Hirdetés

2024. április 30., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#7551) Kolondrum


Kolondrum
félisten

A legújabb Prime95 nem tudja 57 fölé melegíteni a CPU-t. Elég gyengus.

(#7552) 04ahgy válasza Kolondrum (#7551) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Később számol olyat, ami terhel. :D

(#7540) bsh: 2000MHz RAM frekvencia felett számít. A távolabbi slotok hozzávezetéseinek járulékos parazita kapacitásai és induktivitásai segítenek stabilizálni a jelalakot.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7553) krx21 válasza Kolondrum (#7551) üzenetére


krx21
nagyúr

Igen, én is tapasztaltam, ha a Blend tesztet indítod el akkor később kezd el CPU terhelőbb vizsgálat ... Sőt, ha jó sokáig futtatod előbb utóbb max 1-2C-al lesz csak kevesebb mint a Linx...

(#7554) HSM válasza 04ahgy (#7552) üzenetére


HSM
félisten

Pont fordítva... A hosszabb vezetékezés tompítja (rontja) a jelalakot, pont a plussz kapacitás és induktivitás miatt.... ;)

(#7555) 04ahgy válasza HSM (#7554) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem, nem fordítva. Egyenesen. A jelalak ugyanis alapesetben rezonanciával, túllövésekkel tarkított. Ilyesféle: [link]. Ezeket (kék vonal) stabilizálják némileg jobban a távolabbi slotokhoz tartó vezetékek (piros vonal).

Minden valamire való extrém tuningos tudja, hogy a távolabbi slotokba kell a RAM-ot tenni. Sok alaplapgyártó külön írja a manualban nagyfrekvenciás RAM-ok használatánál (az AsRock pl. a slotokra ragasztva ajánlást is megfogalmaz a távolabbi slotok használatára). Például: [link], 17. oldal, "Please install the memory module into the slots DDR3_A2 and DDR3_B2 for the first priority."

Az sem véletlen, hogy P55/H55 és X58 esetén a távolabbi slotokkal kellett kezdeni a feltöltést (a jobb stabilitás érdekében a memóriavezérlő elutasította az adott csatorna második helyét, ha az első üres volt, és az alaplapokat szándékosan vezetékezték úgy, hogy a csatorna első foglalata a távolabbi legyen, intel spec. tartalmazza is).

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7556) SVLaller válasza 04ahgy (#7555) üzenetére


SVLaller
senior tag

nem vagyok extrém tuningos, de annyit tudok, hogy a vezetékek (is) bizony késleltetnek, ezért ilyen órajelen alapvető fontosságú hogy a vezetősávok hossza egyenlő legyen, ezért tekergetik meg őket az alaplapon:

különben előfordulhatna, hogy beolvasás közben megváltozik az adat, egész egyszerűen azért, mert a hosszabb vezetéken valamelyik bit később ér oda.

mindenki jó valamire, ha másnak nem elrettentő példának :-)

(#7557) 04ahgy válasza SVLaller (#7556) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Épp a tekergetéssel alakítják ki a kívánt induktivitást, ne a hossz számít. A vezetősávok sem a hosszuk miatt, hanem a nem tisztán rezisztív viselkedésük miatt késleltetnek.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7558) HSM válasza 04ahgy (#7555) üzenetére


HSM
félisten

Ez tény, hogy ilyesformán "stabilizálja" a jelalakot, de ennek ára lassabb felfutás és lefutás. Persze, meggyőztél a bizonyítékokkal, hogy jobb lehet a távolabbi is. Asszem ez egy optimum-keresési probléma, hol a legjobb a kompromisszum a fel/lefutási idők és a túllövöldözések között. :R

A régi X58/P55 csipeken legjobb tudomásom szerint nem szándékos volt, hogy csak az első csatorna üresen hagyásakor nem indult, hanem "bug". Persze, ettől még helyes gyakorlat, amit az Intel doksi is ír. Ennek a dolgonak "bug" mivoltát támasztja alá, hogy az SB/IB esetében már nincs kötelező 1. porton töltés. ;)

(#7559) 04ahgy válasza HSM (#7558) üzenetére


04ahgy
nagyúr

De épp a P55/X58 kompatibilis CPU-khoz képest nagyban fejlesztett memóriavezérlő miatt nincs kötelezően csatonaelső foglalat. A frekvencia a Bloomfieldhez képest már majdnem kétszeres, a távolság meg ugyanakkora.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7560) Diocles válasza 04ahgy (#7557) üzenetére


Diocles
aktív tag

"A vezetősávok sem a hosszuk miatt, hanem a nem tisztán rezisztív viselkedésük miatt késleltetnek." Ez természetesen nem igaz, de a többi megjegyzésed én sem vitatom.

(#7561) HSM válasza 04ahgy (#7559) üzenetére


HSM
félisten

A Bloomfield is tudta az 1333-at, hivatalosan, legalábbis az EX. Ahhoz képest az SB 1333Mhz-e nem dupla, de az IB 1600-a sem. :N
Emlékeim szerint az Intel is elismerte, hogy nem így akarták, hogy csak akkor induljon a csip, ha az első csatorna első foglalatában talál modult, de nem ítélték problémának a dolgot, így nem javították ki végül. Nyilván az SB-nél, mikor átdolgozták a memóriavezérlőt és úgyis hozzányúltak, akkor már kijavították a dolgot.

(#7562) 04ahgy válasza Diocles (#7560) üzenetére


04ahgy
nagyúr

A hosszukból következően arányosan nagyobb induktivitás és kapacitás miatt késleltetnek. Nagyon jól tudom, de ha a fórumtárs többi hozzászólását megnézed, akkor rájöhetsz, hogy voltam annyira előítéletes a szakmai felkészültségét megítélendő, hogy feltételeztem, hogy ő a hosszukra gondolt, mint egyenesági összefüggésre, erre utalt az összehajtogatással történő hossznyereség = nagyobb késleltetés kijelentése is. Azt persze már nem vette figyelembe, hogy egy kicsi hajtogatás is az egyenes vezeték induktivitásának, kapacitásának sokszorosát eredményezi. Jóval többet, mint amennyivel az összehajtogatott vezetékdarab hossza lineárisan indokolná.

Inkább a fórumtárs egyértelműen láthatóan hibás gondolatmenetét javítanád.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7563) 04ahgy válasza HSM (#7561) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Nem a hivatalos, hanem az OC-s eredményekről beszélek. A Bloomfield CPU-k sok példánya már 1866MHz-en köhögött, az IB esetén meg laza a 2400Mhz 24/7-re.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7564) Diocles válasza 04ahgy (#7562) üzenetére


Diocles
aktív tag

Én ebben a dolgoban a fórumtárssal értettem egyet. Az egyenesági összefüggés nyilván létezik, a jel valóban véges sebességgel terjed a vonalon, tehát a jelút duplázása a terjedési időt is minimum megduplázza. A terjedési sebességet a szigetelő közeg, jelen esetben főleg a nyák anyaga határozza meg, az induktív és kapacitív tulajdonságok a frekvenciamenetet ronthatják. Úgy gondoltam, hogy módszeres tervezés esetén (árnyékoló rétegek, földelő sávok alkalmazása, hurkok kerülése) esetén ez utóbbiak nem okoznak problémát, de a jelutak azonos hosszúságára mindig figyelni kell. Ehhez szükség esetén alkalmaznak meanderező vezetősávokat, bár a linkelt képen pont nem látok ilyet, illetve high tech nyákon még igazából még sosem láttam.

[ Szerkesztve ]

(#7565) HSM válasza 04ahgy (#7563) üzenetére


HSM
félisten

Ja, értelek... Ellenben ez az összehasonlítás így azért egyáltalán nem fair, mivel a bloomfield egészen más felépítésű (uncore, 3 csatornás vezérlő) mint az SB. A Bloomfield-ben az uncore volt a gyenge láncszem. Arról nem is beszélve, hogy a rendelkezésre álló (~lekezelendő) sávszélesség 1866-on már 2800Mhz-es dual rammal van pariban.

(#7566) SVLaller válasza 04ahgy (#7562) üzenetére


SVLaller
senior tag

köszi szépen az előítéletet és a hülyének nézést, engedd meg hogy én is így tegyek.
amúgy olyanról sem hallottam még, hogy egy hosszabb jelút "stabilizálja" a jelalakot, általában mindig rontja az átvitelt, mivel aluláteresztő szűrőként viselkedik. a négyszögjel legömbölyödik, nő a felfutási idő stb.

(#7564) Diocles :R

mindenki jó valamire, ha másnak nem elrettentő példának :-)

(#7567) 04ahgy válasza SVLaller (#7566) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Így van pedig. És sok esetben hasznos az aluláteresztő viselkedése. Linkeltem is, valamint emellett szóló tényeket is felsorakoztattam, mindjárt 3 eltérőt, ha egy nem lenne elég. El kellene olvasni.

Természetesen te használhatod az első slotokban is. Ámen.

(#7565) HSM: Ezzel meg én nem tudok vitatkozni. :R Ellenben fel tudom hozni a quad channel mellett üzemelő SNB-E procikat, 2500MHz körüli stabil 24/7 órajellel. ;]

(#7564) Diocles: az elektronok "megindulása" a vezetőben még így is több nagyságrenddel lenne a nagyfrekvenciás működésből következően a kapacitív, induktív hatások (rezonanciafrekvencia, bőr-hatás, stb.) késleltetése alatt időben. Abszolút elhanyagolható lenne, ha tisztán rezisztív áramkörrel dolgoznának. Sőt! Ha tanultál kvantummechanikát, akkor jól tudod, hogy hatások (nem elektromágneses hullám vagy anyagi részecske!) képesek a fény sebességénél gyorsabban terjedni. (Pontosabban a c-nél, mert az állandó, a fény sebessége közegfüggő.) Szóval még mindig nem tudom elfogadni azt, hogy a kapacitásoktól és induktivitásoktól eltekintve, a mostani frekvenciatartományban számottevő különbségek lennének a jel érkezési idejében pár cm távolságon, mint ami egy alaplapon van (ismétlem, a jelenlegi periódusidőhöz mérten!).

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7568) Winne


Winne
nagyúr

A héten kiderül, hogy a 7850cf-et mennyire szépen hajtja ki a 3570k, kicsit kíváncsi vagyok. A Sandy is elég jól pörgette, bár akkor nem néztem terhelést, mert csak egy napig volt nálam a másik kártya.

Ez a lapom van, kell/lehet neki adni plusz kraftot, amiről korábban beszéltünk?

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#7569) Diocles


Diocles
aktív tag

Mindkettőtök hozzászólásaiban vannak igazságok és pontatlanságok, itt most ebbe szerintem nem érdemes ennyire belebonyolódnunk. Más csatornákon szívesen elmondom, amit tudok, és szívesen tanulok tőletek.

Röviden, amit az alapelvek szintjén tudok:
- információközlésre alkalmas hatás a fény vákuumbeli sebességénél gyorsabban nem terjedhet, a kvantummechanika ezzel a tétellel teljes mértékben összeegyeztethető
- kétszer hosszabb jelutat kétszeres idő alatt tesz meg a jel
- a villamos átviteli vonalakat ideális esetben tisztán rezisztenciamentes modellel közelítjük
- illesztett, veszteségmentes esetben a hosszabb jelút nem teszi aluláteresztővé a csatornát

Mindezek mellett az alaplapokon alkalmazott konkrét "átviteljavító" megoldásokról semmit sem tudok.

[ Szerkesztve ]

(#7570) Pubszon válasza Winne (#7568) üzenetére


Pubszon
veterán

4GHz-en meg sem kottyan neki az a két kártya, ettől nem kell félned. :N

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#7571) SVLaller válasza 04ahgy (#7567) üzenetére


SVLaller
senior tag

Belinkeltél egy oszcilloszkóp képernyőt, meg egy alaplap user manualt, ezek lennének a tények?

Számoljunk picit: a jó öreg fénysebesség ugye 3x10^8 m/s, ebből pl. 10cm út megtétele 0,33 nS, 1GHz-en a periódusidő 1nS. Szóval simán összemérhetők. Ehhez még hozzájön a felfutási-lefutási idő + hogy a proci nem az egész periódusidő alatt vesz mintát a jelből, hanem azon belül valamikor, és ha a jel pont akkor még éppen felfut akkor simán hiba keletkezik, lehet a 0-ból 1 és fordítva, vagy éppen tiltott tartományban van ami szintén nem túl jó.

mindenki jó valamire, ha másnak nem elrettentő példának :-)

(#7572) 04ahgy válasza SVLaller (#7571) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Jó lesz az 0,033ns-nak is, nem hittem volna, hogy egyszerű osztás problémát okoz... :U Amúgy az nS mit rövidít? Nanosiemens? ;]

Miért vitatkozzak veled, ha egy érvelésedben egy formai és egy számítási hiba van?

(#7569) Diocles: Szép az elmélet, de a gyakorlatban nincs egyidejűleg rezisztencia, reaktanciamentes átvitel. (Még szupravezetőnél is vannak reaktanciák.) Emiatt a vonal sajátfrekvenciáján történő belengések a hosszabb jelúttal csökkenthetők, négyszögjel esetén. Emiatt stabilabb a távolabbi memóriaslot magasabb órajelen.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7573) helkis válasza 04ahgy (#7572) üzenetére


helkis
addikt

igaz ennyire mélyen nem vagyok benne a témában, de mint halandó: úgy kell elképzelni mint amikor egy nagyobb antennával tisztább jelet kapunk a tv-n, mivel több hullámot tud befogni? :B

"Egyedi vagy és megismételhetetlen! Csakúgy, mint bárki más!!!'" - 3Dmarkillers - hwbot.org

(#7574) 04ahgy válasza helkis (#7573) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Az már a vett jel amplitúdójával van összefüggésben, meg antennafelépítéstől függően a jel-zaj viszonnyal. Eltérő jelenség az itt tárgyaltaktól.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7575) SVLaller válasza 04ahgy (#7572) üzenetére


SVLaller
senior tag

nekem jól megy, nálad nem stimmel. vagy a szövegértés nem megy 10 cm-ről beszéltem, vagy csak simán leragadtál a nS-nál, ami valóban ns akart lenni.

mindenki jó valamire, ha másnak nem elrettentő példának :-)

(#7576) bsh


bsh
őstag

úgy látom, kénytelen leszek venni még két ramot, és akkor nem kell agyalni, hogy 1-3 vagy 2-4 :DDD

(#7577) 04ahgy válasza SVLaller (#7575) üzenetére


04ahgy
nagyúr

No jó, egyezzünk meg békességben egy döntetlenben. A 10cm elkerülte a figyelmem, és a cm-es tartományt vizsgáltam!

:R

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7578) Diocles válasza 04ahgy (#7572) üzenetére


Diocles
aktív tag

Ahogy mondod. Arra utaltam, hogy tisztán reaktáns vonallal számolunk. Ez jó modell, mert a gyakorlatban a rezisztancia általában elhanyagolható a reaktanciához képest.

[ Szerkesztve ]

(#7579) 04ahgy válasza Diocles (#7578) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Valóban. Ebben: [link] már korábban épp azt írtam, hogy a rezisztivitás eltörpül a reaktanciák mellett. Csak más megfogalmazással.

Olyan alaplapon, ami meg több eltérő sebességű RAM-ot kezel, eltérő feszültségeken, nem fogsz tudni illesztett lezárást megvalósítani, csak egy lehetséges esetre.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7580) Winne válasza Pubszon (#7570) üzenetére


Winne
nagyúr

Ennek örülök, remélem jól skálázódik. Akkor már csak az eredeti kérdésre szeretnék választ, hogy a lapra nekem kell/lehet-e dugni plusz kraftot. Kép a korábbi commentben. :)

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#7581) 04ahgy válasza Winne (#7580) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Kettes CF / SLI esetén nem kell semmit a lapra pluszban dugni. De ha van feles csatlakozó, bajt nem okozol vele, ha azzal is megeteted.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7582) Winne válasza 04ahgy (#7581) üzenetére


Winne
nagyúr

Ha nem számít semmit, akkor nyilván nem dugom bele. :R

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#7583) 04ahgy válasza Winne (#7582) üzenetére


04ahgy
nagyúr

Ha bedughatod, és van felesleges bedugandó csatlakozó is, akkor miért ne dugnád bele? Légy férfi és dugd be! :DDD

Amúgy nem számít.

HGyu

[ Szerkesztve ]

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7584) Winne válasza 04ahgy (#7583) üzenetére


Winne
nagyúr

:DDD

A levegőára,lást igyekszem a legkevesebb akadályba "ütköztetni", a két kártya már fog termelni. :)

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#7585) SVLaller válasza 04ahgy (#7577) üzenetére


SVLaller
senior tag

Legyen békesség, eredetileg sem feszültségkeltés volt a célom. Csak a szigorúan magánvéleményemet írtam le( mivel nem ezzel foglalkozom), erre te nekem estél, ismeretlenül is a szakmai felkészültségemet emlegetve.
Amúgy hobby szinten foglalkozok elektronikával, programozással. Ha rákeresel a nickemre a youtube-on láthatod, hogy nem feltétlenül a LED villogtatásban merül ki. De legyen igazad, végülis te vagy a szakértő én meg csak egy fanatikus (tag) :D

mindenki jó valamire, ha másnak nem elrettentő példának :-)

(#7586) Pubszon válasza Winne (#7584) üzenetére


Pubszon
veterán

Ha jál gondolom a te lapod az ASRock P67 Extreme4, amin 3 16X-os PCI-e van, és emiatt van egy molex csatlakozó a lapodon, ami gondolom erre szolgál.
Nekem Z77 Extreme4 van, ezen 2db 16X-os PCI-e van, ennek pedig nem kell +tápellátás.
Egy kártya TDP-je 110W, tehát kártyánként 35W-ot vesz fel az alaplaptól, így nem lesz szükség a plusz tápra.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#7587) dkpisti


dkpisti
tag

Hello mindenkinek vennék egy i5 3450-et az lenne a kérdésem,hogy mennyivel melegszik jobban,mint egy i5-2320-as? Gyári hűtő gondolom elég lesz rá.

(#7588) Repsol600 válasza dkpisti (#7587) üzenetére


Repsol600
addikt

Elég rá persze. :K

(#7589) Ric4m0nd


Ric4m0nd
aktív tag

technewspedia: Intel Ivy Bridge - Celeron

[ Szerkesztve ]

(#7590) tikshow válasza dkpisti (#7587) üzenetére


tikshow
addikt

Semennyivel még talán hűvösebb is. Az Ivy csak tuning során melegedik jobban, mint a Sandy, de akkor is csak akkor, ha bizonyos feszültség felé kerül.

(#7591) Kolondrum


Kolondrum
félisten

Mióta megvan az Ivy még nem játszottam, ez ma megtörtént. Fél óra BF3 csont maxon, hát 46 fokot sikerült belőle kicsikarni, ezt a 2. mag produkálta. Jaj istenem. :DDD

(#7592) 04ahgy


04ahgy
nagyúr

A melegedés mizéria szerintem kissé túllihegett. Te most csak ebben megerősítettél.

HGyu

7855.94MHz CPU-Z valid \ Pulchra tibi facies, oculorum acies, capillorum series; o quam clara species! Rosa rubicundior, lilio candidior, omnibus formosior; semper in te glorior!

(#7593) #35434496 válasza Kolondrum (#7591) üzenetére


#35434496
törölt tag

Vigyázz meg ne fázzon. :DDD

(#7594) Kolondrum válasza #35434496 (#7593) üzenetére


Kolondrum
félisten

Jaja! :DDD Fűti a GF100-as lentről, abban aztán van kazán, mert a teljesítmény nagy része hő az is biztos!

(#7595) Winne válasza Kolondrum (#7591) üzenetére


Winne
nagyúr

A 480-al minden maxon hány fps-t teker ki magából?

@(#7592) 04ahgy: +1 :)

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

(#7596) kovsol válasza 04ahgy (#7592) üzenetére


kovsol
titán

Ez már régóta nyilvánvaló szerintem. Mondjuk ha teljesen melegedés buzulás megy, miért pont gtx480 -t vett ? :D azt se értem

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#7597) Norb3rto válasza Kolondrum (#7594) üzenetére


Norb3rto
senior tag

Lassan fűtés szezon 480 slit kellene szerezni :DDD

Óvakodj a csavarhúzóval közlekedő programozótól!

(#7598) #35434496 válasza kovsol (#7596) üzenetére


#35434496
törölt tag

Szereti a kihívásokat. :D

[ Szerkesztve ]

(#7599) Kolondrum válasza Winne (#7595) üzenetére


Kolondrum
félisten

[link]

kovsol! A kitől és a milyen feltételekkel volt a döntő! ;)

(#7600) Winne válasza Kolondrum (#7599) üzenetére


Winne
nagyúr

Ez még azért játszható. :)

Az ízlésem a lehető legegyszerűbb. Mindenből beérem a legjobbal...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.