Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#851) asuspc96


asuspc96
senior tag

Helló!

Ide kellene egy kis segítség.....eléggé új nekem ez az anyag...fizika-(kis)fakton volt róla szó...
Mekkora sebességgel érkezik a földre a vödör ha nyugalomból indult ?

a teljes képpért katt

Amit tudunk:
a kút "forgató kereke" r=0,5m, m=8kg
tengely r=0,05m, m=5kg
kötél h hosszú m=5kg
vödör m=10kg
a kút 10m mély

(#852) Jester01 válasza asuspc96 (#851) üzenetére


Jester01
veterán

Szerintem energiamegmaradás törvény kell ide.

A tetején a kerék és a rúd áll tehát semmi forgási energiája nincs.
A vödör is áll, tehát mozgási energiája nincs.

Az alján a vödör v, a kötél tömegközéppontja pedig v/2 (!) sebességgel zuhan, mozgási energia az m*v²/2 képlet megfelelő alkalmazásával adódik.

A kerék és a rúd omega szögsebességgel forog, ami a rúd kerületi sebességéből és a sugarából számolható (előbbi ugyebár egyezik a vödör sebességével). Forgási energiájuk a theta*omega²/2 képlettel adódik.

A vödör h magasságot zuhant, a kötél tömegközéppontja h/2-t, innen a gravitációs potenciális energia változás az m*g*h képlettel adódik. Már csak át kell rendezgetni és v-re megoldani.

Jester

(#853) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Üdv mindenkinek,

A napokban láttam az Iron Man3-at, viszont az egész film alatt azon gondolkoztam, hogy lehetséges-e kivitelezni azt az ARC reaktort. Informatikus vagyok, de annyira érdekel ez a hülyeség, hogy képes lennék, 1 hónapig 0-24-ben fizikát tanulni, hogy kivitelezzem ezt. :D

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#854) Jester01 válasza PumpkinSeed (#853) üzenetére


Jester01
veterán

Nem is értem miért nem volt eddig senki hajlandó 1 hónapot rászánni egy hordozható hidegfúziós erőmű kifejlesztésére (ha jól értem ez az ARC izé az).

Jester

(#855) PumpkinSeed válasza Jester01 (#854) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Nem mondtam, hogy 1 hónap alatt megcsinálom, ha visszaolvasod vagy 2x akkor te is rájössz, hogy 1 hónapig csak fizikát tanulnék. Aztán kezdeném el azt felfedezni. De úgy érzem nem ezen van a hangsúly. Ezek csak töltelék szavak. A fő kérdésere nem kaptam választ, ami annyi volt, hogy elvileg meg lehet-e csinálni? :)

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#856) Jester01 válasza PumpkinSeed (#855) üzenetére


Jester01
veterán

Nem találtam leírást mi is lenne ez pontosan. Fúziós erőművet lehet csinálni.

Jester

(#857) PumpkinSeed válasza Jester01 (#856) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Nincs itthon ütköztetőm, szóval nehéz lesz kivitelezni. De nagyon érdekes találtam fent egy csomó dolgot róla.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#858) fpeter07


fpeter07
veterán

Ezt a feladatot elrontottam picikét. :( [link] Tudtam, hogy mit kér a feladat, ki is számoltam az elektronpályák közötti energiaértéket. De megzavart, hogy n éréke csak egész lehet.
Gyakorlatilag a feladat lényeges részét megoldottam, csak a válasz lett rossz. Így legalább csak a vége lett rossz a feladatnak.

n=4 a jó megoldás, igaz?

szerk: No meg a másik feladatról már nem is beszélek. Utolsó percekben vettem észre, hogy meg van adva a híd hossza...

[ Szerkesztve ]

(#859) Jester01 válasza fpeter07 (#858) üzenetére


Jester01
veterán

Igen.

Jester

(#860) akyyy


akyyy
senior tag

ebbee tudnátok segíteni?:
link

lentebb ott a megoldás is

ott 41600 van kiirva, de nekem 42974,58777 jön ki, persze lehet valamit nem jól számolok:D

(#861) Jester01 válasza akyyy (#860) üzenetére


Jester01
veterán

Valami nem jó a linkeddel vagy nagyon este van mert nem látom melyik feladatról lehet szó. A "41600" sehol nem fordul elő az oldalon. :F

Jester

(#862) akyyy válasza Jester01 (#861) üzenetére


akyyy
senior tag

12.-2es feladat (2010. május 28-án a Delta 4 hordozórakéta állította pályára a legújabb 2F jelű sorozatba tartozó ..)
a második részét see értem hogy mi az az s.

(#863) Jester01 válasza akyyy (#862) üzenetére


Jester01
veterán

Ja látom már. :B
Szóval a körpályához ahogy a szöveg írta, a centripetális gyorsulást a gravitáció biztosítja tehát azokat kell egyenlővé tenni.
Vagyis m*omega²*r = gamma*m*M/r² ahonnan omega²=gamma*M/r³. Itt M a Föld tömege, r pedig a Föld középpontjától mért távolság (tehát Föld sugár + felszín feletti magasság) továbbá omega=2PI/T. Innen már az a képlet jön ki amit a link is ír, bár számszerűleg nekem is olyasmi mint a tied.

Az s az egyszerűen a v=s/t képletből a megtett út, jelen esetben a műhold felszín feletti magassága.

Jester

(#864) akyyy válasza Jester01 (#863) üzenetére


akyyy
senior tag

zsir köszi , meg is irtam, hát remélem meglesz a 2-es :D

(#865) Con Troll


Con Troll
senior tag

Sziasztok!

Egy kis segítséget szeretnék kérni. Nagyon kínlódok a fizikával, most már örülnék, ha egy kettessel átcsúsznék belőle. A tegnapi pótzh-ból kérnék segítséget 4 feladatban. (Kb. középiskolás anyag..)
Ezek lennének: [KÉP]

Levezetésnek is örülnék, de elsősorban az lenne a fontos, hogy valamilyen szinten megértsem, hogy hogy kell ezeket megoldani. A tananyaghoz kapcsolódik egy képletgyűjtemény is, ha az segítség, akkor itt és itt érhető el.

Köszönöm előre is!

(#866) Con Troll válasza Con Troll (#865) üzenetére


Con Troll
senior tag

Csak az első három kellene, a negyediket tisztáztam. :R

(#867) Jester01 válasza Con Troll (#865) üzenetére


Jester01
veterán

Az elemi képletekbe kell berakosgatni a számokat.

1. béta=delta-omega/delta-t továbbá omega=2*PI*f és f=n/60. Vagyis béta=2*PI*n/60/16. a=béta*r. s=v0+at²/2 annyiszor fordult körbe ahány kör kerülete ennyi. Ha nem lassul akkor nyilván a szög- és a kerületi gyorsulás nulla, körbefordulás értelemszerűen a fordulatszámből és az időből triviálisan adódik.

2. szumma-F=ma, a=delta-v/delta-t. Lassulásnál ugyanezek.

3. F=gamma*m1*m2/r² és szumma-F=ma. Föld sugarát és a magasságot figyelembe venni.

Jester

(#869) Con Troll válasza Jester01 (#867) üzenetére


Con Troll
senior tag

Köszönöm szépen!
:R

[ Szerkesztve ]

(#870) Con Troll


Con Troll
senior tag

És ebben tudnátok segíteni?
Bár nem teljesen fizika, mert bele van keverve egy kis kémia is, de ezzel sem boldogulok.

Egy 300 l-es gáztartályban szeretnénk 7 kg héliumot tárolni 60°C fokon. Megfelelő ez a tartály, ha legfeljebb 180 atm nyomást bír el?

[ Szerkesztve ]

(#871) Jester01 válasza Con Troll (#870) üzenetére


Jester01
veterán

A hélium tömege 4g/mol tehát 7kg hélium az n=7000g/(4g/mol)=1750mol.
pV=nRT ideális gáztörvényből p=nRT/V=1750mol*0.082l*atm/(mol*K)*333K/300l=159.28atm tehát igen, a tartály el fogja bírni.

Jester

(#872) Con Troll válasza Jester01 (#871) üzenetére


Con Troll
senior tag

Köszönöm szépen, ezt is! :)

(#873) cuttles


cuttles
csendes tag

Sziasztok szeretnék segítséget kérni ebben a 2 feladatban! Remélem tudtok segíteni:

1, Egy jármű sebessége egyenletes fékezéssel s úton az eredeti sebesség harmadrészére csökken. Mekkora utat tesz meg még a jármű a leállásig, ha továbbra is így fékez?

2, R sugarú, m tömegű korong kerületére csavart fonál szabad végére m1, a koronghoz erősített elhanyagolható tömegű r sugarú tárcsa kerületére csavart fonál végére m2 tömegű testet helyezünk.
Mekkora a testek gyorsulása, ha m1=m2=m, és R=2r?
Mekkora erők feszítik a fonalat?

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#874) Jester01 válasza cuttles (#873) üzenetére


Jester01
veterán

Az első szakaszon az átlagsebesség:
vátlag = (v0 + v0/3) / 2
A megtett út:
s=vátlag * t1
Innen t1 majd a gyorsulás kifejezhető. Ha megvan akkor a második szakasz időtartama egyszerűen megkapható és onnan az átlagsebesség ismeretében a megtett út is.

A második feladathoz most még nincs elég kapacitásom :DD

Jester

(#875) Jester01 válasza cuttles (#873) üzenetére


Jester01
veterán

A másodikat legalább kétféleképpen lehet értelmezni.
Mindenesetre a korongra ható forgatónyomatékok összegéből a korong szöggyorsulása adódik, ahonnan a kerületi gyorsulások és ezek ismeretében a feszítő erők is.

Jester

(#876) concret_hp válasza Jester01 (#874) üzenetére


concret_hp
addikt

nem kell kifejezni, eddig v0*2/3 volt az átlagsebessége, ez után v0*1/6 lesz (0 és v0*1/3 átlaga) és fele annyi ideig tart még megállni, mint amennyit eddig ment, mert egyenletes a lassulás. tehát v0*2/3*t = s és v0*1/6*t*1/2 amit keresünk, ami 1/8*s ha jól tévedek :)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#877) cuttles válasza Jester01 (#875) üzenetére


cuttles
csendes tag

A 2, feladathoz, hogy jobban lehessen érteni itt a konkrét példa: http://ecseri.puskas.hu/informaciok/fizika%20hf/mechanika/kormozgas/szorg.forgo.pdf

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#878) Jester01 válasza cuttles (#877) üzenetére


Jester01
veterán

Aha, akkor ellentartanak. Ettől még a megoldás ugyanaz, csak figyelni kell az előjelekre.

Jester

(#879) cuttles válasza Jester01 (#878) üzenetére


cuttles
csendes tag

Az addig oké, csak az a helyzet, hogy kiszámoltam és nekem nem az jött ki mint amit a feladat megadott megoldásnak. És ezért kérek segítséget, hogy most én hibáztam vagy esetleg a feladat.

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#880) Jester01 válasza cuttles (#879) üzenetére


Jester01
veterán

Na megnéztem alaposabban. Vegyük fel az irányokat úgy, hogy a forgás az óramutató járásával ellentétesen pozitív, és legyen a szöggyorsulás β (béta).
A bal oldali kötélerő legyen F₁, a jobb oldali F₂.

A bal súly β * 2r gyorsulással esik, a rá ható erők pedig a gravitáció (lefelé) és a kötélerő (felfelé) tehát az F = ma képletből:
mg - F₁ = m * β * 2r vagyis F₁ = m * (g - β * 2r)

A jobb súly β * r gyorsulással emelkedik, a rá ható erők pedig a gravitáció (lefelé) és a kötélerő (felfelé) tehát:
mg - F₂ = -m * β * r vagyis F₂ = m * (g + β * r)

A korongra a forgatónyomaték a két kötélerő miatt van és ez okozza a szöggyorsulást. Figyelembe véve, hogy jelen esetben θ = mR² / 2 = 2mr²:
β = M / θ = (F₁ * 2r - F₂ * r) / 2mr² = (2F₁ - F₂) / 2mr
Felszorozva 2r-rel majd a₂ = β * r és a kötélerők behelyettesítése után:
2a₂ = 2 * (g - 2a₂) - (g + a₂) = g - 5a₂ ahonnan a₂ = g/7

A többi már gyerekjáték.

A pdfben összesen annyi hiba van, hogy a jobb és bal oldalt felcserélték (az indexek az ábrán és az eredményben nem egyeznek).

Jester

(#881) cuttles válasza Jester01 (#880) üzenetére


cuttles
csendes tag

Váóóó, tök fasza ahogy levezetted.. ugye én a tanárommal mondig azt írtam fel h mg-K=ma(t) és így ugye nekem csak g/3 jött ki:D De tök igazad van h at=átlag pályamenti gyorsulás átírtad :D
2a₂ = 2 * (g - 2a₂) - (g + a₂) ez hogy érted? mivel gondolom beszoroztál 2mr de ez tudtommal nem jelent gyosulást... és végül Köszönöm szépen a Segítségedet!

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#882) Jester01 válasza cuttles (#881) üzenetére


Jester01
veterán

Itt tartottunk:
β = (2F₁ - F₂) / 2mr

Ezt 2r-el szoroztam fel:
β * 2r = (2F₁ - F₂) / m

a₂ = β * r tehát a bal oldal β * 2r = 2a₂. A jobb oldalon az m kiesik mivel F₁ és F₂ is tartalmazza.

Jester

(#883) cuttles


cuttles
csendes tag

Egy repülőgép egyenletesen gyorsulva a felszálló pálya feléig a felszálláshoz szükséges sebessége 80%-át éri el.A pálya hányad részében éri el a felszállási sebességet(százalékban kéri)?

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#884) Jester01 válasza cuttles (#883) üzenetére


Jester01
veterán

Ide összesen a v²=2as képlet kell, hol akadtál el?

Jester

(#885) cuttles válasza Jester01 (#884) üzenetére


cuttles
csendes tag

speciel ott h az eredmény 78,1% lesz és lövésem sincs h miért... ugye 80%=>1*s/2 ehhez még kell 20% h meglegyen a felszálláshoz a sebesség... ami ugye 1s/8 és ha összeadom öket akkor 5s/8 lesz...és ennek kéne a százaléka, szerintem.

[ Szerkesztve ]

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#886) Jester01 válasza cuttles (#885) üzenetére


Jester01
veterán

Legyen a felszállási sebesség vr a futópálya hossza pedig l.
A feladat szerint (0,8vr)²=2a(l/2)
Felszálláskor: vr²=2a*k*l, kérdés a k tényező.
Átrendezzük: k=vr²/2al
Első egyenletből 2al=1,28vr² ezt behelyettesítjük:
k=vr²/2al=1/1,28=0,78125

Jester

(#887) cuttles válasza Jester01 (#886) üzenetére


cuttles
csendes tag

Bizonyítsuk be, hogy minden egyenes vonalú egyenletesen gyorsuló mozgásra helyes Galilei 1683-ban megfogalmazott állítása(igen tudom, hogy akkor már réges-rég halott volt, de ha ezt írja a feladat mit csináljak....): "...nyugalmi helyzetéből induló, szabadon eső egyenletesen gyorsuló test által egyenlő időközönként megtett távolságok úgy aránylanak egymáshoz, mint a páratlan egész számok 1-től kezdődően..." (Én ebben csak akkor látok igazságot ha azok az egyenlő időközönként is páratlan számok hanem akkor az idők aránya)

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#888) Jester01 válasza cuttles (#887) üzenetére


Jester01
veterán

Legyen s(n) az n. időközben megtett út, v(n) a szakasz elején a sebesség, t az időközök hossza, a a gyorsulás.

s(n)=vátlag*t=(v(n+1) + v(n)) / 2) * t
= (a*(n+1)*t + a*n*t) / 2 * t
= a*(2n+1)*t² / 2

A 2n+1 pedig éppen a páratlan egész számok képlete.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#889) runner 125


runner 125
nagyúr

Hi!

Nem gondoltam volna, h írok is ide valamiért, de egy kollégám nem hisz nekem. :D

Szóval, adott egy ilyen:

12,5 Watt teljesítményű autós porszívó. Mondtam neki, h veszek egy ilyet, de hozzátettem, h lehet gyenge ez a teljesítmény. Közben ő írta, h frankó cucc, milyen jó, h vannak hozzá hosszú fekete toldó. Erre reagáltam, h nah épp ez az, h ha azon keresztül is fel tudja szívni, akkor csak nem lehet rossz.
Erre nekem esett, h az tök mindegy, h rajta van, vagy sem. Ha, pontos az illesztési hézag, akkor szerinte nincs veszteség, h csővel, vagy nélküle szív. :D

Kérném szépen, h egy hozzáértő írja már le nekem az ilyen jellegű szívóhatásnak a fizikáját.
Tuti van veszteség nem? Már csak a fekete "rugós" cső belső (és külső) kialakításából fakadóan is.

Köszi!

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#890) szabop27 válasza runner 125 (#889) üzenetére


szabop27
csendes tag

Mindenképpen fellép némi veszteség. Ha nagyon érdekel a dolog, egy Pitot-csővel és egy digitális nyomásmérővel akár ki is lehet mérni.
Fel lehet írni a gégecső toldata és a bemeneti nyílás között a veszteséges Bernoulli-egyenletet, ahol egyértelmű veszteséget fok okozni a csősúrlódás, és a gégecső hajlítgatása miatt alaki tényezőből adódó veszteség is meg fog jelenni. Mindkét tag a sebesség négyzetével arányos, úgyhogy ha optimálisan akarsz dolgozni, alacsonyabb fokozaton használd a gépet. :)

(#891) runner 125 válasza szabop27 (#890) üzenetére


runner 125
nagyúr

Köszi.

..egy részét próbáltam logikusan, konyhanyelven leírni neki, de nem értette meg. :D

"Kinek a pap, kinek a wlan" :-) • A forum arra hivatott, hogy a kérdéseiteket ott tegyétek fel, s ne privát üzenet formájában felém! Köszönöm!

(#892) cuttles


cuttles
csendes tag

2 kg tömegű test 0,6 m sugarú körpályán mozog 3m/s sebességgel.
Mekkora az eredő erő?
Hány fordulatot tesz meg a test percenként?

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#893) cuttles válasza cuttles (#892) üzenetére


cuttles
csendes tag

Már nem szükséges válaszolni sikerült kitalálnom.

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#894) cuttles


cuttles
csendes tag

110 N-ig terhelhető 1 m hosszú fonálon 1 kg tömegű követ forgatunk függőleges síkban, egyre gyorsabban és gyorsabban. A fonál elszakad.

A körpálya melyik pontjában volt a kő az elszakadás pillanatában?

Mennyi volt a kő sebessége ekkor?

Milyen mozgást végez a kő, miután elszakad a fonál?

Valaki légyszíves magyarázza el a megfejtést és hogy miért az!

[ Szerkesztve ]

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#895) Jester01 válasza cuttles (#894) üzenetére


Jester01
veterán

Nyilván alul, hiszen ott még a gravitáció is hozzáadódik.
Ha az előző feladatot meg tudtad oldani akkor ebben hol akadtál el?

Az elszakadás után parabola pályán halad, ha a légellenállást elhanyagoljuk.

Jester

(#896) cuttles válasza Jester01 (#895) üzenetére


cuttles
csendes tag

Köszönöm a segítséged. Csak a gravitációt nem vettem figyelembe ezért nem is értettem.
Amúgy a feladat szerint vízszintes pályán halad a test, ami érthető is(meg így már az egész feladat is).

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

(#897) Jester01 válasza cuttles (#896) üzenetére


Jester01
veterán

Persze, vízszintesen indul el de azért lássuk be, hogy leesik. Hiszen az egész feladat arra épített, hogy van gravitáció. Parabola lesz az ;)

Jester

(#898) concret_hp


concret_hp
addikt

elméletileg egy teli hűtő pont ugyan annyit fogyaszt mint egy töküres nem? (ha nincs nyitogatva, és ki-be pakolva belőle semmi)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#899) Jester01 válasza concret_hp (#898) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, elméletileg akkor csak a nem tökéletes szigetelés miatt beáramló hőt kell ismét kipumpálni.

Jester

(#900) cuttles


cuttles
csendes tag

Egy 100 m széles folyó két oldalát domború körív alakú híd köti össze. A híd által meghatározott körszelet magassága 10 m, a híd maximális teherbíró képessége 50 000 N. A túlterhelés veszélye nélkül milyen sebességgel haladhat át egy 6000 kg tömegű autó?(csak szerintem van elírva ez a 6000???De a könyvembe is így van)

[ Szerkesztve ]

"Csak két dolog végtelen: a Világegyetem és az emberi butaság. De a világegyetemben nem vagyok olyan biztos."

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.