Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-08-17 20:43:18

LOGOUT.hu

Mikrotik routerekkel foglalkozó téma. Mikrotik router típusok, hardverek, router beállítások, programozás (scriptek írása), frissítés, és minden Mikrotik routerrel kapcsolatos beszélgetés helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7301) Zwodkassy válasza #42556672 (#7298) üzenetére


Zwodkassy
senior tag

Köszi szépen a segedelmet!
Azóta olvasgattam egy kicsit a témában, és bennem is hasonló kép alakult ki :-)

(#7302) tomboy84


tomboy84
tag

Sziasztok!

Adva vagyon 2 db hAP AC2 IPSEC tunnel-lel összekötve. Működik is nagyon szépen, viszont a hálózati felderítést hiányolom (ip alapján megtalálja a másik oldalon lévő NAS-t, de a hálózati helyekben nem látszik). Utána olvasva IPSEC tunnelnél erre nincs is lehetőség. Valami trükkel nem lehetne mégis kivitelezni? Olvastam a GRE tunnelről IPSEC alapon, csináltam is a meglévő mellé, fel is épül a kapcsolat, de semmi eredmény. Ötlet?

(#7303) ekkold válasza tomboy84 (#7302) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Lehet pl. eoip-vel összekötni a routereket az ipsec felett, akkor a layer2 szintű kapcsolatot is csinálhatsz. Ezzel viszont más problémák jönnek elő (pl. DHCP szerverek ütközése - mivel a távoli DHCP is látszani fog a hálózatban.)

(#7304) Szpilu__25 válasza ekkold (#7303) üzenetére


Szpilu__25
tag

Igen ezzel nekünk is volt gond. ráadásul össze vissza felvették a kliensek a más-más dhcp címeket. :/

(#7305) #42556672 válasza ekkold (#7303) üzenetére


#42556672
törölt tag

A Bridge-en a DHCP Snooping-et erre találták ki!

Leírás: LINK

(#7306) ekkold válasza #42556672 (#7305) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Ez nem olyan régen került csak be a RouterOS-be. Akkor ki is próbáltam, mivel nekem is van pár állandó VPN kapcsolatom, de valami akkor sem volt oké, furcsa belassulások voltak, a windows-ok meg gyakran IP cím ütközést írtak ki (de valójában nem volt IP ütközés). Gyakorlatilag nem találtam olyan beállítást, amivel elérhettem volna hogy stabil layer2 kapcsolat legyen, és emellett minden működjön úgy mint előtte. Lehet hogy azóta javítottak a dolgokon, nem tudom, nem volt energiám újra nekifutni a dolognak (meg nem is volt olyan fontos). A távoli médiaszerver elérését úgy oldottam meg, hogy szükség esetén egy külön wifi SSID-n szórom a távoli hálózatot, azaz az eoip innenső vége nem a fő bridge-be van belerakva - de ez sem egy állandóan szükséges dolog volt, inkább csak kísérletezés.
Mindenesetre kiváncsi lennék, ha valakinek sikerült jól működő módon megvalósítania két, szokványos otthoni beálllításokkal működő router (NAT, DHCP stb..) között layer2 kapcsolatot, akkor milyen beállításokat használ...

[ Szerkesztve ]

(#7307) #42556672 válasza ekkold (#7306) üzenetére


#42556672
törölt tag

A látókörömben sok L2TP/IPSEC van, igaz nem otthoni környezet de ebből a szempontból lényegtelen, működnek. Ha nem akarsz DHCP Snooping-ot használni a firewall-on szűrheted a DHCP-t.

(#7308) #42556672 válasza ekkold (#7303) üzenetére


#42556672
törölt tag

EIOP-nél a legegyszerűbb szűrni!

/interface bridge filter add action=drop chain=forward disabled=no mac-protocol=ip ip-protocol=udp dst-port=67-68

A Bridge filter a legjobb erre.

(Én személy szerint egy rendes routol-t VPN-t jobbnak tartok mint egy ilyen megoldást!)

(#7309) ekkold válasza #42556672 (#7307) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Az L2TP/IPSEC alaphelyzetben csak IP-t visz át, layer2-t nem. Persze be lehet állítani hogy layer2-t is átvigyen, de nem ez az alaphelyzet.

[ Szerkesztve ]

(#7310) ekkold válasza #42556672 (#7308) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Köszönöm, kipróbálom.

(#7311) ekkold válasza #42556672 (#7308) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Felmerült egy kérdés ezzel kapcsolatban. Ha VPN-el össze vagyunk kötve, erre ráhúzok egy EOIP-t, akkor nem alakulhat ki hurok amiatt, hogy egyszerre van VPN és Ethernet összeköttetés is a két hálózat között?
Vagy kell ilyenkor további tűzfal vagy routing szabály....?

[ Szerkesztve ]

(#7312) #42556672 válasza ekkold (#7311) üzenetére


#42556672
törölt tag

Nekem ez az EoIP egy katyvasz. Hurok nem lesz belőle, mindkét oldalon használhatod ugyanazokat az IP beállításokat.

Tulajdonképpen a Bridge-hez hozzáad mindkét oldalon egy-egy portot ami úgy viselkedik mintha egy kábellel összekötötted volna.

(#7313) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Hallottátok? Megjelent a RouterOS 7.

...vagy nem ;]

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7314) bacus válasza E.Kaufmann (#7313) üzenetére


bacus
őstag

Nem downgradelek, ez a 8as amit most raktam fel, ez csuda dolgokat tud.., többek között 2x olyan gyors lett a nat a régi routerekben, ezzel még azok is átviszik a gigabitet amin csak 100-as eth csatlakozók vannak :D

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#7315) E.Kaufmann válasza bacus (#7314) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Biztosan felhőből NAT-ol, azért olyan gyors ;]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7316) Pyttawrx válasza E.Kaufmann (#7313) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Még nem. Nem is találom. Esetleg van linked?

(#7317) tomboy84 válasza Pyttawrx (#7316) üzenetére


tomboy84
tag

Szerintem innen töltötte le: LINK

(#7318) E.Kaufmann válasza tomboy84 (#7317) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Az lesz az :)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7319) mrzed válasza Pyttawrx (#7316) üzenetére


mrzed
senior tag

Ne keresd, E.Kaufmann nem aludta meg a nyolc óráját. :DD

(#7320) E.Kaufmann válasza mrzed (#7319) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ti nem pihentetek eleget :P

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7321) Pyttawrx válasza mrzed (#7319) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Nem kerestem, azért kértem linket....,,

(#7322) E.Kaufmann válasza Pyttawrx (#7321) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

;] én is ezt mondanám

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7323) Lenry


Lenry
félisten

nem túl fényes az uploadom (és akkor még nagyon finoman fogalmaztam), azt is eléggé elviszi a torrent.

egyelőre annyit csináltam, hogy megjelölöm a torrent csomagjait
chain=postrouting action=mark-packet new-packet-mark=torrent-mark passthrough=yes tcp-flags="" protocol=tcp dst-port=51414 log=no log-prefix=""

és a Queue Tree-ben ez a mark a legalacsonyabb prioritást kapja
name="torrent" parent=global packet-mark=torrent-mark limit-at=0 queue=default-small priority=8 max-limit=0 burst-limit=0 burst-threshold=0 burst-time=0s bucket-size=0.1

tudok-e még bármit tenni ezen kívül?

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7324) ekkold válasza Lenry (#7323) üzenetére


ekkold
Topikgazda

A legtöbb torrent kliens tudja korlátozni a fel/letöltési sebességét, nekem általában ennek a beállítása bőven elegendő szokott lenni ahhoz, hogy ne okozzon problémát.

(#7325) Pyttawrx válasza Lenry (#7323) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Portonként konfigolom a mikrotiket, így queues szabályokat is tudom így korlátozni, ha nem akarsz minden portot külön, akkor kiveszed a bridge-ből azt amelyiket nem szeretnéd korlátozni a többi portot korlátozod.

(#7326) Lenry válasza ekkold (#7324) üzenetére


Lenry
félisten

köszi, ennyi azért nekem is megvolt.

nem akarom korlátozni, az egy kőbalta megoldás.
azt akarom, hogy amikor nem kell éppen semmi másra a sávszél, akkor tolja csak, ami a csövön kifér. amikor viszont kell, akkor szoruljon háttérbe a torrentforgalom.

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7327) E.Kaufmann válasza Lenry (#7323) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Őő, nem az src portot kellene figyelni pláne uploadnál? A downstreamhez amúgy sem érdemes piszkálni.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7328) Lenry válasza E.Kaufmann (#7327) üzenetére


Lenry
félisten

a src portot kissé macerás figyelni, mert az szinte minden kapcsolatnál más.

vagy valamit nagyon félreértelmezek...

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7329) E.Kaufmann válasza Lenry (#7328) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Ok, de feltöltésnél a dedikált torrent portod a forrás.
Viszont lehetne úgy is, hogy fogod a http(s), dns és még pár fontos protokollt, azok kapnak prioritást, minden más a futottak még, ezzel együtt a torrent is.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7330) bambano válasza Lenry (#7328) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a forgalom egy része udp-s, a szabályban pedig csak a tcp-seket jelölöd meg.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7331) Lenry válasza bambano (#7330) üzenetére


Lenry
félisten

és (#7329) E.Kaufmann

köszi, akkor most felvettem két új szabályt

4 ;;; torrent mark
chain=postrouting action=mark-packet new-packet-mark=torrent-mark passthrough=yes tcp-flags="" protocol=udp src-port=51414
log=no log-prefix=""

5 ;;; torrent mark
chain=postrouting action=mark-packet new-packet-mark=torrent-mark passthrough=yes tcp-flags="" protocol=tcp src-port=51414
log=no log-prefix=""

src portot figyel, udp-n és tcp-n

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7332) Adamo_sx válasza Lenry (#7331) üzenetére


Adamo_sx
aktív tag

Ez nem erősen erőforrás igényes megoldás így? Ha jól értem, te minden egyes csomagot megnézel és megjelölsz, ha kell. Elvileg az lenne a mikrotik ajánlása, hogy megjelölöd a "connection"-t és utána a csomagokat a connection-mark alapján állítod be. Igaz, hogy több szabályt kell írni, de a futás során kevesebb erőforrást használ.

(#7333) E.Kaufmann válasza Adamo_sx (#7332) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Arra jó, hogy teszteljen. De valóban a conntrack ajánlott.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7334) Lenry válasza Adamo_sx (#7332) üzenetére


Lenry
félisten

kipróbáltam
packeteket megjelölve 1-2% közt van a CPU Load
connectiont jelölve 0-1%
feleannyi, de elhanyagolhatónak látom így is a terhelést.

cserébe nem jövök rá, hogy a megjelölt kapcsolatot hogyan tudom a Queue-ban szabályozni? csak packet-markra tudok szabályt létrehozni

plusz nem vagyok benne biztos, hogy a postroutingban van ez a legjobb helyen.
mármint igazából így is működik, érezhetően jobb lett az otthoni elérésem, de ha lehet még fejlődni, az sosem zavar.

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7335) e90lci válasza #42556672 (#7299) üzenetére


e90lci
senior tag

Szia
Ma jött visszajelzés,visszaküldték a Mikrotiknek és nem javítható ezért cserét,vagy ráfizéssel mást is rendelhetek így ez lett helyette.Azért,ezer hála hogy felajánlottad a segítséget. :R :R :R :RKöszi.

[ Szerkesztve ]

(#7336) Beniii06 válasza e90lci (#7335) üzenetére


Beniii06
őstag

Biztos nand chip hibás volt. Jól választottál, nem fog csalódást okozni hardver tekintetben. :K

"Got any other secret weapons?"

(#7337) bambano válasza Lenry (#7334) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

javasolt irodalom: lartc
mikrotik packet flow: [link]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#7338) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Mivel itt sem kaptam választ a hibámra, tapasztalatom leírom:

RB4011iGS+5HacQ2HnD

5ghz wifi "kifagy", ilyenkor semmi sem látja, disabled/enabled után initializing állapotra vált (manuálisan 5180MHz van beállítva), csak újraindítás tán megy újra x ideig, akár 2-3 nap is, amikor megy nincs hiba.
Felvettem a kapcsolatot a külföldi MikroTik Support-tal:
kérték a rif fájlt, majd netinstall-t. Meg is csináltam mindent, de 2 nap után előjött a hiba, most a válaszukra várok. Szerintem ebből garancia lesz.....

Más nem tapasztalta a hibát?

Köszi

(#7339) Szpilu__25 válasza Pyttawrx (#7338) üzenetére


Szpilu__25
tag

Szia nekem január óta van meg. És tökéletes stabil az egész router.

(#7340) Pyttawrx válasza Szpilu__25 (#7339) üzenetére


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

Ezen jelenségen kívül nekem is. Legrosszabb esetben kicserélik.

(#7341) ekkold válasza #42556672 (#7308) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Újra megpróbáltam az EOIP összekötést. Felvettem a bridge filterbe a 67-68 portok tiltását az EOIP interfészre. Ennek ellenére előjöttek anomáliák. Az otthoni PC-knek, és a wifi AP-knek fix IP címe van, a többi eszköz DHCP-t használ, ill használok párféle Os-t virtuális gépen. Amikor az EOIP interfészt berakom a bridge-be, onnantól a virtuális gépek nem érik el a hálózatot (IP ütközést vagy más nem definiált hibát érzékelnek).A hiba előjön akkor is ha fix. IP-t adok a virtuális gépnek, és akkor is ha DHCP-t kellene használnia. Ha a mikrotikben kiveszem a bridge-ből az EOIP interfészt akkor megjavul minden. Tehát nekem úgy tűnik, hogy még valamit szűrni kellene, de nem tudom mit. Ötlet esetleg? A két összekötött hálózatban nincsenek egyforma IP-k, az egyik 192.168.x.x, a másik 10.x.x.x címeket használ. A cél elsősorban a távoli médiaszerver kényelmes elérése lett volna, esetleg a további hálózati eszközök tallózhatósága és elérése (de egyik sem fontos feladat, csak olyan jó lenne ha működne...). Jelenleg ha a távoli médiaszervert akarom elérni, akkor egy külön wifi SSID-n elérhetővé teszem, amire mondjuk a tv fel tud csatlakozni, így nincs ütközés a két hálózat között. Amúgy a VPN-en keresztül, IP alapon rendben elérhető a távoli hálózat, tehát csak akkor van anomália ha layer2 kapcsolattal próbálkozom.

[ Szerkesztve ]

(#7342) ekkold


ekkold
Topikgazda

Most nézem a 6.44.2.RouterOs changelog-ot. Elég rövid. Jól sejtem, hogy ha nem használok IPv6-ot, akkor nem sok értelme van feltenni (a 6.44.1 helyett)?

[ Szerkesztve ]

(#7343) Lenry válasza ekkold (#7342) üzenetére


Lenry
félisten

gondolom ezt javították

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7344) vkp válasza bambano (#7296) üzenetére


vkp
aktív tag

Tegnap volt egy régi mikrotik doboz nálam, még valami ezeréves 5.2 volt rajta, netinstall után nem volt kulcs, este 8-kor bedobtam a kérést a supportra, reggel 8-kor már postafiókban volt a válasz az új licence-el...

(#7345) #42556672 válasza ekkold (#7341) üzenetére


#42556672
törölt tag

Én a dhcp problémára a bridge-en dhcp snoop-ot használnék és mindkét oldalon csak azt a portot tenném trusted-re ami egy DHCP-hez tartozik az EoIP adaptert pedig nem. Így elvileg a DHCP-vel nem lesz gond ha mindkét oldalon megcsinálod.

Az MTU-re figyeltél? Ha jól emlékszem 1450 az EoIP tunnel-é.

A többi problémáról jó lenne látni mit mond a LOG.

(#7346) csabi0805


csabi0805
aktív tag

Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem.
Adott egy mikrotik router board.Visszalehet valahogy azt nézni hogy ha egy mondjuk Tp Link router volt rákötve valamikor,és arról interneteztek telefonon?
A Tp link router már nincs rákötve csak mondjuk egyik nap rácsatlakoztatják aztán interneteznek a Tp linken keresztül aztán amikor nem kell már akkor lehúzzák róla a Tp linket és úgy hagyják ahogy volt azelőtt.

(#7347) #42556672 válasza csabi0805 (#7346) üzenetére


#42556672
törölt tag

A DHCP-log-ban látod a MAC-et és abból látod mikor csatlakozott fel az eszköz és ki volt a gyártója. Vagy a firewall-t logolod.

(#7348) csabi0805 válasza #42556672 (#7347) üzenetére


csabi0805
aktív tag

Szia!
Onnan nem tűnik el ha leválasztják róla?

(#7349) #42556672 válasza csabi0805 (#7348) üzenetére


#42556672
törölt tag

A LOG-ból nem. De nem igazán értem, mit szeretnél és miért.

(#7350) csabi0805 válasza #42556672 (#7349) üzenetére


csabi0805
aktív tag

Köszönöm a segítséget.
Igazából a munkahelyen van egy ilyen router aztán így lehetne netezni csak félünk hogy rájönnek,hogy ilyen módszerrel internetezünk. :D

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.