Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-06-17 15:47:31

LOGOUT.hu

Ebben a topikban a a Kriptovalutákhoz tartozó adózásokkal, pénzfelvét/utalással kapcsolatban lehet olvasni.
Mielőtt kérdezel olvasd el az összefoglalót!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1001) fireman123 válasza Sici (#1000) üzenetére


fireman123
őstag

elvileg igen, mivel az új adózás már alkalmazható 2021-re is, ....de aztán lehet, hogy tévedek, mint ahogy a napokban derült ki az is, hogy az "amnesztiát" csak a 2022-es adóév bevallásában lehet érvényesíteni (eddig úgy tudtam, hogy már azt is lehet az idei évben, de nem)

(#1002) SaitoX


SaitoX
tag

Sziasztok,

Az lenne a kérdésem, hogy ha vettem x összegért (~150k) cryptokat Binance-n, most pedig szeretném kivenni, és nagyjából ugyanaz az értéke, azaz nincs rajta nyereségem, akkor nem szükséges adózni, meg semmit sem csinálni, csak kiveszem és kész?

(#1003) Veron válasza SaitoX (#1002) üzenetére


Veron
őstag

én úgy tudom, igen. ha lenne nyereség, akkor annak a 15%-át kellene leadózni.

[ Szerkesztve ]

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#1004) GIORGIONE76


GIORGIONE76
őstag

Kérdés, mi van, ha a kriptó - fiat átváltás után az összeg igazoltan jótékonysági céllel alapítványnak megy, akkor is adóköteles?

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#1005) section9 válasza GIORGIONE76 (#1004) üzenetére


section9
őstag

Igen. Kiveve ha ceg vagy mert ott masok a szabalyok.

(#1006) GIORGIONE76 válasza section9 (#1005) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

Köszönöm a választ! Szóval magánszemélyként az adomány az mehet

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#1007) section9 válasza GIORGIONE76 (#1006) üzenetére


section9
őstag

Az igen arra vonatkozott, hogy adokoteles. Cegkent mas a szabalyozas. :)

(#1008) GIORGIONE76 válasza section9 (#1007) üzenetére


GIORGIONE76
őstag

Ja értem, csak pl Mo-n fiat-ban lehet jótékonykodni legalabbis ahová én szánom majd :/

https://opensea.io/GIORGIONE76 https://foundation.app/@GIORGIONE76

(#1009) geckowize


geckowize
őstag

Sziasztok,
A kerdesem, hogy a kovetkezo kriptobanyaszassal/atvaltassal kell-e adozni?

1) NiceHash mining -> reward BTC-ben
2) NiceHash BTC -> CoinBase BTC
3) CoinBase BTC - CoinBase Pro BTC
4) CoinBase Pro BTC -> CoinBase Pro EUR
5) CoinBase Pro EUR - > CoinBase EUR
6) CoinBase EUR -> SEPA OTP bankszamla (EUR)

A valaszokat elore is koszi! :R

(#1010) nort_on válasza geckowize (#1009) üzenetére


nort_on
senior tag

Persze, a 4-es pontnál jön be, kriptó > fiat váltás (aznapi MNB EUR/HUF árfolyammal számítva).

(#1011) demmer123 válasza geckowize (#1009) üzenetére


demmer123
őstag

Gondolhatod hányan adóznak itt Magyarországon, sokan azt se tudják hogyan kell :D

Legtöbben úgy csinálják hogy Coinbase-Coinbase Pro vissza coinbasera és Paypalra utalják.

(#1012) geckowize válasza demmer123 (#1011) üzenetére


geckowize
őstag

Tehat 6)-os pontot kicserelem azzal h CoinBase -> PayPal es nem lesz adokoteles?

(#1013) demmer123 válasza geckowize (#1012) üzenetére


demmer123
őstag

De, úgy is adóköteles csak Paypal nem küld automatikusan számlát a navnak, ha onnan nem küldöd ki saját bankszámlára Innentől rajtad áll hogy bevallod-e vagy nem.

[ Szerkesztve ]

(#1014) aradebil2 válasza geckowize (#1012) üzenetére


aradebil2
senior tag

A 4. pont adóköteles, csak akkor nem lesz az ha nem váltod át "rendes" (fiat) pénzre.

(#1015) XP NINJA


XP NINJA
őstag

Sziasztok, Coinbase-n szeretném verifikálni magam, az ID meg is van, viszont nem fogadják el az OTP bankos számlakivonatot, közművel meg nem rendelkezem a nevemen. Próbáltam módot találni angol számlakivonatra, de úgy látom nincs lehetőség. OTP-vel sikerült már valakinek ezt megoldani? :F

(#1016) nort_on válasza XP NINJA (#1015) üzenetére


nort_on
senior tag

Telefonszámla?

(#1017) XP NINJA válasza nort_on (#1016) üzenetére


XP NINJA
őstag

Az is magentában van más nevén :N

Bepróbálkozom egy mol limo havi számlával, az 2 nyelvű

[ Szerkesztve ]

(#1018) Veron válasza XP NINJA (#1015) üzenetére


Veron
őstag

Revolut statement? én mintha azt töltöttem volna fel.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#1019) XP NINJA válasza Veron (#1018) üzenetére


XP NINJA
őstag

úgy néz ki sikerült mol limoval, mert működnek a dolgok, csak értesíteni nem értesítettek hogy sikerült :DDD

(#1020) eron009


eron009
tag

Sziasztok

Jövőbeni adózással kapcsolatban kérdeznék
Eddig 100euróért vettem bitcoint és 20euró shibainut (Transfer)Wiseról.
Tervezek még venni a jövőben is különböző kriptókat coinbasen és binancen.

Szóval a kérdésem, mit kell eltenni/lementeni/felírni a vásárlásról? TW számlakivonat elég? Ezt be kell majd adni adóbevallás során (évek múlva)?

(#1021) fireman123 válasza eron009 (#1020) üzenetére


fireman123
őstag

Az adott adóévben kriptóba fektetett fiat (Ft-ban) összértéke a költséged, majd az adóévben az eladott kriptó össz fiat (Ft-ban) értéke a bevételed, a kettő különbsége ha pozítív akkor nyereséged van és ez után adózol 15%-ot. Azt érdemes vezetni, hogy mikor mennyiért (MNB árfolyan Ft-ban) vettél kriptót, majd mikor és mennyiért (MNB árf. Ft-ban) váltottad át fiatra. ("fekete dobozba be, majd fekete dobozból ki" számít, ahol a fekete doboz a kriptó) ...hogy a kriptón belül mit mire váltottál nem számít, stabil coin is kripto.

[ Szerkesztve ]

(#1022) eron009 válasza fireman123 (#1021) üzenetére


eron009
tag

Köszi.
Még azt a részt nem értem, hogy számlakivonatokat a vásárlásról/beutalásról el kell-e tennem. Adózáskor kell-e bizonyítani, hogy X Ft-ért vettem kriptót, vagy nem kell bizonygatni ezt számlakivonatokkal?
A forint-eur váltást vételkor a wise csinálta, így ott forintban látszik, hogy mennyiért vettem.

[ Szerkesztve ]

(#1023) fireman123 válasza eron009 (#1022) üzenetére


fireman123
őstag

Én lementettem a fiat ki és beutalásokat is (meg tételesen vezetem a fiat váltásokat, mikor és mennyi) , ....amúgy az adózás önbevallásos, akkor nem kell semmit igazolni, viszont ha valamiért elkezdenek vizsgálni no akkor a bevallott számokat nyilván igazolni kell.

[ Szerkesztve ]

(#1024) AxBattler válasza fireman123 (#1021) üzenetére


AxBattler
félisten

Az adott adóévben kriptóba fektetett fiat (Ft-ban) összértéke a költséged, majd az adóévben az eladott kriptó össz fiat (Ft-ban) értéke a bevételed, a kettő különbsége ha pozítív akkor nyereséged van és ez után adózol 15%-ot.

Csak egy adóéven belül?
Tehát ha csúszik az utalás pár napot, vagy később akarom kivenni, akkor szívás van?

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#1025) fireman123 válasza AxBattler (#1024) üzenetére


fireman123
őstag

Nem az utalás napja számít hanem a fiatra váltás napja. Amúgy meg további 2 évig lehet görgetni a veszteséget.

(#1026) AxBattler válasza fireman123 (#1025) üzenetére


AxBattler
félisten

további 2 évig lehet görgetni
Én is így emlékszem... azaz kb. 3 évente érdemes visszaváltani.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#1027) SaitoX


SaitoX
tag

Sziasztok,

400 EUR értékben vásároltam crypto-t idén májusban. Most kb 440 EUR értéke van.

Mi a helyzet akkor, ha 400 EUR-t kiveszek a bankkártyámra, a maradék 40 EUR-t meg bent hagyom? Ilyenkor nem kell adózni, nyugodtan kivehetem?

[ Szerkesztve ]

(#1028) #65537792 válasza SaitoX (#1027) üzenetére


#65537792
törölt tag

Amúgy csak én érzem, hogy túl van misztifikálva ez az adózás ügy itthon?

Vannak itthon akik repülőhangárban pörgetik a VGA-ákat havi szinten 100 misit kitermelve.

Most én nem tudom, de szerintem jóval több dolga van a NAV-nak a te 60-80€-dat levadászni. ;]

(#1029) fireman123 válasza SaitoX (#1027) üzenetére


fireman123
őstag

amikor fiatra váltasz és hasznod van akkor adózni kell (nem a kiutalás számít hanem a váltás)....a hasznot ne váltsd fiatra hanem hagyd stabilcoinban ha nem akarod más coinban tartani,....40 euró haszonnal nem tökölnék :D

(#1030) demmer123 válasza #65537792 (#1028) üzenetére


demmer123
őstag

Sőt arról nem is beszélve sok könyvelő azt se tudja mi az a kriptobányászat, és hogy kell utána adózni. :DD

(#1031) Elbandi válasza #65537792 (#1028) üzenetére


Elbandi
aktív tag

mindig lehet kockaztatni, aztan vagy bejon vagy nem. a nav magatol nem vizsgalgat szuroprobaszeruen, viszont ha valamiert latokorbe kerulsz a segglyukadba is beleneznek!

mindenki eldontheti megeri-e neki a rizikot.

(#1032) Elbandi válasza eron009 (#1020) üzenetére


Elbandi
aktív tag

legyen tobbfele bizonylatod. TW kivonat, exchange history, stb. az abevjava-ban csak a megfelelo sorba be kell irni szamot. a bizonylatok akkor kellenek ha vizsgalodas van.

(#1034) da.


da.
tag

sziasztok,
most nézegetem (ismét) az adózást kripto után.
az elmúlt 4 évben kb 50x utaltam be tőzsdére kisebb összegeket, halvány gőzöm sincs, hogy összesen mennyit.
kb 5 tőzsdén és 5 címen (eth, bsc, avax) vannak kisebb összegek, ezek között össze-vissza mentek utalások.
tőzsdéken botok is dolgoztak, magam is adtam - vettem legalább 1000x, futures-t is használok. buktam is, nyertem is nyilván.
honnan kellene tudnom, hogy ha most kiveszek pl 200.000 Ft-ot, azzal mit kezdjek adózás szempontjából? mikortól számít ez profitnak?

teljes képtelenség az egész...

(#1035) AxBattler válasza da. (#1034) üzenetére


AxBattler
félisten

Nem számít, hogy fiktív devizákkal mit zsonglőrködtél, csak azt figyelik, hogy a bankszámládról mennyi fiat pénzt utaltál, és oda mennyi folyt be később

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#1036) da. válasza fireman123 (#1021) üzenetére


da.
tag

ez megválaszol pár kérdést, köszi!
azt, hogy melyik évben mennyit utaltam be, hát nem tudom hogyan lehet előkaparni, nyilván időben tisztában kellett volna lennem azzal, hogy lehet ennek jelentősége.

"Az adott adóévben kriptóba fektetett fiat (Ft-ban) összértéke a költséged, majd az adóévben az eladott kriptó össz fiat (Ft-ban) értéke a bevételed, a kettő különbsége ha pozítív akkor nyereséged van és ez után adózol 15%-ot. "

Tettem be fiatot 2017-18-19-20-21-ben is is.
Ha 2022-ben veszek ki először, az minek számít? melyik "előző" évvel lehet / kell összevetni a pénzfelvétel évét? vagy az mindenképpen profitnak számít, tökmindegy, hogy előző években mennyit tettem be?

(#1037) da. válasza AxBattler (#1035) üzenetére


da.
tag

köszi, igen, ezt a kérdést elhamarkodtam, elnézést.

(#1038) AxBattler válasza da. (#1036) üzenetére


AxBattler
félisten

Tettem be fiatot 2017-18-19-20-21-ben is is.
Ha 2022-ben veszek ki először, az minek számít? melyik "előző" évvel lehet / kell összevetni a pénzfelvétel évét?

Szerintem ha 2022-ben veszel ki először pénzt, akkor a 2020-21-22-ben betett fiat értéke számít költségnek, vagy másképpen adóalap csökkentő tételnek.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#1039) section9 válasza AxBattler (#1035) üzenetére


section9
őstag

Nem. Olvasd el a jogszabaly tervezetet. Amint FIAT-ra valtod az exchangen adofizetesi kotelezettseged keletkezik.

(#1040) AxBattler válasza section9 (#1039) üzenetére


AxBattler
félisten

Ja. Szerintem ugyanazt írtuk.

Illetve 2022-ig átmeneti moratórium van, a korábbi jövedelmet, amit nem vallottál be, 2023 májusában szankciómentesen pótolhatod 15%-os adókulccsal.

[ Szerkesztve ]

"Csak egy dologtól félek. Ha meghalok, az asszony eladja a gépeimet annyiért, amennyit bevallottam neki." KERESEM: Lian Li PC-C50 ......................................................................................................................

(#1041) fireman123 válasza AxBattler (#1040) üzenetére


fireman123
őstag

Igen, az "amnesztiás" bevallást csak a 2022-es év adóbevallásában kell/lehet megtenni, tehát minden 2022-ben és korábbi években betett fiat összege lesz a költség, és minden 2022-ben és korábbi években történt fiatra váltás lesz a bevétel. Ha pozitív az egyenleg akkor a haszon után 15% adó, ha negatív akkor azt kell szerepeltetni a bevallásban és azt tovább lehet görgetni még további két évig és szembe állítani a későbbi 2 év nyereségével.

(#1042) Pietrosz válasza fireman123 (#1041) üzenetére


Pietrosz
addikt

Ha én nem tudom /akarok utána járni pontosan mennyi az annyi, de azért adoznek is valamennyit az működhet, hogy bevallok kb 50ezret aztán örüljenek hogy fizetek valamit. Vagy onnantól már kerdezhetik hogy pontosan hogy is jött ez ki. :F

(#1043) fireman123 válasza Pietrosz (#1042) üzenetére


fireman123
őstag

Ha bármilyen indokkal rádszállnak (nem csak kriptó miatt) akkor minden lyukba benéznek, és mindent igazolnod kell, ehhez nem kell, hogy bármennyit is bevallj.

(#1044) fravik


fravik
tag

Sziasztok!

Úgy döntöttem, hogy a korábban fiat-ra váltott nyereségemet ki szeretném utalni saját bankszámlára. Összeszedtem, hogy mennyi ez az összeg pontosan (kriptós vásárlásokkal együtt), ha kiutalom magamnak, akkor az ez évi, azaz 2022 májusi adóbevallásban már szerepeltessem vagy jobban járok, ha inkább várok májusig, aztán a 2022-es adóév (2023 májusi) adóbevallásában vallom be az összeget? Ettől kiutalhatom csak egyszerűen nem szerepeltetem az adóbevallásban? Az "amnesztia" itt nagyjából azt jelenti, hogy 2023 májusáig senkire sem fognak kriptós adóelkerülés miatt átvilágítani?

Nekem nem teljesen tiszta, hogy a kiutalás után (igazából a váltás után, de arról már rég lecsúsztam) elvileg a negyedév vége utáni hónap 12. napjáig kell befizetni az adót ha jól értelmeztem a szabályt? Milyen számlára kellene ezt befizetni? Nyilván szeretném kihasználni a 15%-os adókulcsot és nem fizetnék 15+19,5%-ot, ha nem muszáj, ez esetben mit kellene tennem? Hagyjam inkább fiatban a pénzem és várjak jövő tavaszig? :)
Kicsit tanácstalan vagyok, valaki esetleg tudna segíteni? :B
Köszi!

"Always remember that you are absolutely unique. Just like everyone else."

(#1045) aradebil2 válasza fravik (#1044) üzenetére


aradebil2
senior tag

Nem a kiutalás ideje számít, hanem az hogy mikor váltottad FIAT-ra, az számít realizálásnak.

(#1046) fireman123 válasza fravik (#1044) üzenetére


fireman123
őstag

A 2021-es év adóbevallásában a 2021-es év kiadásait-bevételeit lehet csak szerepeltetni (....elvileg, de erről pontosítást fog kérni a kripteus.hu a PM-től, ígérték a discorjukon amikor erre rákérdeztem kb. 1 hete), az idei év már adózhat az új szabályok szerint, így okafogyottá vált a negyedéveses dolog és a 15+19,8% is. Amennyiben a korábbi évekre is visszanyúlik a befizetés-kivétel akkor az "amnesztiás" bevallást a 2022-es adóév bevallásában lehet csak szerepeltetni, ez egyértelműen kiderül a videóból.
Az alábbi videóban érthetően elmondja az PM főosztályvezetője az új szabályokat, 5:00- 40:00 perc között. [link]
Amúgy a fiatra váltás napja a lényeg, nem a kiutalásé, akkor is adóköteles ha nem utalod ki hanem fiatban tartod a tőzsdén.

(#1047) Veron


Veron
őstag

Mi a legjobb gyakorlat, ha nem tudom a korábbi devizakonverzió árfolyamát, így azt sem, hogy pontosan mennyi HUFfal tőzsdéztem? Az tisztán látszik mennyi a nyereség USDben. A visszaváltáskori középárfolyam jutott eszembe.

"Hisztéria... Csak nők kaphatják meg, és csak férfiak halnak bele."

(#1048) Elbandi válasza fravik (#1044) üzenetére


Elbandi
aktív tag

az adoev jan 1-tol dec 31-ig tart. bevallani meg utana ev majusaig kell. ha a 2022-es evi adozashoz akarod szamolni ahhoz mar csak alig 1 honapot kell varnod.

(#1049) fireman123 válasza Veron (#1047) üzenetére


fireman123
őstag

Mindig a váltás napjára vonatkozó aktuális MNB árfolyamot kell nézni, a weboldalukon megtalálod a régi dátumokat is.....

[ Szerkesztve ]

(#1050) fravik válasza fireman123 (#1046) üzenetére


fravik
tag

Köszi, megnéztem a videót, akkor ha jól értem rám az amnesztiás bevallás lesz igaz, mert már fiatban parkoltatom az összeget egy ideje, csak most jutottam el odáig, hogy kiutalnám magamnak. De akkor most az adóbevallásomban nem szabad szerepeltetni, hanem várnom kell egy évet és csak a 2023 májusában esedékes adóbevalláskor kell rögzítenem? De ha valamiért mégis ellenőriznek, akkor mit mondjak, hogy vártam a következő adóévre? :)
A válaszaitok alapján már rég be kellett volna fizetnem az adót (amikor a kriptóból fiat lett), ha most befizetnék x összeget (nyereség 15%-a) a megfelelő számlára (hova is, ezt tudja valaki?), akkor egész egyszerűen majd szépen beírom ezt az összeget nem a 2022 májusi, hanem a 2023 májusi adóbevallásomba és rendben vagyok?

"Always remember that you are absolutely unique. Just like everyone else."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.