Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Zó
    senior tag

    "Okay, how many Linux users are there on Steam?
    For an estimation of the total number of Linux users on Steam, Valve reported they had 132 million "monthly active users" in March 2022 (source).

    Using the latest months recorded share (May-2026 - 3.99%): 5,266,800 estimated "monthly active users" for Linux+Steam.

    To be clear, that is not the total, that is monthly active."

    Pár éve még 1% alatt voltunk, most a legutolsó számok szerint is 4% felett vagyunk, a tendencia pedig egyértelműen növekvő.

    *Mindeközben a durván megemelt árú SteamDeck készleteket is lerabolták. ;)

    Az elmúlt évek növekedési trendje ténykérdés, de az jól látszik, hogy a hullámhegyeket sikerült véres kardként körbehordozni, a kilengések említése a hír alapját adó videóból sem rémlik (nem friss hír, nem most néztem meg). Egy pár hónappal ezelőtt volt egy beszakadás is, simán mérési hibában tűnt, abból nem is volt hír, sem azóta utalás rá a kiugró eredményekről, hogy a trendet ezekkel együtt kell nézni.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    [link]
    Mondhatjuk, hogy ez az egész csak habverés volt?

    "Okay, how many Linux users are there on Steam?
    For an estimation of the total number of Linux users on Steam, Valve reported they had 132 million "monthly active users" in March 2022 (source).

    Using the latest months recorded share (May-2026 - 3.99%): 5,266,800 estimated "monthly active users" for Linux+Steam.

    To be clear, that is not the total, that is monthly active."

    Pár éve még 1% alatt voltunk, most a legutolsó számok szerint is 4% felett vagyunk, a tendencia pedig egyértelműen növekvő.

    *Mindeközben a durván megemelt árú SteamDeck készleteket is lerabolták. ;)

  • csibe1
    veterán

    Nekem is a Windows 7 volt a kedvenc Windows -om, minden szempontból. A Win11 öles léptekkel zakatol a katasztrófa felé, nem lesz már sok idő, amikor az MS végleg megszünteti az offline fiók lehetőséget, és totálisan agentic OS lesz a Windowsból. Teljes és totális megfigyelés OS szinten. Nem csoda, hogy egyre többeknek van ebből elege és választanak Linuxot.

    Szintén Win7 nálam is a kedvenc oprendszer.
    Megvan a régi WD500-as AAKX vinyóm, valamikor majd kerítek egy SSD-t,
    és átteszem arra.
    Visszarakom a GTX760-ast az i5-760 mellé, régi játékokhoz tökéletes lesz.
    Már csak egy switch kellene hozzá, amivel mind a két gépre rá tudom kötni a monitort, egeret meg a billentyűzetet.
    Sajnos nincs annyi hely, hogy külön tegyem a két gépet.

  • nubreed
    nagyúr

    Ez az egyszerűség még megvolt a 7ben. Azóta is arra vágyom hogy visszamehessek ~2009 körülre. sokkal egyszerűbb volt minden. -.-"
    De lehet csak leragadtam.

    ON:
    Melyik megoldást (linux) javasoljátok, amelyikkel keveset kell szívni, tud win programokat futtatni, (játékok nem mennek, de wmvare alatt ha nagyon muszáj megoldom, ha tudom).... ? Az alany egy T495S lapos. hegesztett memóriákkal (2x8g) 3500u, ragyaon gpu. ms office, jó lenne ha menne, de ha valami ami naggggyon kompatibilis az office-al, is megteszi.

    Nekem is a Windows 7 volt a kedvenc Windows -om, minden szempontból. A Win11 öles léptekkel zakatol a katasztrófa felé, nem lesz már sok idő, amikor az MS végleg megszünteti az offline fiók lehetőséget, és totálisan agentic OS lesz a Windowsból. Teljes és totális megfigyelés OS szinten. Nem csoda, hogy egyre többeknek van ebből elege és választanak Linuxot.

  • Szia. Köszi . Amikor valamit elbasz Bill suxx frissítéssel akkor utánanézek, és kibaszom. nemtom . Pl frissítés win11re, meg nemtom 2 évesr rendszar.... Mindenféle kötelező bizbaszok. :R

    ;] :Y

  • carr
    őstag

    Szia.

    Valami progival gyomlálod a w10/11-et,vagy anélkül?
    A TPM és secure boot beleszólhat a virágboltos gamékba?

    Szia. Köszi . Amikor valamit elbasz Bill suxx frissítéssel akkor utánanézek, és kibaszom. nemtom . Pl frissítés win11re, meg nemtom 2 évesr rendszar.... Mindenféle kötelező bizbaszok. :R

  • M@cika
    őstag

    Viszont a Steamen mérhető, hogy kik használják és mennyit használják, más forrásokról nem gondolnám, hogy megbízhatóak.

    Ebben teljesen igazad van. Csak kérdés ennek milyen valós értéke van. Ha mondjuk (mondok egy hülyeséget, az össz felhasználó 1%-a van steam-en), akkor ebből nem sok releváns dolog derül ki. A semminél persze több. Én biztos nem vonnék le semmilyen messzemenő következtetést ebből.

  • Rowon
    nagyúr

    Semmi bajom nincs a Linuxszal, mert sokszor kényelmesebben használható, mint a Win, de amúgy a Steam azért a felhasználók kis részét reprezentálja.

    Viszont a Steamen mérhető, hogy kik használják és mennyit használják, más forrásokról nem gondolnám, hogy megbízhatóak.

  • M@cika
    őstag

    Semmi bajom nincs a Linuxszal, mert sokszor kényelmesebben használható, mint a Win, de amúgy a Steam azért a felhasználók kis részét reprezentálja.

  • inkább futtatok linuxot, azon belül egy vmware-t win7-el, mint 11re vagy más agyhalál birkaoprendszerre váltsak. -.- Már a 10 is kiverte néha a biztosítékot, míg ki nem gyomláltam.
    bill gatesnek beleegyezésem nélkül vett engedélyemet azonnali hatállyal visszavonom bármilyen tevékenységet folytasson is. :D

    Szia.

    Valami progival gyomlálod a w10/11-et,vagy anélkül?
    A TPM és secure boot beleszólhat a virágboltos gamékba?

  • Hopan
    kezdő

    Szerintem csak annyi történik, hogy aki eddig is a linux felé húzott, de a játékok miatt windows-on ragadt, a játékos problémák csökkenésével linuxra tér át. Plusz steam deck.

  • Zó
    senior tag

    Ez az egyszerűség még megvolt a 7ben. Azóta is arra vágyom hogy visszamehessek ~2009 körülre. sokkal egyszerűbb volt minden. -.-"
    De lehet csak leragadtam.

    ON:
    Melyik megoldást (linux) javasoljátok, amelyikkel keveset kell szívni, tud win programokat futtatni, (játékok nem mennek, de wmvare alatt ha nagyon muszáj megoldom, ha tudom).... ? Az alany egy T495S lapos. hegesztett memóriákkal (2x8g) 3500u, ragyaon gpu. ms office, jó lenne ha menne, de ha valami ami naggggyon kompatibilis az office-al, is megteszi.

    Van erre aktív topik, ott többen vannak segíteni, illetve a téma banneres összefoglalója is segít. Leggyakrabban a Linux Mint szokott előkerülni, mert az igencsak kezdőbarát, jól dokumentált és eléggé elterjedt, a linkelt topikban is. Szerintem is kifejezetten jó.

    Az MS Office pont izgalmasabb téma a játékoknál (már ha a webes változat nem jó), de amúgy azt nem erőltettem Windowson sem. Az OnlyOffice hasonlít rá talán a legjobban, amúgy a LibreOffice szokott települni a legtöbb disztróval.

  • csibe1
    veterán

    Unokaöcséim mintha az epices GTA V-öt tolnák ubuntu alatt szerintem heroic-al, de majd megkérdezem.

    Haveromhoz nekem is az volt az első mondatom hogy kéne bele ssd, aztán rájöttünk hogy ez technikailag GTK, a laptop fele annyit ha ér mint a legolcsóbb 120-as ssd. Abban maradtunk hogy ha lassúnak érzi akkor majd veszünk egyet, de igazából kb böngésző 3-4 tabon meg néhány libreoffice writer és calc kell neki meg egy zenelejátszó mert van jó hangfala de ugye telókról már lespórolják a jacket, konkrétan ez lett a zenegép is.

    Szoftveresen megint macera lenne, 4GB rammal már W10 is eléggé komótos tempó, ltsc is határeset, +4gb ram meg csak tovább növelné az indokolatlan beruházást.

    Mint alatt viszont amit tudtam optimalizáltam neki, preload, noatime, böngészőprofil ramba, log2ram, zram swap hogy ahol lehet ott ne kerregjen csóri forgórozsda. Tényleg annyi hogy lassan bootol (egy-másfél perc kb), de amint túl van rajta utána simán használható desktop.

    Amúgy két windóz nekem is van itthon, egy XP egy netbookon és egy 32 bites W7 egy C2D 2GB ramos thinkpaden. Sajnos 4GB-t nem tudtam beletenni, 3GB a max még hackelt biossal is szóval inkább dual channel 2GB, 32 bites 7-esnek hibátlan.

    "Szoftveresen megint macera lenne, 4GB rammal már W10 is eléggé komótos tempó, ltsc is határeset, +4gb ram meg csak tovább növelné az indokolatlan beruházást."

    Ezt nem a haverodnak javasoltam, ez nálam van tervben. ;)

  • carr
    őstag

    Egyrészt tök jó olvasni az ilyeneket, nekem is hasonlóan jók a tapasztalataim Minttel pl. De azért amikor félre ment nálam egy Stable Diffusion telepítés, mert nem figyeltem oda eléggé és hagytam, hogy az a rohadék belemásszon a rendszer számára fenntartott Python library -kba, és ez úgy elcseszte az Update Manager GUI -t, (a Mintben az Update manager nagyon erősen támaszkodik a saját rendszerszintű Pythonra) hogy azon a felületen nem működtek soha többé a frissítések. :D Érdekes módon Terminálból működött továbbra is. Sehogy nem tudtam megjavítani és mindez oda vezetett, hogy újra kellett telepítenem a rendszert. Ilyenkor azért visszasírtam picit a Windows egyszerűségét. :D

    Ez az egyszerűség még megvolt a 7ben. Azóta is arra vágyom hogy visszamehessek ~2009 körülre. sokkal egyszerűbb volt minden. -.-"
    De lehet csak leragadtam.

    ON:
    Melyik megoldást (linux) javasoljátok, amelyikkel keveset kell szívni, tud win programokat futtatni, (játékok nem mennek, de wmvare alatt ha nagyon muszáj megoldom, ha tudom).... ? Az alany egy T495S lapos. hegesztett memóriákkal (2x8g) 3500u, ragyaon gpu. ms office, jó lenne ha menne, de ha valami ami naggggyon kompatibilis az office-al, is megteszi.

  • hunluki
    senior tag

    Egyrészt tök jó olvasni az ilyeneket, nekem is hasonlóan jók a tapasztalataim Minttel pl. De azért amikor félre ment nálam egy Stable Diffusion telepítés, mert nem figyeltem oda eléggé és hagytam, hogy az a rohadék belemásszon a rendszer számára fenntartott Python library -kba, és ez úgy elcseszte az Update Manager GUI -t, (a Mintben az Update manager nagyon erősen támaszkodik a saját rendszerszintű Pythonra) hogy azon a felületen nem működtek soha többé a frissítések. :D Érdekes módon Terminálból működött továbbra is. Sehogy nem tudtam megjavítani és mindez oda vezetett, hogy újra kellett telepítenem a rendszert. Ilyenkor azért visszasírtam picit a Windows egyszerűségét. :D

    Azért számold bele hogy egy teljesen más platform tök más logikával. Sok évnyi nagymellényes windows tapasztalattal azért nagyon könnyű falnak menni :D

    Nekem igazából pont az tűnik fel hogy ha windows elé kell ülnöm hogy mennyire körülményes és macerás. Régen is meg kellett tanulni a rendszer háklijait (kezeket a magasba aki fejből ismeri az XP vezérlőpultjának minden ikonját kb), ott is rá kellett jönnöd, utánaolvasnod, ezeket se volt kevés idő megtanulni.

  • hunluki
    senior tag

    A GTA5 az Epictől jött, ingyen. Nem azt a verziót használom. :)

    Játszani nem játszok Linux alatt, ezt írtam is az előző hsz-ben.
    Több mindenre használom a gépet, nekem emiatt van Windows 10.
    Nem annyira tetszik, mint a Win7, de ez van.
    Valamikor majd felkerül a Win10 LTSC, azzal elleszek még pár évig.

    Régi laptopra, netbookra tök jó a Linux; filmezni meg böngészni.
    Másra nem használtam, nem játszottam Linux alatt.
    A haverodnak is egy SSD kellene a gépébe, és sokkal használhatóbb lenne; de ez igaz a régebbi merevlemezes Win10 laptopokra is.
    Több ismerősnek is tettem SSD-t a régebbi Windows-os laptopjába; azóta is elégedetten használják.

    Unokaöcséim mintha az epices GTA V-öt tolnák ubuntu alatt szerintem heroic-al, de majd megkérdezem.

    Haveromhoz nekem is az volt az első mondatom hogy kéne bele ssd, aztán rájöttünk hogy ez technikailag GTK, a laptop fele annyit ha ér mint a legolcsóbb 120-as ssd. Abban maradtunk hogy ha lassúnak érzi akkor majd veszünk egyet, de igazából kb böngésző 3-4 tabon meg néhány libreoffice writer és calc kell neki meg egy zenelejátszó mert van jó hangfala de ugye telókról már lespórolják a jacket, konkrétan ez lett a zenegép is.

    Szoftveresen megint macera lenne, 4GB rammal már W10 is eléggé komótos tempó, ltsc is határeset, +4gb ram meg csak tovább növelné az indokolatlan beruházást.

    Mint alatt viszont amit tudtam optimalizáltam neki, preload, noatime, böngészőprofil ramba, log2ram, zram swap hogy ahol lehet ott ne kerregjen csóri forgórozsda. Tényleg annyi hogy lassan bootol (egy-másfél perc kb), de amint túl van rajta utána simán használható desktop.

    Amúgy két windóz nekem is van itthon, egy XP egy netbookon és egy 32 bites W7 egy C2D 2GB ramos thinkpaden. Sajnos 4GB-t nem tudtam beletenni, 3GB a max még hackelt biossal is szóval inkább dual channel 2GB, 32 bites 7-esnek hibátlan.

  • nubreed
    nagyúr

    Hol vetted meg a GTA V-öt? Nekem steamen régi és új verzió is next-next-finish-play fedora alatt, multit mondjuk nem próbáltam.

    Személyes tapasztalat: Anyám ubuntu, anyósom mint, párom ubuntu, unokaöcséim ubuntu, nagyszüleim mint, sógorom ubuntu, nővérem ubuntu gépeken élik napi szinten az életüket sokadik éve, nem egy gép eléggé matuzsálem már (i5 2400, i3 2100, i5 4690k, i5 5250u és hasonló kaliberek 8-16GB rammal és ssd-vel). Anno windows alatt random mentem havonta gépet javítani, mert "valamit kiíírt és leokéztam" és utána belassult, de volt itt bootloop "nagyfrissítés" után, elmászó mikrofonbeállítások, indokolatlanul lassú net, FPS bezuhanás játékokban kisebb updatek után is, inkább nem részletezem mert rossz emlékeket idéz :D

    Gyerekeknek nyáron szülinapja, nekik is be lett szerezve egy régi minipc ami mintet kapott és tele lett tömve játékkal és mesével nekik. Olyan jól sikerült hogy a legtöbb játékot csak ki akartam próbálni hogy működik-e, na ebből az lett hogy hajnalig "teszteltem" mert elkapott a retro :D

    Haverom is hozott át hozzám egy ősrégi laptopot hogy neki igazából csak arra kell hogy amit kényelmetlen telefonon csinálni mert sokat kell gépelni arra legyen gépe. C2D proci, hdd, 4gb ram, de effektíve írógépnek teljesen jól elkaristol mint xfce alatt. Kb fél éve használja, múltkor dumáltunk és rákérdeztem hogy működik-e, azt a választ kaptam hogy hibátlan, restart kicsit lassú (ugye a jó öreg hdd), de sleepeli mindig szóval meh.

    Tényleg elhiszem hogy valakinek nem jön be, amit én látok az alapján jóval kevesebb macera van vele mint egy ablakkal, főleg a csodás 11-essel.

    Egyrészt tök jó olvasni az ilyeneket, nekem is hasonlóan jók a tapasztalataim Minttel pl. De azért amikor félre ment nálam egy Stable Diffusion telepítés, mert nem figyeltem oda eléggé és hagytam, hogy az a rohadék belemásszon a rendszer számára fenntartott Python library -kba, és ez úgy elcseszte az Update Manager GUI -t, (a Mintben az Update manager nagyon erősen támaszkodik a saját rendszerszintű Pythonra) hogy azon a felületen nem működtek soha többé a frissítések. :D Érdekes módon Terminálból működött továbbra is. Sehogy nem tudtam megjavítani és mindez oda vezetett, hogy újra kellett telepítenem a rendszert. Ilyenkor azért visszasírtam picit a Windows egyszerűségét. :D

  • csibe1
    veterán

    Hol vetted meg a GTA V-öt? Nekem steamen régi és új verzió is next-next-finish-play fedora alatt, multit mondjuk nem próbáltam.

    Személyes tapasztalat: Anyám ubuntu, anyósom mint, párom ubuntu, unokaöcséim ubuntu, nagyszüleim mint, sógorom ubuntu, nővérem ubuntu gépeken élik napi szinten az életüket sokadik éve, nem egy gép eléggé matuzsálem már (i5 2400, i3 2100, i5 4690k, i5 5250u és hasonló kaliberek 8-16GB rammal és ssd-vel). Anno windows alatt random mentem havonta gépet javítani, mert "valamit kiíírt és leokéztam" és utána belassult, de volt itt bootloop "nagyfrissítés" után, elmászó mikrofonbeállítások, indokolatlanul lassú net, FPS bezuhanás játékokban kisebb updatek után is, inkább nem részletezem mert rossz emlékeket idéz :D

    Gyerekeknek nyáron szülinapja, nekik is be lett szerezve egy régi minipc ami mintet kapott és tele lett tömve játékkal és mesével nekik. Olyan jól sikerült hogy a legtöbb játékot csak ki akartam próbálni hogy működik-e, na ebből az lett hogy hajnalig "teszteltem" mert elkapott a retro :D

    Haverom is hozott át hozzám egy ősrégi laptopot hogy neki igazából csak arra kell hogy amit kényelmetlen telefonon csinálni mert sokat kell gépelni arra legyen gépe. C2D proci, hdd, 4gb ram, de effektíve írógépnek teljesen jól elkaristol mint xfce alatt. Kb fél éve használja, múltkor dumáltunk és rákérdeztem hogy működik-e, azt a választ kaptam hogy hibátlan, restart kicsit lassú (ugye a jó öreg hdd), de sleepeli mindig szóval meh.

    Tényleg elhiszem hogy valakinek nem jön be, amit én látok az alapján jóval kevesebb macera van vele mint egy ablakkal, főleg a csodás 11-essel.

    A GTA5 az Epictől jött, ingyen. Nem azt a verziót használom. :)

    Játszani nem játszok Linux alatt, ezt írtam is az előző hsz-ben.
    Több mindenre használom a gépet, nekem emiatt van Windows 10.
    Nem annyira tetszik, mint a Win7, de ez van.
    Valamikor majd felkerül a Win10 LTSC, azzal elleszek még pár évig.

    Régi laptopra, netbookra tök jó a Linux; filmezni meg böngészni.
    Másra nem használtam, nem játszottam Linux alatt.
    A haverodnak is egy SSD kellene a gépébe, és sokkal használhatóbb lenne; de ez igaz a régebbi merevlemezes Win10 laptopokra is.
    Több ismerősnek is tettem SSD-t a régebbi Windows-os laptopjába; azóta is elégedetten használják.

  • cami][us
    őstag

    Hol vetted meg a GTA V-öt? Nekem steamen régi és új verzió is next-next-finish-play fedora alatt, multit mondjuk nem próbáltam.

    Személyes tapasztalat: Anyám ubuntu, anyósom mint, párom ubuntu, unokaöcséim ubuntu, nagyszüleim mint, sógorom ubuntu, nővérem ubuntu gépeken élik napi szinten az életüket sokadik éve, nem egy gép eléggé matuzsálem már (i5 2400, i3 2100, i5 4690k, i5 5250u és hasonló kaliberek 8-16GB rammal és ssd-vel). Anno windows alatt random mentem havonta gépet javítani, mert "valamit kiíírt és leokéztam" és utána belassult, de volt itt bootloop "nagyfrissítés" után, elmászó mikrofonbeállítások, indokolatlanul lassú net, FPS bezuhanás játékokban kisebb updatek után is, inkább nem részletezem mert rossz emlékeket idéz :D

    Gyerekeknek nyáron szülinapja, nekik is be lett szerezve egy régi minipc ami mintet kapott és tele lett tömve játékkal és mesével nekik. Olyan jól sikerült hogy a legtöbb játékot csak ki akartam próbálni hogy működik-e, na ebből az lett hogy hajnalig "teszteltem" mert elkapott a retro :D

    Haverom is hozott át hozzám egy ősrégi laptopot hogy neki igazából csak arra kell hogy amit kényelmetlen telefonon csinálni mert sokat kell gépelni arra legyen gépe. C2D proci, hdd, 4gb ram, de effektíve írógépnek teljesen jól elkaristol mint xfce alatt. Kb fél éve használja, múltkor dumáltunk és rákérdeztem hogy működik-e, azt a választ kaptam hogy hibátlan, restart kicsit lassú (ugye a jó öreg hdd), de sleepeli mindig szóval meh.

    Tényleg elhiszem hogy valakinek nem jön be, amit én látok az alapján jóval kevesebb macera van vele mint egy ablakkal, főleg a csodás 11-essel.

    Gondolom sehol. A Decken gyakorlatilag ugyanúgy települ, mint vindózon, bár ha először rakod fel, akkor lehet hogy kell a desktop mode. Az EA launcher volt egyedül nehézkes, de arra is van script, ha máshogy nem megy.

  • hunluki
    senior tag

    "Az egy dolog, hogy a multis játékok kompromisszumosak (vagy leginkább nem indulnak el az anticheat miatt), de hogy pl. egy Rockstar launcher-rel trükközni kell, az már nekem nem gyere be. Működésre bírható, de pl. hogy neten az rá az egyik fő megoldás, hogy rakjam fel hozzá a crack-et, na azt már nem."

    Finoman szólva is, mert ha TPM meg boot sector módosítás kell hozzá az nálam már felejtős. Azért ne bohóckodjunk már. A duma szerint meg a csíterek miatt kell, aztán annyi csaló van multiban, mint a szemét. :DDD

    A GTA5 megvan hivatalosan, de én feltettem a cracket, mert nem érdekel az online része; meg a Rockstar launcher, Social klub meg egyéb baromságok.

    Szép a Linux, valamire tök jó (böngészés, filmnézés) de olyan, mint a zsiráf.
    Nekem volt Linuxos netbookom, sokkal jobb volt az akku idő filmet nézve,
    mint Windowson.
    Játszani nem próbáltam Linux alatt nagyobb gépen sem, de a netes cikkeket olvasva
    talán nem is baj.

    Hol vetted meg a GTA V-öt? Nekem steamen régi és új verzió is next-next-finish-play fedora alatt, multit mondjuk nem próbáltam.

    Személyes tapasztalat: Anyám ubuntu, anyósom mint, párom ubuntu, unokaöcséim ubuntu, nagyszüleim mint, sógorom ubuntu, nővérem ubuntu gépeken élik napi szinten az életüket sokadik éve, nem egy gép eléggé matuzsálem már (i5 2400, i3 2100, i5 4690k, i5 5250u és hasonló kaliberek 8-16GB rammal és ssd-vel). Anno windows alatt random mentem havonta gépet javítani, mert "valamit kiíírt és leokéztam" és utána belassult, de volt itt bootloop "nagyfrissítés" után, elmászó mikrofonbeállítások, indokolatlanul lassú net, FPS bezuhanás játékokban kisebb updatek után is, inkább nem részletezem mert rossz emlékeket idéz :D

    Gyerekeknek nyáron szülinapja, nekik is be lett szerezve egy régi minipc ami mintet kapott és tele lett tömve játékkal és mesével nekik. Olyan jól sikerült hogy a legtöbb játékot csak ki akartam próbálni hogy működik-e, na ebből az lett hogy hajnalig "teszteltem" mert elkapott a retro :D

    Haverom is hozott át hozzám egy ősrégi laptopot hogy neki igazából csak arra kell hogy amit kényelmetlen telefonon csinálni mert sokat kell gépelni arra legyen gépe. C2D proci, hdd, 4gb ram, de effektíve írógépnek teljesen jól elkaristol mint xfce alatt. Kb fél éve használja, múltkor dumáltunk és rákérdeztem hogy működik-e, azt a választ kaptam hogy hibátlan, restart kicsit lassú (ugye a jó öreg hdd), de sleepeli mindig szóval meh.

    Tényleg elhiszem hogy valakinek nem jön be, amit én látok az alapján jóval kevesebb macera van vele mint egy ablakkal, főleg a csodás 11-essel.

  • carr
    őstag

    inkább futtatok linuxot, azon belül egy vmware-t win7-el, mint 11re vagy más agyhalál birkaoprendszerre váltsak. -.- Már a 10 is kiverte néha a biztosítékot, míg ki nem gyomláltam.
    bill gatesnek beleegyezésem nélkül vett engedélyemet azonnali hatállyal visszavonom bármilyen tevékenységet folytasson is. :D

  • csibe1
    veterán

    Hát nem tudom, mai napig létezik egy csomó olyan PC-s játék amit nem tudtak feltörni. Ha nagyon akarná a Rockstar meg tudná csinálni.

    Az is kérdés, hogy mennyire macerásak azok a verziók, mennyire fogják a gépet.
    Biztos meg tudnák csinálni, de egy idő után eddig mindig kikerült a PC-s verzió.

  • nubreed
    nagyúr

    A PC-s verzió csúszása talán a portolás, és főleg a pénz miatt van.
    Azért is csúsztatják a megjelenést, mert a PC verziót előbb-utóbb feltörik; és onnantól már azoknak a játékosoknak egy részétől nincs bevétel, akik csak a single részével játszanának.

    Hát nem tudom, mai napig létezik egy csomó olyan PC-s játék amit nem tudtak feltörni. Ha nagyon akarná a Rockstar meg tudná csinálni.

  • csibe1
    veterán

    Eleve tiltva van nálam a TPM és secure boot.

    Nekem nincs is a gépben TPM chip.
    Emiatt meg a többi hülyeség nem veszek új gépet multizni, nincs kedvem ingyen fragnek lenni a csíterek között.

  • csibe1
    veterán

    Egyébként nehéz mit kezdeni a Rockstar hozzáállásával és pl. a Rockstar launcherrel, miután eleve csak olyan fél év csúszással adják ki a cuccaikat PC-re, annyira bele vannak buzulva a konzolokba... Amit itt ki akarok hozni, hogy még a Windowsos se érdekli őket igazán, mint platform.

    A PC-s verzió csúszása talán a portolás, és főleg a pénz miatt van.
    Azért is csúsztatják a megjelenést, mert a PC verziót előbb-utóbb feltörik; és onnantól már azoknak a játékosoknak egy részétől nincs bevétel, akik csak a single részével játszanának.

  • nubreed
    nagyúr

    "Az egy dolog, hogy a multis játékok kompromisszumosak (vagy leginkább nem indulnak el az anticheat miatt), de hogy pl. egy Rockstar launcher-rel trükközni kell, az már nekem nem gyere be. Működésre bírható, de pl. hogy neten az rá az egyik fő megoldás, hogy rakjam fel hozzá a crack-et, na azt már nem."

    Finoman szólva is, mert ha TPM meg boot sector módosítás kell hozzá az nálam már felejtős. Azért ne bohóckodjunk már. A duma szerint meg a csíterek miatt kell, aztán annyi csaló van multiban, mint a szemét. :DDD

    A GTA5 megvan hivatalosan, de én feltettem a cracket, mert nem érdekel az online része; meg a Rockstar launcher, Social klub meg egyéb baromságok.

    Szép a Linux, valamire tök jó (böngészés, filmnézés) de olyan, mint a zsiráf.
    Nekem volt Linuxos netbookom, sokkal jobb volt az akku idő filmet nézve,
    mint Windowson.
    Játszani nem próbáltam Linux alatt nagyobb gépen sem, de a netes cikkeket olvasva
    talán nem is baj.

    Eleve tiltva van nálam a TPM és secure boot.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    "Az egy dolog, hogy a multis játékok kompromisszumosak (vagy leginkább nem indulnak el az anticheat miatt), de hogy pl. egy Rockstar launcher-rel trükközni kell, az már nekem nem gyere be. Működésre bírható, de pl. hogy neten az rá az egyik fő megoldás, hogy rakjam fel hozzá a crack-et, na azt már nem."

    Finoman szólva is, mert ha TPM meg boot sector módosítás kell hozzá az nálam már felejtős. Azért ne bohóckodjunk már. A duma szerint meg a csíterek miatt kell, aztán annyi csaló van multiban, mint a szemét. :DDD

    A GTA5 megvan hivatalosan, de én feltettem a cracket, mert nem érdekel az online része; meg a Rockstar launcher, Social klub meg egyéb baromságok.

    Szép a Linux, valamire tök jó (böngészés, filmnézés) de olyan, mint a zsiráf.
    Nekem volt Linuxos netbookom, sokkal jobb volt az akku idő filmet nézve,
    mint Windowson.
    Játszani nem próbáltam Linux alatt nagyobb gépen sem, de a netes cikkeket olvasva
    talán nem is baj.

    Egyébként nehéz mit kezdeni a Rockstar hozzáállásával és pl. a Rockstar launcherrel, miután eleve csak olyan fél év csúszással adják ki a cuccaikat PC-re, annyira bele vannak buzulva a konzolokba... Amit itt ki akarok hozni, hogy még a Windowsos se érdekli őket igazán, mint platform.

  • csibe1
    veterán

    Én már jópárszor nekifutottam a linuxnak, de mint 70% gaming és 30 % böngészés/tartalomfogyasztás esetén nálam mindig elvérzett előbb-utóbb. Próbáltam többféle disztrót (Nobara, CachyOS, Bazzite), de mindig belefutottam valamibe, amivel gépészkedni kellett. Érdekes vele pepecselni néha, de egy idő után fárasztó. Lehet 15-20 évvel ezelőtt még lenne hozzá türelmem, de így 50 felé már annyira nincs kedvem vele baxakodni. Az egy dolog, hogy a multis játékok kompromisszumosak (vagy leginkább nem indulnak el az anticheat miatt), de hogy pl. egy Rockstar launcher-rel trükközni kell, az már nekem nem gyere be. Működésre bírható, de pl. hogy neten az rá az egyik fő megoldás, hogy rakjam fel hozzá a crack-et, na azt már nem.

    "Az egy dolog, hogy a multis játékok kompromisszumosak (vagy leginkább nem indulnak el az anticheat miatt), de hogy pl. egy Rockstar launcher-rel trükközni kell, az már nekem nem gyere be. Működésre bírható, de pl. hogy neten az rá az egyik fő megoldás, hogy rakjam fel hozzá a crack-et, na azt már nem."

    Finoman szólva is, mert ha TPM meg boot sector módosítás kell hozzá az nálam már felejtős. Azért ne bohóckodjunk már. A duma szerint meg a csíterek miatt kell, aztán annyi csaló van multiban, mint a szemét. :DDD

    A GTA5 megvan hivatalosan, de én feltettem a cracket, mert nem érdekel az online része; meg a Rockstar launcher, Social klub meg egyéb baromságok.

    Szép a Linux, valamire tök jó (böngészés, filmnézés) de olyan, mint a zsiráf.
    Nekem volt Linuxos netbookom, sokkal jobb volt az akku idő filmet nézve,
    mint Windowson.
    Játszani nem próbáltam Linux alatt nagyobb gépen sem, de a netes cikkeket olvasva
    talán nem is baj.

  • cami][us
    őstag

    Nagyjából igen.

    Amúgy tudja valaki, hogy ez már hányadik "ez lesz a Linux éve" megmozdulás? ;] :DDD

    Azon kívül, hogy majd a linux haterek megint tolhatják az ostobaságaikat a linux desktop évéről.

    Egy kicsit késve is, de bejött. ;]

  • csibe1
    veterán

    Ja, felment 1.xxx százalékról 5.xxx százalékra, majd következő mérésre már visszament 5 alá.
    Mit jelent ez? SEMMIT.

    Azon kívül, hogy majd a linux haterek megint tolhatják az ostobaságaikat a linux desktop évéről. A linux elindult a desktop irányba, csakhogy az lent van a szakadék alján. Jobb lenne, ha egyáltalán nem desktoposodna a linux, maradna rendes szerver oprendszer.

    Nagyjából igen.

    Amúgy tudja valaki, hogy ez már hányadik "ez lesz a Linux éve" megmozdulás? ;] :DDD

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Csakhogy azok a tömegek akikről te írsz, (egyébként teljesen jól) azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot.
    Volt olyan, hogy a szomszéd jött át hozzám, hogy segítsek már neki, mert vett egy laptopot, de olyan fura rajta ez a Windows.. Ami persze Linux volt. És telepíthettem neki fel rá a Win-t.

    És ez is egy olyan dolog, hogy ha engem bárki kérdez, hogy milyen operációs rendszerrel vegyen magának PC-t, vagy laptopot, akkor miért ajánljam neki a Linux-ot? Azzal csak saját magam nyakába veszek egy adag gondot.

    Pénzt kell kérni, és egyből csökken a nyaggatók száma. Hacsak nincs ingyen az időd.

  • bambano
    titán

    Én a 2020 óta emelkedő tendenciát látom. Kiugrások meg völgyek az előző években is voltak, de ezt csak a Valve tudná megmondani miért van. Figyelni kell a következő hónapok méréseit, aztán abból már jobban látszani fog, hogy hol tartunk.

    Az évek óta emelkedő tendenciát a média nem látta hírértékűnek.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Én azt látom a grafikonon, hogy ábrázol adatokat, meg két módszerrel számított trendvonalakat. És a márciusi adat világosan eltér a trendvonaltól, tehát addig, amíg több további hónapi adat meg nem jön (ami utána elhúzza a trendvonalat, ha olyan), addig ez outlier.

    Tehát itt média hiszti keletkezett egy mérési hibából.

    Te mit látsz bele a grafikonba?

    Én a 2020 óta emelkedő tendenciát látom. Kiugrások meg völgyek az előző években is voltak, de ezt csak a Valve tudná megmondani miért van. Figyelni kell a következő hónapok méréseit, aztán abból már jobban látszani fog, hogy hol tartunk.

  • bambano
    titán

    Elmondtam lentebb. Szerintem nem azt látod bele a grafikonba, amit ábrázol.

    Én azt látom a grafikonon, hogy ábrázol adatokat, meg két módszerrel számított trendvonalakat. És a márciusi adat világosan eltér a trendvonaltól, tehát addig, amíg több további hónapi adat meg nem jön (ami utána elhúzza a trendvonalat, ha olyan), addig ez outlier.

    Tehát itt média hiszti keletkezett egy mérési hibából.

    Te mit látsz bele a grafikonba?

  • Rowon
    nagyúr

    Üzletben dolgozom, a jelenlegi helyen lassan 10 éve, de hárman vagyunk, és hallom a többiek ügyfeleit is. AMD-re se egyszerű átforgatni a legtöbb embert, nemhogy winről linuxra. Magánszemélynél majdnem kár megemlíteni,mert csak feleslegesen töltöm vele az időt.
    Inkább vesz új gépet, amin elmegy a megszokott/hasonló rendszere.

    Az AMD is egy nagyon érdekes piaci szereplő, nélküle sehol nem lenne a Linux gaming (meg más sem, ami Linux-szal kapcsolatos).

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Nekem semmi bajom azzal, ha vissza akarsz térni a szigorú ontopichoz. Akkor arról beszélj, hogy egy hónapnyi outlier mérésből miért lett hallelujázó cikk itt is, máshol is.

    Elmondtam lentebb. Szerintem nem azt látod bele a grafikonba, amit ábrázol.

  • himpike
    aktív tag

    Ez milyen kérdés? Még idén piacra kerül a PC SteamOS-el.

    himpike: ezt mire alapozod? Mert eléggé sántít...

    Üzletben dolgozom, a jelenlegi helyen lassan 10 éve, de hárman vagyunk, és hallom a többiek ügyfeleit is. AMD-re se egyszerű átforgatni a legtöbb embert, nemhogy winről linuxra. Magánszemélynél majdnem kár megemlíteni,mert csak feleslegesen töltöm vele az időt.
    Inkább vesz új gépet, amin elmegy a megszokott/hasonló rendszere.

  • gbors
    nagyúr

    Nem tudom, hogy ezeknél a telepítéseknél Live USB -ről indítottad-e a telepítést. Szvsz. ez az egyik legjobb teszt, ha a Live USB -ről bootolt "alap" rendszer felismer minden hardvert, out-of.the-box, van net, van DNS, van minden akkor a teljes telepítéssel sem szokott gond lenni.

    Igen, arról. Az Ubuntus telepítéseknél emlékeim szerint nem indult grafikus felület, szóval ott reális, hogy nem jött ki a probléma, a Mint esetében viszont ment minden frankón a Live USB-n, szóval ja, annál meglepőbb volt, hogy restart után IP cím van, net van, DNS nincs.

    #117 Rowon: Miután már megállapítottuk, hogy nem tudsz olvasni / értelmezni, elég kevés súlya van, hogy szerinted mi látszik a postjaimból. Majd ha leírod, hogyan lehet olyan user errort elkövetni, hogy van net, de nincs DNS, akkor térjünk vissza a dologra, addig szórakoztass mást.

    #118 Cpt.Pirk: Onnan indult, hogy egyeseknél a Linuxot már könnyebb volt telepíteni, mint a Windows-t. Ezzel kapcsolatban osztottam meg ellenkező irányú tapasztalataimat. De ja, egy adott ponttól parttalanná válik a dolog.

    #115 totron: kb. ja.

  • bambano
    titán

    Értem, én csak arra utaltam, hogy ezek a beszélgetések totál félreviszik a témát, mint pl. Bambano teljesen OFF systemd rage posztjai a teljesen más témájú Linuxos cikkek alatt.

    Én az látom, hogy az esetek nagy többségében fogod a Mint-et, vagy bármelyik disztrót, felrakod és megy. Ezért mondtam, hogy jobb lenne az ilyen témákat a megfelelő topicban megbeszélni, mint itt egy random hír alatt.

    Nekem semmi bajom azzal, ha vissza akarsz térni a szigorú ontopichoz. Akkor arról beszélj, hogy egy hónapnyi outlier mérésből miért lett hallelujázó cikk itt is, máshol is.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Rendben, nekem is úgy tűnik, hogy valami komoly error van itt. Az elhárításához javaslom ezt a kiadványt ;)

    #109 Cpt. Pirk: de, a kolléga jól láthatóan a tapasztalataimat vitatja.

    Arról, hogy hogy működnek a dolgok, az tud relevánsan nyilatkozni, aki százával telepít Linuxot, lehetőség szerint más-más disztrókat eltérő hardveren. Ha Nálad ez a helyzet, akkor elhiszem, hogy én extrém peches vagyok, de azért lásd be, az én szemszögemből elég gyanús a dolog, hogy a Linux-telepítés nem tejjel-mézzel folyó kánaán.
    Emellett a DNS-probléma nagyon úgy fest, hogy valamilyen dependency-hiba, amit egy átlagos boot-folyamat időzítése eltakar, csak a fiam gépén pont úgy adta ki, hogy előjött. Szóval ja, lehet, hogy nem ez a jellemző (bár mások is belefutottak, láttam több ilyen kérdést, amikor a megoldást kerestem), de attól ez még egy elég amatőr dolog.

    Értem, én csak arra utaltam, hogy ezek a beszélgetések totál félreviszik a témát, mint pl. Bambano teljesen OFF systemd rage posztjai a teljesen más témájú Linuxos cikkek alatt.

    Én az látom, hogy az esetek nagy többségében fogod a Mint-et, vagy bármelyik disztrót, felrakod és megy. Ezért mondtam, hogy jobb lenne az ilyen témákat a megfelelő topicban megbeszélni, mint itt egy random hír alatt.

  • Rowon
    nagyúr

    Rendben, nekem is úgy tűnik, hogy valami komoly error van itt. Az elhárításához javaslom ezt a kiadványt ;)

    #109 Cpt. Pirk: de, a kolléga jól láthatóan a tapasztalataimat vitatja.

    Arról, hogy hogy működnek a dolgok, az tud relevánsan nyilatkozni, aki százával telepít Linuxot, lehetőség szerint más-más disztrókat eltérő hardveren. Ha Nálad ez a helyzet, akkor elhiszem, hogy én extrém peches vagyok, de azért lásd be, az én szemszögemből elég gyanús a dolog, hogy a Linux-telepítés nem tejjel-mézzel folyó kánaán.
    Emellett a DNS-probléma nagyon úgy fest, hogy valamilyen dependency-hiba, amit egy átlagos boot-folyamat időzítése eltakar, csak a fiam gépén pont úgy adta ki, hogy előjött. Szóval ja, lehet, hogy nem ez a jellemző (bár mások is belefutottak, láttam több ilyen kérdést, amikor a megoldást kerestem), de attól ez még egy elég amatőr dolog.

    Most személyeskedhetsz itt nekem, de virít a leírásodból, hogy nem értesz a Linuxhoz. Ez se nem a rendszer hibája, se nem az enyém.

  • nubreed
    nagyúr

    Háromszor húztam újra, ez elég rekonstrukció? Vagy mit szeretnél, videos bizonyítékot?
    Meg amúgy arra lennék kíváncsi, hogy hogyan csinálhat a user olyan errort, hogy frissen telepített rendszeren DHCP van, IP-címet kap a gép, viszont DNS nincs? NetworkManager újraindítás után meg van DNS is...

    Én értem, hogy nem illik az ideológiádba, de sajnos nem ott tartunk, hogy a Linux jó out-of-the-box, és ha mégsem, az user error. Én nagyon örülnék neki, mert szívből rühellem az MS-t az összes szarjával együtt, de egyelőre ott tartunk, hogy egy alap Win10-zel kevesebb gondom van, mint egy Linux-szal lenne.

    És ja, igazad van, pont azt írtam, hogy szar a Linux, mert 30 éve próbáltam. Oh wait... olvasószemüveget adjak kölcsön? ;]

    Nem tudom, hogy ezeknél a telepítéseknél Live USB -ről indítottad-e a telepítést. Szvsz. ez az egyik legjobb teszt, ha a Live USB -ről bootolt "alap" rendszer felismer minden hardvert, out-of.the-box, van net, van DNS, van minden akkor a teljes telepítéssel sem szokott gond lenni.

  • totron
    addikt

    Rendben, nekem is úgy tűnik, hogy valami komoly error van itt. Az elhárításához javaslom ezt a kiadványt ;)

    #109 Cpt. Pirk: de, a kolléga jól láthatóan a tapasztalataimat vitatja.

    Arról, hogy hogy működnek a dolgok, az tud relevánsan nyilatkozni, aki százával telepít Linuxot, lehetőség szerint más-más disztrókat eltérő hardveren. Ha Nálad ez a helyzet, akkor elhiszem, hogy én extrém peches vagyok, de azért lásd be, az én szemszögemből elég gyanús a dolog, hogy a Linux-telepítés nem tejjel-mézzel folyó kánaán.
    Emellett a DNS-probléma nagyon úgy fest, hogy valamilyen dependency-hiba, amit egy átlagos boot-folyamat időzítése eltakar, csak a fiam gépén pont úgy adta ki, hogy előjött. Szóval ja, lehet, hogy nem ez a jellemző (bár mások is belefutottak, láttam több ilyen kérdést, amikor a megoldást kerestem), de attól ez még egy elég amatőr dolog.

    Amatőr, viszont az érzelemvezérelt fejekben ez nem így jelenik meg. Cherry pickinggel megtoldva az igazi. Tanácsos arányítani a szavaid számát a másik fél érdemi alátámasztásainak számához: 10-ből is és 100-ból is ugyanazt fogja kihozni aki csak saját magával kommunikál.
    A szoftverminőség és a rendszer szintű olajozottság fogalomkörei is összemosódnak az érdeklődő képességeinek témájával*.:/ Lehet védeni a kondér becsületét felnőtt módjára is, de sokszor az infantilis sikerül csak, az is jó kis csőlátású arroganciával nyakon öntve, legyen az fejlesztő vagy lelkes használó, sajnos ez az emberi faktor, a rossz értelmében.

    *Valahol persze összeérnek és ezt a userben lévő hekkmester nem is mindig bánja, de ha felhasználó módban nézzük, akad agyolvasztó baki azért szépen. Ami megesik, csak a reakció, az értelmezés, a helyén kezelés vagy nem kezelés a nem mindegy. Meg persze hogy javul-e. Végül ott vagyunk ahonnan elindultunk: kell a saját reszelés. Jobb esetben menet közbeni újítások által sem elgáncsolva dorombolhat a beállított, testre szabott rendszer. Amit így jobban magadénak is érzel, nem utolsó szempont.

    Természetesen a leírtak nem user errorok, csak gondolom a kollega nem ismer más fogalmat, aztán mindent ehhez húz be vagy én nem tudom...

  • Kisgépkezelő
    senior tag

    Például a dns meg a user fallbacket nem én találtam meg/ki, abból volt rendes balhé a neten. Ha én nem használok ezentúl linuxot, akkor ez meg a többi probléma megoldódik a többi liunxosnak?

    Egyébként meg az a privát véleményem, hogy az openbsd a leghazugabb oprendszer a világon. Ezzel nyit a weblapjuk:
    "Only two remote holes in the default install, in a heck of a long time!". Csak azt nem mondják ki, hogy a default install semmit nem rak fel. Ahhoz képest, hogy egy tökcsupasz oprendszer, két remote biztonsági probléma meglehetősen soknak tűnik.

    Ha az OpenBSD nem győz meg, akkor már csak az Illumost tudom javasolni az általam próbált rendszerek közül. Stabil UNIX System V alapok, 0 wayland, 0 systemd, 0 gaming 100% produktivitás.

    Próbáltam megtalálni azt a "rendes balhét" de az egyikkel kapcsolatban annyit találtam, hogy szűk egy tucat ember panaszkodik redditen, a másikkal kapcsolatban annyit sem.

  • gbors
    nagyúr

    Egyezzünk ki user errorban.

    Rendben, nekem is úgy tűnik, hogy valami komoly error van itt. Az elhárításához javaslom ezt a kiadványt ;)

    #109 Cpt. Pirk: de, a kolléga jól láthatóan a tapasztalataimat vitatja.

    Arról, hogy hogy működnek a dolgok, az tud relevánsan nyilatkozni, aki százával telepít Linuxot, lehetőség szerint más-más disztrókat eltérő hardveren. Ha Nálad ez a helyzet, akkor elhiszem, hogy én extrém peches vagyok, de azért lásd be, az én szemszögemből elég gyanús a dolog, hogy a Linux-telepítés nem tejjel-mézzel folyó kánaán.
    Emellett a DNS-probléma nagyon úgy fest, hogy valamilyen dependency-hiba, amit egy átlagos boot-folyamat időzítése eltakar, csak a fiam gépén pont úgy adta ki, hogy előjött. Szóval ja, lehet, hogy nem ez a jellemző (bár mások is belefutottak, láttam több ilyen kérdést, amikor a megoldást kerestem), de attól ez még egy elég amatőr dolog.

  • Rowon
    nagyúr

    Háromszor húztam újra, ez elég rekonstrukció? Vagy mit szeretnél, videos bizonyítékot?
    Meg amúgy arra lennék kíváncsi, hogy hogyan csinálhat a user olyan errort, hogy frissen telepített rendszeren DHCP van, IP-címet kap a gép, viszont DNS nincs? NetworkManager újraindítás után meg van DNS is...

    Én értem, hogy nem illik az ideológiádba, de sajnos nem ott tartunk, hogy a Linux jó out-of-the-box, és ha mégsem, az user error. Én nagyon örülnék neki, mert szívből rühellem az MS-t az összes szarjával együtt, de egyelőre ott tartunk, hogy egy alap Win10-zel kevesebb gondom van, mint egy Linux-szal lenne.

    És ja, igazad van, pont azt írtam, hogy szar a Linux, mert 30 éve próbáltam. Oh wait... olvasószemüveget adjak kölcsön? ;]

    Egyezzünk ki user errorban.

  • bambano
    titán

    Jogos. Még egy pozitívum (legalábbis ha az ember "rendes szerver oprendszer"-t akar), hogy az OpenBSD-t nem lapátolják tele mindenféle ROG MAG fatal1ty levehető ajtós RGB turmixgép támogatással.

    bambano: Amiket említesz azok nem hibák, csak tulajdonságok. A hiba az, ha olyan operációs rendszert használsz ami láthatólag nem való neked, miközben vannak remek alternatívák.

    Például a dns meg a user fallbacket nem én találtam meg/ki, abból volt rendes balhé a neten. Ha én nem használok ezentúl linuxot, akkor ez meg a többi probléma megoldódik a többi liunxosnak?

    Egyébként meg az a privát véleményem, hogy az openbsd a leghazugabb oprendszer a világon. Ezzel nyit a weblapjuk:
    "Only two remote holes in the default install, in a heck of a long time!". Csak azt nem mondják ki, hogy a default install semmit nem rak fel. Ahhoz képest, hogy egy tökcsupasz oprendszer, két remote biztonsági probléma meglehetősen soknak tűnik.

  • bambano
    titán

    Pontosan ezért alapjában véve fel sem merülne a kérdés szinte semelyik Windows user számára (ahogy a korábbi verzióknál sem volt ilyen), hogy Linuxra kellene váltani - csak ehhez nem ilyen félkész, bugos f*stengert kellene kiadni, mint amilyen a Win11, még évekkel a megjelenés után is... :U

    Nekem a sok bajom közül a legnagyobb a w11-gyel, hogy nem rakok fel olyan oprendszert, amelyet a gyártója láthatóan, kendőzetlenül adatlopásra tervezett és végre is hajtja a tervét. Ahol a recall-ért nem dózerolják el a céget azonnal, mint Karthagot, onnan nem teszek fel oprendszert.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Nem találkoztál még rosszul sikerült telepítéssel? Nekem volt már pár.

    ... igaz, az csak a másodikra magyarázat, a harmadikra nem. Ott már vszleg csak a "nem akarok a k*** scriptekben turkálni" hajtott :DDD

    #105: nemtom, nem ismerem, de érdeklődve várom a választ a kérdésre a user error kapcsán :)

    A kollégának annyiban igaza van, hogy amúgy nem így működnek a dolgok. Nem a tapasztalataidat vitatjuk, csak nem jellemző amiket írtál. De lenne ezekre szak topic rögtön kettő is, itt inkább csak félrevezető a témában kevésbé jártas arcok számára.

  • gbors
    nagyúr

    Háromszor húztam újra, ez elég rekonstrukció?

    Ahogy Einstein mondaná, őrültség. Mire számítottál? Vibe codingban ír neked egy patchet a telepítő? :DDD

    Nem találkoztál még rosszul sikerült telepítéssel? Nekem volt már pár.

    ... igaz, az csak a másodikra magyarázat, a harmadikra nem. Ott már vszleg csak a "nem akarok a k*** scriptekben turkálni" hajtott :DDD

    #105: nemtom, nem ismerem, de érdeklődve várom a választ a kérdésre a user error kapcsán :)

  • cami][us
    őstag

    Háromszor húztam újra, ez elég rekonstrukció? Vagy mit szeretnél, videos bizonyítékot?
    Meg amúgy arra lennék kíváncsi, hogy hogyan csinálhat a user olyan errort, hogy frissen telepített rendszeren DHCP van, IP-címet kap a gép, viszont DNS nincs? NetworkManager újraindítás után meg van DNS is...

    Én értem, hogy nem illik az ideológiádba, de sajnos nem ott tartunk, hogy a Linux jó out-of-the-box, és ha mégsem, az user error. Én nagyon örülnék neki, mert szívből rühellem az MS-t az összes szarjával együtt, de egyelőre ott tartunk, hogy egy alap Win10-zel kevesebb gondom van, mint egy Linux-szal lenne.

    És ja, igazad van, pont azt írtam, hogy szar a Linux, mert 30 éve próbáltam. Oh wait... olvasószemüveget adjak kölcsön? ;]

    Háromszor húztam újra, ez elég rekonstrukció?

    Ahogy Einstein mondaná, őrültség. Mire számítottál? Vibe codingban ír neked egy patchet a telepítő? :DDD

  • ben2
    aktív tag

    Ez milyen kérdés? Még idén piacra kerül a PC SteamOS-el.

    himpike: ezt mire alapozod? Mert eléggé sántít...

    A lényeg a "tömegével" kifejezésen van.
    A Windowst jelenleg azért használják olyan sokan, mert olyan sokan használják és nem azért, mert az a legjobb termék a piacon.

  • totron
    addikt

    Háromszor húztam újra, ez elég rekonstrukció? Vagy mit szeretnél, videos bizonyítékot?
    Meg amúgy arra lennék kíváncsi, hogy hogyan csinálhat a user olyan errort, hogy frissen telepített rendszeren DHCP van, IP-címet kap a gép, viszont DNS nincs? NetworkManager újraindítás után meg van DNS is...

    Én értem, hogy nem illik az ideológiádba, de sajnos nem ott tartunk, hogy a Linux jó out-of-the-box, és ha mégsem, az user error. Én nagyon örülnék neki, mert szívből rühellem az MS-t az összes szarjával együtt, de egyelőre ott tartunk, hogy egy alap Win10-zel kevesebb gondom van, mint egy Linux-szal lenne.

    És ja, igazad van, pont azt írtam, hogy szar a Linux, mert 30 éve próbáltam. Oh wait... olvasószemüveget adjak kölcsön? ;]

    Ezt a vitát nem nyerheted meg. Emberünk egy másik dimenzió szabályai szerint játszik. Bónusz, hogy bármikor nulláról újra lehet kezdeni vele.

  • gbors
    nagyúr

    4 éve használok Linuxot, leginkább Ubuntu származékokat meg Debiant. Semmilyen install problémám nem volt, ha rekonstruálni tudod, akkor elhiszem, de így meg nekem user error szagú. X meg már nincs az Ubuntuban sem, mindenki Waylandre vált.

    Pedig én konkrétan 30 éve aktív Linux user voltam

    Na, csak igazam van! :C

    Háromszor húztam újra, ez elég rekonstrukció? Vagy mit szeretnél, videos bizonyítékot?
    Meg amúgy arra lennék kíváncsi, hogy hogyan csinálhat a user olyan errort, hogy frissen telepített rendszeren DHCP van, IP-címet kap a gép, viszont DNS nincs? NetworkManager újraindítás után meg van DNS is...

    Én értem, hogy nem illik az ideológiádba, de sajnos nem ott tartunk, hogy a Linux jó out-of-the-box, és ha mégsem, az user error. Én nagyon örülnék neki, mert szívből rühellem az MS-t az összes szarjával együtt, de egyelőre ott tartunk, hogy egy alap Win10-zel kevesebb gondom van, mint egy Linux-szal lenne.

    És ja, igazad van, pont azt írtam, hogy szar a Linux, mert 30 éve próbáltam. Oh wait... olvasószemüveget adjak kölcsön? ;]

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Az a kérdés, hogy ha elkezdenének tömegével mondjuk SteamOS-el PC-ket árulni, akkor hányan jönnének vissza Windows-t kérni.

    Ez milyen kérdés? Még idén piacra kerül a PC SteamOS-el.

    himpike: ezt mire alapozod? Mert eléggé sántít...

  • Rowon
    nagyúr

    Mondjuk ott releváns, hogy egy 6-8 éve létezett hard stop install probléma 3 éve még vidáman megvolt? Eltérő konfigokon, tehát nem fogható valami egzotikus hardver-együttállásra? Ez szerinted úgy mennyire generál bizalmat?

    De ha az Ubuntus példa nem elég releváns, akkor nézzük az 1 éve történt Mintes sztorit. Ugye nem akarod megmagyarázni, hogy az user error, ha egy frissen telepített rendszeren boot után nincs DNS? DHCP van, IP címet oszt neki a router, de DNS nincs. Noooormális?

    Segítséget meg nem kellett kérni, egy csomó szarakodással megoldottam magam - de csak azért, mert a fiam szeretett volna Linuxot. Ha magamnak telepítem, egy ilyen probléma után úgy b***om ki, mint macskát sz**ni. Pedig én konkrétan 30 éve aktív Linux user voltam, szerettem is, és most is szívesen használnám - csak türelmem nincs annyi, mint anno. Aztán ha úgy fog kinézni, hogy nem lesz más választás, mint a Win11, akkor lehet, hogy erőt veszek magamon - de jelenleg a 10-zel nincsenek gondok (legalábbis amióta az MS Office-t kidobtam), szóval nincs meg a motiváció saját magam sz**atására.

    4 éve használok Linuxot, leginkább Ubuntu származékokat meg Debiant. Semmilyen install problémám nem volt, ha rekonstruálni tudod, akkor elhiszem, de így meg nekem user error szagú. X meg már nincs az Ubuntuban sem, mindenki Waylandre vált.

    Pedig én konkrétan 30 éve aktív Linux user voltam

    Na, csak igazam van! :C

  • gbors
    nagyúr

    6-8 éve? Hol releváns az, hogy mi volt 8 éve, most ne haragudj már meg, de... egyébként akik a Linuxot fikázzák, azoknak szerintem a 80%-a valamikor utoljára évtizedekkel ezelőtt látott Linuxot és azóta is az akkori tapasztalatait ismételgeti. Nem egy ilyen fórumozóba futottam bele, de van rendszergazda is, aki nyomta ezt a "sz*ralinugz" dolgot, aztán kiderült, hogy ja valamikor 10-20 évvel ezelőtt kipróbálta, aztán az jól is van úgy.

    amíg én ilyen nonszensz hülyeségekbe futok bele, addig marad a Windows

    Akkor segítséget kellene kérni, mert ez lehet user error is. Hidd el, nekem aztán marhasok gondom volt a Linux-szal és most nem azért mondom, tényleg volt úgy több alkalommal is, hogy visszamentem Windowsra, mert meguntam. Aztán érdekes módon mégis visszajöttem, mert hát... csak jobbnak találom. Nem tökéletes, de a Windows 11 jelenlegi állapotához képest nekem élhetőbb alternatíva.

    8 évvel ezelőtt még a Windows 10 is más volt, hát amíg a 7 kapta a frissítéseket, addig a 10-et szidta orrba-szájba mindenki... ugyanmá...

    Szerk.: amúgy meg a 7 tényleg jobb is volt, mint az összes többi utána jövő, nálam ott csúcsosodott ki.

    Mondjuk ott releváns, hogy egy 6-8 éve létezett hard stop install probléma 3 éve még vidáman megvolt? Eltérő konfigokon, tehát nem fogható valami egzotikus hardver-együttállásra? Ez szerinted úgy mennyire generál bizalmat?

    De ha az Ubuntus példa nem elég releváns, akkor nézzük az 1 éve történt Mintes sztorit. Ugye nem akarod megmagyarázni, hogy az user error, ha egy frissen telepített rendszeren boot után nincs DNS? DHCP van, IP címet oszt neki a router, de DNS nincs. Noooormális?

    Segítséget meg nem kellett kérni, egy csomó szarakodással megoldottam magam - de csak azért, mert a fiam szeretett volna Linuxot. Ha magamnak telepítem, egy ilyen probléma után úgy b***om ki, mint macskát sz**ni. Pedig én konkrétan 30 éve aktív Linux user voltam, szerettem is, és most is szívesen használnám - csak türelmem nincs annyi, mint anno. Aztán ha úgy fog kinézni, hogy nem lesz más választás, mint a Win11, akkor lehet, hogy erőt veszek magamon - de jelenleg a 10-zel nincsenek gondok (legalábbis amióta az MS Office-t kidobtam), szóval nincs meg a motiváció saját magam sz**atására.

  • ben2
    aktív tag

    Valójában kizárólag azért jött fel a kérdés, mert néhány ember gépe nem felelt meg a 11 követelményeinek, és nem akartak újat venni.. Olyan hogy valaki magától jött volna önként Linuxot kérni... sose történt.

    Az a kérdés, hogy ha elkezdenének tömegével mondjuk SteamOS-el PC-ket árulni, akkor hányan jönnének vissza Windows-t kérni.

  • Egon
    nagyúr

    Valójában kizárólag azért jött fel a kérdés, mert néhány ember gépe nem felelt meg a 11 követelményeinek, és nem akartak újat venni.. Olyan hogy valaki magától jött volna önként Linuxot kérni... sose történt.

    LOL.
    Akkor hadd írjam meg a példámat. Ősidők óta Windows felhasználó vagyok, sosenem volt eszem ágában sem Linuxot használni. Gépem az adatlapomon (nagyjából kétszer teljesíti túl a követelményeket, alós hangon). Meguntam a Win11 f*szkodását, pl. a villózó képernyőt BTD6-ban. Erősen gondolkodom a Linuxra váltáson.
    Ennyi.

  • himpike
    aktív tag

    Pontosan ezért alapjában véve fel sem merülne a kérdés szinte semelyik Windows user számára (ahogy a korábbi verzióknál sem volt ilyen), hogy Linuxra kellene váltani - csak ehhez nem ilyen félkész, bugos f*stengert kellene kiadni, mint amilyen a Win11, még évekkel a megjelenés után is... :U

    Valójában kizárólag azért jött fel a kérdés, mert néhány ember gépe nem felelt meg a 11 követelményeinek, és nem akartak újat venni.. Olyan hogy valaki magától jött volna önként Linuxot kérni... sose történt.

  • Rowon
    nagyúr

    Pontosan ezért alapjában véve fel sem merülne a kérdés szinte semelyik Windows user számára (ahogy a korábbi verzióknál sem volt ilyen), hogy Linuxra kellene váltani - csak ehhez nem ilyen félkész, bugos f*stengert kellene kiadni, mint amilyen a Win11, még évekkel a megjelenés után is... :U

    Az ergonómiájáról nem is beszélve, ami úgy sz*r, ahogy van.

  • Egon
    nagyúr

    A kérdés mindig ugyanaz: fut rajta minden ami a windowson?
    A válasz nem, és már nem is kell szinte senkinek.

    Pontosan ezért alapjában véve fel sem merülne a kérdés szinte semelyik Windows user számára (ahogy a korábbi verzióknál sem volt ilyen), hogy Linuxra kellene váltani - csak ehhez nem ilyen félkész, bugos f*stengert kellene kiadni, mint amilyen a Win11, még évekkel a megjelenés után is... :U

  • Rowon
    nagyúr

    Igen, az Ubuntut könnyű telepíteni. Ott válik komplikálttá a dolog, amikor az X indításakor spontán rebootol... Ráadásul ez nem is egyszeri eset volt, 6-8 éve is belefutottam, meg kb. 3 éve is, eltérő alaplap/cpu/videokártya hármassal.

    Én elhiszem, hogy sokaknak gond nélkül megy, de amíg én ilyen nonszensz hülyeségekbe futok bele, addig marad a Windows. Mondjuk nem a 11...

    6-8 éve? Hol releváns az, hogy mi volt 8 éve, most ne haragudj már meg, de... egyébként akik a Linuxot fikázzák, azoknak szerintem a 80%-a valamikor utoljára évtizedekkel ezelőtt látott Linuxot és azóta is az akkori tapasztalatait ismételgeti. Nem egy ilyen fórumozóba futottam bele, de van rendszergazda is, aki nyomta ezt a "sz*ralinugz" dolgot, aztán kiderült, hogy ja valamikor 10-20 évvel ezelőtt kipróbálta, aztán az jól is van úgy.

    amíg én ilyen nonszensz hülyeségekbe futok bele, addig marad a Windows

    Akkor segítséget kellene kérni, mert ez lehet user error is. Hidd el, nekem aztán marhasok gondom volt a Linux-szal és most nem azért mondom, tényleg volt úgy több alkalommal is, hogy visszamentem Windowsra, mert meguntam. Aztán érdekes módon mégis visszajöttem, mert hát... csak jobbnak találom. Nem tökéletes, de a Windows 11 jelenlegi állapotához képest nekem élhetőbb alternatíva.

    8 évvel ezelőtt még a Windows 10 is más volt, hát amíg a 7 kapta a frissítéseket, addig a 10-et szidta orrba-szájba mindenki... ugyanmá...

    Szerk.: amúgy meg a 7 tényleg jobb is volt, mint az összes többi utána jövő, nálam ott csúcsosodott ki.

  • cami][us
    őstag

    Akkor miért adnak el több SteamDeck-et, mint Windowsos kézi PC-t? ;)

    gbors: ma már kb. minden disztró Waylandes. Az Ubuntu meg kikopott az asztali gépekről, mert a többi disztró ilyen téren jobb minőséget nyújt.

    Vagy adnának el, ha lenne ;]

    Azért még nem kell temeteni a buguntut.

  • gbors
    nagyúr

    Akkor miért adnak el több SteamDeck-et, mint Windowsos kézi PC-t? ;)

    gbors: ma már kb. minden disztró Waylandes. Az Ubuntu meg kikopott az asztali gépekről, mert a többi disztró ilyen téren jobb minőséget nyújt.

    Akkor nem X-et, hanem az éppen akkor aktuális grafikus rendszert, ezzel nem voltam képben :B De a lényeg annyi, hogy egy főverziós stabil disztró nem volt képes felmenni és futni egy teljesen mezei desktop gépen. Tavaly meg egy másik disztróval volt a 75-ben leírt még nonszenszebb ökörség. Ezekhez nincs türelmem.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    A kérdés mindig ugyanaz: fut rajta minden ami a windowson?
    A válasz nem, és már nem is kell szinte senkinek.

    Akkor miért adnak el több SteamDeck-et, mint Windowsos kézi PC-t? ;)

    gbors: ma már kb. minden disztró Waylandes. Az Ubuntu meg kikopott az asztali gépekről, mert a többi disztró ilyen téren jobb minőséget nyújt.

  • gbors
    nagyúr

    Ez meg a másik. Állítom, hogy a Windows 10-11-ek telepítése körülményesebb, mint az Ubuntué. Next, next, next, ez tényleg naon naon bonyolult...

    https://youtu.be/Z2PWnpkFWcY?t=242

    Igen, az Ubuntut könnyű telepíteni. Ott válik komplikálttá a dolog, amikor az X indításakor spontán rebootol... Ráadásul ez nem is egyszeri eset volt, 6-8 éve is belefutottam, meg kb. 3 éve is, eltérő alaplap/cpu/videokártya hármassal.

    Én elhiszem, hogy sokaknak gond nélkül megy, de amíg én ilyen nonszensz hülyeségekbe futok bele, addig marad a Windows. Mondjuk nem a 11...

  • himpike
    aktív tag

    A kérdés mindig ugyanaz: fut rajta minden ami a windowson?
    A válasz nem, és már nem is kell szinte senkinek.

  • Kisgépkezelő
    senior tag

    Igen, meg varhat par evet mire normalisan tamogat minden hardvert amit egy 2 eves linux kernel tud....

    Jogos. Még egy pozitívum (legalábbis ha az ember "rendes szerver oprendszer"-t akar), hogy az OpenBSD-t nem lapátolják tele mindenféle ROG MAG fatal1ty levehető ajtós RGB turmixgép támogatással.

    bambano: Amiket említesz azok nem hibák, csak tulajdonságok. A hiba az, ha olyan operációs rendszert használsz ami láthatólag nem való neked, miközben vannak remek alternatívák.

  • Semplar
    őstag

    Érdekes, erről sem hallottam még, de szerintem kezdő jobban jár egy bevált disztróval, melyet sokan használnak, sok az infó, és már elég stabil is.

    Pár éves project. Régebben mikor belemélyedtem az volt a lényege, hogy Linux alatt úgy tudott futni ez a speckó, a srác által módosított Ravi OS nevü Windows 10 változat bizonyos MSI alaplap/AMD CPU pároson, hogy teljesen átvette a hardver felett az irányítást, így szinte minden erőforrás a Windows alatt futó játéknak juthatott, miközben a teljes Linux szintű biztonság megmaradt.

  • .LnB
    titán

    "azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot."

    Akkor egy Windowst sem. Egy Mint pl. sokkal gyorsabban és egyszerűbben is felmegy.

    ------------------------------------------------------------------

    (#79) ben2: "Ha kijön egy új gamer egér és a user kifizet 60 ezer forintot érte, akkor elvárja, hogy az ocsmány villogó ledek színét ugyanúgy tudja matatni Linuxon mint Windows-on"

    Értelmes 60 000-es egéren egyébként egy darab RGB LED nincs, hacsak a töltöttséget jelző fénydiódát nem számoljuk (bár megesik, hogy az is már a toldóadapter formájú vevőegységbe van építve), a szoftvere pedig webes (esetleg PnP a cucc), szóval Linuxon is pont ugyanúgy megy, mint Windowson.

    Egyébként pingvinre is ott van az OpenRGB.

    Nem. De Windowsal veszik, mert csak azt ismerik.

  • ben2
    aktív tag

    "azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot."

    Akkor egy Windowst sem. Egy Mint pl. sokkal gyorsabban és egyszerűbben is felmegy.

    ------------------------------------------------------------------

    (#79) ben2: "Ha kijön egy új gamer egér és a user kifizet 60 ezer forintot érte, akkor elvárja, hogy az ocsmány villogó ledek színét ugyanúgy tudja matatni Linuxon mint Windows-on"

    Értelmes 60 000-es egéren egyébként egy darab RGB LED nincs, hacsak a töltöttséget jelző fénydiódát nem számoljuk (bár megesik, hogy az is már a toldóadapter formájú vevőegységbe van építve), a szoftvere pedig webes (esetleg PnP a cucc), szóval Linuxon is pont ugyanúgy megy, mint Windowson.

    Egyébként pingvinre is ott van az OpenRGB.

    Én azokra a túlárazott szarokra utaltam, amikkel a gyerekes szülőket szívatják a karácsonyi szezonban. Azokhoz meg jellemzően jár a színes-szagos RGB tool, de csak Windowsra.

  • Rowon
    nagyúr

    "azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot."

    Akkor egy Windowst sem. Egy Mint pl. sokkal gyorsabban és egyszerűbben is felmegy.

    ------------------------------------------------------------------

    (#79) ben2: "Ha kijön egy új gamer egér és a user kifizet 60 ezer forintot érte, akkor elvárja, hogy az ocsmány villogó ledek színét ugyanúgy tudja matatni Linuxon mint Windows-on"

    Értelmes 60 000-es egéren egyébként egy darab RGB LED nincs, hacsak a töltöttséget jelző fénydiódát nem számoljuk (bár megesik, hogy az is már a toldóadapter formájú vevőegységbe van építve), a szoftvere pedig webes (esetleg PnP a cucc), szóval Linuxon is pont ugyanúgy megy, mint Windowson.

    Egyébként pingvinre is ott van az OpenRGB.

    Ez meg a másik. Állítom, hogy a Windows 10-11-ek telepítése körülményesebb, mint az Ubuntué. Next, next, next, ez tényleg naon naon bonyolult...

    https://youtu.be/Z2PWnpkFWcY?t=242

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Csakhogy azok a tömegek akikről te írsz, (egyébként teljesen jól) azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot.
    Volt olyan, hogy a szomszéd jött át hozzám, hogy segítsek már neki, mert vett egy laptopot, de olyan fura rajta ez a Windows.. Ami persze Linux volt. És telepíthettem neki fel rá a Win-t.

    És ez is egy olyan dolog, hogy ha engem bárki kérdez, hogy milyen operációs rendszerrel vegyen magának PC-t, vagy laptopot, akkor miért ajánljam neki a Linux-ot? Azzal csak saját magam nyakába veszek egy adag gondot.

    "azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot."

    Akkor egy Windowst sem. Egy Mint pl. sokkal gyorsabban és egyszerűbben is felmegy.

    ------------------------------------------------------------------

    (#79) ben2: "Ha kijön egy új gamer egér és a user kifizet 60 ezer forintot érte, akkor elvárja, hogy az ocsmány villogó ledek színét ugyanúgy tudja matatni Linuxon mint Windows-on"

    Értelmes 60 000-es egéren egyébként egy darab RGB LED nincs, hacsak a töltöttséget jelző fénydiódát nem számoljuk (bár megesik, hogy az is már a toldóadapter formájú vevőegységbe van építve), a szoftvere pedig webes (esetleg PnP a cucc), szóval Linuxon is pont ugyanúgy megy, mint Windowson.

    Egyébként pingvinre is ott van az OpenRGB.

  • bambano
    titán

    Nem neked való ez a Linux dolog, szerintem engedd el! Tegyél fel mindenre OpenBSD-t! Se systemd se wayland, béke nyugalom neked is, meg nekünk is, ha abbahagyod a fórum floodolását.

    Ha én nem említem a hibákat, attól azok még megvannak.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Ha valaki az interneten egész életében csak a Ph!-ról tájékozódna, akkor már rég mindenki elkönyvelte volna, hogy az AMD a legjobb hardver és a Linux a legjobb szoftver. És természetesen mindenki azt is használná. :DDD

    A valóság pedig... ;]

    Kb. pont ez.

    :))

  • F34R
    nagyúr

    Nem neked való ez a Linux dolog, szerintem engedd el! Tegyél fel mindenre OpenBSD-t! Se systemd se wayland, béke nyugalom neked is, meg nekünk is, ha abbahagyod a fórum floodolását.

    Igen, meg varhat par evet mire normalisan tamogat minden hardvert amit egy 2 eves linux kernel tud....

  • Kisgépkezelő
    senior tag

    Egy lehetséges megoldás lenne *minden* felhasználó számára, ha azokat a lomokat, amiket beleraktak a disztrókba, végre megcsinálnák rendesen. Én szívből jövő gyűlölettel tudom rühelleni a systemd-t, aminek a legfőbb oka az, hogy NEM MŰKÖDIK rendesen. A dokumentációja és az ígéretei hazugságok. Legyen végre az, ami egyébként a linuxban 30 éve szokás volt, hogy elolvasom a kottát, megértem, átgondolom, majd megírom a konfigot, és akkor a rendszer azt csinálja, amit én akartam tőle.

    Ha ez nem megy (mert eddig láthatóan nem ment), akkor az egyszeri felhasználó, aki azt akarja, hogy a linux úgy működjön, mint a windows, az ne akarja tovább ezt. Fogadja el, hogy linuxon időnként babrálni kell a konfigokat (mint windowson a regedit...), cserébe működő oprendszert kap.

    Azt szeretném, ha megismétlődne az, ami a legfontosabb gépemmel történt: 2009. áprilisában megvettük, rátettem az akkori debiant (3-as kernellel), és AZÓTA MEGY. Semmi más. A leveleiket le tudják tölteni, el tudják küldeni. Az adatbázisok működnek, a dhcp működik, a névfeloldás működik, stb.

    Ennyit szeretnék.

    Nem neked való ez a Linux dolog, szerintem engedd el! Tegyél fel mindenre OpenBSD-t! Se systemd se wayland, béke nyugalom neked is, meg nekünk is, ha abbahagyod a fórum floodolását.

  • ben2
    aktív tag

    A Windows / Linux esetén nem az a probléma, hogy Linuxra van-e, ami Windowsra, mert ha adott feladatra keresel megoldást akkor találsz, gyakran jobbat és ingyeneset.

    A gond inkább az, hogy az újdonságok megjelenése Windows központú.

    Ha kijön egy új gamer egér és a user kifizet 60 ezer forintot érte, akkor elvárja, hogy az ocsmány villogó ledek színét ugyanúgy tudja matatni Linuxon mint Windows-on. Csak ugye a hardvergyártó nem görcsöl a tool-al: ha az egér amúgy megy Linuxon és valaki a ledekkel akar szenvedni, akkor keresses egy Windows gépet, állítsa be azon és Linuxon is ugyanúgy fog villogni. Részükről problem solved.
    Ugyanígy ha kijön a legújabb verzió az akármelyik játékból, akkor a user elvárja, hogy a megjelenés napján játszhasson vele és ne kelljen még másfél évet várnia, mire a közösség open source alapon működőképessé kalapálja a környezetet hozzá. És így tovább.

    Aki viszont nem a PC gamer "tegnapra kérném, de nehogy bugos legyen ám" világban él, annak mind a Linux, mind a macOS nem hogy megfelelő alternatívája a Windowsnak, de ha átállt, akkor a Windowst bottal sem piszkálná többet.
    És még csak a játékoktól sem vágja el magát.
    Pl. a macOS rosszabb játék ellátásban, mint a Linux, ennek ellenére sikerült akciósan már annyi natív Apple Silicon játékot összevásárolnom, hogy a következő pár évben nem tudok annyit játszani, hogy kifogyjak belőlük. De azért veszem az újabbakat, mert csak 5 dollár 60 helyett. :DDD

  • gbors
    nagyúr

    Aztán nehogy oda fussunk ki, hogy jogi eszközökkel megpróbálják ellehetetleníteni a Protont..

    Ilyet nem tehet az MS, semmi köze ahhot, hogy a Steam (vagy akárki más) milyen fejlesztéseket csinál az ügyben, hogy lehetővé teszi, hogy a játékok fussanak Linuxon és egy teljes ökoszisztémát épít a Steam OS/Proton kombóra. Ráadásul már kibújt a szellem a palackból, nem lehet visszagyömöszölni (=a Steamen kívül még rengeteg más független vagy akár céges háttérrel rendelkező szereplő van, aki gőzerővel fejleszt ez irányba a saját területén).

    Ja igen, ez kimaradt: én nem várnék csodákat az MS -től, szerintem senki ne fűzzön nagy reményeket az ígérgetéseikhez. Lehet, hogy picit gyorsabb lesz a Win, meg kapsz némi kontrollt a frissítések telepítése/ütemezése ügyében de ettől még a fő irány nem fog változni, erre épül most már jó pár éve a teljes üzleti modell = Windows elmegy teljesen agentic OS irányba, ha akarod ha, nem.

    Találnak valami szabadalmat, amire rá tudják fogni, hogy sérti a Proton, és már indulhat is a bírósági móka. Nem kell, hogy ténylegesen úgy legyen, elég, ha egy kicsit úgy tűnik.

    MS-nek meg nyilván nem hiszek el semmit.

  • nubreed
    nagyúr

    No igen, a Mint, ami a fiam gépére gond nélkül feltelepül, aztán boot után nincs DNS. Ha kézzel elindítok máafaxomtudjamit boot után, akkor van. Ha ezt az indítást a bootfolyamatba akarom betenni, akkor nincs (ezzel órákat sz**tam). Aztán végül valami (nem emlékszem már, micsoda, de asszem tök független) bekerült a bootolásba, és most van. Erre érdekelne egy olyan magyarázat, ami nem arról szól, hogy szarul van összerakva a Mint alatti init folyamat - és még igaz is :)

    A cikkhez: szeretettel várom az MS ígéreteinek teljesülését. A húsvéti nyúl ugyan nem jött, de a Télapó az tuti hozza idén az árut ;]
    Aztán nehogy oda fussunk ki, hogy jogi eszközökkel megpróbálják ellehetetleníteni a Protont...

    Aztán nehogy oda fussunk ki, hogy jogi eszközökkel megpróbálják ellehetetleníteni a Protont..

    Ilyet nem tehet az MS, semmi köze ahhot, hogy a Steam (vagy akárki más) milyen fejlesztéseket csinál az ügyben, hogy lehetővé teszi, hogy a játékok fussanak Linuxon és egy teljes ökoszisztémát épít a Steam OS/Proton kombóra. Ráadásul már kibújt a szellem a palackból, nem lehet visszagyömöszölni (=a Steamen kívül még rengeteg más független vagy akár céges háttérrel rendelkező szereplő van, aki gőzerővel fejleszt ez irányba a saját területén).

    Ja igen, ez kimaradt: én nem várnék csodákat az MS -től, szerintem senki ne fűzzön nagy reményeket az ígérgetéseikhez. Lehet, hogy picit gyorsabb lesz a Win, meg kapsz némi kontrollt a frissítések telepítése/ütemezése ügyében de ettől még a fő irány nem fog változni, erre épül most már jó pár éve a teljes üzleti modell = Windows elmegy teljesen agentic OS irányba, ha akarod ha, nem.

  • .LnB
    titán

    Nem is állítom, hogy ez a Linux éve lenne, csak azt, amit írtam is :) Csak azt mondom, hogy a felhasználók számára böngésző van manapság, nem OS.

    Nem mindegy, hogy mi van az oktatásban és a közigazgatásban (ha már szocializálódás), de világszinten nem a magyar iskolák fognak számítani. Ha európai szinten történik távolodás a fizetős amerikai OS-(ek)ről, az már más, mert az a szotfver- és driverellátottságon is komolyan változtathat. Az látszik, hogy játáékoknál a Steam fellépése drasztikus változást hozott. A Wayland terjedése a HDR-re is jobb megolásokat kínál. A kernelszintű anticheatnek egyébként éppen az MS is beszólt, de sajátos módon éppen az a versenyelőnyük, így ezért is szkeptikus vagyok, nem csak azért, mert róluk van szó (a CoD ugye az övék, az pont nem máson múlik).

    Az mindenképp jó, hogy a nagyon elkényelmesedett MS-nek valamit lépbie kell. Az árulkodó, hogy nem egyszer éppen visszafelé.

    "Nem is állítom, hogy ez a Linux éve lenne"

    Értem én, és a többiek sem ezt írták. Nem is (csak) rátok reflektáltam ezekkel a kommentjeimmel. Csak itt összefüggenek az én kommentjeim, amire ti válaszoltatok. Mert ha jobbra ránézel arra a "csudálatos" AI generált, clickbait címmel ellátott hír/index képre. Akkor meg a Ph! illetékese oda írja, hogy "Véget ér a Windows uralma?" Érted, én erre reagálva kezdtem el itt kommentelni.

  • gbors
    nagyúr

    Ezek user errorok első ránézésre. Napokban telepítettem Debian 13-at Cinnamonnal. Csont nélkül felment, semmilyen probléma nem volt vele. -> [link]

    A másik, hogy a Debian nem kezdőknek való, oda már kell egy rutin, mert sok dolgot manuálisan kell beállítanod. Neked első ránézésre egy Linux Mint jobb megoldás lenne, mint egy Debian.

    No igen, a Mint, ami a fiam gépére gond nélkül feltelepül, aztán boot után nincs DNS. Ha kézzel elindítok máafaxomtudjamit boot után, akkor van. Ha ezt az indítást a bootfolyamatba akarom betenni, akkor nincs (ezzel órákat sz**tam). Aztán végül valami (nem emlékszem már, micsoda, de asszem tök független) bekerült a bootolásba, és most van. Erre érdekelne egy olyan magyarázat, ami nem arról szól, hogy szarul van összerakva a Mint alatti init folyamat - és még igaz is :)

    A cikkhez: szeretettel várom az MS ígéreteinek teljesülését. A húsvéti nyúl ugyan nem jött, de a Télapó az tuti hozza idén az árut ;]
    Aztán nehogy oda fussunk ki, hogy jogi eszközökkel megpróbálják ellehetetleníteni a Protont...

  • Zó
    senior tag

    Én mindennel egyetértek amit ti írtok. Nem azzal van a baj, hogy a Linux ne lenne jó. De, a Linux jó! És igen, az is tény, hogy az átlagfelhasználók számára is tökéletes lenne mindenre a Linux.

    De a Linux nem terjedt el mégsem. A Linux 10+ éve is jó volt, még sem nyert teret magának. A Linux akkor terjedne el, ha szabályozással, erőltetetten rá lennének kényszerítve az emberek. Önerőből képtelen erre.

    Nem is állítom, hogy ez a Linux éve lenne, csak azt, amit írtam is :) Csak azt mondom, hogy a felhasználók számára böngésző van manapság, nem OS.

    Nem mindegy, hogy mi van az oktatásban és a közigazgatásban (ha már szocializálódás), de világszinten nem a magyar iskolák fognak számítani. Ha európai szinten történik távolodás a fizetős amerikai OS-(ek)ről, az már más, mert az a szotfver- és driverellátottságon is komolyan változtathat. Az látszik, hogy játáékoknál a Steam fellépése drasztikus változást hozott. A Wayland terjedése a HDR-re is jobb megolásokat kínál. A kernelszintű anticheatnek egyébként éppen az MS is beszólt, de sajátos módon éppen az a versenyelőnyük, így ezért is szkeptikus vagyok, nem csak azért, mert róluk van szó (a CoD ugye az övék, az pont nem máson múlik).

    Az mindenképp jó, hogy a nagyon elkényelmesedett MS-nek valamit lépbie kell. Az árulkodó, hogy nem egyszer éppen visszafelé.

  • .LnB
    titán

    Persze, csak az elméletről van szó, hogy valójában ők nem is annyira Windowsra, hanem Chrome-ra szocializálódtak*, egyszerűen csak nem merül fel a Linux, vagy a gépüket rendben tartó családtagok szocializálódtak Windowsra. Az említett tömegek pont nem tudnának telepíteni Windowst sem. Megjegyzem, a barátságos disztrók feldobása next-next-finish szinten is letudható, nem látom ebben érdemi különbséget egy Mint és egy Win 10 között, legfeljebb kevesebb reklámmal és telemetriás hülyeséggel nyaggat az előbbi. A Win 11 esetében pedig már ott az online fiók erőltetése is, de ahhoz nem értek, sosem telepítettem. (És akkor arról nem beszéltünk, hogy régi gépre ráerőltetni mégmkevésbé az abszolút kezdők mókája. De hardveres "inkombatibilitás" persze lehet Linuxnál is, lásd Realtek. Én sosem futottam bele, de hírhedten rossz a támogatottságuk.)

    *Kivéve, ha ijesztő a splash screen vagy a Start menü bármilyen változása, de akkor megint csak a Windows és Windows között is volt különbség, én mindig feldobtam egy OpenShellt windowshoz, mert a gyári borzalom.

    Én mindennel egyetértek amit ti írtok. Nem azzal van a baj, hogy a Linux ne lenne jó. De, a Linux jó! És igen, az is tény, hogy az átlagfelhasználók számára is tökéletes lenne mindenre a Linux.

    De a Linux nem terjedt el mégsem. A Linux 10+ éve is jó volt, még sem nyert teret magának. A Linux akkor terjedne el, ha szabályozással, erőltetetten rá lennének kényszerítve az emberek. Önerőből képtelen erre.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Csakhogy azok a tömegek akikről te írsz, (egyébként teljesen jól) azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot.
    Volt olyan, hogy a szomszéd jött át hozzám, hogy segítsek már neki, mert vett egy laptopot, de olyan fura rajta ez a Windows.. Ami persze Linux volt. És telepíthettem neki fel rá a Win-t.

    És ez is egy olyan dolog, hogy ha engem bárki kérdez, hogy milyen operációs rendszerrel vegyen magának PC-t, vagy laptopot, akkor miért ajánljam neki a Linux-ot? Azzal csak saját magam nyakába veszek egy adag gondot.

    De ennek az illetőnek mindegy, hogy milyen oprendszert raksz a gépére... egy Win10 után a 11 is ilyen sokként éri, mert eléggé más... Feltelepíteni magának meg wint sem tudná. Jönnek a kérdések Win telepítés alatt, hogy hirdetési azonosító létrehozása meg Microsoft fiók és sikítófrászt kap.

    Mit tudsz kezdeni az IT-ben képzetlen emberek tömegeivel? Nem tudom, de szerencsére EU-s szinten vannak törekvések rá, hogy kiszakadjunk az MS ökoszisztémából. Mi láttunk és használtunk Linuxot iskolában, pedig akkoriban erős MS lobbi zajlott Magyarországon (is) azért, hogy ez ne így legyen.

  • Zó
    senior tag

    Csakhogy azok a tömegek akikről te írsz, (egyébként teljesen jól) azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot.
    Volt olyan, hogy a szomszéd jött át hozzám, hogy segítsek már neki, mert vett egy laptopot, de olyan fura rajta ez a Windows.. Ami persze Linux volt. És telepíthettem neki fel rá a Win-t.

    És ez is egy olyan dolog, hogy ha engem bárki kérdez, hogy milyen operációs rendszerrel vegyen magának PC-t, vagy laptopot, akkor miért ajánljam neki a Linux-ot? Azzal csak saját magam nyakába veszek egy adag gondot.

    Persze, csak az elméletről van szó, hogy valójában ők nem is annyira Windowsra, hanem Chrome-ra szocializálódtak*, egyszerűen csak nem merül fel a Linux, vagy a gépüket rendben tartó családtagok szocializálódtak Windowsra. Az említett tömegek pont nem tudnának telepíteni Windowst sem. Megjegyzem, a barátságos disztrók feldobása next-next-finish szinten is letudható, nem látom ebben érdemi különbséget egy Mint és egy Win 10 között, legfeljebb kevesebb reklámmal és telemetriás hülyeséggel nyaggat az előbbi. A Win 11 esetében pedig már ott az online fiók erőltetése is, de ahhoz nem értek, sosem telepítettem. (És akkor arról nem beszéltünk, hogy régi gépre ráerőltetni mégmkevésbé az abszolút kezdők mókája. De hardveres "inkombatibilitás" persze lehet Linuxnál is, lásd Realtek. Én sosem futottam bele, de hírhedten rossz a támogatottságuk.)

    *Kivéve, ha ijesztő a splash screen vagy a Start menü bármilyen változása, de akkor megint csak a Windows és Windows között is volt különbség, én mindig feldobtam egy OpenShellt windowshoz, mert a gyári borzalom.

  • totron
    addikt

    Ebben neked mi volt a negatív meg a lehúzós? Mert abszolút nem annak szántam. :U

    Arra akartam csak rávilágítani, hogy gondolj bele, hogy ti itt vagytok páran (de ha ezren az se változtat semmin) ebben a kicsi fórumban.. Szeretitek a Linux-ot, amivel semmi baj.
    Csak a Linux-nak majd akkor lesz valami szemmel látható részesedése, ha olyan emberekhez is eljut, akik jelenleg azt sem tudják, hogy létezik. És ez szerintem sosem fog megtörténni.

    És ez szerintem sosem fog megtörténni.
    Ellenkezőleg: megoldható. 70% és 10% - 70-nek jobb választás lenne a linux és a 10-es részesedés is valóságosnak hat, ha erősen elképzeljük. Ez is egy módszer.

  • Rowon
    nagyúr

    Az tény, hogy a frissítések és driverek sokkal kényelmesebbek így (és ekvésbé erőszakoltak). Ethernethez drivert az inteltől letölteni manuálisan a mai napig modemes tempóban szórakozós szintű, pedig még az elmúlt években is kellett a stabil multihoz. Persze a hivatalos tárolókból LTS disztróknál kisebb a frissesség, de egy Double Commandernél nem is számít sokat, ha pár verzióval le van maradva.

    Az Intel driverek tudtommal pedig benne vannak a kernelben.

  • Rowon
    nagyúr

    Ebben neked mi volt a negatív meg a lehúzós? Mert abszolút nem annak szántam. :U

    Arra akartam csak rávilágítani, hogy gondolj bele, hogy ti itt vagytok páran (de ha ezren az se változtat semmin) ebben a kicsi fórumban.. Szeretitek a Linux-ot, amivel semmi baj.
    Csak a Linux-nak majd akkor lesz valami szemmel látható részesedése, ha olyan emberekhez is eljut, akik jelenleg azt sem tudják, hogy létezik. És ez szerintem sosem fog megtörténni.

    Örülök, hogy beszéltünk, de most már trollkodj valaki mással. Némítottalak.

  • Zó
    senior tag

    Engem a Windows leszocializált magáról, már nem éreztem magam otthon rajta, mert sok minden a hátrányára változott

    Ezzel én is így voltam. Amit írtam korábban a frissítések, a driverhibák, a folyamatosan növekedő erőforrásigény, az adatvédelmi problémák, az AI erőltetése, a TPM őrület, a teljesen bloat rendszer, a folyamatos biztonsági kockázatok, stb. Én ezt meguntam.

    Ja és még fizessek is a licenszért. Kérdés, hogy ezért? Hát kösz nem.

    Az tény, hogy a frissítések és driverek sokkal kényelmesebbek így (és ekvésbé erőszakoltak). Ethernethez drivert az inteltől letölteni manuálisan a mai napig modemes tempóban szórakozós szintű, pedig még az elmúlt években is kellett a stabil multihoz. Persze a hivatalos tárolókból LTS disztróknál kisebb a frissesség, de egy Double Commandernél nem is számít sokat, ha pár verzióval le van maradva.

  • .LnB
    titán

    Engem az ilyen negatív, lehúzós stílus nem igazán hat meg, úgy hogy ne is próbálkozz meg levinni erre a szintre. Nekem teljesen más a véleményem, vagy elfogadod, vagy nem.

    A piaci részesedés pedig állítom, hogy legalább 8-10% körül mozoghat.

    Ebben neked mi volt a negatív meg a lehúzós? Mert abszolút nem annak szántam. :U

    Arra akartam csak rávilágítani, hogy gondolj bele, hogy ti itt vagytok páran (de ha ezren az se változtat semmin) ebben a kicsi fórumban.. Szeretitek a Linux-ot, amivel semmi baj.
    Csak a Linux-nak majd akkor lesz valami szemmel látható részesedése, ha olyan emberekhez is eljut, akik jelenleg azt sem tudják, hogy létezik. És ez szerintem sosem fog megtörténni.

  • .LnB
    titán

    Az is kérdés hogyan, mikor, milyen Windowson szocializálódott Engem a Windows leszocializált magáról, már nem éreztem magam otthon rajta, mert sok minden a hátrányára változott, így váltani szinte öröm volt, gyorsan kényelmesebb lett a Linux, ha vannak is dolgok, amik bonyolultabbak rajta.

    Aki pedig csak böngészőből használja a Facebookot, mást Windowson sem tud csinálni, az észre sem veszi, ha kicserélik alatta az oprendszert, mert valójában rá sem szocializálódott Windowsra. És tömegek léteznek ilyenek, nem minden nagymama kel és fekszik MS Office-szal, AutoCAD-del, Photoshoppal vagy Call of Dutyval. Amióta édesanyám régi laptopjára Linux került, azóta nem panaszkodik, hogy valami gond van a gépével.

    Csakhogy azok a tömegek akikről te írsz, (egyébként teljesen jól) azok nem is tudnak feltelepíteni egy Linux-ot.
    Volt olyan, hogy a szomszéd jött át hozzám, hogy segítsek már neki, mert vett egy laptopot, de olyan fura rajta ez a Windows.. Ami persze Linux volt. És telepíthettem neki fel rá a Win-t.

    És ez is egy olyan dolog, hogy ha engem bárki kérdez, hogy milyen operációs rendszerrel vegyen magának PC-t, vagy laptopot, akkor miért ajánljam neki a Linux-ot? Azzal csak saját magam nyakába veszek egy adag gondot.

  • Rowon
    nagyúr

    Az is kérdés hogyan, mikor, milyen Windowson szocializálódott Engem a Windows leszocializált magáról, már nem éreztem magam otthon rajta, mert sok minden a hátrányára változott, így váltani szinte öröm volt, gyorsan kényelmesebb lett a Linux, ha vannak is dolgok, amik bonyolultabbak rajta.

    Aki pedig csak böngészőből használja a Facebookot, mást Windowson sem tud csinálni, az észre sem veszi, ha kicserélik alatta az oprendszert, mert valójában rá sem szocializálódott Windowsra. És tömegek léteznek ilyenek, nem minden nagymama kel és fekszik MS Office-szal, AutoCAD-del, Photoshoppal vagy Call of Dutyval. Amióta édesanyám régi laptopjára Linux került, azóta nem panaszkodik, hogy valami gond van a gépével.

    Engem a Windows leszocializált magáról, már nem éreztem magam otthon rajta, mert sok minden a hátrányára változott

    Ezzel én is így voltam. Amit írtam korábban a frissítések, a driverhibák, a folyamatosan növekedő erőforrásigény, az adatvédelmi problémák, az AI erőltetése, a TPM őrület, a teljesen bloat rendszer, a folyamatos biztonsági kockázatok, stb. Én ezt meguntam.

    Ja és még fizessek is a licenszért. Kérdés, hogy ezért? Hát kösz nem.

  • Rowon
    nagyúr

    Írhatunk mi itt egyéni történeteket, csak sajnos a nagy képen ez nem változtat. Nekem is van ilyen történetem:

    Pár éve 21-22 fele, már egy elég öregecske gépem volt, és nem volt alkalmas a Win11 telepítésére, ezt előre láttam. Ezért én is előre gondolkodva, hogy ha majd megszűnik a Win10 támogatottsága akkor már tapasztaltabb legyek, telepítettem a Win mellé egy Ubuntu-t. Akkoriban már régebb óta nem játszottam PC-n. Kvázi egy böngészésre és médiaszerverként üzemelt a PC. Néha próbálgattam a Linux-ot, elvoltam vele.

    Majd úgy alakult, hogy tavaly építettem még is egy PC-t. És eszembe sem jutott Linux-ot telepíteni rá. Pedig a Pc nem azért lett építve, hogy a Win11 végre telepíthető legyen rá..
    De ez csak 1-1 sztori. Semmit sem számít, főleg úgy nem, hogy a Linux piaci részesedése 4-5% körül ingadozik.

    Engem az ilyen negatív, lehúzós stílus nem igazán hat meg, úgy hogy ne is próbálkozz meg levinni erre a szintre. Nekem teljesen más a véleményem, vagy elfogadod, vagy nem.

    A piaci részesedés pedig állítom, hogy legalább 8-10% körül mozoghat.

  • Zó
    senior tag

    A Linux jó, de az emberek 90+ százaléka nem arra szocializálódott.

    Én sem arra szocializálódtam, évtizedekig Windowst használtam. Mondhatni teljesen véletlenül futottam össze a Linux-szal. Otthon feküdtem covidosan és hozzájutottam egy leselejtezett laptophoz, amit még életre lehetett kelteni, csak nem akartam hozzá Windows licenszt venni. Felraktam rá egy Ubuntu 22.04-et. Emlékszem, hogy el voltam tőle ájulva, hogy milyen jó meg milyen más. Nem kell várni negyedórákat egy havi biztonsági frissítésre, hanem lemegy az egész jóval hamarabb, sokszor a háttérben automatikusan, még be sem kell avatkoznom, se újraindítani a gépet, stb. Nincs a rendszer az utamban.

    És ha nem lenne ez a Win10-es ciklus vége, és Win11-es hw követelmény, akkor a Linux piaci részesedése se mozdult volna meg

    Mozdult az már korábban is, bár tagadhatatlan, hogy lehet összefüggés. A SteamDeck sokat dobott az egészen, főleg, hogy a Z generációsok még fogékonyabbak a változásra, náluk biztosan népszerűbb a Linux, mint az öregebb generációknál.

    Az is kérdés hogyan, mikor, milyen Windowson szocializálódott Engem a Windows leszocializált magáról, már nem éreztem magam otthon rajta, mert sok minden a hátrányára változott, így váltani szinte öröm volt, gyorsan kényelmesebb lett a Linux, ha vannak is dolgok, amik bonyolultabbak rajta.

    Aki pedig csak böngészőből használja a Facebookot, mást Windowson sem tud csinálni, az észre sem veszi, ha kicserélik alatta az oprendszert, mert valójában rá sem szocializálódott Windowsra. És tömegek léteznek ilyenek, nem minden nagymama kel és fekszik MS Office-szal, AutoCAD-del, Photoshoppal vagy Call of Dutyval. Amióta édesanyám régi laptopjára Linux került, azóta nem panaszkodik, hogy valami gond van a gépével.

  • .LnB
    titán

    A Linux jó, de az emberek 90+ százaléka nem arra szocializálódott.

    Én sem arra szocializálódtam, évtizedekig Windowst használtam. Mondhatni teljesen véletlenül futottam össze a Linux-szal. Otthon feküdtem covidosan és hozzájutottam egy leselejtezett laptophoz, amit még életre lehetett kelteni, csak nem akartam hozzá Windows licenszt venni. Felraktam rá egy Ubuntu 22.04-et. Emlékszem, hogy el voltam tőle ájulva, hogy milyen jó meg milyen más. Nem kell várni negyedórákat egy havi biztonsági frissítésre, hanem lemegy az egész jóval hamarabb, sokszor a háttérben automatikusan, még be sem kell avatkoznom, se újraindítani a gépet, stb. Nincs a rendszer az utamban.

    És ha nem lenne ez a Win10-es ciklus vége, és Win11-es hw követelmény, akkor a Linux piaci részesedése se mozdult volna meg

    Mozdult az már korábban is, bár tagadhatatlan, hogy lehet összefüggés. A SteamDeck sokat dobott az egészen, főleg, hogy a Z generációsok még fogékonyabbak a változásra, náluk biztosan népszerűbb a Linux, mint az öregebb generációknál.

    Írhatunk mi itt egyéni történeteket, csak sajnos a nagy képen ez nem változtat. Nekem is van ilyen történetem:

    Pár éve 21-22 fele, már egy elég öregecske gépem volt, és nem volt alkalmas a Win11 telepítésére, ezt előre láttam. Ezért én is előre gondolkodva, hogy ha majd megszűnik a Win10 támogatottsága akkor már tapasztaltabb legyek, telepítettem a Win mellé egy Ubuntu-t. Akkoriban már régebb óta nem játszottam PC-n. Kvázi egy böngészésre és médiaszerverként üzemelt a PC. Néha próbálgattam a Linux-ot, elvoltam vele.

    Majd úgy alakult, hogy tavaly építettem még is egy PC-t. És eszembe sem jutott Linux-ot telepíteni rá. Pedig a Pc nem azért lett építve, hogy a Win11 végre telepíthető legyen rá..
    De ez csak 1-1 sztori. Semmit sem számít, főleg úgy nem, hogy a Linux piaci részesedése 4-5% körül ingadozik.

  • Zó
    senior tag

    Inkább úgy mondanám, hogy a PVE multik jó eséllyel mennek, mert ott nincs az az állandó csalási késztetés, mint ami van a PVP multiknál a tizenévesekkel. Így a PVE vonalon az anticheat kérdés is egyszerűbb.

    Kiindulópontnak ez jó, de számos játék PVP multija is működik, míg egyes játékokba utólag tettek bele kernelszintű anticheatet, ami odavezetett, hogy nemcsak a PVP, de a kampány sem megy (pl. Battlefield 1). Vagyis van egy maroknyi felkapott, de tömegek által játszott kompetitív multis játék, ami érintett, de akkor akár a single is (lásd még az elmúlt X év CoD-jait).

  • totron
    addikt

    vagy mégis csak a hátrányai mellett megold olyan problémákat, ami lehet felhasználóként téged nem zavar, de mondjuk a fejlesztőknek hasznos, mert kevesebb munkát igényel a disztribúció karbantartása, fejlesztése

    nekem ez tűnik még valid érvnek

    De hát zavarja és joggal. Tökéletesen köntösbe foglaltad mi a baj a mai fejlesztéssel. Van egy új generáció, aki igazán nem is érti. Azt sem, mit nem ért a másik, meg azt sem, hogy ők mit nem. Ebből a fogalmatlan felállásból születnek a ritka hatékony kódok és működések. Aki kifogásolja az meg biztosan valamely élete más területről passzírozza át a problémáját ebbe a jelenségbe, mert annyira balga, csak erről lehet szó.
    #57, jó tudni, mert az ezredforduló óta használódik Debian régi szerelem, mellé az Arch-Gentoo-LFS tengely szebb viselkedést mutat, mára már. Szóval szerintem ne, ne vegyük ezt most user errornak.
    #24, mindkettő ennyire problémás lenne, hogy nem kell kérni belőlük és csak a linux marad?

  • Rowon
    nagyúr

    Ránéztem a legutolsó és az azt megelőző Debian stáble kiadásra, egyik a GRUB-installnál már elakadt, a másikkal nem lehetett bejelentkezni, de legalább a böngésző is örökké kifagyott. Ami aztán átterjedt az ablakkezelőre is, foltokban működött és nem, egy terminál emulátortot nem lehetett megnyitni. Megvan a reszel-mókolásnak is a romantikája, nincs harag belőle, részben ezért indul a lyúzer a digitális csatamezőre, de lehetne egy határ. Avagy nem, nem jó, nevetséges mértékű, egyértelmű fostosságba vezető hullámvölgyeket is megengednek maguknak, nem is először. Egy Lubuntu meg vígan pöfög utána és helyette. Mondjuk ott meg bedugtam egy pendrive-ot, erre megszakadt a netkapcsolat, pont miközben ajánlottam egy régebbi gépre :D . Szégyen és röhej. Tudom, minek mentem oda. Hát csalódásért, meg különben semmi nem szponzorálta volna e kommentet.
    Megvannak a stabilra és személyesre kijárt utak, nem karcok nélkül, de szarvashibáktól mentesek cserébe. A régi alapszerelem, a Debian desktop irányba viszont csúnyán elhízott és a haja is lenőtt, fújj.
    #48, az egy kis szelet, a tudatlan handheld gémergyerekek emelték a "tétet".

    Ezek user errorok első ránézésre. Napokban telepítettem Debian 13-at Cinnamonnal. Csont nélkül felment, semmilyen probléma nem volt vele. -> [link]

    A másik, hogy a Debian nem kezdőknek való, oda már kell egy rutin, mert sok dolgot manuálisan kell beállítanod. Neked első ránézésre egy Linux Mint jobb megoldás lenne, mint egy Debian.

  • Zó
    senior tag

    Gaming szempontból PC-n is akkor kezdődnek a problémák, mikor az ember ki akar lépni a Steam játékok köréből. Hiába Lutris és társai, vannak kompromisszumok és problémák.

    Többet játszom Steamen kívül, mint azon, ez attól is függ, hogy az mit jelent. Az Xbox alkalmazás ugrik például, és vele a nem felhőből Game Pass is, ha az érint valakit. A GOG, Amazon, Epic nagyon kényelmesen lefedhető Heroickal (Windowson is jobban jár így az ember, GOG esetében felhőmentés és achievementek is működnek, Epic esetében egyelőre nem). A többi kényelmetlenebb lehet egy fokkal, de eddig mindent meg lehetett oldani. Modolás vagy régi lemezes játék esetében annyi a különbség nálam, hogy a Protont használó klienssel indítom, nem fájlkezelőből, itt a wine-os ablakok mérete lehet zavaró. (Persze vannak izgalmasabbak esetek, amikor kell tolower a case sensivity miatt, de ez a ritkább nálam.) Emulátorok tapasztaltaim szerint jellemzően vannak Linuxra és ugyanúgy működnek, amiből nincs, az megy Lutrisból kényelmesen.

    A játékok kora is számíthat, van (windowsos játékokról beszélünk), ami már háklis Win 11-re, esetleg Win 10-re is (tehát windowsos kompromisszumok is léteznek), vagy bizonyos ablakkezelési problémák miatt Linuxon működik jobban. Ugyanakkor a wine-os/protonos DOSBox ablaka nálam Alt+Tab után nem nagyítható vissza (persze lehetne linuxos DOSBox Stagingben is futtatni ezeket, de ha kényelemről van szó, ezeket jellemzően windowsossal csomagolják, lásd GOG).

    TLDR: Számomra meglepően kevés zökkenővel járt az átállás, és a kompromisszumok mellett előnyeit is látom, windowsos játékoknál is. Az már mellékes hozadéka, hogy bizonyos opcionális megoldásokat így fedeztem fel, pedig Windowson is jól jöttek volna.

  • Rowon
    nagyúr

    Ez a kérdés nem is azon dől el, hogy jó e vagy nem. Persze, hogy jó. Egészségesen táplálkozni is jó, de mégsem táplálkozik minden ember egészségesen. A Linux jó, de az emberek 90+ százaléka nem arra szocializálódott. És ha nem lenne ez a Win10-es ciklus vége, és Win11-es hw követelmény, akkor a Linux piaci részesedése se mozdult volna meg. Így megmozdult, de a Win-hez képest még mindig hibahatár százalékkal rendelkezik.

    A Linux jó, de az emberek 90+ százaléka nem arra szocializálódott.

    Én sem arra szocializálódtam, évtizedekig Windowst használtam. Mondhatni teljesen véletlenül futottam össze a Linux-szal. Otthon feküdtem covidosan és hozzájutottam egy leselejtezett laptophoz, amit még életre lehetett kelteni, csak nem akartam hozzá Windows licenszt venni. Felraktam rá egy Ubuntu 22.04-et. Emlékszem, hogy el voltam tőle ájulva, hogy milyen jó meg milyen más. Nem kell várni negyedórákat egy havi biztonsági frissítésre, hanem lemegy az egész jóval hamarabb, sokszor a háttérben automatikusan, még be sem kell avatkoznom, se újraindítani a gépet, stb. Nincs a rendszer az utamban.

    És ha nem lenne ez a Win10-es ciklus vége, és Win11-es hw követelmény, akkor a Linux piaci részesedése se mozdult volna meg

    Mozdult az már korábban is, bár tagadhatatlan, hogy lehet összefüggés. A SteamDeck sokat dobott az egészen, főleg, hogy a Z generációsok még fogékonyabbak a változásra, náluk biztosan népszerűbb a Linux, mint az öregebb generációknál.

  • Zó
    senior tag

    [link]
    Nem próbáltam, de néha ránézek.

    Érdekes, erről sem hallottam még, de szerintem kezdő jobban jár egy bevált disztróval, melyet sokan használnak, sok az infó, és már elég stabil is.

  • mcwolf79
    veterán

    Akkor mivel magyarázod a SteamDeck sikerét? Elég szépen meglökte a Linuxos gaming terjedését.

    PH!-ról egyébként amit írtál azt nehéz leszűrni, mert ezt a hírt is olyan 2 hónap csúszással hozták le másokhoz képest.

    Gaming szempontból PC-n is akkor kezdődnek a problémák, mikor az ember ki akar lépni a Steam játékok köréből. Hiába Lutris és társai, vannak kompromisszumok és problémák.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    4 millió eladott példány 4 év alatt? Egy olyan szegmensben siker, ami nem oszt - nem szoroz a nagy képet tekintve. Ráadásul aki sikernek akarja elkönyvelni, az nem is meri egy lapon említeni a Nintendo Switch-csel.

    De az igaz, hogy a Win11 mellett ez is számított a növekedésben.

    Ami a Nintendóban kemény, hogy olyan cég terméke sikeres, ami egyébként aktívan harcol a saját vásárlói ellen... Viszont a Switch az nem kézi PC, azon csak azt tudod csinálni, amit a cég megenged.

    A kézi PC piac kicsit több mint felét ugyanakkor a SteamDeck vitte el, a maradékon osztoznak a Windows11-es kézi PC-k. És ez eléggé fáj a Microsoftnak.

  • .LnB
    titán

    Akkor mivel magyarázod a SteamDeck sikerét? Elég szépen meglökte a Linuxos gaming terjedését.

    PH!-ról egyébként amit írtál azt nehéz leszűrni, mert ezt a hírt is olyan 2 hónap csúszással hozták le másokhoz képest.

    4 millió eladott példány 4 év alatt? Egy olyan szegmensben siker, ami nem oszt - nem szoroz a nagy képet tekintve. Ráadásul aki sikernek akarja elkönyvelni, az nem is meri egy lapon említeni a Nintendo Switch-csel.

    De az igaz, hogy a Win11 mellett ez is számított a növekedésben.

  • totron
    addikt

    Pedig a Linuxnál nem az a gond, hogy nem jó, hanem az, hogy a piaci részesedés miatt nem fejlesztenek rá annyian. Valahol máshol már leírtam, hogy a userek legalább 70%-ának jobb választás a Linux, mint a Windows.

    Gyenge ragebait volt. ;)

    Ránéztem a legutolsó és az azt megelőző Debian stáble kiadásra, egyik a GRUB-installnál már elakadt, a másikkal nem lehetett bejelentkezni, de legalább a böngésző is örökké kifagyott. Ami aztán átterjedt az ablakkezelőre is, foltokban működött és nem, egy terminál emulátortot nem lehetett megnyitni. Megvan a reszel-mókolásnak is a romantikája, nincs harag belőle, részben ezért indul a lyúzer a digitális csatamezőre, de lehetne egy határ. Avagy nem, nem jó, nevetséges mértékű, egyértelmű fostosságba vezető hullámvölgyeket is megengednek maguknak, nem is először. Egy Lubuntu meg vígan pöfög utána és helyette. Mondjuk ott meg bedugtam egy pendrive-ot, erre megszakadt a netkapcsolat, pont miközben ajánlottam egy régebbi gépre :D . Szégyen és röhej. Tudom, minek mentem oda. Hát csalódásért, meg különben semmi nem szponzorálta volna e kommentet.
    Megvannak a stabilra és személyesre kijárt utak, nem karcok nélkül, de szarvashibáktól mentesek cserébe. A régi alapszerelem, a Debian desktop irányba viszont csúnyán elhízott és a haja is lenőtt, fújj.
    #48, az egy kis szelet, a tudatlan handheld gémergyerekek emelték a "tétet".

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Ez a kérdés nem is azon dől el, hogy jó e vagy nem. Persze, hogy jó. Egészségesen táplálkozni is jó, de mégsem táplálkozik minden ember egészségesen. A Linux jó, de az emberek 90+ százaléka nem arra szocializálódott. És ha nem lenne ez a Win10-es ciklus vége, és Win11-es hw követelmény, akkor a Linux piaci részesedése se mozdult volna meg. Így megmozdult, de a Win-hez képest még mindig hibahatár százalékkal rendelkezik.

    Akkor mivel magyarázod a SteamDeck sikerét? Elég szépen meglökte a Linuxos gaming terjedését.

    PH!-ról egyébként amit írtál azt nehéz leszűrni, mert ezt a hírt is olyan 2 hónap csúszással hozták le másokhoz képest.

  • .LnB
    titán

    Pedig a Linuxnál nem az a gond, hogy nem jó, hanem az, hogy a piaci részesedés miatt nem fejlesztenek rá annyian. Valahol máshol már leírtam, hogy a userek legalább 70%-ának jobb választás a Linux, mint a Windows.

    Gyenge ragebait volt. ;)

    Ez a kérdés nem is azon dől el, hogy jó e vagy nem. Persze, hogy jó. Egészségesen táplálkozni is jó, de mégsem táplálkozik minden ember egészségesen. A Linux jó, de az emberek 90+ százaléka nem arra szocializálódott. És ha nem lenne ez a Win10-es ciklus vége, és Win11-es hw követelmény, akkor a Linux piaci részesedése se mozdult volna meg. Így megmozdult, de a Win-hez képest még mindig hibahatár százalékkal rendelkezik.

  • Rowon
    nagyúr

    Ha valaki az interneten egész életében csak a Ph!-ról tájékozódna, akkor már rég mindenki elkönyvelte volna, hogy az AMD a legjobb hardver és a Linux a legjobb szoftver. És természetesen mindenki azt is használná. :DDD

    A valóság pedig... ;]

    Pedig a Linuxnál nem az a gond, hogy nem jó, hanem az, hogy a piaci részesedés miatt nem fejlesztenek rá annyian. Valahol máshol már leírtam, hogy a userek legalább 70%-ának jobb választás a Linux, mint a Windows.

    Gyenge ragebait volt. ;)

  • .LnB
    titán

    Ha valaki az interneten egész életében csak a Ph!-ról tájékozódna, akkor már rég mindenki elkönyvelte volna, hogy az AMD a legjobb hardver és a Linux a legjobb szoftver. És természetesen mindenki azt is használná. :DDD

    A valóság pedig... ;]

  • bambano
    titán

    Mindenből a legújabbat lehet használni? Plusz a kernel sem egyezik minden disztróban, nem?

    Ha eddig meg tudtad csinálni, ezután is meg fogod tudni.

    Alapvetően a disztrók ugyanazok, csak valakiknek mindig fontos volt megírni egy n+1. csomagkezelőt. Két nagy asztali környezet van, a gnóm meg a kde. Meg van 1-2 kisebb, cinnamon, mate, stb. Ha a fő asztali környezet, pl. a gnóm, úgy dönt, hogy valamit adott irányba visznek el, akkor a többi követni fogja, mert nem akarnak energiát feccölni abba, hogy mást csináljanak. Ha az agyhalott redhat kivezeti az X-et, akkor először kikerül a gnómból, majd záros határidőn belül az összes disztró dobni fogja, mert nem akarnak azzal foglalkozni, hogy fordítsanak egy X ökoszisztémát, meg azzal se, hogy a gyakori programokba, pl. firefox, belevarrják azt, amit a redhat miatt kiszednek belőle.

    Tehát az, hogy sok disztró van, a felszínen igaz, a felszín alatt mítosz.

    "Ha eddig meg tudtad csinálni, ezután is meg fogod tudni.": ja, van, amit úgy csinálok meg, hogy nem frissítek. Ami gáz. Van, amit meg úgy, hogy kihajítom a fél systemd-t a unitjaival, és megírom kézzel a szkriptet.

    Anno volt egy jól működő debian. Mára sok, kemény munkával eljutottak odáig, hogy nem működik rendesen. Megérte...

  • bambano
    titán

    vagy mégis csak a hátrányai mellett megold olyan problémákat, ami lehet felhasználóként téged nem zavar, de mondjuk a fejlesztőknek hasznos, mert kevesebb munkát igényel a disztribúció karbantartása, fejlesztése

    nekem ez tűnik még valid érvnek

    Ja, megold olyan problémákat, amelyek systemd nélkül fel sem merülnek. Ez olyan microsoftos filozófia...

  • Semplar
    őstag

    De mi lenne a megoldás az egyszeri felhasználó számára, akinek szüksége van számítógépre, de nem kér az MS vagy az Apple megoldásaiból? Törölje le a jól működő disztróját/disztróit, és tegye fel a Win 11-et, hátha azzal megmenti a "szerveres Linuxot"? Kellene ehhez valami kampány, visszaterelni az eddig átálltakat Windowsra?

    [link]
    Nem próbáltam, de néha ránézek.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    hardver, kernel, debian, egyéb szoftverek.

    Mindenből a legújabbat lehet használni? Plusz a kernel sem egyezik minden disztróban, nem?

    Ha eddig meg tudtad csinálni, ezután is meg fogod tudni.

  • tlac
    nagyúr

    Gondolom más az elvárt minőséggel kapcsolatos elképzelésünk.
    Gondolom egy rakás helyzetben nem tesztelték a systemd-t, ami szervereknél előfordulhat, home usernél meg nem gyakori.
    Gondolom a redhat erőltette ezerrel, miután ez náluk sokáig házi fejlesztés volt, és egy rakás disztró, amelyik a redhatra alapozott, nem akart energiát feccölni a systemd kitakarításába, egyszerűbb volt nekik úszni az árral. (majd később microsoft házi fejlesztés lett... :DDD )

    Eleve nem tudom, mit keresett egy olyan init rendszer egy "komoly" disztróban, amelyik hibás unit fájl esetén fallbackel rootra, rossz hálózati konfignál google dns-re, és amikor ezt felvetik a programozónak, nem is érti, hogy ez probléma.

    vagy mégis csak a hátrányai mellett megold olyan problémákat, ami lehet felhasználóként téged nem zavar, de mondjuk a fejlesztőknek hasznos, mert kevesebb munkát igényel a disztribúció karbantartása, fejlesztése

    nekem ez tűnik még valid érvnek

  • tlac
    nagyúr

    bambano őrültnek tűnik, de minimum fanatikusnak... ;] :D
    ...nem az. :N
    systemd debianról devuan majd alpine linuxra váltás után csak pislogtam. Picikék. Nagyon. Villámgyorsak. Hogy mitől jobb/rosszabb egyik vagy másik init azt nem tudom. De méret és sebesség a systemd ellen szól. Az egy komplett linux a linuxban... Ahol lehet, ott már alpine van.
    openwrt vm és egy alpine lxc leállítás, mentés, restart, majd erről mail küldés: 7 sec.

    oké, de az alpine eleve picinek van terveze, főleg konténereknél találkoztam vele

    devuan-nal nekem annyi bajom van, hogy nem tudom mekkora közösség lehet mögötte, valószínűleg kicsi és vajon a debianhoz képest milyen lehet a supportja (oké debian alapú, de saját repója van)

  • bambano
    titán

    "Azt szeretném, ha megismétlődne az, ami a legfontosabb gépemmel történt: 2009. áprilisában megvettük, rátettem az akkori debiant (3-as kernellel), és AZÓTA MEGY. Semmi más. A leveleiket le tudják tölteni, el tudják küldeni. Az adatbázisok működnek, a dhcp működik, a névfeloldás működik, stb.

    Ennyit szeretnék."

    "Nem értem, mi áll ennek az útjában..."

    hardver, kernel, debian, egyéb szoftverek.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Én egy stabilan működő rendszert szeretnék. Te mást? A stabilhoz képest a más az instabil. Ha instabil rendszert akarsz, miért nem felel meg a windows? Láttam már embert, aki korbáccsal verte magát.

    "Azt szeretném, ha megismétlődne az, ami a legfontosabb gépemmel történt: 2009. áprilisában megvettük, rátettem az akkori debiant (3-as kernellel), és AZÓTA MEGY. Semmi más. A leveleiket le tudják tölteni, el tudják küldeni. Az adatbázisok működnek, a dhcp működik, a névfeloldás működik, stb.

    Ennyit szeretnék."

    "Nem értem, mi áll ennek az útjában..."

  • mit gondolsz arról, hogy miért lehet, hogy mégis szinte az összes disztribúcióba systemd alapú?

    bambano őrültnek tűnik, de minimum fanatikusnak... ;] :D
    ...nem az. :N
    systemd debianról devuan majd alpine linuxra váltás után csak pislogtam. Picikék. Nagyon. Villámgyorsak. Hogy mitől jobb/rosszabb egyik vagy másik init azt nem tudom. De méret és sebesség a systemd ellen szól. Az egy komplett linux a linuxban... Ahol lehet, ott már alpine van.
    openwrt vm és egy alpine lxc leállítás, mentés, restart, majd erről mail küldés: 7 sec.

  • a multik nagy része nem.

    Ez nem teljesen igaz. ProtonDB-n meg kell nézni, Goldtól felfelé mind játszható.

    ok, helyesbítek a kedvetekért: amikkel a fiaim játszanak, annak a nagyon nagy része nem működne.
    Halo, rust, fortnite, gta online, battlegield, star wars, mittudomén, sorolhatnám.
    Nem néztrm végig, ezek már kizárták a váltást. Az én játékaim elfutkosnak bárhol.

  • bambano
    titán

    Ennyit szeretnék.

    Más meg mást szeretne, de nem adja elő a hattyú halálát, amikor nem az történik. Vagy ennyire kemények voltak a terrorcsapatok, amikor tiltakozásod ellenére felkényszerítették a Steam klienst a szerveredre?

    Én egy stabilan működő rendszert szeretnék. Te mást? A stabilhoz képest a más az instabil. Ha instabil rendszert akarsz, miért nem felel meg a windows? Láttam már embert, aki korbáccsal verte magát.

  • bambano
    titán

    mit gondolsz arról, hogy miért lehet, hogy mégis szinte az összes disztribúcióba systemd alapú?

    Gondolom más az elvárt minőséggel kapcsolatos elképzelésünk.
    Gondolom egy rakás helyzetben nem tesztelték a systemd-t, ami szervereknél előfordulhat, home usernél meg nem gyakori.
    Gondolom a redhat erőltette ezerrel, miután ez náluk sokáig házi fejlesztés volt, és egy rakás disztró, amelyik a redhatra alapozott, nem akart energiát feccölni a systemd kitakarításába, egyszerűbb volt nekik úszni az árral. (majd később microsoft házi fejlesztés lett... :DDD )

    Eleve nem tudom, mit keresett egy olyan init rendszer egy "komoly" disztróban, amelyik hibás unit fájl esetén fallbackel rootra, rossz hálózati konfignál google dns-re, és amikor ezt felvetik a programozónak, nem is érti, hogy ez probléma.

  • Egy lehetséges megoldás lenne *minden* felhasználó számára, ha azokat a lomokat, amiket beleraktak a disztrókba, végre megcsinálnák rendesen. Én szívből jövő gyűlölettel tudom rühelleni a systemd-t, aminek a legfőbb oka az, hogy NEM MŰKÖDIK rendesen. A dokumentációja és az ígéretei hazugságok. Legyen végre az, ami egyébként a linuxban 30 éve szokás volt, hogy elolvasom a kottát, megértem, átgondolom, majd megírom a konfigot, és akkor a rendszer azt csinálja, amit én akartam tőle.

    Ha ez nem megy (mert eddig láthatóan nem ment), akkor az egyszeri felhasználó, aki azt akarja, hogy a linux úgy működjön, mint a windows, az ne akarja tovább ezt. Fogadja el, hogy linuxon időnként babrálni kell a konfigokat (mint windowson a regedit...), cserébe működő oprendszert kap.

    Azt szeretném, ha megismétlődne az, ami a legfontosabb gépemmel történt: 2009. áprilisában megvettük, rátettem az akkori debiant (3-as kernellel), és AZÓTA MEGY. Semmi más. A leveleiket le tudják tölteni, el tudják küldeni. Az adatbázisok működnek, a dhcp működik, a névfeloldás működik, stb.

    Ennyit szeretnék.

    Ennyit szeretnék.

    Más meg mást szeretne, de nem adja elő a hattyú halálát, amikor nem az történik. Vagy ennyire kemények voltak a terrorcsapatok, amikor tiltakozásod ellenére felkényszerítették a Steam klienst a szerveredre?

  • tlac
    nagyúr

    Egy lehetséges megoldás lenne *minden* felhasználó számára, ha azokat a lomokat, amiket beleraktak a disztrókba, végre megcsinálnák rendesen. Én szívből jövő gyűlölettel tudom rühelleni a systemd-t, aminek a legfőbb oka az, hogy NEM MŰKÖDIK rendesen. A dokumentációja és az ígéretei hazugságok. Legyen végre az, ami egyébként a linuxban 30 éve szokás volt, hogy elolvasom a kottát, megértem, átgondolom, majd megírom a konfigot, és akkor a rendszer azt csinálja, amit én akartam tőle.

    Ha ez nem megy (mert eddig láthatóan nem ment), akkor az egyszeri felhasználó, aki azt akarja, hogy a linux úgy működjön, mint a windows, az ne akarja tovább ezt. Fogadja el, hogy linuxon időnként babrálni kell a konfigokat (mint windowson a regedit...), cserébe működő oprendszert kap.

    Azt szeretném, ha megismétlődne az, ami a legfontosabb gépemmel történt: 2009. áprilisában megvettük, rátettem az akkori debiant (3-as kernellel), és AZÓTA MEGY. Semmi más. A leveleiket le tudják tölteni, el tudják küldeni. Az adatbázisok működnek, a dhcp működik, a névfeloldás működik, stb.

    Ennyit szeretnék.

    mit gondolsz arról, hogy miért lehet, hogy mégis szinte az összes disztribúcióba systemd alapú?

  • Rowon
    nagyúr

    Inkább úgy mondanám, hogy a PVE multik jó eséllyel mennek, mert ott nincs az az állandó csalási késztetés, mint ami van a PVP multiknál a tizenévesekkel. Így a PVE vonalon az anticheat kérdés is egyszerűbb.

    Na igen, nekem a kooperatív multik eddig mind mentek. A Vermintide 2 volt kacifántos egy kicsit, de ott azzal meg lehetett oldani, hogy én voltam a host. Ha másokhoz csatlakozok, akkor kirak.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    a multik nagy része nem.

    Ez nem teljesen igaz. ProtonDB-n meg kell nézni, Goldtól felfelé mind játszható.

    Inkább úgy mondanám, hogy a PVE multik jó eséllyel mennek, mert ott nincs az az állandó csalási késztetés, mint ami van a PVP multiknál a tizenévesekkel. Így a PVE vonalon az anticheat kérdés is egyszerűbb.

  • Rowon
    nagyúr

    anticheat miatt nem. a multik nagy része nem.

    a multik nagy része nem.

    Ez nem teljesen igaz. ProtonDB-n meg kell nézni, Goldtól felfelé mind játszható.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Egy lehetséges megoldás lenne *minden* felhasználó számára, ha azokat a lomokat, amiket beleraktak a disztrókba, végre megcsinálnák rendesen. Én szívből jövő gyűlölettel tudom rühelleni a systemd-t, aminek a legfőbb oka az, hogy NEM MŰKÖDIK rendesen. A dokumentációja és az ígéretei hazugságok. Legyen végre az, ami egyébként a linuxban 30 éve szokás volt, hogy elolvasom a kottát, megértem, átgondolom, majd megírom a konfigot, és akkor a rendszer azt csinálja, amit én akartam tőle.

    Ha ez nem megy (mert eddig láthatóan nem ment), akkor az egyszeri felhasználó, aki azt akarja, hogy a linux úgy működjön, mint a windows, az ne akarja tovább ezt. Fogadja el, hogy linuxon időnként babrálni kell a konfigokat (mint windowson a regedit...), cserébe működő oprendszert kap.

    Azt szeretném, ha megismétlődne az, ami a legfontosabb gépemmel történt: 2009. áprilisában megvettük, rátettem az akkori debiant (3-as kernellel), és AZÓTA MEGY. Semmi más. A leveleiket le tudják tölteni, el tudják küldeni. Az adatbázisok működnek, a dhcp működik, a névfeloldás működik, stb.

    Ennyit szeretnék.

    Nem értem, mi áll ennek az útjában...

  • bambano
    titán

    De mi lenne a megoldás az egyszeri felhasználó számára, akinek szüksége van számítógépre, de nem kér az MS vagy az Apple megoldásaiból? Törölje le a jól működő disztróját/disztróit, és tegye fel a Win 11-et, hátha azzal megmenti a "szerveres Linuxot"? Kellene ehhez valami kampány, visszaterelni az eddig átálltakat Windowsra?

    Egy lehetséges megoldás lenne *minden* felhasználó számára, ha azokat a lomokat, amiket beleraktak a disztrókba, végre megcsinálnák rendesen. Én szívből jövő gyűlölettel tudom rühelleni a systemd-t, aminek a legfőbb oka az, hogy NEM MŰKÖDIK rendesen. A dokumentációja és az ígéretei hazugságok. Legyen végre az, ami egyébként a linuxban 30 éve szokás volt, hogy elolvasom a kottát, megértem, átgondolom, majd megírom a konfigot, és akkor a rendszer azt csinálja, amit én akartam tőle.

    Ha ez nem megy (mert eddig láthatóan nem ment), akkor az egyszeri felhasználó, aki azt akarja, hogy a linux úgy működjön, mint a windows, az ne akarja tovább ezt. Fogadja el, hogy linuxon időnként babrálni kell a konfigokat (mint windowson a regedit...), cserébe működő oprendszert kap.

    Azt szeretném, ha megismétlődne az, ami a legfontosabb gépemmel történt: 2009. áprilisában megvettük, rátettem az akkori debiant (3-as kernellel), és AZÓTA MEGY. Semmi más. A leveleiket le tudják tölteni, el tudják küldeni. Az adatbázisok működnek, a dhcp működik, a névfeloldás működik, stb.

    Ennyit szeretnék.

  • Sidorovich
    senior tag

    "Miért lenne az jobb, és kinek, ha nem desktoposodna a Linux?":
    Nekem biztosan.
    Meg mindenkinek, aki használja. Például azoknak (neked is?), akiknek az otthoni netjét egy netmegosztó router kezeli, csinál wifit, stb. Akinek a leveleit linuxos szerverek tárolják google-n innen és facebookon túl. Akinek az internet előfizetését linuxos gépek menedzselik.

    Hogy az utolsó normális oprendszerből is agyon automatizált szemetet akarnak csinálni, az, szerintem, komoly probléma. Amióta elérhető a debian, nekem az van. Vagy 35 éve, ki számolja. Valamelyik nap felraktam egy devuant. Hogy az mennyivel fürgébb, meg reszponzívabb, mint a debian, az megdöbbentő. Pedig kb. annyi a különbség, hogy a devuan rákérdez, hogy sysv initet akarsz vagy openrc-t. No systemd, no cry. Sőt, no sudo, no sec. hole.

    Ha választanom kell, hogy sok vesződséggel összerakok egy stabil rendszert, amire utána más emberek életét is rá lehet bízni, vagy okleveles kettősklikkelő leszek, és összeklikkelek egy gépet, ami attól is felborul, ha a szerverszoba melletti budiban finganak egy kiadósat, majd ERRE bízom rá az emberek dolgait, akkor elég egyértelmű a választásom.

    Egyszerűen nem értem még mindig, mi a problémád. Attól még, hogy Steam Decken vagy desktop PC-n a Fedora 44-es új verzióján (vagy az abból készült Bazzite-on) már rohadt jól működnek a játékok, a HDR meg a VRR, még nem lesz a routeremen vagy szerveremen se Wayland, se KDE Plasma, se Proton vagy Gamescope. Nem lesz semmi gond. Vagy a Steam Deck és Bazzite miatt a Debian most hirtelen szar lett? Szerintem nem, de nyugodtan fejtsd ki, mi a hatalmas probléma. :R

    Kicsit olyan érzésem van (persze valószínűleg tévedek és csak én látom bele), mintha zavarna, hogy eddig az otthoni "igazi" Linux user az a Hacker Harry volt aki magának fordít és legóz össze mindent, és most frusztrál, hogy átlagos mezei userek az átlagos dolgaikra (böngészés, gaming), mindenféle buherálás nélkül tudják használni ugyanezt a rendszert. Így már nem érzi olyan különlegesnek és kívülállónak magát az ember. :U

  • Zó
    senior tag

    "Miért lenne az jobb, és kinek, ha nem desktoposodna a Linux?":
    Nekem biztosan.
    Meg mindenkinek, aki használja. Például azoknak (neked is?), akiknek az otthoni netjét egy netmegosztó router kezeli, csinál wifit, stb. Akinek a leveleit linuxos szerverek tárolják google-n innen és facebookon túl. Akinek az internet előfizetését linuxos gépek menedzselik.

    Hogy az utolsó normális oprendszerből is agyon automatizált szemetet akarnak csinálni, az, szerintem, komoly probléma. Amióta elérhető a debian, nekem az van. Vagy 35 éve, ki számolja. Valamelyik nap felraktam egy devuant. Hogy az mennyivel fürgébb, meg reszponzívabb, mint a debian, az megdöbbentő. Pedig kb. annyi a különbség, hogy a devuan rákérdez, hogy sysv initet akarsz vagy openrc-t. No systemd, no cry. Sőt, no sudo, no sec. hole.

    Ha választanom kell, hogy sok vesződséggel összerakok egy stabil rendszert, amire utána más emberek életét is rá lehet bízni, vagy okleveles kettősklikkelő leszek, és összeklikkelek egy gépet, ami attól is felborul, ha a szerverszoba melletti budiban finganak egy kiadósat, majd ERRE bízom rá az emberek dolgait, akkor elég egyértelmű a választásom.

    De mi lenne a megoldás az egyszeri felhasználó számára, akinek szüksége van számítógépre, de nem kér az MS vagy az Apple megoldásaiból? Törölje le a jól működő disztróját/disztróit, és tegye fel a Win 11-et, hátha azzal megmenti a "szerveres Linuxot"? Kellene ehhez valami kampány, visszaterelni az eddig átálltakat Windowsra?

  • nubreed
    nagyúr

    anticheat miatt nem. a multik nagy része nem.

    Igen, aki multizik és kernel level anti cheat van, olyan ami csak Windows -on működik annak nem pálya a Linux. Ezeket leszámítva a játékok 98%-a működik Linux alatt.

  • bambano
    titán

    Nem gondolkodok szerverekben. Ahogy telefonokban meg routerekben sem, pedig azokon is mind Linux kernel fut.

    Amit mondtam az egy mérce, hogy jelenleg ennyire rossz a Windows11, hogy egy emulált környezettel próbál versenyezni, azt tekinti magára nézve irányadónak.

    Wine is not an emulator :)
    Merugye milyen remek telefonok vannak, belerakják a temérdek ramot, meg a dinnye procit, és akkor örülnek, hogy le tud nyitni egy menüt úgy, hogy nem röccen...
    Szeretném, ha nem gondolnánk azt, hogy az android a programozás csúcsa. Nekem volt szerverem, amiben egyszer elszabadult valami, és kilencezer pppoe szerver program futott benne egyszerre, 3000-es loadon. Az volt a számítógép (meg a 6510-es vax, de ezt most hagyjuk :) ). Igaz, az 2.6.39-es kernel volt meg valami 5-6 körüli debian. Beírtam, hogy systemctl status és kiröhögött, hogy mi az a systemctl...

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    A linuxos platformot (pláne, ha szerverben gondolkodunk) mennyiben definiálja egy másik oprendszer? Főleg, ha az a vélemény, hogy az le van maradva?

    Nem gondolkodok szerverekben. Ahogy telefonokban meg routerekben sem, pedig azokon is mind Linux kernel fut.

    Amit mondtam az egy mérce, hogy jelenleg ennyire rossz a Windows11, hogy egy emulált környezettel próbál versenyezni, azt tekinti magára nézve irányadónak.

  • jerry311
    nagyúr

    Én már jópárszor nekifutottam a linuxnak, de mint 70% gaming és 30 % böngészés/tartalomfogyasztás esetén nálam mindig elvérzett előbb-utóbb. Próbáltam többféle disztrót (Nobara, CachyOS, Bazzite), de mindig belefutottam valamibe, amivel gépészkedni kellett. Érdekes vele pepecselni néha, de egy idő után fárasztó. Lehet 15-20 évvel ezelőtt még lenne hozzá türelmem, de így 50 felé már annyira nincs kedvem vele baxakodni. Az egy dolog, hogy a multis játékok kompromisszumosak (vagy leginkább nem indulnak el az anticheat miatt), de hogy pl. egy Rockstar launcher-rel trükközni kell, az már nekem nem gyere be. Működésre bírható, de pl. hogy neten az rá az egyik fő megoldás, hogy rakjam fel hozzá a crack-et, na azt már nem.

    Mivel nem tetszettek a kernel szintu anti-cheatek, ezert inkabb osszeraktam egy gamer gepet Win 11 + a sok szar a kernelben.
    A regi geprol meg nem irtottam ki a Windows 10-t, de mar elkezdtem kiserletezni egy Mint Cinnamon laptoppal. Mire lejar a Windows 10 tamogatas, addigra remelem osszebaratkozom fahejjal.

    UI: ettol fuggetlenul a ceges laptop Windows, mert az anyacegunk kizarolag Windowsra ir support szofvert. Mindenfele szarra irnak firmware-t, vagy tesznek linuxot vagy androidot, de az osszes szofter, emivel ezeknek a tamogatasat es szervizeleset el lehet vegezni kizarolag Windowsra letezik. Sot, van ami csak Windows 7-re, mondjuk ebbol mar csak kb. 140 install van vilagszinten, de akkor is gyasz.

  • bambano
    titán

    De még így is sytemd-vel, a hírek szerint a Microsoft azon dolgozik, hogy a Win11 képes legyen a SteamOS szintjét hozni játékok futtatásában! Annak az OS-nek a szintjét akarja elérni, ami proton környezet nélkül binárisan nem is kompatibilis az exe fájlokkal. :Y

    A linuxos platformot (pláne, ha szerverben gondolkodunk) mennyiben definiálja egy másik oprendszer? Főleg, ha az a vélemény, hogy az le van maradva?

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    Mert ha egy vállalatnak lehetősége van elhúzni és dominálni a linuxos fejlesztéseket, akkor abból lehet baj, például ma már egyre nehezebb systemd nélküli disztrókat összerakni, mert mélyen beette magát a kliens alkalmazásokba is. Miközben valami über brutál módon zabálja a procit.

    De még így is sytemd-vel, a hírek szerint a Microsoft azon dolgozik, hogy a Win11 képes legyen a SteamOS szintjét hozni játékok futtatásában! Annak az OS-nek a szintjét akarja elérni, ami proton környezet nélkül binárisan nem is kompatibilis az exe fájlokkal. :Y

  • bambano
    titán

    A grafikonból az látszik, hogy a proton 2020-as megjelenése óta legalább duplázódott a felhasználók száma és a növekvő tendencia tartja magát. Mivel nem ismerjük a Steam HW survey mérési metódusát így én el tudom fogadni a szaggatott vonalas közelítést a tényleges értéknek. - Az az újságírás sajátossága, hogy egy 5% feletti kiugrásról írnak cikket, mert ilyen még nem volt.

    De, hogy a szervereidet ez miért zavarná, azt nem látom. Egy adag olyan fejlesztést kapott a kernel a játékoknak köszönhetően, ami ott semmit nem csinál. Pl. lett jobb fsync, amit a wine / proton használ. Régen is volt ilyen, de gyengébb megoldás volt.

    Mert ha egy vállalatnak lehetősége van elhúzni és dominálni a linuxos fejlesztéseket, akkor abból lehet baj, például ma már egyre nehezebb systemd nélküli disztrókat összerakni, mert mélyen beette magát a kliens alkalmazásokba is. Miközben valami über brutál módon zabálja a procit.

  • bambano
    titán

    Azt hiszem, tonnaszám van ahhoz disztribúció, hogy mindenki megtalálja a sajátját.

    Kb. úgy van tonnaszám disztró, mint az autópiacon, ahol platform stratégiára épülő fehér és szürke autókat gyártanak, különböző márkajelzésekkel, mindegyikben más a wunderbaum meg a beltér díszcsíkja alatt a ledes világítás, de ugyanaz a hulladék kisköbcentis turbós egr szelepes motor van benne és hanggenerátorral csinálnak bele "egyedi" "sportos" hangot.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    A legfőbb probléma, hogy a te grafikonod alapján is az látszik, hogy a linux kiugrása, legalábbis egyelőre, egy ideiglenes állapot volt.
    Egy hónapból nem lehet trendet felállítani, pláne, hogy nagyon kiugrott, majd elindult lefelé, tehát egy mérési pont után meg is tört a lendület.

    Egy rendes újságíró ezt tudja.

    A grafikonból az látszik, hogy a proton 2020-as megjelenése óta legalább duplázódott a felhasználók száma és a növekvő tendencia tartja magát. Mivel nem ismerjük a Steam HW survey mérési metódusát így én el tudom fogadni a szaggatott vonalas közelítést a tényleges értéknek. - Az az újságírás sajátossága, hogy egy 5% feletti kiugrásról írnak cikket, mert ilyen még nem volt.

    De, hogy a szervereidet ez miért zavarná, azt nem látom. Egy adag olyan fejlesztést kapott a kernel a játékoknak köszönhetően, ami ott semmit nem csinál. Pl. lett jobb fsync, amit a wine / proton használ. Régen is volt ilyen, de gyengébb megoldás volt.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    "Miért lenne az jobb, és kinek, ha nem desktoposodna a Linux?":
    Nekem biztosan.
    Meg mindenkinek, aki használja. Például azoknak (neked is?), akiknek az otthoni netjét egy netmegosztó router kezeli, csinál wifit, stb. Akinek a leveleit linuxos szerverek tárolják google-n innen és facebookon túl. Akinek az internet előfizetését linuxos gépek menedzselik.

    Hogy az utolsó normális oprendszerből is agyon automatizált szemetet akarnak csinálni, az, szerintem, komoly probléma. Amióta elérhető a debian, nekem az van. Vagy 35 éve, ki számolja. Valamelyik nap felraktam egy devuant. Hogy az mennyivel fürgébb, meg reszponzívabb, mint a debian, az megdöbbentő. Pedig kb. annyi a különbség, hogy a devuan rákérdez, hogy sysv initet akarsz vagy openrc-t. No systemd, no cry. Sőt, no sudo, no sec. hole.

    Ha választanom kell, hogy sok vesződséggel összerakok egy stabil rendszert, amire utána más emberek életét is rá lehet bízni, vagy okleveles kettősklikkelő leszek, és összeklikkelek egy gépet, ami attól is felborul, ha a szerverszoba melletti budiban finganak egy kiadósat, majd ERRE bízom rá az emberek dolgait, akkor elég egyértelmű a választásom.

    Azt hiszem, tonnaszám van ahhoz disztribúció, hogy mindenki megtalálja a sajátját.

  • bambano
    titán

    A Linux nem "elindult" a desktop irányba, hanem eleve oda szánta anno Linus (ha nem is GUI-val, de átlagos PC-re), és kezdetektől fogva használható ott is. Szóval a Linux eredetileg ugye tök átlagos, otthoni személyi számítógépekre készült Unix-szerű rendszerként, nem enterprise szerver OS-nek.

    Ehhez képest az már történelem, hogy pont úgy alakult, hogy mindenhol máshol sikeres (szerverek, IoT, beágyazott rendszerek, szuperszámítógépek, Android, stb.), csak nem desktopon. Eddig.

    Miért lenne az jobb, és kinek, ha nem desktoposodna a Linux?

    "Miért lenne az jobb, és kinek, ha nem desktoposodna a Linux?":
    Nekem biztosan.
    Meg mindenkinek, aki használja. Például azoknak (neked is?), akiknek az otthoni netjét egy netmegosztó router kezeli, csinál wifit, stb. Akinek a leveleit linuxos szerverek tárolják google-n innen és facebookon túl. Akinek az internet előfizetését linuxos gépek menedzselik.

    Hogy az utolsó normális oprendszerből is agyon automatizált szemetet akarnak csinálni, az, szerintem, komoly probléma. Amióta elérhető a debian, nekem az van. Vagy 35 éve, ki számolja. Valamelyik nap felraktam egy devuant. Hogy az mennyivel fürgébb, meg reszponzívabb, mint a debian, az megdöbbentő. Pedig kb. annyi a különbség, hogy a devuan rákérdez, hogy sysv initet akarsz vagy openrc-t. No systemd, no cry. Sőt, no sudo, no sec. hole.

    Ha választanom kell, hogy sok vesződséggel összerakok egy stabil rendszert, amire utána más emberek életét is rá lehet bízni, vagy okleveles kettősklikkelő leszek, és összeklikkelek egy gépet, ami attól is felborul, ha a szerverszoba melletti budiban finganak egy kiadósat, majd ERRE bízom rá az emberek dolgait, akkor elég egyértelmű a választásom.

  • bambano
    titán

    bambano: neked nem jelent semmit, de ezt a szellemet már nem zárod vissza a palackba. Amúgy ne hívjuk szerver oprendszernek, ha még a Debian is úgy hivatkozik magára, hogy "univerzális operációs rendszer"... Nem is beszélve a telefonok, routerek, kínai ipkamera stb. rendszereiről... Az mind okés, csak játszani ne játszunk rajta?

    A legfőbb probléma, hogy a te grafikonod alapján is az látszik, hogy a linux kiugrása, legalábbis egyelőre, egy ideiglenes állapot volt.
    Egy hónapból nem lehet trendet felállítani, pláne, hogy nagyon kiugrott, majd elindult lefelé, tehát egy mérési pont után meg is tört a lendület.

    Egy rendes újságíró ezt tudja.

  • Gondolom, fűt, fát, de still nem érdekel. :DDD

    A bizalom széjjellékelt ladikja már rég elsüllyedt.

    ---------------------------------------------------------------------

    (#4) ViZion: Biztos, hogy Bazzite-tal sem mennek?

    anticheat miatt nem. a multik nagy része nem.

  • Synthwave
    HÁZIGAZDA

    Gondolom, fűt, fát, de still nem érdekel. :DDD

    A bizalom széjjellékelt ladikja már rég elsüllyedt.

    ---------------------------------------------------------------------

    (#4) ViZion: Biztos, hogy Bazzite-tal sem mennek?

  • mcwolf79
    veterán

    Én már jópárszor nekifutottam a linuxnak, de mint 70% gaming és 30 % böngészés/tartalomfogyasztás esetén nálam mindig elvérzett előbb-utóbb. Próbáltam többféle disztrót (Nobara, CachyOS, Bazzite), de mindig belefutottam valamibe, amivel gépészkedni kellett. Érdekes vele pepecselni néha, de egy idő után fárasztó. Lehet 15-20 évvel ezelőtt még lenne hozzá türelmem, de így 50 felé már annyira nincs kedvem vele baxakodni. Az egy dolog, hogy a multis játékok kompromisszumosak (vagy leginkább nem indulnak el az anticheat miatt), de hogy pl. egy Rockstar launcher-rel trükközni kell, az már nekem nem gyere be. Működésre bírható, de pl. hogy neten az rá az egyik fő megoldás, hogy rakjam fel hozzá a crack-et, na azt már nem.

  • CPT.Pirk
    Jómunkásember

    bambano: neked nem jelent semmit, de ezt a szellemet már nem zárod vissza a palackba. Amúgy ne hívjuk szerver oprendszernek, ha még a Debian is úgy hivatkozik magára, hogy "univerzális operációs rendszer"... Nem is beszélve a telefonok, routerek, kínai ipkamera stb. rendszereiről... Az mind okés, csak játszani ne játszunk rajta?

  • Narxis
    nagyúr

    Otthon felvetettem, h a gémer vas is legyen linux...
    Gyorsan leszavaztak, nem volt 5 perc guglizás, mire kiderült, h melyik játékaink nem futnak linuxon. Ez van. Akinek nem kell játék, meg az MS office, annak viszont teljesen jó pl. egy Mint, Fedora vagy Zorin, vagy mittomén mi, a csillió disztró közül.

    Az a baj, hogy ez róka fogta csuka esete. Nem készítik fel Linuxra a játékokat mert nem használják elegen a Linuxot, nem használják elegen mert nincsenek rá a játékok felkészítve így nem teszem fel a Linuxot.

    Persze történt előrelépés az évek során de ezek még mindig kis lépések.

  • Otthon felvetettem, h a gémer vas is legyen linux...
    Gyorsan leszavaztak, nem volt 5 perc guglizás, mire kiderült, h melyik játékaink nem futnak linuxon. Ez van. Akinek nem kell játék, meg az MS office, annak viszont teljesen jó pl. egy Mint, Fedora vagy Zorin, vagy mittomén mi, a csillió disztró közül.

  • Sidorovich
    senior tag

    A Linux nem "elindult" a desktop irányba, hanem eleve oda szánta anno Linus (ha nem is GUI-val, de átlagos PC-re), és kezdetektől fogva használható ott is. Szóval a Linux eredetileg ugye tök átlagos, otthoni személyi számítógépekre készült Unix-szerű rendszerként, nem enterprise szerver OS-nek.

    Ehhez képest az már történelem, hogy pont úgy alakult, hogy mindenhol máshol sikeres (szerverek, IoT, beágyazott rendszerek, szuperszámítógépek, Android, stb.), csak nem desktopon. Eddig.

    Miért lenne az jobb, és kinek, ha nem desktoposodna a Linux?

  • bambano
    titán

    Ja, felment 1.xxx százalékról 5.xxx százalékra, majd következő mérésre már visszament 5 alá.
    Mit jelent ez? SEMMIT.

    Azon kívül, hogy majd a linux haterek megint tolhatják az ostobaságaikat a linux desktop évéről. A linux elindult a desktop irányba, csakhogy az lent van a szakadék alján. Jobb lenne, ha egyáltalán nem desktoposodna a linux, maradna rendes szerver oprendszer.

  • Fecogame
    veterán

    Ha ez végül azt okozza, hogy végre lesz verseny, és a Windows jobbá válik, hát legyen :)

Új hozzászólás Aktív témák