Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-06-17 15:47:31

LOGOUT.hu

Ebben a topikban a a Kriptovalutákhoz tartozó adózásokkal, pénzfelvét/utalással kapcsolatban lehet olvasni.
Mielőtt kérdezel olvasd el az összefoglalót!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#901) koko52 válasza Veron (#899) üzenetére


koko52
veterán

Coinbasen is (és minden tőzsdés walleten) csak tárcád van kripto hozzáféréssel. Akkor ott is így lenne?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#902) Veron válasza koko52 (#901) üzenetére


Veron
őstag

Szerintem, igen.
Értelmezésem szerint, ha derivatív pénzügyi terméket veszel a kripto árnövekedésére apellálva (nem magát a kriptot), akkor nincs különbség a kripto és egyéb áru, pl. arany között e tekintetben.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#903) Spec válasza fireman123 (#889) üzenetére


Spec
őstag

"az eddig ismert szövegből úgy tűnik, hogy ha nem azonos évben történik a kriptó vétel és a fiatra váltás akkor nem vonhatod le a bekerülési költséget"

Ez nem igazán korrekt hozzáállás, ugyanis adózni a megszerzett jövedelem után kell/lehet, ez az alapvető értelme, hiszen ezért jövedelemadó.
Ha teszem azt én 2020-ban tettem bele pénzt a kriptóba (és ez pontosan így is van), és csak idén, vagy mondjuk jövőre realizálok belőle fiatban kivett jövedelmet a bankszámlámon, akkor is a korábban betett, és a kivett közötti különbözet a jövedelmem, és mint olyan, ez az adóköteles, és nem a teljes összeg.
Nagyon remélem, hogy ezen változtatnak, ha valóban így van, mert eléggé nagy görénység lenne, ha így maradna. Legalább 5 évre visszamenőleg történt befizetések, és kivételek után lenne korrekt az adó elszámolás.
Akik longban kriptóznak, azok nem fognak adó évben befizetni, meg ki is venni.




"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#904) Lord Dragon válasza Spec (#903) üzenetére


Lord Dragon
senior tag

Jó, de az adózás (főleg itt Magyarországon) soha nem a korrektségről szólt. :N Normál (nem kripto) adózás esetén is ha megnézed, hogy a tényleges (munkáltató által kifizetett) jövedelem hány %-ban marad meg neked, akkor azért eléggé elkeserítő a helyzet... :((( És még ezután is kurva sok adót befizetsz (pl ÁFA) abból a % pénzből ami az adózás után megmaradt neked. Tehát elég sok esetben duplán vagy akár triplán is adózol mire ténylegesen eljutsz odáig, hogy értékre (autó, kaja, ruha akármi..) váltod a pénzt amiért egyébként megdolgoztál. Akik az adózási törvényeket hozzák, azok folyamatosan azon ügyeskednek (egyéb hasznos dolguk sincs), hogy ha te tisztességes munkát végző dolgozó ember vagy, akkor hogyan tudnának minél jobban kifacsarni amellett, hogy annyit azért mindig meghagynak neked, hogy holnap is tudj menni dolgozni. :)

Ha végig vizsgálod a teljes folyamatot, akkor rájössz hamar, hogy annak idején amikor jött a földesúr és elvette a parasztgazda terményének a 10%-át, majd jött az egyház és az is elvett újabb 10%-ot, annak ellenére %-os arányban még így is igencsak jóval több megmaradt annak a parasztnak mint most nekünk. Persze azért nem élnék abban a korban ettől függetlenül sem.... :) A modern technika sokat könnyít az életen cserébe...

Persze lehet csak én látom ilyen drasztikusan ezt az adózási helyzetet, de nyilván csak a saját tapasztalataimra tudok alapozni. :) Biztos van aki nem ért egyet velem... :)

Én speciel próbálgatom a gépem üresjárati idejét bányászással kitölteni. Némi kripto már szaporodott is az alatt a 2 hónap alatt amióta nyomatom. De egyelőre még csak próbaképpen utaltam ki egy kis összeget belőle, hogy megnézzem, hogy hogyan működik az utalás meg a hozzá tartozó költségek. Illetve, hogy az így felmerült megnövekedett áramszámlát ne saját zsebből kelljen teljes egészségben fizetni hanem részben abból amit termelt. :) Hosszú távra még nem tudom hogy ez mennyire lesz jó, vagy mennyire fogja megérni. Illetve ha úgy alakul, hogy meg fogja érni és egy valamire való összeg felszaporodik akkor hogyan \ milyen formában kellene kivenni vagy hozzájutni majd vagy inkább bent kéne hagyni "játszani". De amíg csak kevés van bent, addig annyira nem foglalkozok vele még.... hadd termelgessen. Mivel nem küldök ki belőle semmit és nem is fiat pénzben van hanem kripto-ban így nem is hinném, hogy adóznom kéne utána. Egyébként is napi szinten változik az értéke ...

Az a pici amit kiküldtem az meg teljes egészében elment áramszámlára... bőven kevés is volt ....

[ Szerkesztve ]

(#905) fireman123 válasza Spec (#903) üzenetére


fireman123
őstag

Nem kötelező megvárni a jövő évet ezzel a nem korrekt adózással (ráadásul az eddig nem adózóknak kvázi adó amnesztia, azaz ejnye-bejnye) :D , lehet adózni a jelenlegivel is, csak az közel a duplája.
A gond az, hogy nem mi írjuk az adótörvényeket, ....persze nekem sem tetszik a dolog, de ez van (lesz).

[ Szerkesztve ]

(#906) Spec válasza fireman123 (#905) üzenetére


Spec
őstag

Akkor ha jól értem, mivel idén még az eddigi kripto adózási szisztéma van hatályban, vagyis az a verzió, hogy a befizetés és a kivétel különbözete, vagyis a jövedelem után kell adózni, akkor ha idén kiveszek pont annyit, mint amennyit tavaly befizettem, akkor effektíve nem keletkezik adóköteles jövedelmem, és a jövő évi bevallásnál nem kell ezzel foglalkozni, nem kell adót fizetni. Jövőre pedig ha kiveszek, akkor azután már ketyeg a 15%-os adókulcs.
Mert ha így van, akkor elvileg még idén ki lehet venni a tőkerészt, mondjuk úgy adómentesen.

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#907) fireman123 válasza Spec (#906) üzenetére


fireman123
őstag

Sajnos nem, amit írtál azt majd a jövőre tudod alkalmazni, azaz hogy amennyit az év folyamán befizetsz és ha összességében ugyanannyit kiveszel év végén akkor abban az évben nem keletkezik nyereséged így nem kell adót fizetned,....vagy ha többet veszel ki akkor a különbözet után fizetsz adót. Idén a jelenlegi szabályok szerint nem az évi teljes be és kivett összeget kell szembe állítani, hanem egyesével minden egyes tételt (ami szinte kezelhetetlen ha sok tételes a dolog és akkor még nem beszéltünk arról ha még bányásztál is, meg mindenféle más dolgot is csináltál.
Jelenleg az van, hogy ha idén (vagy korábban) vettél 1 btc-t és azt eladod ezév decemberben, akkor a btc vételi ft értéket kell szembe állítanod az eladáskori ft értékkel és ha keletkezett jövedelmed akkor azután adózol (jó sokat), ...vagy ha vettél 1 btc-t és eladsz 0,5 btc-t, akkor a vett 0,5 btc értékét állítod szembe az eladott 0,5 btc értékével és a maradék 0,5 btc-t viszed magaddal a jövő évre, de jövőre már az új szabályok szerint a 2022-es teljes befizetést kell hasonlítani az a 2022-es teljes kivétellel, azaz a 0,5 btc vételi árát nem tudod levonni bekerülési költségként (mert nem 2022-ben vetted) és azután is adózol amikor majd eladod, nem csak a rajta keletkezett jövedelemből, .....sajnos nagy valószínűséggel ez lesz a szívás az adó amnesztiával is, ha úgy marad a szöveg ahogy a tervezetben. ....de ezek most csak szubjektív "találgatások-értelmezések" (sajnos szinte minden fórumon így értelmezik most az amnesztiás dolgot), aztán majd kiderül a pontos menet.

[ Szerkesztve ]

(#908) Spec válasza fireman123 (#907) üzenetére


Spec
őstag

"pl. idén (vagy korábban) vettél 1 btc-t és azt eladod ezév decemberben, akkor a vételi ft értéket kell szembe állítanod az eladáskori ft értékkel és ha keletkezett jövedelmed akkor azután adózol"
Na erre kíváncsi lennék ki mondja meg, hogy melyikből mit vettem, és azóta miből mennyit adok el. Az hogy anno mennyi fiat valutát tettem be az adott exchangre, az egy dolog, sőt még az is egy dolog, hogy abból elsőre mit vettem, bár ezt az adóhatóság elvileg már nem látja, és nincs is sok köze hozzá.
De azután hogy mennyit pakolásztam ide oda, egyik kriptóból a másikba, és aztán vissza, azt már kb. én se tudom követni, nem hogy egy NAV :)
Nyilván az eredtileg megvett kripto tétel meg sincs már, azt már azóta több százszor adtam el, és vettem helyette másikat, majd azt is eladtam, és így tovább. És ezekből menet közben se keletkezett adóköteles jövedelmem, hiszen kriptó párokkal kereskedtem, és nem váltogattam vissza mindig fiat valutára.
Még akár az is lehet hogy beszálltam btc-ben, és eth-ban szállok ki a végén fiatba, és ehhez sincs semmi közük.
Úgyhogy ők igazából csak azt látják, hogy én a magyar folyószámlámról mennyit utaltam ki és mikor az adott exchangre, és után onnan mennyi jött vissza és mikor. Azt hogy az éppen melyik kripto eladásából keletkezett éppen azt ők nem látják, és közük sincs hozzá.

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#909) fireman123 válasza Spec (#908) üzenetére


fireman123
őstag

nem mondtam, hogy ezt bárki is tudja követni, vagy akarja a nav, ....önbevallás van és lesz, csak ha valamiért rászáll az emberre a nav (mondjuk nem is kriptó miatt) és mindent is vizsgálni akar, akkor nem neki kell "nyomoznia" hanem neked kell mindent igazolnod, bizonyítanod tételesen (ja, hogy nem tudod? ....az pech lenne :D ...nem nekik), ...abban egyetértünk, hogy a jelenlegi szabályok eszementek és most káosz az egész. :)
Egy közvetlen közeli rokonomat kb. 6-7 éve vizsgálta a nav, ne tudd meg mi mindent kellett (volna) igazolnia, (tételesen 1000 ft-os pontossággal, hogy mire mennyit költött havonként évekre visszamenőleg :) magánszemélyként) ......hogy nyilván nem tudta az egyáltalán nem érdekelte a nav-ot, csak úgy röpködtek a milliók ...már mint bírságban. Addig jó amíg nem kerül az ember valamiért a látókörükbe.

[ Szerkesztve ]

(#910) Dare2Live válasza Spec (#908) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

A NAV kitalál "véleményez" akármit és neked kell bizonyítanod, hogy az nem úgy van. Ez teljesen abszud de ez van.
És hiába vagy ultra alapos ha olyanokat talál ki nem fogod tudni bizonyítani, hogy nem te voltál.

Ha tetszik megfordul a jogállamban ismert amíg nincs bizonyítva, hogy bűnös vagy addig ártatlan vagy jogállami alaptétel. Sok sok ok mellett ezért nem jogállam magyarország. (Amiből megint sok dolog következik de ez elég off)

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#911) Spec válasza Dare2Live (#910) üzenetére


Spec
őstag

Most kicsit vonatkoztassunk el a filozófiai szintű eszmecserétől a jogállamiságról, és az adózási rendszerünkről, és kezeljük tényként a helyzetet. Elemezzük kicsit, hogy hogyan jövünk ki legjobban, úgy hogy még meg is felelünk a szabályoknak.

Vegyünk pár konkrét példát. Nem valós értékekkel, számokkal fogom leírni, az egész csak szimbolikus.
A eset:
Teszem azt vettem 2020. évben 5 Millió Ft-ért 1 BTC-t az egyik nevesebb exchangen. Majd elkezdtem vele kereskedni, mondjuk BTC-ETH kriptó párral.
Tételezzük fel, hogy a nyitó árfolyam 0,02 volt, ezen az árfolyamon eladtam a BTC-m, és kaptam érte 50 ETH-t (most a fee-k miatti csökkenést hanyagoljuk el, az egyszerűség kedvéért).
Majd amikor erősödött az ETH a BTC-hez képest, és az árfolyam felment 0,025-re, visszavettem a BTC-met. Kaptam érte 1,25 BTC-t. Aztán ezt szépen eladtam fiat valutáért.
Ha a BTC-USD árfolyam időközben nem változott, vagy csak minimálisan, akkor kb. 6,25 M Ft-ot kapok vissza. Ez esetben a jövedelmem 1,25 M Ft? Így van ez?
Hiszen nem az eredetileg megvásárolt 1 BTC-met adtam el, hanem a közben szaporított 1,25 BTC-met. Ha csak 1 BTC-t adnék el, akkor jövedelmem nem keletkezne, ha a közel vételi árfolyamon adom is el. Akkor ugyanúgy 5 M Ft-ot kapok vissza, sőt még a valóságban kicsit kevesebbet is a fee-k levonása miatt. A maradék 0,25 BTC-met meg benthagyom az exchangen, és forgatom tovább, de az nem jövedelem még, hiszen nem realizáltam fiat valutában.

B eset:
Maradjunk az eredeti "A eset" szerinti koncepciónál, azzal a különbséggel, hogy idő közben emelkedett a BTC-USD árfolyam. Eredetileg 5 M Ft-ért vettem meg az 1 BTC-m, de mire feljöttem vele 1,25 BTC-re, már az árfolyam is javult, és 1 BTC már 6 M Ft-ot ér.
Ha eladnám az egész 1,25 BTC-met, akkor 7,5 M Ft-ot kapnék érte, vagyis 2,5 M Ft a nyereségem, tehát a jövedelmem? Vagy ha csak 1 BTC-t adok el belőle, akkor 6 M Ft-ot kapok érte, és akkor 1 M a jövedelmem? Akkor mi van az exchangen bent maradt 0,25 BTC-vel?

Vagy ha csak 5 M Ft-nyit adok el belőle, akkor effektíve plusz jövedelmem nem keletkezik, viszont az csak 0,83 BTC eladását teszi szükségessé a magasabb árfolyamon. Ez esetben az eredetileg megvásárolt 1 BTC-mből 0,17 BTC + még a hozzá szaporított 0,25 BTC is bent maradna az exchangen. Anélkül, hogy fiat valutában kifejezett nyereségem, kvázi jövedelmem keletkezne, hiszen a befizetésemet vettem csak vissza. Az exchangen marad 0,42 BTC-m, amit tudok forgatni tovább. Na ezt hívom én tőke kivételnek. Ez után keletkezik adófizetési kötelezettség? Az én értelmezésemben nem.

C eset:
Még mindig maradjunk az eredeti koncepciónál, vagyis veszek 1 BTC-t 5 M Ft-ért. De ez esetben időközben csökken a BTC-USD árfolyam. Viszont én felszaporítottam a BTC-met a kriptó párokkal történő kereskedéssel 1,25 BTC-re.
Sajnos anyagilag megszorulok, ezért rákényszerülök, hogy alacsonyabb árfolyamon eladjam a BTC-met, mint ahogyan megvettem. Eladom 1 BTC = 4,5 M Ft árfolyamon az egészet. Az 1,25 BTC-mért kapok 5,625 M Ft-ot.
Elviekben többet kapok vissza 625e Ft-tal, mivel hiába csökken a BTC árfolyama, de én a BTC db számát időközben növeltem. Na de kérem szépen, ha a megvásárolt eredeti db számok alapján kell adózni, akkor így keletkezik effektív jövedelmem?
Hiszen árfolyam csökkenésnél realizáltam, az 1 BTC-re vetített eladási áram kevesebb, mint amennyiért én megvettem.
Ha csak az eredeti 1 BTC-met venném vissza, akkor a vételi árnál kevesebbet kapnék vissza, viszont bent maradna az exchangen a 0,25 BTC. Na ilyenkor mi van adózásilag?

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#912) Dare2Live válasza Spec (#911) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

hat x.

a lenyeg hogy uj tv jon es amnesztia lesz. higy szamolni hogy kell az x.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#913) sparks


sparks
senior tag

Látom még nem írta itt senki, bár sokan olvastátok/hallottátok már:
a parlament megszavazta az új törvényt, amiben a kriptoeszközök adózása is szerepel. Ez annyit jelent, hogy 2022-től minden kriptoeszközzel elért nyereség 15% adókulccsal adózik. Ez maximálisan üdvözlendő, személy szerint én nagyon örülök neki, ennyi adót - ha nem is szívesen - gondolkodás nélkül kifizetek, egyszerűen nem éri meg elcsalni. Legalábbis számomra, aki szeret nyugodtan aludni :C
Így végre nem kell azon agyalni, hogy azt a nyomorult, közel 30% adót hogyan lehetne csökkenteni. Persze biztos vannak legális utak arra, hogy valaki ezen is faragjon, de én ilyesmivel nem szórakozok, befizetem és kész, mindenki boldog. Maradjon is így egy jó ideig...

[ Szerkesztve ]

(#914) Dare2Live válasza sparks (#913) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

ráadásul ahogy értettem visszamenőlegesen is.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#915) fireman123


fireman123
őstag

[adózásról] mai videó, ....aki spiller videó letöltésben megpróbálhatná letölteni és közzétenni, hogy mivel sikerült :))

[ Szerkesztve ]

(#916) fireman123 válasza fireman123 (#915) üzenetére


fireman123
őstag

[link] ezzel le lehet tölteni ....hátha nem sokáig lesz elérhető a facebookon :)

(#917) Elbandi válasza fireman123 (#915) üzenetére


Elbandi
aktív tag

youtube-dl 'https://www.facebook.com/watch/live/?v=3102565256723125'

(#918) Balu77 válasza Spec (#911) üzenetére


Balu77
őstag

Mindegy hogy mennyi BTC-t kerestél, azaz 1-ről 1.25-re. Mindig csak azt számolja a magyar állam, hogy amikor megvetted a BTC-t, akkor mennyi Ft-ot dobtál be és amikor visszaváltottál Ft-ra, akkor az mennyi. Ha dollárért vettél, akkor úgy kell számolni, hogy a vételkor a dollár/forint árfolyam alapján hány Ft-ot ért, illetve amikor a BTC-t eladtad $-ért, akkor azon a napon Ft-ban számolva mennyi dollárt kaptál. Tőzsdézek $-al és ott is így megy, hogy tesznek rá, hogy mondjuk a részvényen kerestem és a 100$-ból lett 105$, csak azt veszik figyelembe hogy a 100$ épp mennyit ért Ft-ban a részvény vásárlásakor és a 105$ mennyit ért Ft-ban eladáskor. Így ha pl. a Ft 5%-ot erősödött közben, akkor Ft-ban számolva 0 volt a nyereség mert ugyanannyi lesz, noha $-ban kerestem 5%-ot. Ez a jobb eset. Persze fordított eset is lehet, akkor szívás van mert a veszteség is 0-ként fog szerepelni és nem tudom az év végi nyereségből mínuszként bekönyvelni. Ilyen ez a magyar adórendszer, őszintén szólva nagyon bugyuta.

izé

(#919) AxBattler válasza Balu77 (#918) üzenetére


AxBattler
félisten

Engem az érdekelne, hogy ha a kereskedés során pl. a Revolut/Wise számlán, vagy Kraken egyenlegen meg is jelenik az USD bevétel, de azt rögtön befektetem egy másik kriptovalutába, nem parkoltatom, nem utalom igazi bankszámlára, akkor is keletkezik utána adókötelezettség?

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 .............................................. CSERÉLEM: RX6600 8GB ITX <-> RTX3050 8GB ITX

(#920) fireman123 válasza AxBattler (#919) üzenetére


fireman123
őstag

Minden fiatra vàltás játszik.

(#921) Balu77 válasza AxBattler (#919) üzenetére


Balu77
őstag

Igen, keletkezik. Abban a pillanatban hogy fiat valutába történt a váltás, az adott valuta aznapi Ft árfolyama szerint kell meghatározni a nyereséget.
Persze kérdés hogy ez a váltás hol és miképp történik. Amit nem lát a nav, az nincs. :DDD De ha bármi okból ellenőriznek és gyanút fognak, akkor a segglyukadba is benéznek.
Ha normál bankszámláról utaltál be ezekre a számlákra és úgy vettél kriptovalutát, akkor esélyes, hogy lekövethetnek. Ha más forrásból (pl. egyéni bányászat) származik a kriptopénz és azt eladod egy nav számára ellenőrizhetetlen helyen, akkor adó nuku... külföldön léteznek ilyen adok-veszek oldalak, persze nem rizikó nélkül. Ha a fiat pénzedhez jutottál ilyen ellenőrizhetetlen helyen, akkor annak a kiutalása megint egyéb módot igényel, hiszen a sajnát számládat azonnal látják.
Amúgy ha fiat pénzzel akarsz csiki-csukizni, akkor tudok jobbat. Fiat helyett használj átmenetileg USDT-t, az elvileg fixen a dollárhoz rögzített. Így nem kell tranzakciónként számolni, csak amikor végleg kiveszed fiat-ban a lóvét.
Apropó, magánszemélyként Szlovéniában, Lettországban, Litvániában és Finnországban nem kell adózni a kriptovaluta kereskedelemből befolyó haszon után magánszemélyeknek! Ha van ezen országokban ismerős és tudja hozni a lóvét kp-ban, azt a nav a büdös életben nem fogja tudni. :D

izé

(#922) AxBattler válasza Balu77 (#921) üzenetére


AxBattler
félisten

Nem adót akarok kerülni, hanem a fizetés időpontját kitolni addig, amíg valóban kiveszem a tőkét ebből a mókuskerékből.

Ja, stablecoin is lehet megoldás... de közvetlenül rakhatom a tőkémet egyik kriptovalutából a másikba, értékesítés nélkül?

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 .............................................. CSERÉLEM: RX6600 8GB ITX <-> RTX3050 8GB ITX

(#923) Polllen válasza AxBattler (#922) üzenetére


Polllen
nagyúr

Igen. Közvetlen a váltás.

"Odamentem egy párhoz...négyen voltak!"

(#924) Árpi001 válasza Balu77 (#921) üzenetére


Árpi001
senior tag

Persze kérdés hogy ez a váltás hol és miképp történik
Ha valemlyik tőzsdére utalt kpbol, mondjuk Btct vett valaki, és vissza váltotta időnként jól, rosszul, de haza nem utalta, és újra vett valami coint, az a nav számára nem hinném hogy látható. :)

A Föld a Naprendszer elmegyógyintézete.

(#925) fireman123 válasza Árpi001 (#924) üzenetére


fireman123
őstag

Persze, hogy nem, a kutya nem foglalkozik azzal, hogy mikor miből mit vettél tőzsdén belül.......a gond akkor van ha valamiért rádszállnak és elkezdenek vizsgálni, no akkor mindent is néznek és (szó szerint!) neked kell igazolnod az utolsó fillért is..... amit vagy elfogadnak vagy nem. ....rokoni tapasztalatból mondom, aki átesett ezen :) ...ilyen vizsgálatnál nem az a kérdés, hogy fizetsz-e büntit, hanem az hogy sokat vagy még többet, mert valamit biztos találnak amivel nem tudsz elszámolni, és itt nem nagy összegekre kell gondolni, hanem kicsire, akár nagyon kicsire

(#926) AxBattler válasza Polllen (#923) üzenetére


AxBattler
félisten

Frankó, köszi! :R

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 .............................................. CSERÉLEM: RX6600 8GB ITX <-> RTX3050 8GB ITX

(#927) Árpi001 válasza fireman123 (#925) üzenetére


Árpi001
senior tag

Ez tiszta sor.
De ameddig a tőzsde nem küld adatokat a navnak, addig nincsen mit nézni,büntetgetni.

A Föld a Naprendszer elmegyógyintézete.

(#928) Dare2Live válasza Árpi001 (#927) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

"De ameddig a tőzsde nem küld adatokat a navnak, addig nincsen mit nézni,büntetgetni."

MOon mindaddig bűnös vagy amíg nembizonyítottad, hogy nem vagy bűnös.

Nem a NAVnak kell bizonyítani. Neked kell. És még ha teljesen tiszta voltál akkor is ez nagyon sok esetben kb lehetetlen és csak remélheted, hogy a NAV nem egy 20milliós adóelkerülést vélelmez.

Tudom, hogy ez jogállamban abszurd, de MO nem jogállam.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#929) koko52 válasza fireman123 (#925) üzenetére


koko52
veterán

A bevétel 60%-a a bünti. Amíg 35%-volt az adó addig vállalható, de így 15%-nál már meggondolandó.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#930) Dare2Live válasza koko52 (#929) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

A téma nem a 35% vagy a 15% hanem, hogy neked kell bizonyítanod, hogy nem vallottad be ami nincs. Hogy bizonyítod be ami nincs? Rengeteg esetben ez kb képtelenség.

Mindha nem a rendőrség/ügyészségnek kell bizonyítania hogy pl te gyújtottad fel éjjel az egyik kocsit a parkolóban hanem neked, hogy nem te voltál. Bizonyítanod, hogy éjjel nem mentél le és dobtál be egy fél literes coca cola üveges molotovot. Vagy dobtad le az erkélyedről. kb lehetetlen.

más:
A 15% simán vállaható árfolyamnyereségre. De nem néztem utána bevételre is 15%? Mert ha nem tippre a kis kocabányászok 90%nak nincs erre cége. Persze 99% nem az 1-3kártyás koca bányászokat fogja nav előkapni hanem akik 500-1000MHval tolják. Akinek ennél több van az meg ugyis "kitrükközi" havi 50Kval.

[ Szerkesztve ]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#931) koko52 válasza Dare2Live (#930) üzenetére


koko52
veterán

Mindig is így volt. Nálunk sokszor voltak már, soha nem büntettek meg (kopp-kopp), szóval aki rendben van nem fogják minden áron megbüntetni, ez urban legend. Tudok olyanokat akiket nyakon vágtak, de azok nagyon agyatlanul csinálták a dolgokat.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#932) Dare2Live válasza koko52 (#931) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Dehogy volt.

Még mindig Árpi hszére reagáltam és nem olyan dolgokra amik nem jelentek meg az ő vagy az én hszembe, hogy "minden áron" büntet vagy sem.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#933) koko52 válasza Dare2Live (#932) üzenetére


koko52
veterán

A mindig így voltot arra értettem, hogy az egyetlen a NAV amikor a vádlott bizonyít.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#934) Dare2Live válasza koko52 (#933) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Még szerencse.

Illetve már magában ez is überdurva.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#935) Spec válasza Balu77 (#918) üzenetére


Spec
őstag

Köszi a választ!
Igen ezt én is így gondolom ahogy te leírtad, de többen előtted meg másképpen írták, ez zavart meg engem is.
Érdekelne, hogy az általam felvetett változatokra, külön-külön melyikre milyen választ adnál?

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#936) Balu77 válasza Spec (#935) üzenetére


Balu77
őstag

A eset: Ha csak annyi fiat valutát vettél ki, mint amennyit beraktál, akkor nincs adó. Az a fennmaradó 0.25BTC a nav szemében "nem létező" mindaddig, amíg fiat valutára nem váltottad. Viszont az elszámolás úgy megy, hogy a betett és kivett pénz különbsége a realizált nyereség. Azaz amikor a 0.25 BTC-t kiveszed, akkor annak teljes értéke után fizeted az adót.

B eset: Ha árfolyamnyereséged is volt és az 1BTC eladása után 6M Ft-ot kaptál, akkor a betett 5M Ft-ot kell levonnod a 6-ból, azaz 1M után adózol, de ha a későbbiekben a maradék 0.25BTC-t is beváltod, akkor ott annak a beváltási árnak a teljes összege az adóköteles, hasonlóan az "A eset"-ben leírtakhoz.
Ellenben ha a teljes összegből csak 5M Ft-ot érőt veszel ki, akkor nincs adó. De ha a bent maradt 0,42BTC-t későbbiekben beváltod, akkor az az után kapott teljes összegre számítva fizeted az adót.

C eset: a 625e Ft után fizetsz adót. Ellenben ha csak 1BTC-t adtál el 4,5-ért és bent hagysz 0,25BTC-t, hiába a veszteség, azt mondhatni lenyeletik veled. Ha még ugyanabban az évben eladod a maradék 0,25-öt, akkor év végén még a teljesre újraszámolhatsz, így nem jársz pórul. De ha a következő évben adod el azt a 0,25-öt, akkor buktál az adószámításnál, mert a veszteséget nem tudod levonni. Sajnos e téren még mindig nem rendesen szabályozott az adótörvény, mert pl. a tőzsdénél, ha eu-n belüli, vagy hazai (megvan ezek listája) intézménnyel (bankok, brókercégek, stb.) csinálod, akkor elszámolásnál az előző évi veszteség beszámítható/levonható a nyereségből. Jelen esetben viszont nem tudok ilyesmiről. Remélhetőleg ezen majd javítanak.

izé

(#937) Spec válasza Balu77 (#936) üzenetére


Spec
őstag

Köszi szépen! Teljesen egyet értek a válaszaiddal, én is pont így értelmezem a dolgot. Köszönöm a megerősítést!

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#938) Pietrosz


Pietrosz
addikt

Próbáltam utána olvasni de elég homály a bányászat utáni adózás nekem ezért kérdezek inkább. Adott egy vga vásárlás ami után a bányászott coint fiatra váltom azaz vagy vissza utalom a számlámra vagy binance carddal elköltöm a lényeg hogy elvileg mindkettő adó köteles lenne. De ez nem tiszta profit egészen addig amíg a vga ára meg nem térül. Ilyen esetben be kell-e bármit vallani hiszen profit nem keletkezett. Vagy bevallom az egészet plusz a vga vásárlást igazolom számlával és így a kettő nullázza egymást :F

(#939) fireman123 válasza Pietrosz (#938) üzenetére


fireman123
őstag

Szembe állítod a bevételt (coin fiat ára eladáskor) a kiadássaiddal (vga ára+áram), ha nyereséged van ebből akkor azt bevallod és 15% adó.

[ Szerkesztve ]

(#940) Spec


Spec
őstag

Lenne egy konkrét kérdésem...
Adott egy kripto exchange, ahol eladom a kriptomat, de nem stable coinba forgatom, hanem valamilyen fiat valutába, mondjuk eurora váltom át.
De nem veszem ki az exchangeről, nem utalom ki a bankszámlámra, hanem ott hagyom, és alkalmasint majd veszek megint kriptot rajta. Ilyenkor a fiat valutára váltásnál már keletkezhet adóköteles jövedelmem, vagy az csak akkor válik adókötelessé, ha withdrawolom a számlámra a pénzt? Előre is köszi!

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#941) fireman123 válasza Spec (#940) üzenetére


fireman123
őstag

Amikor átváltod a kriptót fiatra akkor keletkezik (keletkezhet) adóköteles jövedelmed, nem a kiutaláskor. Tehát a váltás időpontja játszik, nem a kiutalásé,.... akkor is a ft-ra számolva.
Feljegyzed, hogy az adott évben mennyi fiatért (ft értékben) vettél összesen kriptót, valamint azt is hogy amikor átváltottad abban az évben akkor mennyi fitatot (ft-ot) kaptál érte, ....ha az éves egyenleg plusszos, akkor adóköteles jövedelmed keletkezett és ezt vallod be.
(abba ne menjünk most bele, hogy ha az adott évben veszteséged lenne, -pl. csak veszel kriptót de nem adsz el-, akkor azt is bevallod mert így azt a mínuszt tovább tudod görgetni 2 évig és szembe állíthatod a következő 2 év fiatra váltásaival, ....meg ha bányászol akkor a költségeket is levonhatod...stb.)

[ Szerkesztve ]

(#942) Spec válasza fireman123 (#941) üzenetére


Spec
őstag

Köszi a választ!
Elfogadom a dolgot, de nem teljesen értek vele egyet (persze ez nem a te hibád, ha valóban így működik a rendszer). Miért keletkezik azzal jövedelmem, ha az eladott kriptomat, nem veszem ki az exchangeről, és bent tartva, újra kriptot veszek rajta? Mondjuk pár napon belül...
Akkor igazából csak puffereltem a pénzem a fiat valutában, de nem nyúltam effektíve hozzá, nem költöttem belőle. Mi a különbség ha mondjuk stable coinba váltom, majd abból veszek megint kriptot? Az én olvasatomban semmi.
Az én megítélésem szerint akkor lesz a kriptoból bevételem, ha átváltom (eladom) fiat valutára, és azután kiveszem azt a bankszámlámra, vagy közvetlenül az exchange kártyájával fizetek / költök belőle.
A gondom, hogy vannak olyan kriptok pl. Coinbasen, amikkel nem lehet kereskedni USDC-ben, se USD-ban, csak BTC-vel párban, vagy esetleg EUR-ral. Most viszont, hogy a BTC erősebb nem igazán éri meg abban realizálni profitot, így mondjuk marad az EUR-ra váltás. Majd mikor esnek a piacok visszaszállni valamibe.

"They were the only species to offer true resistance to the Borg." – Seven of Nine

(#943) fireman123 válasza Spec (#942) üzenetére


fireman123
őstag

"Mi a különbség ha mondjuk stable coinba váltom, majd abból veszek megint kriptot?"
...az, hogy a stabil az ugyanolyan kriptó mint az eth, csak nem változik (csak esetleg minimálisan) a fiatban mért értéke, kripto-kripto közötti váltással (hál istennek) nem foglalkozik a törvény (pl. USA-ban ott is keletkezik adóköteles jövedelem).
De egyébként meg olvass utána, rengeteg anyag megjelent már erről, ....a facebookon van egy videó is a NAV ezügyben illetékes osztályvezetőjével, ...érdemes megnézni...... az hogy mi mit tartunk ésszerűenk a kutyát sem érdekli :D .

[link] 5:00-tól 39:00-ig

[ Szerkesztve ]

(#944) Imilenni


Imilenni
addikt

Sziasztok
Sajnos erre nem találok választ:
Van valamiféle magyar útmutató ahhoz, hogy pontosan mikor éri meg kiküldeni a bányászott kriptovalutát pénztárcába?
Valamint hogy lehet őket beállítani, hogy mikor küldje?
Mert nálam nincs ilyen menüpont sajnos.


ethermine.org-ot használok, Főnix-szel.
25mh/-s tud ezzel az 1070-em, hiába húzom egyszerűen 27 felé nem megy.
Esetleg próbáljak meg mással turkálni?

Press "F" to pay respects.

(#945) nort_on válasza Imilenni (#944) üzenetére


nort_on
senior tag

Szerintem itt nagyobb eséllyel kapsz választ a kérdéseidre.

link

(#946) Imilenni válasza nort_on (#945) üzenetére


Imilenni
addikt

Sajnos ott nem kaptam választ, azért gondoltam hogy megpróbálom a "felhasználói" témában :)

Press "F" to pay respects.

(#947) Dare2Live válasza Imilenni (#944) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

pontosan le van írva etherminen. De ha nem megy van rola biztos youtube video is.

egy rosszabb 1070 simán elakadhat 25ön.
Ezt neked kell eldönteni.

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#948) Fido01


Fido01
aktív tag

Sziasztok!
Próbáltam átolvasni az összefoglalót és hozzászólásokat, de nem találtam konkrét választ a kérdésemre. Ha mégis volt elnézést kérek :)
A kérdéseim kifejezetten a bányászatra vonatkoznak, egyrészt KATA-s E.V-ként másodállásban akarok foglalkozni a dologgal így a havi 25 ezres adón felül más fizetési kötelezettségem nincs az értékhatár eléréséig, viszont amennyiben fiatra váltom a pénzt jól gondolom hogy 3 millió felett meg kell fizetnem a 40% büntető adót? Vagy ezt érdemes kijátszani azzal, hogy több külön váltó oldalra regisztrálok és a bányászott kriptot több helyről utalom ki?

Illetve a másik nagy kérdésem az Áfa. Ha alanyi mentességet választok az tiszta sor, de ha pl áfás akarok lenni tekintettel, hogy jelentős beruházás a gépeket megvásárlása (amire lenne ÁFA levonási jogom akkor) az esetben a bevételemet ÁFA fizetési kötelezettség terheli vagy ez esetben a hivatkozott EU precedens az elfogadott hogy gyakorlatilag ez pénz váltás ami tevékenységénel fogva mentes? Vagy ha ez mentes akkor levonási jogom sincs?
Köszönöm szépen :)

(#949) koko52 válasza Fido01 (#948) üzenetére


koko52
veterán

Jövőre változik, a kriptó bevételen 15% adó lesz.

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#950) Fido01 válasza koko52 (#949) üzenetére


Fido01
aktív tag

Az nem csak a magánszemélyek SZJA bevallását érinti?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.