note 11] [Acer V3-574G-54T5]

(#44541) Qru válasza Falcon C. (#44540) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Egy hülye porcica miatt kergült meg a gép? :W Még jó hogy kipucoltad. :K

#nincsbennetarcsi

(#44542) Termi16


Termi16
őstag

Sziasztok!

Van egy Asrock Z77 Extreme 4 lapom, Xenon E3 1245V2 procim, és most vettem 4*4gb Corsair Vengeance 1866/cl9 ramot. Előtte 2*4gb Kingston KHX1600 volt benne.

Problémám, hogy a rendszer tulajdonságoknál csak 8gb ramot jelez, win8.1 64bit. Feladatkezelőnél is csak 8gb-ot lát, és a biosban is azt írja, hogy csak 2 slotban van 4-4gb ram, a másik 2 üres. Ha viszont a bioson belül belépek a system browserbe, ott érdekes módon már kijelzi, hogy mind a 4 slot használatban van. Bootolós memtest is csak 8gb-ot ír, de alatta kiírja hogy mind a 4 slotban van 1-1 4gb-os modul. A CPU-Z-ben jelez egyedül mindent tökéletesen, ott 16gb-ot ír és mutatja is mind a 4 slotban a modulokat.

Ki érti ezt?
A ramokat itt vettem használtan, hibátlanul garival, nem hiszem hogy rossz lenne.

Az asrock oldalán rengetek corsair ramot jelez a kompatibilitási listán, az enyémnél viszont csak az 1600mhz-es szerepel Lehet ez a probléma? Ugye nem...

Köszi előre is!

Telefonszámomat megtalálod az adataimnál!

(#44543) Termi16 válasza Termi16 (#44542) üzenetére


Termi16
őstag

Mutatok néhány képet.

CPU-Z:
http://www.imagesnake.org/show/49605/cpuzmemory.png

Feladatkezelő:
http://www.imagesnake.org/show/49606/feladatkezelo.png

Rendszer infó:
http://www.imagesnake.org/show/49607/rendszerinfo.png

Memtest86:
http://www.imagesnake.org/show/49608/wp-20140806-22-45-42-raw.jpg

Bocsi de nem tudom linkelni.

[ Szerkesztve ]

Telefonszámomat megtalálod az adataimnál!

(#44544) Qru válasza Termi16 (#44542) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Feladatkezelőben látszik? Használ a gép a 8GB-nál többet?

#nincsbennetarcsi

(#44545) GardaY


GardaY
tag

Sziasztok. Adott pl egy 2400mhzes cl11es ram.
Ha mondjuk 1600on futtatom akkor lehetséges csökkenteni a memória késleltetést pl cl7-8asra?

Asus Z87 Plus, Intel i5 4670K, 20gb DDR3, R9 280x, 120gb SSD, WD 2tb, 550w Chieftec /// P30 Pro 256gb ///

(#44546) Qru válasza GardaY (#44545) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Igen, simán -266MHz-enként csökkentheted 1 CL értékkel a késleltetését. Tehát 1600 CL8-at vinnie kellene...

#nincsbennetarcsi

(#44547) Termi16 válasza Qru (#44544) üzenetére


Termi16
őstag

Képen is látszik, sajnos nem használ a gép 8gn-nál többe mivel a feladatkezelőben is csak 8gb látszik.

Végül elcseréltem másra, akinek adtam annál tökéletes, nálam meg minden oké a 2*8gn KHX BLUE-val, még ha egy kicsit gagyibb is.

Telefonszámomat megtalálod az adataimnál!

(#44548) GardaY válasza GardaY (#44545) üzenetére


GardaY
tag

Qru: köszi :)
esetleg tudnál ajánlani valamilyen megbízható, tuningbarát ramot?
asus z87 plus lapba menne egy 4670K mellé

szerk: 2*4GB kitet szeretnék 25k körül újan
esetleg garis használt is szóba jöhet :)

[ Szerkesztve ]

Asus Z87 Plus, Intel i5 4670K, 20gb DDR3, R9 280x, 120gb SSD, WD 2tb, 550w Chieftec /// P30 Pro 256gb ///

(#44549) Razarus


Razarus
tag

Üdv!

NAS-t építek (valójában már működik) és mivel 7/24-ben tervezem üzemeltetni, ezért ott fogom a POWER-t, ahol csak tudom, természetesen.
Alaplap: [D945GCLF2]

Ide kapcsolódik a kérdés:
A DDR 2 modulok fogyasztása 3...4,5 W. (forrás: http://www.buildcomputers.net)
Ez a fogyasztás függ a RAM méretétől, illetve "sebességétől" is?
Most 512MB/533 MHz-es modul dolgozik a NAS-ban, de a chipset/cpu támogat 400 MHz-est is, ezért simán cserélem pld. 256 MB/400MHz-esre, ha csak 2W-ot is meg fogok ezzel.

[ Szerkesztve ]

Nem az a drága, ami sokba kerül, hanem az, ami utána nem válik be...

(#44550) Qru válasza Razarus (#44549) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Minimálisan eszik kevesebbet a lasabb ram, a méret számít de ott is alig van érezhető fogyi csökkenés. Ha tehted akkor egyoldalas ramot keress azok kevesebbet esznek mint a kétoldalasok.

mod:

GardaY: Corsair Vengeance vagy Patriot Viper 3. 1600-as jó ugyanazok a chippek vanak rajtuk mint a 2133-asokon.

[ Szerkesztve ]

#nincsbennetarcsi

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  RAM topik (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.