Hirdetés

2024. május 22., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#91451) Rowon válasza I02S3F (#91448) üzenetére


Rowon
veterán

Ennek örülök, akkor viszont azóta már sok dolgot javíthattak.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91452) berusbacsi válasza CPT.Pirk (#91450) üzenetére


berusbacsi
junior tag

Ezt az ASUS nevében kikérem magamnak, az AREZ STRIX-nek nincs hangja! :D ;)

Berus [Fedora 40]

(#91453) ubyegon2 válasza berusbacsi (#91443) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem rossz az irány, de még fejlődnöd kell! :D

Nem lenne rossz, no de visszafelé? Ezekhez a pálcikaWM-ekhez se értek, ami a képeden van. ;]

Kíváncsi voltam, mennyire egyszerű Cinnamonra plasma-t rakni, anno sokkal nehezebben ment, de most meg inkább a Mint lett KDE-plasma DE-s, pár éve meg only Plasma-t tudtam Cinnamonra forrasztani, az úgy jobban tetszett. Mindegy, aki KDE-t akar Mint-tel, simán és gond nélkül megteheti. :K

(#91454) kefe13


kefe13
tag

Sziasztok.
elementaryos-7.1-stable.20230926rc -t szeretnék telepíteni win11 mellé, külön sata ssd re.
Live sem indul, pendrive rufussal lett írva. Live indításnál az alábbi bajokba ütközik, 3 perc után is minha meg lenne fagyva :( Valami tanács hogy én csinálok valami hülyén vagy kell mókolni valamit? BIOS friss, alapon van, csak xmp van engedélyezve. / Gépem : Lap: Gigabyte B560M H (rev. 1.x), CPU: 10400, VGA: RTX 3050, RAM: fury 16 GB, SSDk : nvme 980 500 GB, mx500 1 TB, 870 EVO 500GB, és amire telepíteni szeretném egy 120 as A400/

[ Szerkesztve ]

(#91455) Rowon válasza tordaitibi (#91449) üzenetére


Rowon
veterán

Ja soc, én dedikált videókártyára gondoltam. Én ott hallottam, hogy gond van Intel területen, de azóta már jöhetett ki újabb, jobb driver.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91456) csixy válasza kefe13 (#91454) üzenetére


csixy
addikt

Mi a vasad?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91457) kefe13 válasza csixy (#91456) üzenetére


kefe13
tag

Gépem : Lap: Gigabyte B560M H (rev. 1.x), CPU: 10400, VGA: RTX 3050, RAM: fury 16 GB, SSDk : nvme 980 500 GB, mx500 1 TB, 870 EVO 500GB, és amire telepíteni szeretném egy 120 as A400

(#91458) CPT.Pirk válasza kefe13 (#91457) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az első gond, hogy az SGX le van tiltva a bioszban. Ha van ilyened, akkor kapcsold be:

Intel Software Guard Extension (SGX)
infók: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91459) kefe13 válasza CPT.Pirk (#91458) üzenetére


kefe13
tag

megvolt, nincs ilyen :S
LinuxMint ek nem csinálják, ubuntuk csinálják :(
DE a liknedben látok valamit (L1TF) köszi nézem :)

[ Szerkesztve ]

(#91460) CPT.Pirk válasza kefe13 (#91459) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jobban is jársz a Mint-tel, mint a másik kettővel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91461) kefe13 válasza CPT.Pirk (#91458) üzenetére


kefe13
tag

tévedtem, nincs l1tf, továbbra is fenn áll a probléma

(#91462) kefe13 válasza CPT.Pirk (#91460) üzenetére


kefe13
tag

hát az lenne a lényeg hogy ne kelljen mókolni vele hanem az a felület legyen amit megkívánt júzer .. :S

(#91463) kefe13 válasza CPT.Pirk (#91460) üzenetére


kefe13
tag

de megnézem a linuxmint-21.2-cinnamon-64bit.iso t az indul e most

(#91464) kefe13 válasza CPT.Pirk (#91460) üzenetére


kefe13
tag

linuxmint-21.2-cinnamon-64bit.iso
sem különb, nem indul :(
esetleg lehet pendrive vagy usb cstlakotás hiba én már mindent el tudok képzelni ..
mi a rák lehet nem tom

[ Szerkesztve ]

(#91465) kefe13 válasza kefe13 (#91464) üzenetére


kefe13
tag

linuxmint-21.2-cinnamon-64bit gond nélkül felment egy régi usb2 es pendrávról, a franc sem éri ezt már..

(#91466) csixy válasza berusbacsi (#91443) üzenetére


csixy
addikt

Az ősidőkben nagyon szerettem ezt a dizájnt. Érdekes, a plazmát meg kerülöm.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91467) moleculez


moleculez
veterán

Amúgy gyári NV driver szempontjából van különbség az egyes disztrók közt, vagy mindegyiken copás csak máshogy? Azért kérdem mert tervezek építeni és dualboot lenne. Namost az NV driver fontos lenne mert Linuxon menne a ML meg AI dev móka, és nekik van CUDA support ami kihajcsa’ a vasat. Legalábbis Win alatt. (ezért ML körökben NV-t használják inkább)

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#91468) berusbacsi válasza csixy (#91466) üzenetére


berusbacsi
junior tag

Egy hívő! :R
1- ezen nőttem fel;
2- az újkori cuccokkal mindig akad vmi nyűgöm, ezzel (virtuálisan lekopogom) nincs;
3- ha a menő hakkeros háttérképedbe elrejtesz egy müxő Conkyt, az meg maga a Linux MasterExpertKing érzés! :DDD

Berus [Fedora 40]

(#91469) Rowon válasza csixy (#91466) üzenetére


Rowon
veterán

A Debian 6 XFCE-vel nekem ezért tetszik, olyan retró hangulatot idéz.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91470) cigam


cigam
félisten
LOGOUT blog

A lenti képen látható egy fura jelenség. SSH-val bejelentkezek egy Raspbery-re, és ott elindítok egy programot & jellel a végén, vagyis a háttérben kezdem el futtatni. Ő szépen elindul, és elkezdi kiírkálni az adatait. Eddig ugye semmi különös, de a fotón is megjelölt részen látható, hogy megszakad az SSH kapcsolat. Ha megszűnik a kapcsolat a Pi-vel, akkor hogyan folytatja a terminál ablakba való írogatást?!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#91471) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem új, de tavaly óta létezik Nvidia zárt driverhez VAAPI híd, így Firefox és társai az nVidia kártyákat is tudják használni hardveres video lejátszáshoz. https://www.phoronix.com/news/NVIDIA-VAAPI-Driver-0.0.11

A git repó tulajdonosa "elFarto" :D

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91472) danih


danih
addikt

Sziasztok!
Én a Linux Mint-tel szeretnék első körben ismerkedni, de úgy, hogy egyelőre nem akarok adni neki az egyetlen vinyómon partíciót, hanem külső USB eszközre szeretném feltenni.
Ezt meg is csináltam, live-ból ment az install USB-re, bootloadernek is az USB eszközt adtam meg. BIOS-ban az USB van prio boot-on - de a végeredmény mindig az, hogy a windows-ba boot-ol, mintha nem látná az USB-t. Mi van elrontva?

(#91473) sh4d0w válasza danih (#91472) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Secure boot?

https://www.coreinfinity.tech

(#91474) danih válasza sh4d0w (#91473) üzenetére


danih
addikt

Nem, minden security-vel összegfüggő dolgot kikapcsoltam BIOS-ban...

(#91475) CPT.Pirk válasza danih (#91474) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt mbr vagy uefi módban próbálod? Annak megfelelően kell bootolni a telepítőt is a bioszban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91476) csabi98


csabi98
tag

Üdv mindenkinek még viszonylag új vagyok a Linux világában és ebben a topikban is,de már ezt a rendszert is használom és sokmindent tudok róla!
Egy dologra viszont nem tudok rájönni ezért fordulok hozzátok a segítségért!
A legújabb Linux Mint Cinnamoon fut a gépemen és minden tökéletes és elégedett is vagyok vele,1 dolgot kivéve!
A Szoftverkezelőből sikeresen feltelepítettem a Google Chrome-ot,viszont mikor bekapcsolom a gépet és elsőnek nyitom meg a Chrome-ot akkor mindíg kéri a rendszergazdai jelszót! Ezt ki tudom valahogy kapcsolni,hogy ne kérje a megnyitásnál vagy ez ilyen és hozzá kell hogy szokjak? (Windowsról váltottam,ott nem volt ilyen,úgyhogy picit fura.)
Köszönöm előre is a segítséget! :)

(#91477) Rowon válasza csabi98 (#91476) üzenetére


Rowon
veterán

Nekem az egyik gépemen Mint van és a Firefox nem kéri a root jelszót. Nem valami keyring problémája van neki?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91478) Rowon válasza csabi98 (#91476) üzenetére


Rowon
veterán

Nézd csak meg ezt, mindenesetre nekem furcsa, hogy ilyennel kell szöszölni...



Forrás: [link]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91479) ubyegon2 válasza Rowon (#91478) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A linkelt megoldás kitörli ugyan a kulcsfájlokat, de minimum reboot után újra fel fog jönni a Chrome-nál jelszókérő ablak. Ezt a seahorse csináljam ez egy GnuPG frontend, le kell szedni a csomagot és megszűnik a bosszantó gond. (egyébként ha töröljük a kulcsfájlokat, és a jelszóbekérő ablakban 3x a Mégse gombra kattintunk, simán indul a Chrome)

szóval viszlát seahorse! :K

[ Szerkesztve ]

(#91480) Rowon válasza ubyegon2 (#91479) üzenetére


Rowon
veterán

:R

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91481) I02S3F válasza ubyegon2 (#91479) üzenetére


I02S3F
őstag

vagy jelszót változtat a fórumtárs és új jelszónak nem ír be semmit, rákattint az okra 2x-3x és kész! Többet nem jön elő.

szerk.: Fedorával volt egy kalandom. Stabil. Frissebb csomagok, mint 'buntu lts-en, de igaza volt annak, aki azt mondta, hogy minden disztró ugyanazt rejti, csak az Ubuntu-n kicsit régiek a csomagok

[ Szerkesztve ]

(#91482) ubyegon2 válasza I02S3F (#91481) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

vagy jelszót változtat a fórumtárs és új jelszónak nem ír be semmit, rákattint az okra 2x-3x és kész! Többet nem jön elő.

Nálam úgy se jött elő többet, hogy elsőre beírtam a jelszót, azt eltárolta és utána működött, de sajnos ez régóta igen rapszódikusan működik és mivel csak kipróbáltam valamit a Chrome-on, nem nagyon foglalkoztatott a dolog, de most próbálgattam és most reboot után kért megint jelszót(gondolom piszkáltam a Jelszókezelőt, azért...), így maradt a sudo apt remove seahorse

Egyébként mióta Linux Mint-et használok, egyedül a Chrome-nál volt ez a jelszókérős dolog...

[ Szerkesztve ]

(#91483) Rowon válasza ubyegon2 (#91482) üzenetére


Rowon
veterán

Kíváncsiságból ránéztem, hogy mi ez a seahorse... szóval ez valami fícsör, úgy látom valamilyen biztonsági célt ellátó csomag: [link] Értem már, hogy miért kéri a jelszót.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91484) ubyegon2 válasza Rowon (#91483) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem nem, az csak egy GUI frontend, ha leszeded a seahorse csomagot, a GnuPG érintetlen marad, no az a biztonsági csomag. Viszont az általad linkelt megoldás nem csak a Gnome keyring fájlokat törli, hanem más kulcsfájlokat is, ami nem biztos, hogy éppen kívánatos!

(#91485) tordaitibi válasza csabi98 (#91476) üzenetére


tordaitibi
veterán

Gyanítom autologinod van.
Ne csodálkozz akkor a jelenségen, mivel a böngésződbe vannak tárolva a weboldal és egyéb belépési jelszavaid, 1x valahogy autentikálni kell hogy nem más hanem te vagy a gép előtt.

KDE vonalon a KDE Wallet kikapcsolása a megoldás de normális böngésző kér ilyenkor admin jelszót ha pl. a mentett jelszavakat akarod megtekinteni.
a cinna és Xfce vonalat nem ismerem de a Seahorse az valami kulcstartó ha nem tévedek és pont ezekért felelős.
Halvány emlékeimbe a démonját lehet tiltani...? fene se emlékszik már.

(#91486) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#91485) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Évekkel ezelőtt láttam utoljára a KWallet-et, KDE-n egy ideje már nincs ez a vacakolás.

De Minten Firefox sem kér jelszót semmihez.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#91487) Rowon válasza ubyegon2 (#91484) üzenetére


Rowon
veterán

Ajjaj, akkor felejtős az, amit linkeltem... :( Sajnálom!

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91488) ubyegon2 válasza Rowon (#91487) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem vészes, mivel csak a .local-ra korlátozódik, más felvett csomagtárolók Gpg kulcsait nem törli a parancs, kipróbáltam és ezek maradtak:

(#91485) tordaitibi

Ne csodálkozz akkor a jelenségen, mivel a böngésződbe vannak tárolva a weboldal és egyéb belépési jelszavaid, 1x valahogy autentikálni kell hogy nem más hanem te vagy a gép előtt.

Nekem totál szűz felrakott Chrome-mal csinálta, semmilyen tárolt akármi nincs, mivel FF-ot használok. Szerintem itt nincs démon, mert nem systemd service...de azért valami igazad is van, valamit itt is le lehet tiltani, de szerintem magát a seahorse frontend-et ez nem befolyásolja!

[ Szerkesztve ]

(#91489) Rowon válasza ubyegon2 (#91488) üzenetére


Rowon
veterán

Google Inc.... :U Most ez egész más téma, de pl. a Chromium mennyire szivattyúzza a user adatokat? Gondolom abból se lehet kiműteni a guglit.

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91490) ubyegon2 válasza Rowon (#91489) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Van valami ungoogled Chromium!

(#91491) csixy válasza csabi98 (#91476) üzenetére


csixy
addikt

Mindig azzal kezdem, hogy leszedem a Flatpak-ot. Mindent a Synaptic, vagy apt, vagy apt-get segítségével telepítek.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#91492) Rowon válasza ubyegon2 (#91490) üzenetére


Rowon
veterán

Ja ez a herélt f*s... Egyszer próbálkoztam vele, de feladtam. A probléma a Chrome-mal, hogy a beépített funkciók nélkül szerintem nem ér semmit, vagy éppen van jobb alternatíva... Egy Google fiókért gyakorlatilag készen kapsz egy teljes szoftvercsomagot, amit egy böngészőből el tudsz érni és szerintem jó kis csomag ez. E-mail, online táblázatkezelő, fényképtár, térkép, meeting, stb.

Viszont cserébe minden tevékenységem naplózva van...

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91493) ubyegon2 válasza csixy (#91491) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez nem Flatpak függő, én google-chrome-stable.deb installt csináltam, mégis felugrott a jelszóbekérő ablak.

(#91494) ubyegon2 válasza Rowon (#91492) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én sem akarok megszabadulni a Google-tól, gmail és társai futnak mindenütt, telókon is, szóval enélkül kényelmetlen lenne... még fizetek plusz tárhelyért is. :Y

Viszont cserébe minden tevékenységem naplózva van...

Hát ja, de internetet használsz, nem? :DD Akkó' ez ennyi...

[ Szerkesztve ]

(#91495) Rowon válasza ubyegon2 (#91494) üzenetére


Rowon
veterán

"Hát ja, de internetet használsz, nem? :DD Akkó' ez ennyi..."

:O Meg se kérdezték, hogy akarom-e...

[ Szerkesztve ]

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91496) ubyegon2 válasza Rowon (#91495) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Erre is megvan a megfelelő módszer, én már felkészültem... ;] (de mindjárt kapunk a pofánkra az off-ért)

(#91497) Rowon


Rowon
veterán

A Nemzetközi Úúállomáson még mindig Debian Linuxot használnak az asztronauták? Van valakinek infója erről?

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91498) csabi98 válasza Rowon (#91477) üzenetére


csabi98
tag

Jelenleg ezt írja ki a megnyitásnál:
kulcstartó nyitása
Hitelesítés szükséges
Egy alkalmazás hozzá akar férni a(z) "Default keyring" kulcstartóhoz,de az zárolva van.
Úgyhogy valószínű az általad is említett keyring probléma van.

(#91499) Rowon válasza csabi98 (#91498) üzenetére


Rowon
veterán

Csináld azt, amit utánam írtak a többiek, illetve inkább azt olvasd el, mert kiderült, hogy én nem a helyes megoldást kínáltam.

Az emberiség két legnagyobb találmánya az írás és a mikrohullámú sütő.

(#91500) CPT.Pirk válasza Rowon (#91497) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, így van, abból is régebbi verziót. Win XP-t váltotta pár éve.

Debian Squeeze-ről tudok, azt nem tudom, hogy léptek-e feljebb kiadással.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.