Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2024-03-03 22:50:33

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23451) kzkz válasza Reggie0 (#23447) üzenetére


kzkz
őstag

Ilyet én is tapasztaltam a bowden-es esetén, de ennyire azért nem jött elő, pedig nálam minimum 60cm volt a bowden. Most áttértem direct drive-ra, de teljesen ez se tüntette el a jelenséget, viszont most már lehet 1-2mm-es rövid különálló vonalakat is nyomtatni, amit előtte nem igazán szeretett a cucc.

A kérdés: mi a megoldás a problémára? :)

Én slic3r-t használok, de nem találtam olyan beállítást, hogy amikor travel után elkezdi a nyomtatást, akkor kicsit több anyagot nyomjon, vagy előbb kezdje el nyomni.

Szerk: mégis találtam, van egy ilyen: Extra length on restart.

(#23452) Reggie0 válasza kzkz (#23451) üzenetére


Reggie0
félisten

Nekem azert jott elo ennyire, mert egy reteges falvastagsaggal nyomtattam es nagy sebesseggel, hogy ezt a jelenseget vizsgaljam.

Szerintem a megoldas a direct drive vagy a direct drive szeru bowden, azaz az extrudert at kell szerelni a fejre es minimalis hosszusagu bowdent hagyni az osszekotesre.

Szerintem a pressure control, ha jol tudom curaban van, lenne az igazi szoftveres kompenzacio, csak jol be kell loni es emellett a retractot a leheto legkisebbre venni, amig nem szalaz. No meg a nyomatekos extruder kello szoritoerovel, hogy csuszni se tudjon a szal.

Hosszutavon pedig a hotend cserelje, az is szamit, hogy egy retract utan mennyi anyag marad folyekony halmazallapotban, mert hiaba tolsz ra extra hosszt vagy fejtesz ki barmekkora erot, ha nem tudja kello sebesseggel megolvasztani a frissen betolt szalat.

[ Szerkesztve ]

(#23453) zsolti_20 válasza azbest (#23446) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Tegnap este újra telepítettem a curat, reseteltem az összes beállítást és most megint ott vagyok ahonnan elindultam, talán annyival előrébb, hogy végre nem fut lassan a szoftver a nyomtatón amióta megszüntettem a rövidzárlatot.
Most már szépen letapadnak a sarkak is ,de valamiért az első réteg nem akar a többihez tapadni, és a falnál is van valami probléma. Csatolok két képet ahol jobban kivehető a probléma. Simán kézzel letudtam fejteni róla a rétegeket, amik a képen látszanak. Viszont a többi része össze állt rendesen és szét szedhetetlen.

[link]

(#23454) azbest válasza zsolti_20 (#23453) üzenetére


azbest
félisten

ha az appdatából a local és a roaming alól is törölve van a cura konfigja, akkor első indításkor egy varázslóval kezd. A nyomtató hozzáadásánál a tevo tarantula pro-t választottad?

(#23455) Reggie0 válasza zsolti_20 (#23453) üzenetére


Reggie0
félisten

Hanyadik retegnel kezded a targyhutest? Mikor bontottad ki a filamentet?

(#23456) zsolti_20 válasza azbest (#23454) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Nem kerdezte az elejen a nyomtatot, lehet akkor megsem toroltem minden filet rendesen.

Reggie0: Par hete bontottam ki, de probaltam masik PLA-val es ugyan ezt csinalta. Amikor megemelem az initial layert 0.4-re akkor mar nem valik le, de a fal az levalik a kinyomtatott targyrol. Szinte lehamozhato mint egy hagyma.

(#23457) azbest válasza zsolti_20 (#23456) üzenetére


azbest
félisten

hogy néz ki az első réteg az asztalon nyomtatás közben? fotózd le amikor kezdi a másodikat

(#23458) Reggie0 válasza zsolti_20 (#23456) üzenetére


Reggie0
félisten

Most a fal valik le, vagy az elso reteg az aljan? Ha a fal valik le, akkor az infill overlap es a skin overlap beallitasokat nezd meg, rendre 30% es 10%-al mennek nekem, de novelheted.

(#23459) zsolti_20 válasza Reggie0 (#23458) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Linkeltem fentebb ket kepet. Itt lathatod oket:
[link]

Az elso reteg levalik a masodiktol, de a masodiktol kezdve szetbonthatatlan. A fal szinten siman kezzel lefejtheto a kockarol.
Szoval a kett egyszerre.

azbest: Jelenleg dolgozok, de amint haza ertem csinalok par video es kepet. :R

(#23460) dugesz77 válasza zsolti_20 (#23459) üzenetére


dugesz77
őstag

Kíváncsi lennék, hogy ha raft(tutajt) raksz alá akkor mit csinál? Mechanikailag rossz a géped az első millimétereknél tehát az első pár rétegnél vagy beállítási illetve tapadási gond van vele.

[ Szerkesztve ]

(#23461) zsolti_20 válasza dugesz77 (#23460) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Ha tutajt tennek ala? Ezt nem igazan ertem. Vagz curaban kivalaszthato opcio?

Igen tapadasi gondom az elso reteg utan van, talan a ventilator miatt. De ha 0.4-re novelem az elso retegvastagsagot 0.3 helyett akkor megfelelo, csak hat a falat siman leszedem kezzel.

(#23462) Reggie0 válasza zsolti_20 (#23461) üzenetére


Reggie0
félisten

Allitsd 0.2-re az elso reteget. Az overlapokat ellenorizd, azok mennyin vannak?

Raft-ot is csinalhatsz, csak hat az a jelenlegi allapotban olyan, mint keztorest fajdalomcsillapitoval gyogyitani.

[ Szerkesztve ]

(#23463) Aryes válasza zsolti_20 (#23461) üzenetére


Aryes
nagyúr

Nálam a 4. réteg után indul csak a hűtés, nálad már a 2. után?
A flow értéke nincs elállítva? A Cura-ban is nézd meg, és a gép beállításai között is. Emeld meg mondjuk kezdetnek 105%-ra, nálam az inner walls-ra van ennyi megadva, az megoldotta a külső falak leválását.

[ Szerkesztve ]

(#23464) zsolti_20 válasza Aryes (#23463) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Jó reggelt emberek,

Tegnap este még kicsit játszottam a dologgal, próbáltam mindent gy beállítani ahogy tanácsoltátok. A fal probléma eltűnt szerencsére de a leváló első réteg még mindig jelen van sajnos.
Ezeket a beállításokat használom:
[link]

És csináltam pár képet az első rétegről, illetve a végeredményről:
[link]

A képen a kocka aljáról hiányzik az első réteg azért olyan fehér, kézzel simán letudtam húzni kb mint egy matricát.

(#23465) Tikakukac válasza zsolti_20 (#23464) üzenetére


Tikakukac
titán

Retract és extruder a megfejtés, szinte tuti.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#23466) azbest válasza zsolti_20 (#23464) üzenetére


azbest
félisten

a top és bottom layer részen nem tetszik, biztos, hogy nem ez az alap, valahol talán van egy rejtett beállítás ami bekavar.

Top layernek 2 kevés. Azon még simán átlátszik az infill feletti bridgek egyenetlensége.
Bottom layer - ez az alja - meg mi az a sok 9es?
A cura alapból 0.8-as top és bottom vastagságot szokott ajánlani és az 0.2 rétegekkel 4-4.

Ha kezdetkor még hiányos a model körüli cucc, brim, akkor az arra is utalhat, hogy a nyomtató beállításainál a kezdő gcode rész nem passzol jól a nyomtatóhoz. Nekem is volt, hogy túlságosan sok retract volt a start gcode-ban, ezért a feladat kezdésekor hiányos volt a brim.

Milyen nyomtatót állítottál be az előre meglévő profilok közül? A cura ismeri a tevo tarantula PRO nyomtatót. Ha mást állítottál be, vagy a sima tarantulát választottad, akkor ott alapból más gcode lehet és más alap beállítások.
A tevo tarantula PRO eleve komolyabb hotenddel jön, vulcan stílusúval, ami hosszabb úton melegíti a filamentet. Ez jól beálltva gyorsabb sebességet is tudhat, de kényesebb lehet.

(#23467) zsolti_20 válasza azbest (#23466) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Megnéztem cureban és megfelelő nyomtató van kiválasztva hozzá:
[link]

Nem tudom mi az a sok 9-es nekem mindig ezt állította be alapból. A top és bottom az 0.8-on van.
A kezdetleges brim hiánya azért van, mert amikor melegíti a hotendet, kifolyik belőle a PLA, így alapból úgy kezd, mintha akkor dugtam volna bele a PLA-t és még átkell neki hajtania a nozzlen.

Tikakukac: Az extruder megfelelően van beállítva, pont annyit adagol amennyit kell neki. A stepper motor is cserélve lett, nem látható rajta beragadt PLA, törve sincs, nem is akad és a cső sem csúszott ki belőle. Igazából az egész kocka viszonylag oké nekem, csak az első réteg leválása ami aggaszt. Eddig sem nyomtattam szépet, de legalább össze tartott. :C
Közben megtaláltam a raftot, de írták az nem oldaná meg a problémámat. Kicsit állítottam a retracton, de nem tudom, hogy ez barmit változtatna az első rétegen?

(#23468) Tikakukac válasza zsolti_20 (#23467) üzenetére


Tikakukac
titán

Az a réteg amiről képet raktál messze nem jó. Ergo mégis az anyag ellátással van gondod így vagy úgy.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#23469) azbest válasza zsolti_20 (#23467) üzenetére


azbest
félisten

Ja, megvan a bottom titka: 100% infill van beállítva, hogy tömör legyen. Ilyenkor Teszi a bottomot kvázi végtelenre, mert nincs értelmezve tömör elemnél.

Tömör elemnél ha nincs maximálisan kioptimalizálva az extrúrer, akkor az tud mindenféle oldalirányú kinyomódásokat eredményezni. Lehet ezért volt csúnya korábban is. Próbálhatnál mondjuk 20% infillel nyomtatni olyan dolgokat, amihez nem kell, hogy az egész tárgy tömör legyen.

A start gcode-hez hozzá lehet adni olyan okosságot, hogy húzzon egy csíkot az asztal szélére. Akkor feltölti a nozzlet és kevésbé lesz ilyen gond. Én úgy használom. A prusáknál is ilyesmi az alap.

[ Szerkesztve ]

(#23470) tothferenc


tothferenc
senior tag

Sziasztok. Motorvezerlo csere utan erdemes extrudert kalibralni, vagy nem befolyasolo tenyezo a driver?

i5 2500k + 8GB RAM + Gigabyte R9 270X 4GB ~ iPhone 13 mini - MediaPad M3

(#23471) azbest válasza tothferenc (#23470) üzenetére


azbest
félisten

ha ugyanolyan beosztásút tettél a helyére, akkor elvileg ugyanannyit kellene forduljon. De ártani nem árt.
ja hogy driver... végülis, leelenőrizni, hogy ugyanolyan micro steppingre van-e állítva, mint az elődje, arra jó a kalibrálás is.

[ Szerkesztve ]

(#23472) zsolti_20 válasza Aryes (#23463) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Igazad volt. :R a negyedik retegnel kapcsoltam fel a ventilátor és a rétegek össze tartanak. Ha minden igaz ma jön meg az új hotend. Remélhetőleg ezekkel azbuj beállításokkal is minden rendben lesz.

Köszönöm mindenkinek a segítséget. :R

(#23473) azbest válasza zsolti_20 (#23472) üzenetére


azbest
félisten

Azért mielott szétszeded, próbáld ki, hogy nem tömör dolgot nyomtatva milyen a minoség.
Pláne, mert a mostani vulcan-szerű hotend még akár jobb is lehet az újnál.
Ja és az új hotendnél sem árt ellenőrizni, hogy kell-e hozzá valami adaptert nyomtatni, hogy fel tudd szerelni.

(#23474) zsolti_20 válasza azbest (#23473) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Rendben köszönöm. :R
Curaban a regular fan speed at layernél állítható hogy hanyadik layernél kapcsoljon be a ventilátor?

(#23475) azbest válasza zsolti_20 (#23474) üzenetére


azbest
félisten

igen. Pontosabban ott vált fel a regular speed-re. Addig meg az initial speed-del megy. Ha az initial az 0, akkor igen, a regular magasságában kapcsol be.

[ Szerkesztve ]

(#23476) zsolti_20 válasza azbest (#23475) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Eddig tartott. :W
A következő próba kockánál a negyedik sornál válik el, pont mikor a ventilátor bekapcsol.
Lehet hogy a hűtést fokozatosan kellene emelnem? Van erre lehetőség curaban?

(#23477) Saccco válasza zsolti_20 (#23476) üzenetére


Saccco
nagyúr

Tl;dr
PID tuning volt?
Termistor jól mér?

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#23478) azbest válasza zsolti_20 (#23476) üzenetére


azbest
félisten

Nézed közben a hőfokot? Nem esik le nagyon a hőmérséklet és csak később emelkedik vissza?

Mert lehet akkor kalibrálni kéne a hőfok szabályozást és elmenteni a kalibrált értékeket a firmware-be. Vagy esetleg a kezdő gcode-ba is be lehet talán tenni.

Persze nem tudom mennyire szerelgettél a hotend körül, ha a mérő vagy a fűtőpatron nem jól van a helyén, az is lehet oka nagy hőingadozásoknak.

(#23479) zsolti_20 válasza azbest (#23478) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Haza érek munkából csinálok egy PID tuningot. Meg csináltam régebben már, de lehet elkalibrálódott, illetve jelenleg 30 fok van lakásban. Ránéztem a hőingadozásra és valóban 5-6 fokot esik.
Teljesen szét szedtem a hotendet, de ha a pid tuning nem lesz jó akkor szét szedem megint és megnézem.
Köszi a gyors választ. :R

(#23480) Reggie0 válasza zsolti_20 (#23476) üzenetére


Reggie0
félisten

Nezzel egy homersekleti grafikont a hotendrol, hatha a venti nagyon visszahuti vagy beleng. Nekem van egy olyan erzesem, hogy amikor a venti bekapcsol, akkor a hoszukules miatt tavolabb kerul a nozzle csucsa es mar nem jol tapad az atmeneti reteg. Vagy a masik lehetoseg, hogy homerseklet visszaeses miatt nem lesz jo a flow. Szilikon zokni van a hotenden? Esetleg ductot kene cserelned, hogy kevesbe fujjon a hotend fele.

[ Szerkesztve ]

(#23481) azbest válasza Reggie0 (#23480) üzenetére


azbest
félisten

gyárilag elvileg ilyen a hotendje

utána kell olvasni, hogy mit mondanak azok, akik ilyet használnak.
A szilikon zokni biztosan nem hátány. Hogy rá fúj-e vagy alá, azt nem tudom ránézése. De vannak neten bloweres megoldások is hozzá.

(#23482) Mr. Erikszon


Mr. Erikszon
senior tag

Sziasztok, valakit csinált már [hasonlót?]. Ha igen ez megoldható egy AUTODESK AUTOCAD-ban is? A vidiben egy Autodesk ReMake-et használ

(#23483) fboldog válasza Mr. Erikszon (#23482) üzenetére


fboldog
senior tag

Itt jobban körbejárják a témát: https://www.youtube.com/watch?v=0WTns1ItVss
és a válasz szerintem az, hogy az AutoCad nem erre való. :)

üdv.: Boldog Ferenc

(#23484) Slapy


Slapy
aktív tag

Sziasztok!
Nincs valami ötletetek hogy miként tudnék nyomtatni egyet (max 30 perc), úgy hogy az extruder fittingből kicsúszik a bovden...? Avagy rögzíteni valahogy addig?
Nyomtatott plusz dolgok rögzítették eddig, de ma bovden-t cseréltem és egyik fitting-em sem fogja meg, kicsúszik belőlük hamar... A nyomtatott dolognak pedig letört egy része, így azt újra kellene nyomtatnom...

(#23485) Saccco


Saccco
nagyúr

Alakul... Prusament Carmine Red PETG

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#23486) Saccco válasza Slapy (#23484) üzenetére


Saccco
nagyúr

Nullázd a retract-ot, akkor csak egy irányú erő lesz. Tekerd körbe ragasztószalaggal, addig talán megfogja.

█ 3D nyomtatás és tervezés █ Tiny Whoop - Eszik-e vagy isszák?! https://goo.gl/9BEyy7 █ Teszteljünk egereket együtt, van 5 perced erre? http://goo.gl/ulKVSn █ - Üzenet vége - █

(#23487) Slapy


Slapy
aktív tag

Megpróbálom, hátha... :)

(#23488) szivgy válasza Slapy (#23484) üzenetére


szivgy
csendes tag

30 perc? Fogod kézzel. :)

(#23489) CheGhost válasza Mr. Erikszon (#23482) üzenetére


CheGhost
aktív tag

Szia!
Ahogy fboldog is írja, az AutoCAD másra való.
Az Autodesk termékek közül a ReCap Photo alkalmas a photogrammetry-re, azaz fényképekből létrehozni az eredeti tárgy közelítő 3D-s modelljét. (A linkelt videód 2017-es, azóta valószínűleg átnevezték.) A ReCap az Autodesk felhőbe feltölti a fényképeket (max. 100 db) és a szerverek dolgoznak rajta. 20 perc és 2 óra között általában, a felhasználók számától függően. A 100 db soknak tűnik, de annyira nem az, de elegendő. (Saját gépen futó programoknál általában nem mindig van ilyen korlát, de növekszik a feldolgozási idő a képek számának növekedésével, 10+ órát gyorsan el lehet érni.) A kiadott modellt ezután még több-kevesebb utófeldolgozásnak kell alávetni, egyszerűbbek a ReCap-ban elvégezhetőek, az Autodesknél maradva részletesebbek a Fusion360-ban mehetnek.
Az fboldog által linkelt videóban többfajta szoftvert is mutatnak még.

*** Ha egy probléma megoldódik, akkor kérjük a megoldást is leírni, nem csak annyit, hogy "megoldódott"! *** Hosszú log-ok esetén külső oldal ajánlott mindenki lelki békéjének megőrzése céljából! https://pastebin.com ***

(#23490) Slapy válasza szivgy (#23488) üzenetére


Slapy
aktív tag

Próbáltam, de felejtős volt úgy :) 9perc volt végülis a nyomtatás, szigszalag megfogta addig. Utána akartam nyomtatni egy tesztkockát, de a felétől úgy nézett ki a mintha nagyon alul extrudálna (addig nem volt gond) jópár rétegen át, aztán már csak nyomtatta a levegőbe a semmit... Extruder meg kattogott veszettül! Vagy meg szorult a bovdenbe vagy nozzle dugult el gondolom... Még nem volt időm foglalkozni vele azóta

[ Szerkesztve ]

(#23491) Mr. Erikszon


Mr. Erikszon
senior tag

Sziasztok, filamentet akarok cserélni menet közben egy Ender 3 Pro-n!
Megnéztem ezt a vidit: [link] De nekem a TUne-ban nincs change filament menüpont csak Babystep Z ez mit jelent pontosan? Lehet hogy máshol kell keresnem?

(#23492) Mr. Erikszon válasza Mr. Erikszon (#23491) üzenetére


Mr. Erikszon
senior tag

Közben olvastam valahol, hogy le lehetne pause-olni és kicserélni majd resume-olni a nyomtatást!

(#23493) KARIPAPA


KARIPAPA
csendes újonc

Hali! Kérdésem a következő lenne a kollégákhoz mire gondoljak géphiba vagy tényleg szoftveres.Most szerdán jött meg de még nyomtatni nem tudtam vele mert a vele adott teszt fájlokhoz is ezt írja ki.1.3 ChiTuBox verzióval jött én letöltöttem az 1.6 verziót de azzal is ezt csinálja.Köszönöm előre is ha valaki tudna megoldást.

(#23494) 2thletme2day válasza KARIPAPA (#23493) üzenetére


2thletme2day
őstag

Ha ezek tényleg stl fájlok akkor az a probléma. A 3d nyomtatók gcode-ot használnak. Ezekből az stl-ekből tudsz akámelyik szeletelő programmal gcode-ot generálni.

(#23495) zsolti_20 válasza Reggie0 (#23480) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Szép napot!
Ma megcsináltam újra a PID tuningot, a ventilátor bekapcsolásakor a hőmérséklet 199 fokra esik vissza 200-ról, majd 201-re melegszik fel aztán stabil 200. Úgy gondolom ez így rendben van.

A probléma még mindig az hogy a ventilátor bekapcsolásakor az a réteg nem tapad az alatta lévőhöz. Lehetséges a ventilátor fordulatszámát layerenként emelni cureban? :R

(#23496) Tikakukac válasza zsolti_20 (#23495) üzenetére


Tikakukac
titán

Mikor layerenként kapcsolgatsz hűtést meg állítasz az valami olyan szint, ami 6 emelettel fentebb van.

Ha sok a hűtés, simán vedd le 60%-ra mondjuk.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#23497) zsolti_20 válasza Tikakukac (#23496) üzenetére


zsolti_20
senior tag

A tárgyhűtés mehet 60%-os is? Nem szükséges 100%-on járatni?

(#23498) Tikakukac válasza zsolti_20 (#23497) üzenetére


Tikakukac
titán

Hát naná :B

Nekem a blower hűtők jellemzően 60%-on mentek, mert úgy volt jó. A 2 Noctua van most 100%-on. Nyilván ezeknek a légszállítása is olyan, hogy itt tökig kell tekerni őket. De amúgy sem hallgatnám a gyári ventiket teljesen feltolva. Hát mi hangja van annak :K

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

(#23499) zsolti_20 válasza Tikakukac (#23498) üzenetére


zsolti_20
senior tag

Köszi! :C Kipróbálom aztán meglátjuk mi lesz. :R

(#23500) Tikakukac válasza zsolti_20 (#23499) üzenetére


Tikakukac
titán

Ezzel kellett volna kezdeni. Hát nyilván nem fog a réteg tapadni, ha lehűtőd mielőtt össze tudna kötni az előzővel.

A fiatalok 50%-a optimistán tekint a jövőre. A másik felének nincs pénze drogokra.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.