Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#6601) ekkold válasza Guszti (#6600) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A VLAN-okat tudja kezelni a mikrotik, mennie kell a dolognak. A hAPac-nek van SFP portja.

(#6602) allnickused válasza ekkold (#6601) üzenetére


allnickused
tag

Sziasztok. Ma vettem egy hap ac2 routert és állítgatás közben egyszercsak nem elérhető. Nincs wifi, de van net a router nem elérhető böngészőből- és winboxból sem. Valami ötletetek van? Áramtalanít-reset benyom-nyomvatart indulásig, de így sincs semmi.

[ Szerkesztve ]

(De, az vagy)

(#6603) ekkold válasza allnickused (#6602) üzenetére


ekkold
Topikgazda

MAC address alapon sem érhető el? Másik ETH porton?
SSH-t Telnet-et kikapcsoltad rajta? Ha nem, akkor ezekkel sem elérhető?
FTP-vel elérhető?
Nem zártad ki magad valamilyen tűzfalszabállyal?
RouterOS milyen verziószámú, esetleg frissítetted?

[ Szerkesztve ]

(#6604) allnickused válasza ekkold (#6603) üzenetére


allnickused
tag

Másik eth porton sem, új cat5e kábellel sem, SSh-telnet kikapcsolva, semmivel sem elérhető, de van net és van wifi net nélkül. Nem reagál a resetre sem. Frissítettem a legújabbra. A tűzfalas kizárás nem kizárt, mert épp azt turkáltam és túl nagy gyakorlatom nincs. De azért ki lehetne resetelni ha bármit állítok is be nem?

Köszi a választ.

[ Szerkesztve ]

(De, az vagy)

(#6605) ekkold válasza allnickused (#6604) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Próbáld a wifin keresztül elérni, attól még, hogy nincs rajta net még lehet, hogy a routert el lehet érni. Ha hosszan nyomod a reset gombját, akkor egy idő után elvileg default konfigot tölt be.
FTP ? (FTP-vel is lehet parancsokat feltölteni rá)

[ Szerkesztve ]

(#6606) Guszti válasza ekkold (#6601) üzenetére


Guszti
aktív tag

Ok, köszi. Csak kicsit sokallom a dupla árat egy SFP-re, még ha SFP+ lenne akkor talán. Nem is igazán a mikrotikkal kapcsolatban vannak félelmeim, hanem a most meglevő eszközzel. :)

(#6607) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#6575) üzenetére


MaCS_70
félisten

Eljutottam a RBM33G megrendelésének a kapujáig!

Utolsó kérdés: bármilyen módon csatlakoztatott háttértár használatakor milyen szolgáltatásokat kapok? Úgy mint mondjuk SMB, illetve a megosztásokhoz tudok felhasználói jogosultságokat adni?

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6608) Fooler89 válasza MaCS_70 (#6607) üzenetére


Fooler89
őstag

Nem bántásból de a mikrotiknak van wikije. Érdemes átnézni.

[link]

(#6609) MaCS_70 válasza Fooler89 (#6608) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

Már nézegettem, de az nagy helyzet, hogy míg nincs nálam kézben az eszköz, addig (én legalábbis) többre megyek azzal, ha ezeket a kérdéseket azoknak teszem fel, akik ehhez értenek, napi szinten használják és csípőből tudnak válaszolni rá.

Különösen egy ilyen összetett rendszernél, ahol a CLI is erősen játszik, elég sok lehet a buktató. Jártam már úgy (az egészen közeli múltban is), hogy leírás alapján döntöttem, aztán kiderült, hogy a gyakorlatban nem egészen úgy van az, mint ahogy én értettem, illetve a leírás egy másik fejezetét is el kellett volna olvasnom...

Amúgy teljesen logikus, hogy egy linuxos rendszerben triviálisan van hozzáférésjogosultság-kezelés, de estem már pofára...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6610) Istv@n válasza MaCS_70 (#6609) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Kb ezek a lehetőségek:

Soha nem használtam, úgyhogy gyakorlati tapasztalat nincs....

(#6611) Fooler89 válasza MaCS_70 (#6609) üzenetére


Fooler89
őstag

Próbáltak célozni rá, hogy ezt SMB szerverként nem igazán használható.
Egyszerűen nem célja e fajta igényeket kielégíteni.
Router plusz Nas, ami a legegyszerűbb megoldás és már javasolták neked.
Vagy egy valamilyen Asus router abban visszafogott teljesítménnyel, benne vannak ezek a funkciók. Nem akarom a lehetőségeket felsorolni, mert ez erősen off téma.

(#6612) MaCS_70 válasza Istv@n (#6610) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm!

Ugye olyan is van, hogy a Share tulajdonságainál Usert adjak meg? Akár CLI-ben.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6613) MaCS_70 válasza Fooler89 (#6611) üzenetére


MaCS_70
félisten

Szerintem nem annyira OffTopic, hogy szürkével ne férjen el ide.

NAS lesz, de a személyes tapasztalataim szerint komoly igény van a routereken tárolt állományokra is, amiket az átlagfelhasználó jellemzően Sambán érhet el. (Sok ismerősömnél és kedves magamnál is állítottam be ilyet.)

Kismillió olyan kisebb adatcsomag létezhet, amire teljesen felesleges NAS-t üzemeltetni, viszont fontos a hálózati elérés. Nálam ez az adatmennyiség néhány GB. Nem sok, de fontos, és lényegi szempont a vásárláskor.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6614) Istv@n válasza MaCS_70 (#6612) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Tudtommal nincs... cli-ben is csak ezek az opciók vannak....

(#6615) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#6607) üzenetére


MaCS_70
félisten

Kellemetlen híreim vannak: megrendeltem a RBM33G-t. Két év garanciával, 2 hónaposelállással volt 17e Ft, úgyhogy most aztán lesz időm kiismerni!

Gyakorlati kérdés: mennyire kényes a tápegységre? Azt ugyanis nem tudtam rendelni, és nem is biztos, hogy szeretnék, ha nem kell. Van itthon 5,5/2,1 +]- 12 V / 3 A tápom, ami a kiírás szerint jó kell, hogy legyen neki.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6616) MaCS_70


MaCS_70
félisten

A helyzet fokozása:

Ezzel az RBwAP2nD kültéri AP-tal van tapasztalat?

Leírva ugyan nem látom, de a 2 dBi-s antennák omnidirekcionálisnak tűnnek, ugye?

Az M33G-re kötve ennek van előnye mondjuk egy TP-Link EAP110-Outdoorhoz képest?

Olyan 30-40 méterre szeretnék elkóborolni...

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6617) #42556672 válasza ekkold (#6605) üzenetére


#42556672
törölt tag

Ezzel vigyázz! Ha a protected router boot be van kapcsolva akkor a hosszú reset ledózerolja és csak a netinstall segít!

(#6618) #42556672 válasza MaCS_70 (#6616) üzenetére


#42556672
törölt tag

Azt olvastad, hogy 10/100 -as az ethernet port? A leírásra rákattintottál? Ott van, hogy 360 fokos körsugárzó.

Tényleg érdemes lenne olvasgatnod a Mikrotik weboldalát!

Én inkább ezt javaslom: https://mikrotik.com/product/mantbox_2_12s -->> LINK

[ Szerkesztve ]

(#6619) MaCS_70 válasza #42556672 (#6618) üzenetére


MaCS_70
félisten

Köszönöm, a jelek szerint vakegér vagyok, mert kb. 5 oldalon kerestem ezt az adatot, de valahogy elakadtam a 2 dBi-nél, ami mondjuk egyértelműen utal a körsugárzásra. (Bár a Mikrotiknél most sem látok 360 fokra utaló adatot...)

A 100 Mbps pont elég, a felének is örülnék netsebességben.

Az Általad ajánlott eszköz sajnos nem alternatíva, mert egyrészt majdnem háromszor drágább, másrészt nem körsugárzó -- bár egyértelműen nagyon jó cucc lehet!

A nagy kérdés az, hogy a RBwAP2nD jelent-e érdemi előnyt a meglevő TP-Link AP-tal szemben azáltal, hogy ő is Mikrotik.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6620) Lenry válasza MaCS_70 (#6619) üzenetére


Lenry
félisten

A 100 Mbps pont elég

ha komolyan gondolod, hogy NAS-nak is akarod használni, akkor a 100Mbps pont semmire nem elég

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#6621) #42556672 válasza MaCS_70 (#6619) üzenetére


#42556672
törölt tag

Segítek!

LINK második oldal!

(#6622) MaCS_70 válasza Lenry (#6620) üzenetére


MaCS_70
félisten

De egy kültéri access pointot miért / hogyan használnék NAS-nak? Meg aztán nekem még a NAS-hoz is bőven elég a 100 Mbps.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6623) MaCS_70 válasza #42556672 (#6621) üzenetére


MaCS_70
félisten

Oké, ezt az oldalt pont nem néztem, a Mikrotiket meg a magyar oldalakat lestem. :K

Most majd próbálgatom a meglevő TP-Linket az érkező M33G-vel, aztán meglátom, hogy kell-e valami több.

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6624) #42556672 válasza MaCS_70 (#6623) üzenetére


#42556672
törölt tag

Ez a Mikrotik oldala, a termék->support&downloads->Brochure! :C

(#6625) #42556672 válasza MaCS_70 (#6622) üzenetére


#42556672
törölt tag

Picit elbeszéltek egymás mellett! Az AP-n keresztül eléred a NAS-t? Ha igen, na arra piszok lassú lesz!

(#6626) bambano válasza #42556672 (#6625) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

tehát a nas elérés a 100 megás ethernet miatt lesz piszok lassú, nem a 2.4-es wifi miatt?
ha arra, amire használni szeretné, neki megfelel, akkor szerintem nem kellene erőltetni ezt a vonalat.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6627) adam900331 válasza adam900331 (#6599) üzenetére


adam900331
csendes tag

Valakinek van tapasztalata/ötlete?

(#6628) #42556672 válasza bambano (#6626) üzenetére


#42556672
törölt tag

A WiFi tud 300Mbit/sec-et kedvező esetben a LAN portja megy tud 100-at. Szerintem ez az eszköz elavult, mindegy, hogy jelenleg éppen kielégíti a jelenlegi igényeket vagy sem.

Azonban abban igazad van, hogy ezt Neki kell eldöntenie és nem a partvonalról bekiabálóknak. Ettől még véleményt meg lehet fogalmazni!

-szerintem!-

(#6629) #42556672 válasza adam900331 (#6627) üzenetére


#42556672
törölt tag

Ha van egy működő konfigod akkor mi a pontos probléma? Csináltál egy konfigurációs bakit, az eszköz lereagálta ahogy tudta, Te megoldottad... én nem látok ebben semmilyen problémát.

Mivel Te gyakorolsz rajta és nem egy stabil konfigot keresel mindig találsz majd érdekességeket...

(#6630) MaCS_70 válasza #42556672 (#6625) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezen a kültéri access pointon kizárólag az a vendéghálózat menne, ami miatt az egészbe belekezdtem.

Persze akár NAS is lehetne mögötte, de én ilyet biztosan nem tervezek! :)

Az a lényeg, hogy szórja körbe a házat wifivel, ami legyen teljesen elkülönítve a többi Ethernet LAN-porttól -- amire maga a routerboard tudtommal kiváló lehetőséget biztosít.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6631) tlecso


tlecso
csendes tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni tőletek az alábbi problémával kapcsolatban:

Van egy RB951G-2HnD routerem és az elmúlt napokban az a hibajelenség, hogy egyszer csak eltűnik az internet az egész belső hálózatról, a router pedig a vezetékes hálózatról.

A jelenség részletesen:

1. Elmegy az internet (eth5-ön jön be DHCP-vel, de nincs IP cím)
2. A hálózat vezetékes részén megszűnik a router elérése teljesen (eth4-en volt idáig, át tettem az eth1-re a kábelt, de javulás nem lett tőle)
3. Vezetékes hálózaton még Winbox-szal sem tudok rá csatlakozni.
4. Az androidos mobilomról a Mikrotik programmal tudok csatlakozni, rebootolni, ettől helyreáll egy időre (változó ideig működik utána, néha néhány órán keresztül, néha csak fél órát, néha pedig 5-6 perc múlva megáll)
5. Logban nem látszik semmi (átállítottam disk-re az összeset, de így is csak azt írja hibának, hogy elvettem hirtelen a tápot tőle)

Amit próbáltam ideig:

FW upgrade 6.43.8-ra 6.43.3-ról (nincs javulás)
Reset és a beállítások visszatöltése (nincs javulás)
Ezekkel a beállításokkal tökéletesen működött idág.

Maga a hálózat pedig így néz ki:

Kábelmodem -> Router -> NetGear 8 port Gigabit switch -> vezetékes kliensek (2 PC, 2 TV, 1 HP nyomtató)

Wifi kliensek közvetlenül a Mikrotikra csatlakozva: ( 5 telefon, 1 TV, 1 XBOX, 1 notebook)

Számomra úgy tűnik, mintha a vezetékes hálózat vezérlésében lenne a hiba, de így elsőre nem szeretném lekukázni az eszközt, hátha van rá valami jó ötletetek.

Köszönöm előre is!

[ Szerkesztve ]

(#6632) #42556672 válasza tlecso (#6631) üzenetére


#42556672
törölt tag

Próbáld ki egy másik tápegységgel!

Ha bátor vagy, vedd le a burkolatot és ha van benne púpos kondenzátor akkor azokat cseréld ki.

[ Szerkesztve ]

(#6633) tlecso válasza #42556672 (#6632) üzenetére


tlecso
csendes tag

Szia!

20V/65W elég neki?

Specifikáció szerint 12V/1A a gyári tápja, egy Toshiba notebook töltővel próbálnám ki.

(#6634) #42556672 válasza tlecso (#6633) üzenetére


#42556672
törölt tag

Szia,

a gyári adat szerint 9-30 V kell neki tehát az a táp jó lesz. A polaritásra ügyelj!

(#6635) Konyika


Konyika
senior tag

Sziasztok!

Adott egy Hap ac, mit kell beállítanom, hogy lássam ezt a grafikont?

(#6636) arnoldx17 válasza Konyika (#6635) üzenetére


arnoldx17
csendes tag

Tools --> Graphing

[link]

apt-get rekt

(#6637) Konyika válasza arnoldx17 (#6636) üzenetére


Konyika
senior tag

Köszi az meg van :) De ha a demon ide klikkelek akkor bejön ez a grafikon, a sajátomon meg nem.

(#6638) g0dl


g0dl
addikt

Melyik az ajánlott modell, ha a következők a szempontok egy otthoni környezetben?
- elegendő erő 1Gbps áteresztőkésséghez PPPOE és NAT mellett
- legaláb 40Mbps VPN áteresztőképesség
- Dual band wifi
- jó ha több gigabites port van, de 4+1 is elég
- jó van van egy 802.af POE port, de ez nem elvárás

[ Szerkesztve ]

(#6639) #42556672 válasza g0dl (#6638) üzenetére


#42556672
törölt tag

Ha a POE-t elengeded akkor a HAP AC2, abban passzív POE van, max. 30V az 1-es porton.

[ Szerkesztve ]

(#6640) ekkold válasza g0dl (#6638) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Vagy hAPac2, de abban nincs poe out, vagy Rb4011 - ez jóval erősebb, és van poe out is, csak kissé többe kerül..

(#6641) g0dl


g0dl
addikt

Köszönöm.

(#6642) Cirbolya_sen válasza g0dl (#6638) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

lehet 2 eszköz is, egy router és egy AP, árban kb. ugyan ott leszel.
router: https://mikrotik.com/product/rb450gx4
AP: https://mikrotik.com/product/cap_ac

Cirbolya_sentinel

(#6643) Zwodkassy


Zwodkassy
senior tag

Ha már szó volt a MikroTik routerek NAS képességeiről : mennyire lehetne használni mondjuk egy RB1100AHx4 Dude Edition vasat SysLog szervernek? Bár ebben az esetben, már lehet olcsóbb (és egyszerűbb) lenne egy kis (1 lemezes) NAS.

(#6644) #42556672 válasza Zwodkassy (#6643) üzenetére


#42556672
törölt tag

Simán tudod Dude-dal Syslog szerverként is használni.

(#6645) MaCS_70 válasza MaCS_70 (#6615) üzenetére


MaCS_70
félisten

Megvan a RBM33G!

Tartottam a konfigurálásától, de azt, hogy ennyire nem tudok mit kezdeni vele, azért nem vártam... :(

4G USB-stickkel érném el a netet, de nem találok erre vonatkozó beállítási lehetőségeket.
Azt látom, hogy a sticket felismeri a rendszer, de hogy állítani hol lehet... :F

Köszönettel: MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6646) bacus válasza MaCS_70 (#6645) üzenetére


bacus
őstag

Hát ez akkor szar ügy, sokba lesz ezt felkonfiguráltatni :D, de olcsóbb mint a tanfolyam.. :)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#6647) #42556672 válasza MaCS_70 (#6645) üzenetére


#42556672
törölt tag

Érdemes lenne a Mikrotik weboldalát olvasgatnod!

Leírás az LTE modemhez: LINK

(#6648) Cirbolya_sen válasza MaCS_70 (#6645) üzenetére


Cirbolya_sen
aktív tag

Azért annyira nem reménytelen, töménytelen doksi van fenn a neten, ha szánsz rá egy kis időt és nem szorít a határidő, akkor sikerülhet tanfolyam nélkül is. :K

szerk: lásd mint fent

[ Szerkesztve ]

Cirbolya_sentinel

(#6649) MaCS_70 válasza #42556672 (#6647) üzenetére


MaCS_70
félisten

Igen, köszönöm, gyakorlatilag egész nap a Mikrotik weboldalát, fórumokat és egyéb leírásokat olvasgatok.

Az Általad linkelt oldalt néztem elsőnek, csak sajnos nem tudok mit kezdeni vele -- mint ahogy a Mikrotik on-line manual nagy részével eleve nem. Egyszerűen annyira más mint miden eddig látott rendszer, és vélhetően tudatosan tartják ezt a távolságot, hogy ebből is bevételük legyen.

Sajnos be kell látnom, hogy az induláshoz segítség kell, és az, hogy olvassam el a manualt, nem igazán segítség, hiszen magamtól is meg tudom találni és el tudom olvasni -- csakhogy "kódolva van".

Kezdem megérteni, amit évek óta olvasok, hogy ehhez bizony pilótavizsga kell... :(

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#6650) #42556672 válasza MaCS_70 (#6649) üzenetére


#42556672
törölt tag

Nem tartanak távolságot semmitől, meg kiszúrni sem akarnak senkivel. Ha valaha Linux-on konfigoltál tűzfalat ismerős lenne egy csomó dolog. Hidd el, az Enterprise szegmensben konzolról programozott cuccok sem könnyebbek.

Ez a pénzre mennek dolog pedig abszolut nem jellemző rájuk, szerintem logikus és követhető a konfig.

Menj fel a youtube-ra és keress egy oktató videot a témában, rengeteg van. Kattintsd végig az alapján az első konfigot.

Vagy vannak screenshot-okkal megspékelt leírások pl itt: LINK

Tény, hogy ez nem next->next->finish jellegű cucc, de rengeteget tudsz tanulni a hálózatokról ha ezt használod.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.