Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-06-17 15:47:31

LOGOUT.hu

Ebben a topikban a a Kriptovalutákhoz tartozó adózásokkal, pénzfelvét/utalással kapcsolatban lehet olvasni.
Mielőtt kérdezel olvasd el az összefoglalót!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1101) hegedis


hegedis
tag

azt valaki tudja, hogy ha 2017 óta csak fektettem kriptoba, majd 2022ben kivennek, akkor elszámolható azokban az években beletette összeg, mint kiadás így ebben a 2022es évre bejárható adóamnesztianal?

(#1102) fireman123 válasza hegedis (#1101) üzenetére


fireman123
őstag

A 2021 évi tranzakciók kivételével igen.

(#1103) nokia3650365


nokia3650365
aktív tag

Sziasztok!
Ha 2021. októberben beraktam 1000 dollárt kriptoba azóta nem váltottam semmit FIAT-ra, a veszteséget 2021.december 31.-én kell nézni, 23:59 percnél, hogy mennyit ér akkor a wallet-em?

(#1104) Peetey91 válasza nokia3650365 (#1103) üzenetére


Peetey91
senior tag

Amit idáig én kiokoskodtam, nem.
Neked a 2021-es évre 1000 USD-nek megfelelő (napi árfolyamon váltott) forint a veszteséged. Az, hogy azóta az kriptóban 2000, vagy 10 USD-t ér nem számít, amíg FIAT-ra nem váltod.

Nem 100%, majd aki csinált már ilyet talán megerősít ebben, nekem ez lesz az első évem amikor kriptot "bevallok", de reményeim szerint a könyvelő képben lesz. :B

(#1105) fireman123 válasza nokia3650365 (#1103) üzenetére


fireman123
őstag

Át kell számolni ft-ra a kriptóra váltás napján érvényes MNB usd-ft árfolyamon és ez lesz a bekerülési költséged (más néven "veszteséged") amit szerepeltetned kell az adóbevallás 164. sor "a" oszlopában, és így tovább görgetheted a következő évre és ha ott fiatra váltasz akkor azzal szembe állíthatod a jövedelem számításakor.
Nem kötelező a "veszteséget" szerepeltetni a bevallásban, de célszerű, mert csak így viheted tovább, ellenkező esetben a teljes fiatra váltás után kellene adózni majd a következő években.

[ Szerkesztve ]

(#1106) nokia3650365 válasza fireman123 (#1105) üzenetére


nokia3650365
aktív tag

Köszönöm szépen a segítségeteket!

[ Szerkesztve ]

(#1107) TBMC


TBMC
addikt

sziasztok!

remélem jó helyre írok :B

Revolut HUF számlák megszűntetése miatt váltani szeretnék hamarosan.
Ti mit használtok, mit ajánlotok, ami jó alternatíva lehet?

- számlára való befizetés applepay-vel
- átváltások/konvertálások HUF, EUR, USD, CHK, alacsony feek mellett
- külföldön való fizetés, lehető legalacsonyabb fee-k mellett
- HUF számlákra való kiutalások
- esetleges tőzsdékre való ki/be utalások: binance, kraken

előre is köszi!
:R

markbellus.hu 

(#1108) Peetey91 válasza TBMC (#1107) üzenetére


Peetey91
senior tag

Szia!
A fenti felhasználási módra szerintem továbbra is alkalmas lesz a Revolut, gyakorlatilag nem érinti egyik pontot sem.
Egyébként alternatíva Wise, esetleg Zen.

(#1109) TBMC válasza Peetey91 (#1108) üzenetére


TBMC
addikt

Szia!
koszi valaszod!
Sajnos HUF szamlakra nem lehet onnantol utalni. Csak fogadni lehet majd az LT ibanon keresztul. :( (Support ezt meg is erositette sajnos)

markbellus.hu 

(#1110) wyll358 válasza TBMC (#1109) üzenetére


wyll358
tag

Szerintem itt valamit félre értesz. Miért ne lehetne huf számlára utalni? Ilyet sehol nem írtak. A revolutban nem lesz eddig megszokott huf számla, amire eddig tudtál (egyszerűbben befelé) utalni... Kiutalásokkal pl. ami a listádban is szerepel semmi nem változik, konkréten oda van írva az értesítőkbe:
"You'll still be able to make outbound bank transfers or add money to your Revolut account using a card as normal."

(#1111) Boond válasza TBMC (#1109) üzenetére


Boond
addikt

Belföldi utalás szűnik meg. (gyűjtőszámla).

Maga a forint utalás, deviza nem. Utalni is fogsz tudni, akár saját Bankod számlájára, akár Saját bankodból Revolutra. - Viszont ez már nem belföldi, hanem nemzetközi utalásnak fog számítani, így a költségei is.

(#1112) TBMC válasza Boond (#1111) üzenetére


TBMC
addikt

Így igaz, bocsánat rosszul fogalmaztam.
A belföldi utalás szűnik meg, ami fájó pont nagyobb összegeknél, mert nemzetközi feeket fog számolni.

markbellus.hu 

(#1113) wyll358 válasza TBMC (#1112) üzenetére


wyll358
tag

10 utalás alapból ingyen van, a fölött meg a 0.3% fee-vel (min.0.3$ max 6$) szerintem együtt lehet élni... erre én azt mondom ingyen van. ;)

(#1114) Boond válasza wyll358 (#1113) üzenetére


Boond
addikt

Ebben azért nem lennék olyan biztos.

"A lokális utalások ingyenesek.. Szóval Revolut forint számláról forintot utalni egy magyar székhelyű banki számlára ingyenes. (Wise forint számlára például nem lehet már ingyenesen, mert a Wise nem magyar székhelyű bank, ebben az esetben 2000 Ft-os díja lesz az utalásnak.). A SEPA országok közötti eurós utalások ingyenesek. A SEPA régión kívüli utalásnál az első ingyenes, utána 150 ft utalásonként. SWIFT utalások esetén a dollár utalásnál van egy fix 1500 ft-os díj, a többinél 2000 Ft. Ha például dollárt utalsz magyarországi bankfiók dollár számlájára, akkor mivel a fogadó ország nem a hivatalos devizájában utalsz, így itt a dollár miatt 1500 ft-os díja van."

Legalábbis itt ezt írják.
[link]

(#1115) wyll358 válasza Boond (#1114) üzenetére


wyll358
tag

Hát figyelj, lehet a martincsekzsolt honlapjáról is tájékozódni, legyen az bárki is... illetve lehet a revolut saját honlapján leírtakat is nézni. :D Én az utóbbit választottam, most az hogy kinek mi a hiteles forrás már egyéni szoc probléma... ;)
Amiről szó volt az, hogy huf-ot akar utalni huf bankszámlára ahogy eddig is tette, csak ezentúl ez már nem sima local transfer lesz, én meg megnéztem erre mit ír a revolut az oldalán. Ettel független persze lehet ott is akár hibás vagy félreérthető adat, de ez azért kevésbe szokott jellemző lenni...

(#1116) Boond válasza wyll358 (#1115) üzenetére


Boond
addikt

Kis túlzással revolut honlapja is kb ennyit ér. Volt olyan ügyfélszolgálatos, aki szerint ez és ez a gond... honlapon, meg teljesen más áll, ügyfélszolgálatos (másik) szerint más áll - a honlapot erősíti meg. Én nem mondtam, hogy az szent írás... csak ne lepődjön meg vki, ha nincs esetleg 1 ingyenes - se.

(#1117) wyll358 válasza wyll358 (#1115) üzenetére


wyll358
tag

Mondjuk lehet az us infókat listázza a béna weboldaluk, és ott 10 nemzetkezi transzfert ír, de eu-n belül csak 1 van... :B
Mondjuk itt sepa-n belül meg adott ország helyi pénznemében küldött utalást ingyenesnek írja by default számosságtól és mennyiségtől függetlenül, szóval ez még sokkal kedvezőbb, mint amit írtam...

(#1118) sheep


sheep
addikt

Sziasztok,
nem biztos hogy jó helyen kérdezősködöm, de lehet hogy tud valaki segíteni, vagy átirányítani valahová ahol tudnak.
Szóval a kérdésem a következő:
szeretnék átutalni a számlámra egy öszeget a Binance fiókomból, de nem tudom megoldani. Csak a SEPA bank transfer működik, de nem tudom igazolni a bankszámlaszámomat. Ehhez minimum 3 € -t át kell utalni a binance acc-ra, amit próbáltam, a számlámról le is vonódott az összeg, de a binance-ra nem érkezett meg.
Nem tudjátok hogyan lehet ezt megoldani?

MSI MPG Z390M GAMING EDGE AC, I7 9700K, INNO3D GEFORCE RTX 4090 X3 OC , G.Skill Aegis 32gb 3200 DDR4, HP Reverb G2 VR

(#1119) Boond válasza wyll358 (#1117) üzenetére


Boond
addikt

Közben jött email tegnap, a részetekről. Ezek alapján az eurós utalás ingyenes, a forint nem, röviden ennyi. (Revolut nem, de a bank felszámolhat, ami indít, fogad).

(#1120) Pietrosz


Pietrosz
addikt

Arról van valami infó, hogy a bankok mikor szednek elő "pénzmosás gyanúja" címszóval, hogy akkor tessék szépen nyilatkozni honnan van a lé? BCB Atilla egyik videójában volt róla szó, hogy még az sem számít, hogy "csorgatod" vagy egyben jön, ha eléri a limitet akkor bizony kérdezősködhetnek.

(#1121) Boond


Boond
addikt

Tudomásom szerint semmilyen infó nincs, és nem lesz erről. Teljesen össze vissza.

Azt szokták mondani, ha rendesen használod, "mindennapi" dolgokra, akkro kevésbé tűnik fel...

(#1122) fireman123 válasza Pietrosz (#1120) üzenetére


fireman123
őstag

"Kripteus" discordján lehet erről olvasni (gyik szoba, gyik3 poszt), persze konkrét infó nincs mert nem létezik egységes gyakorlat.....nagy összegnél lehet érdemes igénybe venni a Lambda programjukat, amit pont erre találtak ki (persze nem olcsó! ....de van az az összeg aminél már megérheti :) )

[ Szerkesztve ]

(#1123) Tommy_Crp


Tommy_Crp
lelkes újonc

most h megtekinthetőek az adóbevallások (és módosíthatóak is esetleg) tud vki valami leírást hova kéne kattintani meg miként kéne eljárni ha beakarok vallani némi adót? nem merek egyelőre a módosításra nyomni, hátha már elállítanék vmit.. :D

(#1124) Spec


Spec
őstag

Sziasztok!
Egy olyan kérdésem lenne, hogy adott a Coinbase, és a Coinbase Wallet ugyebár, de mi az érdemi különbség a kettő között? Most mindegy, hogy az alkalamzás, vagy az online változata, a léyneg ugyanaz.
Ok, azt tudom, hogy a Walletben alapvetően nem tudok kereskedni, csak fogadni, meg küldeni tudok kriptot, esetleg egymásba konvertálni.
De nem is erre vagyok kíváncsi, hanem arra, hogy mitől biztonságosabb, vagy biztonságosabb egyáltalán a Coinbase Wallet (vagy bármelyik ilyen hasonló wallett app), mint maga az exchange?
Mitől jobb egy ilyen Walletban tárolni a kriptot, mint magán az exchangen? Azt értem, hogy egy harware wallet, mitől lehet biztonságosabb (bár ebben is vitatkoznék azért), de nem értem, hogy egy ilyen virtuális wallet, az mitől jobb, mint maga az exchange? Ha meg nem jobb, akkor mire jó? Mert fogadni, küldeni az exchange felületén is tudok, ott is vannak kripto tárcák, szóval ebben valaki fel tud világosítani?

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1125) varaki


varaki
csendes tag

Sziasztok!

2020 novemberében szálltam be az internetbe kripto világba.
Még semmilyen hasznot nem realizáltam, tehát csak befelé ment a pénz, csak kiadásom volt.
A 2021-ben volt esedékes adóbevallásban a 2020-as évre nem tüntettem fel semmilyen veszteséget.

Az idei, 2022-es évben esedékes 2021-es évre vonatkozó adóbevallásban tehát csak a 2021-ben kripto vásárlásra fordított kiadásokat könyvelhetem el, mint veszteség.

"Ha a veszteség a nyereséges évet megelőzően keletkezett, és az 1 vagy 2 évvel ezelőtti adóbevallásban szerepelt, akkor a tárgyévben a korábbi egy vagy két év vesztesége levonható az aktuális pozitív adóalapból."

Erre a kriptoadózás.hu-n olvasott idézetre alapozva tehát a 2020-as kiadásaimat már semmilyen esetben nem tudom felhasználni, mivel anno nem voltak feltüntetve, jól értem?

Minden esetleges választ előre is köszönök! :R

[ Szerkesztve ]

(#1126) fireman123 válasza varaki (#1125) üzenetére


fireman123
őstag

Neked majd az "amnesztiás" bevallást kell megtenned a 2022-es adóév bevallásában (2023 májusig), együtt a 2022-es év kriptó üzleteivel. Pl. ha 2022-ben nem csinálasz semmit (se kriptóra váltás, se fiatra váltás, akkor a bevallásban csak a "veszteséget" (azaz a 2020-ban vásárolt kriptó vásárlás napi forint -MNB árfolyamon- értékét kell szerepeltetned, és onnan kezdve lehet két évig tovább vinni a "veszteséget" azaz a befektetést, ....de csak akkor ha szerepelteted a 2022. adóév bevallásában. Értelemszerűen, ha 2022-ben veszel vagy eladsz kriptót akkor ahhoz kell hozzácsapni a 2020-ast és együtt szerepeltetni az eredményt vagy veszteséget. A fenti oldalnak van yt csatornája is (kripteus néven találod meg), érthetően elmagyarázzák az egész folyamatot és sok más infót is rövid videókban.

[ Szerkesztve ]

(#1127) varaki válasza fireman123 (#1126) üzenetére


varaki
csendes tag

Köszönöm a választ! :R

(#1128) Spec


Spec
őstag

Erre a posztomra senkinek nincs reflexiója? Tényleg érdekelnének a használati tapasztalatok, hogy miben tud többet, miben jobb egy Coinbase Wallet, annál mintha simán az exchangen parkolna a kripto. Előre is köszi!

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1129) varaki válasza Spec (#1128) üzenetére


varaki
csendes tag

Halló!

A coinbase wallet egy coinbase által fejlesztett szoftveres tárca. Bárki használhatja coinbase account nélkül is, ilyen szempontból nincs magához az exchange-hez kötve.
Igazából mint bármely szoftveres (és hardveres) tárca esetében csak te tudsz rendelkezni a privát kulcsaid, ezáltal a kriptód felett.
Ha a coinbase wallet is használhatatlanná válik, a privát kulcsok birtokában lényegében bármely másik tárcában vissza tudod állítani a "profilodat", nem veszik el a kriptód.
Ha exchange-en tárolod, akkor ha pl. megszűnik az exchange akkor vele együtt ugorhat az ott tárolt kriptód is. (Not your keys, not your crypto elv)
Lényegében ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#1130) Spec válasza varaki (#1129) üzenetére


Spec
őstag

Köszi! A Wallet-en belül hol vannak a kulcsok tárolva, amivel én endelkezem? Én ott se látom ezeket elkülönülten, hogy mondjuk lementsem, vagy ilyesmi. Számomra ez ugyanolyan elektronikus fióknak tűnik, mint az exchange is. Van egy egyenlegem valamelyik kriptoban, és kész. Ha a wallet megszűnik, ahogy te is írod, akkor hogy tudom onnan elmenteni, és átvinni máshova a kriptomat? Ez még így elég homályos számomra.

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1131) GIORGIONE76 válasza Tommy_Crp (#1123) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

Szia, csak annyi hogy módosít, hozzáadod fent a 164-es sort, kitöltöd mennyi fiat költés volt, kiszámolja 15%al és rögzíted, felajánlja a fizetést is, én bankkártyával áttoltam, röviden ennyi ;)

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#1132) koko52 válasza Tommy_Crp (#1123) üzenetére


koko52
veterán

Szerintem a valamennyit engedd el! Vagy mindet vagy semmit! Biztos vagyok benne, hogy aki kitölti azt a részt azt át fogják vizsgálni.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#1133) GIORGIONE76 válasza koko52 (#1132) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

Így van, én is letöltöttem mindent amiben csak tranzakcióm volt valahová meg vissza, de hálistennek költésem csak binancen volt, így az a része nem volt nagy matek,
Inkább arra készülök fel hogy mindent bekérnek...

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#1134) Sh4rKy


Sh4rKy
senior tag

Sziasztok!

Csak egy kis megerősítést szeretnék kérni.

Ha tavalyi évben vettem cryptot, nem nagy értékben ~100-200 dollár, de nem váltottam vissza FIAT-ra, akkor nem kell jeleznem egyenlőre a bevallásban, ugye?
Csak bányászni hagytam a gépet amúgy, de abból se csináltam semmi FIAT-ot egyenlőre.

Köszönöm a megerősítést előre is. :R

Az is lehet hogy minden kincsem csak egy másodperc töredéke...

(#1135) fireman123 válasza Sh4rKy (#1134) üzenetére


fireman123
őstag

De KELL, azaz érdemes, az összes költségedett (kripto vásárlás ft értéke, bányászat áram díja, rig ára ha van számlád róla.....stb.) beírod a 264. sor "a" cellájába,.....így ezt tovább viheted 2 évig és majd szembeállítod a realizálással, azaz így csak a haszon után fizetsz majd adót,....de ehhez szerepeltetni kell minden évi bevallásban a költségeket is.

[ Szerkesztve ]

(#1136) KMT válasza Sh4rKy (#1134) üzenetére


KMT
addikt

Tudtommal, ha most beírod, akkor az most csak kiadás, 0 bevétel, azaz az egész veszteség, amit így majd egy esetleges 1-2 következő évi nyereségből le lehet vonni, csökkentve az adóalapot.

(#1137) Spec válasza fireman123 (#1135) üzenetére


Spec
őstag

Az én esetemben mi legjobb megoldás? Kíváncsi vagyok a véleményetekre.
2020. elején vásároltam kriptót több részletben. 2021. elején fiatra váltottam 100.000 Ft-nyit belőle, de ez csak egy része az egésznek. A maradék bent marad, és azóta se váltottam át kriptóra.
A 2021-ben kivett 100.000 Ft után van szja fizetési kötelezettségem? Vagy van valami limit, ami alatt nem kell foglalkozni vele?
Megadhatom most a 2020-ban történt vásárlásomat, mint költség? Vagy csak azt a részét, ami a 2021-ben kivett kriptóra esik? A fennmaradó részre eső befizetést, mikor adhatom meg, mint költség, hiszen tavaly erre nem volt még lehetőségem?
Előre is köszi!

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1138) Spec


Spec
őstag

Szerk. csak kicsúsztam az időkorlátból:
"A maradék bent marad, és azóta se váltottam át kriptóra." Elírtam, vagyis nem váltottam át fiatra. Bocsesz!

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1139) fireman123 válasza Spec (#1137) üzenetére


fireman123
őstag

A Tv. szerint külön kell választani a 2021-es adóévet az azt megelőző évektől. A 2021-es évben végrehajtott tranzakciókat a 2021-es adóév bevallásában (idén május 20-ig) kell szerepeltetni, a korábbi évek tranzakcióit pedig a 2022-es adóévben történő "amnesztiás" bevallásban. Tehát az esetedben ha 2021-ben csak fiatra váltás volt akkor a teljes bevételed eredménynek minősül és meg kell fizetni a 15% adót. A 2020-ban befizetett összeget majd a 2022-es adóév bevallásában tudod érvényesíteni költségként, és azzal kell korrigálni a 2022-es évben végrehajtott további tranzakciókat, azaz most meg kell fizetned a kivett 100e ft adóját, a 2020-ban betett összeget pedig csak a 2022-es adóév bevallásában tudod elszámolni költségként....sajnos a hatályos szabályzás alapján csúszik 1 évet a költség elszámolhatósága ha az 2021 előtti. Ugyanez van nálam is, egy kicsit vettem ki 2021-ben, viszont sokkal többet raktam be még 2017-ben, és most nekem is meg kell fizetnem a 2021-ben kivett ft adóját (annyival másabb nálam, hogy a bánya 2021-es áramköltségét le tudom vonni a bevételből, de így is fizetnem kell most mert több volt a kivétel mint az 2021-es áramköltség)

[ Szerkesztve ]

(#1140) Spec válasza fireman123 (#1139) üzenetére


Spec
őstag

Értem, köszönöm! Akkor ha jól értem a 100k után lesz tisztán 15k adófizetési kötelezettségem. Ebbe talán nem halok bele.
Viszont ha idén realizálnék már nagyobb profitot fiatban, annak az adóját a jövő évi adóbevallásnál a 2020. befizetéssel már jobban tudnám kompenzálni, szóval akkor ez alapján idén mondhatni javallott is profitot realizálni.

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1141) fireman123 válasza Spec (#1140) üzenetére


fireman123
őstag

Igen, 15e az adó a mostani bevallásban. Amennyiben a 2022-es adóév mínuszos (veszteséges) lesz mert nem realizálsz többet mint a költséged (2020 év + 2022 év), akkor azt a "veszteséget" kell majd szerepeltetni a 2022. év bevallásában és az adókiegyenlítés szabálya alapján azt tovább görgetheted még 2 évig, tehát nem muszály 2022-ben mindenáron sok profitot realizálni...persze megteheted, nyilván ezt majd eldönti az árfolyam, hogy érdemes-e.

[ Szerkesztve ]

(#1142) dinnye5


dinnye5
újonc

Sziasztok,

Viszonylag új vagyok a témában, most kezdtem csak átnézni, hogy hogy van az új 2022-es kripto adózási rendszer.

@fireman123 hozzászólásai alapján ez így elég egyszerű. Kriptoba betett és onnan kivett pénz különbsége = elért nyereség vagy veszteség. Csak az számít, ha az átváltás egyik felén valami fiat valuta áll, kriptoból kriptoba átváltás nem. Forintban kell vezetni a nyilvántartást. Az adó mértéke 15% a nyereség után. Veszteség görgethető. Ez fantasztikus! 😀 Kripto adóparadicsom lettünk!

Megnéztem a jogtárban ezt a 67/C. §-t, és elég rövidke. (link: https://njt.hu/jogszabaly/1995-117-00-00)

Ez így túl egyszerűnek tűnik.

Arról van valakinek véleménye, hogy a kripto határidős piacokon való kereskedéssel mi a helyzet? (Bitmex, Bybit, Deribit, FTX stb.)

Ha valami coin-ban (stablecoin, BTC, akármi) tartom a tőkém, akkor ez elvileg mind beleesik a 15% adókulcs alá, mert hát ugye az egész crypto alapon megy? És akkor innentől kezdve az is mindegy, hogy hol lakik a tőzsde, vagy milyen felügyeleti szervek alatt operál? Ez is fantasztikus. 😊

Tegyük fel veszek valahol 1000 USD-ért 1000 USDT-t. Lekönyvelem. Megforgatom, lesz belőle 2000 USDT (álmomban! :DDD). Majd ezt átváltom 2000 USD-re, és lekönyvelem. Senki nem fogja megkérdezni, hogy konkrétan hogy lett az 1000$-ból 2000$? Semmilyen nyilvántartás nem kell a tranzakciókról amikkel ezt elértem?

(#1143) fireman123 válasza dinnye5 (#1142) üzenetére


fireman123
őstag

Amikor kilépsz a "fekete dobozból" , azaz fiatra váltasz akkor kell adóznod a haszon után,....de ez csak az adóvonzat,....a pénzmosás elleni fellépés ettől független,...arra is gondolni kell (ha esetleg valami huncutságra vetemednél), ebből a szempontból esetleg el kell tudni számolni, hogy mi is történt ott bent :D . kripteus.hu oldalon és yt csatornàn érdemes keresgélni ezügyben

(#1144) Spec válasza fireman123 (#1143) üzenetére


Spec
őstag

Amúgy elgondolkodtattál ezzel a "fekete doboz" témakörrel. Ha teszem azt szeretnék valakitől valamit vásárolni, és teszem azt nem mindenáron JMF-ban akarok neki fizetni (és ezzel ő is egyet ért), akkor adódik a lehetőség, hogy EUR-ban, vagy akár USD-ben is fizethetnék neki.
Na de ezeknek a fiat valutáknak van kripto megfelelője, legalábbis az USD-nek biztos van, többféle is. Itt a kriptonak számító stabil coinokra gondolok értelemszerűen. Ezek meg ugyebár nem minősülnek fiatra váltásnak.
És ha én mondjuk rafinált vagyok, és rábeszélem a delikvenst, hogy ugyan csináljon gyorsan magának egy kripto tárcát, mert oda elutalnám neki a vételárat mondjuk USDC-ben, akkor én végülis őt kifizettem, de méghozzá úgy, hogy nem váltottam a kriptomat fiatra.
Ezzel lényegében megvalósult az adás-vételi tranzakció, de úgy hogy nálam nem keletkezik adóköteles jövedelem a kriptoból. Vagy rosszul gondolom?
Ő ha akarja fiatra váltja, és akkor nála keletkezik adókötelezettség, vagy forgatja tovább a kriptoját. Ez már az ő dolga. :U

[ Szerkesztve ]

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1145) Jake5 válasza Spec (#1144) üzenetére


Jake5
csendes újonc

Rosszul gondolod, ez már a törvény kijátszása/kiskapu keresése.

Röviden: Azzal, hogy te fizettél valamiért, amiért ellenértéket/szolgáltatást kaptál, már realizáltál is, tehát Ft-ban is kifejezhető értéket kaptál cserébe (napi árfolyammal gyorsan kiszámolható). A felvázolt esetben te nem megoldottad a gordiuszi csomót, hanem adót próbálsz elkerülni. Ennyi erővel megteheted (amit sokan mások tesznek), hogy feladsz egy hirdetést, h kripto eladó kp-ért, egy kávézóban átutalod másik tárcára, kp zsebbe, mész haza boldogan, hisz te papíron nem realizáltál, ez már más gondja, de ettől függetlenül te még adót próbáltál elkerülni.

Az € / $ fizetés példád ott bukik meg, és ott lesz más téma, hogy elvileg az is adózott jövedelemként kerül ugye hozzád normál esetben.

Persze nem vagyok adószakértő, de az ilyen kérdésekre is kapsz választ a kripteus videókból.

[ Szerkesztve ]

(#1146) Spec válasza Jake5 (#1145) üzenetére


Spec
őstag

"Rosszul gondolod, ez már a törvény kijátszása/kiskapu keresése." Igen, ez így van. De ha van kiskapu, és te átmész rajta, azzal nem sérted a törvényt. Adó elkerülés? Nem gondolnám. Van a törvényben erre vonatkozó rész, és azzal ellentétes? Akkor igen, de ha nincs, akkor meg a törvény hiányos, nem alapos, az nem az állampolgár hibája, hanem a jogalkotóé. De itt szó sincs arról, hogy én ezt tervezem, csak szeretnék tisztán látni, hogy mik a lehetőségeim, mik a kötelezettségeim.

Ha azt mondjuk nagy általánosságban, hogy a fiat-ra váltáskor keletkezik adóköteles jövedelem, akkor ha nem váltok fiatra, akkor nem keletkezik. Ez ilyen egyszerű.

Egy adás-vételi tranzakciónál miért is ne lehetne fizető eszköz maga a kripto? De rossz volt a szóhasználatom, mert nem is fizetőeszköz, hanem ellenérték, és itt kvázi csere kereskedelemről, bartelről van szó, mert a kripto nem pénz eszköz, tehát elvileg fizetni se lehet vele.

De ha valakinek van valamije, legyen az ingóság, vagy ingatlan, vagy bármi, és cserébe elfogad kriptot, miért ne tehetné meg? Ebben mi a törvénysértő? Ha én eladom a Teslámat, egy kamion krumpliért, az is egy bartel, a krumplit meg helyettesítsük be a megfelelő kriptoval. Az is csere kereskedelem, bartel, ráadásul alkalmasint magán személyek között, ahol még számla adási kötelezettség se áll fenn. A krumplit akár magam is termeszthettem, még csak nem is kell megvennem feltétlenül. Ugyanígy a kriptot se kell feltétlenül pénzért venni, hanem akár kibányászható, vagy kripto piacon befektetési eredményként, hozamként is keletkezhetett, és kerülhetett a birtokomba.

Nyilván ha olyan adás-vételről van szó, ahol a birtokomba került ingóság, vagy ingatlan után van egyéb adófizetési kötelezettségem, pl. vagyonosodási adó, vagy ingatlan adó, azt az ember rendezi, de a kripto Ft-ra váltása után jövedelem adót ez estben nem látom, hogy miért kellene fizetni.

[ Szerkesztve ]

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1147) Peetey91 válasza Spec (#1146) üzenetére


Peetey91
senior tag

Ezek a “De ha van kiskapu, és te átmész rajta, azzal nem sérted a törvényt” kijelentések jól hangzanak, nem is azzal van a gond, hogy kissé felületesen van megírva a törvény, de ha egyszer egy adóátvilágításra kerülne sor akkor ott aztán magyarázhatod ezt és hivatkozhatsz a törvényre, ott centre pontosan matekozhatod ki, hogy melyik kripto adás-vételedből mennyi haszon/veszteség keletkezett és ha valami nem stimmel akkor ott lefőtt a kávé.
Adott egy Európa szinten is kedvező adókötelezettség a kriptora, nem hinném, hogy megéri az a pár tíz-százezer forintnyi befizetendő adó miatt sakkozni.
Ha meg neked itt milliós tételekről van szó akkor kérdezd meg a könyvelődet, mert ahhoz már illik egy :P .

(#1148) Spec válasza Peetey91 (#1147) üzenetére


Spec
őstag

"Ha meg neked itt milliós tételekről van szó akkor kérdezd meg a könyvelődet, mert ahhoz már illik egy :P ."
Állítom, hogy a magyar könyvelők 90%-a még csak nem is hallott a kriptoról, és annak a maradék 10%-nak is a 90%-ának fingja sincs ennek az adózási szabályairól ;)

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#1149) fireman123 válasza Spec (#1146) üzenetére


fireman123
őstag

Nem akarok regényt írni telórol :) , de ez a bartell dolog kripto vonatkozása részletesen ki van fejtve a kripteus discordján, érdemes utána olvasni ha komoly ilyen szándékod van és nem csak egy eszmefuttatás. :DD...röviden, arra nem a 67/c paragrafusa vonatkozik az szja tv.-nek.

[ Szerkesztve ]

(#1150) koko52 válasza Spec (#1146) üzenetére


koko52
veterán

Ha valamilyen dologért kriptoval fizetsz= realizáltad -> adóköteles

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.