Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#91201) ubyegon2 válasza tordaitibi (#91200) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

a hatvanat taposom, nem őskövület vagyok hanem a naprendszer kialakulásakor ittfelejtett évmilliós lelet :K

Atyaég...én meg azt hittem, én vagyok itt a korelnök! No mindegy, nem sokkal vezetsz ám... ;]
Egyébként én már 40-nél is el voltam keskenyedve, 50-nél meg... :N Viszont neked az Ubid is matujalem, én meg azért legalább a Mint-et fiatalon tartom. Túl alacsony egyébként nem lehet a Linuxosok átlagéletkora, már csak abból is gondolhatnám, mert melóhelyen fiatalok vannak 98%-ban és jó részük csak nézett rám, mikor PC, notebook szóba került...érted! Nem a Linux vagy a különféle SSD-k, hanem olyan, mint számítógép...az nekik már oldschool teljesen. :D

(#91202) ubyegon2 válasza Bici (#91199) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes felvetés ez, egy partición több OS...szerintem nem működik így, de amúgy mi lenne ennek a célja egyáltalán? Ha csak nem beszorítod magad a legacy/MBR max 4 fizikai particiójába
!?

(#91203) I02S3F

Nem tudom, de szerintem Bici azt ismeri, itt fizikai particiókra gondolhat inkább. Ott meg nem megy ez, legalábbis az általam ismert particionáló módszerrel biztosan nem.

[ Szerkesztve ]

(#91203) I02S3F válasza ubyegon2 (#91202) üzenetére


I02S3F
őstag

vm nem jó?

(#91204) Bici válasza ubyegon2 (#91202) üzenetére


Bici
félisten

Igazából annyi, hogy egyrészt érdekesség, másrészt egy kis SSD van a mostani laptopomban, amin lazán elférne a több OS, de ha külön partíción vannak, akkor mindegyiknek kell külön szabad hely a frissítéseknek, és így elég passzentos lenne a végére.
Viszont, ha különösebb gond nélkül megoldható lenne az azonos partíciós install, akkor nem kellene bővítenem. :U

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#91205) ubyegon2 válasza Bici (#91204) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de ha külön partíción vannak, akkor mindegyiknek kell külön szabad hely a frissítéseknek, és így elég passzentos lenne a végére.

Gondolod így megoldható lenne egyetlen frissítéssel az összes disztró upgrade-je? Ha elméletileg lehetne így, akkor annyira azonos lenne a disztrók alaprendszere és csomagjai, hogy kb klónok lennének, de akkor meg minek több? Egyébként egy adott frissítés nem használ el sok helyet, hiába tölt le akár 800megát is, kiírja a frissítés végén a terminal, nem szoktad nézni?

De gyanús, hogy adott fs-en több bootfájlok megférjenek partición belül...

Szerintem marad a bővítés. :K

Ezek se nagyon említenek ilyesmit, márpedig a particionálás témánál lenne célszerű keresni...

How to Create Disk Partitions using cfdisk

Understanding linux parted utility

Understanding linux fdisk utility

De lehet nem ilyen kezdőszintű leírásokat, appokat kéne keresni...

[ Szerkesztve ]

(#91206) Bici válasza ubyegon2 (#91205) üzenetére


Bici
félisten

"Gondolod így megoldható lenne egyetlen frissítéssel az összes disztró upgrade-je?"

Nem erre gondoltam, hanem arra, hogy ne 4x15GB legyen a szabad lemezterület, hanem 1x60GB. :K

De akkor marad az, hogy leszedem a windows-t, ami úgyis csak arra volt, hogy ha valakinek kell kiírni win iso-t, akkor tudjak segíteni. Ennek ezek szerint most vége. ;]

Kössz az infókat! :R

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#91207) ubyegon2 válasza Bici (#91206) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Örülök, ha legalább addig eljutottunk, hogy megtisztítod azt a kis meghajtót a Wintől! ;]

ne 4x15GB legyen a szabad lemezterület, hanem 1x60GB.

De azt ugye tudjuk, hogy max téged zavar, hogy a 60giga négyfelé van osztva, az SSD vezérlőjét nem nagyon érdekli, nem is lát particiókat, csak szabad helyet és ezekkel egyben tud garázdálkodni. :K

Sose csináltam még, ezért kérdezem, a Windows iso-t nem lehet amúgy Linuxos pendrive-író appokkal kiírni? Minap épp kellett volna pár percre egy Win, megállapítani egy küldő NVMe SSD ház smartképességét, a Win7-re már kiírta, hogy ezen nem fut...a nevét most meg ne, mondom. Nyilván azóta okafogyott a dolog, a WIn7-et frissíteni meg már nem is lehet talán.

(#91208) csixy válasza CPT.Pirk (#91195) üzenetére


csixy
addikt

Így van!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91209) csixy válasza tordaitibi (#91200) üzenetére


csixy
addikt

Azt te csak hiszed!
Én már 5 nyugdíjat kaptam júnis 1. óta. ... Dolgozom tovább.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91210) csixy válasza Bici (#91199) üzenetére


csixy
addikt

bogarat tettél a fejembe

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91211) Bici válasza ubyegon2 (#91207) üzenetére


Bici
félisten

Nem tudom, hogy lehet-e, régebben próbáltam, akkot nem jött össze.
Ezért maradt fent egy win. De már annyira nem is érdekes számomra. :)

Nem az SSD miatt akartam, hanem mert nem egyforma ütemben fog hízni a több OS. Meg ha néha kellene egy nagyobb terület, pl. egy letöltött sorozatnak, ami nincs fent streamingen, akkor is jobb, ha egyben van a szabad hely.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#91212) csixy válasza Bici (#91211) üzenetére


csixy
addikt

"mert nem egyforma ütemben fog hízni a több OS."
Ez qrva nagy szikra, ami kipattant a fejedből. Ha beválik, nem kell előre tervezni, mert bármikor lehet nyitni egy újabb mappát egy újabb OS-nak. .... mekktrooooóbállllllommmm!
Az biztos, hogy több debian alapú telepített osból készített live linux konzervvel menni fog a társbérlet.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91213) ubyegon2 válasza Bici (#91211) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Meg ha néha kellene egy nagyobb terület, pl. egy letöltött sorozatnak, ami nincs fent streamingen, akkor is jobb, ha egyben van a szabad hely.

OK, de ezt már nem egy 60GB SSD-n valósítjuk meg, én azt hittem ez valami kísérleti dolog lenne... :Y

(#91212) csixy

Majdnem meg is említettelek, hogy neked vannak ilyen elvetemült ötleteid...de ugye azt most megpróbálni igen erős anakronizmus lenne, lévén majd akkora RAM-ban futtatod a disztókat, mint itt esetünkben a meghajtó mérete. Ezt azért ne feledjük! ;)

[ Szerkesztve ]

(#91214) growler válasza Bici (#91199) üzenetére


growler
őstag

Csak agymenes!! :)

Nem kulon root mappakban, hanem egy nagyobb kiterjesztett particion belul levo logikai particiokra?
Es legacy telepites eseten a gub-ok kerulhetnenek particiokra.
grub2 telepítése partícióra: (pelda)

sudo chattr -i /boot/grub/i386-pc/core.img
sudo grub-install --target=i386-pc --debug --force /dev/sdb3
sudo chattr +i /boot/grub/i386-pc/core.img

https://github.com/alberthdev/alberthdev-misc/wiki/Installing-GRUB2-to-a-Partition

[ Szerkesztve ]

(#91215) BlackV


BlackV
senior tag

Linux Mint, gyenge wifi jel erősség. Ugyanaz a tp-link usb stick winen és endeauovaouarosOS-en is kb maxon a wifi jel (relatív), de Mint-en valamiért 30%-on.

Megnéztem iwconfig abszolút értelemben is gyenge jelet jelez, -88dBm

Otthon wifi mesh hálózat 2 extender. Először arra gyanakodtam, hogy valamiért a lakás végében a gyengébbik mesh pontra csatlakozik, de nem. Megnéztem nmcli device wifi list kimenet szerint az erősebbikre vagyok csatlakozva.

Bármi ötlet? Szar a wifi stick drivere? Amúgy van hozzá telepítő CD-m(!), igen CD, lehet röhögni és le is tudom játszani. :DDD Még linux driver is van hozzá de fogalmam sincs azt hogyan kell telepíteni. :)

(#91216) moha21 válasza moleculez (#91151) üzenetére


moha21
addikt

hali jó az avatarod! :>

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#91217) ubyegon2 válasza BlackV (#91215) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rendszerbeállítások / Illesztőprogram kezelő-t nézd meg, ha ott nincs wifi driver, akkor elméletileg
r8169-dkms csomag lenne jó, ezt rakd fel, ha nincs fenn. Ha fenn van, akkor mégsem jó, keresgélni kéne, de mivel az EndevaúrOS-en jó a driver, megnézed ott, mi a neve és itt keresel egy azonos nevűt. :)

No ez eddig jó volt, csak nem a wifi driverről szólt...mindegy, nézd meg akkor ezt.

[ Szerkesztve ]

(#91218) moleculez válasza moha21 (#91216) üzenetére


moleculez
veterán

köszi! :K Neked is! :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#91219) BlackV válasza ubyegon2 (#91217) üzenetére


BlackV
senior tag

Na most kezd tele lenni a tököm. Eos-on és Minten is ugyanazt a a drivert mutatja a kimenet. Ugyanúgy halvány a wifi, speedtest.net mindkét linux rendszeren 50-80 mbit, win10 140mbit. Tényleg, ennyire ne legyen már niche egy usb-s wifi stick a linuxnak, amit a media marktba-n vettem ~2 éve. [link] Van hozzá valami install guide linuxra, de agybaj. Nincs is olyan filenév a mappában amit magyaráznak a PDF-ben. Ilyen unalmas baromságokhoz, hogy wifi stick-kel küzdeni nekem nincs idegzetem. :)

(#91220) BlackV


BlackV
senior tag

Közben már winen se stabil a jelerősség, lehet halódik a cucc, akkor sztornó.

(#91221) csixy válasza Bici (#91199) üzenetére


csixy
addikt

Ubuntuval nem tudom, de debian alapúval megcsináltam a Tomas Mateicek féle [Linux Live Kit] segítségével. Azért csak debiannal, mert a távolabbi leszármazottakkal nem működik az egérkurzor, csak egy függőleges vonal mentén mozog. Kell, hozzá egy telepített linux, ennek a grub menüjével fogjuk tudni bebootolni a többi live linuxot, amiket egy külön Ext4-es partíción helyezünk el a saját mappáikban. A készítés módja a következő: Telepítek valahová egy debian linuxot. Legyen telepítve a genisoimage és a zip, bár ezekre mégsem lesz szükség, de enélkül nem indul el a buildelési folyamat.Letöltöm a Linux Live Kit legutolsó stabil verzióját , kicsomagolom. A mappájában a config fájlban a LIVEKITNAME="linux" sorban a linux stringet egyedire változtatom, pl debian1 . A liknuxomból a felesleges adatokat törlöm pl a böngésző előzményeket luxálom. A linux live kitet mappástól a /tmp -be átrakom. Sudo su. Belépek a kit mappájába és elindítom a ./build scriptet. Buildel. Lesz egy linuxdata mappa. Ebből a mappából az esetünkben a debian1 mappát amiben 3 mappa van (a boot, changes és a modules) a korábban említett Ext4-es partícióba másolom. A debian1/boot mappából mindent törlök, csak az initrfs.img és a vmlinuz maradjon benne. A korábban említett Ext4-es partíció UUID-jének ismeretében a rendes telepítésű vezérlő linux /etc/grub.d/40_custom fájlját valahogy így kell editálni:
#!/bin/sh
exec tail -n +3 $0
# This file provides an easy way to add custom menu entries.  Simply type the
# menu entries you want to add after this comment.  Be careful not to change
# the 'exec tail' line above.
    
    menuentry "xOS_LMDE6perch" {
        search --no-floppy --fs-uuid --set=root 4af6fad9-317c-4751-804b-761c2ffef22f
        linux /lmde6/boot/vmlinuz root=UUID=4af6fad9-317c-4751-804b-761c2ffef22f vga=769 load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 apparmor=0 perch,automount
        initrd /lmde6/boot/initrfs.img
    }
    
    menuentry "spiral_mate_perch" {
        search --no-floppy --fs-uuid --set=root 4af6fad9-317c-4751-804b-761c2ffef22f
        linux /spiral_mate/boot/vmlinuz root=UUID=4af6fad9-317c-4751-804b-761c2ffef22f vga=769 load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 apparmor=0 perch,automount
        initrd /spiral_mate/boot/initrfs.img
    }    

Ezután már a vezérlő linuxban csak egy sudo update-grub rikkantás kell és készen vagyunk. A telepített linuxokból készített live-linuxok persistens módban működnek és az Ext4 fájlrendszer miatt el sem romlanak. Újabb kernel esetén viszont a kernelváltás sajnos nem fog megtörténni , gondolom, hogy ugyanezt egy usb-s NVME SSD-re megcsinált Ventoy-jal is el lehet követni.
Pár illusztráció:

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91222) ubyegon2 válasza BlackV (#91220) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát igen, ebbe a Windowsos sztereotípiába sokan belecsúsznak, ha Windowson valami nem jól működik, szar a hardver, ha Linuxon valami nem jól működik, szar a Linux! :K Mondjuk pont a wifi dongle egy olyan kivétel, amivel tényleg lehet szívni Linux alatt, szóval szerencséd, hogy újra lecsekkoltad Win alatt is. :K Ez az eszköz akkor repüljpáva....

Ezek közül vadásszál, ha kell új:

Top 10 Linux Compatible Wireless Network Adapters

13 Wireless USB Network Adapters Linux in 2023

Amazon

Amelyik legalább kettőben szerepel, az tuti jó lesz. Ezt a drivert se ártana elmentened, hátha jól jön még...

morrownr /USB-WiFi

(#91221) csixy

Drága lecsó.... :D Ez elég kegyetlenül hangzik!

[ Szerkesztve ]

(#91223) tordaitibi válasza csixy (#91221) üzenetére


tordaitibi
veterán

Mazochizmus jelentése: (Wikpedia, Idegen szavak gyűjteménye):

"egyfajta szexuális eltévelyedés, melyben a nemi izgalom akkor fokozódik, ha valaki fájdalmat okoz vagy megalázza az érintett személyt"

"Amikor bizonyos fájdalmak szexuális jellegű izgalmat és testi vagy lelki kielégülést okoznak."

Őszintén, a mutatvány közben hányszor mentél el? :) :B

Bár.. a Ventoy projektem közbe én is észrevettem hogy többször nedves lett a bugyim :D Aztán kiderült hogy szimpla inkontinencia.

Gratula a projekthez!

(#91224) csixy válasza tordaitibi (#91223) üzenetére


csixy
addikt

Köszönöm szépen az elismerő becsmérléseket, Ubi Neked is! Valóban picit perverz, de adott célra megvalósítható és pompásan működik. Az elkészítése kicsit munkás, de minden linux tudás nélkül józan paraszti ésszel átlátható. ... És konkrét válasz egy konkrét kérdésre. :DDD

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91225) csixy válasza tordaitibi (#91223) üzenetére


csixy
addikt

Ezek a live linuxok valóban élő telepített linuxok konkrét user és konkrét jelszó használatával és meglehetősen végtelen további életlehetőséggel és bővíthetőséggel.
#91223 tordaitibi :
az inkontinencia még mindig jobb mint az impotencia ;]

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91226) I02S3F válasza csixy (#91225) üzenetére


I02S3F
őstag

vagy az inkompetencia:DD

(#91227) májkimiki válasza tordaitibi (#91223) üzenetére


májkimiki
őstag

Szentül meg voltam győződve, hogy gatyát viselsz! :DD :P

(#91228) tordaitibi válasza májkimiki (#91227) üzenetére


tordaitibi
veterán

Általában igen, de amikor fokozott izgalmi állapotba kerülök pl. grub vagy fstab mókolás közben, az asszony bugyiját veszem fel, abba jobban el lehet helyezni a szárnyasbetétet :B :)

(#91229) csixy válasza tordaitibi (#91228) üzenetére


csixy
addikt

Mármost a két legújabb slax 64bitest is elhelyeztem a galambdúcban

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91230) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Nyuggerszekció jól szétoffolja a topikot! :DDD Nem lennék itt Topikgizda... :N

Inkább vállalnátok Tg funkciót a Linux Mint topikban, ahogy nézem, annyira elárvult, hogy legfrissebb infó az Összefoglalóban, hogy megjelent a Linux Mint 18. :Y Én bejelentkeztem oda még 1x, de azt mondták nagybetűsök, hogy sajnos a többi Tg nem nézné jó szemmel... az egykor virágzó jó kis topik meg enyészik! :O

(#91227) májkimiki

Mondjuk úgy, nem ő viseli a nadrágot! Ez ebben a korban már simán megvan! ;]

Ja és az Ubuntu topik dettó! ;) Vagy legalább az a három EndevaúrOS fan csináljon egy nagyon segítőkész topikot! :)

[ Szerkesztve ]

(#91231) Rowon válasza ubyegon2 (#91230) üzenetére


Rowon
veterán

Jelentkezz megint modkeresben... Hátha azóta már más szelek fújnak, meg Te is megértél a feladathoz. :)

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91232) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

Nem mennétek át a Linux felhasználók OFF topikja-ba?!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#91233) ubyegon2 válasza Rowon (#91231) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kizárt, hogy mindenki kihalt onnan, akik anno rühelltek! Nagybetűsök most sem szeretnek, bár mostanában nem kapok bant... ;]

Köszönjük jelentkezésedet, de a múltbeli összezördülésed a moderációval és topikgazdákkal visszatetszést keltene, amit jelen esetben nem szeretnénk. 2020. április....

(#91234) cigam válasza ubyegon2 (#91233) üzenetére


cigam
félisten
LOGOUT blog

Nem csak a nagybetűsök!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#91235) K0zm0 válasza ubyegon2 (#91233) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Hát nálad nagyobb bicskanyitogatót a Linuxos topikokban nem ismerek! ;] :P

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#91236) ubyegon2 válasza cigam (#91234) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Persze, tudom, de ez éppen itt indiferens. Egyébként beszólsz mindenkinek, hogy ne itt offoljon és utána pofátlanul ideoffolsz? :K Jó lennél akár te is nagybetűsnek. No gondolom kapom is a bant nemsoká, valahogy mindig feljelentődök ilyenkor...

(#91235) K0zm0

Óóó...ez most szívenütött nagyon. :O Néha fel kell rázni a punnyadó állapotban leledző népeket, ez amúgy teljesen tudományosan ment nálam. :P (nem Linuxos topikokban is remekeltem már...)

[ Szerkesztve ]

(#91237) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

A következő OFF-nál kitrölöm az előző 10-et. :B

ON: hamarosan engedélyezik a Wayland backend-et a Firefoxban. https://www.phoronix.com/news/Firefox-Wayland-Possibly-Soon

ON2: hivatalos MS leírás arról, hogyan telepíts Linuxot! o.O
https://learn.microsoft.com/en-us/linux/install

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91238) csixy válasza csixy (#91229) üzenetére


csixy
addikt

Csak az egyik slaxot tudom a galambdúcba tenni, mert egyforma a mappanevük, és azt nem tudom megváltoztatni, mert akkor eltéved a bootja. Emiatt a másikat belekakukktojásozom egy másik partícióba a rendes telepített LMDE6 linux gyökerébe .

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91239) Rowon válasza CPT.Pirk (#91237) üzenetére


Rowon
veterán

"ON2: hivatalos MS leírás arról, hogyan telepíts Linuxot! o.O"

Wat???? Nem értem. Azt akarják kitalálni, hogy inkább Windows VM-ként használd a Linuxot, mintsem különálló oprendszerként???

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91240) CPT.Pirk válasza Rowon (#91239) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, ott az Azure-t promotálják céges környezetben történő használatra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91241) K0zm0 válasza ubyegon2 (#91236) üzenetére


K0zm0
aktív tag

Aha, aztán megint megrázod a banánfát és akkor ki fogja itt művelni a népeket? :DDD

@CPT.Pirk

Utolsó OFF ígérem! :U

[ Szerkesztve ]

"A valóság az, ami akkor sem tűnik el, ha már nem hiszünk benne." - PKD \\\ CTRL+ALT+BAKANCSTALP ///

(#91242) ubyegon2 válasza K0zm0 (#91241) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aha, aztán megint megrázod a banánfát és akkor ki fogja itt művelni a népeket?

Ebbű baj lesz more! :D -10 off Nemsoká vége a nagy szabadéletemnek, jön a robotmeló újra!

De hogy ON2 is legyek, bár szerintem az is elég off, hogy a Windows milyen trükkös dolgokat talál ki...Kapitány linkjében ott van, hogy válaszd ki a disztrót...és Ubuntu, Debian, Kali a sor...ebből valamennyire az Ubuntu lehetne célcsoportos, Debian még mindig nem Win utáni ketdőbarát disztró, a Kali meg kifejezetten egy csapda. :K Érdekes, hogy ami Windows utáni áttéréshez valóban alkalmas, az nem szerepel a kiválasztandók között, nem írom le, mindenki tudja melyik disztró az. :K

Hogy micsoda? A Microsoft segít, hogy megszabadulj a Windowstól

Aztán ez az írás is tagalja valahogy a témát, de totál idióta felkezdéssel...

A Linux legnagyobb hátránya, hogy nem igazán "plug & play" rendszer, hozzáértés hiányában még az egyszerűbb műveletek végrehajtásánál is komoly fejfájást okozhat a Windowshoz vagy macOS-hez szokott átlagos felhasználók számára.

Ma már egy fullos desktop disztrót felraksz és használod, mi ez, hogy nem "plug & play" rendszer? :F Ez se látott még Linuxot, max 10-15 éve...

Nekem féléve a W11 nagyobb fejtörést okozott, amikor először bekapcsoltam a Dell Latitude 7400 2in1 gépet és elkezdte felrakni magát a win, aztán be is halt valami biztonsági bizbaszt hiányolva...csak ültem és pislogtam. Nesze neked "plug & play" rendszer, apádanyád, az a plugandplay! :D

[ Jelentem, feljelentem! :-) ]

[ Szerkesztve ]

(#91249) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hamarosan kivezetik az X11 támogatást a Gnome-ból. Meg a Fedorából is. https://www.youtube.com/watch?v=_gjVRwN98ww

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91250) -Skylake- válasza ubyegon2 (#91242) üzenetére


-Skylake-
addikt

"Ma már egy fullos desktop disztrót felraksz és használod, mi ez, hogy nem "plug & play" rendszer? :F Ez se látott még Linuxot, max 10-15 éve..."

atfogalmazom neked, bar gondolom direkt nem akarod erteni:

ha egy rendszen BARMIKOR, BARMIERT szukseg van arra, hogy elo kelljen venned egy terminalt (marpedig linuxon erre kimondottan gyakran szukseg van) a mindennapokban (ergo a user megveszi-hazaviszi-facebook/youtube/excel) , az nem felhasznalobarat. mert a felhasznalok ezt nem csinaljak. ezt egy win tudja, egy mac tudja, egy linux meg nem. nem azt mondom, hogy nem kellhet winen egy cmd vagy linuxon egy terminal, hanem azt, hogy parom 10 eve elvan macen itthon / winen munkaba ugy, hogy eletebe soha nem latott meg terminalt azon kivul amit en mutattam neki just for fun. linuxon ilyen nincsen, mert nincsen. sose volt, sose lesz, mert nem errol szol az a rendszer.

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.