Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#651) bandus válasza qdak (#650) üzenetére


bandus
veterán

hát előszöris nem ártana megtanulnod, hogy melyik lencsénél, a gyertyát hova téve milyen képet is kapsz. erre már én se emlékszem, de az optika alapegyenletéből kijön:
1/f=1/t + 1/k
f=fókusztávolság, t=tárgytávolság, k=képtávolság

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#652) qdak válasza bandus (#651) üzenetére


qdak
addikt

kösszi
ezt hogy tudjuk felirni : faltól másfél méterre ?

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#653) bandus válasza qdak (#652) üzenetére


bandus
veterán

a tárgy és a fal távolsága, valahol közötte van a lencse.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#654) qdak válasza bandus (#653) üzenetére


qdak
addikt

nem lencse tükör, megtudnád mondani h milyen betüvel jelöljök ez a "távolság"-ot ?

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#655) qdak válasza qdak (#654) üzenetére


qdak
addikt

elvileg a "B" a megoldás ? azt számoltuk ki ?

a 1.5M = K

[ Szerkesztve ]

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#656) bandus válasza qdak (#654) üzenetére


bandus
veterán

jaigen. mindegy, akkor tükör. :D

erre ninc ssztem külön jelölés, jelöld x-el, vagy l-el.

mod: én nem számoltam ki :)

[ Szerkesztve ]

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#657) qdak válasza bandus (#656) üzenetére


qdak
addikt

köszi talán sikerül neki :D

(Don Hedo) ஃ°˙*˙°ஃ доступ запрещен ஃ°˙*˙°ஃ; Eladó HP ML350 G6: https://hardverapro.hu/apro/hp_ml350_g6/friss.html

(#658) neduddki


neduddki
nagyúr

HI!

A francba a mu megiscak nagyobb mint 1 megbolondult ez a vilag???:- ))) bof

udv

neduddki

p.s. :- )))

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#659) Torry


Torry
addikt

Hi!
Lenne egy egyszerű kérdésem, válaszban mégsem vagyok biztos.
Ha egy szabadon elfordulni képes fém tekercsbe egy mágnes dugok, és elkezdem forgatni, forog a tekercs is?

Előre is köszi!

(#660) Hasek válasza Torry (#659) üzenetére


Hasek
Közösségépítő

Igen, forog. :K

Gondold el. Egy papírlapra ráraksz egy csavart, és alulról egy mágnes segítségével mozgatod. Ugyan ez játszódik le itt is, csak jelenesetben forgásról, és nem egy egyenes irányú mozgásról van szó.

Üdv. H

(#661) Torry válasza Hasek (#660) üzenetére


Torry
addikt

Akkor jól gondoltam.
Kösz a megerősítést!

(#662) csimav


csimav
senior tag

Sziasztok! Van egy feladatom amit hétfőre kellene megcsinálnom és elmagyaráznom a tanárnak,hogy hogy oldottam meg. Íme a feladat:

Egy halász csónakjával a folyón felfelé halad.A folyót átívelő híd alatt a vízbe ejti a tartalék evezőjét,ezt azonban csak fél óra múlva veszi észre.Ekkor visszafordul és a híd után 5 km-rel éri utol az evezőt.Mekkora a folyó sebessége,ha a csónak a vízhez viszonyított sebessége mindkét irányban ugyanakkora?

Vki megtudná oldani és elkuldené a megoldását,és a megoldás menetét pü-ben nekem?
Köszönöm. :R :R

Ha van Moneybrookers-ed, akkor irj rám, légyszives.

(#663) Dany007


Dany007
veterán

Lenne egy kérdésem.

A kérdés az interferencia kísérletekkel kapcsolatos.

Ugye amikor a fénysugár átmegy 2 résen a mögötte lévő vásznon interferencia minta mutatkozik. Ez világos, mivel a fény hullámokban terjed.

Ugyan ezt kipróbálták elektronokkal is. Az elektronsugár is interferenciát mutatott.
Aztán kísérleteztek 1-1 elektron kilövésével, és a vásznon szintén interferencia mutatkozott.

És hallottam egy olyan kísérletről is, ahol egy C60-as Fulerén molekulát lőttek a két résre, és az is interferenciát mutatott!

De mégis, hogy lehet az, hogy egy 60 szánatomból álló molekula hullámként viselkedjen?

(igen tudom h amint azt kezdték vizsgálni, hogy melyik résen is megy át az adott elektron egyből eltűnt az interferencia, és sima egyenes sávot kaptak a vásznon. De ez azért van mert a vizsgálat befolyásolta a kísérletet.)

(#664) hcs57 válasza Dany007 (#663) üzenetére


hcs57
őstag

A Feyman Mai fizika 8. kötete választ ad a kérdésedre.

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#665) Dany007 válasza hcs57 (#664) üzenetére


Dany007
veterán

Köszönöm, ezzel igen sokat segítettél :) :P

(#666) hcs57 válasza Dany007 (#665) üzenetére


hcs57
őstag

Hosszú lett volna leírni...

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#667) malisonX


malisonX
aktív tag

Sziasztok!

Fizikatörténetből lennének kérdésem, de remélem tudtok nekem segíteni!

1. Kik és kb. mikor rajzolták fel az első út-idő grafikonokat?
2. Tycho Brahe az 1600-as évek végén minden addiginál pontosabban mérte a bolygópozíciókat. Miért és hogyan vezetett ez az ókori eredetű epiciklusok feladásához?

Előre is nagyon szépen köszönöm! :R

(#668) hcs57 válasza malisonX (#667) üzenetére


hcs57
őstag

a 2. kérdésre: [link]

Okos vagy, ha csak a felét hiszed el annak, amit hallasz. Zseniális, ha tudod, melyik felét. forrás: mozaik.bloglap.hu

(#669) concret_hp


concret_hp
addikt

mitől van az, hogy ha jégkockákra aránylag melegebb (szobahőmérséklet mondjuk) vizet öntök, akkor előfordul, hogy 1-2 "elpattan" azaz így kettétörik magától (nem, nem szétolvad, kettétörik).

ha kisebb a hőmérséklet különbség, akkor sosincs ilyen.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#670) Dany007 válasza concret_hp (#669) üzenetére


Dany007
veterán

Hmm elég egyszerű kérdésnek tűnik.
Pont a hőmérséklet különbség miatt törik illetve reped el.
Úgy mint amikor a forró vízzel frissen mosott pohárba hűtőből elővett jéghideg vizet öntesz, sok esetben a pohár is elreped, főleg ha vékony falú.

Ha belemegyünk a részletekbe, és leegyszerűsítjük a dolgot, akkor ez a részecskék rezgéséből adódik. Ugye a hőmérséklet nem más, mint a részecskék mozgási energiájából adódó rezgés.
Tehát nagyobb hőmérsékleten jobban rezegnek, alacsony hőmérsékleten kevésbé. Tehát ha jeges akármit hirtelen felmelegítesz akkor az a plusz energia (hő formájában) hirtelen 'rezgésre' kényszeríti a részecskéket ,ezért van az, hogy elpattan.

(#671) hexagon válasza Dany007 (#663) üzenetére


hexagon
csendes tag

"Ugye amikor a fénysugár átmegy 2 résen a mögötte lévő vásznon interferencia minta mutatkozik. Ez világos, mivel a fény hullámokban terjed."

Azért annyira az sem világos. A fény ugyanolyan pontszerű részecskékből áll, mint amilyenek az elektronok. Ott is van valami, amit nem ismerünk.
Nyilván egy pont nem kiterjedt. Lennie kell valaminek, ami hullámzik és előlünk el van rejtve.
Ez a negatív energiájú Dirac tenger. Ez mindig telítve van nem kimutatható részecskékkel és ezek hullámokat közvetítenek. Nyilván minden hullámzás egy sokaságban terjedő zavar. Egyetlen pont nem hullámzik.

De ezt már kifejtettem részletesen a világegyetem ősrobbanás topikban.
http://prohardver.hu/tema/vilagegyetem_osrobbanas_ter-ido_akit_erdekel_ide/friss.html

Igen, a mai fizika sorozat az egyik legjobb a kvantummechanika alapjainak a bemutatásában.

(#672) Dany007 válasza hexagon (#671) üzenetére


Dany007
veterán

Energia csomagok, amit szerintem szintén lebonthatók húrokra. Mindez hullámokban terjed. Okés.
Meg az is, hogy magát azt, amin hullámzik nem láthatjuk. De ezt a negatív tengert, ha nem is látjuk, de számítással igazolni lehet(ne), nem? Ahogy ez a múltkor is kijött a számításaidból a másik topicban.
Tehát ezt lehetne igazolni 'egyszerűen', mért nem tették még meg?

(#673) hexagon válasza Dany007 (#672) üzenetére


hexagon
csendes tag

Nézd, Dirac ezt megtette. Kiszámolta az ebből felírt egyenletekkel, hogy lennie kell pozitronnak. Megtalálták. Megmutattam, hogy a húrokat összefogó M elmélet Dirac egyenleteire épít. Ez még nem elég?
A fizika nem beszél tükörvilágról, mert a fizika mérésorientált pozitivista fizika. Nem tud mit kezdeni azzal, ami nem mérhető. Igy nem is foglalkozik vele.

Az éterre nincs szüksége a fizikának, mert kimutathatatlan. Nem tud jóslatokat adni a mérésére, mert nem mérhető semmilyen tulajdonsága.
Pedig az a Dirac tenger. Vagy nevezzük két brán világnak, mindegy.

(#674) leviske


leviske
veterán

Egy ember, aki 7.-től 9.-ig 4-es/5-ös volt Fizikából és utána, 11.-től érettségiig ugyan annál a tanárnál folyamatosan romlottak az eredményei, annak mennyi esélye van fél év alatt, kedv és szorgalom nélkül felkészülni emelt szintű fizikára? :)

Van rá esély, hogy újra megtudjam szeretni a fizikát? Találkozott már valaki olyan fizikatanárral, aki olyan sz@rul tartotta az órát, hogy egy idő után inkább csak aludtam, vagy be sem mentem. (pedig én a minta diák kategóriába tartoztam mindig is...) Esetleg lehet, hogy én nem értettem az anyagot és ezért tartottam unalmasnak?

Tanulni soha életemben nem tanultam itthon, csak néha irodalomra verseket, de azokat is inkább míg a többiek feleltek és abból, vagy míg mentem a suliba. Fizikát, míg jól ment, az órán tanultam meg, ahogy a matekot és többi elméleti tárgyat. Hogy kell tanulni könyvből (fizikát/matekot)? És melyikből érdemes? :F

Mint írtam, fél éven belül fel kéne készülnöm fizikaérettségire és nem tudom, hogy neki induljak, vagy inkább keressek olyan szakot, ahova nem kell? :)

Még megjegyezném azt, hogy világ életemben fizikából akartam érettségizni. 9.-ikben kifejezetten imádtam és ha nem kellett volna sulit váltanom, akkor 11.-ikben letettem volna előrehozottan a fizika emeltet (vagyis ez volt a tervem).

(#675) concret_hp válasza leviske (#674) üzenetére


concret_hp
addikt

fél év alatt simán meg lehet tanulni, ha akarod.
miből: gondolom van vmi könyv amiből tanultok nem? meg gondolom most is vannak ilyen éreccségi összefoglaló könyvek.

vagy fullba vagy sehogy :D

(#676) leviske válasza concret_hp (#675) üzenetére


leviske
veterán

Ha akarom. De az akarathoz kedv kell, azt meg honnan találok, ha már egyszer elvették?

(#677) ImpIon


ImpIon
csendes tag

Sziasztok!

Két kérdésem lenne:
- Hogy határozom meg egy vonalszerű töltés és egy pontszerű töltés közti erőt?
mindkettő töltését tudom, tudom a vonalszerű test hosszát és azt, hogy a pontszerű test pont a felénél van x távolságra.
- A másik, hogy adott egy végtelen kondiháló: mindegyik kondi C kapacitású, és AB között mérhető kapacitás érdekel.

Ezer köszi!!! :R

vok=vagyok-agy

(#678) Vikt0r


Vikt0r
aktív tag

Valaki segitene ebben?

(#679) fpeter07


fpeter07
veterán

Supi, van ilyen topic is! :R

Mai dolgozatba volt egy feladat, amiről fogalmam sem volt hogy kellene megcsinálni. :F

Egy kerékpárral egy 30 m magas hegyről 5 m/s kezdősebességgel indulva mekkora sebességet ér el a hegy aljánál?

h =30m
v(0)= 5 m/s

Tanárnő annyit segített hogy elmondta hogy ezzel a képletekkel kellett (volna) alkotni valamit: E(m) =1/2m*v(négyzeten)
E(h) =m*g*h

Ha valaki tudná létszi ne tartsa magában :))

(#680) cucka válasza fpeter07 (#679) üzenetére


cucka
addikt

Kb. 10 éve oldottam meg hasonló feladatot, de azért egy próba:
Az E(h) az a helyzeti energiát jelöli, az E(m) a mozgási energiát. Ha a bicikli a hegy tetején van, akkor helyzeti energiája van, (pusztán azért, mert magasan van), továbbá mozgási energiája, mert van kezdősebessége. Ha legurul, akkor a hegy tetején kiszámolt energia átalakul tisztán mozgási energiává. Az energiamegmaradás törvénye miatt a hegy tetején és az alján ugyanannyi energiája van a biciklinek, ami leírva:
1/2m*v(négyzeten)=m*g*h+1/2m*v0(négyzeten)
Ez pedig egy egy ismeretlenes egyenlet, amit meg kell oldani. :)

Szóljatok, ha mellélőttem, tényleg nagyon messze volt az ált. iskolai fizika.

[ Szerkesztve ]

(#681) fpeter07 válasza cucka (#680) üzenetére


fpeter07
veterán

Én is próbálgattam, de nem hinném hogy 750 m/s-el jönne le ;]

Ezt kiszámolva 35 jött ki, mondjuk nem vagyok benne biztos hogy jó... 126km/h durva lenne :D

Köszi, így nagyjából már értem.

(#682) bandus válasza fpeter07 (#681) üzenetére


bandus
veterán

ez csak 24,76 m/s elvileg, de mindjárt átszámolom mégegyszer.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#683) cucka válasza fpeter07 (#681) üzenetére


cucka
addikt

g=10-el számolva kerek 25m/s a végeredmény, nem tudom, hogy jöttek ki nálad ezek a számok.. :U

(#684) concret_hp


concret_hp
addikt

gyakorlati kérdés :)

mit csináljunk 1 zuhanó liftben?

vagy fullba vagy sehogy :D

(#685) Tomics válasza concret_hp (#684) üzenetére


Tomics
addikt

várd a végítéletet :D
ahol melóztam ott ilyen ipari lift volt többször lezuhant de komolyabb baja senkinek sem esett. Volt hogy a csávó munkásruhájának a zsebében volt a cigije, a mellkasánál és az úgy kirepült hogy nem találta meg :D

[ Szerkesztve ]

PH! addikt since 2004

(#686) concret_hp válasza Tomics (#685) üzenetére


concret_hp
addikt

én is utaztam már zuhanó liftben :U

igazából csak elfilóztam, hogy mégis mit kéne csinálni, mivel lehet kicsit tompítani a becsapódást (ha odaáig jut ugye)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#687) bandus válasza concret_hp (#686) üzenetére


bandus
veterán

ez komoly? :( az elég durva dolog. engem az is megviselt amikor az R-ben egyszer beragadtam.

"a jövötsajnos nemlehet tudni csakhamárotvagy deakormegmár azajelen"

(#688) concret_hp válasza bandus (#687) üzenetére


concret_hp
addikt

ja sch-ban egy 6-8 méter volt kb. de ilyesmiből az is elég :U

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#689) Ndruu válasza concret_hp (#684) üzenetére


Ndruu
MODERÁTOR

Hasra és fejet le! :DDD

Na jó, itt egy jó tipp a Matiz Elevator gyártótól.
Fal mellett lábujjhegyen állás, térdek behajlítva, kezekkel kapaszkodni.

Harrrr!!!!

(#690) Phvhun


Phvhun
őstag

Sziasztok, lenne egy kérdésem:

hogy lehet kiszámolni, azt, hogyha ki van támasztva egy 33 centi hosszu és 8mm átmérőjű acélrúd a két végén, és a közepén mondjuk 25N erővel hatok rá
akkor mennyire hajlik meg?

(#691) dudika10 válasza Phvhun (#690) üzenetére


dudika10
veterán

Pl.: itt egy [link].
Ez nem általános iskolai szintű fizika. :N

Prodipe Pro 5 aktiv hangfalpar elado.

(#692) Phvhun válasza dudika10 (#691) üzenetére


Phvhun
őstag

Köszönöm, jónak tűnik.

(#693) cellpeti


cellpeti
veterán

Üdv!

Kérnék egy kis segítséget, itt a feladat:

Gépkocsi álló helyzetből egyenletesen gyorsulva útjának egy 45 m-es szakaszán
3 s alatt megkétszerezte a sebességét. Mekkora volt a sebessége a 45 m-es útszakasz
elején és végén?

Sztem az elején 0 a sebessége, mivel álló helyzetből indul. Sejtésem szerint ez egyenes vonalú egyenletes mozgás, vagy nem? :U

[ Szerkesztve ]

Tigris, tigris, csóvafény...

(#694) Phvhun válasza cellpeti (#693) üzenetére


Phvhun
őstag

Nem lehet 0, mert az a 45 méter nem 0 pontból indul, mert ha onnan indulna 0-t duplázhatnád akármeddig, nem lesz belőle kétszer annyi.

(#695) concret_hp válasza cellpeti (#693) üzenetére


concret_hp
addikt

" Sejtésem szerint ez egyenes vonalú egyenletes mozgás, vagy nem?"

egyenletesen gyorsuló... koránt sem mindegy...

amugy egyenletes gyorsulássla 45m 3 sec alatt, akkor ezalatt 15 m / sec az átlagsebessége. tehát a közepén is pontosan ennyivel megy (ha egyenletes a gyorsulás).

innen már csak (15-x)*2=15+x -et kell megoldani, amire x = 10 , tehát ennyivel megy az elején :)

[ Szerkesztve ]

vagy fullba vagy sehogy :D

(#696) cellpeti válasza concret_hp (#695) üzenetére


cellpeti
veterán

Köszönöm szépen :R

Tigris, tigris, csóvafény...

(#697) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Tudja valaki hogy ki lehet e számolni egy ventillátor fordulatszámát, ha ismerjük a méretét (cm) az adott feszültséget (V) és az áramerősséget (A)?
Köszi :)

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#698) Dr. Romano


Dr. Romano
veterán

Azt a pörgős topicját neki! :U

Ez....e...ee...ez egy.... ez egy FOTEL???

(#699) lajafix válasza Dr. Romano (#697) üzenetére


lajafix
addikt

kb sehogy.
Az áramerősségből és a feszültségből ugyan tudható a teljesítmény, de forgási sebességhez(fizikára lefordítva szögsebesség) tudni kell a tömeget és a méretet valamint valahogy számításba kell venni a légellenállást is. Javaslom a tehetlenségi nyomaték fogalmának tanulmányozását.

Rock'n Roll

(#700) thyrpacia


thyrpacia
csendes tag

Sziasztok!
Olyan problémám lenne hogy egy programot kell írnom ami adott távolsághoz megkeresi a kilövési szöget úgy hogy figyelembe veszi a légellenállást és a szelet is.
Sajnos eddig hiába kerestem nem találtam működőképes megoldást illetve valószínűleg én ronthatok el valamit.

Azt tudom hogy a gyorsulása a lövedéknek függ a sebességtől. A sebesség meg függ a gyorsulástól. Így azt csináltam hogy az egész folyamatot fölbontottam kis 0.01 másodperces intervallumokra és minden ciklusban újra kiszámoltam a gyorsulást a sebességet és a pozíciót. A szöget pedig úgy keresem hogy az elején veszek egy kis kilövési szöget és ezzel megnézem meddig lő el. Ha előtt a célig akkor megvan a szög.

Valószínűleg az egyenleteimmel lehet valami probléma.

Ezekkel számolok:
Cd:ellenállási együttható, r:levegő sűrűsége, v:sebesség, A:homlokfelület, m:lövedék tömege
vx=v*cos(deg*PI/180);//ez csak egyszer fut le a szög változtatásánál
vy=v*sin(deg*PI/180);//ezis
ax=0-((Cd*0.5*r*vx*vx*A)/m);
ay=0-(G+((Cd*0.5*r*vy*vy*A)/m));
vx=ax*t+vx;
vy=ay*t+vy;
x=vx*t+x;
y=vy*t+y
;

Remélem tudtok segíteni.
Előre is köszönöm!
Gergő

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.