Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#451) (Bundás)


(Bundás)
addikt

Miért van az, hogy hideg vízben hamarabb kiolvad a fagyasztott hús, mint melegben? :)

(#452) Szekkancspet


Szekkancspet
csendes tag

Sziasztok!
A kérdés a következő: Ha két elektromágneses hullám úgy interferál, hogy teljesen kioltják egymást, hová tűnik a hullámok által képviselt energia? Nem sérül az energia-megmaradás törvénye?

(#453) Szekkancspet


Szekkancspet
csendes tag

Sziasztok!
A kérdés a következő: Ha elektromágneses hullámok úgy interferálak, hogy teljesen kioltják egymást, akkor hová tűnik a hullámok által képviselt energia?
( bocs, ez már volt )

[Szerkesztve]

(#454) Szekkancspet válasza Szekkancspet (#453) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Senki? :O

(#455) Szekkancspet válasza Szekkancspet (#454) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Tudok egyeltalán olyan interferenciaképet csinálni, ahol nincsenek erősítési helyek? Ha nem tudnék, akkor a probléma meg lenne oldva , hiszen habár a kioltási helyeken az eredő hullám ''nem létezik'', de erősítési helyeken pedig az energiája sokkal nagyobb. ( Mert ugye a hullám energiája négyzetesen arányos az amplitúdóval ) De én attól tartok, hogy van teljes kioltás is. Ilyenkor mi van?

(#456) emvy válasza Szekkancspet (#455) üzenetére


emvy
nagyúr

Idezet:
''A FÉNY ÁLTAL HORDOZOTT TELJESÍTMÉNYT
INTERFERENCIÁVAL NEM LEHET ELTÜNTETNI,
CSAK A TÉRBELI VAGY ID BELI ELOSZLÁSÁT
MEGVÁLTOZTATNI ILL. ÁTRENDEZNI!''

while (!sleep) sheep++;

(#457) Szekkancspet válasza emvy (#456) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

hű ez nagyon érdekel. Ezt ki tudnád fejteni bővebben? Vagy megadni az idézet forrását?

(#458) Szekkancspet válasza emvy (#456) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Tehát mi történik pl akkor hogyha két ugyanolyan frekvencián sugárzó lézert úgy szembe állítok hogy pont ellentétes fázisban találkoznak a hullámok? ''Térbeli vagy időbeli eloszlását átrendezni''? Ez mit jelent? Hírtelen megvakul valaki Ausztráliában vagy ugyanott csak 20 év múlva mert a semmiből a szemébe világít egy lézernyaláb? Nem értem. ( Azt hiszem megtaláltam a forrást egy .ppt 5_interferencia névvel? )

(#459) Forest_roby


Forest_roby
őstag

Hi!

Elektromosságtan feladat:
[link]

Ha vki el tudná magyarázni a megoldás menetét azt nagyon megköszönném!
Ha lesz ilyen, akkor még linkelek több feladatot is ( már ha nem baj ).

Előre is köszönöm!

Forest

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#460) Forest_roby válasza Forest_roby (#459) üzenetére


Forest_roby
őstag

up!

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#461) Szekkancspet válasza Szekkancspet (#458) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Hát látom nem kap senki agygörcsöt hogy válaszoljon...Ha valaki fizikával foglalkozó látja a kérdést akkor kérem legalább azt írja már meg, hogy nem tudja hogy hogy van ez a dolog, mert így a visszajelzés alapján legalább tudni fogom hogy egyszerűen egy komoly fizikai problémáról van szó, nem pedig a Topic látogatottságával vannak gondok.

(#462) Forest_roby válasza Szekkancspet (#461) üzenetére


Forest_roby
őstag

nem tudom, hogy - hogy van ez a dolog. :( [sorry]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#463) Szekkancspet válasza Forest_roby (#462) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Köszönöm.

(#464) Rive válasza Szekkancspet (#461) üzenetére


Rive
veterán

Tehát mi történik pl akkor hogyha két ugyanolyan frekvencián sugárzó lézert úgy szembe állítok hogy pont ellentétes fázisban találkoznak a hullámok?

Hülye a kérdés. Szembe haladó hullámok nem találkoznak állandó 'ellentétes fázisban'.
Minden egyes pontban más és más a 'találkozó' hullámok fázishelyzete.

[Szerkesztve]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#465) Szekkancspet válasza Rive (#464) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Bocsánat, nem értem. Tehát ha két hullámot egymásnak ''lövök'', akkor kizárt, hogy a két amplitúdó (térerősség) összege minden egyes pontban nulla legyen? Nem lehet úgy elképzelni mintha egy sin hullám találkozna egy másik sin hullámmal ami pí-vel el van tolva?

(#466) Rive válasza Szekkancspet (#465) üzenetére


Rive
veterán

Nem lehet úgy elképzelni mintha egy sin hullám találkozna egy másik sin hullámmal ami pí-vel el van tolva?
Az eltolás szöge térben és időben változik.

Tehát ha két hullámot egymásnak ''lövök'', akkor kizárt, hogy a két amplitúdó (térerősség) összege minden egyes pontban nulla legyen?
Igen, kizárt: ezt fixre nem lehet megcsinálni.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#467) Szekkancspet válasza Rive (#466) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

De gyakorlatilag vagy elméletileg van kizárva? Gondolom, hogy a lézerek sem tökéletesen precíz eszközök, de matematikailag ki van zárva hogy lehessen?

''Az eltolás szöge térben és időben változik.'' Ezt légyszíves fejtsed ki bővebben nem értem



[Szerkesztve]

(#468) Rive válasza Szekkancspet (#467) üzenetére


Rive
veterán

A két hullám egymással szemben halad. Ha máshogy nem megy, akkor rajzold le egy zsírpapírra, helyezd egymás fölé, és kezdd el egymással szemben tolni. Minden pillanatban más és más a találkozási szög.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#469) Forest_roby válasza Forest_roby (#459) üzenetére


Forest_roby
őstag

napi egy qUPp az egészséges életért! :R

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#470) Silivrian válasza Forest_roby (#469) üzenetére


Silivrian
csendes tag

Legyen a q töltésű, ábrán baloldali tömegpont az inerciarendszer középpontja. Ekkor a másik tömegpont 1/2*m*v0^2 energiával rendelkezik, homogén elektromos mezőben a potenciális energiáját a (1/4pi*epszilon0)*q1*q2/r képlet adja meg, ami a feladat l(0)->végtelen feltétele szerint 0. Tehát a kezdeti mozgási energia a megállás pillanatában teljes egészében át fog alakulni potenciális energiává. Így r=[(1/4pi*epszilon0)*q1*q2]/[(1/2)*m*v^2]
Ez a tippem lenne a megoldásra, ha hülyeség szóljatok :DDD

Így egyébként 2,16*10^-5 m jön ki, ami nem túl sok.. :U

mod: typo

[Szerkesztve]

(#471) Forest_roby válasza Silivrian (#470) üzenetére


Forest_roby
őstag

ez jónak tűnik. KÖSZÖNÖM! :R
/akkor jön még pár kérdés nemsokára/

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#472) Forest_roby válasza Forest_roby (#471) üzenetére


Forest_roby
őstag

No, akkor a következő:
[link]

Talán kicsit nehezebb, de nem kell a komplett feladatmegoldás - sokkal inkább a megoldás menete érdekelne - miért így, miért úgy..., nem kellenek a számszerű adatok, de a képletek igen : )

Előre is köszi!

Forest

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#473) Silivrian válasza Forest_roby (#472) üzenetére


Silivrian
csendes tag

Na ezt így első ránézésre passzolom, fogalmam sincs a félgömbkondenzátorról. :)
Talán a Gauss-tételt lehet itt használni. (Bármely gömb felszínének fluxusa egyanakkora, ha azonos pontszerű töltés van a középpontjukban.)

(#474) Forest_roby válasza Silivrian (#473) üzenetére


Forest_roby
őstag

egy hasonlónak meg van a levezetése, csak fénymásolat és egy betűt nem értek belőle vagyis jó lenne ha vki el tudná magyarázni... na mindegy...
Jöhet egy másik feladat?

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#475) Forest_roby válasza Forest_roby (#474) üzenetére


Forest_roby
őstag

mindegy, felteszem a köv feladatot is!
[link]

Ott nyilván egy törtjel kimaradt! Ez se a könyebbek közé tartozik, na majd kiderűl mit szólsz hozzá... :)

Előre is kösz! :R

Forest

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#476) Szekkancspet válasza Rive (#468) üzenetére


Szekkancspet
csendes tag

Igazad van. És hogyha a két hullám ugyanazon az egyenesen halad ugyanabba az irányba?

(#477) Forest_roby


Forest_roby
őstag

#472, #475!

Még kéne! 8.-án írok belőle zh-t!!! UP! :B

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#478) Forest_roby válasza Forest_roby (#477) üzenetére


Forest_roby
őstag

up!

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#479) Rive válasza Szekkancspet (#476) üzenetére


Rive
veterán

És hogyha a két hullám ugyanazon az egyenesen halad ugyanabba az irányba?

Amennyiben a két hullám interferenciaképes (frekvenciájuk azonos, fázikülönbségük stabil), akkor interferencia lép fel. Ennek keretében az adott egyenes mentén akár teljes kioltás is előfordulhat.

Ilyenkor az energiát a teljes !!! (Mivel lehet még jobban kiemelni egy-egy szót :F ) hullámtér más részein kell keresni, ahogy erre emvy már utalt: [link]

[Szerkesztve]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#480) Kephamos válasza Rive (#479) üzenetére


Kephamos
addikt

Ez amúgy képtelenség, legalábbis hosszan nem működhet, legfeljebb egy pillanatra, mert egy pontból kell kiindulniuk. Bár ha egyszer már tökéletesen interferálnak, akkor már tovább nem haldnak a hullámok. Vagy mégis? Teljesen belezavarodtam. :F

(#481) Rive válasza Kephamos (#480) üzenetére


Rive
veterán

Jól érzékeled a gondot. Ahhoz, hogy egy egyenes mentén jelentkezzen a teljes kioltás, a hullámoknak az egyenesre eső pont(ok)ból kell kiindulniuk. Ilyenkor a sugarak kiindulási pontjaiban az amplitúdó szükségképpen nulla, azaz nem sugároznak. A két interferáló sugár csak matematikailag létezik.

Az IRL efféle összeállításoknál az energia tényleg a rendszer más részein keresendő. Pl. érdemes valahonnan előkeríteni és átnézni az antireflex-rétegek dolgait. Az energia ugye ezeknél is csupán átcsoportosul a visszatükröződő sugárból az átmenőbe.

[Szerkesztve]

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#482) Kephamos


Kephamos
addikt

Egy vezetőhuzalban 12A folyik, (egyenáram). Mekkora a mágneses térerősség 5cm-re a huzaltól? A megoldás szerint H=I:(2r*pí) Ami szerintem egy baromság.... :F

(#483) Kephamos válasza Kephamos (#482) üzenetére


Kephamos
addikt

Migiscsak jó a képlet, csak lehagytam egy zárójelet a számologépen. :O

(#484) Kephamos válasza Forest_roby (#447) üzenetére


Kephamos
addikt

És hol lehet beszerezni ezt a könyvet, mert én sehol sem találtam.

(#485) Forest_roby válasza Kephamos (#484) üzenetére


Forest_roby
őstag

Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest - ez van ráírva.
Egyébként én a Pécsi egyetem könyvesboltjában vettem. ( PTE TTK, régi Jannus - az Ifjúság úton, Pécsen )

Ez a legujabb ilyen jellegű könyv - igaz pécsi tanár írta, de ez nem ront az érdemein.
Szerintem ma magyarországon ez az egyik legjobb elektromosságtannal foglalkozó könyv ( nem mintha olyan nagyon sok lenne ).
Budo Ágoston féle jó lenne, de elavult régi mértékegységeket használ, meg még van egypár könyv, de mindegyiknek meg van a maga bajja. Nyilván ez se tökéletes - a tanár aki irta kémiával is foglalkozik/ot és van benne bőven direkt a kémiára kihegyezett elektromosságtan pédák is....

Egyébként már van scanner -em ( karácsony : ) ), bár most nincs itt, ha gondolod, tudok belőle........................

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#486) Kephamos válasza Forest_roby (#485) üzenetére


Kephamos
addikt

Hát én itt, Nyíregyházán seholsem találtam. Ha te benne vagy, akkor majd lehet a segítsged kérem. Ey pár scan jöhet, hogy belenézzek. ;)

(#487) becso13


becso13
aktív tag

Sziasztok!

Olvastam sztripi kollega irasait a kulonbozo temakban es nagyon tetszettek. A fizikanak engem azonban a magfizika resze erdekelne elsosorban. Orulnek ha lenne esetleg vki hozzaerto aki irna ebben a temaban is. Valaki?

(#488) Dashes


Dashes
őstag

Eredő ellenállás kiszámolását vezesse le valaki pls. [link]
Re= 33,33 elvileg, de nekem sehogy sem jött ki
( ha a feladat rossz, akkor is kíváncsi vagyok a levezetésre)

(#489) Dashes válasza Dashes (#488) üzenetére


Dashes
őstag

már rájöttem , hogy az 50 ohm-osat nem kell számolni , de azt nem tudom, miért nem. azon nem megy át a feszültség? :F

(#490) dr faustus válasza Dashes (#488) üzenetére


dr faustus
senior tag

Hídkapcsolás eredőjének kiszámítása kétfajta módszerrel lehetséges:

Az egyszerűbb módszer abban az esetben használható, amikor a hídkapcsolás felső és alsó osztótagja ugyanolyan osztásarányú, mint a jelen esetben is. A felső osztótag a 20:30, az alsó a 40:60 ellenálláspár. Mivel az osztási arányuk egyforma, ezért a hídágban, ahol az 50 ohmos ellenállás található, a két végpontja azonos potenciálon lesz, így ezen az ellenálláson nem fog folyni áram, és ebből adódóan elhagyható az áramkörből. Ha kiveszed az 50 Ohmos ellenállást, akkor már egyszerű az eredő meghatározása.

Amennyiben az előző módszer nem alkalmazható (nem egyforma az arány, ill. magasabb szintű a számonkérés a feladat megoldását illetően), akkor az eredő meghatározásához az ún. delta-csillag átalakítást kell használni a híd egyik oldalára, majd az így átalakított áramkörre már lehet eredőt számolni. Itt van egy kép a csillag és a delta kapcsolásról (elmagyarázni tovább tart :) ) :

[link]

A linkelt cikkben le van írva az átalakítás menete angolul (sajnos elérhető magyar anyagot nem találtam így hirtelen):

[link]

[Szerkesztve]

Warning: Explicit Content

(#491) lajafix válasza Dashes (#488) üzenetére


lajafix
addikt

Kiegyenlített wheatstone hídhoz van szerencséd, a középső 50 ohmos nem játszik, tehát egy párhuzamosan kapcsolt 50 és egy 100 ohmos ellenállás eredőjének a kiszámítása a feladat, azaz 33,33 ohm az eredmény.

Rock'n Roll

(#492) lajafix válasza dr faustus (#490) üzenetére


lajafix
addikt

ha nem cizellálom megelőzlek. :))
ha nem cizellázod akkor is megelőzöl! :)

Rock'n Roll

(#493) ftc válasza Dashes (#488) üzenetére


ftc
nagyúr

Kirchoff első és második törvénye ....ha nem jutna eszedbe az előttem leirtak :D

és a megoldás 33,3 szakasz

[Szerkesztve]

(#494) dr faustus válasza lajafix (#492) üzenetére


dr faustus
senior tag

:B

Warning: Explicit Content

(#495) Dashes


Dashes
őstag

Köszönöm szépen! A potenciált még mindig nem értem :B , de legalább már felismerem az ilyet. Többieknek felbukkant ilyen feladat ( '' a dolgozatban, soros, párhuzamos , egyszerű vegyes lesz'') dolgozatban. Én meg úgy voltam vele , hogy nem írok, mivel órán első voltam ( nem vezettem le semmit, csak egy egyszerű ''táblázat'' volt), tanár beírta az 5-öst... :DDD többiek le is szóltak :DDD , holnapra meglátjuk mit variál, remélem ennél rosszabbat már nem tud összehozni. Nem tudtok valami jó fizika összefoglaló könyvet?

(#496) lajafix válasza Dashes (#495) üzenetére


lajafix
addikt

A villamos tér valamely pontjának potenciálja az a munkamennyiség, amellyel a tér az egységnyi pozitív töltést abból a pontból a nulla potenciálúnak választott pontba képes mozgatni.

A villamos tér két pontja közötti villamos feszültség az a munkamennyiség, amellyel a tér az egységnyi pozitív töltést a nagyobb potenciálú pontból a kisebb potenciálú pontba képes mozgatni.

ez a def.

lényegében a feszültséget az ujjaiddal érzed, a potenciált az agyaddal érted. :D

[Szerkesztve]

Rock'n Roll

(#497) lajafix válasza Dashes (#495) üzenetére


lajafix
addikt

Fizikakönyv: természetesen Budó Á.: Kísérleti fizika, antikváriumban is kereshető.
minden más lecsó... :) Ja remélem szereted a delta, integrál és hasonló jeleket! :))

Rock'n Roll

(#498) dr faustus válasza Dashes (#495) üzenetére


dr faustus
senior tag

A potenciált még mindig nem értem

Jelen példában a potenciál a feszültségszintet jelenti. A hídágban a feszültség 8V lesz mindkét oldalon, így az 50 ohmos ellenálláson nem folyik áram. Ezt hívják kiegyenlített hídnak, mint ahogy az Lajafix leírta.

Warning: Explicit Content

(#499) lacko81


lacko81
tag

Centripetális erőt szeretnék számolni(ugye ez mutat kifelé a tengelytől?)
fordulatszám:1200 fordulat/perc
tengelytől mért távolság:0,1m
tömeg 80g


Fcp=m*(2*r*pi*f)^2/r=125N igy szamoltam, de én ezt nagyon soknak találom!!!
Jól számoltam egyáltalán??

A recipriverzexkluzíva egy olyan szám, amely önmagán kívül minden más számmal egyenlő.

(#500) Jester01 válasza lacko81 (#499) üzenetére


Jester01
veterán

Jól.

MOD: kis kerekítési eltéréssel (Pi vagy valami). Nekem olyan 126N lett.

[Szerkesztve]

Jester

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.