Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

A Linux Mint bemutatása

A Linux Mint egy modern számítógépes operációs rendszer, ami a legtöbb x86 és x64 architektúrájú rendszeren képes futni és betölteni ugyanazt a szerepet, mint a Windows, Mac OS X. Képes együttműködni más operációs rendszerekkel így alkalmazható „dual-boot” vagy „multi-boot” környezetben.

Alapjaiban az Ubuntu Linux operációs rendszerre épül, annak csomagjaival kompatibilis, de saját fejlesztésű asztali kezelőfelülettel, programokkal és rendszereszközeivel sikerült az egyik legnépszerűbb disztribúcióvá válnia.
Másik ágon fut a Linux Mint Debian, LMDE 4 kiadása, mely Debian alapú, az Ubuntu csomagokkal nem kompatibilis és minimális gyakorlottsági szint szükséges a telepítéséhez ill. a használatához.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7701) #54715584


#54715584
törölt tag

Kérdés: szeretném az asztali gépemet újratelepíteni, ami windowsos. Letöltöttem a megfelelő ISO filet és az USB Image Writerrel ki is írtam, de a folyamat alatt nem volt semmilyen opció, hogy bootolható legyen a key, semmi sem.
Hogyan tudnám ezt a legegyszerűbben megoldani?

(#7702) lev258 válasza #54715584 (#7701) üzenetére


lev258
veterán

A programot nem ismerem, de ha rendesen teszi a dolgát, akkor nem kell ilyet állítani.
Ha nem, akkor meg próbálj másik programot.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#7703) growler válasza #54715584 (#7701) üzenetére


growler
őstag

Ha Linux alól szeretnél Win. telepítő pen.-t készíteni, próbáld meg ezt: [link]
(Nem tudom mire képes - soha nem használtam.)

(#7704) King Unique válasza #54715584 (#7701) üzenetére


King Unique
titán

Volt már szó arról korábban, hogy a Windows és bizonyos egyéb ISO-k esetében nem opció a "dédézés"... Technikailag ugyan kiírhatók ezzel a módszerrel, de nem fognak bootolni. Ha bootolható megoldás kell, akkor egy másik topikban már szintén volt említés arról, hogy azt Linux alatt hogyan kell elkészíteni.

[ Szerkesztve ]

(#7705) FLATRONW


FLATRONW
őstag

Sziasztok!

Ilyenkor mi a teendő, hogyha a Mint telepítője a következőt látja? Vagyis inkább nem látja a lemezen levő partíciókat.

Windows 7 mellé szeretném telepíteni, a C meghajtóból le is csíptem neki 8 GB szabad helyet.

(#7706) King Unique válasza FLATRONW (#7705) üzenetére


King Unique
titán

Ilyen probléma akkor szokott előfordulni, ha pl. dinamikus a lemez. Azt pedig Windows alatt külső programokkal lehet átkonvertálni alaplemezzé. Viszont egy rendszerlemez esetén előtte lehet nem ártana mentést készíteni, nehogy aztán megboruljon valami!

[ Szerkesztve ]

(#7707) FLATRONW válasza King Unique (#7706) üzenetére


FLATRONW
őstag

Kösz, de alaplemezről van szó.

(#7708) lev258 válasza FLATRONW (#7707) üzenetére


lev258
veterán

Terminálban a sudo fdisk -l mit mond (l mint L)?
Nem kellene, hogy bármit befolyásoljon, de más telepítőt (nem Mint-et) néztél?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#7709) FLATRONW válasza lev258 (#7708) üzenetére


FLATRONW
őstag

Az látja a particiókat, ahogyan a beépített lemezkezelő is.
Az fdisk azonban azt írja, hogy a lemez GPT particiós táblát tartalmaz, pedig MBR van rajta.

(#7710) lev258 válasza FLATRONW (#7709) üzenetére


lev258
veterán

Akkor ez lehet a gond. Előfordul, hogy a Windows felemás partíciós táblát csinál (vagy nem takarítja el a korábbi maradékait). Így előfordulhat, hogy a hátramaradt nyomok miatt a Linux nem tudja, mihez kezdjen vele. Ilyenkor lehetőség: a Windows újratelepítése, figyelve, hogy minden szabályos/szabványos legyen; esetleg partíciós tábla javítása. Utóbbi magában hordoz kockázatot is, ha valami félresikerül. Rajtad áll.
Vagy próbálgathatod pendrive-ról még egy darabig.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#7711) ubyegon2 válasza FLATRONW (#7705) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az a 8 GB épp csak elég lesz neki, adhattál volna többet.

Meg kéne próbálni eltávolítani a dmraid-et, hátha...volt már pár helyen ilyen jelenség és telepítés alatt is okozott hasonló gondot!

add ki terminalban a következő parancsot live futás alatt, de még a telepítés elindítása előtt:

sudo apt remove --purge dmraid

(#7712) King Unique válasza FLATRONW (#7707) üzenetére


King Unique
titán

Akkor meg valószínűleg a Mint telepítője nem ismerte fel rendesen. A screenshot alapján viszont régebbi verziónak néz ki (17.2?) és lehet nem ártott volna egyből egy újabbal próbálkozni. Valamint pl. a boot mód is fontos lehet, ha már felmerült az MBR / GPT.

(#7710) lev258:
Nem csinál felemás partíciós táblát, mert az vagy MBR, vagy GPT lesz. Illetve olyan partíciós táblára nem is lehet telepíteni a rendszert, amely az adott boot módhoz nem igazodik. Max. olyan szokott előfordulni, hogy a korábbi telepítésből esetleg megmarad a rendszer számára létrehozott kisebb partíciókból valamelyik.

[ Szerkesztve ]

(#7713) lev258 válasza King Unique (#7712) üzenetére


lev258
veterán

Pedig létező jelenség.
Több kérdezőnél is találkoztam már olyan Terminál információval, hogy a partíciós tábla GPT-s nyomokat tartalmaz MBR létére. És a javasolt módokon tudtuk megszüntetni, helyre hozni. A "vagy" szót ki kellett volna hagynom a zárójeles megjegyzésből. :U

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#7714) King Unique válasza lev258 (#7713) üzenetére


King Unique
titán

Akkor a Linux detektálta félre, mert az előbb le volt írva a lényeg, hogy az vagy MBR, vagy GPT... Ráadásul a rendszer számára fenntartott kisebb partíciók is csak egy adott boot mód szerinti telepítés után maradhatnak hátra. Ugyanis, ha annál és a partíciós tábla típusánál ütközés van, akkor a telepítésnél eleve csak a lemez teljes törlése után lehet továbblépni.

[ Szerkesztve ]

(#7715) lev258 válasza King Unique (#7714) üzenetére


lev258
veterán

Az fdisk -l és a parted -l pontos üzenetei mindent tisztázhatnak.
Én nem hátramaradt partíciókról beszélek. A partíciós tábla leíró részében maradó információról, aminek új partíciós tábla készítésénél el kellene tűnnie. Ezt a Windows nem mindig teszi meg, vagy csak nem érdekli.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#7716) King Unique válasza lev258 (#7715) üzenetére


King Unique
titán

Hát a gyakorlatban eddig ilyet még nem nagyon tapasztaltam. Ha ütközésnél a telepítőben manuálisan, vagy a diskpart segítségével teljesen törölve volt a lemez, akkor utána nem problémázott a telepítésnél egyik rendszer sem. Aztán, hogy másnál mi volt, meg hogyan, az már más dolog.

[ Szerkesztve ]

(#7717) ubyegon2 válasza lev258 (#7715) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

(#7709) FLATRONW

A fenti hsz-ben írtak miatt a gdisk -l is kéne.

(bocs, de átraklak benneteket ON-ba, mert nem off, amiről szó van, viszont rosszul látható) :)

King Unique

Hát a gyakorlatban eddig ilyet nem nagyon tapasztaltam.

Ettől még létező jelenség lehet.... ;)

[ Szerkesztve ]

(#7718) growler válasza King Unique (#7714) üzenetére


growler
őstag

A
gdisk -l /dev/sdx
kimenete is segíthet tisztázni a dolgot. [link] [link]

(#7719) FLATRONW


FLATRONW
őstag

Letöltöttem a 18.1-et, kipróbálom azzal is, ha nem működne akkor kipróbálom a gdisk -l és hasonló dolgokat, talán többet megtudunk belőle.

[ Szerkesztve ]

(#7720) FLATRONW válasza FLATRONW (#7719) üzenetére


FLATRONW
őstag

A 18.1-el minden rendben van, normálisan látja a particiókat és a telepítés is rendben megtörtént.
Köszönöm a segítségeteket.
Még egy kérdésem lenne. 1-2 évvel ezelőtt már kipróbáltam a Mint-et és akkor figyelmes lettem arra, hogy a particiókat nem csatlakoztatja indulásnál automatikusan a rendszer. A fájlkezelőben baloldalt megjelennek, de addig nem elérhetőek a programoknak, amíg legalább egyszer meg nem nyitom őket. Ez azért probléma, mert például a torrent kliens sem éri el a szükséges fájlokat rendszerindítás után. Erre van valami megoldás?

[ Szerkesztve ]

(#7721) ubyegon2 válasza FLATRONW (#7720) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az FSTAB szerkesztése a megoldás.

A példa fstab-nál az utolsó sor két sorba jelent meg, de természetesen azt is egy sornak értsd!
Azt hiszem a xed lesz nálad az alapértelmezett szövegszerkesztő, amit a gedit helyére be kell írnod.

gksu gedit /etc/fstab helyett gksu xed /etc/fstab

Az fstab beállításai újraindítás után lépnek érvénybe. A pontos elérési út fontos, ellenőrizd a torrent kliensben is, hogy mi van beállítva letöltési helynek!

(#7722) FLATRONW válasza ubyegon2 (#7721) üzenetére


FLATRONW
őstag

Köszönöm, közben már megtaláltam a lemezkezelőben is ugyanezt a megoldást.

Az automatic mount options-t ki kell kapcsolni, és alatta megtalálható a kapcsoló arra, hogy a rendszerrel együtt induljon (kitakarja a szöveg buborék).

(#7723) King Unique válasza FLATRONW (#7720) üzenetére


King Unique
titán

Tehát nem a partíciós táblával volt gond, illetve a Disks screenshotokon is látszik, hogy Legacy telepítés és MBR. Hanem egyszerűen a régi telepítő nem állt a helyzet magaslatán... De gondolom azért a 17.2-vel próbáltad, mert az volt letöltve. A letöltött ISO-kat is célszerű időnként aktualizálni, illetve a telepítést is lehetőség szerint egy újabbal próbálni!

Egyébként a csatoláshoz lehet az fstab szerkesztése úgymond a szakszerű, de legegyszerűbb tényleg a Disks alkalmazásban beállítani.

[ Szerkesztve ]

(#7724) King Unique válasza FLATRONW (#7722) üzenetére


King Unique
titán

Egyébként a screenshotokon még az is látszik, hogy Ext3 fájlrendszerű partícióra került a rendszer és swap partíció nem lett külön létrehozva. Pedig utóbbit általában szokás és a rendszer is nyugodtan mehetett volna Ext4-re. Az a 8 GB pedig megint jól ki lett centizve és lehet nem ártott volna legalább 10-15 GB, de mindegy.

[ Szerkesztve ]

(#7725) FLATRONW válasza King Unique (#7723) üzenetére


FLATRONW
őstag

Igen, a telepítőt a LiLi-vel töltöttem le, ott pedig csak azt a verziót láttam a listában.
Sok minden bekavarhatott. Lehet, hogy az is közrejátszott, hogy perzisztens telepítőt hoztam létre.
A 18.1-et pedig a hivatalos oldalról közvetlenül töltöttem le, Rufus segítségével tettem pendrive-ra.

Ezt csak a gyakorlás miatt tettem fel másodlagos rendszernek, nem fogok telepíteni rá, így elég a 8 GB.
Először készítettem hozzá egy 2 GB-os swap particiót, így a rendszernek maradt 6 GB.
Telepítés után felmentek a frissítések és elfogyott a 6 GB, így a következő újraindításnál nem is engedett bejelentkezni. Hivatkozott is arra, hogy nincs szabad hely.:)
Ezután újratelepítettem swap partició nélkül, most hogy minden kész van még maradt 1,6 GB.
Az EXT 3-at meg a telepítési leírások miatt választottam, gondolom régiek azok a leírások.
Gondolkoztam rajta, hogy felteszem Ext4-re, de nem voltam benne biztos, hogy képes e róla futni a rendszer.
Arra már nem volt eszem, hogy ennek utána nézzek.:)

[ Szerkesztve ]

(#7726) King Unique válasza FLATRONW (#7725) üzenetére


King Unique
titán

Készítettem már a LiLi-vel többször perzisztens telepítőt és használtam is a telepítéshez, de a tiedhez hasonló hibába eddig nem futottam bele. Igaz, az ISO-t nem töltettem le vele, hanem külön betallóztam. Illetve 64 bitessel próbáltam, a program viszont 32 biteset tölt le.

A screenshot alapján az sda3 partíción van 44 GB szabad hely, szóval akár onnan is le lehetett volna választani a szükséges részt. Sőt, ennyi tárhelyből jutott volna a swap és a rendszer számára is elegendő.

De egyébként igen, előbb kellett volna kérdezni! ;)

[ Szerkesztve ]

(#7727) FLATRONW válasza King Unique (#7726) üzenetére


FLATRONW
őstag

Igen, lehetett volna onnan is, csak nem volt kedvem azt a partíciót töredezettség mentesíteni.

(#7728) ubyegon2 válasza FLATRONW (#7725) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az EXT 3-at meg a telepítési leírások miatt választottam, gondolom régiek azok a leírások. :W

Csak az itteni Téma összefoglalóban annyi telepítési leírást találsz, amit használhatnál......

(#7727) FLATRONW

Nem volt kedved defragolni, inkább szívsz azzal, hogy nem megfelelő méretű partícióra telepítesz? :U

[ Szerkesztve ]

(#7729) FLATRONW válasza ubyegon2 (#7728) üzenetére


FLATRONW
őstag

Pont nem néztem az itteni téma összefoglalót.
Valahogy úgy voltam vele, hogy a Mint egy XP-t helyettesítő "butított" Linux, így tárhely szempontjából a 8 GB-nak elegendőnek kell lennie.

(#7730) ubyegon2 válasza FLATRONW (#7729) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Valahogy úgy voltam vele, hogy a Mint egy XP-t helyettesítő "butított" Linux

Most szórakozol? Vagy tényleg csak hasraütöttél, hogy szerinted ez ilyen és kész? Nehogy véletlenül utána olvass vagy megnézz egy videót róla. Értelek. :(

Fenti megállapításod alapján szerintem hamar be is fejezed a Mint-tel való barátkozásod. Amíg ennyire nem vagy hajlandó valaminek utána olvasni, addig ne is kérdezz itt semmit!

(#7731) FLATRONW válasza ubyegon2 (#7730) üzenetére


FLATRONW
őstag

Néha elolvasom itt a Mintről szóló cikkeket. Az jött le belőle, hogy aki XP-ről akar váltani, annak ez ajánlott, mert ez hasonlít rá a legjobban. Linux oldalról pedig pl. az Ubuntu-hoz képest barátibb a gépigénye, de a kettő nincs egy szinten.
Mindenesetre köszönöm az eddigi segítségeteket. A "butított", könnyed Linuxal nincs semmi bajom, így tovább folytatom az ismerkedést vele. A kérdéseimet meg majd megpróbálom feltenni máshol.

(#7732) King Unique válasza FLATRONW (#7727) üzenetére


King Unique
titán

Egy kis töredezettség még nem feltétlen vészes és inkább akkor célszerű ráengedni a mentesítőt, ha nagyon az. Illetve egy HDD OS alá amúgy sem éppen a leggyorsabb, legalábbis egy SSD-hez képest nyilván nem.

Egyébként azért a Mint Cinnamon nem éppen egy XP-klón, annál jóval modernebb és tetszetősebben is néz ki. Illetve nemcsak XP helyett, hanem általánosan a Windows egyik legjobb Linux alternatívájaként is ezt szokták ajánlani, mivel hasonló a felület és viszonylag egyszerű kezelni. Ellenben egy Ubuntu már nem feltétlen áll kézre mindenkinek, főleg Windows után nem. Valamint az Ubuntuhoz képest pl. talán abban van lemaradva a Mint, hogy kicsit csúsznak az egyes kiadások, a 18.1-ben is alapértelmezetten csak 4.4-es kernel van stb. Továbbá lehet egy Arch, Debian, Fedora már komolyabb szint (mindkettőnél), de azok nem feltétlen a kezdőknek valók.

[ Szerkesztve ]

(#7733) fogtunder


fogtunder
nagyúr

kb. 7 éve nem használtam semmilyen Linux disztrót, anno még az Ubuntuval voltak próbálkozásaim, több-kevesebb sikerrel bőven a Unity előtti időszakban. tegnap sikerült szert tennem egy Lenovo T430s-re nagyon jó áron, de oprendszer az nem volt hozzá és mivel másodlagos gép, nem játékra kell, gondoltam teszek egy újabb próbát open source földön, mielőtt vennék egy OEM kulcsot.

letöltéssel, pendrive-ra írással, telepítéssel együtt kb. 25 perc alatt felállt a rendszer és nem kellett a gyártó honlapján turkálni a driverek után, minden működött kapásból, logikusan kezelhető, rögtön megtaláltam a beállításokat, amiket kerestem, mivel windowson is többnyire open source alkalmazásokkal operálok, az összes programom telepíthető volt a csomagkezelőből két klikkel. a bónusz, hogy a GoG-on meglévő indie játékaim nagy részéhez is van telepítő.

iszonyatos, hogy milyen felhasználói élménye van, komolyan kevesebb törődést igényelt a kényelmesen használható rendszer összekalapálása, mint Windows vagy OS/X alatt, pedig van már rutinom mindkettővel.

a lényeg, hogy köszönöm a Linux Mint összes fejlesztőjének és mindenkinek, aki itt a lapcsaládnál terjesztette a hírét :R

I hate morning people. And mornings. And People.

(#7734) ubyegon2 válasza fogtunder (#7733) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

No, ilyen beszámolót jó olvasni! Igen okosan döntöttél, sokan nem is sejtik még, hogy egy nongame gépre/notebookra nem, hogy teljesen felesleges a vásárolható oprendszer, hanem még az élmény is nagyobb lehet!

Az alatt a 7 éve alatt nagyot fejlődtek a desktop Linuxok, mint az te is tapasztaltad. Sok gondod nem lesz vele, örülök, hogy minden szuperül működik nálad. :)

Ha jól olvasom, 180 GB-os SSD van a gépben, de a típusa nem derült ki, emiatt nem ártana ellenőrizni pár terminal paranccsal és akár optimalizálhatod is. Igaz egy ilyen konfignál nem nagyon érdemes.

Üdvözlégy a Mintes és a Linuxos táborban!

Linux SSD-n - de hogyan? - Tippek nagyon kezdőknek is

(#7735) King Unique válasza ubyegon2 (#7734) üzenetére


King Unique
titán

Egyébként ez a játék beidegződés érdekes, mert korántsem mindenki hardcore gamer, sőt...Én sem, mégis van vásárolható OS (is) a gépemen. ;)

[ Szerkesztve ]

(#7736) fogtunder válasza ubyegon2 (#7734) üzenetére


fogtunder
nagyúr

Az enyém fapados verzió, HDD van benne.

I hate morning people. And mornings. And People.

(#7737) ubyegon2 válasza King Unique (#7735) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

OK, értem én, de ez szokott kizáró tényezőként szerepelni, hogy kinek tuti nem lesz jó a Linux. :)

Viszont előbbiekből sem következik, hogy ne lehetne más OS is a gépen. Ettől még, mint láthatod, van aki elvan nélküle, sőt! :)

(#7736) fogtunder

A 25 percből sejthettem volna! Viszont így jobban jártál, mert SSD esetén nem észrevehető a különbség Linux és Win között, HDD-nél már azért igen. (saját tapasztalatom legalábbis ez) ;)

[ Szerkesztve ]

(#7738) cappa72 válasza ubyegon2 (#7734) üzenetére


cappa72
nagyúr

Én elegendőnek tartottam annak idején a Fedora7-et, akkor még az Ubuntuval sok bugzás volt, igazából nagyon sok terjesztést kipróbáltam, és hát a hardverhez kellett megtalálnom a megfelelőt - Acer Aspire 3103 nLm azért akkorbian nem volt egyeszű eset, amd kiveókártya...)
Aztán Mandriva 2007/2008 szolgált utána. Szinte minden működött ott is elsőre. (na jó, az rt2500 alapú pcmci wifi kártya épp nem, de bug report után tán' 2 hérte javították... khm... csak megjegyezném, hogy egyetlen bug-reportra nem reagált a naaaagynevű redmondi cég, pedig vállalati környezetből küldtem... és hát volt pár... na mindegy, hagyjuk... broáf)

@(#7733) fogtunder
iszonyatos, hogy milyen felhasználói élménye van, komolyan kevesebb törődést igényelt a kényelmesen használható rendszer összekalapálása, mint Windows vagy OS/X alatt, pedig van már rutinom mindkettővel.
:C Asszem' a kutya itten el van ásva. :)
(Mondom úgy, hogy napi 8 órán keresztül W környezetben dolgozom felhasználóként, és bíz' tudnám tépni, a hajamat, ha lenne... w7 explorer keresőmotor... office 2013 hülyeségek... és biztostuti, hogy csak én kapok agybajt, mert minden apróságba belefutok. Azán hazaérek és más rendszer fogad - ez sem tökéletes, de mégis más a hangulata.)

szerk.: a w témára még csak annyi, hogy legalább konzekvensen működne nem úgy... de nem konzekvens a működése pl. az ofisz csomagnak... kollégáim azt hiszik, hogy én csinálom a bágokat, amikor megmutatom nekik. Pedig csak felhasználó vagyok mindkét rendszer esetén, nem értek egyikhez sem)

Csak felhasználó vagyok, semmi több (igaz, w7 alatt is cmd-ben keresek a remek keresőmotor miatt, qgrep segítségével)

[ Szerkesztve ]

Selenia 5w-40 motorolaj eladó! Na meg 4db Ford Kuga TPMS szenzor, 12k-ért

(#7739) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

válasz erre: (#30703) rum-cajsz

Szia!

Pár kérdés felmerül: :Y

-milyen gép? nem rossz az általános kategória sem, csak néha nem elég -inxi -F kimenet

-milyen SSD?

-ééééés milyen disztró!? :Y ezt is pontosabban kéne definiálni - pld.:Linux Mint Cinnamon 17.3 32bit
(például: kéne egy jó kis főzött rom a Samsungomra......tudsz egyet?) ;)

-OK, hogy friss telepítés, de milyen telepítési/partícionálási módot választottál?
kézi particionálás?

***************************************************

Kifejezetten jó lenne pár log, mondjuk a dmesg terminalból vagy a kern.log, de mindenképpen pastebinnel!

(#7740) rum-cajsz válasza ubyegon2 (#7739) üzenetére


rum-cajsz
őstag

Acer Aspire V5 a gép (egy kicsi laptop)
Itt az inxi eredménye: [link]

Egy Kingfast 32GB-os vinyó az SSD. Itt a hdparm: [link]

Linux Mint 18.1 XFCE 32bit lett telepítve.
Sima telepítést csináltam, a particionálást is ráhagytam. A telepítés után annyit csináltam, hogy bekapcsoltam a zárt AMD drivert. Illetve az automatikusan induló dolgok közül kikapcsoltam a szükségteleneket. (printer, bluetooth).

Itt a dmesg: [link]

És köszönöm szépen!

=Kilroy was here============================ooO=*(_)*=Ooo=======

(#7741) ubyegon2 válasza rum-cajsz (#7740) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem valami izmos gép valóban, ha jól látom 2 GB alatti a fizikai memória, ilyenkor nem ártana kétszeres swap-ot csinálni.

Mielőtt jobban belemennénk, meg kéne nézni a systemd-analyze és a systemd-analyze blame parancsok kimenetét, utóbbinál elég 10-15 sor, hogy lássuk, ha valami megakasztja a boot-ot a 20. sec körül, addi semmi error nincs amúgy a dmesg-ben.

A telepítés után annyit csináltam, hogy bekapcsoltam a zárt AMD drivert. :Y

Itt valami nem OK, ha ez VGA driver akarna lenni......vagy amd-microcode volt? Utóbbi nem számít, előbbi nem létezik már.

Nézzük meg a két systemd-s kimenete, aztán meglátjuk a többit.

Egyébként régi laptopokra nem is annyira egyszerű megfelelő disztrót találni, lehet, hogy majd nézned kell egy lightosabbat, de lehet elég lenne a Mint XFCE 17.3-as verzió, majd kiderül. ;)

És igazán nincs mit! ;)

[ Szerkesztve ]

(#7742) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#7741) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az SSD-t kifelejtettük. Nem nagyon várható sok ettől a csodától, de egy 540 rpm-es HDD-től csak gyorsabbnak kéne lennie. :Y

Ha már benne vagy a tesztelésben, akkor az ebben lévő ellenőrző parancsokat is lefuttathatnád, mert ezt az SSD-t nem nagyon ismerem, hátha kiderül valami ebből az irányból is.

Mindenesetre, ha új telepítésre lesz szükség, akkor azt kézi particionálással kell csinálnod! Ebben a leírásban is vannak képek róla, "valami más" az opció neve amúgy.

[ Szerkesztve ]

(#7743) lev258 válasza rum-cajsz (#7740) üzenetére


lev258
veterán

Kérdés még mindig ugyanaz, mint a másik topikban. Mi lassú?
Egyébként az a raid6 csak nekem furcsa a dmesg-ben?

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#7744) ubyegon2 válasza lev258 (#7743) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hoppa...ez valóban nem derült még ki! :F

(#7745) egerj


egerj
tag

Két éve használom a Mint -et. Megkedveltem. Jelenleg a MINT 18 Sarah KFCE4 van telepítve. A gép egy régi notebook : HP 6710b
Processzor: Intel Core duo T7250
Memória: 4Gb
HDD:Toshiba 70 Gb

A kérdés, hogy erre a hardverre egy Mint 18.1 KDE telepítsek, vagy már nem érdemes a teljesítmény miatt. Nyilván csak a desktop miatt kérdezem. A KDE Lite verziót használtam, nem éreztem semmi különöset, de ettől még bármi lehet...

Jenő

[ Szerkesztve ]

(#7746) growler


growler
őstag

Letölthető a Mint 18.2 Cinnamon-64bit-beta. [link]

(#7747) ubyegon2 válasza egerj (#7745) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem frissíthetsz a 18.1-re, de semmiképpen ne a KDE felületet válaszd! XFCE lenne inkább megfelelő vagy a Mate felület.

Ezeket nem ismerem:

MINT 18 Sarah KFCE4
KDE Lite verzió

:F

(#7748) egerj válasza ubyegon2 (#7747) üzenetére


egerj
tag

Köszi, akkor kipróbálom a mate felületet...

(#7749) King Unique válasza growler (#7746) üzenetére


King Unique
titán

Már ideje volt, mert mintha talán kicsit meg lennének csúszva...
Egyébként vannak direkt linkek is a letöltéshez.

(#7750) lajos0001 válasza egerj (#7748) üzenetére


lajos0001
tag

az xfce kevesebb erőforrással is beéri, mint a mate. de: a lubuntu még kevesebbel is, és még mindig nem vacak. ha a mint tetszett, a lubuntu is vszleg tetszeni fog...(próbáltam mindet, nem 2 napig).
kde ellenjavallt mindenképpen.

akár érdemes lehet kivárni (és nem feltétlenül elvetni) az xfce verzió megjelenését hosszú távra is, mindig a cinnamon és a mate után szokott kijönni.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux Mint
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.