Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#1101) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

[link]

Egy ilyen kameramozgató eszköz készül.

A kérdésem az lenne, hogy milyen adatok szükségesek a megfelelő motorok kiválasztásához?

A legelső amit meg kellene határozni az a kocsit előre hátra mozgató motor.

A kocsi teljes súly kb 60-70kg lesz.

(#1102) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Milyen ismeretek szükségesek egy mozgó test stabilitásának vizsgáláshoz?

Egy ilyen robotnak a stabilitására gondoltam mozgás közben.

(#1103) ricinus13


ricinus13
senior tag

Sziasztok!

Sajnos ahogy nézem nem túl nagy itt az aktivitás, de hátha.
Az ELTE-n kaptuk ezt a csodálatosan egzakt házit mert miért ne?!

Két ember ül egymás mellett. Becsüljük meg mekkora a gravitációs erő közöttük!
Mekkora elektrosztatikus erő lépne föl közöttük, ha egyikük elektronjainak 1‰-ét átadná a másiknak?

a Hold átmérője kb. negyede a Földének, ugyanakkor a Hold felszínén a nehézségi gyorsulás kb. hatoda a Föld felszínén érvényesnek.
Ezen adatok ismeretében hogyan magyarázható ez meg?

Namármost ezzel csak annyi a probléma hogy pl az elsőnél mennyinek vegyem egy ember tömegét és a köztük lévő távolságot? A másodikra mégcsak ötletem sincs.

Mindennemű segítséget szívesen fogadok. :)

(#1104) greenity válasza ricinus13 (#1103) üzenetére


greenity
aktív tag

Parametrikusan is tudsz számolni, vagy azt mondod hogy az átlag testsúly 80 kg és van köztük 10 cm, pl. Modellnek teljesen jó.

A másodikra pedig a tömegvonzás törvényét alkalmazd

"Egy mosolynál jobb a több"

(#1105) ricinus13 válasza greenity (#1104) üzenetére


ricinus13
senior tag

Az elsőnél arra jutottam hogy mivel a G=6,67*10^-11 elég kicsi szám és az (m^2)/r sem túl nagy így majdnem egyenlő a G-vel, talán ilyen 10^-9 nagyságrendű. Bár nem tudom mennyire elfogadható ez.

A másodiknál egy kicsit bővebben kifejtenéd? Még nem teljesen tiszta hogy hogyan is alkalmazzam azt.

(#1106) Jester01 válasza ricinus13 (#1105) üzenetére


Jester01
veterán

A nehézségi gyorsulás ugyebár G*M/r^2
Az f index a Föld, a h a Hold:

G*Mf / rf^2 = 6*G*Mh/rh^2 = 6*G*Mh/(1/4 * rf)^2 = 96*G*Mh/rf^2
Átrendezve,
Mf / Mh = 96

Vagyis azzal lehet magyarázni, hogy a Föld tömege 96-szorosa a Holdénak.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1107) ricinus13 válasza Jester01 (#1106) üzenetére


ricinus13
senior tag

Szuper ez nekem is kijött. Köszi. :)

(#1108) TaliGa


TaliGa
aktív tag

Ezt valaki? Hf. az unokaöcsémnek :) persze holnapra...

Egy 80 cm hosszú fonálra erősített testet függőleges síkban forgatunk. A fonalat akkor engedjük el, amikor a test
sebessége függőlegesen felfelé mutat. Elengedés után 1 s múlva a test sebessége 15 m/s, és a sebesség iránya
függőlegesen felfelé mutat.
Mekkora sebességgel hagyja el a test a körpályát?
Mekkora fordulatszámmal kellett a testet mozgatnunk?

"So say we all"

(#1109) Jester01 válasza TaliGa (#1108) üzenetére


Jester01
veterán

Nyilván az elengedett testre csak a gravitáció hat, innen a kezdősebesség ránézésre is tudható (mivel 1 másodpercről van szó). A fordulatszámhoz pedig csak a körmozgás v=omega*r egyenletét kell ismerni.

Jester

(#1110) TaliGa válasza Jester01 (#1109) üzenetére


TaliGa
aktív tag

Akkor jól csináltuk, remélem :).

"So say we all"

(#1111) ricinus13


ricinus13
senior tag

Félve teszem fel ismét a kérdést itt, de hát ezzel a fizikával csak nem jutok dűlőre itt az ELTE-n. :(
Ezt kaptuk, és sajnos csak az utolsó pillanatban jutott eszembe hogy itt segítettetek a múltkor, természetesen holnapra kell.

-Vízszintes rezgés csúszási súrlódással. A mozgásegyenlet
megoldása: grafikon, valamint kvalitatív és kvantitatív tárgyalás, energiamegfontolások nélkül.

-Az előző feladatra vonatkozóan határozd meg az egymást követő maximális kitéréseket − a munkatétel segítségével!

-Határozd meg az Ekin és Epot átlagának arányát gravitációs erő esetén! (Elég a körmozgás esetére!) Itt is 50-50 %-ban oszlik meg az összenergia, mint a harm. oszcillátorra?

(#1112) Jester01 válasza ricinus13 (#1111) üzenetére


Jester01
veterán

Ez így egy kicsit durva ide, de gondolom millió leírás van róla, használd a guglit.

Jester

(#1113) ricinus13 válasza Jester01 (#1112) üzenetére


ricinus13
senior tag

Mindig az az első, csak néha nehéz kitalálni hogy angolul hogy keressem mert magyarul kevés dolog van fent. De az elte fizika házik hazája, a gyakorikérdések most is segített. :DDD És tudom hogy durva, ha nem az lenne megcsinálnám én mert amúgy a fizika tetszik és érdekel is, csak amit előadáson mond ahhoz vagy nincs köze a házinak, vagy a 6-szor durvább változatot kapjuk.

(#1114) mrhitoshi válasza ricinus13 (#1111) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Írd fel a Newton 2-őt, majd Diff. egyenlet megoldása. Diff. egyenlet megoldása már más kérdés. :D
Azt hiszem egy csillapított rezgést mozgásegyenletét kell hogy megkapd, hiszen ha van energiadisszipáció, akkor nem fog a végtelenségig rezegni. Valami exponenciális lecsengést kell hogy kapj grafikonon.
Mondjuk itt fel kell tenni, hogy most a súrlódás hogyan akadályozza a mozgást. Ha a sebességgel arányos a fékező erő, akkor egy másodrendű homogén diff egyenlet megoldását keresed.

Nem tudom mennyit tudtam hozzátenni, de sajnos nincs időm végigszámolni, de az irányelv ez.

PS4

(#1115) ricinus13 válasza mrhitoshi (#1114) üzenetére


ricinus13
senior tag

Köszi, a diff. egyenlettel majd kezdek valamit, mert azt is úgy tanultuk hogy úgy oldod meg hogy ránézel és megmondod a megoldást :F :W

Na már keverem a topicokat, múlt pénteken kellett leadni, de azért köszi.

[ Szerkesztve ]

(#1116) mrhitoshi válasza ricinus13 (#1115) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Úgy tűnik, hogy ez akkor egy általános jelenség a TTK-n Magyarországon. :D Nyugi BME-n is ezt művelik a fizika szakon. Az a baj, hogy Diff. egyenletek megoldása elég későn jelentkezik az egyetem során. Pedig készség szinten nem nehéz szerintem. :/

Viszont szolgálhatok egy levezetéssel, időközben megtaláltam, amiből én tanultam Könyv
Ebben megfogod találni a csillapitott rezgésnél a keresett dolgot. :)

PS4

(#1117) ricinus13 válasza mrhitoshi (#1116) üzenetére


ricinus13
senior tag

Köszönöm a könyvet, tuti sok hasznát fogom venni még. Nálunk itt a Fizika 1-hez semmilyen netes anyag nem érhető el, a tanár előadáson tök érdekes dolgokat mesél, de ezeknek a feladott házikhoz 90%-ban nincs köze.

Nem jó hír viszont hogy a BME-n is ez megy mert még erősen gondolkozom hogy oda megyek az ELTE kémiáról.

[ Szerkesztve ]

(#1118) mrhitoshi válasza ricinus13 (#1117) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Hát vannak gondok az biztos. :/
Mondjuk nem akarok belemenni, de lehet valahol a középiskolás 0 szintű matek oktatás tehet erről, na meg az idióta egyetemi rendszer. Nem jó az tuti. Sokkal durvábban kellene nyomatni a matekot minden szinten.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#1119) nagybá


nagybá
senior tag

Üdv Mindenkinek!

A következő feladattal akadt egy csöppnyi problémám: Egy 1,90 törésmutatójú lencse felületére 1,38 törésmutatójú visszaverődésmentes réteget vittek fel. Ez a réteg az 500 nm és a 600 nm hullámhossznál
egyaránt visszaverődésmentes. Feltéve, hogy az n értéke ugyan-akkora mindkét hullámhosszon, számítsuk
ki a réteg vastagságát.

Gyakorlaton megoldottunk egy ehhez hasonló feladatot, de ott pont az volt a lényeg, hogy egy bizonyos hullámhosszú fényt erősen visszaver a réteg így a d=(lambda)/4*n képlettel könnyedén tudtunk számolni (a fény n=1-ből n=1.33-ba ment).
Tudnátok abban segíteni, hogy miként kellene elindulnom?
Válaszotok előre is köszönöm!

[ Szerkesztve ]

(#1120) buresz8


buresz8
tag

Sziasztok!

Az alábbi linken található szimbólum minek a jele? (nevezőben a bal oldali)
Kép
Maga a képlet "vezeték méretezés feszültségesésre" néven fut :)

Köszi!

(#1121) #36268800


#36268800
törölt tag

[Physics for dummies]
Sziasztok!

Az alábbi feladatot hogyan kell megoldani? Valaki levezetné nekem szépen?

Egy egyenletesen gyorsuló autó 80m úton növelte a sebességét 10m/s-ról 20m/s-ra.
Mekkora úton érte el előzőleg a 10m/s sebességet, ha nyugalmi helyzetből indult, s gyorsulása végig állandó volt?

Köszi előre is! Ebbe sajnos most beletört a bicskám, bár lehet, hogy csak fáradt vagyok. :)

(#1122) ben11 válasza #36268800 (#1121) üzenetére


ben11
őstag

a=10/t
s2=v0*t+(a*t^2)/2 (v0=10m/s)
80=15t
t=5,33s

s1=(a*t^2)/2=26,74m

(#1123) customer114


customer114
senior tag

Sziasztok,

Kérdésem még mindig ez lenne. Kíváncsi vagyok a fizika topicosok véleményére is. :B

Köszi,
Szép napot.

(#1124) Jester01 válasza customer114 (#1123) üzenetére


Jester01
veterán

A rúd jó példa volt, és amit keresel az a hangsebesség az adott közegben.

Jester

(#1125) ben11 válasza customer114 (#1123) üzenetére


ben11
őstag

Az alapfeltevés hibás. Fénysebességgel nem nagyon mehet tömeggel rendelkező test.
Az egyik végén csak be, másikon meg csak ki cső meg nem nagyon tudom elképzelni. Milyen módon éred el ezt? Valami fizikát kéne mögé tenni, hogy lehessen vele számolni.

[ Szerkesztve ]

(#1126) customer114 válasza ben11 (#1125) üzenetére


customer114
senior tag

Talán valahova leírtam, hogy legyenek tömeg nélküliek a részecskék (vagy hullámok, vagy bármi amivel te el tudnád képzelni az alapfeltevést). Illetve, feltételezés az egész, szóval tegyük fel, hogy az alap feltevés lehetséges. (a cső és a golyós példa csak azért van írva, hogy valakinek könnyebb legyen elképzelni)

(#1127) mrhitoshi válasza customer114 (#1126) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Háát, ha nincs tömegük, akkor meg kb elképzelhetetlen. Ez így nagyon kusza, és lehetetlen.
A kérdés inkább az, hogy hova akarsz kilyukadni, mi a cél ?
Egyébként ha részecskékről van szó, akkor van tömeg, tegyük fel, hogy c*0,99 sebességgel mennek, akkor sem fog a másik végén arányos időben kiesni, mert a részecskék egymással "ütköznek", E veszteség lép fel stb... De itt is nagyon sok a kusza dolog. Ha valamilyen hullámot küldesz, akkor talán. De mivel szilárdtestről van szó, itt is lesznek E veszteségek, főleg egy akkora rúdnál, amit írtál. Lehet makroszkopikusan nem is észlelnéd a jelet.

PS4

(#1128) customer114 válasza mrhitoshi (#1127) üzenetére


customer114
senior tag

Na jó. Keresek valami sci-fi topicot akkor. :D

(#1129) mrhitoshi válasza customer114 (#1128) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Annyira nem kell elkeseredni. :DDD
Alapvetően pl.: így működik az elektromos vezetés, mint amit felvázoltál, csak éppen nem fénysebességgel. Szóval lenne ennek értelme, csak más paraméterekkel.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#1130) somogyib válasza customer114 (#1126) üzenetére


somogyib
őstag

Véleményem szerint:

Az eredeti kérdésed - a másik topikban - ez volt:

"A kérdésem, hogy mi történik, ha fénysebességgel (~300.000 km/s) egy "golyót" nyomunk a cső egyik végébe (és tegyük fel, hogy bele is megy a csőbe). Ekkor ugye, mivel a cső telítve van már golyókkal, így a cső másik végén azonnal ki kell esnie egynek? Mi történik?"

Nem fog azonnal kiesni egy "golyó" a másik végén, mivel minden hatás maximum fénysebességgel terjedhet. Az mindegy, hogy tömeg nélküliek vagy tömeggel rendelkeznek az adott részecskék.
Erre jó példa a Newton inga, ahol olyan érzésed támadhat, hogy az egyik oldalon megjelenő hatás azonnal fellép a másik oldalon, pedig ott is el kell telnie egy bizonyos időnek, hogy átjusson a hatás.

Hozzá kellene még venni, hogy milyen anyagról van szó, tehát milyen sebességgel/energiaveszteséggel terjed benne a hatás. Ha lenne konkrét részecskékre/anyagra vonatkozó példád, a hozzáértőbbek szerintem ki tudnák számolni (bizonyos esetekben egy "golyó" kiesne a másik oldalon, máskor meg nem).

Szerintem a kérdésed fénynyomáshoz hasonlítható. (Erről viszont inkább a szakavatottakat kell megkérdezni).

Ha a gondolataim hibásak, a fizikában jártasabbak majd kijavítanak. :)

[ Szerkesztve ]

(#1131) Jester01 válasza somogyib (#1130) üzenetére


Jester01
veterán

Mondtam már, hogy hangsebesség ;)
Vsauce videó (angol)

Jester

(#1132) somogyib válasza Jester01 (#1131) üzenetére


somogyib
őstag

Nem értem. Miért a hangsebesség? (jó a video, de az angol nyelvet nem értem :) )

(#1133) Jester01 válasza somogyib (#1132) üzenetére


Jester01
veterán

A hang az ugyebár egy nyomáshullám, tulajdonképpen lökdösöd a dolog egyik végét és nézed a másikat. Vagyis pont ugyanaz mint amiről szó van. Ennek a terjedési sebessége pedig definíció szerint a hangsebesség az adott anyagban.

Jester

(#1134) somogyib válasza Jester01 (#1133) üzenetére


somogyib
őstag

"A hang az ugyebár egy nyomáshullám, tulajdonképpen lökdösöd a dolog egyik végét és nézed a másikat. Vagyis pont ugyanaz mint amiről szó van."

Eddig OK.

"Ennek a terjedési sebessége pedig definíció szerint a hangsebesség az adott anyagban."

De miért kell egy gondolatkísérletbe belekeverni a hasonlatként felvázolt "akármi" sebességét?

Inkább úgy pontosítanám amit mondtál, hogy: 'a jelenség hasonló a hang által létrehozott hatáshoz'.

(#1135) Jester01 válasza somogyib (#1134) üzenetére


Jester01
veterán

Nem én kevertem bele, a linkelt előzményeknél már eleve említésre került.
De a kettő annyira hasonló, hogy ugyanaz. Egy lökés az egy speciális hang (egységugrás).

Jester

(#1136) somogyib válasza Jester01 (#1135) üzenetére


somogyib
őstag

Azt hiszem értem. Rugalmas hullámként kell értelmezni a hatást: max. c/√3. Jól értem?

(#1137) mrhitoshi válasza somogyib (#1136) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Öhm olyan hogy rugalmas hullám nincs. :D
A hang terjedési sebessége merev testekben: c=sqrt(E/ró) , ahol E a young modulus, a ró meg a sűrúség. Mondjuk egy általánosabb összefüggés az ez: c=sqrt(k*R*T/M), és akkor ebben az M már magába foglalja a poisson tényezőt is, ami egy rugalmassági tényező+ young modulus.

De amúgy nem feltétlen kell, az ilyen jelenségre ráhúzni a hanghullámot szóval szerintem az e^- -ok áramlása is hasonlít ehhez az elgondoláshoz.

[ Szerkesztve ]

PS4

(#1138) somogyib válasza mrhitoshi (#1137) üzenetére


somogyib
őstag

"Öhm olyan hogy rugalmas hullám nincs."

Pedig ezt Dávid Gyula (ELTE, TTK) egyik előadásában hallottam. Gondolom ő nem beszél össze-vissza.

(#1139) mrhitoshi válasza somogyib (#1138) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Lehet valamilyen kontextusban értelmezhető lenne, de így nekem halandzsának tűnik. Nem olyasmiről volt szó, hogy rugalmas közegben keltett hullám ? Mert úgy már lenne értelme ennek a kifejezésnek.

PS4

(#1140) somogyib válasza mrhitoshi (#1139) üzenetére


somogyib
őstag

Mivel én laikus vagyok a témában, feltettem a kérdést Dávid Gyulának az anyagban terjedő hatásról. Ezt írta:

"A relativisztikus rugalmas hullámegyenlet szerint a rugalmas hullámok maximális sebessége c/√D, ahol D a tér dimenziószáma.

Ebben a közegben azonban más jel is terjedhet, pl elektromágneses hullám, arra ez a korlát nem vonatkozik. Tehát ez a sebesség nem a jeltovábbitás maximális sebessége, csak a rugalmas hullámé, más néven a hangé."

Mondjuk még ebből sem tudom, hogy mi a különbség hullám és rugalmas hullám között. :)

(#1141) mrhitoshi válasza somogyib (#1140) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Csak gyorsan utánakerestem, és átfutottam, és annyi a lényeg, amit kérdeztem, hogy valójában rugalmas közegben keltjük a hullámot. Amit írtam összefüggést a terjedési sebességre, az itt ennél a témánál teljesen megállja a helyét, annyi javítással, hogy ugye rugalmas testekről vannak szó. [link]

[ Szerkesztve ]

PS4

(#1142) pomorski


pomorski
őstag

Sziasztok! Mivel ez fizika topic, ezért megkérdezem tőletek, hogy nektek mi a véleményetek [link] erről?

(#1143) schawo


schawo
titán

A Sixty Symbols és a Univ. of Nottingham új kutatásokat finanszíroz. Friss PhD-k jelentkezését várják fizika és csillagászat területen. Évi kb. 30000 font támogatásra (2 év) és a Sixty Symbols csatornán megjelenésre lehet pályázni egy pár perces video formájában, amelyik CV-t és a tervezett kutatások bemutatását tartalmazza. Pályázni mai naptól aug. 1-ig lehet.
[link]

disclaimer: semmi közöm a szervezethez, csak az infót osztottam meg.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#1144) f(x)=exp(x) válasza pomorski (#1142) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Igazából erről csak véleménye lehet az embernek, mert senki se tudja, hogy mit találtak.

(#1145) mrhitoshi válasza f(x)=exp(x) (#1144) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Vagy lehet csak anomália az egyenletekben. Majd kiderül.

PS4

(#1146) greenity válasza f(x)=exp(x) (#1144) üzenetére


greenity
aktív tag

Megjelent róla egy phys. rev. cikk, ami open acces azt hiszem, ha lesz időm utánanézek :)

"Egy mosolynál jobb a több"

(#1147) pomorski válasza f(x)=exp(x) (#1144) üzenetére


pomorski
őstag

Akkor csak a sajtó fújja fel a dolgot és közben semmi extra nincs?!

(#1148) pomorski válasza greenity (#1146) üzenetére


pomorski
őstag

Sikerült áttanulmányozni azt a cikket? Ha igen, akkor mi derült ki?

(#1149) Kal-El


Kal-El
senior tag

Hello!
Van olyan oldal, ahol fizikai kérdésekre szoktak megoldást javasolni?
Ki kéne számolnom, hogy több egymásra ragasztott szivacs mennyire fog összemenni, ha le tudom mérni a jövőben ránehezedő súlyt.
Csak még azt sem tudom, hogy milyen paramétert keressek a szivacsok tulajdonságai között. Ez a Nyomófeszültség, amit kPa-ban adnak meg, ez szükséges hozzá? Meg még a szivacs felülete és a súly felülete is, így hirtelen belegondolva, mert nem mindegy mekkora területre koncentrálódik/oszlik el a súly.
Köszi!

(#1150) mrhitoshi válasza Kal-El (#1149) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Fuh. Ez koma elég súlyos fizikai probléma. :DDD

Itt ugye feszültségről van, nyomófeszültségről. Szerintem (bár zárójelesen teszem hozzá), lehetne használni a hooke-törvényt, mivel rugalmas alakváltozásról van szó. Most tegyünk félre minden feszültségtenzoros dolgot, mert ugye nem mindenhol ugyanakkora lesz az alakváltozás (középen jobban "benyomódik"), és tételezed, hogy egyenletesen oszlik szét. De ebben az esetben is kellene egy anyagra jellemző állandó, a young modulusz, amit szivacsnál fogalmam sincs mennyi lehetne.
De első körben én valahogy ezt határoznám meg, mert az ilyen problémáknál ez az a paraméter amit keresel. És akkor utána lehet finomítani a dolgot feszültségtenzorral stb...

[ Szerkesztve ]

PS4

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.