Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:16:35

LOGOUT.hu

AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 3***(X) "Zen 2" (AM4) topik összefoglaló

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1651) apa111 válasza Kinsiinoo (#1646) üzenetére


apa111
aktív tag

Nálam is elég jól megy ebben a lapban/ asus x370 pro/ még a ramok is mennek 3800-n ha akarom ,mondjuk az write felezett írás az fura ,de nem érzem hátrányát ,viszont a rengeteg jó dolog mellett lehet mégis lesz egy asus prime x570-p ,mert egy kedves ismerősöm le csapott a r5 1400 -re ami a kisebbik gyerek gépében ment .Kell neki gyorsba egy lap is mellé van kettő x370-s és még van elfekvőben ramom is itthon /patriot viper 3000 kitt/ ,és ha ma el viszi akkor muszáj lesz egyet vennem és nyilván már akkor ki hagyom az x470-s lapokat nem mintha azok rosszabbak lennének mint a nagyobb tesók.Nekem egyelőre elég egy ilyen közepes szintű lap mint az asus :) :)

(#1652) -FreaK-


-FreaK-
veterán

Üdv!
Olyan tesztet látott már valaki, amiben szerepel a 6700k is? Főleg a 3900X és a 3700X érdekelne, hogy mit nyújt magasabb felbontásban a mostani procimhoz képest.

(#1653) apa111 válasza #92006144 (#1650) üzenetére


apa111
aktív tag

Igen szerintem is az is be segített a szép eredményben ,mert elég hűvösen tartotta ,nálam az r 1700 -nél is így volt mikor meg vettem több mint két éve alapon rakta rá azt a + 50 mhz -t amit AMD mondott ha jól le van hűtve akkor még pakol rá egy kis kakaót .Most viszont a x370 lappban nem rak rá semmit nekem az r5 3600-ra alapon.

(#1654) apa111 válasza Jacek (#1648) üzenetére


apa111
aktív tag

% -t csak a hasamra ütve írtam ,hogy szemléltessem mennyi különbség van a csipszettek közt mert hát van egy kicsi :) nyilván mindenki aki már rendelkezik egy am4 lappal mérlegelni fogja ha vesz egy új procit 3xxx ,hogy vesz -e mellé x 570 vagy majd b 550 lapot.Viszont még érdemes továbbra is meg várni a bios foltozásokat .

(#1655) Jacek válasza MPowerPH (#1649) üzenetére


Jacek
veterán

Nálam mindig számított, már az levesz a pontbol ha Hwinfot futtatsz, persze annyira nem olvastam az elejét ha ez cinebench volt:)

(#1656) Jacek válasza apa111 (#1654) üzenetére


Jacek
veterán

Nézd az átlagos különbséget oldalt :)

x470 vs x570 3900x

(#1657) petymek


petymek
senior tag

Az APU-k téma diskurzusa is itt lesz/van, vagy azoknak külön topic van?
Összefoglalóban nem szerepelnek.

Ne dobd ki régi fejegységed! Eladó PX5 Coreboard/SOM, upgradhez.

(#1658) wwenigma válasza MPowerPH (#1640) üzenetére


wwenigma
Jómunkásember

x370-re talan a PBO-t irtak hogy nem mukodik rendesen, nem találom a diát.

[ Szerkesztve ]

Steam: http://bit.ly/1rRuf8p , Origin: wwenigma -- | -- Jiayu F1 / G3C / OT995 cuccok: http://bit.ly/1w44CI2 -- | -- ZTE V5 Red Bull -> http://bit.ly/1mgtfrd -- | -- Xiaomi RN3SE -> http://bit.ly/2r8DlV7 -- | -- Live Stream: twitch.tv/wwenigma

(#1659) SECTORnooB válasza petymek (#1657) üzenetére


SECTORnooB
addikt

Mert ők még a Zen+-on ülnek és nem az új arkitekten.

(#1660) dudu5130 válasza Yany (#1452) üzenetére


dudu5130
őstag

Elvileg a b450 Gaming Pro Carbonomon is ez a verzió számú bios van de nem ez a kezelő felület. Lehet akkor a bétát raktam fel? :F

(#1661) Tlog


Tlog
tag

Sziasztok.

Most készülők a gépem cseréjére.
Kinéztem a 3700x processzort és egy ASUS TUF X570-PLUS GAMING alaplapot.
A kérdésem az lenne, hogy milyen memóriát keresek hozzá.
Milyen frekvenciájút és időzítésűt keressek?

Olvastam, hogy az AMD processzoroknál jobban beleszól a számítógép sebességébe minta az intel esetében.
Eddig csak inteles gépem volt de úgy érzem ideje váltani.

(#1662) dudu5130 válasza dudu5130 (#1660) üzenetére


dudu5130
őstag

Meg van a megoldás. A B450-re lebutitották a grafikát mert kicsi a tárhely a biosnak. Ennyivel több funkciót kellett beépíteni a harmadik generációnak?

(#1663) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

3600X vs 3700X témában megbízható tesztet merre érdemes keresni?

Lassan aktuális lesz a CPU csere az R5 2600 @ 4GHz-ről. Eddig a 3600X-et néztem ki (tudom, hogy alig gyorsabb a sima 3600-nál, de lesz némi kedvezményes vásárlási lehetőségem, így akkor már a jobbat venném) de közben ott van a 3700X is a 8 maggal, de alacsonyabb alapórajellel és érdekes módon alacsonyabb TDP-vel.

Két dolog van, ahová kevés nekem a mostani Ryzen ereje:
-Stellaris, ahol nincs az a CPU, aminek elég magas lenne a single core teljesítménye, mert ahogy népesül be a galaxis, úgy lassul a játék...
-Többszálú programkód fordítás. Úgy értem így is bazi sokat nyújt a 2600-am, de vannak nagyobb méretű projektek, amik így is vagy fél órát fordulnak, 12 szálat 100%-on kihajtva. Szóval ez az a terület, ahová nem lehet elég teljesítményt odatenni. :D

Szóval nem tudom, hogy egyáltalán érdemes-e egy 3700X-ben gondolkodnom a 3600X helyett.

Tlog:

Ez alapján nézd meg a 3 alacsony értékhez tartozó órajel / CL értéket:

Lényegében 3600 CL16 legyen a minimum amit nézel, de inkább ennél jobbakat, mert már nem olyan drágák a ramok, mint régebben voltak.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1664) Tlog válasza CPT.Pirk (#1663) üzenetére


Tlog
tag

Köszönöm.
Ez alapján már van merre elindulnom.

(#1665) KAMELOT válasza Kinsiinoo (#1646) üzenetére


KAMELOT
titán

220€ már van jó GIGABYTE X570 AORUS ELITE... 14 fázissal.

CPT.Pirk: szerintem onnét értelmes váltás számodra 3900X.

[ Szerkesztve ]

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#1666) paprobert válasza CPT.Pirk (#1663) üzenetére


paprobert
senior tag

Én ha vennék most, beruháznék a natív 8 magra.

Elmúltak azok az idők, hogy single core hátrányt jelentenek az extra magok (régi 6 magos Intel HEDT modelleknél volt ez). Az új Ryzenek esetében pedig a fogyasztás is kordában van tartva nagyon szépen.

Vegyél egy jó hűtőt, és csapasd a 8 magosat 4GHz+en. ;)

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#1667) Bivaly26 válasza dudu5130 (#1662) üzenetére


Bivaly26
tag

Érdekesen várom ez miatt a MSI Tomahawk Max--ot,meg a Mortar maxot!Ott már nagyobb hely van a biosnak!Ramot most rendeltem meg mert megy fel az ára Aegist!MSI Tomahawk Max és 2600 vagy 3600on gondolkodom nagyon!Nem sürget a gép ezért van időm olvasgatni itt is meg a 2xxx fórumon!

[ Szerkesztve ]

(#1668) CPT.Pirk válasza paprobert (#1666) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, csak a jövőben is szeretnék Stellaris-t játszani, ahol bár próbálnak több szálasítani, de maga a játékmotor eredendően régi, buta, szóval sokkal nem lesz jobb a helyzet 1 év múlva sem.

A jó hűtő megvan, de attól félek, hogy all-core tuninggal nem jutnék elég magasra, mint ahogy a mostanival is megrekedtem 4GHz-en, így a single-core teljesítmény nem ideális. Nem tudom, hogy kb. mennyi tuning potenciál van egy 3700X-ben all-core.

KAMELOT: Szép lenne, de az már jóval az fölött van, amit erre áldoznék. Az egész kód fordítás dolog hobbi, szóval nem a megélhetésem része. Ha ebből élnék, akkor lehet költenék még rá. :)

Tlog: korábban a 3000 CL16 G-Skill Aegis kit volt a menő, mert 2*8-as méretben elég olcsón adták és még jól is járt vele az ember. Ehhez az új Ryzenhez már kicsit jobbat tennék, de annyira én sem néztem még utána nekik, hogy most mi éri meg.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#1669) KAMELOT válasza CPT.Pirk (#1668) üzenetére


KAMELOT
titán

Akkor 3700X. Az még jó áron van.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#1670) warcat válasza KAMELOT (#1665) üzenetére


warcat
veterán

Azért a VRMet kivéve totál fapad az a lap...Igen, végülis rajta van minden, ami az átlag usernek kell, de 180€ és alatta lenne korrekt azért amit tud.

[ Szerkesztve ]

EA: It's in the crate!

(#1671) KAMELOT válasza warcat (#1670) üzenetére


KAMELOT
titán

Mi nincs rajta aminek kéne? Tudom, hogy drága, de adott kínálatából ez a legolcsóbb jelenleg 14 fázissal. Aminek kell rajta van.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#1672) warcat válasza KAMELOT (#1671) üzenetére


warcat
veterán

~72k HUFért szomorú, hogy aminek kell, rajta van... és ennyi

EA: It's in the crate!

(#1673) Albigator válasza Kinsiinoo (#1634) üzenetére


Albigator
őstag

Ez avg 4.3 GHz all core gyári hűtővel?
Azért az szép a 3700X-től.

[ Szerkesztve ]

(#1674) Albigator válasza Albigator (#1673) üzenetére


Albigator
őstag

Ja nem bocs benéztem. 1 magos teszt csak.
De azt nem értem miért van az összes mag 4.3 GHz-en single CB-nél...

[ Szerkesztve ]

(#1675) MPowerPH válasza Albigator (#1674) üzenetére


MPowerPH
félisten

Pont ezt kerdeztem en is.

Don't Tread On Me

(#1676) joesz válasza dudu5130 (#1662) üzenetére


joesz
lelkes újonc

Nyilván a korlátozott hely miatt van, de, aki nem bench eredményekre hajt (végre,át nem aludt éjszakák után megvan az az egy pont...aaahhhh, ja, nem stabil, csak lefusson ;] ).
Szóval, aki emlékszik a Ryzen megjelenésére, az rudja, hogy kellett idő, amíg szépen beálltak a dolgok...azért van bőven változás az eredetihez képest.
Bó egy hét használat után, lekopogjam semmi gondom. Lapom MSI B450 GPC AC, egy 3600-al, használtan vásárolt memóriával (nem tudtam kihagyni, 4133-as, de egy közepes 3200-as árában vettem...igaz, nincs benne a qvl listában). AMD beállításokkal használom, a memória kapásból ment (megy azóta) 3733 / 1866 cl 18 Memory Try IT, szépen boostol 4.2-re egy-egy magon. Még finomodnak a biosok, nincs ez még lefutva.

Üdvözlet

[ Szerkesztve ]

(#1677) zzola


zzola
félisten

(#1678) dudu5130 válasza joesz (#1676) üzenetére


dudu5130
őstag

Nekem ugyan az a lapom van. 2600 4 GHz-en ketyeg benne és a 3200 cl 16 viper 4 ramjaim meg az új bios-szal 3466-on. A régi bios-szal csak a 3333 volt stabil. Ha lejjebb jönnek az árak akkor lehet egy 3700x-et veszek

(#1679) petymek válasza SECTORnooB (#1659) üzenetére


petymek
senior tag

Vagyis másik topic? Linkelnéd melyik?

Ne dobd ki régi fejegységed! Eladó PX5 Coreboard/SOM, upgradhez.

(#1680) KAMELOT válasza joesz (#1676) üzenetére


KAMELOT
titán

1-1 mag és a többi mag mennyit mutat?

warcat: mit szeretnél még a lapon látni? :)

[ Szerkesztve ]

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#1681) MPowerPH válasza zzola (#1677) üzenetére


MPowerPH
félisten

3900X 4650 -en megy single core?

Don't Tread On Me

(#1682) KAMELOT válasza MPowerPH (#1681) üzenetére


KAMELOT
titán

4.6 a vége akkor annyit megy. Vidiben is pár mag annyit mutatott.

V1200 - 18CORE - SUPRIMX

(#1683) warcat válasza KAMELOT (#1680) üzenetére


warcat
veterán

Legalább +1 PCIe slot, hangkártyának, illetve egyéb bővítésnek későbbi extra igény esetén.

EA: It's in the crate!

(#1684) varek


varek
csendes tag

Megtudná azt mondani valaki, hogy a B 450 Gaming Pro Carbon miért nem kap MAX kiadást

(#1685) Timer


Timer
veterán

Sziasztok!

Kellene egy kis szakértés, illetve tanácsadás, mert nem akar összeállni a rendszerem, és már egy hete küzdök vele. Ryzen 5 3600, ASUS STRIX B450-F Gaming alaplap, LPX Vengeance 4*8 GB 3000 CL15 RAM, Enermax Liqmax II 240 AiO hűtés (Kryonaut pasztával), GF1080, egy M.2 SSD, plusz 2 merevlemez és 2 SSD. Seasonic Prime Gold 650W táp, csak hogy a táppal biztos ne legyen gond.

Több problémám is van, nem is tudom, melyikkel kezdjem. Jó lenne időrendben összeszedni mindent, megpróbálom, de annyi mindennel próbálkoztam már, hogy összefolynak a napok. Számtalan külföldi és magyar forrást elolvastam, de okosabb nem lettem, a gépem pedig nagyjából olyan instabil lett végül, mint az idegállapotom. A lényeg: alapvetően nem akartam tuningolni, semmilyen szinten sem. Ami mégis szóba jött, az a brutális feszültségek miatti negatív offsetelés vagy fix vcore adása, mert ez már az előző Ryzen R5 1600X / PC MATE B350 konfigomnál is kellett, ugyanezzel a hűtéssel.

Összeszerelve a gépet stabil volt, semmit nem tuningoltam rajta, egyedül a DOCP-t kapcsoltam be, ami aktiválta a 3000/CL15-öt a memóriák tekintetében. Az első indulás brutális hangorkánt és 1.5 környékére szökő vcore-t hozott, amit nem akartam hosszabb távon, ezért az első dolgom az volt, hogy kikapcsoltam a precision boostot, a DOCP maradt. Érdekes módon így is elérték az órajelek a 4.2-őt, a vcore is megmaradt, de a hőmérséklet csökkent közel 10 fokot, amit a vcore változatlanságának függvényében nem is értek. Ha már vcore és hőmérséklet: ezeket mindig az alaplapban állítom és ellenőrzöm, és bár fent van az ASUS Windows alatti "AI Suite 3" programja, abban nem állítok semmit a ventilátor profilokon felül, lévén UEFI alatt elég szűkek a kapcsolódó lehetőségek.

Na szóval, PBO kikapcsolva, DOCP bekapcsolva, EPU bekapcsolva (defaultból) minden más automatán, és bár a hőfokok csökkentek, a vcore továbbra is az egekben, és a boost megvolt egészen 4.2-ig, de ezzel a feszültséggel már a hűtés sem bírt normál hangszín mellett, ment a hullámzás fel és le. Mondom, frankó, akkor nézzük a csodaként aposztrofált offsetet! Első körben mínuszban kezdtem egyre nagyobb értékeket adni, de ezzel csak azt értem el, hogy a feszültség kiugrások tetőfoka mérséklődött valamelyest, de közel sem annyira, amennyire kellene, terheletlenül viszont csomószor kaptam kékhalált, vagy idle-ből például egy benchmark indításakor is gyakori vendég lett a BSOD. Taktikát váltottam, elindultam az ellenkező irányból. DOCP maradt ugyan, de clock ratio-nak bevertem egy barátságos 39-et, ami ugyebár 3900 Mhz-et kell jelentsen, offsetet kikapcsoltam, minden más maradt. Felállt a rendszer, az órajel nem változott, a boost eltűnt, azonban a BSOD-k nem, jellemzően órákig ment a rendszer, majd elcsattant, AIDA alatt is volt, hogy 18 perc után állt be, Mindeközben a deszka jellemzően 1.111 volt környékét, és kicsit efelett adott a procinak, amit keveselltem, gondoltam, itt lesz a hiba. EPU-t kikapcsoltam, hátha segít, elvileg ez lenne az alulfeszelésért a felelős. Nem segített, szinte semmi nem változott. Na, mondom, akkor üssünk be egy fix 1.25 voltot, abból baj nem lehet, ez az R5 1600X-nél is bevált az előző konfignál. Elfogadta, az értéket elmentette a lap, de semmi változás, minden, amivel néztem (HWinfo, AIDA64 (legális, friss), és az Ai3 szerint is maradt a vcore az 1.111-1.144 tartományban. A lap saját mérése is ezt mutatta, hiába volt két sorral lejjebb fixálva a magasabb érték. Aham, gondoltam, esetleg a DOCP a felelős. DOCP-t kikapcsoltam és manualra tettem, aztán megadtam a 39-es ratio-t, memóriánál beállítottam a 3000 Mhz-et és az 1.35 voltot,és próba. Látszólag megint rögzítette az alaplap az 1.25-ös vcore-t, de érdemben nem történt semmi. Kipróbáltam, egészen 1.35-ig felmenve, de hiába menti el, nem használja az értéket, lent tartja 1.111-1.144 között. Itt már kezdett elborulni az agyam, pedig a java még csak ezután jött. Nem maradt más hátra, mint előre: ha már a fix voltot nem fogadja el, marad az offset, csak ezúttal pluszban.
DOCP be, 39-es ratio megcélozva, EPU kikapcsolva továbbra is, +offset felfelé lépdelve apránként, 0.03750-nél tűnik optimálisnak, itt már órákig képes futni az AIDA stabilitás tesztje, és cold bootból is indul a rendszer. Vcore alja így 1.144, a teteje 1.177. Mondanám, hogy end of story, minden rendben van, csakhogy...
Időközben az AIDA elkezdett szórakoztatni olyan üzenetekkel, hogy megállt a pumpa, a CPU ventilátor, meg úgy nagyjából minden, ami lehetett, az AiSuite már 2 volt feletti vcore-t írt, a hőmérsékletet nem mérte, mindeközben a gép ment, jól láthatóan forogtak a ventilátorok (és gondolom, ment a pumpa is, bár a zárt ház miatt ezt kézrátétellel adott helyzetben ellenőrizni nem tudtam).

Képek itt és itt! Látszik, hogy a Hwinfo szerint minden oké, a gyári ASUS program és az AIDA viszont pánikol.

Miután ezt szimpla netezés és AIDA teszt alatt is elkezdte játszani, már nem sok ötletem maradt. Betudtam mérési hibának, vagy bugnak, amíg egyszer csak arra nem figyeltem fel, hogy egy ilyen üzenet után elkezd nőni a hang, és hiába nem megy a venti az AIDA szerint, egyre feljebb kúszott a sebesség, és a hőfokok is kúsztak felfelé, lekapcsolás előtt már 70 foknál járt, pedig elvileg minden hűtés ment, a vcore pedig 1.55, tehát semmi furcsa. Na, itt azért már megijedtem.
Először memória hibára gyanakodtam, hogy esetleg mégsem bírja el a gyári DOCP profilt, ezért elkezdtem AIDA-t futtatni csak a memóriára. Hiba nélkül ment, memtest sem mutatott hibát. Amire még gyanakodtam, hogy a sok monitor szoftver kavarhatja a kakit, ezért az imént leszedtem a hwinfo-t, most csak a gyári ASUS szoftver van fent (amiben továbbra sem állítok semmit, csak a ventilátor profilt), és az AIDA, hogy legyen ,ami lelövi a gépet, ha én éppen nem ülök előtte, és akkor kezd el melegedni, mint a bolond.

Egy kérdésem lenne igazából: mi a jó büdös franc folyik itt?! Van valakinek valami ötlete, hogy mit kúrok el, vagy mi hibás a gépben esetleg? Adná magát a vízhűtés, de eddig hiba nélkül ment, 2 éves, és DC-vel vezérlem, nem gondolnám, hogy valami PWM nyavaja áll a háttérben. a korábban sokat szidott PC MATE-tel ment rendesen ugyanezekkel a paraméterekkel. A ventilátorokat PWM-mel hajtom az AIO-n és a házon is, Noiseblocker eloop mind. Annyi, ami még gond lehet, és éppen ebben a percben ugrott be, hogy a lap CPU ventilátor részére egy ikresítővel van rákötve két 120-as eloop (ez így volt az előző deszkával is), viszont itt van egy CPU_OPT, amire meg rádugtam egy 140 millis házszellőztető eloop-ot. Mivel PWM a vezérlés, nem tudom, ez kjavarhatja-e esetleg a kakaót. Kényszer szülte átmeneti a megoldás, nem ért el a következő venti vezérlőig a kábel, hétfőn érkezik a PWM hosszabbító kábel, ha minden igaz.

Ha van ötletetek, szívesen venném, ha megírnátok. Köszönöm!

(#1686) hokuszpk válasza Timer (#1685) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

elso otletem, hogy az Asus szoftveret felejtsd el. uninstall, bughalmaz, osszezavar mindent.
hajolemlexem AMDmegmondoember amugyis aszonta egyszerre ne hasznaljunk tobb monitorozo izet, o a CPU-Z -t ajanlotta.
a kerdesem: a PC-Mateban is ez a 4x8 Corsair 3000 CL15 ment ?
harmadik : hogyert adod a PC-Matet ? anno aztirtad, ha valtasz....

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#1687) Altair77 válasza Timer (#1685) üzenetére


Altair77
tag

Melyik bios verzió van felrakva ? Elég gány az összes ami most kinn van,nekem sem gömbölyű minden az x470-F Gamingel de jelenleg stabil a rendszer.PBO on DOCP-vel ramok 3400-on 1700as inf fabrick-al és nincs offset.1.45 volt körül eteti a lap ami mondjuk nem kevés de reddit posztban leírja az AMD-s szaki,hogy semmi gond a dologgal.
Nálam még annyi hiba volt,hogy rossz slotban voltak a ramok és 3000-en volt csak hajlandó elindulni de ez már az én személyes hülyeségem volt,néha nem árt belekukkantani a lap leírásba. :DDD

hokuszpk:Nálam semmi gond az AI Tunerrel bár tény,hogy csak a venti profilozásra használom.

Az idle feszültség miatt nem jó ha több monitorozó progi megy de külön megnéztem sem az Ai Tuner sem a CoreTemp nem okozza a problémát,mindkettő fut és simán beesik 1 volt alá az idle feszültség.

[ Szerkesztve ]

''Aki vadállatot csinál magából, megszabadul az emberi lét fájdalmától''. /Dr. Johnson/

(#1688) nyul105 válasza Timer (#1685) üzenetére


nyul105
senior tag

Mindent kipróbáltál, de az asus szoftvert végig ment. Szerintem próbáld ki offolva, a ventiprofilokat biosból vezérelve. Menjen csak a cpuz. Aida, hwinfo off.

(#1689) Timer válasza hokuszpk (#1686) üzenetére


Timer
veterán

Jajj, tényleg, Te voltál az, emlékeztem rá, hogy valakivel beszéltem, hogy vevő lesz erre a f*sra! ;) Végül azért nem kerestelek, mert nem lett eladó, nem lett volna pofám pénzt kérni érte. Inkább megörökölte a család a régi Intel E2180-as konfigom helyett, nekik nem számít a gyatra POST idő, bár teszem hozzá, ez az ASUS sem sokkal jobb, pedig az elején fürgébbnek tűnt határozottan. Mióta megkapta az összes merevlemezt, perifériát, és 3 darab monitort, ez is belassult. Pont ma röhögtem fel, hogy na bazze', jó csere volt... Mindeközben a céges 8700K POST ideje nagyjából 3 másodperc, 6-7 másodperc múlva már az asztalon vagy, de ez itt off.

Szóval, ugyanezek a memóriák voltak a gépben, és ott az XMP2-es profilt nem bírta 3000 Mhz-en a szett, XMP1 verzióval viszont jól hasított, igaz, csak 2800MHz-en, CL16 mellett. Itt nincs más profil, csak ez az egy (ezt mondjuk nem értem, hogyan lehet), 3000 Mhz CL15, de már szét teszteltem a memóriákat, órákat fut hiba nélkül, elengedtem ezt a vonalat. Igazából szépen beállt a kézi beállításokkal a rendszer, csak ez a ventilátor és pumpa elszállás érthetetlen számomra. Mondjuk, most már vagy két órája semmi nem jelentkezett, mert leszedtem a HWinfó-t (derengett, hogy az első Ryzen idejében sem volt vele minden oké). Alapesetben igazad van, az ASUS szoftvere lesz a következő, amit letakarítok, emlékszem, korábban az MSI-nél is volt valami gagyi, az is rettenet volt, és a Ryzen Masterrel sem voltam kibékülve, a korábbi topikban is sokat szívtak ezzel, pláne a Tomahawk tulajok. A CPU-Z ASUS kiadása fent van egyébként.

nyul105: köszi Neked is, az lesz a következő, ha ismét jelentkezik a hiba.

@Altair77: A legfrissebb BIOS volt fent tegnapig, most már van egy újabb az ASUS oldalán, de abban elvileg csak valami egérmozgási hibát javítottak, így nem rakom fel, mert amikor tegnap este megtettem, még ezekkel a beállításokkal sem bootoolt be a rendszer, gyakorlatilag csak akkor ment, ha mindent autón hagytam, akkor meg úgy elküldte automatán (!) a hőfokokat, hogy a boot után 75 fokba is belevert a processzor. Nem tudom, ez hogy a francban lehetséges, szerintem még durvábban rakja a feszültséget ez a verzió a proci alá, de arra meg pláne nincs szükségem.

" simán beesik 1 volt alá az idle feszültség." Azt hogy a francban csinálja? :) Nálam default beállítások mellett egyszer láttam 0.8-at, de dobta is a kékhalált másodpercre rá a rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#1690) Kinsiinoo válasza Albigator (#1673) üzenetére


Kinsiinoo
senior tag

Jó kérdés, hogy SC-nál miért megy az összes annyin, de amúgy csak az egyik van használatban ha nézed a HWINFO-t.

[ Szerkesztve ]

Samsung S23 Ultra 12/512

(#1691) Yany válasza Yany (#1621) üzenetére


Yany
addikt

SECTORnooB?

Építs kötélhidat  -  https://u3d.as/3078

(#1692) Altair77 válasza Timer (#1689) üzenetére


Altair77
tag

Amit esetleg érdemes megpróbálnod egy default bios beállítás csak DOCP és úgy megnézni.Ja akkor hagyd én is amúgy az új biost várom,elvileg az majd megoldja ezeket a gondokat...kíváncsi leszek.

''Aki vadállatot csinál magából, megszabadul az emberi lét fájdalmától''. /Dr. Johnson/

(#1693) zzola válasza Timer (#1685) üzenetére


zzola
félisten

A 4x8GB nem igazán szerencsés és a CL15 sem.
Írtad, hogy 2800-on CL16 jól futott, akkor miért nem úgy használod?

Gyanítom, ha 2x8 vagy 2X16 CL16 vagy CL14 lenne a modul, semmi gond nem lenne...

[ Szerkesztve ]

(#1694) Albigator válasza Kinsiinoo (#1690) üzenetére


Albigator
őstag

Igen láttam, h ott 95%os a kihasználtság. Először azt hittem h multis CB fut, majd észre vettem h csak egy kép kocka renderel.
Utána néztem csak h a többi mag "pihen" csak ezt ~4.3 GHz-en teszi. (Pedig még jól be is nyilaztad de azt vettem észre utoljára :) ) Elég fura.

[ Szerkesztve ]

(#1695) Feriboy2 válasza Timer (#1685) üzenetére


Feriboy2
aktív tag

ajánlom neked is egy korábbi hozzászólásom, hivatalos AMD választ fordítottam le, néhány dolgot tisztázni fog nálad (pl fesz, meg hőmérsélet ugrálás)
ahogy mások is irták, asus ai suitot azonnal törölni, szemét :) (pár hsz-el korábban írta valaki msi féle progi okozott olyat, hogy 3,6 ghz fölé nem ment a proci szóval az összes ilyen alaplapgyártó féle szoftver ganéj)

alulfeszelni meg nem érdemes (legalábbis egyenlőre), az olyat okoz hogy úgy tűnik, boostol rendesen a proci meg stabil a gép, de közben a teljesítmény visszaesik: videó link

(#1696) Kinsiinoo válasza Albigator (#1694) üzenetére


Kinsiinoo
senior tag

Egy kicsit még béta tesztelőt játszunk :))
Nem baj, jó ez, oda nem adnám már senkinek a 3700X-em :DDD

Samsung S23 Ultra 12/512

(#1697) Timer válasza Feriboy2 (#1695) üzenetére


Timer
veterán

Köszi, átolvasom! A teljesítményből csak annyit veszítettem, amennyit az órajel esés is indokol. Automatán 1530 körül kapott CB15-ben, így alulfeszelve 1462 pont. A 300 Mhz nagyjából indokolja a számokat, szerintem.

Zzola: azért próbálkozom ezzel, mert ezt ajánlotta fel a DOCP, eddig mindig XMP profil használtam minden gépemnél, és nem volt vele gond. Plusz, jó ég tudja hány óra memória teszt csak mutatott volna már valamit, ha itt a gond. Egyébként ismerősöm b360 prime lapjában ugyanilyen modulok már két éve futnak 3000CL15 mellett, szóval tudom, hogy előnyösebb a páros CL, de működhet ezek szerint a CL15 ia.

Altair77: megvolt, nem lett jobb! :)

[ Szerkesztve ]

(#1698) Albigator válasza Kinsiinoo (#1696) üzenetére


Albigator
őstag

De legalább így még nagyobb az újdonság öröme . :D

(#1697) Timer

CL15 nem annyira ajánlott a ryzen mellé. De úgy általában a páratlan időzítés sem. Legalábbis ez eddig így volt, a korábbi geneknél.

[ Szerkesztve ]

(#1699) Beast007 válasza Timer (#1697) üzenetére


Beast007
aktív tag

Szia!

Szintén ilyen lapom van + 3600 volt benne(kb. egy órával ezelőttig) legújabb biossal lehet csak használni.
Azt felejtsd el, hogy offseteled full auton fog csak menni jelenlegi biossal is.
Próbáld úgy , hogy 2x 8 GB ramot raksz bele és manuálisan állítod a ram MHzt és a feszt fixen, illetve az időzítést is állítsd be.
Ha 1,4 és 1,45 V között kap amikor mondjuk 4,1 - 4,2Ghz-re boostol az maradhat vissza fog venni 1,35 - 1,4V közé gamek alatt. (nálam is ez volt) csak tudd hűteni.
Minden szoftveres tuning progit mellőz majd ha lesz jobb bios lehet használni.
Annyi még, hogy chipset drivert töltsd le a legújabbat amd oldaláról ha ez megvan energiagazdálgodásnál ryzen balanced-re tedd és állítsd a proci használatot min. 85%-ra.
Én így futtattam a teszteket ma fejeztem be végig stabil volt de nem mindenhol tartotta a 4,2Ghz-t. Viszont ilyen bios-al lehetetlen a manual tuning és ebben az állapotvan szinte semmi előnye nem volt az általam tesztelt játékok alatt a 2600-hoz képest. AC, FC min. fpsekben jobb lett de nem egetverő a különbség. Persze úgy lett volna az igazi ha fix 4,1 - 4,2-n megy a 3600 is de ki tudja mikor lehet ezt elérni ha az asus-on múlik...

[ Szerkesztve ]

(#1700) CPT.Pirk válasza Albigator (#1698) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az AMD diájában a legalacsonyabb késleltetést pont páratlan, 17-es CL értéknél produkálta a Zen2. Szóval ez kb. tök mindegy. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.