Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6401) TESCO-Zsömle


TESCO-Zsömle
félisten

Üdv mesterek!

Feltenném ismét régi kérdésem, azonban most kiegészíteném ezekkel:

Több kédrésem is volna,. Az egyik, hogy a második (alsó) kimeneti szál helyettesíthető-e a bemeneti negatívval (föld).

A második, hogy a kiegészítéssel elkészíthető-e az elektronika??

Előre is köszönöm!

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6402) Undoroid válasza TESCO-Zsömle (#5915) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

Kit szeretnél ezzel az áramkörrel megtréfálni? :DD Vagy villanypásztort akarsz összehozni?

Bocs az OFF-ért!

Undoroid

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6403) Undoroid válasza didyman (#6384) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

Privi ment! ;)

Undoroid

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6404) shtml válasza Undoroid (#6402) üzenetére


shtml
őstag

Inkább csak ionizátort, szerintem.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6405) TESCO-Zsömle válasza Undoroid (#6402) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Szia!

shtml-nál az igazsáz. A gondom az, hogy csak 1 kimenet van, és nem tudom, hogy mivel helyettesítsem a 2.-at... :(

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6406) didyman válasza TESCO-Zsömle (#5915) üzenetére


didyman
őstag

A drive circuit alatt valami nagyfrekis generátor leledzik, mögötte egy feszültségsokszorozó. Azért a generátor rajza, trafó paraméterei eléggé sokat segítenének :D

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#6407) Sutymorgo válasza didyman (#6387) üzenetére


Sutymorgo
csendes tag

Zsírt nem találtam, viszont második nekifutásra adtam neki WD-40-et, attól elkussolt, pedig már kapott olajat. Kíváncsi vagyok meddig marad ez így.

[ Szerkesztve ]

(#6408) KisMansonKa


KisMansonKa
csendes tag

Kérdés: Hogy lehet azt megoldani, hogy a gépben lévő összes világítást (neon, ventik) le lehessen kapcsolni egyetlen kapcsolóval?

(#6409) didyman válasza KisMansonKa (#6408) üzenetére


didyman
őstag

Rákötöd egy kapcsolóra.

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

(#6410) shtml válasza TESCO-Zsömle (#6405) üzenetére


shtml
őstag

Ha jól emlékszem - igen régen volt, hogy ionizátort szedtem szét -, a test nincs bekötve, vagy ha mégis, akkor elég távol a tüskéktől, amelyekre azt az egy kimenetet kötöd. Nincs szükség másik pólusra, mert az ionokat a csúcshatás repíti le a tüskék hegyéről.

De tévedhetek, mert rég volt.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6411) Dani_kp


Dani_kp
őstag

Hello all!

Lenne egy kérdésem. Moddingolni szeretném a házamat és a power meg a reset gombot szeretném lecserélni ilyen kapcsolókra.
Nos az lenne a kérdésem, hogy ezt lehetséges e? Működne a dolog azokkal a kapcsolókkal?

Várom válaszotokat! :))

https://ingatlan.com/33821564

(#6412) shtml válasza Dani_kp (#6411) üzenetére


shtml
őstag

Működne, apró szépséghibával. A Power és a Reset kapcsolók csak benyomott állapotban vannak zárva, amint elengeded őket, újra nyitnak. A belinkelt kapcsolók viszont bármely állapotban stabilan megmaradnak (nem húzza őket vissza egy rugó a KI állásba), ezért ezt minden alkalommal neked kell megtenned. Engem idegesítene.

Úgy tudom, hasonló stílusú kapcsolók vannak olyan kivitelben is, amilyenre itt szükség lenne, de engem ne kérdezz, hol kaphatók.

(Személyes véleményem az, hogy ocsmányul néznének ki egy PC-n ki, ráadásul könnyen beléjük lehet akadni és véletlenül resetelni a gépet. De hát ízlések és pofonok...)

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6413) Dani_kp válasza shtml (#6412) üzenetére


Dani_kp
őstag

Köszi :R . a kérdésre választ kaptam. mert lényegébe ezt nem tudtam, hogy azt a kart vissza kell kapcsolni alap állásba vagy nem. Szerintem annyira nem vészes.

Akkor a következő kérdésem az lenne, hogy hol lehet kapni olyan kapcsolót ami automatikusan visszaáll a helyére?

(Aha, hát igen ízlések és pofonok....amúgy azért van hozzá az a fedél hogy nehogy véletlen reseteljük a gépet (ha vki arra köti) az hogy kiáll hát figyelni kell)

https://ingatlan.com/33821564

(#6414) mr_ricsi


mr_ricsi
veterán

Nem tudja valaki, hogy egy hagyományos 3 pines ventillátort hogyan lehetne 4 pines alaplapi csatiról PWM-el vezérelni?
(Elvileg csak egy N-típusú Mosfet és pár alkatrész kell hozzá.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#6415) shtml válasza mr_ricsi (#6414) üzenetére


shtml
őstag

Pontosan úgy, ahogy írod, a 4. tűről jön a kb. 25kHz-es PWM jel. Az egyetlen baj az lesz, hogy nem fog működni a fordulatszám.visszajelzés. De ha egy LC-taggal szűrsz (úgy, mint egy buck konverternél), akkor még az is menni fog. De vigyázz, ha túl kicsire veszed az induktivitást, akkor a kondenzátor miatt a kívántnál nagyobb lesz a szűrt feszültség - a kondenzátor csúcsfeszültségre töltődik fel, mint egy egyenirányítónál.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6416) mr_ricsi válasza shtml (#6415) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Az egyetlen baj az lesz, hogy nem fog működni a fordulatszám.visszajelzés."
Miért nem fog?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#6417) FuckeR19 válasza shtml (#6391) üzenetére


FuckeR19
senior tag

Ma végre sikerült kimaratni a NYÁK-ot. 2 és fél órát volt a maratóban de végül sikerült. Köszönöm segítséget mindenkinek :R

hirdetéseim: tiny.cc/prohardver -------és------- tiny.cc/aprod

(#6418) shtml válasza mr_ricsi (#6416) üzenetére


shtml
őstag

Mert a külső FET-tel fordulatszám-visszajelző tápfeszültségét is megszaggatod 25kHz-cel. A PWM-es ventilátorban a beépített FET csak a motor áramellátását szaggatja. De mint írtam, LC-taggal ezt kikerülheted, csak ne feledd a diódát sem!

FuckeR19:
Örülök, hogy sikerült, grat!

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6419) mr_ricsi válasza shtml (#6418) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A FET gatejére közvetlenül mehet az alaplapról PWM jel, vagy kell valami leválasztást/illesztést alkalmazni?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#6420) shtml válasza mr_ricsi (#6419) üzenetére


shtml
őstag

Én párszor tíz ohmos ellenálláson keresztül próbálnám, amit fokozatosan csökkentenék. Persze csak ha nagy source-gate kapacitású MOS-FET-et használsz.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6421) Undoroid válasza FuckeR19 (#6417) üzenetére


Undoroid
őstag

:C

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6422) draff válasza Sutymorgo (#6374) üzenetére


draff
aktív tag

Hát bizony, egyszer csak nekem is nekiállt darálni a venti a videokarimon. Párszor leolajozgattam ugyan, de a módszer többnyire már csak "halottnak a beöntés".
Volt a régi számítógépemben a procin olyan venti, ami még golyóscsapágyas, így aztán beáldoztam. Szétbarmoltam a ventit és a kioperált csapágyat beleadoptáltam a videokártya ventijébe a siklócsapágy helyére (méretben megegyeznek). Azóta úgy siklik csendesen, mint hal a vízben.
Akinek nincs ilyen szétverhető ventije, az vehet pl. az SKF boltban szubminiatűr golyóscsapágyat, bár ott eléggé drágán mérik a minőséget, többe kerülne az egész, mintha megvenné a ventilátorral együtt másutt.
(pl. golyóscsapágyas 4 cm-es ventit lehet néha vadiújonnan kapni a Mogyoró komputerbontóban. A multkoriban 300 pénzért mérték PII hűtőbordával együtt.)
A minicsapágy kis kézügyességgel és türelemmel a videokártya ventijébe a régi helyére simán beültethető.

(#6423) draff válasza shtml (#6391) üzenetére


draff
aktív tag

Mit szaroztok még mindig azzal a hülye vaskloriddal?
Egyrészt -
ha szétpancsoljátok, minden sárga és rozsdás lesz tőle,
másrészt -
azt tényleg folyton lötykölni kell és melegítgetni,
harmadrészt meg eléggé rondán mar.
Sokkal egyszerűbb, gyorsabb a sósavas-hidrogénperoxidos módszer.
A sósavat (2 dl.) meg kell higítani vízzel kb. 10%-osra (így kb. fél liternyi lesz) és abba kell beleönteni munka előtt pár csepp hidrogénperoxidot. Néhány perc alatt már készen is van a maratás és az eredmény - éles kontúros nyák, nincs semmiféle alámaródás.
(Mindenesetre ezt is lehet menet közben lötyögtetni-mozgatni, hogy még gyorsabban menjen)
Ha esetleg leállna a maródás (a buborékos pezsgés), akkor ez az oldat pár csepp hidrogénperoxiddal újra aktiválható ... és csak ha teljesen bezöldült (a beleoldott réztől) csak akkor döglött meg. Így az ilyen maratószert többször is fel lehet használni, csak a maratás előtti mindenkori aktiválása szükséges.
A hidrogénperoxidra pedig nagyon kell vigyázni, sötétbarna üvegben tárol (ugyanis fényre elbomlik) na és bőrre freccsenve eléggé marós hatása van. (a szembe meg pláne)
Valami védőszemüveg és gumikesztyű ajánlatos!

De akkor is százszor jobb, mint a vasklorid!

(#6424) TESCO-Zsömle válasza shtml (#6410) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Tüskék?? Ezt kifejtenéd bővebben kérlek?

Én ugyanis még nem láttam ionizátort belülről és nem tudom, hogy hogyan is kéne fizikailag megvalósítani az ionizáló-részt és mögötte a földelést...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6425) Undoroid válasza draff (#6423) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

Olvastam már erről a vegyületről!Majd alkalomadtán talán ki is próbálom!Nekem eddig semmi gondom nem volt a vaskloriddal(előre kikevert verzió)!Végzi a dolgát,ahogy azt kell!Pedig már több,mint 5éve ugyanazt használom!Igaz,hogy mostanában kicsit lassabban dolgozik,de Én nem vagyok egy türelmetlen tipus!

Ha jól elő van készítve a maratásra váró nyák.,akkor ez is-az is teszi a dolgát...

Undoroid

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6426) shtml válasza draff (#6423) üzenetére


shtml
őstag

Én tizenvalahány éve próbálkoztam hidrogénperoxiddal, a gondom csak az volt, hogy sehol nem tudtam beszerezni. Csak valami önkormányzat által kiadott engedéllyel lehetett volna vásárolni, ami azt igazolta volna, hogy kisiparos vagyok és a munkámhoz van rá szükségem. Miközben pl. ammóniumnitrátot és gázolajat szabadon lehetett vásárolni már akkor is... :W

TESCO-zsömle:
Csúcshatás

Pontosan már én sem emlékszem, lehet, hogy a pozitív pólus valami fémlemez, ami 1-2 cm távolságban oldalról körbeveszi a csúcsokat tartalmazó lemezt.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6427) 04ahgy válasza TESCO-Zsömle (#6424) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Biztosan jártál már esős-ködös időben nagyfeszültségű távvezeték alatt. Ilyenkor hallani, hogy "zizeg". Ez azért van, mert a hatalmas feszültségtől átjárt vezeték felületi görbülete kis térrészben nagy. Ott az elektromos térerősség is nagy, és így kisülés keletkezik. Persze a távvezetékeknél ezt épp csökkenteni igyekszenek, azért vannak sokszor kerek gyűrűk az élesebb töréseknél, kapcsolódásoknál.

A másik fele a dolognak meg az, hogy ha szándékosan készítesz hegyes felületet, akkor azt ha nagyfeszültséggel járatod át, a csúcsnál oly hatalmas lesz a térerősség, hogy önkéntelenül is kisül. Ennek több fokozata is van, az első a koronakisülés. Ionizátorban ez a kívánatos. Még nem, vagy csak alig látható, viszont termeli a negatív töltésű ionokat, amik a csúcsról nagy sebességgel lerepülnek.

A második fokozat a plazma. Ez már látható, komolyabb, süvítőbb a hangja, és igen forró. következésképp tűzveszélyes is. Plazma hangszóróknál van jelentősége. Ionizátornál már nem megfelelő, mert sok ózont és nitrogén-oxidot termel, melyek az egészségre károsak. Épp ezért az ionizátorokat úgy kell belőni, hogy csak gyenge, fényjelenséggel nem kísért, csendes kisülés legyen a csúcson.

A harmadik fokozata a dolognak az elektromos ív. Akármilyen hihetetlen, még ez is létezhet két pólus nélkül. Tulajdonképpen rokon a plazmával, csak nem egy kiterjedt térfogatú képződmény, hanem karcsú és hosszú. Mint egy kis villám. Teljesen ionizált, zárt csatornaként fogható fel a levegőbeni ív.

Az itt elmondottak nagyon jók még rovarölőnek is. Beállítasz egy koronakisülést a csúcson. körbeveszed földelt fémmel, hogy ne üssön át. Mögéteszel egy UV csövet, azt tudjuk, mennyire szeretik az ízeltlábúak. Az UV csőhöz csak akkor jut el, ha a csúcs környezetén áthalad. Ekkor a bogár kapacitása torzítja a szimmetrikus erőteret, és egy szép kövér ív csap bele a bogárba/rovarba, mely aláhull a gyűjtőbe. :D

A villanypásztor az teljesen más úton működik. Nem folyamatos, statikus nagyfeszültségre van szükség, hanem nagyenergiájú, nagyfeszültségű impulzusokra. Ott ezt a Lenz-törvényen alapuló berendezésekkel, tekercsekkel állítják elő leginkább.

Egy link, ha plazmát és ívet szeretnél nézegetni: [link]

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#6428) Undoroid válasza shtml (#6426) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

A vaskloridot pedig gyógyszertárban lehetett "kikevertetni" :P

A szabadon vásárolható anyagok... :Y Értem a célzást! :)

Undoroid

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6429) And válasza draff (#6423) üzenetére


And
veterán

Ha szétpancsolják, a sósav-hidrogénperoxid kombó is épp eléggé veszélyes, ezt te is említed a végén. Az igaz, hogy lötykölni kell, és érdemes melegíteni, de párhavonta egyszer igazán kibírja az ember, ha nem iparilag termeli a nyákot (arra meg úgyis vannak gyártók). Azt meg nem tudom, mit értesz az alatt, hogy eléggé rondán mar. Ha a lakk rajzolata ép, nekem a nyák is tökéletes lesz a maratás végén. 10-15 perc alatt készen szokott lenni a nyák, és szkafandert sem szoktam használni hozzá ;). Egy kiló vasklorid legutóbb sok évre elegendő volt. Mikor elfogyott, hoztak nekem másikat: vegyszerboltban, sima földi halandóként besétálva vették.
Én is próbálkoztam a hidrogénperoxidos módszerrel, de nem vált be. Tényleg macerás volt beszerezni az alapanyagokat, pedig olyan helyen dolgozom, ahonnan az átlagnál könnyebben hozzá lehet jutni ilyesmihez. Aztán nem bizonyult túl stabilnak a keverék, pár nap alatt 'pezsegni' kezdett, akárhogyan tároltam.

(#6430) M@nH.


M@nH.
aktív tag

Sziasztok!

Valaki tudna nekem küldeni vagy linkelni egy olyan kapcsolást amivel tudok led-eket zenére villogtatni. Nem kell semmi extra pl. külön szin a csatornáknak (mély,közép,magas), hanem csak simán zenére villogjanak a led-ek.
A lényeg hogy majd stereo jackdugóval akarom bekötni és lehetőleg 5 vagy 12volt-ról táplálni.

Köszi!

(#6431) shtml válasza Undoroid (#6428) üzenetére


shtml
őstag

Nem, vaskloridot szabadon lehetett venni vegyszerboltban, valahol a József körúti metróállomás és a Rákóczi tér között volt egy, talán még most is megvan.

(#6427) 04ahgy:
Nekem van is egy ilyen szerkentyűm. Egy hónapig használtam, aztán abbahagytam. A szúnyogok a közelébe sem mentek, csak a fátyolkákat (zöld, hálószerű szárnyuk van, szép kis rovarok, senkinek nem ártanak) ölte meg, azokat pedig sajnáltam.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6432) shtml válasza And (#6429) üzenetére


shtml
őstag

Azt meg nem tudom, mit értesz az alatt, hogy eléggé rondán mar.

Én egyszer próbáltam, mint írtam. Talán a buborékképződés miatt, de tényleg durva volt az eredmény, vagy nem volt jó a keverési arány. Ha többször lett volna alkalmam próbálkozni, biztos ki tudtam volna kísérletezni, de már csak fodrászok által szőkítésre használt tabletták formájában juthattam volna hozzá, az meg túl drága és macerás lett volna.

Bírom, amikor az állam gyengeelméjűnek nézi a polgárait - lásd pl. az önvédelmi fegyver tartásának tilalmát, miközben persze az ogy. képviselők maguknak megszavazták ezt a jogot. Bezzeg a választások előtt milyen duma megy a felelősen döntő állampolgárokról...:((

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6433) And válasza M@nH. (#6430) üzenetére


And
veterán

Ha csak kivezérlésmérő kell, akkor ezen alkatrészek adatlapjait sasold meg, rajtuk van a példakapcsolás is: LM3914, LM3915, LM3916, A277D (ha még kapható valahol, =UAA180), stb.
Mod. #6432: Bocs, ha félreérthető volt. Ezek a vaskloridra vonatkozó megállapítások / kérdések voltak, a #6423-as vasklorid-ellenes érveire reagálva.

[ Szerkesztve ]

(#6434) M@nH. válasza And (#6433) üzenetére


M@nH.
aktív tag

Köszi a választ de igazábol én egyszerűbbre gondoltam, konkrétan olyanra mint ha csak simán pl hangszóró helyére kötnék egy ledet, de ugye annak végzetes következményei lennének ezért gondoltam hogy valamilyen kapcsolással megoldanám hogy ütemre villogjon a led. A jelet közvetlen hangkártyából kapná. Ez egyáltalán megoldható?

(#6435) Undoroid válasza shtml (#6431) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

IGEN! gyógyszertárban lehetett "kikevertetni" :D Kimaradt az IS!

Sajnos ez nálam is igaz!Szinte csak az igazán KAMIKAZE-versenyzők esnek áldozatul! :W Valahol olvastam egy sokkal egyszerűbb 'szerkentyűt' az éjjeli rovarok 'befogására'!Teljesen veszélytelen és nem válogat! :)

Egy üres üdítős-üveg(jó a műanyag is,de lényeg,hogy ÁTLÁTSZÓ legyen) kell hozzá!Bele kell szerelni egy pici UV(esetleg fehér színű)-fénycsövet,az üveget kívülről be kell kenni valamilyen ragadós anyaggal.Az üveg alá célszerű tálcát tenni,mert a "ragacs" lefolyhat...este bekapcs és...

Undoroid

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6436) TESCO-Zsömle válasza 04ahgy (#6427) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Nagyon szépen köszönöm a kimerítő választ.

1-2 kérdés azért felmerült.

Mövelhető a leadott hasznos teljesítmény a csúcsok/földek számának/felületének növelésével??

"Csúcs" helyett alkalmazható feszes vezető-drót?? Ha igen, lehetőleg milyen legyen??

Az anyagokra lennék kíváncsi, hogy miből érdemes az Ionizáló részt megépíteni. Mire kössem a -20kV-ot meg a Grundot?? :F

A linkelt oldalon van jópár naggyon szép felvétel. Ha negyobb lenne 1-2 háttérképnek se volna rossz! :R

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6437) Narancs


Narancs
őstag

Sziasztok!
Következő problémában szeretném kérni a segítségeteket:
A házunkban nincs földelt konnektor, tudtommal nincs földvezeték a falban. Szeretném ideiglenesen a szobám földelését megoldani. Azt találtam ki, hogy szétszedek egy hosszabítót, a zöld vezetéket meghosszabítom és kivezetem az ablakon keresztül a kertbe, ahol leszúrom a földbe. Így a hosszabító földelést nyerne. Előrebocsátom, hogy nem vagyok villamosmérnök, csak próbálok logikusan gondolkodni. Ha teljes baromság amit írtam, akkor se nevessetek ki plz, előre is köszi :R

Beauty is pain

(#6438) Undoroid válasza Narancs (#6437) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

Ráz a PC-d? :Y :Y :Y

Inkább kérdezz meg egy villanyszerelőt!A hálózati 230V-al ügyeskedni nem tréfa!

Undoroid

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6439) Narancs válasza Undoroid (#6438) üzenetére


Narancs
őstag

Hálózati 230-al nem ügyeskedem semmit, az jön a falból a hosszabbítóba. Egy külön vezetéken meg jönbe a föld a hosszabbítóba. Ez által amit a hosszabbítóba nyomnék, már földelt áramot kapna elképzelésem szerint.

Azért kell ez az egész, mert nem akarok az egész házban falat bontani, újravezetékeztetni, stb. Igen, az lenne a legjobb megoldás, ha hívnék egy villanyszerelőt és rendbetenné a ház elektromos dolgait. Én is tudom. De erre se időm se pénzem nincsen sajnos... :(

Beauty is pain

(#6440) 04ahgy válasza shtml (#6431) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Megvan még a Vegyszerbolt. A Baross utcánál kell a 4-6 villamosról leszállni. Korrektek nagyon az eladók.

#6432: Én soha életemben vas(III)-kloriddal panelmaratást nem végeztem. Ruhát, kezet örökre befogja (kezet ugyebár a hámréteg természetes lecserélődéséig), és még mérgező is. A sósav magában nem, a hidrogén-peroxid magában nem mérgező, kevésbé veszélyes anyag, mint a vas(III)-klorid. Tapasztalatilag kikeverni teljesen felesleges, a reakcióegyenletet kell alapul venni, és kiszámolni a mennyiségeket.

Cu + 2HCl + H2O2 = CuCl2 + 2H2O

A hidrogén-peroxid azért kell, mert alapesetben a H+/H rendszer elektródpotenciálja nem elegendő a réz feloldásához. Mivel a hidrogén-peroxid erős oxidálószer, így a savas rendszerrel képes az elemi rezet oxidálni. Ha pezsgés van, az nem jó, mert feleslegben vvan a H2O2, és O2 gáz keletkezik. De az keletkezéskor atomos, és igen reakcióképes, megtámadja a lakkréteget is. Ezért van sokaknak negatív tapasztalatuk ezzel a maratófürdővel.

Megfelelő arányban kikeverve a vas(III)-kloridnál egyszerűbb, gyorsabb, tisztább, valamint olcsóbb. Iparilag is ez használatos.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#6441) shtml válasza 04ahgy (#6440) üzenetére


shtml
őstag

Köszönöm a kimerítő választ! A hidrogénperoxid manapság már szabadon vásárolható, pl. az említett vegyszerboltban? (Elég szomorú, hogy 2008-ban még kell ilyet kérdezni.)

Milyen töménységet ajánlasz? Bár azt hiszem, háztartási boltban 20%-os sósav a maximum, ez pedig behatárolja a többit.

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#6442) Dani_kp válasza Undoroid (#6438) üzenetére


Dani_kp
őstag

Hali.

Nem csak neki, hanem nekem is ráz a gépem, mivel régi építésű ház, ezért az elektromos hálózatba nincs földelés, szóval ami fém az mind ráz, usb kábel, gépház, illetve a hátlapnál minden, kívül és belül egyaránt!
De ha minden igaz akkor lassan meg lesz oldva a dolog...hívunk villanyszerelőt és rábízzuk, szerencsére tatám kőműves szóval a falak rendbeszedésével nem lesz baj.

[ Szerkesztve ]

https://ingatlan.com/33821564

(#6443) mr_ricsi válasza Narancs (#6437) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"A házunkban nincs földelt konnektor,"
Akkor a házatokban védőföldes berendezéseket (köztük a PC-t) használni tilos és életveszélyes!

"ahol leszúrom a földbe."
8-10m mélységbe hogyan?

"nem akarok az egész házban falat bontani, újravezetékeztetni, stb."
FI relé, avagy életvédelni relé. Ehhez is villanyszerelő kell, de nem kell az egész házat szétvésni.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#6444) Narancs válasza mr_ricsi (#6443) üzenetére


Narancs
őstag

FI relé van a házunkban, ez egészen biztos. Az elég szerinted?
8-10m-es mélységbe valóban nem tudnám ledugni, max úgy 2 méterre.

Beauty is pain

(#6445) TESCO-Zsömle válasza TESCO-Zsömle (#6401) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Most látom csak, hogy elrontottam, de cudarmód! :W

Lemaradt a kiegészítés... :B

Tehát:
1
2

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#6446) sly105 válasza Narancs (#6444) üzenetére


sly105
tag

nem kell 8-10 méteres földelőród a földelőszondák hivatalos méretei 2-3 méter és kb 10 ohm-nak kell lennie.
bocs hogy beleszólok

Én sem vagyok tökéletes.Belőlem is hiányoznak a hibák! :))

(#6447) 04ahgy válasza Narancs (#6444) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nana! Nagyon-nagyon hibás dolog a kismegszakítót (leoldási áramerősségi tartomány: 1,6A ... 50A) keverni a fi-relével, mely már kicsi (~10-300mA) fázis-nulla közti áramerősség KÜLÖNBSÉGRE leold, kétsarkúan megszakítva a hálózatot. fi-relé - itt nagyon jól elmagyarázza az úriember.

Tehát: a fi-relé leold, ha az áram rajtad megy át, kikerülve a nullavezetőt, mint visszatérési ágat, így megvédve az életedet. Nem old le, ha 16A helyett 25A-rel terheled a hálózatot, nullavezetőn át, mert pl. hegesztesz, és nem old le testzárlat esetén sem. Földelt hálózatnál, földzárlat esetén viszont már kis zárlati áramoknál is leold!

A kismegszakító leold a névlegest meghaladó terhelésnél, ráadásul kettős védelmi mechanizmussal: bimetálos megszakítás a névlegest épp meghaladó, tartós terhelés esetére, és mágneses megszakítás a hirtelen fellépő hatalmas áramterhelések ellen.
Nem old viszont le, ha testzárlatos a mosógép, és pl. egy A folyik át rajta. Vagy ha zárlatos, megfogod, és csak 5A folyik át rajtad. De te már rég meghaltál...

Mod: bocs a feltételezésért, megeshet, hogy valóban fi-relé van nálatok, de kb. 95%-nak érzem annak valószínűségét, hogy csak kismegszakító. Ha az 5% érvényes, akkor nem szóltam. :R

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#6448) Undoroid válasza Dani_kp (#6442) üzenetére


Undoroid
őstag

Szia!

Ez az!Végre valaki,aki nem sajnálja a pénzt a saját életéért! Viszont az nembiztos,hogy egy földnyárs leütésével meg fognak oldódni a gondok.

A FI-relé nagyon okos és hasznos dolog!Nem olcsó,de megéri a pénzét! :C

Undoroid

https://logout.hu/bejegyzes/ngabor2/nyugodj_bekeben_bordoi.html _ https://robo-venture.com -> Az ökotudatos, digitális közösségi alkotóműhely <-

(#6449) 04ahgy válasza shtml (#6441) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Elárulok egy trükköt... Nem háztartási, nem is vegyszerboltban veszem, hanem fodrászüzletben, ráadásul 35%-os hidrogén-peroxid. Ez a legtöményebb, ami nem robbanékony.

Sósavból a háztartási tökéletes, de még az is tömény szerintem, a 12-15 m/m%-os a legideálisabb.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#6450) shtml válasza 04ahgy (#6449) üzenetére


shtml
őstag

Na, ez tényleg jó trükk - köszönöm, szükség esetén alkalmazni fogom!

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.