Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4501) DravenMoral válasza Márk (#4500) üzenetére


DravenMoral
senior tag

Finoman szólva is borzasztó nagy ugrás volt, akárhogy vesszük.
Azért ne hasonlíts egy második szériás, középkategóriás R5 procit egy ötödik szériás R9-hez. :)) Nyilván sokkal de sokkal jobb lett az új proci miatt a min és átlag fps-ed, illetve gyakorlatilag az a proci az előzőhez képest meg sem kottyan játékok alatt, viszont az R5 2600x a mostani játékoknál már izzad rendesen.
Ha egy R5 5600x-re váltottál volna, akkor is megszűnt volna mindenféle microlag, a sokkal újabb architectúra miatt, és mert egymagos teljesítményben ugye sokkal jobb az új proci.
Akkoriban az az R5 2600x proci olyan best buy volt minden rétegben, mint most egy R8 5800x3D

[ Szerkesztve ]

(#4502) Livius


Livius
őstag

Sziasztok,

Van egy GA-B85M-D3H alaplapom, ami az alábbi linkelt videóban bemutatott bekapcs-kikapcs hibát produkálja, ciklikusan végtelen ideig.

https://youtu.be/wu2PWxJ5IU0?si=BQ6hLhBpiOEhSvCp&t=40

A gép amiben volt ez az alaplap egy i3 CPU-s gép, 4 GB RAM-val, PCIe VGA/GPU nélküli volt. Még amíg működött, utolsó napjaiban olyan hülyeségeket csinált, hogy nagyon lassan nyitotta meg pl a Windows 10 start menüt, vagy Chrome-ot és más progikat vagy pl, ha Windows 10-ből meg lett nyomva a leállítás, leállítás helyett újraindult, és a következő reboot utáni leállításra állt csak le normálisan.

A gép szét lett szedve, és utána megint össze. És sajnos az első újra összerakás óta már nem indul el többé, végtelenszer kikapcs-bekapcs megy, úgy mint a videóban, hibakód sípolások nélkül. Ezek után minden ki lett szedve a gépből, HDD, SSD akármi ami tök felesleges a tesztek alatt. Tehát a minimális alkatrészekkel CPU, Táp, RAM-val sem indul el. Egy másik gépben jól működő RAM és Táp csere megtörtént, az se javított a helyzeten, tehát nem azokkal van a gond. Jelenleg oda jutottam, hogy az alaplap vagy az i3 CPU lenne problémás.

Mivel egy CPU magától nehezen megy tönkre, első gondolatom az, hogy a Gigabyte alaplappal van gond. Ezért az alaplapból kiszedtem megint mindent, és a CPU és RAM melletti MOSFET-eket ellenőriztem, hogy a Drain és Source között mérhető-e egy jónak látszó ellenállás DMM-vel. Az eredmény az, hogy minden MOSFET ami az alaplapon van jónak néz ki, nincsen átégve, nem mérhető rövidzár rajtuk, nagyából azonos ellenállás (400-500 Ohm) mérhető a Drain és Source lábak között mindegyiknél.

Tehát ezek után oda jutottam, hogy lehet hogy tönkrement a SoIC8-as main BIOS IC és a Dual BIOS-ban meg magától nem indul el, ilyenre sokszor volt már példa olvastam. Vagy a PWM-es CPU táp szabályzó IC rossz (ami a MOSFET-eket szabályozza), de azt nem tudom tesztelni komolyabb utánajárás és osszcilloszkóp nélkül. Vagy tényleg az i3 CPU az ami kuka, de pont most nincs ilyen generációs másik Intel CPU-m, amivel ezt is kizárhatnám egy cserével és teszttel.

Tehát következő ötletem az, hogy az SoIC8-as BIOS memóriákat kidumpoljam megnézni mi van bennük, és a main BIOS-t a backup BIOS tartalmával újraflashelni külső eszközzel, vagy a weblapról letölthető legújabb BIOS-val a main BIOS-t újra írni.

HW toolom lenne ehhez a művelethez, SoIC8-as csipeszem van vagy akár kiforraszttatom az IC-t, és egy Linux-os beágyas boarddal az SPI csatlakozáson tudom majd olvasni/írni a BIOS IC-t.

Memória IC olvasást és írást már csináltam sokat SPI vagy I2C-és esetben, a szakmámnak köszönhetően, de azt kérdezném, hogy az UEFI BIOS tartalmában van valami egyedi dolog amire figyelni kellene? Az alaplap oldaláról letölthető BIOS-ok, amik látszólag már a nyers bináris fájlok pl: <name>.F14, azok módosítás nélkül beleírhatok a BIOS memória IC-ékbe és jók lehetnek? Vagy kéne figyelni valamire, hogy belekéne szerkeszteni valami MAC címet vagy akármit beírás előtt, hogy az alaplap jónak lássa és elfogadja? Hogy megy az UEFI BIOS-ok low level szintű beírása, van valami spéci kezdő cím ahonnan kezdődnek, vagy csak simán a memória IC elejétől bekell írni és kész?

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#4503) D55 válasza Livius (#4502) üzenetére


D55
aktív tag

"az UEFI BIOS tartalmában van valami egyedi dolog amire figyelni kellene"

Én B75 és Z77 chipsetes lapokon írtam már újra CH341A-val, ott nem volt semmi extra. Ugyanúgy mehet rá simán binary-ként a gyártó oldaláról letöltött általános frissítő állomány. A feszültségre figyelj esetleg, mert jó ideig 3,3V-os chipek voltak, de egy ideje bejöttek 1,8V-osak is már.

[ Szerkesztve ]

(#4504) Livius válasza D55 (#4503) üzenetére


Livius
őstag

Az SoIC8-as memória IC pontos tipusa már megvan, 3.3V-ot tudni fogja. Asus lapoknál láttam azt, hogy az alaplap UUID és Ethernet MAC címet kézzel kellett beleszerkeszteni. Az UUID amúgy fontos is, mert a Windows 10/11 arra regisztrálja az aktiválást, valami szerveren, tehát ha annak bukó, akkor a Windows licensz is megszünik a géphez ha volt előtte.

Gigabyte lapoknál ezek hol vannak tárolva? Nem az UEFI BIOS része ez is?

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#4505) D55 válasza Livius (#4504) üzenetére


D55
aktív tag

"Gigabyte lapoknál ezek hol vannak tárolva? Nem az UEFI BIOS része ez is?"
Nem tudom sajnos. A gyártó helyében ilyen adatokat én amúgy több okból is célszerűen valami ROM-ban tárolnék, de passz tényleg.

(#4506) Livius


Livius
őstag

Ez a dual BIOS-os erőltetett recovery indítás működött valakinek valaha a BIOS memória IC pin 1 és pin 6 rövidzárásával?

https://www.youtube.com/watch?v=WQlbz3N0v5Q

Én kipróbáltam, de ez nem csinált nálam semmit, továbbra is végtelenszer ki/be kapcsol.

[ Szerkesztve ]

Gigabyte GA-Z170-D3H, Intel Core i7-7700K, Corsair Vengeance 2x8GB DDR4-3600MHz, Intel 545s 256GB SSD, EVGA GeForce GTX 1060 GAMING 6GB

(#4507) poirot


poirot
senior tag

Sziasztok!
Egy olyan problémába futottam bele, amit magam sem értek és soha nem tapasztaltam. Ha esetleg nem jó topikban vagyok irányítsatok át a megfelelőbe. Köszönöm.
Új alaplapom lett , új proci, új RAM, aminem hiszem lényeg. A lényeg az, hogy egy DELL 23 collos monitorral használtam, aminél szépen be tudtam lépni a BIOS-ba. Az alaplap B760 Pro RS. Viszont most rá raktam egy DELL S3422DWG monitort, aminél nem tudok belépni a BOIS-ba. Hiába nyomom a DEL gomb, jóformán állandóan, vagy megáll és resettel tudok tovább lépni, vagy hozzá nem nyúlva, egyszercsak a windows bejelentkező képe fogad. Vagyis fel sem ugrik a lehetőség, hogy belépjek a BIOS-ba. Esetleg van valakinek tippje, hogy mit tehetek? Semmi nem változott a rendszeren, csak a monitor csere.

(#4508) Doky586 válasza poirot (#4507) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Vagy félredugtál, vagy kapcsold ki a fast bootot [link].

(#4509) DravenMoral válasza poirot (#4507) üzenetére


DravenMoral
senior tag

Nem biztos, hogy az új lapnál is azt a billentyűt kell nyomni.
Próbáld meg az F2 és F12-őt nyomni egyszerre, valamelyik lehet az.
Ha nem tölt be így sem, akkor a lap alján lévő Clrmos nevezetű 2 tűs jumpert érintsd össze 10mp erejéig valami fémmel, és utána próbálj bemenni bios-ba.

(#4510) DravenMoral válasza Doky586 (#4508) üzenetére


DravenMoral
senior tag

A Fast boot nem okoz ilyen gondot. Nagyon régi Fx procis korszaknál voltak ilyen gondok, hogy uefi-s win-nél a fast boot-ot bekapcsolva nem mindig töltött be a bios, hanem továbblépett.
De kipróbálhatja, hátha..

[ Szerkesztve ]

(#4511) poirot válasza DravenMoral (#4510) üzenetére


poirot
senior tag

A fast bootot kikapcsoltam még az elöző monitornál.

(#4512) poirot válasza DravenMoral (#4509) üzenetére


poirot
senior tag

Nem hiszem, hogy ez lenne a megfelelő, hiszen csak fel kellene villania a belépési lehetőségnek a BIOS-ban.

(#4513) poirot válasza DravenMoral (#4509) üzenetére


poirot
senior tag

A DEL gombot kellett nyomni a kis monitornál és ott szépen betudtam lépni.

(#4514) Doky586 válasza DravenMoral (#4510) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

A Fast boot lényege az hogy nem indítja el az usb vezérlőt amíg a win be nem töltődik, így aztán az usb billentyűzetet potyára nyomkodja.

Illetve sok videokártya bugos, így DP-n nem ad képet biosban. dvi-n kell bekötni.

ui: az még rosszabb ha valaki azt se tudja mit kell nyomni.. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4515) DravenMoral válasza poirot (#4513) üzenetére


DravenMoral
senior tag

Tudod szerkeszteni az üzenetedet, nem kell külön írni mindig. :R Ezért figyelmeztetést és kizárást is kaphatsz, csak szólok előre.

Írtad, hogy gépet építettél. Abba új alaplap is tartozik, ami azt eredményezi, hogy máshogyan működhet a bios. Ez nem biztos, csak lehetséges.
Bios válogatja, hogy milyen gombbal kell belépned.
Ha rosszul van beállítva a bios, akkor nem biztos, hogy be tudsz lépni, mert továbbugrik.
Itt csak bios resetnél tudsz alkotni bármit is.

Ha sérült a bios, akkor nagy valószínűséggel be sem tudnál lépni a windows-ig, szóval más gondod lesz.

Esetleg próbálj meg gombelemet cserélni a lapban.

Szerk:

Doky586 -> Csak nyugi barátom, nem muszáj ilyen okosnak lenni mindig. :R
Rengeteg gépem volt már épitve, egyedül az am3+-os lapjaimban volt ilyen jellegű gondom a fast boot bekapcsolásakor.

[ Szerkesztve ]

(#4516) poirot válasza Doky586 (#4514) üzenetére


poirot
senior tag

A BIOS ban van egy olyan opció, hogy USB billentyűzetről lehet indítani a gépet, ami müködik és müködött eddig is. A régebbi alaplapomnál ez nem volt meg. Ismétlem, semmi nem változott csak a monitor lett lecserélve.

(#4517) poirot válasza DravenMoral (#4515) üzenetére


poirot
senior tag

Tudomásul vettem, meg sem szólalok.

(#4518) DravenMoral válasza poirot (#4517) üzenetére


DravenMoral
senior tag

Ugyan..
Semmi konklúziót ne vonj le abból, amit írtam.
Csak a tényeket soroltam fel, viszont félreérthettelek, ha csak a monitort cserélted le.
Próbáltad hdmi és dp kábellal is?
Próbáld meg a régi monitorral beállítani az elsődleges képkimenetet pcie-re állítani, ne hagyd auto-n.
Egy monitort használsz, igaz?
Szokott lenni, hogy két monitornál nem tudja megosztani a biost egyre sem a gép.

(#4519) poirot válasza DravenMoral (#4518) üzenetére


poirot
senior tag

Köszönöm a választ. Nem emlékezem, hogy a BIOS-ban lehet a képkimenetet beállítani pcie-ra. DPI kábel volt és van a monitoron, hiszen, csak így lehet kihajtani a 144 Hz-et. Csak egy monitort használok.

(#4520) Doky586 válasza poirot (#4519) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

"DPI kábel"
300 dpi ?

(#4521) poirot válasza Doky586 (#4520) üzenetére


poirot
senior tag

Display port

(#4522) Werkly


Werkly
őstag

Első MSI lapom. [link] Ezt most akkor, hogy kell frissíteni? Mi az az SOP? Vagy hagyjam inkább? Köszi!

(#4523) poirot válasza Werkly (#4522) üzenetére


poirot
senior tag

Pont tegnap frissítettem BIOS-t, igaz egy Asrock B760 Pro alaplapon. Nézd meg a video-t.
Hasonló volt a frissítés, mint a nálad lévő alaplapnál.
A zip file-t kibontottam, a benne lévő file-t egy FAT32-re formázott pendrive-ra felmásoltam és újrabootoláskor, nyilván nekem máshol kellett, mint a Te alaplapodnál, elindítottam. Kb. 3-4 percet vett igénybe.
Mondjuk felhívta a figyelmet a leírás, hogy "Kérjük, függessze fel a BitLockert és minden olyan titkosítást vagy biztonságot, amely a TPM-re támaszkodik." Szóval nem sokan használnak Bitlockert. Előtte érdemes megnézni a BIOS verzió számát, a videó is mutatja.
Ha nem érzed, hogy kellene frissíteni, akkor felesleges, szerintem.

(#4524) fcc


fcc
aktív tag

Helló!
Asus p8h77vle alaplap biosa már indulásnál 2 billentyűzetet jelez. Ez miért lehet? Persze csak 1 van.

(#4525) Teodor52


Teodor52
senior tag

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem a bios beállítással kapcsolatban.

Az adatlapomon szereplő konfiggal rendelkezem és windos 10 64bit oprendszerrel.

Volt egy alaplapi elemcsere és bios törlés majd alapártelmezett visszaállítás.
Bios:
[1] [2] [3] [4] [5] [6]

A héten történt egy újraindulás amiről készített a rendszer egy Memory.Dmp fájlt, de a Blue Screen Viewerrel még nem tudtam kiolvastatni az újraindulás okát.

Mi a megfelelő bios beállítás és hogy tudnám megtudni a Memory.dmp fájlból, mi okozta az újraindulást?

UI: Annyit állítottam a bioson hogy a first boot a HDD legyen és a Cpu-nál 60 fokos határt állítottam.

[ Szerkesztve ]

(#4526) LuiT válasza Teodor52 (#4525) üzenetére


LuiT
tag

AMD fronton nem vagyok otthon a témában, de azért van pár dolog, ami minden rendszeren ugyan az.
S így elég sok mindent kellene állítgatnod.
01.- Drive A: None (gondolom nincs floppy a gépedben)
02.- Virtualization: ezt bekapcsolnám, ha tudja a procid.
03.- Hard Disk Boot Priority: Itt állítsd a winyót elsődlegesnek (FIRST)
04.- First oot Device: HDD (vagy USB)
05.- Second Boot Device: CD-ROM (ha a First USB akkor ez HDD)
06.- Third Boot Device: USB (ha a First USB akkor ez CD-ROM)
07.- Backup BIOS Image to HDD: ENABLED
08.- Init Display First: PEG
Itt kérdezném meg hogy miért IDE-n műkszik a SATA vinyó?
A winyót dugd át a SATA_0-ba a DVD-t a SATA_1-be
09.- OnChip SATA Type: AHCI
10.- OnChip SATA Port4/5 Mode: As SATA Type vagy AHCI (ha van)
11.- Onboard Audio Function: Ha nem használod az alaplapi hangkártyát akkor DISABLED.
12.- Onboard 1394 Function: Ha nem használsz Firewire csatlakozójú akármit, akkor ezt is DISABLEd-re
13.- Onboard Serial Port 1: Ha nem használod a Serial portot, akkor ezt is DISABLED-re.

Egyenlőre ennyit vettem észre a képeid alapján, amiket hibásnak véltem.
Ezek után lehet, hogy a Windows nyávogni fog...

[ Szerkesztve ]

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#4527) Doky586 válasza LuiT (#4526) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Utolsó harom maradjon nyugodtan bekapcsolva.

(#4528) Teodor52 válasza LuiT (#4526) üzenetére


Teodor52
senior tag

Mit értesz azalatt, hogy a windows nyávogni fog, mert inkább akkor nem állítgatnék?
Jobb lenne 03, 04, 05, 06 kivételével egy win telepítés előtt beállítani a leírtakat?
AHCI beállításnak még a win telepítése előtt kell megtörténnie.
Nem tudom mi az a 02 így azt nem tudom,hogy tudja-e a proci.
Mit jelent a 08-as?
Miért nem adnak ki magyarul ilyen jelentéseket, hogy tudja az ember mi mit jelent.

[ Szerkesztve ]

(#4529) LuiT válasza Teodor52 (#4528) üzenetére


LuiT
tag

- Igen az AHCI beállítást még a win telepítése előtt kellene megtenni.
IDE-n lassabb a HDD-d adatátvitele, és ugyan ez vonatkozik a VGA beállítására is, vagyis PCI-n az is lassabb lesz.
- A 08-s beállítás a VGA-d csatoló felülete; most PCI-n van. A PEG a PCIEX16_1-s slotra vonatkozik (itt elvileg 16 sávot kap a VGA-d), a PEG1 a PCIEX8_1-s slotra, (itt pedig 8 sávot).
A 02-s nyugodtan engedélyezheted tudja a procid, de te is megnézheted itt: [cpu-world]

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#4530) LuiT válasza Doky586 (#4527) üzenetére


LuiT
tag

Ha nem használja akkor meg minek? A win plusz drivereket pakol fel hozzá, ami teljesen felesleges, mert minden indításnál végig pásztázza, hogy lóg e vakami a csatolófelületen.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#4531) Teodor52 válasza LuiT (#4529) üzenetére


Teodor52
senior tag

Köszönöm az infókat!

(#4532) Doky586 válasza LuiT (#4530) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ki mondta hogy nem használja?

Inkább egy bios alaphelyzetbe állítás kell ha már mindent elállítgatott amihez Teodor52 hozzáfért.. :B

(#4533) Teodor52 válasza Doky586 (#4532) üzenetére


Teodor52
senior tag

Én nem állítgattam , pont hogy bios cleanert csináltam + elemcsere,majd jött az alapértelmezett visszaállítás. :B

(#4534) LuiT válasza Doky586 (#4532) üzenetére


LuiT
tag

Sajnos nem minden esetben jó az alaphelyzetbe állítás, lásd Teodor52 példáját is.
Az alaplapi kézikönyvben, ami a Gigabyte support oldalán is megtalálható, abban pl.: a Default beállítás a VGA-ra PCI és még sorolhatnám a többi dolgot.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#4535) zeeahangya8


zeeahangya8
friss újonc

Sziasztok,
Segítségre szorulok, remélem jó topicba írok.
Most frissítettem a gépemen, új "használt" alaplap procival, ASRock Z370 Extreme4, táp, videókártya.. elindult a rendszer, teszteltem 1-2 játékkal, majd este az alábbi képernyő fogadott bootolás közben/ előtt:
" Secure Backup EUFI (B->A) Do not power off during UEFI update"
Már vagy 10x végigfutott, de folyton minden újabb bootnál itt megakad.... kivettem már az alaplapból az elemet, hátha... próbáltam BIOS-ban internetről frissíteni ( nem csatlakozott az internethez, BIOS-t is probáltam frissíteni, de az újrainduáskor megint bejött ez a hibaüzenet, nem tudtam frissíteni.... neten is keresgéltem, de tovább megoldásra nem jutottam.
Mi lehet a megoldás?

Előre is köszönöm!

(#4536) Talala


Talala
senior tag

Sziasztok!
Frissíteném a biost ASRock B550m Steel Legend en. Kell e valamit ki/be kapcsolnom windosban vagy biosban frissítés elvégzése előtt? Illetve kell e valamire figyelni?
Fat32-re formázott pendrive-ra van kitömörítve az új bios fájl.

Köszönöm a segítséget :R

(#4537) LuiT válasza zeeahangya8 (#4535) üzenetére


LuiT
tag

Itt lehet hamarabb kapsz rá választ.: [Azonnali alaplapos kérdések órája]

Talala: Neked meg ezt a fórumot ajánlom: [Windows 11]

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#4538) pendre54 válasza Talala (#4536) üzenetére


pendre54
addikt

Elvileg egy dolgot érdemes meglépni, ha a frissítés előtti BIOS-ban történtek állígatások, akkor nyomni egy defaultot, és utána nekikezdeni a frissítésnek. A BIOS frissítés után, amúgy is egy default BIOS lesz csak elérhető.
Illetve még arra érdemes figyelni, hogy ennek az alaplapnak a hivatalos BIOS oldalán, ahol le lehet tölteni a BIOS-t, van e ott, egy "BIOS Renamer" nevű progi, amivel a kívánt formátumra lehet átnevezni a BIOS fájlt.

[ Szerkesztve ]

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#4539) Doky586 válasza Talala (#4536) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

- Ha használsz bitlockert azt kapcsold ki.
- biosban mentsd előtte a beállításokat
- utána visszaállíthatók a beállítások

(#4540) Talala


Talala
senior tag

Köszönöm szépen. Közben túl estem rajta.:R

(#4541) 7Sony7


7Sony7
addikt

Sziasztok. Sok éve nem piszkáltam biost, most tervezek venni egy új alaplapot, procit, win 10 et tennék rá. Van valami teendő a biosban, amit állítani kell/érdemes?

-

(#4542) LuiT válasza 7Sony7 (#4541) üzenetére


LuiT
tag

Itt hamarabb kapsz rá választ.: [Windows 10]

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#4543) 7Sony7 válasza LuiT (#4542) üzenetére


7Sony7
addikt

Ok, beírtam, köszi

-

(#4544) Gamerous


Gamerous
tag

Sziasztok!
8 rövid bios hangjelzés az ugye vga ram hiba és nem alaplap? Az utóbbi 7 rövid, ha jól tudom.
A válaszokat előre is köszönöm.

(#4545) blp85 válasza Gamerous (#4544) üzenetére


blp85
aktív tag

Milyen Bios van az alaplapon?

[BIOS jelzések]

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#4546) Gamerous válasza blp85 (#4545) üzenetére


Gamerous
tag

A lap ASRock 970 extreme 3. Viszont csak az egyik slotban jelez hibát. A másikban most beröffent. Lehet mégis alaplap. Megőrjít!

(#4547) blp85 válasza Gamerous (#4546) üzenetére


blp85
aktív tag

Ha a videókártya miatt van, akkor lehet, hogy az évek alatt az adott alaplap slotja deformálódott egy kicsit, így hibát jelezhet.
Lehet megérné kitámasztani a videókártyát, hogy ne húzza lefelé a működő slotot is.

A 7 csippanás AMI UEFI Legal BIOS esetén alaplap hibát jelez (a 8 rövid viszont hibát a videó memóriában).

Soha nem lesz olyan, amilyen volt, de úgy sem marad, ahogy éppen van. Már a jövő sem a régi. (Eginald Schlattner)

(#4548) Gamerous válasza blp85 (#4547) üzenetére


Gamerous
tag

Nagyon köszönöm!
Most sikerült újrahúzni minden gond nélkül. Valamit kitalálok.
Üdv!

(#4549) Dragon27


Dragon27
senior tag

A régi gépem ASUS z170 :) ha bekapcsoltam a gépet kb. bios-win11. 12-15 másodperc alatt felfutott
A probléma az hogy az új gépem indulása lassú :DDD TUF GAMING B650-PLUS BIOS 2413
A bekapcsolás és a bios indulása kb. 30 másodperc onnantól más csak 5-10 másodperc hogy betöltsön a win11.. bekapcsolás után mi foghassa vissza a betöltést :F win11 feladatkezelőben bios- műveletek 40 másodperc

(#4550) Márk válasza Dragon27 (#4549) üzenetére


Márk
senior tag

"Look for a setting in BIOS setup called memory context restore. This saves on boot times by skipping memory training after the first few boots to lower boot time."

Asus B650 Motherboard Slow Boot Time : r/AMDHelp (reddit.com)

2009.08.: LG 42LH4000 ---> 2011.08.: PANASONIC TX-P42G20E ---> 2014.05.: PANASONIC TX-P50UT50E ---> 2017.05.: PIONEER 9G KURO PDP-LX5090 tuned by janos666

(#4551) Dragon27 válasza Márk (#4550) üzenetére


Dragon27
senior tag

Köszi :C :R

(#4552) GNKING


GNKING
tag

Sziasztok.
Megoldható valami úton-módon hogy R9Pro 5945 cpu menjen B450, X470 v. B550-s lapban?

Normális vagyok a hangok is megmondták!

(#4553) Márk válasza GNKING (#4552) üzenetére


Márk
senior tag

Elvileg hogyha belerakja az ember az adott CPU mikrokódját az adott laphoz való BIOS-ba, akkor menni fog.

[ Szerkesztve ]

2009.08.: LG 42LH4000 ---> 2011.08.: PANASONIC TX-P42G20E ---> 2014.05.: PANASONIC TX-P50UT50E ---> 2017.05.: PIONEER 9G KURO PDP-LX5090 tuned by janos666

(#4554) GNKING válasza Márk (#4553) üzenetére


GNKING
tag

Honnan lehet ezt a mikrokódot letölteni?

Ebből ki lehet indulni?

[ Szerkesztve ]

Normális vagyok a hangok is megmondták!

(#4555) Márk válasza GNKING (#4554) üzenetére


Márk
senior tag

Passz.

Milyen lapban menne?

2009.08.: LG 42LH4000 ---> 2011.08.: PANASONIC TX-P42G20E ---> 2014.05.: PANASONIC TX-P50UT50E ---> 2017.05.: PIONEER 9G KURO PDP-LX5090 tuned by janos666

(#4556) Márk


Márk
senior tag

Az elv az valami hasonló lehet: Négymagos Xeon(!) CPU LGA775-ös deszkában - LOGOUT.hu Számtech / Modding cikk

2009.08.: LG 42LH4000 ---> 2011.08.: PANASONIC TX-P42G20E ---> 2014.05.: PANASONIC TX-P50UT50E ---> 2017.05.: PIONEER 9G KURO PDP-LX5090 tuned by janos666

(#4557) Aram


Aram
tag

Sziasztok!

Van egy ASUS X99-es lapom, ami lehet hogy csak BIOS hibás. A dedikált flash port segítségével nem tudom újraírni a tartalmát, nem kezdi el a flashelési folyamatot az alaplap. Amúgy indításkor a ventik felpörögnek, elkezdődik a bootolás, de nem indul el a gép.
A kérdésem az lenne, hogy kihez tudok ez ügyben fordulni?
Kellene vennem egy Winbond 25Q128FVIQ ROM-ot és lehet kellene valaki aki tudna segíteni ennek a megírásában. Természetesen az ASUS oldaláról elérhető a BIOS tartalma.
Lomexben sajnos nem tudtak ilyen áramkört rendelni.

Üdv és köszi:
A

Ez a felirat 20byte!

(#4558) renegat1 válasza Aram (#4557) üzenetére


renegat1
tag

Szia!
Vedd ki a chip-et. Kicsi az esélye, hogy a BIOS chip tönkre menne. Ha nem jelentkezik senki a közeledben, akkor posta és elküldöd, és megírom neked. Másik opció, veszel egy CH341A-t. 2000Ft alatt már lehet kapni.

(#4559) Werkly


Werkly
őstag

Érdemes illetve szükséges a ME Firmware ver: ME_16.1.30.2361 frissítés az alaplaphoz? Kösz!

(#4560) traders


traders
tag

Sziasztok,

Van egy Asus PRIME B660M-A D4 alaplap amihez vettem egy 13. gen Intelt, a probléma az hogy az alaphoz gyárilag a 0405-as BIOS van és a 13. gen Inteleket csak a 1620-tól támogatja. Az ismerőseim között nincs senkinek 12. generációs Intelje, tudtok ajánlani olyan helyet ahol a lehető legolcsóbban frissítik nekem a BIOS-t?

Előre is köszönöm

Az élet olyan nemi úton terjedő betegség, amelynél a halálozási arány 100%

(#4561) LuiT válasza traders (#4560) üzenetére


LuiT
tag

2-3 ezerért elvileg bármely számtech bolt megoldja.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#4562) ricsip


ricsip
addikt

Gigabyte alaplap: Skylake korabeli (9 éves) GA-H110M-DS2 (rev. 1.0/1.1/1.2)
létezik h. kihoztak belőle egy rev 1.3-at 2023 augusztusban?

GA-H110M-DS2 (rev. 1.3) Support | Motherboard - GIGABYTE Global

Version Size Date Download Description
FA 5.45 MB Aug 24, 2023 First Release

A Rev 1.0-1.2-ig bezáróan pedig: 1 hónapja kiadtak hozzá új BIOS-t úgy h. az előző utolsót 2018-ban kapta?

GA-H110M-DS2 (rev. 1.0/1.1/1.2) Support | Motherboard - GIGABYTE Global
F27 5.32 MB Mar 26, 2024 : Update bios boot menu function

[ Szerkesztve ]

-

(#4563) Márk válasza ricsip (#4562) üzenetére


Márk
senior tag

Ezt nevezem terméktámogatásnak!

2009.08.: LG 42LH4000 ---> 2011.08.: PANASONIC TX-P42G20E ---> 2014.05.: PANASONIC TX-P50UT50E ---> 2017.05.: PIONEER 9G KURO PDP-LX5090 tuned by janos666

(#4564) Dency01


Dency01
aktív tag

Sziasztok. Laptophoz akarnék biost módosítani, unlockkolni a rejtett memüket. (AMI Aptio 5 bios). Találtam egy leírást itt. A leírásnál a "
For the Pro’s and those who know (BIOS Editing) - General Aptio V Mod Guide ***" rész kell nekem. Az 5-ös pontig eljutottam miszerint kinyertem a szükséges menü ID-ket. Viszont a további lépésneknél nem igazán tudom mit kellene csinálni, valamit megkell keresni és átírni/törölni?! De nem értem hogy mi szerint. Valaki esetleg jártas ebben és tudna segíteni?

Annyi pénzem sincs hogy gyalog hazamenjek.

(#4565) CsabaSteel


CsabaSteel
aktív tag

Sziasztok! Tudna segíteni nekem valaki abban, hogy miért fagy ki a gépem? Biosba bekapcsolom a virtualizálást majd reseteli magát és újra indul. Igazából azért kapcsoltam be mert gyakorlok itthon pár dolgot és szükség van rá. Arra szeretnék választ kapni miért fagy ki a gépem? Intel i5 7500 a proci a lap asus b250f strix, 16 giga ram, tudom régi dolgok ezek de nem értem akkor sem.

Csé

(#4566) Buszos


Buszos
tag

Szervusztok!

Asus Tuf Gaming Z790-Plus Wifi alaplapban GSkill Trident Z5 6400-as ramokat szeretném 6400MHz-en futtatni. Ha a ram órajelet automatáról 6400-ra állítom, nincs kép. Mit kell beállítanom, hogy a ddr5-ös ramok a 6400MHz-es frekvencián működjenek?

Sokadik átbaszatásom okán elhatároztam, hogy nem utalok előre!

(#4567) pendre54 válasza Buszos (#4566) üzenetére


pendre54
addikt

Én így látatlanban két dologgal kezdeném.
1./ Megnézni, hogy melyik BIOS verzió van az alaplapon, mert csak az idén, már két új BIOS verziót adott ki az Asus, amelyek pont a DDR5-ös memóriák támogatását szolgálta, az utolsó, a 1645-ös verziót március 19-én. Viszont, ha már úgyis BIOS-t kell frissíteni, akkor én már a legutolsót raknám fel, az áprilisi kiadású 1656-ot, ez amúgy is tartalmazza a korábbi verziókat.
2./ Azt írtad, hogy manuálisan állítottad be a RAM órajelét. Ebből nekem nem derült ki, hogy rögtön az XMP profilt aktivizáltad e, vagy valami mást mókoltál.
Elsőre mindenkép, az XMP profil beállítással kezdeném, akár az XMP I, vagy az XMP II profilok valamelyikével, és úgy nézni, hogy mi a helyzet.
Még annyi megjegyzést, ha mégis a legutosó BIOS verzió van fent, és már pár dolgot állítottal a default beállításokhoz képest, akkor állítsd vissza a BIOS-t újra defaultra, és utána próbáld meg az XMP profilt belőni. Ha így már nem lesz gond, utána lehet újra beállítani a korábbi dolgokat.

[ Szerkesztve ]

"Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani." G.B. Shaw

(#4568) Buszos válasza pendre54 (#4567) üzenetére


Buszos
tag

Szervusz!

Az XMP profilokat nem próbáltam még. Rendelt az ember vízhűtést, ha megjön át kell mennem felszerelni. Megfrissítem a BIOS-t, aztán ránézek az XMP profilokra!
Köszönöm!

Sokadik átbaszatásom okán elhatároztam, hogy nem utalok előre!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.