Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic

Hozzászólások

(#1151) Kal-El válasza mrhitoshi (#1150) üzenetére


Kal-El
senior tag

Na, ez jól hangzik. Gondolom a gyártó is örülni fog, ha ilyen kérdésekkel bombázom majd :)
Azért is érdekes a történet, mert minden szivacsnak más-más a keménysége és összenyomhatósága.
De ugye én annyit értek az ilyen fizikai számolásokhoz, mint egy macska a valószínűségszámításhoz.

Igazából, ha pontos példát szeretnék mondani. Arról lenne szó, hogy akarok készíteni egy csuklópántot teljesen egyénre szabva (magamra). És lenne egy szivacs része, ami megemeli a csuklómat. Készült is egy próba darab, ami nagyjából jól sikerült. De rettentő gagyi minőségű szivacsból és elég hamar el is nyűttem, mert a szivacs elveszítette a formáját. Most viszont akarok jó minőségűből is. De az meg nincs itt helyileg egy kereskedőnek sem csak ilyen nagy cégeknél, ők viszont csak nagyobb tételben adnak el. Tehát rendelnem kell és házhoz szállíttatnom. De így hogy ennyire nem lehet kapni csak nagyobb tételben, szívás nekem. Vastagságot meg max tippelni tudok, ha nem sikerül kiszámolni, hogy kb mennyit megy majd össze egy adott súly alatt, mert ugye némelyik puhább, némelyik keményebb. Az meg drága mulatság lenne, hogy rendelek egy táblát, majd ha nem jött be, akkor rendelek még egyet, kicsit nagyobb vastagságban és így tovább. Ha pedig rétegesen összeragasztva szeretném, na akkor végképp drága mulatság lenne, így tesztelni. A cégek pedig ezt a 3 információt adják meg egy-egy szivacs típusnál: Testsűrűség: (kg/m3), Nyomófeszültség: (kPa), Szakítószilárdság: (kPa).

A legfontosabb kérdés, hogy középen, ahol a kezemet ráteszem, ott mennyit fog összenyomódni? Az, hogy mellette mennyit fog torzulni/húzódni az nem fontos. Kizárólag a terhelt területen kéne a benyomódást kiszámolni. Így is szükséges ez a young modulusz? Egyébként nem hiszem, hogy a gyártó hajlandó lesz elárulni, hogy minden egyes szivacs típusnak, amit készítenek, mennyi ez-az értéke, mert nem is biztos, hogy lemérték, meg ilyen kis magánemberekkel nem valószínű, hogy foglalkoznának, max ha nagyobb cég képviselője lennék.

(#1152) mrhitoshi válasza Kal-El (#1151) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Jaaa értem. Akkor nem kell számolgatni sem. Én először azt hittem, hogy valami elméleti dologhoz tartozik ez a kérdés, de akkor inkább mérnöki a probléma. :D

Így viszont tényleg nem kell semmit se számolgatni, mert nem kell túlbonyolítani az életünket. Sajnos az ilyen problémáknál inkább a kísérletezés a befutó, mintsem a pontos számolás. Tervezési folyamat. Van x db anyagunk, és abból kell kiválasztani a megfelelőt.
Esetleg nem tudsz mintát kérni ? Az lenne a legjobb, mert akkor megtudod fogdosni, nyomogatni stb... Hiába vannak a számok, ha teszem azt, a puhább a kényelmesebb, még akkor is, ha jóval kisebb az élettartama emiatt.

Amin esetleg ellehet indulni az az, amit írtál: Testsűrűség: (kg/m3), Nyomófeszültség: (kPa), Szakítószilárdság: (kPa).

Szerintem jelen esetben a szakítószilárdság tökmindegy, inkább a másik két paraméter a fontos. Ha tippelnem kellene, akkor egy közepes sűrűségű lehetne(!) az ideális. A nyomófeszültség alatt meg gondolom kifáradási határt értenek, mert szivacsnál nem tudok mást elképzelni. Szóval fura így hogy nyomófeszültség. :D
Ha tényleg kifáradási határról van szó, akkor ez is nagyon fontos, mert ez azt mutatja meg, hogy mekkora feszültség hatására nem történik még maradó alakváltozás bizonyos számú összenyomás után.
De mondom, a legjobb a minta sajnos. :/

PS4

(#1153) Kal-El válasza mrhitoshi (#1152) üzenetére


Kal-El
senior tag

Én is ettől félek, hogy a gyakorlati tapasztalatot nem fogom tudni számokkal helyettesíteni.
Egyébként azt írták, hogy a sűrűség és a minőség/tartósság között egyenes arányosság van. A nyomófeszültség meg inkább a keménységet jelzi.
Megpróbálok majd mintát kérni, de nagy valószínűséggel elutasítanak.
Egyébként a mindennapi életben az ember 90%-ban csak a legnagyobb trash szivaccsal találkozik, de van vagy 30 féle minőségben/keménységben.
Köszi mindenesetre!

(#1154) Kal-El


Kal-El
senior tag

De a sima összenyomódás még így is érdekelne.
Milyen adatok szükségesek hozzá, ennek fényében?

(#1155) Jester01 válasza Kal-El (#1154) üzenetére


Jester01
veterán

Ahhoz az említett Young modulus kell, szerintem ezt hívták nyomófeszültségnek. Ha konkrét számot mondanál akkor látszódna, hogy nagyságrendileg van-e értelme (vö. a táblázat a wikipedia linken). Ezzel első közelítésben egy rugóként lehet modellezni.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1156) Kal-El válasza Jester01 (#1155) üzenetére


Kal-El
senior tag

Rendelkezésre álló adatok:
- nyomófeszültség: 2,0 kPa
- terhelés/súly 1300g
ezekre nem tudom szükség van-e:
- sűrűség: 21 kg/m3
- szivacs vastagság: 20mm
- szivacs hosszúság: 80mm
- szivacs szélesség: 40mm
- a súly hosszúsága és szélessége kb ugyanakkora, mint a szivacs, tehát eloszlik, nem pontszerűen egy helyre koncentrálódik

(#1157) core i7


core i7
addikt

Sziasztok van egy ötletem leírom ide is

Kelle egy űrhajó az alá egy nagyon nagyon erős anyagból készülő tartály
azt teli gázzal (még nem tudom milyennel)
azt égetni és ugye az égés végtelen gázt fog termelni mert ha elégeted a gázt azzal újabb gáz szabadul fel
ami újra elég és a belső nyomás
kilövi az űrhajót
tehát nem kívülről kel a nyomás az űrhajóra hanem belülről kellene
úgy mint a nap égeti el a héliumot meg a hidrogént
rengeteg végtelen energia szabadul fel (csak ugye ott a keletkezett égéstermékek gázok gondolom elillanak ezért ide a tartály)
bent van a gáz abban az erős anyagból titániumbol vagy nem tudom miből készült valamiben és majd kiakar törni égés hatására de nem tud
gáz az mindég lesz benne nem mert égés során új keletkezik?
tehát végtelen energiát kapunk
ami kell a fénysebességhez
a belső nyomás pedig akkora lesz hogy az űrhajót kilövi a messzi messzi galaxisba

Nagyhülyeség vagy van benne fantázia?

Nem vagyok Fizikus szóval nem tudom milyen sebességet tudnánk vele elérni vagy ,hogy az űrben hogy érvényesülnek a dolgok de szeretem a csillagászatot és foglalkoztatnak más csillagrendszerek stb

[ Szerkesztve ]

(#1158) Jester01 válasza core i7 (#1157) üzenetére


Jester01
veterán

Azt ugye tudod, hogy különböző gázok vannak? Pl. ha hidrogént égetsz oxigénben akkor abból vízgőz lesz amit már nem tudsz tovább égetni.

A csillagok nem kémiailag égetik el a gázokat, hanem nukleáris fúzióval, és persze az sem végtelen bár sokkal jobb. A kontrollált fúziót még csak most kezdjük megvalósítani. Lásd még Nuclear pulse propulsion

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1159) core i7 válasza Jester01 (#1158) üzenetére


core i7
addikt

nem nagyon értek hozzá sajnos csak :(
Semmilyen gáz nincs ami megfelelő lenne?

(#1160) Jester01 válasza core i7 (#1159) üzenetére


Jester01
veterán

Nyilván nincs, hiszen akkor mindenütt azt használnánk, nem idétlenkednénk itt mindenféle egyéb energiaforrással. Lásd még: örökmozgó.

Jester

(#1161) lappy válasza Jester01 (#1160) üzenetére


lappy
őstag

igen ennek nincs sok értelme, de ha "azt teli gázzal (még nem tudom milyennel)" ezt kitalálod akkor Nobel-díj plusz milliárdos is leszel!

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1162) core i7 válasza lappy (#1161) üzenetére


core i7
addikt

nem akarok nobel díjas milliárdos lenni csak szeretném már ha legalább az Alfa Centauriba eljutnánk valahogy és ugygondolom ,hogy akármilyen butaság az ötletem (mert tudom én is) kb óvodás szint de minden ötlet számít szerintem lehet valami hasznos bármiben

(#1163) lappy válasza core i7 (#1162) üzenetére


lappy
őstag

De már az is jó ötlet lenne ha 100%-ban fel tudnánk használni a gázt mint meghajtó anyag! :R

Bámulatos hol tart már a tudomány!

(#1164) somogyib válasza lappy (#1163) üzenetére


somogyib
őstag

Bármit, bárhogy "használsz fel", abból a felhasználás révén energiacsökkenés keletkezik.

Ha 100%-ban fel tudnál használni valamit, az már örökmozgó lenne.

[ Szerkesztve ]

(#1165) NORBl


NORBl
aktív tag

Menetes emelővel Q = 15 Mp nagyságú terhet emelünk. Az emelő menete Ti= 28*5
d= 28 mm
d1= 22,5 mm
d2= 25,5 mm
h= 5 mm
Mekkora nyomaték szükséges
1 - emeléshez ?
2 - lazításhoz ?
3 - k=300 mm-es kulcshossz esetén mekkora erőt kell kifejteni ?

Ha valaki tudna segíteni, az jó lenne. :D

(#1166) moha21


moha21
addikt

Üdv!

"Egy 10m magas szikláról egy fiú a tengerbe hajít egy követ a vízszintessel 25 fokos szöget bezáró 15 m/s sebesseggel. Mennyi idő múlva és a függőleges sziklafal lábától mekkora távolságra ér vízbe a kő ? Mekkora a kő sebessége a vízbeérés előtti pillanatban?"

Hiába nézegetem a ferde hajításokat. Oké, hogy tudom a a sebesség vízszintes irányú komponense állandó, a függőleges meg a g-vel változtatja azt, de nem tudom, hogyan tudnám belevinni helyesen a 10m-es kezdőmagasságot. Végignéztem a net-en, de pont hasonlót nem találtam. Ha segítene benne valaki nagyon örülnék.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1167) lev258 válasza moha21 (#1166) üzenetére


lev258
veterán

Az a 10m adja meg neked, mennyit zuhan (gyorsul) függőlegesen, miután visszatér az elhajítás magasságába. Ebből (és az előtte eltelt időből) aztán tudsz becsapódási időt, továbbá távolságot és minden mást számolni.
A wikipédián is találsz némi segítséget hozzá.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1168) moha21 válasza lev258 (#1167) üzenetére


moha21
addikt

Wikipédián lefelé hajításra találtam példát :-) Próbálkozom majd és felteszem, talán meg tudjátok majd mondani mennyire lett rossz. Köszönöm!

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1169) lev258 válasza moha21 (#1168) üzenetére


lev258
veterán

Onnantól, hogy visszatér az elhajítás eredeti magasságába, már lefelé ferde hajítássá válik a probléma.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1170) moha21 válasza lev258 (#1169) üzenetére


moha21
addikt

Az odáig talán oké, hogy kijőtt 1,29s mialatt visszatér a az y origóba, de hogy utána ezt én hogy írjam le nem megy .:S

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1171) moha21 válasza lev258 (#1169) üzenetére


moha21
addikt

Akkor mindenképpen két részre kellene bontanom a feladatokt ?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1172) Jester01 válasza moha21 (#1171) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, de nem úgy, hanem függőleges és vízszintes irányra.

A közismert képletet kell használni, miszerint s = 1/2*a*t^2 + v0*t. Az, hogy fel vagy le volt a dobás az a kezdősebesség előjelében benne van. Az pedig senkit nem érdekel mikor esik vissza a kezdőszintre.

Jester

(#1173) moha21 válasza Jester01 (#1172) üzenetére


moha21
addikt

És az időt honnan tudom? Sehogy nem tudok összehozni egy értelmes egyeneltet, valami mindig hiányzik :U

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1174) Jester01 válasza moha21 (#1173) üzenetére


Jester01
veterán

A függőlegesből az időt számolod ki, minden mást tudsz. s=-10m (mert 10 méterrel lejjebb esik), a=-g mivel lefelé gyorsul, v0=15*sin(25) mivel a kezdősebesség függőleges komponense ennyi. Ebből az időt már ki kell tudnod számolni. Azt utána simán az álladó vízszintes sebességgel szorozva megkapod a vízszintesen megtett utat. A becsapódási sebességhez pedig a gyorsulás és az idő ismeretében kiszámolod a függőleges komponenst majd összekombinálod a változatlan vízszintessel.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#1175) moha21 válasza Jester01 (#1174) üzenetére


moha21
addikt

Ok, lassan tényleg kezdtem totál debilnek érezni.
wiki szerint. ha

Ha 0° < α < 90° és a test a vízszintes talajról indul, akkor a hajítás távolsága az a d távolság, amelyet a test vízszintesen megtesz addig, amíg újra visszaér a kiindulási szintre (y = 0). Ha az ehhez szükséges időtartamot th jelöli, akkor a (4) alapján:

akkor jönnek bizonyos képletek.

Viszont. ha Ha -90° < α < 0° Ha a test a vízszintes talaj feletti pontból indul, akkor a hajítás távolsága az a d távolság, amelyet a test vízszintesen megtesz a talajra érkezésig. Ha az indulási hely h magasságban van a talaj felett, akkor a talajra érkezéskor y = –h, így az (5) alapján

akkor teljesen más képeletek jönnek.

Az persze teljesen egyértelmű, hogy van a v0y ami a v0 * cos alfa, de a függőlegesből én honnan tudom meg az időt azt egyszerűen nem értem.

Talán első körben számojam kim hogy a 10m magasról mennyi idő alatt lesz újra 10 m amgasan ( 1,29s ) és utána adjam hozzá a további 10m lefelé gyorsulást. ?

Ne haragudjatok, de nem akar a fejembe összeállni hiába nézem és semmi értelmes hasonló példát nem találok. Elhiszem, hogy annak aki ilyeneket csinál egyértelmű, de nekem nem akar az lenni. :U

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1176) moha21 válasza Jester01 (#1174) üzenetére


moha21
addikt

Ráadásul ha én s = 1/2*a*t^2 + v0*t. egyenletbe
s helyére beírok -10-et az a helyére -9,81-et, akkor t-re rendezve negatív számot kapok ami szintén egészen biztató. :v

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1177) Jester01 válasza moha21 (#1176) üzenetére


Jester01
veterán

A v0y az sin nem cos.
v0=15m/s*sin(25) ~ 6,34m/s
-10 = 1/2*-9,81*t^2 + 6,34*t
-4,905*t^2 + 6,34*t + 10 = 0

Másodfokú egyenlet megoldóképlet
x=(-b +/- sqrt(b^2 - 4ac)) / 2a

t = (-6,34 - sqrt(6,34*6,34 + 4 * 4,905 * 10)) / -9,81 ~ 2,21s

Jester

(#1178) moha21 válasza Jester01 (#1177) üzenetére


moha21
addikt

Szia!

Köszönöm szépen a segítséget, közben meglett mit is baltáztam el!

Még egyszer kétszer biztos lesz 1-2 alap kérdésem, de nehéz az indulás kicsit egyedül. :R

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1179) Byk01 válasza core i7 (#1157) üzenetére


Byk01
senior tag

Ha a gázt (tökmind1,milyen) bent tartod a tartályban, akkor a létrehozott nyomásból a tartály falán keletkező erő belső erő marad, ami nem tudja gyorsítani az űrhajódat. Egy (bármilyen) test mozgásában változást csak külső erő hozhat létre, ehhez kell az, hogy a gáz kiáramoljon a tartályból, és a hatás-ellenhatás elvén gyorsítani kezdje az űrhajót. Ennek a hátulütője, hogy egy idő után elfogy a gáz.

"Az obi, amivel lelátsz a víz alá halakat fotózni a halszem (halszemlélő objektív rövidítése)." - .mf "A jövő mi vagyunk: a fiatalok és az emberek." - Drotár Adrienn

(#1180) moha21


moha21
addikt

Korrepetálást vállal itt valaki Bp.-n?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1181) DrojDtroll válasza moha21 (#1180) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Milyen szinten?

(#1182) moha21 válasza DrojDtroll (#1181) üzenetére


moha21
addikt

Szia!

[link]

Nagyjából ez a témakör.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1183) ben11


ben11
őstag

Gondoltam megosztok veletek 3 szuper youtube csatornát, amit érdemes követni és hátha még nem ismeritek:

Vsauce

SmarterEveryDay

Veritasium

Angol nyelvűek. Általában természettudományokhoz kapcsolható videók vannak, de többségében fizika.

[ Szerkesztve ]

(#1184) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Egyenes pályán 120km/h sebességgel közeledő vonat sípolását 3 s-ig halljuk a pálya mellet.

Milyen hosszú lehetett a vonat füttye?

(#1185) ben11 válasza DrojDtroll (#1184) üzenetére


ben11
őstag

Doppler-effektussal gondold végig:
- ha közeledik
- ha távolodik

Egyébként végtelen sokféle lehet, mert lehet, hogy épp előtted halad el. Ekkor pedig mindkét torzulás tetszőleges arányban részt vehet.

(#1186) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

rendben van utánanézek

az űrben lehet mérni súlyt kétkarú emelővel?

(#1187) ben11 válasza DrojDtroll (#1186) üzenetére


ben11
őstag

Súlytalanságban aligha működik a kétkarú. Dinamikai tömegmérés viszont annál inkább. Egy ismert erővel hatva a testre és mérve a gyorsulást számítható a tömeg. De egy ismert rugóállandójú rugóval is megoldható hisz a rezgésidő csak a tömegtől és a rugóállandótól függ.

(#1188) Jester01 válasza ben11 (#1187) üzenetére


Jester01
veterán

Csak nem tömeget hanem súlyt akart mérni ;]

Jester

(#1189) ben11 válasza Jester01 (#1188) üzenetére


ben11
őstag

Ilyen amatőr hibát véteni.. :W
Persze mondhatnám, hogy automatikusan feltételeztem, hogy tömegre gondol, de sajnos csak felületes voltam.. :O

De akkor javítva magam:

DrojDtroll

Súlytalanságban nincs értelme súlyt mérni. :)

[ Szerkesztve ]

(#1190) Jester01 válasza ben11 (#1189) üzenetére


Jester01
veterán

És azt is feltételezted, hogy "az űrben" mindig súlytalanság van ;]

Jester

(#1191) DrojDtroll válasza ben11 (#1189) üzenetére


DrojDtroll
addikt

tömeget akartam írni

(#1192) Đusty válasza ben11 (#1187) üzenetére


Đusty
addikt

Mondjuk az utóbbi nekem nem világos, mert ha nincs súlya mitől nyúlik meg a rugó? Ugyancsak erővel kell hatni a tárgyra egy rögzített rugóhoz akkor meg ugyanott vagyunk mint az első esetben, illetve nem is fog visszarugózni sem. Nem jól látom?

(#1193) lev258 válasza Đusty (#1192) üzenetére


lev258
veterán

Megnyújtja kézzel. :DDD
Aztán már rugózik magától. A gravitáció jelenléte vagy hiánya csak az egyensúlyi pozícióba (rugóhosszba) szól bele.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1194) Đusty válasza lev258 (#1193) üzenetére


Đusty
addikt

Ja értem, köszi.

(#1195) core i7


core i7
addikt

(#1196) lev258 válasza core i7 (#1195) üzenetére


lev258
veterán

Csak én látom úgy, hogy azt a honlapot jobb nem megbízható forrásnak tekinteni? :F

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#1197) mrhitoshi válasza core i7 (#1195) üzenetére


mrhitoshi
veterán

Biztosan nem. Az említett hajtóművet már láttam/olvastam róla valahol, és nem is a "klasszikus" térhajtómű szerint működik, hanem ha jól emlékszek valahogy ionizálja a körülötte lévő gázt, és abból nyert valami elenyésző mennyiségű tolóerőt. Ami a vákuumban totális bukta.

Egyébként ehhez a fajta hajtáshoz először valószínűleg érteni kellene az általános relativitás elmélet központi egyenletét.

PS4

(#1198) moha21


moha21
addikt

Üdv!

Adott egy kérdés:

Milyen mozgást végez az a test ami gyorsul, de sebességének abszolút értéke nem változik? :R

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#1199) Jester01 válasza moha21 (#1198) üzenetére


Jester01
veterán

Olyat aminek az iránya változik, például körpályán mozog.

Jester

(#1200) XharX


XharX
aktív tag

Sziasztok!

Remélem a kérdésem/kérésem nem off, nem találtam rá jobb topikot.
A minap egy baráti beszélgetés során felmerült a fizika mint téma, és sajnos arra kellett rájönnöm, hogy az ismereteim vészesen megkoptak. Ezért szeretnék kérni valami jó fizika könyv ajánlást, gyorsan szétnéztem a neten, de nem tudom, hogy mely/melyek a nyerők. Az lényegtelen, hogy átfogó vagy specifikus, ha utóbbi, akkor a mechanika témaköre érdekelne elsősorban, plusz bármi amivel tanulmányaim során nem találkoznék (villamosmérnöki). Lehetőleg magyar nyelven, sajnos az angolt komolyabban tanulni csak nemrég kezdtem el.

Útvonal

Fórumok  »  Tudomány, oktatás  »  Fizika topic
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.