Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7201) e90lci válasza #42556672 (#7200) üzenetére


e90lci
senior tag

Szia
Ez csak egy hirtelen ötlet.Tudnék aránylag jó áron RB4011 est azért gondoltam a cserére.POE hibája meg nem nagyon zavar,Van otthon egy 8 portos switchem ki tudnám váltani ideiglenesen a routert.De a lustaság és időhiány miatt nem tettem még eddig meg,+ teljesen stabil a net,belső hálózat mióta Miki van a lakásban ezért sem.Meg az asszony,gyerek hisztije sem hiányzik. ;]

(#7202) Akor


Akor
csendes tag

Sziasztok
Szeretnék venni egy mikrotik routert családi ház környezetbe. Árat egyenlőre nem szabnák meg. Kellene wifi 2.4 és 5 GHz is (ezelőtt egy 1900ac wifi router volt. Ennél gyorsabb nem kell.)
Vagy digi 1000 lesz vagy T 1000
Lesz hozzá kötve egy nas (918+synology) amiről el kell, hogy érjem az adatokat vpn en keresztül.(1000 nettet jó volna ha ki tudnám használni és a router lehetne a vpn szerver)
Szeretnék még vlan-t, 2db ip kamerát kötni rá, tv, mobilok, tablet,
Esetleg ha az árat nagyon nem emeli akkor mobilnet sim fogadása.

Tudnátok ajánlani konkrét modelleket ajánlott és minimum kategóriában?

(#7203) Zwodkassy válasza Akor (#7202) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Hát egy ilyen all-in-one routerre én is kíváncsi lennék 😀

(#7204) bb.bocs


bb.bocs
őstag

ma vettem á a megrendelésemet: hap ac2. még nem üzemeltem be, de már az baromira meglepett hogy1. pici :) 2 olyan bársonyos gumiszerű tapintása van. nagyon igényes, már tetszik :) ja és nem égeti ki a retinádat a led :D

(#7205) bb.bocs válasza bb.bocs (#7204) üzenetére


bb.bocs
őstag

max annyi negatívum hogy a kábel nehezen jön ki, lefelé kell nyomni és úgy húzni, ez nekem fura... másik hogy mintha elül nem lenne rögzítve rendesen a lap, van pl egy 1mm mozgása.

(#7206) bacus


bacus
őstag

az emberek többsége relatíve ritkán maszturbál a routerével, se a tapintása nem számít nekem, se az, hogy van rajta led, lcd, stb. Bár amikor hiba van mind a kettő jól tud jönni.

Én ma vettem egy 1100 ahx 4 dude-t.., a 3011 helyett lesz, mert mióta azt az rbl-es blockolásos listát én is beüzemeltem, 50% körül van a 3011 terheltsége. néha pár mp-re lemegy 2-3%-ra, de utána megint 50%..

Igaz a spam gyakorlatilag megszűnt , mert alig 1-2 jut át hetente.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#7207) bambano válasza bacus (#7206) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

miért nem 4011-et vettél? kell a diszk?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7208) g0dl válasza bb.bocs (#7204) üzenetére


g0dl
addikt

A kis méret engem is meglepett, a gumirozott borítás kifejezetten igényes. Viszont meglepően melegszik.

Én csak ismerkedési céllal vettem, és tetszik. Ami élesben hiányozna, az az openvpn, letsencrypt, és afraid.org dinamikus dns támogatás ( tudom, hogy az utóbbi kettőre lehet valami szkript megoldást barkácsolni, de nem volt időm elmélyedni).

(#7209) bacus válasza bambano (#7207) üzenetére


bacus
őstag

Egyelőre nem, de alig volt árkülönbség..,ha kell l6 licensz, máris egy árban vagyok, ezen 13 eth port van, duál táp. Nem akarok többet routert cserélni, legalábbis pár évig nem. Ha digi rám kényszeríti az optikára váltást, akkor a legnagyobb díjcsomag lesz, sőt a telekomosból is lehet. (két gigabites pppoe dual want is el kell bírjon) Az ügyfeleim nagyon ráharaptak, hogy mi rajtunk keresztül látnak online v kvázi online adatokat böngészőben..

Még nem néztem, hogy a 11-13 eth portok miben mások, megvettem, de nem volt időm foglalkozni vele, majd talán a jövő héten.

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#7210) bambano válasza bacus (#7209) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

irigyellek, hogy olyan problémáid vannak, amihez nem elég az l5 :P

a 4011 is dualtápos, egy dc jack meg egy poe.

az ahx4-ben a 11-12-es portok bypass groupban vannak, ez azt jelenti, hogy amikor a router üzemel, akkor két interfészt látsz bent a routerben, amikor a router megdöglött, akkor ezeket rövidre zárja egy relé, és akkor átfolyik rajtuk az adat. kiváló redundáns tűzfalat lehet belőle csinálni azzal, hogy ha megállt a router, akkor csak simán rövidrezáródik a bemenet. teszel alá még egy routert, és akkor megvan a rendes tűzfal. azt még nem teszteltem le, hogy mikor zárja a bypasst a router, csak akkor, ha elmegy az áram, vagy akkor is, ha a router fizikailag működik, de megdöglött rajta a ros.

egyébként kedvenc router, nagyon imádom kivéve árcédula.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7211) vargalex válasza g0dl (#7208) üzenetére


vargalex
félisten

Szerintem ilyen kis házban nem meglepő, hogy a 4 magos SoC melegszik. (Ott van pl. a D-Link DIR-860L és a Xiaomi Mi Router 3G, mindkettő MT7621 SoC-al. Előbbi alig melegszik, utóbbi viszont állítólag rendesen, pedig nem is annyira kicsi.) Azért nem vészesen meleg.
Én is most vettem ismerkedési céllal, de OpenVPN elvileg van, igaz csak TCP-n, ha jól tudom. Ipdns.hu-ra pedig írtam scriptet, egyáltalán nem vészes.

Alex

(#7212) bb.bocs válasza g0dl (#7208) üzenetére


bb.bocs
őstag

a melegedés nem zavaró,annyira úgyis figyelnek hogy ne halljon le. vpn annyira nem zavar ha van ha nincsen mert a nason keresztül úgyis van "rendes" vpn. Én is ismerkedem a dolgokkal,eddig jópofa.

(#7213) Zwodkassy válasza vargalex (#7211) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Érdekesség és tanuláskep megosztanád a IpDns.Hu scriptet?

(#7214) vargalex válasza Zwodkassy (#7213) üzenetére


vargalex
félisten

Szia!

Végül nem checkip-s IP cím lekérdezéssel oldottam meg, de az sem lenne gond. Így a script a mikrotik saját ddns megoldásából veszi az IP címet (az úgyis jár a routerhez és az IP->Cloud alatt egyszerűen engedélyezhető). Gondolkodom még rajta, hogy berakom a script-be, hogy bizonyos időközönként force-olja az update-ot, de jelenleg ezt nem teszi. Ehhez még a global változóknak utána kellene néznem, mert azt még nem tudom, hogy azt hol lehetne inicializálni és a script-ben csak használni (ugye a script-ben nem inicializálhatom valamilyen értékkel, hiszen akkor ezt minden futtatáskor megtenné).
Szóval, a jelenlegi script:

### ipdns.hu ddns update script for RouterOS ###
### Static parameters ###
:local updateURL "http://update.ipdns.hu/update\?hostname="
##################
### Dynamic parameters ###
:local registeredHostname "your ipdns host name"
:local userName "ipdns username for hostname"
:local password "ipdns password for hostname"
##################
:local cloudStatus [/ip cloud get status]
:if ( $cloudStatus = "updated" ) do={
    :local extIP [/ip cloud get public-address]
    :local registeredIP [:resolve $registeredHostname]
    :if ( $extIP != $registeredIP ) do={
        :log info "External IP ($extIP) address does not match the registered IP ($registeredIP)"
        :local updateAnswer [/tool fetch mode=http user=$userName password=$password url="$updateURL$registeredHostname" as-value output=user]
        :log info $updateAnswer
    } else={
        :log info "External IP address matches the registered IP"
    }
} else={
    :log info "Cloud not updated"
}

Alex

(#7215) Zwodkassy válasza vargalex (#7214) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Bitte-danke

(#7216) Pyttawrx válasza vargalex (#7214) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

A DDNS update interval nem erre való?

(#7217) vargalex válasza Pyttawrx (#7216) üzenetére


vargalex
félisten

Igen, de az a Cloud paramétere. Ezt a scriptet ugye csak ütemezni lehet. Így arra gondoltam, hogy lenne egy globális változó, ami minden futtatáskor növekedne 1-el. Így még tudnám azt tenni, hogy minden x. futtatáskor force-olja az update-ot.
A kérdés mindössze az, hogy ennek a globális változónak hol tudok kezdőértéket adni, mert nyilván ebben a scriptben nem tehetem meg, mert azt csak egyszer kellene...

Alex

(#7218) DanielK válasza vargalex (#7211) üzenetére


DanielK
addikt

Openvpn van, de tényleg csak tcp.
Állítólag a 7-es os már fogja tudni az udpt. Beállítása pofon egyszerű.

A gyári dyndns miért nem jó? Csak mert ott nem kell szarozni saját scripttel.
Én csak egy cname-t állítottam rá, így meg is tudom jegyezni.

(#7219) vargalex válasza DanielK (#7218) üzenetére


vargalex
félisten

De, a gyári dyndns is jó, ahogy írtam is, a script annak használatát feltételezi.
Egyszerűen gondoltam, hogy oda is menjen az update és addig is ismerkedem a scriptek alapjaival.

Alex

(#7220) DanielK válasza vargalex (#7219) üzenetére


DanielK
addikt

Ja értem. Szerencsére elég jó a gyári dndns funkció. Ezért is tetszik a mikrotik. Gyárilag kapsz egy dyndnst a pénzedért.

(#7221) vargalex válasza DanielK (#7220) üzenetére


vargalex
félisten

Van elég sok ingyenes alternatíva, így én ezt nem érzem előnynek.
Nekem ami hiányzik, az az, hogy nem tudok scriptet tenni pl. interface UP-ra, stb.

Alex

(#7222) DanielK válasza vargalex (#7221) üzenetére


DanielK
addikt

Az ingyenesekkel az a bajom, hogy nincs garancia meddig mennek.

(#7223) vargalex válasza DanielK (#7222) üzenetére


vargalex
félisten

Miért, itt mi a garancia arra, hogy nem zárják le. Akár kivehetik bármelyik későbbi routerOS-ből...

Alex

(#7224) vkp válasza vargalex (#7223) üzenetére


vkp
aktív tag

Belegondolni is szörnyű, hogy mennyi "olcsó" okoseszköz (konektor, lámpa, riasztó, redőny, stb) van, ami csak a saját felhőjén keresztül vezérelhető. Egy részükre lehet tenni custom firmware-t, de a többi megy a levesbe, ha kínai kihúzza a dugót... Amit nem magad üzemeltetsz a saját servereden a saját domain neved alatt, az minden veszélyben van...

(#7225) g0dl válasza vkp (#7224) üzenetére


g0dl
addikt

Abban lehet bízni, hogy valamilyen ingyenes mindig lesz. Aztán a saját domain cname mutathat a dinamikusra. Ez is csak azért kell, mert a legtöbb domain szolgáltató nem/nehezen kezelhető szkriptből.

Egyébként engem már az zavar, ha az okos villanykapcsoló/légkondi stb. csak úgy szabadon bóklászhat a net, és az én lanom közt. Ezért is van külön vlan a kütyüknek. Vagy internet vagy lan.
És a legkevésbé tesz boldogabbá, ha a kínai, vagy orosz ügynökség helyett az amerikai matat nálam.

(#7226) DanielK válasza vargalex (#7223) üzenetére


DanielK
addikt

Egy fokkal talán biztosabb. De persze ez sem 100%

(#7227) Pyttawrx válasza vargalex (#7223) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Évek óta használom a DDNS funkciót különböző eszközökhöz és stabil, frissít, ezt tuti nem veszik ki. :)
Legalábbis remélem. Láttam sok routerbe is hogy teszik bele. (D-Link pl)

(#7228) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Szerintetek normális, hogy az 5ghz wifi el-el dobja magát? Vagy valami beállítás lenne?

(#7229) Pyttawrx válasza Pyttawrx (#7228) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Nah itt a dátum? Azt írja hogy running ap, közbe meg nem megy. Ez hardver hiba lesz? Ha letiltom, majd engedélyezem a wifi-t, akkor initializing-re vált, de nem indul el az ap, ha újraindítom a router-t utána jó.

Ezekre valaki valami ötlet? Vagy gariztassam?

[ Szerkesztve ]

(#7230) Szpilu__25 válasza Pyttawrx (#7229) üzenetére


Szpilu__25
tag

Az AC detecting radar után el is indul az ap? tudsz rá csatlakozni?egy két perc még újraindulás után rá tudsz konnektálni.

(#7231) Szpilu__25 válasza Pyttawrx (#7229) üzenetére


Szpilu__25
tag

kipróbáltam letiltottam re-enable és visszajönnek a kliense nekem, plusz ráadás hap ac2-n is kipróbáltam dettó.

(#7232) Zwodkassy válasza Szpilu__25 (#7231) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Csatorna / frekvencia függő. Meg kell nézni melyek esetében van DFS (Radar Detection vagy mi)

[ Szerkesztve ]

(#7233) Szpilu__25 válasza Zwodkassy (#7232) üzenetére


Szpilu__25
tag

Jogos.átállítottam a frekit és most nem ilyen nekem,lehet auto módban keresi így a legjobb frekit?

(#7234) Pyttawrx válasza Szpilu__25 (#7230) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Nem nem tudok. 2.4 is csinálta már.

(#7235) Szpilu__25


Szpilu__25
tag

És ha valasztasz manuálisan frekit? Nekem így megy mindegyik kliens

(#7236) vkp válasza g0dl (#7225) üzenetére


vkp
aktív tag

Igen, te, én, meg még páran megcsináljuk, hogy külön rakjuk ezeket az eszközöket, a legtöbb embernél meg azt látom, hogy "köcsög MS, miért kér jelszót a megosztáshoz, meg miazmár, hogy smbv1 nem engedélyezett?"... aztán csodálkozik, hogy miért vitte el a kinai a f@sz módon a gépen tárolt bankártyaadatait...

(#7237) Pyttawrx válasza Szpilu__25 (#7235) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Bocsi, az pont nem látszik a képen amit látsz freki az manuálisan van beállítva. Ma még 1x csinálta, de újra indult magától.

[ Szerkesztve ]

(#7238) Szpilu__25


Szpilu__25
tag

Sziasztok, én is probálgatom az RB4011 Wifit, de nekem akármilyen sebességgel konnektál a kliens legyen 975Mbit,3Streammel, így és ha 500Mbit 2 streammel másik Wifivel, 300Mbit a le fel töltés, ha közvetlenül ott ülök vagy ha bent vagy a nappaliban :/

Van ötlet?

(#7239) Pyttawrx válasza Szpilu__25 (#7238) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Nekem sem ment feljebb 325nél, miért? :)

(#7240) Szpilu__25


Szpilu__25
tag

Mert jó lenne ha már megvettem tudna 500mbit körül. De remélem orvosolja a mikrotik support.

[ Szerkesztve ]

(#7241) Pyttawrx válasza Szpilu__25 (#7240) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

a miért kérdés arra szólt hogy miért nem több? :) Bocsi félre érthető volt. Ma már amúgy mértem vele 390-et reggel. Én úgy 600-ra gondoltam, hogy annyit kéne hogy vigyen. És Én is többet vártam, de 500-at stabilan kéne

[ Szerkesztve ]

(#7242) #42556672 válasza Pyttawrx (#7241) üzenetére


#42556672
törölt tag

Pontosan hogyan méritek a sebességet?

(#7243) Pyttawrx válasza #42556672 (#7242) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Iphone, Ipad, de laptopppal is, ugyan abban a szobában. Vagy mit szeretnél tudni

(#7244) Szpilu__25 válasza #42556672 (#7242) üzenetére


Szpilu__25
tag

Btest.exe-vel pl laptop felől.

(#7245) brickm


brickm
őstag

Előbb azt kellene letisztázni, hogy a kliens és a mikrotik közt vész-e el a sebesség, vagy a NATolás során, vagy a mikrotiken kívül....

[ Szerkesztve ]

(#7246) Pyttawrx válasza brickm (#7245) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Hallgatlak :) Hogy tudom tesztelni.
Amúgy Speedtest appikációval mérek, de ki fogom próbálni btest-tel is.

[ Szerkesztve ]

(#7247) vargalex válasza Pyttawrx (#7246) üzenetére


vargalex
félisten

Milyen link sebességgel kapcsolódik a kliens (annak nagyjából a felére számíthatsz valós, mérhető sebességként)? Egyáltalán mire képes az Iphone/Ipad? Pontosan milyen típusok?

[ Szerkesztve ]

Alex

(#7248) Pyttawrx válasza vargalex (#7247) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

iphone 8 (802.11ac szabványú Wi‑Fi MIMO-támogatással), tp-link routerrel 500-520 volt, annnyit tuti tud. :)
A link sebesség 900-on felül volt talán.
az Ipad, meg küldöm képként, már ha erre gondolsz:

(#7249) #42556672 válasza brickm (#7245) üzenetére


#42556672
törölt tag

Igen, erre vonatkozott a kérdésem is, csak nem akartam előre feltételezni!

Egy LAN-on lévő tesztszerverrel ami garantáltan tudja ezt a sebességet lehet korrekten mérni. A Speedtest a WiFi sebességének mérésére nem jó.

(#7250) #42556672 válasza Szpilu__25 (#7244) üzenetére


#42556672
törölt tag

Igen, ezt a megoldást preferálom én is.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.