Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6451) adam900331 válasza ekkold (#6448) üzenetére


adam900331
csendes tag

Köszi! Így most már sikerült. Tesztelgetem a hAP ac2-őt. :) Ha már van rajta mode button, akkor legyen is haszna. Beállítottam rá, hogy ha megnyomom a mode buttont akkor bekapcsol egy guest wifit virtual AP-n. Erre csináltam egy scriptet, ami azt vizsgálja, hogy 1 óra bekapcsolás után kapcsolja ki a guest WiFi-t. Vagyis a virtual AP-t amin a guest fut disable állapotba teszi. Mivel még ismerkedem a MikroTikkel és a scriptelésével ezért számomra már ez is tudománynak számít. :)) :DD :DD

(#6452) tomboy84 válasza #42556672 (#6445) üzenetére


tomboy84
tag

Egyáltalán nem gondolom, hogy nem lenne elég, visszaolvastam, hogy kb a 128MB felét használja. Csak azért ha lehet, akkor legyen 256.

(#6453) #42556672 válasza tomboy84 (#6452) üzenetére


#42556672
törölt tag

Aminek akkor majd a negyedét használja :-)

(#6454) g0dl


g0dl
addikt

Sziasztok

Nem ismerem a mikrotik termékskáját, és az érdekelne, hogy a hétköznapi soho wifi routernek mi felel meg?

Az értelmezésem szerint a RouterOs az mindegyiken ugyanaz ( a támogatási szintet leszámítva) , és igazából a hardverben (cpu teljesítmény, switch, wifi , bővíthetőség stb.) különböznek. Ha ez igaz, akkor persze amit AP-nek hívnak (pl. hAP ac²), az valójában mindazt tudja, amit egy wifi routertől elvár az ember. Azaz nincs lebutítva.
Helyesen értelmezem?

(#6455) Core2duo6600 válasza g0dl (#6454) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Nagyjából igen.

Meg kell nézni, hogy mit tud a hardware, milyen erős a cpu hány magos stb.
Egyik Mikrotik eszköz sincs lebutítva, szoftveres oldalról.
A Routoláshoz level 4 es szintű licence kell, a wifi AP módhoz elég a 3 as is.

A Mikrotikre is igaz, hogy van router, és van switch külön.
Az egy más kérdés, hogy a routert is tudod switch nek konfigurálni,
és egyes modelleket fordítva is, de ettől még az eredeti "tudásában" mutat nagyot.

Érdemes még megnézni az áteresztő képességet is, ebből is lehet következtetni, hogy hova van pozicionálva az eszköz.

No meg azért az ár is ad némi támpontot.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#6456) bacus válasza Core2duo6600 (#6455) üzenetére


bacus
őstag

"A Routoláshoz level 4 es szintű licence kell, a wifi AP módhoz elég a 3 as is."

Azért inkább ne írj semmit, ha nem tudod, de hülyeségeket végképp ne.

https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:License

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#6457) adam900331 válasza g0dl (#6454) üzenetére


adam900331
csendes tag

Szia. Azért mert a hAP ac2-ben benne van az AP kifejezés még nem azt jelenti, hogy csak AP funkció can benne. A pontos típusa: RBD52G-5HacD2HnD-TC A jelentése: D széria, 5 port gigabites, van benne 5GHzes nagy teljesítményű wifi rádió (H) ami dual chaimes (D), van benne 2GHzes nagy teljesítményű wifi rádió (H) ami dual chaimes(D), és tower kivitelbe is használható. Egyébként én ilyet használok és szerintem ár érték arányban elég jó.

(#6458) tomboy84 válasza #42556672 (#6453) üzenetére


tomboy84
tag

Igen, igazad van :) Akkor úgy fogalmazok, hogy hátha egyszer még jó lesz az a 256MB :D De nem fog visszatartani, ha 128MB-os lesz.

(#6459) Core2duo6600 válasza bacus (#6456) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Lehet, hogy nem tudom pontosan bár eme topik hasábjain olvastam korábban,
de akkor ha kiiagazítasz nincs ezzel gond, de akkor közöld a helyes információt.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#6460) mrzed válasza #42556672 (#6443) üzenetére


mrzed
senior tag

Köszönöm a válaszokat.
Nagyon szemezgetek az RB450Gx4-el.
Sokat olvasgattam a PoE témával kapcsolatban, annyit már tudok, hogy észnél kell lenni. Jól bogarászom, hogy az említett board az 1-es porton kaphat PoE tápot, a többin passzívan ad? Az-az nem detektálja a rákötött eszköz ezen képességeit? Vagy a szoftverből állítható, hogy egyes portokon adjon-e fel tápot is?

(#6461) A_ScHuLcZ


A_ScHuLcZ
addikt

Sziasztok!

Wi-Fi szempontból egyelőre még nincs gyakorlati tapasztalatom a MikroTik-kel.

Érdekelne az objektív (ha lehet ilyet kérni) véleményetek, hogy más gyártókhoz képest (pl Unify) milyen képességekkel és teljesítménnyel rendelkezik.

Típusokból konkrétan ezeket nézegettem:
wAP ac (RBwAPG-5HacT2HnD)
cAP ac (RBcAPGi-5acD2nD)
hAP ac2 (RBD52G-5HacD2HnD-TC)

Specifikációk alapján a hAP ac2 rendelkezik a legjobb wireless képességekkel, de nem kifejezetten alkalmas falra vagy plafonra szereléshez. (nem oda való, nem esztétikus)

TP-Link, D-link és hasonló gyártóktól komolyabb megoldást keresek, normális monitorozhatóságot szeretnék, de nem kell enterprise szint.

A router MikroTik (hEX), ezért gondoltam wifi részben is arra (a capsman-os megoldásra egyébként is kíváncsi vagyok)
A felhasználók száma 10 alatt lesz, és fontos, hogy mindkét frekvencia sáv képes legyen a userek kiszolgálására azonos időben.

Egy wAP ac-t kaptam kölcsön tesztelésre, az alapján egy AP-val kb 85%-ban lefedhető a terület. Ha kevés lesz, akkor utólag be fogunk szerezni még egy AP-t, tehát maximum 2db lesz.

Köszönöm!

[ Szerkesztve ]

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#6462) Core2duo6600 válasza A_ScHuLcZ (#6461) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Ezt viszont fel tudod tenni akár a plafonra is.
cap_ac

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#6463) A_ScHuLcZ válasza Core2duo6600 (#6462) üzenetére


A_ScHuLcZ
addikt

Tudom, ott van a listámban. (2.)

:)

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#6464) mrzed


mrzed
senior tag

Még egy kérdés:
A capsman hálózat felállítható úgy is, hogy az ap-k nem közveltlenül a routerbe csatlakoznak, hanem mondjuk a routerre kötött switchbe? Vagy esetleg router <- cap ac <- cap lite? Így azért könnyebb lenne a kábelezés.

(#6465) ekkold válasza mrzed (#6464) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Persze, megoldható.

(#6466) tami_ válasza A_ScHuLcZ (#6461) üzenetére


tami_
csendes tag

- egy kis info a termek megnevezesben hasznalt betukombinaciok jelentesere: https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Product_Naming
- nekem odahaza megy eg wAPac, meggyozo, plafonra is szerelheto..
- padlason megy egy Metal52ac, ez meg lefedi a teljes udvart :)

[ Szerkesztve ]

hg1dfb

(#6467) ekkold válasza mrzed (#6460) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Szoftverből állítható a POE: off, auto on, forced on.

(#6468) jerry311 válasza tami_ (#6466) üzenetére


jerry311
nagyúr

1.3 Built-in wireless details

number_of_chains
(not used) - single chain
D - dual chain
T - triple chain

Q mint quad hiányzik.

(#6469) bacus válasza Core2duo6600 (#6459) üzenetére


bacus
őstag

"de akkor közöld a helyes információt"
ott a link, csak olvasd végig.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#6470) #42556672 válasza mrzed (#6460) üzenetére


#42556672
törölt tag

1-es porton táplálhatod szabványos POE eszközzel (802.3af/at) és az 5-ös portról táplálhatsz eszközöket, ez a POE kimenet. A kimenet nem szabványos, passzív POE ami miatt nagyon meg kell nézni, mit akarsz róla táplálni.

[ Szerkesztve ]

(#6471) #42556672 válasza A_ScHuLcZ (#6463) üzenetére


#42556672
törölt tag

A cAP AC és a HAP Ac2 ugyanaz a hardver csak a switch ami a cAP AC-ben van mindössze 2 portos, cserébe 802.3af/at POE bemenet van rajta a HAP AC2 passzív POE bemenettel van.

(#6472) g0dl válasza Core2duo6600 (#6455) üzenetére


g0dl
addikt

Köszi a válaszokat. A teljesítmény összehasonlítás azért nem nem nagyon trivi, elég bogarászós. ( magok megahertzek, architektúrák nem egy dimenziós)

(#6473) pappkarcsi


pappkarcsi
senior tag

Sziasztok!
hEX PoE-vel használ valaki 4G modemet?
Szeretnék venni ma-holnap egy stick-et hozzá. Ki, mit ajánl hozzá, ami kapható is itthon?

Regisztrált: 2007 - 99 pozitív értékelése van és nincs negatív értékelése

(#6474) hege1989 válasza #42556672 (#6384) üzenetére


hege1989
tag

Szia!

A ligban semmi nem látszik csak, hogy az interface UP.
Wiresharkon megnéztem és DHCP üzenetnek híre hamva nincsen a Core eszközön.
Az Accessen látni a DHCP request-reply-t.

[ Szerkesztve ]

http://hardverapro.hu/tag/hege1989

(#6475) Core2duo6600 válasza g0dl (#6472) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Igen, tudom, annak idején én is 1 hetet töltöttem vele, és akkor a wifi vel nem is foglalkóztam.

(#6469) bacus
Megtettem

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#6476) pappkarcsi


pappkarcsi
senior tag

Üdv! Használ valaki 4G-s USB-s modemet, akár failoverben? Ha igen, milyet?

Köszi! :R

Regisztrált: 2007 - 99 pozitív értékelése van és nincs negatív értékelése

(#6477) Beniii06 válasza pappkarcsi (#6476) üzenetére


Beniii06
őstag

USB-t nem, de LTE HGW-t igen, B525-öt statikus IP-vel DMZ-vel, etherneten lóg rajta router, ha esetleg amiatt kérdezed, hogy néhány USB-s stickben van soho router-ap is beéépítve, a dupla NAT nem okoz problémát port forward szempontból. Ha a script/config kellene hozzá, abban nem tudok segíteni.

"Got any other secret weapons?"

(#6478) hege1989


hege1989
tag

Átmásoltam az eredeti 450G-ről a konfigot egy 750GL-re és azon egyből működött.
Van valami speckó dolog amit a 450G-n még be kellett volna állítanom?

Van ilyennel valakinek tapasztalata?

http://hardverapro.hu/tag/hege1989

(#6479) Adamo_sx válasza pappkarcsi (#6476) üzenetére


Adamo_sx
aktív tag

Ha visszakeresel a fórumban van néhány. Pl.

(#6480) adam900331 válasza hege1989 (#6478) üzenetére


adam900331
csendes tag

Nem tudom, hogy használsz-e bármilyen VPN szervert a routeren, de érdemes lecsekkolni. Én a hétvégén cseréltem routert, a konfigot átmásoltam viszont az új routerrel nem működött az SSTP VPN. Létre kellett hozni egy új tanúsítványt.

(#6481) #42556672 válasza hege1989 (#6478) üzenetére


#42556672
törölt tag

ROS verzió egyezik a két routeren?

(#6482) kovyhun válasza bambano (#6071) üzenetére


kovyhun
tag

Sziasztok!
Valamiért rendszeresen visszajön a dhcp kliens a wan portra.
Eddig azt hittem, ha valami olyan beállításon változtatok aminek van köze hozzá, automatikusan létrehozza.
Viszont mostanában nem állítottam semmit, újra megjelent a logban az IP kérés, megnéztem és tényleg megint lett egy kliens.
Most volt internetszolgáltatói probléma, után jelenhetett meg, lehet van összefüggés.
(Van tartalék mobilnet beállítva, de most nincs bedugva az usb modem)
Van valami dinamikus dhcp beállítás valahol?
Wifi internet pppoe, mobilnet ppp.

"Hajszolom a tudást, de ő mindig gyorsabb nálam!"

(#6483) mrzed


mrzed
senior tag

Megérkezett a hap ac2. :)
MIPSBE rendszeren készült backupot rátehetek ARM -ra, vagy annak csak netinstall lenne a vége?
Egyszerűbb lenne az előbbit átszerkeszteni az új készüléken, mint az egészet újrakonfigurálni.

(#6484) Zwodkassy válasza mrzed (#6483) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Én Rb2011-Rm konfigot, pontosabban backup-ot állítottam vissza egy Rb3011-Rm routeren. Egy-két apró hibát leszámítva szépen átment.
Pl : sfp1 volt eredetileg az "Wan" interface, ami vissza állítás után az ether1-re került ☺️
A következő pár nap alatt még találtam 1-2 apró "hibát", de semmi kritikusat. Egy nagy piros pont a MikroTik csapatának!
Szerk.: megjegyzem a két eszköznek ugyan olyan, és ugyan annyi portja van.

[ Szerkesztve ]

(#6485) #42556672 válasza mrzed (#6483) üzenetére


#42556672
törölt tag

Én eltérő eszközre sosem állítok vissza felkonfigurálom elölről.

(#6486) ekkold válasza Zwodkassy (#6484) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Azért ezzel vigyázni kell, mert a backup a MAC address-eket is felülírja (az összes ethernet portét)! Ha az új eszköz bármikor a régivel közös hálózatba kerül, akkor MAC address ütközés lehet, ami okozhat némi anomáliát.. Szerintem jobb megoldás export-al menteni a konfigot, kiszedni belőle azokat a MAC address-eket amelyeket nem akarunk felülírni, illetve ha más olyan eltérés van a két eszköz között ami miatt változtatni kell, akkor az megtehető a .rsc fájlban. Utána az új eszközön törölni a default config-ot, és import...

[ Szerkesztve ]

(#6487) mrzed válasza #42556672 (#6430) üzenetére


mrzed
senior tag

Közben rájöttem, hogy miért nem fért a fejembe a 16MB háttértárra történő frissítés. Még a 3.x verziónál kezdtem a mikrotikezést, akkor még a hátértárra kellett másolni a frissítő csomagot, nem volt upgrade gomb. Ez a szokásom megmaradt, igazából újdonság erejével hatott rám ez az információ a napokban.

(#6488) adam900331 válasza mrzed (#6483) üzenetére


adam900331
csendes tag

Szia. Én a múlt héten állítottam vissza mipsbe architektúra alatt készült backupomat armre. Semmi gond nem volt, leszámítva, hogy a hap ac2ben a wlan elnevezés wlan3, wlan4. Valamint az SSTP tanúsítványát újra le kellett generálni. A többi beállítás visszaállításában nem volt gond. :)

(#6489) Core2duo6600 válasza kovyhun (#6482) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Ha a DHCP szervered nem a WAN portra van beállítva, akkor hogy jöhet arra rá egy kliens kivülről ?
A DHCP server azon a porton vagy portokon (ekkor a portokat összefogó bridge-en !!) dolgozik ahova te beállítod.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#6490) bambano válasza kovyhun (#6482) üzenetére


bambano
titán

wan portra jön vissza, vagyis onnan, amire nincs ráhatásod.
vagy tiltsd le az ip-t a wan portról, vagy törődj bele.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6491) Zwodkassy válasza ekkold (#6486) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

MAC Address?
Hát nem egy nagy művelet vissza állítani az eredetire ☺️

(#6492) jerry311 válasza bambano (#6490) üzenetére


jerry311
nagyúr

Olyan nem kellene hogy legyen, hogy egyszer csak DHCP klienskent kezd viselkedni a WAN interface, annak ellenere, hogy ezt nem allitotta be senki, sot ki ki lett kapcsolva rajta ez a feature.

(#6493) mrzed válasza ekkold (#6486) üzenetére


mrzed
senior tag

Köszönöm mindenkinek a tanácsokat.
Felkonfiguráltam az ac2-t, csak puskának használtam a 493AH exportját. Jelenleg most tesztüzemben működik a régi helyén. Beállítottam az 5G-s wifit is, működik szépen, az ezt a frekit is tudó mobil eszközök használják is automatikusan. Viszont akkor is ragaszkodnak az 5G-hez, ha a 2,4-es már erősebb és gyorsabb is lenne. Be lehetne ezt is konfigurálni a capsman-hoz, hogy tegye át az ezközt 2,4-re, ha már olyan a jelviszony?

(#6494) Zwodkassy válasza adam900331 (#6488) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Egy Hap-Ac-Lite konfigot én állítottam már vissza Hap-Ac2-re, és nekem is wlan3 valamit wlan4 lettek az interfészek ☺️
Vissza írtam őket wlan1 és wlan2 névre, és öröm, bódogság ☺️

(#6495) Lenry válasza mrzed (#6493) üzenetére


Lenry
félisten

CAPsMAN - Access List részben tudsz szabályt létrehozni, hogy melyik interface milyen jelerősség (Signal Range) mellett tartsa a kapcsolatot

nálam ez így néz ki

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6496) bambano válasza jerry311 (#6492) üzenetére


bambano
titán

tényleg ennyire nehéz probléma ez?
a wan interfésze sehogy se viselkedik.
a logokban látja, hogy olyan csomagok is bejönnek, aminek nem kellene bejönnie abban az esetben, ha a lépcsőházban mindenki rendesen beállította a cuccát, a szolgáltatót is beleértve.

a digi úgy működik, hogy a lépcsőházban a villany-elosztó szekrényben lerak 1-n darab switchet, lakásszámtól függően. ezekbe beledugja azokat a kábeleket, amik a lakásba mennek. Majd ebből visz egy uplinket a központjáig. Ez egy sima l2-n összeswitchelt hálózat. Ezen elvileg csak pppoe csomagoknak lenne szabad mennie az ügyféltől a koncentrátorig. a digi béna, nem tudja, hogy hiába l2 a cisco switche, lehet rajta ethernet csomagtípus szerint szűrni. Azt, hogy az ip ethernet típust tartalmazó csomagokat dobja el a switch, a digi rendszeresen elfelejti beállítani.

Így ha azon lakosok közül, akikkel egy switchre vagy dugva, csak egynél is dhcp kliensként működik a wan interfésze, akkor azokat a csomagokat te is látod. Itt szó sincs arról, hogy a te wan interfészed dhcp kliensként működik, arról van szó, hogy az l2 broadcast domainben van legalább egy dhcp kliens, amelyiknek a discovery fázisban broadcastolt csomagját a switch neked is elküldi. és hidd el nekem, egy 80-112 lakásos panelben mindig lesz egy bajnok, aki azt hiszi, hogy ért a nethez, de nem.

ugyanez igaz azon wifis szolgáltatókra, akik wifi fölött pppoe-n szolgáltatnak. pláne, ha nem vlanozzák szét az ap-ket.

sose értettem egyébként, minek használnak egyáltalán pppoe-t, ezt a betegséget a cisco kezdte terjeszteni, ahol minden internet megoldás arról szól, hogy visszavezetik a betárcsázós internetre és a nyakadba sózzák az ócska régi technológiát.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6497) ekkold válasza bambano (#6496) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Írtam korábban én is, hogy a DHCP-vel osszon ki neki egy IP, hadd örüljön. Mondjuk egy 150 napos lease time-al egy ideig nem jönnének a csomagjai új IP-ért :)

Szerk: jaaa ezt benéztem, azt hittem DHCP kérések jönnek :)

[ Szerkesztve ]

(#6498) ekkold válasza ekkold (#6497) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Lehet, hogy akkor egy másik témában tanácsoltam ezt valakinek :) ! ?
Most már csak össze kellene hozni őket :)
Rá tudok valahogyan keresni a saját hozzászólásaimra?

[ Szerkesztve ]

(#6499) bambano válasza ekkold (#6498) üzenetére


bambano
titán

"Rá tudok valahogyan keresni a saját hozzászólásaimra?": nyilván nem, ha meg kell kérdezned :P
vagy használod a topic keresőt az expert módban, vagy beírod a sima keresőbe a nicked, majd enter, és utána a böngésző url-jében átírod az stext=-t suser=-re.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6500) mrzed


mrzed
senior tag

Túl korai volt az öröm... egész 15 óráig tökéletes volt minden, ekkor összehányta magát az ac2 wifije. :W
Először elkezdte eldobálni a rácsatlakozott eszközöket... wifi interfész disable/enable nem oldotta meg... pár percre áramtalanítottam... utána stabil kapcsolat, a megszokott jelerősséggel, viszont 1Mbit alatti átvitellel... vezetéken jó minden. Mindkét sávon ugyanez a tünet. Vissza kellett raknom az RB493AH -t, már itthon a család, lázadás lenne.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.