Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#1251) lev258 válasza lev258 (#1250) üzenetére


lev258
veterán

Bocsánat, a hőmérsékletet át kell váltani. :DDD

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1252) Rick3D válasza lev258 (#1251) üzenetére


Rick3D
senior tag

Köszönöm :R Akkor a V1 , V2 maradhatna de így is jó ? mert m^3 számoltam.

(#1253) lev258 válasza Rick3D (#1252) üzenetére


lev258
veterán

Ha az átváltást jól csináltad, akkor így is jó.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1254) Rick3D válasza lev258 (#1253) üzenetére


Rick3D
senior tag

Szuper, :R

(#1255) Rick3D


Rick3D
senior tag

Kicsit fogósabb dolgom van most és újból kérném segítségeteket :)
Szóval egy felemás feladat van amit ki kellene bogarászni.
Amit tudok : 5kg Aluminium tömb 25c , megolvasztásához mekkora energia kell ? olvadási pontja 600c. /... valamilyen ... / együtthatója 4600 j/kg*c

Na amit én kitudtam hámozni az a következő :
T1= 25c
T2= 600c
ΔT= 575c
m= 5kg
Az a 4600 mi lehet ? milyen együttható ha valóban együttható ? Ennyire nem vagyok azért jártas a témában hogy visszafelé is menjenek a dolgok.Bár a mértékegységből kifolyólag fajhő akar lenni.

Odáig megvagyok hogy először fel kell melegíteni az anyagot az olvadáspontjára. Képlete : Q1=c*m*ΔT
Aztán az anyag megolvasztása következik amihez a képlet ha nem tévedek : Q2= m*L
Végül a Q1+Q2 összegét megkapva /J/ megvan kérdezett energia mennyiség.

Na-mármost ugye kellene tudnom az anyag fajhőjét /c/ ami a példában nincs de különböző oldalakon 0,88 - 0,9 között írják. Az anyag olvadáshője is kellene /L/ aminek 390-et írnak. Ezeknek nem kellene bent lenni a példában ? Esetleg van valami képlet az /L/ -re is ?

Kiszámoltam a 0,88 - 0,9 és a 4600al is Q1et de nem tudom melyik lehet a jó. Brutálisan nagy szám jött ki értelemszerűen a 4600*5*575-re - reális lehet ? Esetleg hiányzik valami a példából?

Ki mit gondol , valakinek ötlete ? :R

(#1256) lev258 válasza Rick3D (#1255) üzenetére


lev258
veterán

Én azt gondolnám, talán a fajhő a 4600. Viszont akkor felmerül a kérdés, honnan vették az értéket.
Az általad talált 0,88-0,9 érték kJ-ban értendő. Abban pedig igazad van, hogy az olvadáshő meghatározásához még egy jellemző konstansra szükséged van. Szóval elég hiányosnak tűnik a feladat. Nem tudom, négyjegyű függvénytábla használható-e. Az újabbakban szerintem benne vannak a szükséges állandók.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1257) Rick3D válasza lev258 (#1256) üzenetére


Rick3D
senior tag

Én is erre tippeltem mert a J/kg*c az a fajhőnek a mértékegysége. Akkor a 0,9 Kj - 900J lesz. Nem tudom hogy használhatnak-e de azt azért kétlem hogy bárkitől is elvárják azt hogy ezeket az értékeket anyagra pontosan megtanulják. Már a tököm ki van , az előző 3 példa amit hoztak is ilyen volt de azt még úgy ahogy kibogarásztam de ez ... Már tűvé tettem mindent a neten de csak átváltásos oldalakat találtam. Esetleg még az jutott eszembe ,hogy át kellene váltani ? J/kg*K ? vagy nem tudom ... De már kezdem unni a banánt :D Lehet visszaadom ezt így aztán következőre legalább a példát elhozzák normálisan.

( vagy Kj ? akkor csak 4,6 lenne )

[ Szerkesztve ]

(#1258) emiki6


emiki6
veterán

Van egy jó könyv, mely igyekszik elmagyarázni a fizika és kvantummechanika alapjait és olyan új gondolatokat, összefüggéseket bemutatni, szerintem igen érdekes. (kicsit visszatekintve Core i7-nek mindenképpen ajánlom. :D)

A kvantummechanikán innen és túl – A fénysebességű forgás koncepciója
/Rockenbauer Antal/

Szó esik a quantummechanikáról, klasszikus fizikáról, relativitáselméletről QED-ről és a szerző igyekszik ezeket jobban összekötni és megmagyarázni 1-2 miértet, melyre a hivatalos modern fizika nem ad választ.
Bár engem a fizika kissé taszít, mégis elolvastam, mert ismerem a szerzőt és jól döntöttem. Elméleteit, gondolatait jól bizonyítja, alátámasztja (talán értettem volna a bizonyításait, ha beszélnék "fizikai képletül", de a képleteket nem látom át jelenlegi ismereteimmel) és feltevései logikusak. Akit érdekel a téma, annak bátran ajánlom.

A szerző írt egy blogot is, mely a könyv alapjául szolgált: A fizika kalandja

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#1259) lev258 válasza emiki6 (#1258) üzenetére


lev258
veterán

Látatlanban nem akarok véleményt mondani a könyvről, de a bloggal kapcsolatban vannak fenntartásaim. A szerzőnek ugyanis van egy saját, általa nem bizonyított, a kutatói közösség által nem elfogadott elmélete, amelyet belesző az írásaiba. És tartok tőle, hogy a könyv is erre épül.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1260) emiki6 válasza lev258 (#1259) üzenetére


emiki6
veterán

Igen, jól gondolod. :K
De ne feledjük, hogy ma már nagyon nehéz nem világhírű fizikusként bármilyen elméletet is még csak a megvizsgálás közelébe is juttatni, nem hogy elfogadtatni.

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#1261) emiki6 válasza lev258 (#1259) üzenetére


emiki6
veterán

Nagy vonalakban az az elmélet, hogy a fénysebességű forgásra vezet vissza dolgokat és ezen keresztül keres összefüggéseket. Pl az elektronnak van spinje, de nincs kiterjedése (pontszerű), akkor hogy van ez? Szerinte úgy, hogy az elektron fénysebességgel forog a tengelye körül és a tengely maga is fénysebességgel forog, ezáltal minden irányba megrövidül, pontszerű lesz. A pozitron ugyanez, csak az egyik forgása ellentétes irányú az elektron forgásaival.

Ja, igen. A klasszikus fizikát és a kvantummechanikát ("kvantummechanikán innen") én azt mondanám objektíven mutatja be, az elméletét pedig a "kvantummechanikán túl" részben ecseteli építi fel, támasztja alá stb. Nagyjából elkülöníthető a hivatalos és az újdonságot felvető rész, elképzeléséből csak csepegtet a hivatalos rész bemutatásába.

[ Szerkesztve ]

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#1262) lev258 válasza emiki6 (#1261) üzenetére


lev258
veterán

Ami miatt rögtön ellenérzésem lett, hogy úgy láttam, a töltést is valahogyan a forgásból próbálja levezetni. Az elemi töltéssel kapcsolatban nagyon sok kutatás van a mai napig, de nem sikerült még cáfolni azt, hogy ez a részecske alapvető, saját tulajdonsága. Pedig szerintem technikai akadálya nincsen annak, hogy a saját elméletét ezekkel a kísérletekkel tesztelje.
Egyébként a fogalmak értelmezése nagyon lényeges. Matematikailag pontszerűnek tekintjük az elektront, fizikailag nem.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1263) emiki6 válasza lev258 (#1262) üzenetére


emiki6
veterán

Úgy emlékszem az volt a lényeg, hogy sokkal kisebb a kerülete, mint kellene. Nyilván a pontszerűség nehezen értelmezhető a világunkban. Elméletileg (szó szerint) pontszerű, úgy tudom nem sikerült pontosan megmérni.

Az elektromágneses kölcsönhatást virtuális fotonokkal próbálták magyarázni, nem?

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#1264) lev258 válasza emiki6 (#1263) üzenetére


lev258
veterán

A fogalmak ismételten lényegesek. Elméletileg sem pontszerű az elektron. Matematikai absztrakció, amikor pontnak tekintjük. A matematikai és fizikai fogalmak nem azonosak.
Mit értesz elektromágneses kölcsönhatás alatt? Mivel hat kölcsön?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1265) emiki6 válasza lev258 (#1264) üzenetére


emiki6
veterán

Lehet jobb, ha most abbahagyom és nem próbálok hagyatkozni az emlékezetemre. :D

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#1266) Alcsi69


Alcsi69
senior tag

Sziasztok!

Kissé meg vagyok akadva így fizika ügyileg, mivel fizika 1-em nem sikerült. (ez volt a kinematika, mechanika és dinamika)
Ezen témák megértésére megfelelő lenne az Alvin Hudson - Rex Nelson: Útban a modern fizikához című könyve? Illetve fizika 2 hőtan lesz aztán fizika 3 pedig optika. Ezekhez is használható? :)

[ Szerkesztve ]

(#1267) lev258 válasza Alcsi69 (#1266) üzenetére


lev258
veterán

A könyvről most hallok először, de ugye tudod, hogy az általad felsoroltak nem a modern fizikához tartoznak?
Szerintem vannak jobb egyetemi könyvek, egyetemi tanárok tollából.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1268) Alcsi69 válasza lev258 (#1267) üzenetére


Alcsi69
senior tag

Fogalmam sincs, viszont ebben a könyvben mindegyik benne van.
Mi lenne jobb?

(#1269) lev258 válasza Alcsi69 (#1268) üzenetére


lev258
veterán

Erősen függ attól, hol tanulsz, mik az elvárások.
Egy erős könyvnek számít pl. ez, és persze vannak további kötetei a többi témával.
A tiéd is lehet jó (állítólag pár gyakorlófeladat is van benne), de látatlanba nehéz megmondani.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1270) emiki6 válasza Alcsi69 (#1266) üzenetére


emiki6
veterán

Nekem a fizika 2 nem lett meg, én elsőkörben a feynmanos mai fizika sorozatot fogom elolvasni, annak gondolom része az is, ami neked kell. Enkóron fennvan .pdf-ben és .mobi-ban is.

Kívánom neked, hogy mindent megkapj az élettől, hogy rájöjj, nem elég.

(#1271) Alcsi69 válasza lev258 (#1269) üzenetére


Alcsi69
senior tag

PTE MIK.
Belenézek majd ebbe a Hudsonosba is meg amit te írtál.

(#1270) emiki6
Megnézem azt is, köszi. :R

(#1272) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Szia.

Jól sejtem, hogy minél laposabb egy ajtótámasztó ék annál hatékonyabb?

(#1273) hentes555


hentes555
senior tag

Sziasztok!

Mechanika feladatban tudnátok segíteni?

Így néz ki:

[ Szerkesztve ]

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#1274) lev258 válasza hentes555 (#1273) üzenetére


lev258
veterán

Mi az, amit nem tudsz, nem értesz?
Mert nekem elég világos a feladat.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1275) hentes555 válasza lev258 (#1274) üzenetére


hentes555
senior tag

Leginkább az, hogy mindig belekavarodok a deriválásba :(((

"Tiefe Brunnen muss man graben wenn man klares Wasser will"

(#1276) lev258 válasza hentes555 (#1275) üzenetére


lev258
veterán

A deriválást meg kell tanulni és be kell gyakorolni. Csak ennyit tudok segíteni. A Bolyai-sorozatnak van ilyen témájú könyve.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1277) TomMusic


TomMusic
őstag

A kvantum összefonódással mostanság mi a helyzet? Olvastam pár cikket, de nekem nem jött át, hogy gyakorlatilag mire jutottak. Szóval sikerült már bizonyítottan információt eljuttatni A-ból B-be nulla idő alatt az összefonódott részecskék segítségével?

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1278) Jester01 válasza TomMusic (#1277) üzenetére


Jester01
veterán

Jelenleg az az elmélet hogy ilyet nem lehet. Igen, létezik az összefonódás csak információ küldésre nem tudod használni.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1279) TomMusic válasza Jester01 (#1278) üzenetére


TomMusic
őstag

Köszi a választ!
Na majd otthon bütykölök valami kütyüt, amivel megkerülöm a fizika törvényeit. :D

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#1280) Lauda


Lauda
félisten

Sziasztok!

Zajszint témakörben szeretnék kérdezni. ;) Tegyük fel mikor este csend van, a szobában 30db-t mér a műszer. Ha nyitva az ablak nappal és kint zaj van, mutat a műszer a szobában 60db-t. Ha az ablak hanggátló képessége 30db és ezt az ablakot becsukom, akkor a korábbi 60db helyett bent a szobában 30db-t fogok mérni? Abszolut laikus vagyok a témában és ez csak azért merült fel bennem kérdésként, mert ugye a beszédhangerők sem adódnak össze például. Ha két ember egyenként 50db zajt bocsát ki, akkor ha ketten beszélgetnek egyenként 50db-el, az össz zajszint nem 100db lesz, hanem 53db körül, ha jól tudom. Ezért gondoltam, hogy esetleg ez visszafelé sem feltétlen úgy működik, hogy x-ből kivonom y-t és kész vagyok.

Köszönöm szépen! :)

[ Szerkesztve ]

(#1281) lev258 válasza Lauda (#1280) üzenetére


lev258
veterán

[link]
A decibel logaritmikus skálán értelmezett, így természetesen nem simán additív. Vissza kell alakítani lineáris skálának megfelelően és úgy elvégezni a műveletet.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1282) Lauda válasza lev258 (#1281) üzenetére


Lauda
félisten

Ezt én laikusként is el tudom végezni, vagy számítások kellenek hozzá? ;)

(#1283) lev258 válasza Lauda (#1282) üzenetére


lev258
veterán

Azért adtam a linket, hogy láss egy példát. Ott egy egyszerűbb módot használnak.
pl. 87-83=84.8
60-30=59.9 ha jól számoltam

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1284) Lauda válasza lev258 (#1283) üzenetére


Lauda
félisten

Köszönöm, nekem ez elég kínai. :D

A konkrét példánál maradva, ha mondjuk kint 80 db a zaj és az ablak 33 db hanggátlásra képes, a szobában mekkora értéket kapok? :)

(#1285) lev258 válasza Lauda (#1284) üzenetére


lev258
veterán

Ránézésre is valószínű, hogy 79.9 körül lesz.
Úgy látom, ablakoknál inkább %-ot szeretnek megadni, mennyire jól tompítja, nem decibelt.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1286) Lauda válasza lev258 (#1285) üzenetére


Lauda
félisten

Uh, köszönöm, mintha nem is gátolna semmit. :D

Itt db van megadva, alapból 33db, hanggátló üvegezéssel 42db. :) Bár így az értékekre nehéz alapozni, az embernek hallani kellene a különbséget. :)

(#1287) lev258 válasza Lauda (#1286) üzenetére


lev258
veterán

Azt írják, a 2 üveges ablak már sokat jelent, ha 3 üveges, az pedig már príma. Persze ez így általánosságban igaz.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1288) Jester01 válasza lev258 (#1285) üzenetére


Jester01
veterán

A beszédhangerőt azért nem adhatod össze a dB skálán mert az nem szorzótényező a lineárison. Az üvegnél a 30dB az szerintem csillapítás ami szorzótényező tehát simán kivonható a logaritmikus skála szerint. Itt van is egy táblázat.

Jester

(#1289) Lauda válasza Jester01 (#1288) üzenetére


Lauda
félisten

Nemrég nézegettem beltéri ajtókat és találtam egy videótesztet: [link] Itt is csökken 25-30db - t a mért zajszint a hangszigetelt beltéri ajtónál például. Ebből gondoltam, hogy ez az ablaknál is igaz lehet, azonban még korábban olvastam erről a beszédhangerős dologról és itt akadtam el, hogy most akkor hogy is lehet ez. :D Tényleg nem értek hozzá, ezért fordultam hozzátok. Rendeltem egy zajszíntmérőt is, hogy tudjak méregetni. ;)

[ Szerkesztve ]

(#1290) Lauda


Lauda
félisten

Ma volt lehetőségem méréseket végezni egy zajszintmérővel. Érdekesség, hogy például alapból van 37db a szobában, mikor elmegy egy autó a ház előtt az úttesten, ez csak 40db-re emelkedik, extrémebb esetben 45 de max 50db-re. Pedig a csendhez képest nagyon is hallani az autót, ezt nem tudom mi okozza, talán épp az a magyarázat, ami a beszédhangnál is. Hiába beszél két ember fejenként 50db-el, a hangerejük nem adódik össze. ;)

A másik dolog a hanggátlás. A porszívó alapból kb 70db zajt bocsát ki, ha becsukom az ajtót a porszívó és a mérő között, akkor a zaj lemegy 50db-re. Emiatt szerintem valahogy az a logaritmikus vonal nem biztos, hogy jó. De tényleg csak mint laikus gondolom ezt és amiatt amit mutat a műszer. ;)

[ Szerkesztve ]

(#1291) lev258 válasza Lauda (#1290) üzenetére


lev258
veterán

Nem lineáris a skála. Kis növekmény decibelben valójában jelentős zajnövekedést jelent.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1292) batagy válasza Lauda (#1290) üzenetére


batagy
őstag

Hát szerintem Jester01-nek van igaza.

Amikor két ember beszélget, az valóban nem adódik össze, ott nem lehet a hangerőt összeadni.

A zajszint csillapításnál teljesen más, mert a csillapítás (tegyük fel) minden frekvencián azonos módon csillapít. Szerintem le lehet vonni a külső utcai csillapítás mértékét, ha elvi szinten nézzük.
Kinti 80 dB zaj és 33 dB hanggátlás esetén a kinti zaj belülre jutó értéke 47 dB.

De ez egy modell, ami a szűken értelmezett ideális rendszerre vonatkozik.
Tehát ,ez nem jelenti azt, hogy bent is annyi lesz, mert egyrészt a falakon át is jut be zaj, nem tökéletes a zárás, másrészt belső zajok is vannak.

(#1293) Fecogame


Fecogame
veterán

Ha a Földön (földi légkörben) létrehozok egy légüres teret, abban milyen lesz a hőmérséklet? Annyi, mint az űrben, tehát -273C? Vagy ugyanannyi, mint ami körülveszi?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#1294) Jester01 válasza Fecogame (#1293) üzenetére


Jester01
veterán

Az űrben sem -273C (0K) a hőmérséklet, mivel a kozmikus háttérsugárzás átlagosan 2,7K körül van.
Ha abszolút vákumot csinálsz és áthatolhatatlan dobozba zárod akkor abban a hőmérséklet nem is igazán értelmezhető, de akár veheted 0K-nek.

Jester

(#1295) #74220800


#74220800
törölt tag

Sziasztok!

Legegyszerübb szimulacioban, hogyan valtozik meg a azonos tömegü golyok sebessege egymassal valo ütközesük utan? Csak grafika programba kene, semmi komoly. A golyokrol csak a poziciojukat, iranyukat, es a sebessegüket tartom nyilvan. Az elso kettö kiigazitasa megvan.
Köszi elöre is!

(#1296) somogyib válasza Lauda (#1290) üzenetére


somogyib
őstag

"Hiába beszél két ember fejenként 50db-el, a hangerejük nem adódik össze."

[Nem akarok hülyeséget mondani de majd a hozzáértők kijavítanak]
Úgy tudom a hang hullámként terjed, tehát - ha a vízhullámok példáját nézzük - két hullámhegy találkozásakor felerősödnek, de ha egy hullámhegy hullámvölggyel találkozik akkor azok kioltják egymást.

Talán ezért nem adható össze 'csak úgy'.

(#1297) #74220800 válasza #74220800 (#1295) üzenetére


#74220800
törölt tag

pl ha az uj közös sebesseg =max(egyik golyo seb, masik golyo seb)*0,98 lenne, az nagyon gagyi?

(#1298) Dinter


Dinter
addikt

Sziasztok. Nem teljesen fizika, de talán ide illik a legjobban.

Van egy r(u,v) parametrikus felületem. Ezen szeretnék egy tárgyat mozgatni úgy, hogy helyes legyen az orientációja. Ezt úgy tenném, hogy a mozgás irányvektorát (i) megkapom azáltal, hogy összeadom a két változó szerinti parciális deriváltat az adott pontban. A felület normálvektora (k) a parciális deriváltak keresztszorzata. Ezen kettő keresztszorzatával pedig megkapom j-t. Most ez elvileg jó is lenne, viszont az objektumom nem megy teljesen egyenesen előre, hanem kicsit oldalra fordul. Elképzelésem szerint a parciális deriváltnak kéne rossznak lennie, viszont 3-szor leellenőriztem neten, és elvileg jónak kéne lennie. Berakok ide két kódrészletet, hátha találtok benne hibát.

ParamSurface * kleinSurface = new Klein();
VertexData vd = kleinSurface->GenVertexData(pos.x, pos.y);

vec3 i = normalize(vd.drdU + vd.drdV);
vec3 k = normalize(vd.normal);
vec3 j = normalize(cross(k, i));

mat4 RotateTranslate = mat4(i.x, i.y, i.z, 0,
j.x, j.y, j.z, 0,
k.x, k.y, k.z, 0,
vd.position.x, vd.position.y, vd.position.z, 1);

VertexData vd;
float fx, fy, fz;

float U = u * 2.0f * (float)M_PI, V = v * 2.0f * (float)M_PI;
float a = 6.0f * cosf(U) * (1+sinf(U));
float b = 16.0f * sinf(U);
float c = 4.0f * (1.0f - cosf(U) / 2.0f);

if ((float)M_PI < U && U <= (float) M_PI * 2.0f) {
fx = a + c * cosf(V + (float)M_PI);
fy = b;
fz = c * sinf(V);

vec3 drdU=vec3(6.0f * cosf(U)*cosf(U)-2.0f*sinf(U)*(3.0f*sinf(U)+cosf(V)+3.0f),
16.0f*cosf(U),
2.0f*sinf(U)*sinf(V));

vec3 drdV=vec3(-2*(cosf(U)-2.0f)*sinf(V),
0,
-2.0f*(cosf(U)-2)*cosf(V));

vd.normal = cross(drdU, drdV);
vd.position = vec3(fx, fy, fz);
vd.drdU = drdU;
vd.drdV = drdV;
}

else {
fx = a + c * cosf(U) * cosf(V);
fy = b + c * sinf(U) * cosf(V);
fz = c * sinf(V);

vec3 drdU= vec3(4*sinf(U)*cosf(U)*cosf(V)-2*sinf(U)*(3*sinf(U)+2*cosf(V)+3)+6*cosf(U)*cosf(U),
-2*cosf(U)*cosf(U)*cosf(V)+4*cosf(U)*(cosf(V)+4.0f)+2.0f*sinf(U)*sinf(U)*cosf(V),
2.0f * sinf(U)*sinf(V));

vec3 drdV= vec3(2*(cosf(U)-2)*cosf(U)*sinf(V),
2.0f*sinf(U)*(cosf(U)-2)*sinf(V),
4.0f * (1.0f - cosf(U) / 2.0f)*cosf(V));

vd.normal = cross(drdU, drdV);
vd.drdU = drdU;
vd.drdV = drdV;
vd.position = vec3(fx, fy, fz);
}

(#1299) Fecogame válasza Jester01 (#1294) üzenetére


Fecogame
veterán

Akkor máshogy teszem fel a kérdést :)

Egy melegedő tárgyat (elektronikai eszközt) teszek egy lezárt dobozban, amiben vákuum van.

Mi fog történni? Az eszköz hidegebb lesz, mintha a dobozon kívül lenne vagy ugyanolyan hőmérsékletű, esetleg melegebb?

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#1300) Jester01 válasza Fecogame (#1299) üzenetére


Jester01
veterán

Ha a doboz ideálisan le van zárva (semmi energia nem szökhet ki belőle) és ha az eszközöd folyamatosan pumpálja bele az energiát akkor végtelen meleg lesz előbb-utóbb mivel nincs hová leadnia.

Szokványos esetben vákummal rosszul jársz mivel úgy csak sugárzással tudod leadni a hőt. Nem véletlenül használják hőszigetelésre is.

Jester

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.