Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#801) #56474624 válasza #56474624 (#798) üzenetére


#56474624
törölt tag

Hát ez sokkal bonyolultabb feladat, mint elsőre gondolná az ember. :)
De biztosan megcsúszhat, hiszen a körpályán tartáshoz eleve kell egy sugárirányú (kp. felé mutató) erő, aminek a vízszintes komponensét a tapadási súrlódási erő kell hogy biztosítsa.
A függőleges komponenst a nehézségi erő adja, na de a rúd és talaj közti nyomóerő folyamatosan változik, hiszen a centripetális erő sugárirányba, kifelé mutat, azaz ennek a függőleges komponense levonódik a nehézségi erőből. És ha hozzávesszük azt is, hogy közben még gyorsul is... Bonyolult, nagyon bonyolult. Elő kéne venni papírt, ceruzát, és oda is rajzolgatni. :O
Egyébként simán oktv döntős feladat lehetne. :K

(#802) artiny


artiny
őstag

Tudnátok neten elérhető fizika munkafuzetet megoldások levezetésével (kozepsulis, gimis)?

(#803) fpeter07 válasza artiny (#802) üzenetére


fpeter07
veterán

Én ezt használom:
Szakközépiskolai Összefoglaló feladatgyűjtemény FIZIKA
Lövey - Bogár Szakközépiskolai Összefoglaló feladatgyűjtemény FIZIKA Megoldások I.

Minden egyes feladat le van vezetve érthetően. Idén igen sokat fogom használni, úgy vélem.

(#804) artiny


artiny
őstag

FIZIKA - elmagyarázná valaki, hogy miért kellet a ARCTG használni?
A feladat magyrul: melyik megmentonek kell nagyobb erot kifejteni a kotelre.

Neme ertem,hogy miert kell arctg haszánálni (nem tudom melyik szogfugvenyt kéne, arctg )
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/66/Graf_arctg.svg/260px-Graf_arctg.svg.png
Lentrol felfele (a bal oldali bábu lejjebb van a fenti magasabban ?!? ezert)

Amit narancsal kijeloltem. Azokhoz a reszekhez tudna valki megjegyzést(magyarazatot) fuzni,hogy miert ugy van...

http://kepfeltoltes.hu/120917/1__3__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

http://kepfeltoltes.hu/120917/1__4__www.kepfeltoltes.hu_.jpg

(#805) Jester01 válasza artiny (#804) üzenetére


Jester01
veterán

A tangens derékszögű háromszögben a szemközti befogó osztva a mellette lévővel.
Az arctg (arkusz tangens) a tangens inverze.
Az ábrából és a fenti tangens definícióból:
tg alfa = szemközti / mellette = 2 / 2
Invertálás után
alfa = arctg(2/2)
Hasonlóan bétára is.
Mivel az ember nyugalomban van, így az erők eredője 0. A (2) egyenlet a függőleges komponensekre míg a (3) a vízszintesre írja ezt le. A megjelölt rész már csak az átrendezés és behelyettesítés, figyelembe véve, hogy tg=sin/cos

Jester

(#806) artiny válasza Jester01 (#805) üzenetére


artiny
őstag

Köszönöm.

Olyan anyagot nem tudsz ahonnan a trigonometriat megtanulnam olyan szinten,hogy ne legyen gondom vele a fizika pl.nál?

(#807) fpeter07


fpeter07
veterán

Most olvasom az Idő rövid történetét másodjára, igaz most németül. A nyelvezete egyáltalán nem bonyolult. A leírás viszont néha gondolkodóba ejt, de ez nem a nyelv miatt van. ;) Vannak benne érdekes dolgok. Kíváncsi lennék egy-egy elmélet felállítása mennyi munkával jár.

(#808) artiny


artiny
őstag

FIZIKA 1 -hez tudnátok tankönyvet ajánlani?
neten elerheto konyv,tankonyv kene, Fizika 1 hez (kinematika,dinamika...)
Mivel nem MO.n tanulok ezert kéne amit tik használtok esetleg peldatar is megoldasokkal - ha van valkinek legyen szives elkuldeni.

(#809) fps8


fps8
senior tag

Sziasztok.
Írok egy regényt, ami még jelenleg elég gyerek cipőben jár de azért nem szeretnék badarságokat belefogalmazni. Szükségem lenne egy hozzávetőlegesen alapos fizikai számításra.
Adott egy jármű, ami a hangsebesség 4x-ére képes. Meg kell tennie 25km-t benne utasokkal. Mi az a legrövidebb idő, ami alatt meg tudja úgy tenni ezt az utat anélkül hogy az utasok épségét károsítaná. Eddigi kutatásaim szerint legyen mondjuk maximum 3.5G gyorsulással számolva úgy, hogy a lassulási idő se lépje túl a 3.5G-t. A járműben utazó emberek merőlegesen felfelé közlekednek (nem tudom ez mennyiben befolyásolja a dolgot) és fekvő helyzetben vannak 3-pontos biztonsági övvel lekötve akár az űrhajósok.
Nem baj ha nem teljesen pontos választ kapok, egy hozzávetőleges idő is elég, mert nem fogom pontosan megírni az időt csak nagyjából. Én első sorban olyan 4-percre tippelnék, de abszolút csak hasra ütve :DD .

"War... war never changes"

(#810) luciferc válasza fps8 (#809) üzenetére


luciferc
őstag

Hm. Van egy kis gond. A hangsebesség négyszerese legyen mondjuk 1350 m/s. Ha a gyorsulás 3.5g, az 35m/s2. Ilyen gyorsulással 38.57 másodperc kell ahhoz, hogy elérje a hangsebesség négyszeresét. Ennyi idő alatt viszont kb 26km-t tesz meg a jármű, és még hol a fékezés, ami ugyanilyen módon lassulva újabb 26km.

Ha a 25 km a fix, akkor 3.5g gyorsulással 26.7s alatt felgyorsul 935m/s-ra, majd ugyanennyi idő alatt szépen megáll és megtett 25km-t. Az utazás kb 53 másodperc, a sebesség viszont mindössze a hangsebesség 2.8-szorosa. Ugyanakkor meglehetősen furcsa az utazás, mivel az út felében gyorsítunk, majd lassítunk.

Ha a sebesség a fix, akkor persze a távolság fog változni.

Végül persze az is lehet, hogy eldöntöd mennyi ideig tartson az út. Látszik, hogy túl nagy sebességet akarsz túl rövid úton/túl kis gyorsulással elérni.

Mi lenne ha lenne antigravitáció a járműben, és akkor lehetne akár 10-20-50-100g is a gyorsulás?

(#811) Jester01 válasza luciferc (#810) üzenetére


Jester01
veterán

Nekem is ennyi jött ki :K

Jester

(#812) fps8 válasza fps8 (#809) üzenetére


fps8
senior tag

Kapzsigálom :D a távolság nem változhat mert az fix, de lehet hogy a sebességen és a gyorsulás mértékén csökkentek picit.
Hogyan állítsam be a járművet úgy, hogy kb 2-perc alatt tegye meg a távolságot, és a gyorsulás elviselhető legyen de ne legyen kényelmes azért?

[ Szerkesztve ]

"War... war never changes"

(#813) fps8


fps8
senior tag

Illetve még az is fontos, hogy a jármű (ami esetünkben egy spéci lift) túlszárnyaljon minden jelenlegi földi technológiát viszont ne túl hajmeresztő módon. Nem akarom hogy gyorsabb legyen egy vadászrepülőnél, csak az általános mindennapi földi járműveknél legyen lényegesen jobb.

[ Szerkesztve ]

"War... war never changes"

(#814) Jester01 válasza fps8 (#813) üzenetére


Jester01
veterán

Lényegesen jobb nem lesz, mert a kínai mágnesvasút 7 perc alatt teszi meg a 25km-t. Persze nem fölfelé :DD

Jester

(#815) fps8 válasza luciferc (#810) üzenetére


fps8
senior tag

A gyorsulás és lassítás furcsasága nem mérvadó, mert a lift több szintről szállít embereket, és ez a 25km a legrövidebb útja.

"War... war never changes"

(#816) fps8 válasza Jester01 (#814) üzenetére


fps8
senior tag

Értem. Legyen akkor 2x hangsebesség a max, és maradjon a gyorsulása. Akkor úgy másfél perc?

"War... war never changes"

(#817) luciferc válasza fps8 (#816) üzenetére


luciferc
őstag

Nem. Nem arányosan változnak a dolgok, pontosabban nem lineárisan.

Ha a max sebesség mondjuk 300m/s (ami kiküszöböli a hangrobbanást is), a gyorsulás meg 3g, azaz 30m/s2, akkor a gyorsítás 10s, ez alatt megtesz 1.5km-t. A lassítás ugyanilyen. A maradék 22 km-t állandó sebességgel kényelmesen utazva (nincs gyorsulás) teszi meg 73s alatt, vagyis a teljes út kicsit több mint 1.5 perc.

Ha két perc alatt akarsz menni és úgy, hogy végig gyorsulás legyen (vagyis kényelmetlen legyen), ahhoz mindössze 0.7g gyorsulás dukál. Kegyetlen a fizika :)
Másfél percnél ugyanez kicsit több, mint 1.2g, ez kicsit nagyobb mint egy Bugatti Veyron gyorsulása 0-100km/h-ig (persze az sem állandó).

Ja, még valami. Ha ez a legrövidebb útja, akkor csak jelzem, hogy a kétszer ekkora úthoz nem kétszer ennyi idő kell!

[ Szerkesztve ]

(#818) Jester01


Jester01
veterán

Mellesleg ha van egy kis gyorsulásmentes szakasz akkor ott van idő átfordítani a kabint, hogy a lassulás is relatíve ugyanabba az irányba mutasson.

Továbbá nem szabad elfelejtkezni a gravitációról sem. Ugye ha talajszintről indulsz 3.5g-vel, akkor érzetre az 4.5g lesz.

Jester

(#819) fps8 válasza luciferc (#817) üzenetére


fps8
senior tag

Igazából ez a megoldás tetszik :C
A masina tudhat 2x-es hangsebességet, de ebben az esetben biztonsági szempontból felesleges kihasználnia. A lényeg hogy a technológia ismeretlen és kihasználatlan a földön, amit az általam kreált szintén földi faj ügyesen kihasznál. :))

"War... war never changes"

(#820) fps8 válasza fps8 (#819) üzenetére


fps8
senior tag

Ezen ismeretek birtokában a következőképpen fog kinézni a történet:
A gép 2x-es hangsebességre képes, de utasokkal az ennél jóval kényelmesebb 300m/s sebességgel megy mindezt úgy, hogy a gyorsulás semmilyen esetben se menjen 3g fölé. Aztán a lassulás már kicsit enyhébb formában történik, miután az ülések visszaálltak nem ellenkező, de függőleges ülő helyzetbe. Így az esetünkben megtett 25km nagyjából 2-percig tart.
Üresjáratban pedig kinyomatja a maxot magából
:B
Remélem így korrekt a dolog.

Utolsó kérdés. A hangrobbanás mennyire károsítja azokat a személyeket akik mellett 2x-es sebességgel elhúz a lift olyan 10-20m-es távolságban?

[ Szerkesztve ]

"War... war never changes"

(#821) fps8


fps8
senior tag

Vagy a hangrobbanás csak gyorsuláskor jön létre?

"War... war never changes"

(#822) fps8


fps8
senior tag

Kérdés félretéve :D idő közben megvilágosodtam :U
[link] -ez a prezentáció valami csúcs :)

"War... war never changes"

(#823) fps8


fps8
senior tag

Ajánlanátok nekem valami egyszerű összefoglalót az áramról?
Igazából szégyenlem, de tök nem maradt meg semmi annó az iskolából erről a témakörről.
Szeretném a fejemben tisztába tenni hogy mi a feszültség, az áramerősség, melyikből mennyit bír ki egy ember, mi kell ahhoz hogy a hegesztő berendezés hegesszen, miért nem ráz meg a fém amin az ív keletkezik, meg az ilyen alapvető dolgokat. A lényeg hogy teljesen 0 tudással is megértsem. :DDD

"War... war never changes"

(#824) fpeter07 válasza fps8 (#823) üzenetére


fpeter07
veterán

Nekem nem a legkedvesebb témaköröm, de most még úgy is csak a hőtannál tartok.
[link]Ezen az oldalon sok érdekes dolgot találhatsz, van keresője is az oldalnak, így egyszerűbb megtalálhatod az áramról szóló írásokat.

(#825) fps8 válasza fpeter07 (#824) üzenetére


fps8
senior tag

Uhh, ennyi erővel a régi fizika könyvemet is lapozgathatnám. Köszönöm a választ, de azért mégis csak jobban örülnék egy konkrétan hülyéknek készült árammal kapcsolatos kisvideónak vagy ilyesminek.
Az se baj ha angolul van, azt is megértem. :U

[ Szerkesztve ]

"War... war never changes"

(#826) fps8


fps8
senior tag

No, semmi egyéb javaslat? :(

"War... war never changes"

(#827) fps8 válasza fps8 (#826) üzenetére


fps8
senior tag

Up a kérdésemnek! :U

"War... war never changes"

(#828) fpeter07


fpeter07
veterán

Ugyan nem teljesen a fizikához tartozik egy adott tétel, ill. feladat bizonyítása vektorokkal, de tudtok valamilyen segítséget adni, hogyan kell elkezdeni és végigvinni egy bizonyítást? Próbálkozom természetesen, de ha egy új feladatot kapok, fogalmam sincs hogy kellene nekifogni.

(#829) fpeter07 válasza fpeter07 (#828) üzenetére


fpeter07
veterán

Ezt az oldalt merem ajánlani, ha valaki hasonló cipőben jár. [link]

(#830) ngabor2


ngabor2
nagyúr

általános iskolai fizikaverseny, de ennél a 2 feladatnál nagyon megakadtunk...

tud valaki segíteni, levezetéssel? én csak az egyszerű, vagy egymás utáni eseteket ismerem, ilyen kacifántosat már nem.

(#831) Jester01 válasza ngabor2 (#830) üzenetére


Jester01
veterán

Az 57-es az triviális csak át kell rajzolni kicsit átláthatóbb formára. Nincs benne hurok, csak néhány soros meg párhuzamos kapcsolás.

Az 58-as az híd, ott ha nem akarunk nagyon mélyre ásni akkor az adott értékekből felismerjük, hogy kiegyensúlyozott, tehát a középső 10 Ohm-os ellenálláson nem folyik áram (mivel 2:4=6:12). Ha pedig így van, akkor el is hagyható, onnan pedig ez is egyszerű.

Mondjam tovább, vagy ennyi már elég volt?

[ Szerkesztve ]

Jester

(#832) ngabor2 válasza Jester01 (#831) üzenetére


ngabor2
nagyúr

lehet, hogy most fáradt vagyok hozzá, de nem sikerült hurokmentesre átrajzolnom. le tudod írni sorba, hogy mik vannak sorba/párhuzamosan kötve?

a másikat asszem értem... valamennyire, bár ezt így nem tanultuk.

(#833) Jester01 válasza ngabor2 (#832) üzenetére


Jester01
veterán

Jester

(#834) ngabor2 válasza Jester01 (#833) üzenetére


ngabor2
nagyúr

köszi, erre nem hiszem, hogy rájöttem volna. gyors fejszámolás után 10 ohm. remélem nem számoltam el...

[ Szerkesztve ]

(#835) ngabor2


ngabor2
nagyúr

no, még egy feladattípus, ami kimaradt az életemből:

Peti 10kg-t bír emelni, Pisti a dupláját. Hol fogják meg a 6 méter hosszú, 30kg tömegű rudat, hogy máshova vigyék?

addig eljutottam, hogy forgatónyomaték, meg (talán) egykarú emelő, de itt megállt a tudomány.

az ez utáni feladatok vagy hasonló típusúak, vagy már sikerült megoldani. még biztos lesz olyan, ahol megakadunk.

[ Szerkesztve ]

(#836) Jester01 válasza ngabor2 (#835) üzenetére


Jester01
veterán

Most akkor vonszolni akarják? Az egyik végét a földön?

Jester

(#837) fpeter07 válasza Jester01 (#836) üzenetére


fpeter07
veterán

Szerintem úgy értik, hogy a rúd egy-egy végét fogják meg és úgy helyezik arrébb. Az erőkarokat kellene megtudni.

(#838) ngabor2 válasza Jester01 (#836) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem, arrébb kell vinni. nekem ebből az következik, hogy fel kell emelni.

számolás nélkül valami olyasmire tippelek, hogy az erősebbik az 1/3-nál, a másik gyerek a végénél fogja meg. de több megoldás is van a leírás szerint.

(#839) Jester01 válasza ngabor2 (#838) üzenetére


Jester01
veterán

Nem, az erősebbiknek akkor 1/4-nél kell fogni. y=x/2+1/4
A megoldást kicsit később írom részletesen.

Jester

(#840) Jester01 válasza Jester01 (#839) üzenetére


Jester01
veterán

Ugye ketten éppen elbírják a rudat, szóval ezzel sok variációs lehetőség nincs, az erők éppen kiegyenlítik egymást.

Először nézzük az extrém eseteket. Munkavédelmileg nem szerencsés, de vihetik a rudat felállítva, alul ketten fogják. A feladat nem tér ki az emberek magasságára illetve, hogy milyen magasan tudják fogni a rudat. Tehát elvileg vihetnék ferdén is, ezzel a lehetőséggel a továbbiakban nem foglalkozunk :N

Tegyük fel, hogy a rúd homogén és persze merev valamint vízszintes.
A távolságokat mérjük a rúd hosszával, az erőket pedig a rúd súlyával (vagyis Peti 1/3, Pisti 2/3 egységnyi erőt fejt ki) és nézzük a helyzetet Peti szemszögéből.

Mivel a rúd homogén így a Petitől balra eső x hosszú darab súlya x, vagyis F1=x és ennek a darabnak a tömegközéppontja Petitől x/2 távolságra van. Hasonlóképpen a jobb oldalon F2=1-x és az erőkar (1-x)/2. Mint említettük Pisti 2/3 egységnyi erőt fejt ki, Petitől 1-x-y távolságra. A forgatónyomatékokat előjelhelyesen összegezve nullát kell kapjunk mivel a rúd nem forog.

M1 + MPisti - M2 = 0
x * x/2 + 2/3 * (1-x-y) - (1-x)(1-x)/2 = 0
x²/2 + 2/3 - 2x/3 - 2y/3 - (1 - 2x + x²)/2 = 0
2/3 - 2x/3 - 2y/3 - 1/2 + x = 0
1/6 + x/3 - 2y/3 = 0
1 + 2x - 4y = 0
4y = 2x + 1
y = x/2 + 1/4

Pisti szemszögéből felírva ugyanez adódik.

Jester

(#841) tixem


tixem
addikt

Sziasztok!

Ezekben a feladatokban lenne szükségem egy kis segítségre, főleg a 3-asban az totál homály :F Köszönöm :R

Galaxy S24 Ultra 1TB ||| ( •_•) ( •_•)>⌐■-■ (⌐■_■)

(#842) artiny


artiny
őstag

Harmonikus oszcillátornak mi az egyenlete?
ez :U :

x(t) = x .cos (ω.t + ϕ)

(#843) fps8


fps8
senior tag

Hali!
Korábban már kértem segítséget a könyvemhez, most megint szükségem lenne rá. Kifejtem kicsit részletesebben:
Adott egy regény amit írok. Adott benne egy evolúciós közeg, ami a földünk felszíne alatt 35km-mélyen fejlődött ki. Adott a lenti élővilág "csúcsa" egy emberhez hasonlatos, gondolkodó faj. Most ki kéne találnom hogy hogyan érvényesüljön az idő fogalma náluk. Nem arra vagyok kíváncsi hogy mivel mérhetik és hogyan, hanem inkább az érdekelne hogy mihez tudnak viszonyítani és a viszonyított alapban milyen mértékű idő intervallumokat használhatnak a mi méréseinkhez képest.
Példának okáért kiemelném azt hogy 'napok' vagy egy földi átlagos nappal megegyező intervallumot nem használnék, mert lenn nincsen éjszaka és nappal váltakozása. Előfordulhat ugyan hogy mérhető, de egy éppen kialakuló gondolkodó faj, először a nyilvánvaló tényekre hajaz ami eszközök nélkül is megfigyelhető. Gondolok itt példának okáért az árapályra. Csak sajnos nem tudom, hogy a hold és a nap tömegvonzása érvényesülhet e a 35km-mélyen elterülő forró láva-óceán állapotára....
Bármilyen ötletetek is van, ne habozzátok leírni!

Egy kérésem van, ne legyen túlságosan adatokhoz kötve, mert ha nagyon belemegyek részletekbe akkor cáfolható lesz az írás. Tudom alapja nincsen, de azt szeretném hogy olyan legyen a könyv kicsit mint a Matrix... se cáfolni, sem bizonyítani nem lehet.

"War... war never changes"

(#844) artiny


artiny
őstag

Hogy lessz a megoldás -Felbondtani a forgatónyomatékot és tehetetlenségi nyomatékot a komponenseire, ami párhuzamos a tengelyre és merőleges a tengelyre?
ez a megoldas?:
mg sin α = mg.f cos α

(#845) alpihun


alpihun
senior tag

Hali!

Volna pár kérdésem (nyolcadik osztályos fizika).
Kérdéseket privátban teszem fel, nem szeretnék lebukni (új tanár van, még nem ismerjük eléggé, akár itt is lehet aktív tag).

Én is segítek, ha tudok :) (ezt csak azért, hátha ösztönöz)! Egy pirosat is dobhatok majd.

Tehát ha tudsz segíteni dobj egy privátot.
Ja és sürgős (nem kicsit, nagyon)!

Bagoly mondja verébnek, hogy nagy a feje, búsuljon a ló.

(#846) artiny


artiny
őstag

MATEK, FIZIKA - valaki megtudná oldani vagy segíteni a feladatban?
Számolja ki a koeficientet a k,q egyenletnek, ami kifejezi a Ux jel átváltást fizikai mértékegységre X -re. A feszultség Ux az A/D átváltónak, amelyet alakítunk azonos méretű számra. Az ellenállás R átalakítja az aktuális jelet feszültség bemenet A/D-re.
Egyenlet X = k* Ux+ q

http://i.imgur.com/TPSTX4L.jpg

(#847) asuspc96


asuspc96
senior tag

él még a totyik ? :F

(#848) Jester01 válasza asuspc96 (#847) üzenetére


Jester01
veterán

Csak ha valaki kérdez valami fizikásat ;)

Jester

(#849) asuspc96 válasza Jester01 (#848) üzenetére


asuspc96
senior tag

oké tehát

ITT, hogyan jönnek ki az egyenletek ?
pl. a rúd....ha a közepénél van miért kell osztani 12-vel és ha a végén miért pont 3-mal ?

(#850) Jester01 válasza asuspc96 (#849) üzenetére


Jester01
veterán

Fel kell osztani a rudat végtelen kicsi darabokra és összegezni az mr² tényezőket, vagyis integrálással. Az icipici dr hosszú darab tömege homogén eloszlás esetén a teljes rúd tömegéhez képest arányosan kevesebb, vagyis dm=m*dr/L, az integrálunk tehát:

I = int 0->L (dm*r²) = int 0->L (m/L*dr*r²) =
= m/L * int 0->L (r² dr) = m/L*L³/3 = mL²/3

Az egyik a másikból egyébként már következik az összegzés miatt integrálás nélkül is. Ugye az első eset tulajdonképpen két L/2 hosszú rúd a végén pörgetve, tehát
Icenter = 2*Iend(L/2) = 2 * (m / 2) * (L/2)² / 3 = mL² / 12

[ Szerkesztve ]

Jester

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.