Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#1201) greenity válasza XharX (#1200) üzenetére


greenity
aktív tag

Feynman Mai fizika sorozata

"Egy mosolynál jobb a több"

(#1202) mrhitoshi válasza XharX (#1200) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Eléggé kigolyóztad magad azzal, hogy no angol. :DDD
Szerintem nem baj, ha most kezdted el az angolt, úgy lehet a leggyorsabban fejlődni, ha egyből mélyvíz.
Szóval magyarul van egy jó könyv a Hudson-Nelson [link] Eléggé átfogó, és tömör.
Viszont ha szeretnéd kipróbálni angolul, akkor viszont Serway-Jewett Physics.
Ezenkivül van egy ilyen összefoglaló könyv, Holics László fizika összefoglaló.

PS4

(#1203) XharX


XharX
aktív tag

Köszönöm mindkettőtöknek az ajánlást :R Amint időm engedi neki is kezdek.
Az angolt is köszönöm, úgyis nyáron akarok ráfeküdni a nyelvtanulásra (azért alapszinten megy a nyelv), akkor lehet azzal is megpróbálkozom.

(#1204) artiny


artiny
őstag

Azt szeretném leirni a diploma munkba,hogy mi az az 1g. Amiben mérnek a gyorsulás merok (acelerometer).

Ez igy helyes !?

Gravitácios gyorsulás a Fold felszinen a mi szélességi korunkben hozzavetolegesen 9.81 m/s2 ami 1 g nek felel meg.

(#1205) lev258 válasza artiny (#1204) üzenetére


lev258
veterán

Ha nem tévedek, a gyorsulás mérők azonos hitelesítést használnak, vagyis szélességi körtől függetlenül kellene az 1 g mértékegységet használniuk. A wikipédia szerint a hivatalosan elfogadott érték 1 g = 9.80665 m/s^2.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1206) artiny válasza lev258 (#1205) üzenetére


artiny
őstag

Ha jol tudom ugy mérnek,hogy a gyorsulas merore hato eroket atalakitjak gyorsulásra ami m/s2, ugy hogy kiszorozzak g -vel ezt az értéket.

(#1207) lappy válasza artiny (#1204) üzenetére


lappy
őstag

szerintem a gram csak a kilogram (SI mértékegység) ezred része így nem valószínű hogy van fogalma

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1208) rostiron


rostiron
őstag

Sziasztok.

Remélem jó helyen járok.
Adott egy mosógép lengéscsillapító ami 80N-os.
Ha ezt 80 N erővel akarom széthúzni elég ha ráakasztok 8,1577 kg súlyt? Vagy mindenképp kell rugós erőmérő ? ( gondolom azért 80N-os mert akkora erő kell a széthúzásához ) Egy használt csillapítót kéne le ellenőriznem.

Gigabyte B55 Aorus elite v2, Ryzen 5600, 32GB DDR4, RX6600, XFX TS-550,

(#1209) ben11 válasza lappy (#1207) üzenetére


ben11
őstag

Csak viccelsz ugye? Mármint artiny a g-ről, mint gravitációs gyorsulásról kérdezett, ahogy írta is, nem a gramm-ról, mint a kilogramm ezred részéről.. :F

(#1210) lappy válasza ben11 (#1209) üzenetére


lappy
őstag

Igazad van felre értettem :R

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1211) vp12


vp12
újonc

sziasztok üdv,
láma amatőr kérdés:
2m magasról leejtve / leesve egy 100kg tömegű; test a leérkezéskor hány kg tömeggel nyomja meg a talajt/ becsapódási helyet?
tenx

tel - 7O / 5(gyök9)9nulla5(gyök1)(gyök64)

(#1212) Jester01 válasza vp12 (#1211) üzenetére


Jester01
veterán

Ennek így nem sok értelme van, sehány kg tömeggel nem nyomja. Első közelítésben egy rugóként lehetne modellezni a talajt, és akkor kiszámolni a becsapódó test által okozott maximális benyomódást (rugó elnyeli a teljes mozgási energiát) és azt összevetni egy nyugalomban lévővel (rugó megtartja a súlyt). Ehhez persze tudni kellene a talaj rugalmassági együtthatóját.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1213) mrhitoshi válasza vp12 (#1211) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Maximum azt lehetne mondani, hogy mekkora Energiát nyel el a talaj. A test valamekkora mozgási energiáját.

PS4

(#1214) f(x)=exp(x)


f(x)=exp(x)
őstag

Sziasztok!
Atomfizikai anyagokat és feladatokat tudtok ajánlani?

(#1215) lappy válasza f(x)=exp(x) (#1214) üzenetére


lappy
őstag

google :R

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1216) f(x)=exp(x) válasza lappy (#1215) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Könyvre gondoltam, ami nektek bevált. Már elég régóta keresgélek ez ügyben, de javarészt mindig olyan könyvbe botlok, ami még antikváriumban sincs, ezért lennék kíváncsi, hogy ti mit ajánlottok.
A netes dolgokkal két baj van. Az anyagok fent vannak, ha pontosan egy fogalomra keresel rá, de már ha a láncreakciót írod be, az sem a legjobb, mert nem fejt ki sokmindent, ami meg feladatmegoldásra kellene.
Neten lévő feladatok meg kb. semmire se jó, mivel csak a nagyon egyszerűekhez van megoldás, a nehezebbekhez nem, valamint két csoport van: gagyi középiskolás és egyetemi, nekem meg a kettő között kellene.
Magfizika kellene egyébként jobban.

(#1217) Raptor™


Raptor™
tag

Sziasztok!

Tudtok olyan oldalt, ahol fent van az emelt szintű középiskolai tananyag? Az elméleti részére lenne szükségem.

(#1218) lev258 válasza Raptor™ (#1217) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, hogy ilyen formában megtalálod-e. Inkább az érettségi feladatok alapján lehet tájékozódni.
Hirtelen találtam egy ilyet is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1219) lappy válasza Raptor™ (#1217) üzenetére


lappy
őstag

vagy itt tudsz visszamenőleg megnézni pár feladatot

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1220) Raptor™ válasza lev258 (#1218) üzenetére


Raptor™
tag

Köszönöm! Bele nézek.

(#1221) Keem1


Keem1
addikt

Nem tudom, jó topikba írok-e, de megpróbálom... ;)

Van egy külső akkum (10.000 mAh), amiről tudom, hogy 6900 mAh kapacitás nyerhető ki belőle 5,1 volton. A kimeneti áram 2,4A.

Van egy USB-s lámpám, ami 5V-os, 2,5W-os, tehát 0,5A áramfelvétele van.

Hogy tudom kiszámolni, hogy a fenti akkura a fenti lámpát rákötöm, mennyi ideig fog világítani, míg az akku lemerül?
:R

(#1222) DrojDtroll válasza Keem1 (#1221) üzenetére


DrojDtroll
addikt

6,9/0,5

(#1223) Keem1 válasza DrojDtroll (#1222) üzenetére


Keem1
addikt

Ennyi? :D Akkor csak a fától nem láttam az erdőt, de ez a kézenfekvő megoldás nem jutott az eszembe.
Köszönöm! :R

(#1224) bandi0000


bandi0000
nagyúr

Sziasztok

Na véletlen leltem rá erre a fórumra, de hátha ez segít jövőre átmenni a fizika vizsgán :DD

Xbox One: bandymnc

(#1225) core i7


core i7
addikt

Sziasztok nézelődtem neten és gondolkodtam az időgéppel kapcsolatban 1 paradoxont (habár lehet nem is létezik ilyen) nem említenek. Én pillangóhatásból eredően pillangóhatás paradoxonnak nevezném ugye megépítem az időgépet vissza megyek a múltba mielőtt megépítettem valamikorra de ott már érvényesül a pillangóhatás. Mivel ha valamit bármit másképp csinálok valaki meglát akkor dől minden mint egy dominó és az a valaki aki meglátott mást fog valamiképpen csinálni, ami kihat az azt követő emberre és ő is másképp és az interakció lánc eljuthat hozzám is, aki az időgépen gondolkodik. Lehet a nagy csöndben jönnék rá mi a kulcsa és lehet benyit valaki aki nem nyitott volna be de ugye mindenkinek megváltozik a hatás miatt a cselekvése gondolkodása. Nem tudom értitek-e :DDD Tehát szerintem időgépet lehetetlen építeni ráadásul én úgyvélem idő sem létezik csak tér a nagy univerzum és abban történések a molekulák helye ugyanabban az időben változik pl szerintem ugyanakkor élünk mint jézus csak ő meghalt/feltámadt és azóta sok történés telt el a két történés között amit az ember által kitalált mértékegységgel az idővel mérünk Aki pedig fénysebességgel utazik annak a gyorsaság miatt az űrhajóban valahogy lassabban történik a történés mint kívül Ez pedig időutazásnak nevezzük a jövőbe. Ezek persze csak feltételezések csak gondolkodtam :DDD

[ Szerkesztve ]

(#1226) Komplikato


Komplikato
veterán

Kis olvasnivaló a 2017-es év kvantum fizikai felfedezéseiből, hátha mást is érdekel:
Quantum Physics in 2017

Time crystals sound like talismans from a fantasy novel, but they're actually real quantum objects, generated for the first time in 2017. A time crystal is a unique state of matter, a group of ions lashed together with quantum links such that they shake, or oscillate, together at a repeating period. As long as the conditions they need to exist remain, time crystals become locked into a single moment in time; no matter how much energy gets pumped into them, they don't heat up or increase in entropy — effectively suspending the laws of thermodynamics as they're typically understood. :Y

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#1227) ben11 válasza Komplikato (#1226) üzenetére


ben11
őstag

Ez érdekesen hangzik. :R

(#1228) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Két fizika zh kérdésben kérném a segítségeteket!

A 400m/s sebességű 100g tömegű lövedék egy 8kg tömegű homokzsákba hatol, amit nem hagy el. A homokzsák egy 1.1m hosszúságu súlytalan fonálon függ. A homokzsákot és a lövedéket tekintse pontszerűnek. Milyen magasra lendül ki a homokzskák(benne a lövedékkel)?

Egy üvegdarab súlya levegőben 2.8N, petróleumba merítva 1.9N erővel kell tartani. A petróleum sűrűsége 800kg/m3. Mekora az üveg sűrűsége?

(#1229) Jester01 válasza DrojDtroll (#1228) üzenetére


Jester01
veterán

Hol akadtál el?

1. Energiamegmaradás. kinetikus energia = gravitációs potenciális energia
2. Archimédesz

Jester

(#1230) DrojDtroll válasza Jester01 (#1229) üzenetére


DrojDtroll
addikt

nem nekem kellene, nem tudom az illető hol akadt el a feladatokban

(#1231) ben11 válasza DrojDtroll (#1230) üzenetére


ben11
őstag

De te akarsz neki segíteni, szóval valahol te is biztos elakadtál, ha itt kérdezel.. :B

(#1232) DrojDtroll válasza ben11 (#1231) üzenetére


DrojDtroll
addikt

én lusta vagyok :DDD

(#1233) lappy válasza DrojDtroll (#1228) üzenetére


lappy
őstag

A az üveg 2,8 N-os súlya látszólag lecsökken 1,9 N-ra. Ez a különbség az ún. felhajtóerő, mely minden esetben megegyezik a kiszorított folyadék, vagy gáz (csak a levegőt most elhanyagoljuk) súlyával. Így tehát a tárgyunk 2,8-1,9=0,9 N súlyú petróleumot szorított ki. Persze ezzel nem vagyunk sokkal előrébb, viszont ebből kiszámolhatjuk a petróleum tömegét, ha leosztunk a gravitációs gyorsulással:
mp=Fp/g=0,9/10=0,09 kg.
A pertóleum sűrűsége pedig 800 kg/m3, azaz köbmétere 800 kg tömegű. Így pedig 0,09 kg térfogata:
V=mp/ro=0,09/800=0,0001125 m3, ami átváltva 0,1125 dm3, ami pedig 112,5 cm3.
Ennyi tehát a kiszorított petróleum térfogata, de így a test térfogata is ennyi kell legyen, hiszen az szorította ki.
Most térjünk vissza a dugó súlyára. 2,8 N, azaz a tömege kiszámolható, 0,28 kg (2,8/10), azaz 280 g.
Így pedig már kiszámolható az üveg sűrűsége, hisz a térfogata és a tömege is ismert:
ro(üveg)=280/112,5=2,49 g/cm3.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1234) DrojDtroll válasza lappy (#1233) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Köszönöm szépen.

A másik feladat, csak annyi, hogy a golyó mozgási energiája az golyó és a zsák együttes helyzeti energiájává változik?

(#1235) lappy válasza DrojDtroll (#1234) üzenetére


lappy
őstag

egy hasonló feladat ennek alapján vissza lehet számolni a kitérést

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1236) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Sziasztok!

Van egy oszlopom. Erők hatnak a tetejére az oszlopra merőlegesen. Hogyan kellene megtámasztanom, hogy a legjobb hatást érjem el.

4 irányból a tetejéhez a lehető legközelebb 45 fokos szögben?

(#1237) lappy válasza DrojDtroll (#1236) üzenetére


lappy
őstag

Az oszlopodra ható erők milyen szöget zárnak be ha fülről nézzük? mert akkor lehetne eredő erőt nézni és annak a vonalba kell helyezni egy oszlopot szögben.
Hasonló elgondolással vannak a villanyoszlopok is.

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1238) core i7


core i7
addikt

Sziasztok Gondolkodtam egy "csúzli elven" működő űrhajón (elképzelés)

Úgy nézne ki ,hogy például Alfa Centaurival teljesen ellentétes irányba elindítanánk (amit oda visszalönénk) vele szemben gyorsabban egy másikat de úgy lenne kialakítva ,hogy visszalőné valahogyan és ugye ott sebesség összeadódna Tehát karamboloztatnánk őket úgymond

Lehet nagy hülyeség amit mondok de csak elmélkedtem

Ha egy hajót csak xy sebbességre tudunk felgyorsítani akkor miért nem gyorsitunk fel kettőt egymásnak ,hogy ha elvileg sebesség összeadódik vagy mégtöbbet

[ Szerkesztve ]

(#1239) core i7 válasza core i7 (#1238) üzenetére


core i7
addikt

sorry utánna néztem ütközésnél adódik össze csak visszafele már nem gy menne

(#1240) core i7


core i7
addikt

Sziasztok! Azon gondolkodtam ,hogy Elon Musk szerint ugy nevezett szimulált világban élünk ami olyan mint egy program lelehet írni mindent matematikával és a fizika ami a téridőre épül a játék szabályai De fekete lyukakon túl elképzelhető lenne e egy fizika nélküli világ ahol már semmi nem írható le matematikával mindennek van értelme vagy éppen semminek nincs és az a mennyország és ott ezért lehet teremteni olyan mint egy játékpálya editor

Tehát lényeg lehet e ilyen világ ahol más szabályok vannak nem pedig a fizika törvényei :D ?

(#1241) f(x)=exp(x) válasza core i7 (#1240) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

"Tehát lényeg lehet e ilyen világ ahol más szabályok vannak nem pedig a fizika törvényei :D ?"

Szerintem az lenne a jó, ha ennél pár nagyságrenddel egyszerűbb kérdésekre tudnánk a választ... :D
Én nem látom logikai akadályát egyébként.

(#1242) Szevam


Szevam
aktív tag
LOGOUT blog

Sziasztok!

Hallott már valaki a Coanda effectről?

És meg is az vannak UFO-k :D

Képeim: https://www.flickr.com/photos/106029883@N02/ A természettől nem félni kell, hanem megismerni azt. A megismerés pedig nem csak arról szól, hogy ránézek valamire és hiszek valamit az által, hanem arról, hogy foglalkozom vele hagyom, hogy megmutassa önmagát.

(#1243) core i7


core i7
addikt

Sziasztok azon gondolkodtam

,hogy a gravitáció visszatekeri az időt a sötét energia előre és így meglehetne alkotni az időgépet ugyanis így játszik a 2 dolog a téridővel

pl az idő nyiláért is szerintem hogy előre fele megy az idő a sötét energia a felelős ugye ha gravitácio dominalna a mi univerzumunkba visszamenne minden nagy bummig de sötét energia kicsivel erősebb és így tágul az univerzum

égitestek közelében pedig azért telik lassabban az idő mert igazából visszafele haladna de valamennyire ott a sötét energia így csak belassul de visszatekerődni nem tud a sötét energia jelenléte miatt

szerintetek nagy hülyeség vagy van logika a teoriámban?

szerintem így hathat a téridőre a dolog:

[ Szerkesztve ]

(#1244) f(x)=exp(x)


f(x)=exp(x)
őstag

Sziasztok!

A tapadási surlódási együttható értéke lehet 1-nél nagyobb szám? Most olvastam egy dokumentumot, amiben volt nagyobb is megadva...

(#1245) Jester01 válasza f(x)=exp(x) (#1244) üzenetére


Jester01
veterán

Lehet, persze.

Jester

(#1246) f(x)=exp(x) válasza Jester01 (#1245) üzenetére


f(x)=exp(x)
őstag

Köszi!

[ Szerkesztve ]

(#1247) Badb0y


Badb0y
addikt

Sziasztok, csigával kapcsolatos kérdésem lenne. Van nekem egy 75 kg-os boxzsákom amit közös szoba használat miatt a plafonról le kell szednem illetve vissza kell tegyem használni szeretném. Rendeltem két csigát aminek dupla kereke van és nézegettem neten, hogy lenne érdemes megoldani de amit neten találtam képet ott az egyik Fixpont az egyik csiga alatt van. Nekem két csigám van illetve kettő rögzítő. A plafonon, hogy alakul a tehermentesítés ha a Kötelet nem a csigához ha nagy csiga fölötti plafon rögzítőhöz rögzítem.

Tehát:
Ez a plafon rögzítő: [link]
Ez a csiga amiből vettem kettőt: [link]
Ez a kép amit neten találtam: [link]

Itt látszik ezen a képen hogy a kötél a csiga aljához van kötve. Én a kötelet a csiga mellé rögzíteném a plafon rögzítő karikába. Így is megmaradna az 5:1 arány?
Így: [link]

Illetve mi történik akkor ha egy másik rögzítőponthoz rögzítem a kötelet a plafonon (Két ilyen karikám van a plafonban) majd az egyik csigát az első rögzítőponthoz a második csiga pedig a terméknél lenne amit emelek ilyen dupla hurkos megoldással?

Melyik lenne a legideálisabb az én Szempontomból hogy a legkevesebbet kelljen emelnem.

[ Szerkesztve ]

Minőségi laptopok https://notebookokhu.business.site/

(#1248) core i7


core i7
addikt

Sziasztok szerintetek ennek az ábrának van realitása? Vagy hülyeség?

Elvileg azért gyengébb a gravitáció mert hurelméletben nyitott hur és szabadon jár át más univerzumokban de az ábra szerint a sötét energia antigravitáció gyengíti meg mert kihat rá

Elvileg így játszik a téridővel a gravitáció (mult Feketelyuk közelébe erősebb viszont ott az antigravitáció ezért csak belassul az idő) antigravitáció (időnyila jövő erősebb és ezért megy előre az idő)

Olyat is olvastam ha a gravitáció dominalna minden visszamenne a nagy bummig de itt az anti dominál ezért tágul s megy előre minden

rr* helyett tt

[ Szerkesztve ]

(#1249) Rick3D


Rick3D
senior tag

Sziasztok,

Próbálkoznék segítséget nyújtani egy barátomnak de már régen volt Fizika :DDD Így a Nagy fizikus topic lakók segítségét kérném a következőbe :

Mekkora lesz a 80 liter térfogatú , 27c hőmérsékletű és 1,5x10^5 nyomású gáz, új nyomása ha a térfogata 70 liter , hőmérséklete pedig 7c-ra csökken ?
( Az én kérdésem az volna hogy jól vezettem-e le , illetve a számolás is jó ? A végeredmény Pa jó lesz mértékegységnek ? Talán jól csináltam, megerősítésre lenne szükségem ... de olyan rég volt nem vagyok biztos benne és hülyeséget meg nem adnék tovább :DDD SOS jelleggel kellene :R :R )

[ Szerkesztve ]

(#1250) lev258 válasza Rick3D (#1249) üzenetére


lev258
veterán

Az állapotegyenlet jó, így ha nincs elszámolás valahol, akkor az eredmény is rendben van.
Megjegyzés: Jelen esetben az átváltások elhagyhatóak, mivel úgyis kiesik minden mértékegység a Pa kivételével (gondolom eredetileg az akart lenni a nyomás a feladatban, nem csak egy szám).

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.