Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#701) lajafix válasza thyrpacia (#700) üzenetére


lajafix
addikt

ay=0-(G+((Cd*0.5*r*vy*vy*A)/m));
mivel a légellenállás csökkenti a gyorsulást ezért szerintem:
ay=0-(G-((Cd*0.5*r*vy*vy*A)/m));

írod hogy, a szél is számít, nem látom sehol a számításban.

Az se jó, ha kis kilövési szögből indítod a számítást, hamar leesik, nekem 45 fok rémlik, hogy ha nincs légellenállás, akkor megy legmesszebbre, de ez nem biztos, régen volt...

Rock'n Roll

(#702) thyrpacia válasza lajafix (#701) üzenetére


thyrpacia
csendes tag

Azóta módosítottam az egyenleteket és belevettem a szelet is így most így néz ki:
ay=-G-((Cd*0.5*r*(vy-szel)*(vy-szel)*A)/m)); hogyha a holtpont előtt van a lövedék.
ay=+G-((Cd*0.5*r*(vy-szel)*(vy-szel)*A)/m)); hogyha a holtpont után van a lövedék.

Igazad van 45 fokban repül a legmesszebbre de én nem a legnagyobb távolságot keresem hanem a megadott cél eltalálásához szükséges kilövési szöget.
Az egészet azért indítom kicsi szögről mert a megadott adatok alapján lehet hogy elég kis szögben kell ellőni hogy eltalálja a célt.

Köszönöm a segítséget

Gergő

(#703) lajafix válasza thyrpacia (#702) üzenetére


lajafix
addikt

nem értem.

szvsz a G mindig negatív. a szél X irányban is számít.

Rock'n Roll

(#704) thyrpacia válasza lajafix (#703) üzenetére


thyrpacia
csendes tag

Bocsi most nézem hogy elírtam az egyenletet.
tehát helyesen:
ax=-((Cd*0.5*r*(vx-szel)*(vx-szel)*A)/m));
ay=-G-((Cd*0.5*r*(vy)*(vy)*A)/m));
A gravitáció azért vált előjelet mert a holtpont után gyorsítani fogja a lövedéket.
az y koordinátát is másképp számolom a holtpont előtt és után:
előtte: y=vy*t+y;
utána: y=y-vx*t;
Így érem el hogy először a emelkedik majd süllyed.

(#705) lajafix válasza thyrpacia (#704) üzenetére


lajafix
addikt

a gravitáció - ha nem Szalacsi magasságába emelkedünk, az űrbe ahol minimum legyen nálad 300 ezer liter O2 - mindig a föld felé gyorsítja azt a szerencsétlen lövedéket, sose vált előjelet.

hogy az y koordinátába hogy jön be a vx az megint kínai. Azért szeded szét a bonyolult ágyúlövést x és y ortogonális vektorokra hogy ne zavarják egymást. Az y=vy*t+y; képleted jó, minek változtatni? amikor t túl van az emelkedésen akkor vy-nak már negatívnak kell lennie. szerintem ha felbontod függőleges és vízszintes vektorokra a ható erőket, akkor trivi.

Rock'n Roll

(#706) ►BIG◄


►BIG◄
csendes tag

Sziasztok!

2 Feladatlapról lenne szó, összesen 14 feladat. Lentebb megatlálhatjátok a linkeket, mely feladatok lennének. Kérem olyan emberke jelentkezését, aki még a mai napon meg tudja csinálni 100% pontossággal a feladatokat. Az árat megbeszéljük, természetesen nem ingyen kérném.

Várok ajánlatokat menyniért dolgoznátok ki.

Pár elvárás ezzel kapcsolatban:
- érthető, átlátható feladatmegoldás menete
- olvasható írás
- szkennert példányok, vagy nagyon jó minőségű fotók
- még a mai nap folyamán kellene

FELADATSOR 1
FELADATSOR 2

(#707) bandus válasza ►BIG◄ (#706) üzenetére


bandus
veterán

dekár, hogy nem értek az optikához, és holnap államvizsgázok :D
de a radioaktivitásban tudok segíteni esetleg :)

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#708) ►BIG◄ válasza bandus (#707) üzenetére


►BIG◄
csendes tag

Szia, az is jó lenne nekem, ha csak a másodikat tudnád megoldani :D:D

Amugy sok sikert az államvizsgához :D

(#709) bandus válasza ►BIG◄ (#708) üzenetére


bandus
veterán

mármint a 6-os, vagy a 7-es feladatot?

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#710) ►BIG◄ válasza bandus (#709) üzenetére


►BIG◄
csendes tag

jaaa, azt hittem hogy a második feladatsort az egészet, hát ha esetleg azokba is tudnál segíteni, megköszönném :) vagy valaki imserősöd, aki vágja az egészet ?:D:D

(#711) bandus válasza ►BIG◄ (#710) üzenetére


bandus
veterán

hát, ez vizsgaidőszak közepén felejtős :)
[link]

itt megtalálod leírva a diffegyenletet, ez alapján meg simán ki lehet számolni a 6-os feladatot is. optikában nem vagyok otthon.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#712) artiny


artiny
őstag

Főiskolára szeretnénk felkészülni, milyen könyvet ajánlotok fizikából amiből az alapismereteket elsajátíthatom?
Ipari informatikara jelentkeztem és a fizika,matekkal vannak a nehézségek általában. Könyvet keresek fizikából amivel valmi kis alapszintű ismereteket szeretnék megtanulni.

(#713) lajafix válasza artiny (#712) üzenetére


lajafix
addikt

ugye nem mondod komolyan hogy műszaki fősulira akarsz menni és most akarod elkezdeni a fizikát? nem csak ismétlésre/felmelegítésre kell?

Rock'n Roll

(#714) bozont


bozont
veterán

Sziasztok
Megakadtam kicsit az egyik optika feladatnál, amit jövőhéten kell beadnom. Erről lenne szó: [link] Az alapadatok a lap alján, kurzusszám 10 és helyszám 6.
A 3. kérdésnél akadtam el, pedig nem tűnik olyan vészesnek, de most valahogy nem fog az agyam. Ebben kellene egy kis segítség.

Az 1. kérdésre a megoldás: D= 1,088 1/m ebből kiindulva f= 0,9191m=91,91cm
A 2. kérdésre: k(0)=237,3cm

Az eddigi eredmények biztos jók, van hozzá ellenőrző program.

(#715) róbert gida


róbert gida
tag

Sziasztok !
Két feladatban kellene a segítségetek !
1.
Két helyiség közötti autóbuszjáraton a buszok átlagsebessége egyik irányba 40 km/h a másik irányba 60 km/h.Mekkora az átlagsebesség egy teljes fordulót figyelembe véve ?
A könyv szerint 48 km/h, persze a levezetés érdekelne. :U
2.
Egy vonat 108 km/h sebességgel halad egy hosszú fallal párhuzamosan.Egy utas elsüt egy pisztolyt ,és a viszhangot 2 s-al később hallja. Milyen messze van a síntől a fal ?A hang sebessége 340 m/s.A könyv szerint a 338,6 m a megoldás ,itt is a levezetés érdekelne! :U

Előre is köszönöm a megoldásokat :R

Nyugalom ,a hosszú élet ritka ! Ne igyál bele a medve sörébe!

(#716) Atapi válasza róbert gida (#715) üzenetére


Atapi
senior tag

1. t1 ideig megy 40-nel, t2 ideig 60-nal. a teljes kanyarra az átlagsebesség:

v=(t1*40+t2*60)/(t1+t2)

tételezzük fel, hogy az oda- (s1) és visszaút (s2) egyenlő hosszú: s1=s2
ebből következik s1=s2 --> t1*v1=t2*v2 --> t1=60/40*t2=1,5*t2

behelyettesítve az első egyenletbe:

v=(1,5*40+60)t2/(2,5*t2)=120/2,5=48km/h

2. vv=108km/h=30m/s
t=2s, vh=340m/s

legyen s a hang által megtett teljes út. ez egy megfelelően felvett inerciarendszerben két, egymásra merőleges komponensre bontható: az egyik irány a vonat haladási irányába mutat (y), a másik erre - és így a falra is - merőleges (x). a hang útja eszerint az egyik irányban megegyezik a vonat által megtett úttal (mondjuk azt, hogy csak akkor hallhatja a visszhangot az ember, ha együtt 'is' halad a hang is vonattal a megfelelő irányú terjedési komponense révén), a másik irányban pedig a fal és a vonat távolságának kétszeresével (mert ugye visszaverődik). egyenlet formájában felírva:

s=négyzetgyök((2*x)^2+y^2) (ahol s a hang teljes útja, x a fal távolsága a vonattól, y pedig a vonat által megtett út)

x a kérdéses távolság, a többi a megadott adatok alapján számolható:

y=t*vv=60m
s=t*vh=680=négyzetgyök((x/2)^2+60^2) --> x=négyzetgyök(680^2-60^2)/2=338,67m

ui: mértékegységeket nem nagyon írtam a köztes lépéseknél, ezt így nem illik, de lustaság félegészség. nomeg ne higgy nekem, gondold végig amit írtam, hátha elrontottam valahol :))

(#717) róbert gida válasza Atapi (#716) üzenetére


róbert gida
tag

Köszönöm ,hogy szakítottál időt rám :R .

Nyugalom ,a hosszú élet ritka ! Ne igyál bele a medve sörébe!

(#718) artiny


artiny
őstag

Fizika - alapsulis, középsulis ebookra lenne szükségem behoznia fizikában való hiányoságokat?
elektrotechnikai egyetemre járok és az első szemeszterben közepsulis fizika van.
MIvel ekonomiai kozepbe jartam nem tudok szinte semmit ...

Fizikai szoveges peldakat szeretnem megtanulni megoldani...
Ha tudnatok segiteni :)

(#719) artiny


artiny
őstag

A rézdrót 20 °C hőmérséklet mellett, hosszúsága 50 m. Mennyit fog zsugorodni (rövidülni), ha lehűtjük −25 °C -ra. A réz hőtágulási értéke 1,7 · 10−5 K−1?
az erdeménynek 3,8 cm re kell kijönni. :F

Hogyan kell kiszámolni ?!? :B

(#720) ben11 válasza artiny (#719) üzenetére


ben11
őstag

(#721) FehérHolló válasza artiny (#719) üzenetére


FehérHolló
veterán

Annyi a titka, hogy először vissza kell számolni 0°C-ra a 20°C-on mért értéket. A többi az előző hozzászólásban.

[ Szerkesztve ]

Skynet is real. It's called Google.

(#722) Dark Archon


Dark Archon
addikt

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni a következő feladatokra:

1., Egy v0 =20 m/s sebességű autó előzni akar egy ugyanekkora sebességgel haladó kamiont. Az autó első lökhárítója x1=24 m-re van a kamion hátsó lökhárítójától. Az autó a = 0,6 m/s2 gyorsulással gyorsít és akkor húzódik vissza a kamion vonalába, amikor az autó hátsó rész x2=26 m-re van a kamion elejétől. Az autó l1=4,5m hosszú, a kamion hossza l2=21 m.
a) Mennyi idő kellett az előzéshez?
b) Ezalatt mekkora utat tett meg az autó?
c) Mekkora az autó végső sebessége?

Nem tudom, lehet-e az a) pontnál egyszerűsíteni, mintha álló kamiont előzne, és úgy 75,5m-t kell megtennie az adott gyorsulással?

2., Hajón dolgozó munkásnak egy l = 8 m hosszú, α = 35 o -os hajlásszögű rámpán kell felfelé elindítani a csomagokat. A súrlódási együttható a csomag és a rámpa között µ = 0,3.
a) Mekkora sebességgel kell indítani a csomagot ahhoz, hogy a rámpa tetején megálljon?
b) Egy kollegájának a feladata, hogy elkapja a csomagokat a rámpa tetején, de az egyiket elvéti, így az
visszacsúszik. Mekkora sebességgel ér a csomag a rámpa aljára?

Előre is köszi!

[ Szerkesztve ]

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#723) ben11 válasza Dark Archon (#722) üzenetére


ben11
őstag

1
Jól gondolod,lehet egyszerűsíteni, a vonatkoztatási rendszert a kamion sebességével megegyezően veszed fel,melyben így a kamion állni fog, a megtett út pipa.
Az s=(a*t^2)/2 egyenletet rendezve t-re, megvan az idő, majd a gyorsulásra ismert képletből a végső sebesség: a=sebességváltozás/eltelt idő. Az itt kapott sebességváltozás hozzáadva a v0-hoz kapod a maximális sebességet.

El kell ugranom itthonról kicsit, de ha más nem írja be,jövök a 2-el is.

(#724) nike_ válasza artiny (#719) üzenetére


nike_
addikt

lineáris hőtágulás:

delta l (hosszváltozás) = alfa (lineáris hőtágulási együttható) × l0 (kezdeti hossz) × delta T (hőm. változás)

nálad ez:

delta l = 1,7 × 10-5 1/°C × 50 m × -45°C. °C-kal lehet egyszerűsíteni, marad a méter, ezt átváltod cm-be...

eredmény: -3,8 cm, tehát ennyivel zsugorodott...

(#725) Dark Archon válasza ben11 (#723) üzenetére


Dark Archon
addikt

Köszi, sikerült megoldani. Közben megoldottam a másikat is, mivel megtaláltam a könyvben kidolgozva :DDD

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#726) artiny


artiny
őstag

Köszi fiúk a segítséget

megint adtak olyat amibe beletort a bicskám:

A tó 10 m mély,10 km2 területe; bele lett téve konyhai só NaCL 0, 01 g. Mennyi inon klort fordulna elő 2 cm3 vízben, ha feltételezzük, hogy egyenletesen oldódott fel a só?

megj.: a megoldasnak 2,1 . 10 6( hatodikon) nak kéne kijonni

(#727) horvathd válasza artiny (#726) üzenetére


horvathd
aktív tag

Egy kis kémia az elején:
A NaCl moláris tömege az Na és Cl moláris tömegének összege: 22,99 + 35,453 = 58,443.
A 0,01 g sóban 0,01 / 58,443 = 1,71 * 10^-4 mol NaCl van.

A tó felszíne 10 km2 = 10^7 m2
Térfogata = 10 * 10^7 m3 = 10^8 m3 = 10^14 cm3

Az egész tó 2 cm3 / 10^14 cm3 = 2 * 10^-14 hányad részét kell vizsgálni.

A NaCl vízben teljesen Na+ és Cl- ionokra bomlik, így a teljes tóban 1,71 * 10^-4 mol Cl- ion lesz. A 2 cm3-ben pedig (1,71 * 10^-4) * (2 * 10^-14) = 3,42 * 10^-18 mol

A kapott eredményt beszorozva az Avogadro számmal: (3,42 * 10^-18) * (6 * 10^23) = 2,05 * 10^6 ~ 2,1 * 10^6 db Cl- ion lesz 2 cm3-nyi vízben.

[ Szerkesztve ]

"The Kid just rages for a while."

(#728) artiny válasza horvathd (#727) üzenetére


artiny
őstag

Húúh köszi szépen :)

ez biztos nem pattant volna ki a fejemből...most per pillanat nincs idom áttanulmányozni,de hamarosan vissza nézek ide és átgondolom hogyan is jött ki :)

Köszi meg1x

(#733) Komplikato


Komplikato
veterán

Tudom ez nem pont ide való, de valaki el tudná magyarázni nekem, mi a fene látható a videón?
Quantum trapping
Nem kéne a a szupravezetőnek is baromi hidegnek lennie? És miféle jelenség ez a "trapping"???

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#734) Atapi válasza Komplikato (#733) üzenetére


Atapi
senior tag

nem sokat értek a szupravezetőkhöz, de a videón egyedül a szupravezető a hideg. a szupravezető abban a korongban van benne valahogy, aminek jég borítja a külsejét, és mindenféle mágnespálya felett lebegtetik. egy kis info: Mágneses lebegő vonat modellje. trapping alatt szerintem a fluxusrögzítést értik a videóban.

(#735) Komplikato válasza Atapi (#734) üzenetére


Komplikato
veterán

Köszi szépen. Közben találtam kisebb nagyobb magyarázatokat erre a fluxus csatorna, fluxus rögzítés témára. Elég érdekes :)

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#736) dudika10


dudika10
veterán

Üdv!

Látom nem nagyon pörög a topik, de hátha.

Ez volna a problémám. Örülnék neki, ha valaki tudna segíteni. :B

:R

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#737) Dark Archon


Dark Archon
addikt

Segítséget szeretnék kérni a következőhöz:
Membrán egy pontja 0,45 mm amplitúdójú, 512 Hz frekvenciájú harmonikus rezgést végez. Mekkora a maximális gyorsulás? Mekkora a maximális sebesség? Mekkora az elmozdulás és a sebesség az egyensúlyi helyzeten történő átjutás után 1,2 ms-mal, és 3 ms-mal?
A következő képleteket találtam hozzá, alkalmazni viszont nem megy (nem találok hasonló feladatot a feladatgyűjteményben):
omega=2*pi*f
v(t)=A*omega0*cos(omega0*t+fi0)
a(t)=-A*omega0^2*sin(omega0*t+fi0)

Előre is köszi!

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#738) dudika10 válasza Dark Archon (#737) üzenetére


dudika10
veterán

Maximális gyorsulása ott lesz, ahol sin=1 vagy -1, mivel a sin+-1 közt mozog.

a(max)= 0,0045m * (2*pí*512Hz)**2 * 1

Max sebessége akkor lesz, ha cos=1.

v(max)= 0,0045m * 2*pí*512Hz * 1

FÍ0 nincs, így azzal nem kell számolni.

y(t)=A*sin(omega * t)
Ebbe is be kell helyettesíteni a t-ket amiket megad a feladat.
És ugyan ezeket a t-ket a v(t)-be is be kell helyettesíteni.

Ez egy sima behelyettesítéses feladat. Semmit nem kell csinálnod nagyjából csak bepötyögni a megfelelő (átváltott!) értékeket a számológépbe megfelelő sorrendben.

Ne felejtsd, a centiméter és a ms fals eredményt ad. Méterbe, másodpercbe és hasonlókba kell váltani az értékeket mielőtt behelyettesíted.

Remélem érthető minden.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#739) Dark Archon válasza dudika10 (#738) üzenetére


Dark Archon
addikt

Köszi szépen :R

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#740) artiny


artiny
őstag

Fizika - mozgással kapcsolatos feladatok, valki aki megtudja oldani?
En nem tudom oket megoldani valki aki érti oket es megtudna oldani,kepletek amiket hasznalni kell én aztan mar behelyetesitem és kiszámlom....

1) Egy fiu eldobott egy követ vízszintes irányba. A kő a vízszintes felülületű földre esett 15 m távolságba a hajítástól és 0,6 s a kő elegendésétől.
a) Milyen gyorsan szállt a kő az elengedés pilanatában és milyen gyorsasággal érkezett a földre a kő? >{25 m/s,25,71 m/s}<
b)Milyen magasra volt hajítva a kő? >{1.8 m}<

2) A posta repulo ledobja a csomagot a tengerbe egy hajó k¸ozelébe. A repulo gyorsasága a földfelszinehez kepest 180 km/h,a hajo gyorsasaga (ugyan olyan nehéz) 36 km/h. A repulo 320m magasan repul. Milyen távolságra a hajotol kell elengednie a repulorol a csomagot,hogy kozvetlen kozeleben esen le a hajohoz,ha a repulo ugyan olyan iranyba halad mint a hajo? (a hajo meretet nem vesszuk figyelembe)
>{320 m és 480 m}<

3)Egy kozepkori vartoronybol 25m magas,kilet love egy ko 15 m/s 30 fokos szogben:
a)milyen hosszan repult a ko? >{3,11 s}<
b)milyen tavolsagra kell allnia a tamadoknak,hogy netalaljak el oket? >{41,1 m}<
c)milyen gyorsasággal erkezik a foldre a ko?(a levego ellenálásat nem kell figyelembe venni) >{26 ,7 m/s}<

4) A sportversenyen elhajitnak egy golyot 2,0 m magasba, 13 m/s gyorsasaggal. Rajzoljak le a roppalyat a golyo kozepenek,kordinatak (x,y) 45 fokos szognek. Magyarazzak meg miert nem lehet elerni a legjobb sport teljesitmenyt. Probaljak meg ugyan ebbe a kordinata rendszerben meghatarozni a golyo mozgasat 38 fokos szogben.

(#741) dudika10 válasza artiny (#740) üzenetére


dudika10
veterán

Ezek sima 1-2-3 ismeretlenes egyenletrendszerek lesznek. Ha lesz kis időm megcsinálom őket.

Elindulásnak: kinyitod a függvénytáblázatod a hajításos résznél. Ez a fizika rész második lapja talán. Ha újféle színes fgv táblád van, akkor a kék rész második oldalát keresd.

Majd lerajzolod az első feladatot.
Amivel máris problémában vagyok, mert most ferde vagy vízszintes hajítás?
Ha vízszintes akkor a fiú magasságával kell számolni, ha ferde, akkor pedig a fiú magassága 0 és ferde hajítással kell számolni. De minden bizonnyal az első, csak hibásan írtad a b) kérdést.

Ha lerajzoltad a feladatot, megkeresed a függvénytáblában azokat a képleteket, amik tartalmazzák azokat az adatokat, amire a kérdés kíváncsi.
Majd elkezdesz birkózni a feladattal.

Le is írom az első feladatot. A második is ugyan ilyen, csak bekerül egy hajó által megtett út, hajó sebesség, de a hajó ideje ugyan annyi lesz mint a csomag ideje. Ez +1 egyenletet jelent.

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#742) dudika10


dudika10
veterán

Itt az első feladat.
A felhasznált elveket odaírtam, kivéve az első alapelvet, miszerint a mozgás felbontható olyan módon, ahogy én azt most felbontottam.
(Bocsánat, hogy a sebességeket nagy V-vel jelöltem, de egyszerűbb volt mint mindenhol alsó indexezni.)
Azt is elfelejtettem odaírni, hogy a sebességek vektorok, tehát vektorokként kell kezelni őket.

Ezek alapján az összes feladatot meg kell tudni oldani.
2.) ugyan ilyen jellegű feladat, egyenletrendszer lesz benne, de így ránézésre első fokó, nem hiszem, hogy problémát okoz.
3.) sima ferde hajítás. Ehhez csak ki kell nyitni a függvénytáblát és a megadott képletekbe behelyettesíteni azokat az adatokat, amiket megadtak.
4.) ez a feladat nem magyarul van, ezt vidd a nyelvész topikba, hogy fordítsák le... :N

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#743) artiny válasza dudika10 (#742) üzenetére


artiny
őstag

Szia most jottem haza sulibol...nincs idom ezért csak holnap fogom attanulmanyozni delutan.

Nagyon szepen kosznom a segítséged.....1000 hála érte :R

(#744) dudika10 válasza artiny (#743) üzenetére


dudika10
veterán

Az iskolákban nem őszi szünet vagy micsoda van? :)

Át tanulmányozni? Az első és a második és a harmadik is behelyettesítés szintű feladat nagyjából, nincs ezen mit áttanulmányozni. Tessék memorizálni a képleteket, a többi egyszerű általános iskolás matematika (itt). ;)

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#745) artiny válasza dudika10 (#744) üzenetére


artiny
őstag

basszus nem tudom a másodikat kiszámítani :o :)) :W

adva van:

h (magasság) = 320 m
Vx(repcsi) = 180 km/h
Vy = 36 km/h
__________________________

itt valmi s-t (tavolsagot kell majd kiszamolni)

s = V * t

t = s/v

milyen kepleteket kell hasznalni?

(#746) dudika10 válasza artiny (#745) üzenetére


dudika10
veterán

Nem.

A repülőnek van egy Vx sebessége és a hajónak is van egy Vx sebessége.
Az ajándéknak lesz egy Vy sebessége és egy Vx sebessége.
Vx egyenlő a repülőgép Vx sebességével.
A Vy pedig folyamatosan nőni fog, a gyorsulás g lesz.

A feladat picit másként:
A repülő egy magasságból ledob egy csomagot ami egy parabola pályán leesik a földre.
Mire leesik a csomag a földre a v sebességgel közlekedő hajó pont odaér, ahova az leesett.

Számítsa ki a csomag mozgásának az időtartamát (a vízszintes hajítás és a függőleges ejtés időtartama azonos magasságból azonos, lásd Lőwy-féle ejtőgép)!
(Itt az s=a/2*t^2 összefüggést kell helyesen alkalmazni egy 0 kezdősebességű, egyenletesen gyorsuló mozgásra).

Ha már tudja a mozgás időtartamát, akkor számolja ki, hogy ez idő alatt az x tengely mentén mennyit mozdult el a csomag. (Itt a s=v*t összefüggést kell megfelelően alkalmazni.)

Ha már tudja, hogy hova esett a csomag, akkor számolja ki, hogy az a hajó, ami pont oda ért, honnan indult, amikor a csomag is elindult a repülőből.
(Szintén s=v*t)

Remélem ennyi rávezetéssel már sikerül. :)

Meg is csinálhatnám, de abból nem tanulnál. Az első mintájára kell ezt is megcsinálni, csak picit bonyolultabb. Viszont így végiggondolva tévedtem amikor ránézve azt mondtam, hogy egyenletrendszer lesz benne. Meg lehet oldani egyenletrendszer nélkül is gond nélkül. Csak jól kell tagolni a feladatot. :K

A megoldás azért ad meg 2 adatot, mert a milyen távolság szintén pitagorsz tétellel számolandó és ezért megadják az x és y távolságokat. ;)

Egyébként lassan meghívhatsz egy sörre, mert ingyen órákat adok itt neked... :P

[ Szerkesztve ]

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#747) n00n


n00n
őstag

Sziasztok!

Hálózatszámítással barátkozok, viszont van egy dolog amit nem értek. Adott egy rezisztív hálózat, a fagráfja be van rajzolva és elkészültek a vágatok. Erre kellene felírni a vágategyenleteket. Fel is van írva, viszont nem értem, hogy miképpen. Addig világos, hogy azok az ágak kellenek amiket elvágunk. De mi szabja meg az előjelet? Mert pl a vágat1 és a vágat2-ben is ugyanaz az I2 előjele, pedig az egyikbe belemegy a másikból kijön. Én eddig azt hittem, hogy az áram iránya a döntő. De ezek szerint nem. Valaki eltudná nekem magyarázni?

Kép:

[ Szerkesztve ]

(#748) Dark Archon válasza n00n (#747) üzenetére


Dark Archon
addikt

A csomópontokhoz kell viszonyítani (a csomópontokra kell felírni az egyenletet). A "befolyó" pozitív, a "kifolyó" negatív előjelet kap. "A csomópontba befolyó és a kifolyó áramok előjelhelyes összege 0".

De mielőtt ennek nekilátsz, vagy csak áram-, vagy csak fesz.generátorokat tartalmazhat az áramkör. Csak fesz. generátorok esetén: hurokáramok módszer, csak áramgenerátorok esetén: csomóponti módszer. Bár ahogy ezt a kapcsolást elnézem - ha nem alakítható át sehogy sem - a szuperpozició lesz a nyerő megoldás.

Ius1 - I1 + Ius2 = 0
I1 - I2 + Is = 0
-Is - Ius2 - I3 = 0

(azért nézd át, mert én is belehülyülök néha)

[ Szerkesztve ]

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#749) Dark Archon válasza Dark Archon (#748) üzenetére


Dark Archon
addikt

ui.: nyilván ennek fel lehet írni a negáltját, de az a legjobb, ha úgy jegyzed meg, hogy ami a csomópontba folyik, az pozitív előjelet kap és kész.

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Cube Nature EXC | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#750) n00n válasza Dark Archon (#748) üzenetére


n00n
őstag

De mielőtt ennek nekilátsz, vagy csak áram-, vagy csak fesz.generátorokat tartalmazhat az áramkör.

Na ez akkor nem világos. Nem pont ez a lényeg a fagráf felírásnak (ahol meg van szabva, hogy mi lehet kötőél, illetve faág)? Mert ezekben a példákban ugyanebbe a fagráfba rajzolnak bele hurkokat is. :U

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.