Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#401) Pala válasza Kephamos (#400) üzenetére


Pala
veterán

azt sejtettem, hogy coulomb dolgai jönnek itt elő.
Coulomb törvénye hasonló, mint a gravitációs törvény...szerintem az előbbi logikai magyarázás útján kellene megpróbálni belevinni a képletbe a dolgokat, nem hiszem, hogy túl nehéz..:)

''mekkorának kell lennie egy pozitív töltésnek a négyzet középpontjában, hogy az erők kiegyenlítség egymást'' - nekem ebből az jött le, hogy a töltések nyugalomban vannak, tehát az eredő erő nulla...Newton harmadik törvénye (hatás-ellenhatás). Szerintem ezt egyszerűen szóban el lehet magyarázni.:)

[Szerkesztve]

(#402) Hosssszu válasza ngabor2 (#15) üzenetére


Hosssszu
őstag

Igen, jól tudod!
Plazmaállapot magas -nagyon magas- hőfokon jön létre, míg a BEC az abszolút nulla foknál (illetve már néhány tized fokkal felette is, mivel abszolút nullát, ha jól tudom még nem sikerült előállítáni)!

(#403) Pala válasza Hosssszu (#402) üzenetére


Pala
veterán

Az abszolút nulla fokot nem lehet elérni, ha jól tudom. Merthogy elvileg ehhez kéne egy annál hidegebb valami, ami lehűti a kívánt dolgot abszolút nulla fokra.:)

(#404) Kephamos válasza Pala (#403) üzenetére


Kephamos
addikt

Igen, ahogy mondod. Mert ugye, ha 2 dolog termikus kölcsönhatásba lép egymással, akkor sose lesz ugyanannyi a hőmérsékletük, csak egyre közlebb lesznek egymáshoz. Na, ezt nagyon egzaktul sikerült megfogalmaznom :DDD

(#405) Silivrian válasza Kephamos (#400) üzenetére


Silivrian
csendes tag

Felírod az egyik negatív töltésre az erők egyensúlyát:
F(a három negatív töltés taszító erejének összege)=F(a pozitív töltés vonzó ereje)
[kép]

F1 és F3 F2-re merőleges komponensei ejtik egymást, így F4=F2+F3*cos45°+F1*cos45°

(#406) Kephamos válasza Silivrian (#405) üzenetére


Kephamos
addikt

Nem teljesen értem. Elamagyaráznád mégegyszer. Vegyük a pontokat Q-nak és a középpontban lévő pontnyi töltést pedig q-nak. Nem értem, hol van az F3? Bocs, csak ma ilyen dinnye vagyok.

(#407) Pala válasza Kephamos (#404) üzenetére


Pala
veterán

Én sem tudok szakszerűen fogalmazni :) (ahhoz már túl régen foglalkoztam ilyenekkel), csak logikai úton próbálok következtetéseket levonni.

Érdesek a dolog ez a ''legalacsonyabb'' és ''legmagasabb'' hőmérséklet..a fizika mai állása szerint előbbi ugyebár a nulla Kelvin, utóbbi elvileg akármilyen magas lehet, nincsen felső határ.

Én arra vagyok kíváncsi, hogy vajon a hélium megfagyna-e abszolút nulla fokon?:)

(#408) Kephamos válasza Pala (#407) üzenetére


Kephamos
addikt

Abszolut 0˚-on, avagy 0˚K-en minden megfagy, vagyis a részecskék nem mozognak. Ha jól tudom, akkor semmiféle mozgást nem végeznek, még helyhezkötött rezgőt sem.

[Szerkesztve]

(#409) Pala válasza Silivrian (#405) üzenetére


Pala
veterán

Basszus, tényleg úgy tűnik, hogy igazad van, akkor én mondtam hülyeséget! :)

Nem vettem figyelembe, hogy a negatív töltések egymást taszítják.

(#410) Silivrian válasza Kephamos (#406) üzenetére


Silivrian
csendes tag

Hopp, elrajzoltam.... az egyik F1 az F3 :B
javítva: [link]

Coulomb-törvény alapján az erők így néznek ki: (a=négyzet oldala)
F1: k*Q^2/a^2
F2: k*Q^2/(a*gyök2)^2 (távolság=négyzet átlója)
F3: k*Q^2/a^2
F4: k*Q*q/([a*gyök2]/2)^2 (táv.=négyzet átlója/2)

Mivel a test nyugalomban van, így a rá ható erők eredője nulla. Így a F1+F2+F3+F4 vektori összege nulla.
Az F4-F2 hatásvonalába bontjuk komponenseire az F1-et és F3-at. F1 és F2 bezárt szöge 45°, így F1 erő F2 irányába eső komponense: F1*cos45°. Az F3 hasonlóan bontható komponensekre. Az F1 és F3 másik komponensei, melyek merőlegesek F2-re pont egyenlő nagyságúak, és ellentétes irányúak, így ''kiütik'' egymást.
Megmarad az F4 és a vele ellentétesen mutató, párhuzamos: F2; F1*cos45° és F3*cos45°
Ezeknek ki kell egyenlíteniük egymást, így
F4=F2+ F1*cos45° + F3*cos45°
Ebbe beírod a Coulomb-törvényből adódóakat, k-val osztasz, a^2-el szorzol, és csak q és Q ismeretlen marad.

(#411) Kephamos válasza Silivrian (#410) üzenetére


Kephamos
addikt

Kimerítő válasz! Köszi! :R

(#412) Balux válasza Silivrian (#410) üzenetére


Balux
tag

Nekem úgy tűnik, hogy a feladatban nem volt tisztázva melyik töltés rögzített (ha van ilyen) és melyik re kell ezt a dinamikát (vagyis inkább statikát :B ) számolni!

Abszolút nulla fokkal kapcsolatba (bár erről már volt szó):
egyrészt semmilyen thermodinamikai folyamattal nem érhető el, de ennél okosabbat is tudunk a kvantummechanika óta mondani:
Minden elemi részecskének (jó tachionokra nem tudom igaz e ne kössetek bele)
van un. nyugalmi energiája (is), amit nem lehet tőle elvenni...

és mellesleg 4K alatt a hűtést nem egy másik hidegebb anyaggal való hőcserével oldják meg, mert kéne ahhoz egy még hidegebb anyag amit szintén le kéne hűteni
hanem sokkkal trükkösebb megoldások vannak...lehet erről észt osztani sokat:)

(#413) concret_hp


concret_hp
addikt

van mondjuk 1 literes edényünk vagy 1 köbméter vagy valamennyi.

mennyi 1 bar nyomású levegőt kell beletenni, ahhoz hogy a belső nyomás 10bar legyen?

jól sejtem, hogy ha a hőmérsékletet szinten tudjuk tartani akkor 10*annyi mint a térfogat, viszont ha nem akkor :F ugyebár emelkedik a hőmérséklet is, meg a nyomás is...

vagy fullba vagy sehogy :D

(#414) Balux válasza concret_hp (#413) üzenetére


Balux
tag

Attól függ, minek tekintjük a levegöt!
Ideális gáznak?
Ez tipikusan annak a függvéye hol tették fel a kérdést!
középsuli, fősuli...

(#415) Rive válasza Pala (#403) üzenetére


Rive
veterán

Az abszolút nulla fokot nem lehet elérni, ha jól tudom. Merthogy elvileg ehhez kéne egy annál hidegebb valami, ami lehűti a kívánt dolgot abszolút nulla fokra.
Ez csak addig igaz, amíg szimpla termikus hűtést alkalmazol. A modern módszerek picit bonyolultabbak. Vagy a rendezettség/rendezetlenség átmenettel operálnak, vagy megpróblják rávenni az atomokat, hogy 'önszántukból' kidobják a fölös energiájukat.


Lényegében két 'vége' van a hűtések. Az egyik, hogy a fajhő a hőmérséklet csökkenésével tart a nullához. Azaz a nulla fok közelében már nagyon kicsiny energiabevitel is viszonylag nagy hőmérsékletnövekedést eredményez.

A másik, hogy nagyon alacsony hőmérsékleten a dolgok már nem ugyanazon szabályok szerint működnek: erősen befigyelnek a kvantummechanika jelenségei. Még az atomok is megszűnnek atomokként viselkedni, ehelyett valami folyadékszerű izémicsoda lesz belőlük.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#416) [w]


[w]
őstag

egy nagyon érdekes kérdéssel találkoztam és mivel nagyon izgat a válasz beírom ide is, hátha valaki tudja. :)

szigorúan elméleti eszmefuttatás.

tehát van két rézrugó. az egyiket összenyomom és így rögzítem. ezután mindkét rugót feloldom salétromsavban, a rugók nyomtalanul feloldódnak (maradék nélkül).
vajon hová tűnik az összenyomott rugó energiája? :F

cmdr PETER W. VOLKOV

(#417) Balux válasza [w] (#416) üzenetére


Balux
tag

Nagyon jópofa kérdés!!! :R

többféle kimenetet tudodk elképzelni a dologra, mégpedig a szerint mivel rögzíted a rugót az összenymott állapotában:
ha saválló tökéleteen rugalmatlan kötéllel összekötözöd a rugót (és szerintem ez az érdekes mert ugye ekkor csak a rugó tárol energiát és a kötél csak a kényszerért felel) ekkor (ideális esetben) ezt kell gondolja a dologról:
az egyes rézatomok tökéletes kristályrácsaba rendeződnek(ideális eset), ha rugalmasan deformálod ezt akkor az atomok közti távolságok, kötésszögek kis mértékben megváltoznak, íly módon tárolod az energiát a rugóban.Ha egyszempillantás alatt feloldódik a savban (ideális eset) akkor csak az oldódási folyamatban lessz eltérés:
Az egyes atomok oldódás közben felbontják eredeti kötéseiket (ez az energia szabadul fel) és kialakítanak újakat, eltérőeket (lényegtelen mit csinálnak mert minden atom ugyanazt csinálja föggetlenül attól hogy elötte milyen ''rugó''ból származik)
Tehát az összenyomtt rugó hirtelen feloldásával felszabaduló oldáshő fog változni:
Az egyes atomok egy kristályos anyagban szeretnek a kialakítható legalacsonyabb energiájú állapotban lenni (lehet lokális minimum is - metastabil állapot), ha ebben az állapotban kis energiát adunk mindegyiknek azzal azt érjük el hogy kevésbé kötött állapotban lesznek, így oldódáskor kevesebb energia szabadul fel az eredeti kötések felszakításánál---> kevésbé melegszik fel az oldat (vagy jobban hül le, attól függően milyen thermodinamikailag az oldódás) a kisebb oldáshő miatt.

Azt azért hozzátenném hogy erősen ideális esetről volt szó, ha ezeket nem tesszük fel akkor nekem fingom sincs mert pl képzeldd el hogy a rézrugó nem egyszerre fog kémforrá tűnni hanem lessz egy olyan pont mikor már kellően elvékonyodott hogy egyszercsak eltörik a benne lévő rugalmas felszültség miatt, ekkor triviális módon leadja a megmaradt energiáját...

végül hozzátenném, hogy ehhez egy rugót is elég salétromsavban feloldani, hisz amelyiket nem nyomtad össze az nem is érdekes:)

(#418) [w] válasza Balux (#417) üzenetére


[w]
őstag

ha jól értem, akkor lényegében arról van szó, hogy a mozgási energiája -, amit ugyebár nem tud kifejteni - hő formájában fog távozni.

(az hogy ideális esetet feltételezünk szerintem mindenképpen szükséges, ez a kísérlet csak elméletben végezhető el)

[Szerkesztve]

cmdr PETER W. VOLKOV

(#419) concret_hp válasza Balux (#414) üzenetére


concret_hp
addikt

itt a ph-n tettem fel :DDD
lehet ideális gáz meg nem ideális is, nekem tökmind1 :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#420) Balux válasza [w] (#418) üzenetére


Balux
tag

nem elvégezhető a kísérlet csak nehéz lenne az olsádhő-változást kimérni, meg kitudja mik történnének még menet közben:)

szerintem nem!
egyrészt nincs mozgási energiája, csak rugalmas de nem akarok kötözködni.
namost ha ilyen egyszerű lenne akkor feltétlen melegebbenek kéne lennie az oldatnak, mint összenyomás nélküli esetben de pont nem ez lessz hanem hidegebb lessz az oldat:
azzal hogy összenyomtad, kissé fellazítottad a kötéseket, így mikor ezek felbomlanak kisebb energia szabadul fel, tehát kevésbé melegszik fel az oldat vagy jobban hül le!

(#421) [w] válasza Balux (#420) üzenetére


[w]
őstag

ok, ne feszegessük tovább, mert nekem alapból magas. :DDD lényeg, hogy hőt von el a folyamat.

cmdr PETER W. VOLKOV

(#422) Balux válasza [w] (#421) üzenetére


Balux
tag

na szarul irtam,
nem elvégezhető
helyet nem elvégezhetetlen :B

(#423) Rive válasza Balux (#420) üzenetére


Rive
veterán

A végső állapot melegebb lesz, ha a rugó megfeszítve kerül a savba.

A befejező állapot kémiailag azonos a két esetben. A rugó megfeszítésével viszont energiát vittél be a rendszerbe, aminek valamilyen formában jelen kell lennie.

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#424) Balux válasza Rive (#423) üzenetére


Balux
tag

igen igazad van :F ezt nem tom hogy hoztam ki...
ne hidjetek el nekem mindent :)
mod: vagy semmit?

[Szerkesztve]

(#425) sekli


sekli
addikt

heló,

Mennyi a csepp alapú hasáb közegellenállási tényezője?

(#426) concret_hp válasza concret_hp (#419) üzenetére


concret_hp
addikt

az egyik verzióról tudna vki vmit? (csak pusztán kíváncsivá tettek...)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#427) Mackósajt válasza concret_hp (#426) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Hm. Ebbe így fejből beletört a bicskám. A kérdés talán nem a ''beletesz'' igével a legjobb. A kérdés pontosabban az, ha egy eredtileg 1 bar nyomású ideális gázt összenyomunk úgy, hogy 10 bar legyen a nyomása, mekkora a térfogatváltozás. (Arányában, mivel nem kötöttünk ki kon krét méretet.)

Első körben annyit mondhatok, hogy a levegő 1 és 10 bar-on is ideális gáz nagyon jó közelítéssel. (Még ennél sokkal nagyobb nyomáson is simán annak veszik gyakorlati számításokban.) Ami jó, mert ''reális'' gázzal számolni horror lenne. :DDD

Este majd előások valami tankönyvet, ha addig nem válaszol senki.

(#428) concret_hp válasza Mackósajt (#427) üzenetére


concret_hp
addikt

igazából csak mondták hogy ezt milyen qrva nehéz kiszámolni, én meg meglepődtem (és kíváncsi lettem :U) de akkor lehet h télleg úgy van :B

szóval annyira nem fontos, csak ha van kedved foglalkozni vele (vagy másnak)

vagy fullba vagy sehogy :D

(#429) Mackósajt válasza concret_hp (#428) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Nos, végülis nem vagyok fizikus, de pusztán a gáz állapotegyenlete alapján szerintem ez nem oldható meg. Felírtam az ideális gáz egyenletét a kezdő és végállapotra, és volt 2 egyenletem 3 ismeretlennel. Vesztett pozíció.

Ettől még lehetséges, hogy van valami más, amit bevetve meg lehet oldani a problémát (legyen ez akár egy az adott gázra vonatkozó kísérletileg meghatározott tényező), de pusztán az ideális gáz állapotegyenletével csak akkor, ha pl. megadod a hőmérsékleteket konkrétan.

(#430) Kephamos


Kephamos
addikt

Kaja után nekiülök fizikát tanulni. Készüljetek fel idegileg a hülyébbnél hülyébb kérdéseimre. :DDD

(#431) sekli válasza sekli (#425) üzenetére


sekli
addikt

up!? :U

(#432) concret_hp válasza Mackósajt (#429) üzenetére


concret_hp
addikt

szóval télleg nem eccerű a téma :DDD

vagy fullba vagy sehogy :D

(#433) Kephamos


Kephamos
addikt

A feladat a következő: Van egy mérlegünk, aminek a baloldalán egy 50g-bogyó van és a jobboldalán egy 60g- izé( :D ). A mérleg egyensúlyban van, mégpedig úgy, hogy a joboldali bigyó alatt van egy rögzített hogyhíjják, aminek töltése 5*10^-7C. A mérleg vízszintben van és teljesen szigetel. A kéréds: milyen messze van a jobboldali test a rögzítettől. Egyszer én kiszámoltam valahogy és nagy baromság jött ki.

(#434) Kephamos válasza Kephamos (#433) üzenetére


Kephamos
addikt

ÁPP!

(#435) Kephamos válasza Kephamos (#433) üzenetére


Kephamos
addikt

Na, senki? :F

(#436) Mackósajt válasza Kephamos (#433) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Biztos, hogy ennek a feladatnak van értelme? Ha a jobboldali izének nincs töltése, akkor az alatta lévő rögzített töltés nem lesz rá hatással szvsz.

Ha feltételezzük, hogy a jobboldali izé is azonos töltéssel rendelkezik, mint a rögzített hogyhíjják, akkor nekem egy nagyon kis (mikrométer nagyságrendű) távolság jön ki így sacc per kábé.

(#437) Kephamos válasza Mackósajt (#436) üzenetére


Kephamos
addikt

Ja, igen van persze. Jobboldalinak is és alattalévőnek is ugyanakkora töltése.

(#438) Kephamos válasza Kephamos (#437) üzenetére


Kephamos
addikt

UP!

(#439) dr faustus válasza Kephamos (#438) üzenetére


dr faustus
senior tag

Nekem 0,02247 m jött ki eredményül.

Warning: Explicit Content

(#440) Mackósajt válasza dr faustus (#439) üzenetére


Mackósajt
senior tag

Nekem meg 0,151 m most, hogy rájöttem milyen szarvashibát követtem el előzőleg. De most még álmosabb vagyok, mint előzőleg, szal lehet neked van igazad. :DDD

(#441) Kephamos válasza dr faustus (#439) üzenetére


Kephamos
addikt

És hogy an számoltatok? Én Culomb törvényét használtam és az F az 10gramm volt nekem, átváltva Newtonba. :)

(#442) Mackósajt válasza Kephamos (#441) üzenetére


Mackósajt
senior tag


Én is Coulomb törvényét használnám. Akkor most írjuk be ide:

F = Q1*Q2 / (4Pí epszilonnull r^2)

Ebből r = négyzetgyök(Q1*Q2 / (4Pí epszilonnull F))

Q1 = Q2 = 5 E-7 C
F = 0,01 kg x 9,81 m/s^2 = 0,0981 N

Epszilonnull = 8,854 E-12 C/Jm

Nekem ezzel 0,151 m jön ki. Elárulhatnád, hogy mi az a képtelen eredmény, ami neked kijött. :F

Nekem is jó tesz a gimnáziumi anyag ismétlése, úgyhogy várom azt is hol rontottam el esetleg. :)

(#443) dr faustus válasza Mackósajt (#440) üzenetére


dr faustus
senior tag

Elnézést :B, elfelejtettem négyzetgyököt vonni, a te megoldásod a helyes. Én is hasonlóan számoltam, bár a nehézségi gyorsulást nagyvonalúan 10 m/s2 -nek vettem. :)

[Szerkesztve]

Warning: Explicit Content

(#444) bocX


bocX
tag

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne:
van adott mennyiségű víz: 572liternek megfelelő (az kb~572kg)
van egy kád és abban melegítjük 12kW teljesítményű fűtőszállal
a vizet 60°C-ra szeretnénk melegíteni
a víz alaphőmérséklete ami kifolyik a csapból, de mittomén, legyen 20°C-os

kérdés: mennyi időre van szükség hogy elérje a kívánt hőmérsékletet?!

ebben kéne egy kis segítség! :R

sok munka és ugyanannyi lazaság

(#445) Kephamos


Kephamos
addikt

Nem tudtok valami oldalt, ahol fizika foalmak vannak összegyűjtve, főleg az elektromosságtan része érdekel.

(#446) Kephamos válasza Kephamos (#445) üzenetére


Kephamos
addikt

UP!

(#447) Forest_roby válasza Kephamos (#446) üzenetére


Forest_roby
őstag

Hi!

Én most fogok majd elektromosságtanból vizsgázni. Hát sokba került, de megvettem Litz József - Fizika II című könyvét. Elég jó, tudom ajánlani, bár nem ezt kérdezted.

sok sikert a felkészüléshez!!

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#448) Jester01 válasza bocX (#444) üzenetére


Jester01
veterán

Mennyi hőt kell bevinni a kívánt eredményhez?
Q=c*m*dT (c a fajhő, m a tömeg, dT a hőmérséklet-különbség)
Ezt a hőt a fűtőszál biztosítja:
Q = P * dt (P a teljesítmény, dt az idő)

Innen már gondolom menni fog.

Jester

(#449) Kephamos válasza Forest_roby (#447) üzenetére


Kephamos
addikt

Tudnál esetleg egy pár fotót mellékelni a könyvből, mert én csak a borítójával találkoztam. Lehetséges, hogy meg fogom venni, bár egy kicsit mocskosul drágának találom.

(#450) Forest_roby válasza Kephamos (#449) üzenetére


Forest_roby
őstag

bocs, nincs scannerem.

ui.: de hőtan is van benne :DDD

mod:
könyvtárból nem tudod kikölcsönözni?

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.