Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-06-17 15:47:31

LOGOUT.hu

Ebben a topikban a a Kriptovalutákhoz tartozó adózásokkal, pénzfelvét/utalással kapcsolatban lehet olvasni.
Mielőtt kérdezel olvasd el az összefoglalót!!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#501) fireman123 válasza NoX (#500) üzenetére


fireman123
őstag

tavaly így volt, ....de 2019-ben már szocho van az eho helyett, ami július 1.-től 17,5%-ra csökken a 19,5%-ről, viszont a a jövedelem 84%-a helyett a 85%-át kell figyelembe venni az adó alapjául egyéb jövedelemnél (azaz kriptóból származó jövedelem esetén is) [link]

[ Szerkesztve ]

(#502) NoX válasza fireman123 (#501) üzenetére


NoX
senior tag

Köszi az infót! Akkor igazából ez a táblázat kb. ki is rakható az összefoglalóba, és hivatkozható, hiszen benne van minden, ami a kriptós egyéb jövedelmű adózáshoz kell, nem?


Forrás: iriszoffice.hu/egypercesek

Összességében elmondható, hogy ~25%-nyi adót kell befizetni a teljes bevételed után 2019.07.01-től (100e forint esetén 25e forintot).

(#503) fireman123 válasza NoX (#502) üzenetére


fireman123
őstag

nem a bevétel után, hanem a jövedelem (haszon) után :) ....nem mindegy :DDD , ....már csak azt kellene kitalálni, hogyan tudod kimutatni, hogy mennyi volt a jövedelmed (ami az adóalapot képezi), .....mert ugye beutalsz fiatot a kriptó tőzsdére (akárhányszor, akár minden héten különböző összegeket), ezekből veszel különféle coinokat, ezeket átváltod mindenféle más coinba (akárhányszor oda-vissza), közben a kriptó egy részét átváltod fiatra és kiutalod, aztán megint utalsz be a fiatot többször is, amelyből megint veszel coinokat amit váltogatsz akányhányszor egymás között ....és így tovább, (persze tudom, hogy az számít amikor kriptórol fiatra váltasz, de az is követhetetlen lesz ha közben ki és beutalsz folyamatosan) ....szerintem nincs ember aki ezt le tudja követni/dokumentálni .....és még arról nem is beszéltünk, hogy milyen "papírral" tudod ezt dokumentálni, az megfelel-e a NAV-nak.
És itt még nem beszéltünk a bányászásról, és ha annak az eredménye (mennyi az eredménye? ...beruházás költségével, áramdíjjal mi van?) hozzáadódik a hodlizott/kereskedett coinokhoz....igazából a bányászatnál a teljes bevétel adódik hozzá a többihez (erről nincs semmiféle papírod, ....főleg nincs fiat beutalásról papír, mert az ugye ezesetben nem történik) .....szóval lehet ezt csavarni a végtelenségig.

Ha csak egyszer utalna be az ember és majd eladná a teljes mennyiséget akkor az egyszerű lenne, de ha folyamatosan megy a mozgás és még bányászás is van akkor ez a jelenlegi formában szerintem lehetetlen dolog, ......no majd ha eljutok addig, hogy fiatot vegyek ki, majd csak tisztul a kép (haha, nem fog tisztulni), ....de 25%-ot nem igen akarnék fizetni, ....esetleg 10%-ot max.

[ Szerkesztve ]

(#504) Elbandi válasza fireman123 (#503) üzenetére


Elbandi
aktív tag

olvasd el figyelmesen amit irtam!

"beutalsz fiatot a kriptó tőzsdére", "beruházás költségével, áramdíjjal mi van". ezt nem tudod elszamolni maganszemely koltsegkent. en a kiutalt (=bankszamlara erkezett) osszeget szamoltam el mint bevetel.
hogy elotte mirol mire valtasz a navot nem erdekli.

(#505) fireman123 válasza Elbandi (#504) üzenetére


fireman123
őstag

.

[ Szerkesztve ]

(#506) fireman123 válasza fireman123 (#505) üzenetére


fireman123
őstag

No, linkelek néhány 2017-es írást, amelyek a NAV-al történt állásfoglás kérések alapján születtek, .... nyilván az akkori %-os értékeket tartalmazzák, de egyebekben használható, érdemes olvasgatni, ...azóta gyakorlatilag a NAV álláspontja nem változott (sajnos)
[link]
[link]
[link]

Továbbá beollózom a hatályos szja törvény "egyéb jövedelem"-re vonatkozó részét:

(I)"Egyéb jövedelem:
28. § (1)322 Egyéb jövedelem minden olyan bevétel, amelynek adókötelezettségére e törvény eltérő rendelkezést nem tartalmaz, azzal, hogy – a költségelszámolásra vonatkozó rendelkezéseket is figyelembe véve – a bevételnek nem része a megszerzése érdekében a magánszemély által viselt szabályszerűen igazolt kiadás."(/I)

[ Szerkesztve ]

(#507) Elbandi válasza NoX (#502) üzenetére


Elbandi
aktív tag

namost megneztem a abevjava-ban, es ott nekem nem szamolt 84%-os dolgot. (minta, 2. oldal, 7 sor, pipa be) :/

(#508) NoX válasza Elbandi (#507) üzenetére


NoX
senior tag

Hát, jó kérdés. Neked kéne kiszámolni a 84%-ot? Ez ugyebár 2018-as bevallás.
Vagy esetleg ugyan ezen az oldalon a 15. sorban (Egyéb jogcímen kapott jövedelem, amely után Ön kötelezett a 19,5%-os eho megfizetésére) megadni az összeget?
Próbáld ki mindkét helyre beírni a bevételt, és megnézni, hogy számol-e abból jövedelmet.

(#509) noorbertt


noorbertt
őstag

Sziasztok,

Régen váltottam atm-nel de most egy olyat is találtam H ujjlenyomat is kell neki X összeg felett, komoyodott volna a szabályzat vagy mi? Ezt konkrétan Lurdy házban lévő gépre írják hogy oda kell.,.

(#510) Reggie0 válasza noorbertt (#509) üzenetére


Reggie0
félisten

Azert az eleg durva. Altalaban sehol sem kell ATM, torvenyi eloiras pedig nincs ra.

[ Szerkesztve ]

(#511) noorbertt válasza Reggie0 (#510) üzenetére


noorbertt
őstag

Azóta beszéltem velük és ők sem tudtak normális magyarázatot adni az ujjlenyomatra..

(#512) Arcanus


Arcanus
aktív tag

Sziasztok!

Mostanában egyre gyakrabban lehet hallani, hogy a válság közeledik, itt a recesszió. Szerintetek megéri most befektetni kriptovalutába? Számomra nagyobb összeggel (300e). Illetve ha igen akkor melyiket érdemes venni? Nézegettem az XLM és az XRP mostanában elég olcsó de megbízható, érdemes lenne belőlük vásárolni?

(#513) fireman123 válasza Arcanus (#512) üzenetére


fireman123
őstag

Nem tartom valószínűnek, hogy a válságot a kriptók megúsznák, biztosat senki nem tud, én inkább btc-t vennék az altok helyett.

(#514) default. válasza Arcanus (#512) üzenetére


default.
őstag

Szia!
Az én álláspontom az, hogy nem a válság előtt kell bevásárolni, hanem a válság legmélyebb pontján. Én azt tartom valószínűnek, hogy a FIAT pénzek válsága átterjed a kriptókra is.. Szóval én még várnék, amíg pl. a BTC lemegy olyan 6k körüli értékre :)

Üdv

(#515) default.


default.
őstag

Egyébként ez a csóka (Alessio Rastani) nagyon jó előrejelzéseket mond, érdemes nézni. Heti 1-2 új videója van, abból legalább az egyik kripto (főleg btc) témájú. Sajnos angolul egy kicsit érteni kell hozzá, de elég egyszerűek, átláthatóak a videói, talán az alapján is érthető a lényeg. Gondoltam, megosztom veletek. Üdv! :R

(#517) Enter65 válasza tarkabarka82 (#516) üzenetére


Enter65
Topikgazda

Szia!

Először is, meg kell őrizni a tranzakcióról mindent, átváltás, stb.. Majd ezek alapján kell a nyereséget bevalalni.

Másodjára, az hogy ez hitel vagy sem, a lényeg a nyereség! Másból nem csak a váltásokból. Ez olyan mintha forint hitelt veszel fel, majd atvaltod euróra, majd mikor jó az árfolyam vissza váltó, stb..

(#519) updog


updog
senior tag

Sziasztok,

Nem tudom ezt a topicot kerestem-e :) A qtrade.io-ról van valami vélemény?

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#520) SirRasor


SirRasor
őstag

Jó móka volt, de befejeztem a szenezést.
Monero-t szeretnék Paypalra juttatni. Egyszeri alkalom, minimális összeg. Aki tud segíteni, kérem írjon pü-ben. Akár a váltásban is :B

EDIT: coinbase-t néztem, de kér telefonszámot, scannelt személyit...hát azt elfelejthetik :W

[ Szerkesztve ]

Make Love not war!

(#521) BxL


BxL
csendes tag

Sziasztok, van valakinek aktuálisabb info-ja a topic címével kapcsolatban?

A 2018-as összefoglaló óta jó sok idő eltelt, hátha valaki már bízott meg könyvelőt, adózott már le lezárt adóévben kriptovaluta nyereséget / veszteséget, vagy hasonló.

Érdekelne hogy a Na'vi-k hozzáállása változott-e, van-e már esetleg hivatalos állásfoglalásuk kriptokereskedés/bányászat témakörben?

||

(#522) fireman123 válasza BxL (#521) üzenetére


fireman123
őstag

Tudomásom szerint semmit nem változott a helyzet :( .

(#523) Enter65 válasza BxL (#521) üzenetére


Enter65
Topikgazda

Mint fentebb is írták, meg semmi fejlemény nincs a témában a hivatalok felől. Nem törekednek erre, hiszen jelenleg nem érdekük ezt feszegetni. Hogy miért? Biztos van rá jó okuk.. :DDD

(#524) BxL válasza Enter65 (#523) üzenetére


BxL
csendes tag

igen, valahogy ezt sejtettem...

és könyvelőről hallottatok, aki esetleg ért ilyen tárgyú veszteség/nyereség lekönyveléséhez? Tartok tőle, hogy magánszemélyként egy jövő évi adóbevallásban nem tudom majd kitalálni, mit és hogyan írjak le.

||

(#525) fireman123 válasza BxL (#524) üzenetére


fireman123
őstag

ha nem írsz be semmit az nem jó? :DD

(#526) Elbandi válasza fireman123 (#525) üzenetére


Elbandi
aktív tag

az a legrosszabb. az ado benemvallas es a nav nagyon bunteti ha rajon. (pontos jogi nevet most igy fejbol nemtudok). ha beirod valahova (*ezert kell adoszakero, nem konyvelo) es nem az megse jo, akkor az "hibas bevallasnak" minosul es (bizonyos feltetelek eseten) onellenorzessel javithato utolag.

(#527) fireman123 válasza Elbandi (#526) üzenetére


fireman123
őstag

azért kíváncsi lennék, hogy a kriptóval foglalkozók hány %-a (vagy hány tízezreléke) adott már bevallást ~30%-os sarcra

[ Szerkesztve ]

(#528) Enter65 válasza BxL (#524) üzenetére


Enter65
Topikgazda

Erre azt tudom tanacsolni, hogy minden egyes Bank számlára érkező utalást, amit walletröl küldesz magadnak, azokat vald be, mint magánszemély. Erre van megfelelő rublika, ahova be tudod írni. De azzal legyél tisztában, más adó vonzata van ezeknek, de ezt mer tényleg könyvelőtöl kell meg kérdezned.
Ezek alapján biztos, hogy nem kapsz NAV-os büntetés, mert bevalotta, max rossz helyre írtad az adatokat. Ennyi.

[ Szerkesztve ]

(#529) Elbandi válasza fireman123 (#527) üzenetére


Elbandi
aktív tag

hat aki ilyen 100k-200k hufokkal bohockodik annak telleg nem eri meg.

Enter65: onnalo tevekenysegbol szarmazo jovedelem, azzal tuti nem lehet elrontani, leven az a 'legrosszabb' adozasi forma. (szja + eho, semmi kedvezmeny/limit)

(#530) gipszklipsz


gipszklipsz
csendes tag

Mi van akkor, ha webshopban közvetlenül kriptóval fizetek? (pl. alza bitcoinpay lehetősége)
Gondolom a kiállított számlán szereplő HUF összeget be kellene írni a bevallásba.
Kérdés, hogy egy ilyen vásárlásból a nav mit lát. Nyilván a számla eljut hozzájuk, de ott csak az eladót figyelik, vagy a vevőket is "monitorozzák"?

(#531) fireman123 válasza Elbandi (#529) üzenetére


fireman123
őstag

évek óta még csak befelé tolom a pénzt (némi vásárlás és bányászatba áram),visszafelé még nem áramlott így nem kellett még adóznom, remélem mire kell nem egyéb jövedelem lesz és enyhül egy "kicsit" a mértéke :)

(#532) Enter65 válasza gipszklipsz (#530) üzenetére


Enter65
Topikgazda

Elméletileg te nem kriptopénz számlát kapsz, hanem annak megfelelő forint számlát. Azt, hogy te miben fizeted ki, senkit nem érdekel. Ez persze más, ha külföldi oldalról rendelsz, de ott is csak a valutában adott számla miatt. A vásárlónak mindig az adott ország hivatalos valutájában kell kapnod a számlát.

(#533) BxL válasza Enter65 (#528) üzenetére


BxL
csendes tag

Igen, köszönöm, ez a tervem. Az elutalt forint, amiből anno kriptót vettem, kártyás vásárlásként van könyvelve, azzal akarnám párbaállítani a SEPA utalással visszaérkező összegeket.

De továbbra is, bárki tud adószakértő / könyvelő gurut, aki ebben jártas, szóljon.
Köszi, BxL

||

(#534) Takumi1987


Takumi1987
újonc

Sziasztok

Szeretném a segítségetek kérni mert nem igazán értem ezeknek a kriptovalutáknak az adózását addig pedig nem igazán szeretnék belefogni.

Annyit értek hogy veszek mondjuk 100eHUF ért kriptot majd eladom/visszaváltom HUF-ra akkor a nyereség után adóznom kell.
Tételezzük fel volt 10eHUF a nyereségem ezt nekem hová kell beírnom az adóbevallásba valaki egy példával le tudná nekem ezt vezetni aki csinált már ilyen bevallást melyik sorba mit kell írni.

Mert én csak annyit látok hogy a 15.-ik sorban van olyan hogy Egyéb jogcímen kapott jövedelem 17,5% gondolom óda kell írni.

(#535) Enter65 válasza Takumi1987 (#534) üzenetére


Enter65
Topikgazda

Szia!
Így van, van az adobevallásos papíron olyan rublika, hogy egyéb jövedelem. Oda kell bírni a számokat, amit, mondjuk a kripotozással kerestél. Aztán a NAV-os táblázat megmondja neked, hogy mennyi adót kell befizetned. A többiben pedig egy könyvelő tud neked segíteni.

(#536) Reggie0 válasza Takumi1987 (#534) üzenetére


Reggie0
félisten

Senki sem erti igazan, a NAV se, de a lenyeg barmit csinalsz, azt rosszul csinalod es fizess buntetest :)

(#537) Elbandi válasza Takumi1987 (#534) üzenetére


Elbandi
aktív tag

nincs nyereseged. ez nem 'penzeszkoz'. :( mintha vettel volna kabat gombokat majd eladod. "onnalo tevekenysegbol szarmazo jovedelem" mezobe kell beirni, ha bepipalod a 10%-os koltseghanyadot akkor annyival kevessebb utan kell adoznod. ha valaki tud jobbat szoljon!

(#538) fireman123 válasza Takumi1987 (#534) üzenetére


fireman123
őstag

cryptofalka: [szöveges rész] , [hanganyag] ....amúgy zavaros, gáz az egész Mo.-on :D

(#539) milupa válasza fireman123 (#531) üzenetére


milupa
újonc

Dettó ugyanez a szitu itt is :D

(#540) koko52


koko52
veterán

Üdv! Ha coinbase-re utalok, onnan paypal-ra és fizetek akkor azt be kell vallanom? De az nem tiszta nyereség, a villanyszámlát hogy írom le? Vagy okosabb megoldás?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#541) fireman123 válasza koko52 (#540) üzenetére


fireman123
őstag

Csak három poszttal kellett volna felfelé görgetned, ott a link, ...de szinte lehetetlen szabályosan adózni :)

(#542) koko52 válasza fireman123 (#541) üzenetére


koko52
veterán

Az nagyjából megvan, bár a 10% költség nagyon nem reális.
Mi van ha coinbase-ra kiutalok és külföldről vásárolok? Azt nem látja a NAV tuti. Vagy a coinbase infót küld valakinek? Van tárca, ahol anonim vagyok?

Ez az egész azért érdekes, mert a csalók akik lehúznak és utalsz nekik egyből BTC-re váltanak, kirakják walletbe és vége a nyomozásnak mert lekövethetetlen.

[ Szerkesztve ]

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#543) fireman123 válasza koko52 (#542) üzenetére


fireman123
őstag

amit akar azt lát a nav (előbb-utóbb), minden ország aláírta azt a nemzetközi szerződést, ami alapján bármely ország hivatalos szerve (nálunk a nav) bármilyen pénzügyi adatot bárhonnan ki tud kérni (ha akar), még a kripto tőzsdéktől is ....amúgy meg lutri az egész :DDD ....ameddig kriptóban van addig nincs adókötelezettség, csak amikor átváltod fiatra (wallletben évekig tarhatod minden gond nélkül)
De ha nem nagy összegek érkeznek a számládra a coinbase-ről, nem hinném, hogy Te lennél a célpont, 2018-ban megkérdeztem egy OTP-s ismerőst, azt mondta, hogy 2 vagy 3 millió ft-os tétel beérkezéséről automatikusan megy az infó a nav felé, az alatt nem (elvileg)....de kérdezz meg egy jó könyvelőt, valszeg Ő sem tud semmi biztosat mondani, ...káosz van

[ Szerkesztve ]

(#544) petyus980


petyus980
csendes tag

Egyébként ha EUR-t vettem volna 2009-ben amit most visszaforintosítanék, azután is kellene adóznom?

(#545) Elbandi válasza petyus980 (#544) üzenetére


Elbandi
aktív tag

igen

(#546) butch3r válasza Elbandi (#545) üzenetére


butch3r
senior tag

"a valuta, a deviza forintra, a forint devizára, valutára, valamint a devizának, a valutának más devizára, valutára való átváltásakor keletkezett árfolyamnyereség, feltéve, hogy az átváltás nem üzletszerű tevékenység keretében történik;"

ha csak nem változott az szja szabályozás akkor nem, nem kellene adóznod utána.

[link]

(#547) Elbandi válasza butch3r (#546) üzenetére


Elbandi
aktív tag

most igy hirtelen nem talalom, de mintha volt mar hir, hogy a nav 1 valtast is uzletszerunek minositett, mert akkora ugras volt az arfolyamban. A jogalkoto azt akarta kizarni hogy a nyaras vegen megmaradt euro visszavaltaskor esetleg par forinttal tobbed lesz, ne kelljen adozassal szenvedni.

(#548) Reggie0 válasza fireman123 (#543) üzenetére


Reggie0
félisten

Ez nem igaz, az anonim dolgokat biztosan nem latja, vagy ha latja akkor sem megy vele semmire.

(#549) koko52


koko52
veterán

Alzán lehet BTC-vel fizetni. Ez mennyire lekövethető, jelentik valahol? Vagy maradjak külföldi shopoknál?

"Meglepetten néztünk Európára, arra, hogy mennyire nyitottak az országok, és vannak, akik csak úgy magukhoz veszik a bevándorlókat, fel nem ismerve azt, hogy egy napon a saját hazájukban kisebbséggé válhatnak."-Ernst Roets

(#550) fireman123 válasza Reggie0 (#548) üzenetére


fireman123
őstag

Annyiban van igazad, hogy amelyik tőzsdén nincs kyc azt valóban "nem látja" (azaz nem tudná kikérni a tranzakciókat, ...márha egyáltalán akarná), de a váltók zömén van kyc, és onnan kezdve nem anonim semmi sem, visszavezethető hozzád. Nyilván más a dolog ha nem váltón adod el fiatért a btc-t, hanem az "utcasarkon" közvetlenül a másik féllel boltolod le.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.