Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6701) MaCS_70 válasza dmc (#6698) üzenetére


MaCS_70
félisten

Az a pár beállítás nagyon érdekes lenne nekem!

Megvan az R11e LTE kártya. Tulajdonképpen látszik is, csak nem csatlakozik. MAC-címnek egy fiktív címet jelez ki (ac ff ff 00 00 00).

A modem init. stringhez vajon mit kell beírnom?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6702) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#6701) üzenetére


MaCS_70
félisten

Megoldva! Mint kiderült, gond lehet a vágott SIM-kártyákkal. Volt is -- de egy kis igazgatás helyrehozta!

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6703) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#6702) üzenetére


MaCS_70
félisten

Tulajdonképpen sikerült beállítani, még nagyon alapszinten. Megy a net, van DHCP -- viszont nem gyors.

A Huawei stick 2,5 Mbps-ához képest nem olyan rossz a 10 Mbps, de a telefonom / notebookom ugyanitt egy nagyságrenddel gyorsabb.

Lehet, hogy a DHC által javasolt WAP LTE egységet is kipróbálom -- abban az antennák gyárilag nyilván sokkal jobban illesztettek, mint az én próbaegységem a wifi-bottal.

Ma mindenféle keresztpróbákat végzek, nagyon kíváncsi vagyok az eredményekre.

Egyre jobban tetszik ez a rendszer!

A bridge-mód ugye itt is azt jelenti, hogy modemként működhet egy router előtt?

Köszönöm a segítségeteket: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6704) Guszti


Guszti
aktív tag

Sziasztok!
Adott egy bejovo trunk port egy hapac2-n, 2 VLAN-al, egyik IPTV, masik NET.
Kellene-e latnom a VLAN interface-en az adatforgalmat?
Az a bajom, hogy az IPTV-n latom az adatforgalmat a VLAN interface-en, a NET-nel pedig nem, csak az ether portokon jelenik meg az adatforgalom.

igy nez ki:
ether1: bejovo trunk (ezen tagged mind a 2 vlan)
ether2: PC (untagged a net)
ether3: STB (untagged az iptv)

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#6705) Core2duo6600 válasza MaCS_70 (#6658) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Hát, nem olyan bonyolult az.
Első lépésnek például elérni azt, hogy az adott porton müküdjön a dhcp és a router adjon ip címet az eszköznek.
A második lépésként meg beállítani a net elérést a mobilneten keresztül.
Ha a router már eléri a netet, akkor beállítani a nat ot, hogy a rákapcsolt eszközök is elérjék.
Ha ez megvan akkor tűzfal szabályokkal kialakítani egy alap biztonságot.

A Mikrotik nem megismerhetetlen, ellenkezőleg, nézz meg egy Juniper oldalát, vagy akár egy Cisco-t
Sokkal kevesebb infot fogsz találni.

A 4 komersz márkával meg lehet csinálni azt amit akarsz ?
Amikor én megvettem az első Mikit a HEX 750 GR3 ast kb 10 perc után volt net, úgy hogy elötte nem láttam még mikrotiket.
Persze olvastam a témában, és most sem mondanám szakértőnek magamat még kezdőszinten sem.
De ami akartam terveztem beállítani azt meg tudtam csinálni a netes leírásoknak ill. eme topik segítségével.
A konkrét választ sokszor nem kaptam meg, de azt igen, hogy merre is induljak, hogy mire keressek rá, pl a YT videon.

A legtöbbet a dual wan al kinlódtam, aminek semmi értelme nem volt, nem adott hozzá a rendszerhez nem nem vett el belőle, csak érdekelt, hogy hogyan lehet megcsinálni.

(#6690) Guszti

Leírhatnád, hogy mit is szeretnél megvalósítani, és egy rajz is segíthetne

(#6704) Guszti

Igen, nálam látszódik:

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#6706) MaCS_70 válasza Core2duo6600 (#6705) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm a válaszodat!

Helyzetjelentés (semmi értékes Mikrotik-adat vagy kérdés nincs benne):

Az eredetileg megvett RBM33G-nek szerintem elengedem a kezét, megy vissza a boltba.

Nem azért, mert ne lenne jó, hanem azért, mert DMC-nek hála egy számomra jobb, gazdaságosabb megoldást is találtam.

Az M33G ugyanis még a beledugott R11e LTE modullal és wifi-antennával is egyszerűen lassan veszi a mobilnetet. Persze dughatnék rá két igazi GSM-antennát is, amivel lehet, hogy jó lenne a helyzet, de akkor már elérném a 60e forintos árat, és még mindig használnom kellene a meglevő routeremet AP-nak.

Persze lenne egy nagyon jó routerem, de sem én, sem a felhasználási igényeim nem igazán használnák ezt ki -- és azért a Tomato sem olyan vészes...

A WAP LTE viszont megvan 35e Ft-ból, és funkcionalitásban kb. ugyanott tartok. Persze nem Mikrotik lesz az üzemi router, de az árkülönbözetből már egészen jó kommersz routert kapnék, ha szükségem lenne éppen rá...

A WAP LTE-t most kezdem próbálgatni, komoly optimizmussal.

A Mikrotik rendszerével kapcsolatban egyébként elég rendesen változik a véleményem. Kezdem átlátni a logikáját, és tetszik.
A gond szerintem a dokumentációval van. Tudom, hogy elvben nagyon jól dokumentált -- az elmúlt napokban kb. 100 oldalnyit tételesen elolvastam és ennek a háromszorosát átfutottam. A probléma ott van szerintem, hogy van egy fél lépcsőnyi hézag a Mikrotik-alapoknál. Ez persze lehetne az én tudatlanságom következménye is, de nem feltétlenül az. Azért gondolom így, mert egyrészt a netes olvasmányaimban számtalan példát látok arra, hogy egyébként hálózatkezelésben jártas emberkék is erre panaszkodnak, másrészt mert ma délelőtt beszélgettem egy mérnökkel, aki pár évig Mikrotik-rendszereket konfigurálgatott, és ő is belefutott abba, hogy amikor nagyon komoly alapokkal kezdte tanulni a rendszert, számos, a mikrotikesek számára triviális megoldást nagyon nehezen talált meg, illetve külső segítségre szorult, mert máshol van, máshogy hívják, más a logikája. Aztán a kezdeti nehézségek után már sima ügy, de nagyon kéne egy olyan útmutató, ami a szokásos terminológia alapján mutatja meg a szükséges lépéseket.

Érdekes egyébként, hogy ő kb. másfél éve lépett ki a Mikrotik-világból, de addig nagyon komolyan benne volt, személyes kapcsolatokkal a fejlesztőkhöz, és állítása szerint akkor már az volt az álláspontjuk, hogy a rendszerük már teljesen alkalmas akár otthoni használtra is, a GIU teljesen felhasználóbarát.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6707) bambano válasza MaCS_70 (#6706) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

szóval visszaküldöd a sokkal erősebb m33g-t, veszel helyette egy gyengébb waplte-t, és gyorsulást vársz?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6708) MaCS_70 válasza bambano (#6707) üzenetére


MaCS_70
félisten

Pontosan!

Mivel a gyengébb egységnek alig lesz teljesítményigényes feladata, ellenben az antennáit nem én berheltem. :)

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6709) Guszti válasza Core2duo6600 (#6705) üzenetére


Guszti
aktív tag

Szia!
Csak azt sem tudom, hogy most kellene-e hogy "atmenjen" a VLAN interface-en a forgalom, vagy sem.
Nekem alapvetoen csak azert kell, hogy elerjem magat a mikrotiket, tehat ha nem lenne, attol meg ugyanugy mukodik minden.
Itt egy egyszeru morickarajz, hogy mi lenne a terv:

(#6710) Guszti válasza Guszti (#6709) üzenetére


Guszti
aktív tag

Bocsi, lejart a szerkesztesi ido. :(
Most eddig KB igy nez ki a dolog:

/interface bridge
add name=bridge1 igmp-snooping=yes vlan-filtering=no

/interface bridge port
add bridge=bridge1 interface=ether1 hw=yes
add bridge=bridge1 interface=ether2 pvid=32 hw=yes
add bridge=bridge1 interface=ether3 pvid=34 hw=yes
add bridge=bridge1 interface=ether4 pvid=32 hw=yes

/interface bridge vlan
add bridge=bridge1 tagged=bridge1,ether1 untagged=ether2,ether4 vlan-ids=32
add bridge=bridge1 tagged=bridge1,ether1 untagged=ether3 vlan-ids=34

/interface vlan
add interface=bridge1 name=NET vlan-id=32
add interface=bridge1 name=IPTV vlan-id=34

/ip dhcp-client
add interface=NET dhcp-options=clientid disabled=no
add interface=IPTV dhcp-options=clientid disabled=no

/interface bridge set bridge1 vlan-filtering=yes

(#6711) Core2duo6600 válasza Guszti (#6709) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Egy tipp, ha a normál net forgalmát nem vlanolod akkor nem egyszerűbb az életed ?
Nálam pl így van, én csak a Wifi ágat küldöm le a kábelen vlanozva.

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#6712) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#6706) üzenetére


MaCS_70
félisten

"A WAP LTE-t most kezdem próbálgatni, komoly optimizmussal."

Optimizmusom kezd alábbhagyni. Kb. 15 Mbps sebességet tudok kihozni a wAP LTE-ből és az M33G-ből is ott, ahol egy olcsó mobiltelefon is ennek a többszörösét hozza.
Akkor ez a helyzet, ha az R11e két 2 dBi-s antennáját használom. A 6,5 dBi-s wifi antennával 2-3 Mbps jön össze.

Mobilnetes érdekesség, hogy a Budagyöngyénél a Vodafone kizárólag B20-on kapcsolódik.

Hogy még cifrább legyen a helyzet, nekem itt most a Vodafonos kártyámmal kellene kitalálnom, hogy innen 100 km-re hogyan fog ez működni Telenorral...

Az SXT LTE-ről esetleg van tapasztalat?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6713) robrob007


robrob007
tag

Sziasztok!

Segítségeteket kérném egy script megírásában.
Nem régen vásároltam egy hap ac2-es routert és szeretném azt megvalósítani, hogy ha megnyomom a mode gombot akkor a wifi kikapcsoljon majd ha újra megnyomom akkor bekapcsoljon.
Sok linket megnéztem már a neten, de csak olyan scripteket találtam, ahol időzítve lehet ezt megcsinálni.
A ki meg bekapcsolási parancsok megvannak, csak nem tudom összehozni úgy egy scriptbe az egészet, hogy egyszer az egyik máskor pedig a másik fusson le.
Kikapcsoló parancs most ez:
/interface
disable [find type=wlan]

A bekapcsoló meg ez:
/interface
enable [find type=wlan]

Köszönöm a segítséget!

(#6714) byson55 válasza MaCS_70 (#6712) üzenetére


byson55
tag

Read only userként kérdezlek, nem lenne neked jobb egy Asus/Tp-Link/stb csoda? Bedugod a sticket, 3 kattintás, és minden szép meg jó. És a hajad sem hullik :)

(#6715) Lenry válasza robrob007 (#6713) üzenetére


Lenry
félisten

Sosem írtam Mikrotikre scriptet, de általános ötletként az jutott eszembe hogy nem lehet hogy a script elején egy IF szerűséggel lekéred az aktuális interfész állapotot, aztán annak megfelelő ágát futtatod a scriptnek?

Aktív az interfész?
Ha igen, kapcsold ki, ha nem, kapcsold be.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6716) ekkold válasza robrob007 (#6713) üzenetére


ekkold
Topikgazda

if ([/interface get wlan1 disabled] = yes) do={/interface enable wlan1} else={/interface disable wlan1}
wlan1 helyére tedd be a megfelelő interfész nevét,ha több wifi interfész is van, akkor lehet több sort is egymás után rakni...

(#6717) Lenry válasza ekkold (#6716) üzenetére


Lenry
félisten

Nah, valami ilyenre gondoltam

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6718) dmc válasza byson55 (#6714) üzenetére


dmc
aktív tag

Az a gond hogy ez nekem eddig mindig usb stic nem passzolt a ruterhez vagy fordítva.
Nem tudom a sebességgel nekem eddig nem volt gondom kb 5 db ilyen eszközöm megy folyamatosan 1 - 4 IP kamera van rajt amik 4 Megapixeles ek.
A kártya az Telenoros (adatkártya). Nekem amire kell arra bőven tökéletes.

(#6719) MaCS_70 válasza byson55 (#6714) üzenetére


MaCS_70
félisten

Éppen ezért vagyok itt.

Eddig Asust használtam (a TP-Link még gyengébb), és pontosan ezért vágtam bele a mikrotikes kalandba, mert azt vártam tőle, hogy rendesen fog működni és legalább közelítően hozza a hivatalos értékeket.

Most éppen ott tartok, hogy az Asus router fenekébe dugott Huawei / D-Link stick hasonlóan, illetve még gyengébben teljesít a Mikrotik célhardverben. Az Asus routerben 20-21 Mbps, a Mikrotikekben éppen 13-17 Mbps a letöltési sebesség -- a telefonban pedig 70 Mbps.

Azt értem, hogy az Asusban miért ennyi, de nem hiszem, hogy a Mikrotik célhardver az Asus univerzális router árának a kétszereséért is csak ennyit, azaz még rosszabbul teljesít Biztos vagyok abban, hogy valamit rosszul állítok be, de mi az???

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6720) byson55 válasza MaCS_70 (#6719) üzenetére


byson55
tag

Sejtelmem nincsen, mit csinálsz rosszul, vagy mit nem, csak a postjaidból az jön le nekem, hogy vannak dolgok, amit az embernek el kell engedni. Vagy egy nagyot lépve továbblendülni(pl. tanfolyam, vagy vkitől megvenni beállítva, stb. ) Tudásra költeni nem akrsz/tudsz(tökmindegy). Csak a nyűglődést érzem én.

(#6721) robrob007 válasza ekkold (#6716) üzenetére


robrob007
tag

Köszönöm szépen!

Működik!
Még annyit kérdeznék, hogy miként lehet azt megcsinálni, hogy az egyik led-en is jelezze, hogy be van-e kapcsolva a wifi vagy sem?

(#6722) Lenry válasza robrob007 (#6721) üzenetére


Lenry
félisten

Winbox
System - LEDs - New LED Trigger
Type: wireless status
a többi magától értetődő

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6723) robrob007 válasza Lenry (#6722) üzenetére


robrob007
tag

Csak user-led választási lehetőség van a LEDs menüpont alatt és az nem csinál semmit sem.
Úgy csináltam, ahogyan írtad:
System - LEDs - New LED Trigger
Type: wireless status
Interface wlan1 (ezen van a Wi-Fi kapcsolat)
LEDs: user-led (mert nincsen más lehetőség csak ezt tudom választani)

(#6724) bambano válasza MaCS_70 (#6719) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ugye az mtu-kat levetted mindenhol 1492-re vagy még lejjebb?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6725) MaCS_70 válasza byson55 (#6720) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ugye nem gondolod komolyan hogy egy mobilinternet beállításához tanfolyamra kellene menni vagy pénzért beállíttatni egy eszközt??? :Y

Egyelőre nem Mikrotik-szakértő akarok lenni, csak megoldani egy szerintem meglehetősen triviális problémát, amivel mellesleg másoknak is akad problémája a nagyvilágban.

Itt próbálok segítséget kérni és megosztani a tapasztalataimat, mint ahogy más kérdésekben, ahol tudok, én is próbálok segítséget nyújtani, és olyankor sem dörgölöm a tanácsot kérők orra alá, hogy nem akarnak a tudásra pénzt költeni.

"Sejtelmem nincsen, mit csinálsz rosszul, vagy mit nem, ..."

Azt hiszem, hogy ez a lényeg, illetve az, hogy olyan nagyon nem is akartad kitalálni, legfeljebb azok virtuális honoráriumára jelentkeztél be poénosan, akik Veled szemben tényleg érdemben próbáltak segíteni, nem csak Read only módban szurkálják azt, akinek segítségre van szüksége.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6726) MaCS_70 válasza bambano (#6724) üzenetére


MaCS_70
félisten

Azt LTE interface-nél 1480 az MTU. Máshol is ellenőriznem kéne?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6727) ekkold válasza robrob007 (#6723) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Szivesen, nekem csak néhány percembe került. Örülök, hogy működik.
Ez érdekes, a hAPac2 esetében tényleg csak user led van, a sima hAPac-nél mindegyik ledet lehet piszkálni.

[ Szerkesztve ]

(#6728) ekkold válasza MaCS_70 (#6725) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ebben a fórumtémában néhányaknak az a hobbija, hogy minden kérdezőt tanfolyamra akarnak küldeni (talán a 70eFt-os tanfolyamdíjból adnak jutalékot? :) ) de ne foglalkozz vele, azért szoktak néha segíteni is.

(#6729) DanielK válasza MaCS_70 (#6725) üzenetére


DanielK
addikt

Próbáltad már a hivatalos mikrotik supportot?

(#6730) MaCS_70 válasza DanielK (#6729) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem, viszont olvastam 3-4 pont ilyen segítségkérést (amikhez többen is csatlakoztak), ahol a Mikrotik végigkérdezte a beállításokat, aztán nem tudott megoldást nyújtani.

Most a mobilnetes topicot is megtaláltam a kérdésemmel, mert nagyon úgy tűnik, hogy ez inkább hálózati beállítási kérdés.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6731) Lenry válasza robrob007 (#6723) üzenetére


Lenry
félisten

Csak user-led választási lehetőség van a LEDs menüpont alatt
miért? mi más LED-et szeretnél vezérelni?

és az nem csinál semmit sem.
nekem elkezdett világítani, amikor ezt beállítottam.
rá volt valami eszköz csatlakozva? mert most így belegondolva, jelentheti ezt is az interface status

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6732) bambano válasza MaCS_70 (#6726) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ha a kifelé menő interface 1480, akkor a befelé nézőn is illene levenni, mert ha nem, az csomag-darabolódáshoz vezethet, amitől csökken a sebesség. feleződik vagy ilyesmi.

a mikrotik wifijében meg azt lehet babrálni, hogy az 1480-as l2 mtu-val csomagoljon össze több csomagot egybe, 5-6k-ig.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6733) MaCS_70 válasza bambano (#6732) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

A wifi konkrétan ki van kapcsolva, sima LTE-módban van az eszköz. (A wAP-LTE-ről van szó.)

De most éppen komolyabb gondom is van: valahogy kizártam magam.

Az APN-értékeknél beállítottam a passthrough-t, amihez ugye nem lehet az interface slave. Ennek érdekében az interface-eknél letiltottam a bridge-et. Erre újra is töltődött a WinBox-felület, csakhogy már nem enged be a routerbe, Error, could not connet to.. üzenettel.

A routeren a portfények égnek, de a WinBox MAC-re nem enged be...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6734) Lenry válasza MaCS_70 (#6733) üzenetére


Lenry
félisten

mert a bridge MAC címe nem ugyanaz, mint egyes portoké, amikor letiltottad a bridge-t, az a MAC megszűnt, nyilván nem tudsz rá visszacsatlakozni.

Winboxban átváltasz a Neighbors fülre, és ott meg fogja találni a routeredet az aktuálisan érvényes MAC címmel, amire majd tudsz csatlakozni

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6735) MaCS_70 válasza Lenry (#6734) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

A neighborsnál sajnos semmi nem jelenik meg, tök üres a felület.

MAC-címnek eddig is a boardra matricázott címet használtam, ez az, ami most tök süket.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6736) Botka_db válasza MaCS_70 (#6735) üzenetére


Botka_db
csendes tag

Hasonlók elkerülése érdekében ajánlom a safe mode ot

(#6737) DanielK válasza MaCS_70 (#6735) üzenetére


DanielK
addikt

Lan kábelen vagy ugye?
A neighbours-on ha nem látod (elméletileg kellene, de ugye ezt is tiltani lehet), akkor csak a reset marad.

(#6738) MaCS_70 válasza DanielK (#6737) üzenetére


MaCS_70
félisten

Valahogy nem lett szomszéd, de a reset segített. (Bár az erőszak a gyengék végső menedéke... :) )

Próbálok modemet faragni a routerből. Jó látom, hogy ehhez az kell, ahogy az APN-t irányítsam a Bridge-re, ami az Ethernet-portot tartalmazza, illetve ne jelöljem be a NAT-ot és DHCP-t?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6739) bacus válasza ekkold (#6728) üzenetére


bacus
őstag

Ez gonosz volt :)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#6740) Zwodkassy válasza bacus (#6739) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

😀😀😀

(#6741) mrzed válasza mrzed (#6683) üzenetére


mrzed
senior tag

Csak összehoztam a dual band-es capsmant... :C
Most már minden ap olyan frekvencián kommunikál, amit beállítok neki. Így még a csatornaeltolást is meg lehetett oldani. Ha érdekel valakit jelezze, szívesen leírom, de feleslegesen nem koptatnám a billentyűzetet, elvégre én sem jártam tanfolyamra. :D

(#6742) dmc válasza mrzed (#6741) üzenetére


dmc
aktív tag

Én se jártam tanfolyamra ezért érdekelne a dolog :DD
Ha van videó amin elindultál az is jó. Én is most raknék össze egy rendszert vagy mikrotil és unifi vagy csak mikrotik.
Köszönöm

(#6743) Lenry válasza mrzed (#6741) üzenetére


Lenry
félisten

létrehoztál Configurationöket meg Channeleket, amiket hozzárendelsz az adott AP MAC címéhez / Identity-jéhez?
mert én pl így oldottam meg

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6744) mrzed válasza dmc (#6742) üzenetére


mrzed
senior tag

Ez alapján össze lehet hozni egy működő capsman-t:
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Simple_CAPsMAN_setup

Nekem az volt a fő gondom, hogy nem engedte változtatni a csatornát, automatán pedig a mindkét frekvenciát tudó ap nem az elképzelésem szerinti tartományban indult. Manuális csatornabeállítás esetén pedig nem lehet több frekvenciát megadni.
A lényeg a provisioning -ben van, ha az Action create dynamic enabled -el van konfigurálva, akkor nem lehet hozzányúlni a csatornákhoz. Ezt kellett create enabled -re állítani, innentől már terminal paranccsal állítható könnyedén az előre definiált csatornákból. Nálam ez így néz ki

/caps interface set 0 channel=channel5
/caps interface set 1 channel=channel8
/caps interface set 2 channel=5GHZ

A parancs beírása után akár percekbe is telhet, mire átáll az interfész a megadottra.

Lehet, hogy van ennél sokkal egyszerűbb/ésszerűbb megoldás is, de itt többszöri nekifutásra sem sikerült kicsikarnom ezt az információt.

szerk:
Most nézem, hogy így már winbox-ból is állítható a frekvencia, így már nem inaktív a felület.

[ Szerkesztve ]

(#6745) dmc válasza mrzed (#6744) üzenetére


dmc
aktív tag

Köszi :D
És milyen eszközöket használtál?
Én ezeket néztem ki:
Router [link]
Ap: [link] ebből kell 8 db
Löszi előre is

(#6746) mrzed válasza dmc (#6745) üzenetére


mrzed
senior tag

Nekem csak egy egyszintes családi házat kell lefedni. hAP ac2 és egy RB493AH+R52hn -vel csináltam, tehát három interfész van capsman -ba fogva.

(#6747) byson55 válasza mrzed (#6741) üzenetére


byson55
tag

Inkább írd meg légyszíves, ne minden második poszt arról szóljon, hogy menj tanfolyamra :)

(#6748) mrzed válasza Lenry (#6743) üzenetére


mrzed
senior tag

Ezt a static virtual kapcsolóval oldottad meg?
Tartok tőle, hogy az én módszerem felborul egy esetleges reboot alkalmával.

(#6749) Zwodkassy válasza mrzed (#6744) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Create = No
Mindent kézzel csinálni! Akkor az lesz, amit te akarsz 😀
De erről már volt szó szerintem, igaz évekkel ezelőtt.
Szerk. Ha lesz időm és energiám, visszaolvasok.

[ Szerkesztve ]

(#6750) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

Mivel most igen sok szó volt 3G/4G internet elérésről, csináltam én is egy tesztet.
1. 3G/4G/LTE modem/router : Tp-Link M3750
2. USB kábel
3. MikroTik Hap Ac2 : 6.43.11 default konfig annyi változatással, hogy a "WAN" interface-list-be beraktam a Tp-Link-et.

SpeedTest
ping : 21 ms
download : 32-34 Mbps
upload : 18-22 Mbps

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.